Betogingen Brokdorf verliepen vreedzaam laster Brandt: „Bewering over CIA-geld Observer: „Oegandese bisschop is doodgeschoten VANCE BEËINDIGT TOER DOOR MIDDEN-OOSTEN Smits om nieuw initiatief OOK HOESSEIN EN MAKARIOS ONTKENNEN India al te vlot MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 PAGINA 7 Dit is volgens Oegandese autoriteiten de auto, waarin twee ministers en een aartsbisschop bij een verkeersongeval verongelukten. Er komen even wel steeds meer berichten dat het drietal niet verongelukt doch vermoord zou zijn. De „Observer" meldde dat gisteren zelfs met zekerheid en gaf een aantal gruwelijke bijzonderheden over de dood van de aartsbisschop. BONN (SP/DPA) - In de Bondsrepubliek en met name in de noordelijke deelstaat Sleeswijk-Holstein heerste giste- Overzicht van de menigte van duizenden demonstran ten, die zaterdag in het Duitse Itzehoe waren samengekomen om te betogen tegen de bouw van een kerncentrale in het nabij gelegen Brokdorf. De Westduitse autoriteiten hebben zich lovend uitgelaten over het beheerste optreden van de betogers. Hun aantal werd op zo'n 20.000 geschat. LONDEN - Volgens de „Observer'' in Londen van gisteren is de Ang licaanse aartsbisschop van Oe ganda, Janani Loewoem, kort na zijn aanhouding doodgeschoten, met benzine overgoten en ver brand door leden van het rijksin stituut voor research in Kampala waarvan president Idi Amin het hoofd is. De Observer bracht het bericht uit Loesaka in Zambia en schreef het toe aan „bronnen in Kampala en inlichtingenkringen in Nairobi". Loewoem werd woensdagavond in de Loeboeri- kazerne in Kampala gedood, al dus het bericht. De regering van Oeganda had ver klaard dat de aartsbisschop en de twee ministers die tegelijkertijd met hem waren aangehouden, waren omgekomen bij auto ongeluk op weg naar de plaats waar zij zouden worden onder vraagd. Maar de bestuurder van NEW YORK (UPI/DPA/AFP) - Premier Ian Smith van Rho- desië wil dat de Verenigde Staten een nieuw diplomatiek initiatief nemen om een vreedzame machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid in zijn land te verzekeren. Smith zegt dat in een interview met de Amerikaanse ABC-tv, dat gisteren in de V.S. is uitge zonden. "Ik zou opnieuw aan de conferentietafel gaan zitten met gematigde zwarte lei ders", zei Smith. "Ik kan me niets beters voorstellen dan dat de Verenigde Staten hier toe het initiatief nemen. De V.S. zouden hulp kunnen bie den zoals Kissinger eerder heeft gedaan". De Geneefse Rhodesië- conferentie onder Brits voor zitterschap liep dood door dat Smith de voorstellen van Kis singer een bindende formule achtte. Zijn zwarte gesprek spartners zagen er niets meer in dan een basis voor onder handelingen). Smith legde in het ABC- interview nadruk op het feit dat hij uitsluitend met "gema tigde zwarte leiders" wil ver der praten. De blanke min derheidspremier ziet niets in voortgezet contact met Jos hua Nkomo en Robert Moe- gabe, leiders van het "patriot tisch front". Volgens Smith zijn deze twee 'marionetten van de Sowjet-Unie" die maar heel weinig aanhang hebben. Smith onderstreepte ook, dat er in deze situatie geen sprake van is dat de macht aan de zwarten kan worden overge dragen. Volgens Rhodesische funk- tionarissen zijn er afgelopen week in het grensgebied met Botswana 47 zwarte dorpelin gen ontvoerd door guerrilla strijders. Op diezelfde dag, zo werd gisteren officieel toege geven, was het Rhodesische leger Botswana binnengeval len op zoek naar de "bende die voor deze ontvoeringen ver antwoordelijk is". Vrijdag is er een blanke Rhodesische sol daat gedood die zich 13 kilo meter van de grens in Bots wana bevond. Kranten jongens verbranden bij botsing KAAPSTAD (AP) - Dertien kleur lingen, jongens van tussen de vijf tien en zeventien jaar, zijn zaterda gochtend in Kaapstad levend ver brand in een kranten-auto nadat die in botsing was gekomen met een tankwagen. De tankwagen ontplofte by de bot sing op een kruispunt. De dertien jongens, die naar verkooppunten werden vervoerd, zaten opgesloten toen de stapels kranten door de brandende benzine uit de tankauto vlam vatten. Twee jongens konden ontsnappen. Eén van hen, zeven tien jaar, heeft ernstige brandwon den. De andere, een vijftienjarige, raakte licht gewond. Een blanke man is aangehouden, aldus de poli tie. De vrachtwagen heeft een kwartier lang fel gebrand terwijl politie en omstanders tevergeefs probeerden de gillende jongens te bevrijden. Een tuinslang bleek nutteloos en pogingen om een gat in de zijkant van de vrachtwagen te hakken, wa ren vruchteloos. de auto, majoor Moses van de mi litaire politie, is helemaal niet ernstig gewond bij dat ongeluk, zoals de Oegandese officiële le zing luidt, maar is donderdag ge zien in het gebouw van het minis terie van Defensie in Kampala, aldus de Observer. Het „autowrak" dat de Oegandese regering toont is volgens het blad een dienstwagen die enkele maanden geleden werd vernield en al die tijd in een garage heeft gestaan. De auto, een Japanse „Subaro" is van „Transocean Ugandu ltd.", een bedrijf van de overheid. Ook de twee ministers werden door de leden van het in stituut gedood. Amin betitelde zaterdag tegenover de vertrekkende hoge commissa ris van Swaziland de dood van het drietal „zuiver als een onge luk". Mensen uit een naburig ho tel konden dat volgens hem ge- van de massale demonstrate van een kernenergiecentrale de beneden-Elbe, zijn gehou Niet alleen de naar schatting door 20.000 demonstranten bijge woonde manifestatie in de stad It zehoe verliep zonder noemens waardige incidenten, ook bij het bouwterrein in Brokdorf, vorig jaar reeds tweemaal mikpunt van ge welddadige actie, zijn geen slach toffers gevallen. In totaal zijn er 87 arrestaties ver richt, waarvan 37 in Brokdorf zelf, van mensen die met wapens wer den aangetroffen. De actie van de demonstranten in Brokdorf, gro tendeels aanhangers van ultra linkse splintergroepen, was ge doemd te mislukken, omdat de vele duizenden man sterke politie reeds op een afstand van zes kilometer alle wegen die naar Brokdorf leid den, hadden afgegrendeld. Drassig Daardoor waren de activisten ge dwongen de vele kilometers lange sluipwegen over de uiterst drassige weilanden te zoeken. Slechts een kleine groep bereikte de centrale. Omstreeks die tijd waren reeds der- Schietpartij in Milaan MILAAN (Reuter) - In Milaan heeft een man die deel uitmaakt van een stadsguerrillagroep, zaterdaga vond een politieman doodgescho ten. De man, de 26-jarige Enzo Fon- tana, opende het vuur toen een poli tiepatrouille hem aanhield. Zelf werd hij gewond en gearresteerd, evenals een jonge vrouw die zich in zijn auto bevond. BONN (AP/AFP/fteuter/UPI) - De voormalige Westduitse bondskan selier Willy Brandt heeft zaterdag een verklaring uitgegeven waarin hij een bericht als zou hij in het ge heim geld hebben ontvangen van de Amerikaanse inlichtingendienst C.I.A., "een lasterlijke insinuatie" noemt. "Dit is opgewarmde ach terklap die al verschillende keren is gepubliceerd. Het is betreurens waardig dat persbureaus dit be richt zonder enige serieuze bron brengen," aldus de woordvoerder van Brandt, Lothar Schwartz. tuigen. Amin zag hun dood te vens als „een straf van god" voor hun aandeel in het komplot tegen zijn bewind. De Vaticaanse radio heeft de offi ciële lezing die Oeganda heeft ge geven over de dood van de Angli caanse aartsbisschop „onver teerbaar" genoemd. Het nieuws over de dood van de kerkelijke leider vond de Vaticaanse radio „smartelijk, maar niet verras send". Loewoem omschrijvende als een „martelaar", verklaarde de radio: „ware christenen beta len in Afrika net zo goed als op andere continenten hun geloof met hun leven". Suriname Kort voor zijn vertrek naar Oe ganda heeft de Surinaamse mi nister van Economische Zaken, Eddy Bruma, de protesten van de die zaterdag tegen de bouw bij het dorpje Brokdorf, aan tig demonstranten gearresteerd wegens bezit van aanvalswapens, zoals molotowcocktails en explo sieven. Anderen werden ingere kend omdat zij aluminium-vliegers hadden opgelaten om de helikop ters van grenstroepen en politie uit de buurt te houden. Overigens had ook bij de uitvalswegen van steden als Berlijn en Hamburg de politie bij controle van de inzittenden van bussen en personenauto's veel wa pens en andere contrabande, zoals traangas, bajonetten, bamboestok ken, in beslag genomen. Lovend Ook de vreedzaam opgezette actie in Itzehoe, 20 kilometer van Brok dorf gelegen, verliep zonder moei lijkheden. Enkele tienduizenden bereikten veelal met grote vertra ging over totaal verstopte wegen het stadje in Sleeswijk-Holstein, waar de officieel goedgekeurde demonstratie op een drassig terrein werd gehouden. De Westduitse autoriteiten hebben zich lovend uitgelaten over het be heerste optreden van de betogers. Minister van Binnenlandse Zaken, Werner Maihofer, zag in het vreed zame verloop het bewijs dat men de rechtsstaat respecteert. Bondskan selier Helmut Schmidt prees in een zondagsblad het tactische en ver standige optreden van de politie. Hij had ook woorden van lof voor de betogers die zich, althans voor het grootste deel, niet tot geweld daden hebben laten verleiden. Hiermee is volgens hem een van de voorwaarden geschapen voor een publieke discussie over de toe komst van de kernenergie. Schmidt legde er echter weer de nadruk op dat het gebruik van ker nenergie noodzakelijk is. In een nog steeds geheim manus cript van een boek over de CIA worden volgens de Washington Post van zaterdag behalve koning Hoessein van Jordanië en Willy Brandt ook Kenyatta van Kenia, Makarios van Cyprus, Van Thieu van het voormalige Zuid-Vietnam, Moboetoe van Zaïre en Burham van Guyana-genoemd als buiten landse politieke leiders die in de af gelopen 20 jaar in het geheim mil joenen dollars hebben ontvangen van de CIA. De CIA heeft in een gerechtelijke procedure voor elkaar gekregen dat hand gewezen die door de Suri naamse socialistische partij (SSP) waren geuit tegen zijn reis naar Kampala. Volgens mr. Bru ma, die Suriname zal vertegen woordigen op een ministerscon ferentie van ACP-landen (Afri kaanse en Zuidamerikaanse lari- den die geassocieerd zijn met de EG), behartigd zijn delegatie de belangen van de republiek Suri- De SSP had kritiek op de reis in verband met de gebeurtenissen in Oeganda. Dat de ACP- bijeenkonst in Kampala wordt gehouden is een toevallige zaak, aldus Bruma. Hij wijst erop dat gezien de belangrijkheid van deze conferentie voor de buiten landse economische betrekkin gen van Suriname een politieke demonstratie slechts onder bij zondere omstangheden zinvol zal zijn. DAMASCUS (Reuter-AFP-AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft zijn zeslandentoernee door het Midden-Oosten gisteren af gesloten in de Syrische hoofd stad Damascus. Hij keert van daag naar Washington terug. Vance verklaarde dat er reden is voor optimisme, hoewel de weg naar vrede in het Midden-Oosten lang en moeilijk blijft. Damascus was Vance's laatste pleisterplaats in de toernee, bedoeld om de lei ders in het gebied kennis te laten maken met de opvolger van „pendelaar" Henry Kissinger. Vance begon zijn reis in Israël en hij bezocht daarna Egypte, Libanon, Jordanië en Saoedi-Arabië. Uitgenodigd. Volgens de officiële Syrische zegsman heeft Vance president Assad namens diens Ameri kaanse ambtgenoot Carter uitge nodigd voor een bezoek aan Was hington. Assad zou Vance nog eens hebben herinnerd aan de deze namen en andere delen van het boek "De CIA en de cultus van spionage" door Victor Marchetti en John D. Marks werden geschrapt. Volgens de CIA zou publicatie van de geschrapte delen "resulteren in ernstige en onherstelbare schade aan de belangen van de Verenigde Staten". Willy Brandt zou het geld hebben gebruikt ter versterking van de po sitie van de Westduitse sociaalde mocratische partij, de SPD, die hij tussen 1969 en 1974 als bondskan selier heeft gediend. Egon Bahr, secretaris-generaal van Syrische voorwaarden voor een regeling met Israël. Ontruiming van alle door Israël sinds 1967 bezette Arabische ge bieden, erkenning van de rechten van het Palestijnse volk en beëindiging van de staat van oor log. In Riaad, wisselde Vance zondag onder meer van gedachten met de minister van buitenlandse za ken van Saoedi-Arabië, prins Saoed al Faisal die hem had laten weten dat hij nu „optimistischer dan voorheen is over de kans op een regeling in het Midden- Oosten. Kleine top In Cairo is gisteren bekendgemaakt dat men voorbereidingen treft om binnenkort een kleine top conferentie van Arabische lei ders te houden waarop het zou moeten komen tot een verzoe ning tussen koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). Aan deze conferentie zou moeten de SPD, zal vandaag in Washington een brief overhandigen waarin Brandt ontkent dat hij ooit geld heeft gekregen van de CIA. Partij- kringen in Bonn zeiden dat de brief is gericht aan president Jimmy Car ter. Over de betalingen aan de Jor daanse "koning Hoessein was vrij dag al bericht door de Washington Post. Hij zou twee miljoen dollar per jaar hebben gekregen, opdat hij zich kon wapenen tegen pogingen van andeie Arabische leiders zijn regering ten val te brengen, aldus de zegslieden. Een Jordaanse rege ringswoordvoerder sprak het be- worden deelgenomen door de presidenten van Egypte, Syrië en Soedan, de emir van Koeweit, koning Hoessein van Jordanië en de leider van de PLO, Jasser Ara fat. De Israëlische minister van buiten landse zaken Allon heeft het par lement gisteren verslag gedaan van zijn besprekingen in Vance. Vance, aldus Allon heeft Israël de verzekering gegeven dat de Ver enigde Staten ook gekant zijn tegen het denkbeeld van een „derde (Palestijnse) staat" tussen Israël en Jordanië in. Uit bevoegde Israëlische bron is vernomen dat Allon de recente uitspraak van Sadat - „nauwe banden tussen Jordanië en een Palestinse staat" - beschouwt als een „stap in de goede richting". Israël heeft gisteren een busdienst geopend tussen Haifa en Zuid- Libanon. In de eerste autobus die tweemaal per maand zal rijden, zaten 31 Arabische Israëlisch die familieleden gingen opzoeken aan de andere kant van de grens. richt vrijdag tegen. Volgens hem ging het om een mengsel van 'ver zinsels en verdraaiingen', een op zettelijke poging van 'auteurs in nauw contact met zionisten in de Verenigde Staten' om het eensge zinde standpunt van de Arabieren te ondergraven en de missie van minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance in het Midden-Oosten te dwarsbomen. De verklaring heeft de beweringen echter niet met zoveel woorden ontkend. Het Witte Huis wil officieel geen mededeling doen. 'Het is het beleid van de regering geen commentaar- niet in bevestigende en niet in ont- Sterilisering NEW DELHI (UPI/AFP) - De In diase regering heeft zaterdag toe gegeven dat zij in haar campagne voor geboortenbeperking hier en daar te ver is gegaan door sterili satie af te dwingen. De minister van Defensie Bansi Lal zei op een verkiezingsbijeen komst voor de regerende Con grespartij in de deelstaat Harya- na: "De regering biedt het volk haar verontschuldigingen aan voor het verplicht stellen van ste rilisatie". Lal geldt als een vurig verdediger van geboortenbeper king in het overbevolkte India. Al eerder heeft premier mevrouw Indira Gandhi toegegeven dat "al te ijverige" ambtenaren sommige mensen wellicht hebben geprest tot het ondergaan van de sterilisatie-ingreep. De uitspraken van mevrouw Gandhi en minister Lal bevesti gen dat het thema geboortenbe perking van groot belang is voor de komende algemene verkie zingen. Waarnemers menen dat deze kwestie de reeds door scheuring getroffen Congrespar tij miljoenn stemmen kan gaan kosten. Bomaanslag op Videla mislukt BUENOS AIRES (AP) - Vrijdag is een op afstand bediende bom ont ploft onder een startbaan van een vliegveld, twintig seconden nadat een vliegtuig met de Argentijnse president generaal Jorge Videla en een aantal van diens naaste mede werkers aan boord, van dat vlieg veld was opgestegen, zo deelde de Argenstijnse politie zaterdag mee. Bij de aanslag zijn geen gewonden of dodengevallen. De bom op het vliegveld was ver borgen in een draineerbuis onder een startbaan naast die welke door het tweemotorige presidentiële vliegtuig werd gebruikt, aldus offi cieel communiqué. Linkse guerrillastrijders hebben vrijdag brandbommen gegooid naar een stampvolle stadsbus in een van de betere wijken van Bue nos Aires. De bus vloog daardoor in brand en een vrij groot aantal men sen raakte gewond, aldus de politie. Het is de eerste autobusdienst tussen Israël en een Arabisch land sinds de staat Israël in 1948 werd opgericht. Bloedbad Intussen hebben Rechtse Christe lijke troepen zaterdag het dorpje Khiam in Zuid-Libanon veroverd dat eens dienst deed als een vooruitgeschoven basis voor Pa lestijnse guerrilla overvallen in Israël. Een aantal'gevluchte dor pelingen verklaarde dat tijdens de verrassingsaanval 21 tot 45 burgers om het leven zijn geko men en tientallen anderen wer den gewond. Khiam ligt op ongeveer drie kilo meter ten noorden van de Israëli sche grens. Een der gevluchte inwoners, die anoniem wilde blijven verklaarde zaterdagmid dag na aankomst in Beiroet dat een aantal doepelingen bijeenge- jaagd werd en vervolgens dood geschoten of neergeschoten. kennende zin - te leveren op verha len over beweerde geheime activi teiten', zei woordvoerder Powell. Volgens Washington Post- journalist Bob Woodward (bekend van Watergate) ontving aartsbis schop Makarios ongeveer een mil joen dollar per jaar in het eind van de jaren zestig. Deze betalingen werden gedaan in een periode waarin de CIA U-2 verkennings vluchten boven het Middellandse Zee-gebied uitvoerde vanaf Cy prus, en het eiland gebruikte als af- luisterpost. Ook Makarios heeft heeft de berichten intussen als "boosaardig" betiteld en ontkend. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Nieuw op de markt: Een Kaiser kleurvergro- tingsapparaat met lens Schneider Componar C. Een geschenk van ca. 1.200,- van TRANSCONTINENTA B.V., Amsterdam. To winnen In de Nationale Puzzelaktlo tb.v. Nationaal Fonds Beter Leven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7