Wel nieuw filiaal. geen nieuw bestuur Winkelpassage en kantoren in Stadsgehoorzaal? Wie krijgt straks beheer over bibliotheekfonds Kamer v. Koophandel wijst verordening voor horeca met kracht af Bibliotheekconflict nog niet echt opgelost Gevel en grote zaal blijven behouden in plannen Stichting MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 977 Afgelopen zomer ontstond een con flict tussen de wethouders Welzijn Tesselaar en Oosterman en het dagelijks bestuur van de Stich ting Openbare Bibliotheek Lei den. Als in 1980 de nieuwe cen trale bibliotheek in het Heerenlo gement wordt geopend, zijn de fi lialen aan de Plantage en de Breestraat overbodig en zullen deze worden gesloten. De panden, eigendom van de bibliotheek worden dan verkocht. Vermoede lijk levert dat zo'n zeven ton op. De wethouders stelden voor het geld te storten in het gemeentelijk bouwfonds voor de bibliotheek. Dit fonds is in leven geroepen, om- dat er een jarenlange achter stand is in de bibliotheekvoorzie ningen en het personeel een pak ket van eisen had ingediend, waarin werd gewezen op de noodzaak van filialen in de. Me- renwijk, het Morskwartier en een uitbreiding van organisatie en personeel, de gemeente zorgt voor de boeken en de huisvesting. Vandaar het fonds. Nu bleek het bestuur er niet zo veel voor te voelen om die zeven ton in het gemeentelijk bouwfonds te storten. Liever stichtte men een eigen fonds, in eigen beheer, dat gebruikt kon worden voor extra's voor de bibliotheek. Welke extra's het bestuur daarbij op het oog had bleef onduidelijk. Het bestuursstandpunt werd over igens bepaald zonder dat het al gemeen bestuur en het personeel om een mening werd gevraagd. Opmerkelijk, met name omdat de wethouders stelden dat als het be stuur niet van gedachte zou ver anderen, alle uitbreidingsplan nen van de baan zouden zijn. Toen in een artikel in deze krant melding van de kwestie werd ge maakt, kwam het personeel in ac tie. Het wantrouwen werd opgezegd in het bestuur, dat daarop besloot af te treden. Inmiddels is een com promis bereikt. De bibliotheek koopt in 1980 het filiaal Meren- wijk van de gemeente. Het be stuur besloot afgelopen week toch aan te blijven Wettelijke basis aanvechtbaar LEIDEN - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland wijst de verordening, die de gemeente Leiden wil invoeren voor drank- en horeca-inrichtingen, met kracht af. Dit blijkt uit een reactie, die de Kamer desgevraagd aan het college van B en W heeft gegeven. LEIDEN - In extra vergaderingen van twee raadscommissies, morgenavond, zullen raadsle den zich moeten uitspreken over het compromis dat is bereikt in het bibliotheekconflict. Tijdens die vergaderingen zullen de wethouders ook ver antwoording moeten afleggen over het beleid dat tot dusver in deze kwestie is gevoerd. Duidelijks is dat niet iedereen even enthousiast is over het compromis en het is ook zeker niet zo dat als de ADVERTENTIE Het Heerenlogement aan de voet openbare bibliotheek. De bibliotheekwet geeft vrij uit voerig aan hoe alles in de biblio theek moet reilen en zeilen. Het rijk en de gemeente zorgen voor het geld en als men nu ook geen eigen bezit meer zou hebben, blijft er voor het dagelijks bestuur niet veel meer over dan een begroting indie nen en een jaarverslag maken. Voor de uitvoering van de taakstelling is er tenslotte het personeel en de di rectie. Vandaar dat men hoe dan ook een pand in eigen beheer wilde houden en dat is dan nu gelukt. Schaduwzijde is natuurlijk dat de bibliotheek geld zal moeten gaan lenen om het bibliotheekfiliaal in de Merenwijk, waarvoor als alles besluiten om geld voor de bouw doorgaat op 1 maart de eerste paal Filiaal in de Merenwijk be- de grond in gaat, te kunnen aanko- In de concept-verordening, die ambtenaren van de gemeente des tijds hebben opgesteld, wordt voorgesteld om de sluitingstijden met een half uur te vervroegen. Een tweede punt in de verordening is dat vestigingen van cafés en bars in de binnenstad alleen mogelijk zou zijn na toestemming van B en W. De Kamer noemt de wettelijke basis een dergelijke verordening „uiterst aanvechtbaar". De bepa lingen in de concept-verordening zijn ontleend aan artikel 18 van de Drank- en Horecawet. In de toelich ting daarop wordt door de regering gesteld dat gemeentebesturen ten aanzien van drank- en horeca- inrichtingen alleen beperkende maatregelen kunnen nemen op ba sis van een kwalitatieve maatstaf. Omdat de gemeente in feite een maximum wil stellen aan het aantal café, een kwantitatieve maatstaf, vecht de Kamer de juridische grondslag van de concept verordening aan en noemt de in troductie van een verkapt maxi mumstelsel „bijzonder bedenkelijk en gevaarlijk". Beleidsplan Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merlcen brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 schikbaar te stellen, de gaat schijnen e de wereld zijn. In de hele kwestie lopen eigenlijk twee conflicten door elkaar. Eén tussen het bestuur van de biblio theek en de wethouders sen het bestuur en het biblioteek personeel. In het eerste geval heb ben Dick Tesselaar en Bert Oos terman duidelijk water in de wijn moeten doen om overeenstemming te bereiken en de nieuwe filialen te redden en het is nog maar de vraag of de gemeenteraad achter dat compromis wil gaan staan, want het is er één met veel haken en ogen. Uitgangspunt van het dagelijks be stuur was namelijk dat als straks de panden worden verkocht en het geld naar de gemeente zou gaan, men niet zou bijster veel te bestu ren meer over zou hebben. pen. Want het bestuur heeft straks alle problemen uit vermoedelijk maar zeven ton, ter wijl het Filiaal dat gekocht moet worden, en dat lenen kan de ge meente veel goedkoper doen dan de bibliotheek. Kortom, het verschil zal een post op de bibliotheekbegroting gaan wor den, jaarlijks terugkerend, en daar moet de gemeente dan meer voor gaan betalen. Of de gemeenteraad dat pikt, is zeer de vraag. Tweede conflict Het tweede conflict, tussen bestuur en personeel, is nog verre van opge lost. Het personeel wil hoe dan ook situaties als deze in de toekomst voorkomen en vindt het een laak bare zaak dat het mogelijk is ge weest dat het dagelijks bestuur zonder overleg met het algemeen bestuur en het personeel, uit eigen Door Ton van Brussel belang en alleen om de eigen taak veilig te stellen, de bibliotheek voorzieningen op het spel zet. Dat mag niet weer gebeuren vindt het personeel en de enige garantie voor het uitblijven van een tweede bibliotheekconflict, is het overgaan op een andere bestuursvorm. Eén waarin het personeel, zoals dat bij veel bibliotheken in andere plaatsen het geval is, een stemge rechtigde vertegenwoordiging in het bestuur heeft, dat kan een nieuwe stichting zijn of bijvoor beeld een gemeentebibliotheek. Die gedachte is niet zo vreemd, te meer omdat in de bibliotheekstruc tuur ook nog zoiets wonderlijks mogelijk is als het functioneren van een algemeen bestuur. Nu is zo'n lichaam in veel bestuursvormen te vinden. De praktijk wijst evenwel uit dat er niets aan de hand is zo lang het goed gaat, maar dat er merkwaardige situaties ontstaan, zodra er iets aan de knikker is. Bij de bibliotheek was er iets aan de knikker en wat blijkt dan? Het algemeen bestuur, dat twee keer per jaar bij elkaar komt voor de formele goedkeuring van dingen als de begroting en het jaarverslag, bestaat, overeenkomstig het bibliotheek-statuut, uit minimaal twintig leden. Doorgaans zijn dat andere besturen verbonden zijn en dat werk doen op grond van be- stuursdeskundigheid, op persoon lijke titel en uit belangstelling voor de bibliotheek. Ze komen maar twee keer per jaar bij elkaar, dus veel werk hebben ze er niet aan, maar veel zicht op de gang van zaken in de bibliotheek hebben ze daardoor veelal ook niet. Dat bleek in dit conflict wel uit de gesprekken tussen personeel, al gemeen bestuur en dagelijks be stuur. De algemene bestuursleden moesten toen uitvoerig over de hele gang van zaken in de bibliotheek worden voorgelicht. Die controlerende taak van het al gemeen bestuur op het dagelijks bestuur, stelt natuurlijk niet veel voor, als het algemeen bestuur ver stoken blijft van de feiten, die ze moeten kennen om een goed oor deel te geven. De eis van het personeel om na de denken over een meer bevredi gende bestuursvorm is in dit licht reëel. De zaak lag open toen het be stuur had aangekondigd om af te treden, maar nu dat niet doorgaat, is het personeel wat pessimisti scher gestemd. Voor hen is er bij het slaan van de eerste paal voor het Merenwijkfiliaal niet zo veel reden voor blijdschap, want de eerste stap in de richting van een meer door zichtige en democratischer be stuursvorm is daar nog niet mee genomen. Ook vindt de Kamer van Koophan del dat individuele klachten van bewoners uit de Pieters- en Aca- demiewijk de gemeente geen vrij brief kunnen geven om een veror dening vast te stellen voor het ge hele gemeentelijke grondgebied. Er zou een beleidsplan door de ge meente moeten worden opgesteld, met criteria op grond waarvan B en W vestiging van een horeca- onderneming kunnen weigeren. Bestaan dergelijke criteria niet, dan zal dit, aldus de Kamer „onherroe pelijk tot subjectieve beslissingen leiden". Zoland een dergelijk be leidsplan niet gerealiseerd is, mag er met tot invoering van de veror dening worden overgegaan, aldus de Kamer van Koophandel. Ook vindt ze dat eerst gebleken moet zijn dat ondanks voldoende politie controle en na overleg met en even tuele waarschuwingen aan de be treffende horeca-ondernemer(s) een zodanige overlast blijft be staan, dat ingrijpen van de overheid als juist en rechtvaardig wordt er varen. Ten slotte zou de verorde ning alleen moetengelden voor die wijk of wijken, waar duidelijk over last blijvend is geconstateerd. Klachten De invoering van een verordening ter beteugeling van de overlast van cafés en bars, kwam in december 1975 voor het eerst ter sprake. Naar aanleiding van klachten werd er toen door ambtenaren een nota op gesteld, waarin bepaalde maatrege len werden bepleit. Vooral som mige buurtbewoners in de Pie- terswijk toonden zich voorstander van vervroeging van de sluitings tijden. De horeca verzette zich daar fel tegen. De bar- en café-eigenaars zijn voor invoering van verschil lende sluitingstijden van dag/avondcafés (tien uur 's avonds) en nachtcafés (vier uur 's-nachts). Na de discussies in gemeentelijke Maar negen ca rfé's meer Dat de horeca in de binnenstad een "stormachtige ontwikke ling" heeft doorgemaakt, zoals in een ambtelijke nota van de gemeente is gesteld, wordt door de Kamer van Koophan del bestreden. Ze is na bestu dering van het handelsregister tot de conclusie gekomen dat er in de periode 1971-1976 slechts een toename is van ne gen café's. In Leiden zijn er nu 87 café's, waarvan 72 in de bin nenstad. Het aantal restau rants is wel drastisch uitge breid: de laatste vijf jaar zijn er zestien bijgekomen; het to taal is op 33 gekomen. Het aan tal cafetaria's (48) is terugge lopen: tegenover achttien op heffingen stonden zes nieuwe inschrijvingen. Leiden heeft negentien Chinees-Indische restaurants, 22 koffiehuizen en negen hotelbedrijven. commissies, waarvan beide groe peringen uitgebreid deelnamen, is het lange tijd stil geweest rond de invoering van de horecaverorde- ning; uiteindelink zullen B en W nu een voorstel moeten doen aan de gemeenteraad. Eerste paal terras-flat LEIDEN - In de Merenwijk zal op dinsdag 1 maart de eerste paal wor den geslagen voor de bouw van 97 terrasappartementen. Een gezond heidscentrum, een filiaal van de openbare bibliotheek en een on dergrondse parkeergarage. Het project, dat zal verrijzen links van het winkelcentrum "De Kopermo len", wordt gebouwd in opdracht van de Stichting "De Rosmolen". Het Rosmolen-complex wordt in pyramide-vorm gebouwd, en is tot stand gekomen door een viertal particulieren, die nauw samen werkten met een architect. Het plan is in iets meer dan een jaar tot stand gekomen. In het terrascomplex komen tal van extra voorzieningen, zoals een ge meenschappelijke wasruimte met wasmachines, een ruimte geschikt voor sauna en solarium. Volgens de stichting "De Rosmo len" is tachtig procent van de flats al voor het begin van de bouw ver kocht. De huidige Stadsgehoorzaal dateert van 1892 en is toen voor 115.910 gulden neerge zet Architect Knuttel heeft als voorbeeld voor zijn com plex de Saalbau uit Frank furt am Main genomen. De nieuwe Stadsgehoorzaal was nodig omdat de vorige, in 1872 door stadsarchitect Schaap ontworpen, afge brand was. In de loop der ja ren is het complex steeds aan de eisen van de tijd aange past. Nog in 1962 is het in tern verbouwd in is het orgel geplaatst dat was aangebo den door de Stichting Bur gerijfonds. Er is toen ook nog gesleuteld aan de akoestiek van de tot 1000 zitplaatsen vergrote zaal. De Stadsge hoorzaal heeft de laatste ja ren echter met toenemende tekorten gedraaid. De Stich ting Aanpassing Stadsge hoorzaal heeft plannen ont wikkeld om de Stadsgehoor zaal weer rendabel te ma ken. LEIDEN - Achter de bestaande gevel van de Stadsgehoor zaal zou de grote zaal met bijbehorende ruimtes gehand haafd moeten blijven, maar in het souterrain en in de on rendabele ruimtes zoals de grote foyer zouden winkeltjes, kantoren en horecavestigingen komen. Door het souterrain zou er een winkelpasage kunnen lopen van Breestraat tot Aalmarkt. terwijl het complex van binnen ingrijpend veranderd wordt. De Stichting Aanpassing Stadsge hoorzaal Leiden (S.A.S.) heeft een halfjaar gewerkt aan de uitwerking van deze ideeën. Op het door de Stichting uitgebrachte rapport heeft de gemeente niet onwelwil lend gereageerd, maar vooralsnog zijn de plannenmakers doorgewe zen naar de werkgroep Stadsge hoorzaal en de projectgroep voor de binnenstad. De werkgroep zal moe ten bekijken in hoeverre het plan past in de ideeën over de Stadsge hoorzaal die de werkgroep ontwik kelt, de projectgroep zal het plan toetsen aan de ideeën over de bin nenstad die in de projectgroep ontwikkeld zijn tot nu toe. De plan nenmakers zien een herindeling van de Stadsgehoorzaal als een goede stimulans voor een gerecon strueerde Breestraat. De verbouwingen die nodig zijn, zullen bijna allemaal in het gebouw zelf plaatsvinden, het uiterlijk zal dus intact blijven. Om het souter rain geschikt te maken voor win keltjes en horecavoorzieningen moet het 1 meter uitgediept wor den. Het is de bedoeling dat men, van de Breestraat komend, binnen met een roltrap omlaag gaat, waama men aan de andere kant van het gebouw weer met een roltrap op de begane grond komt, waar de uit gang aan de Aalmarkt is. Ook om gekeerd natuurlijk is de voetgan gerspassage te bewandelen. Op de begane grond blijft de grote zaal gehandhaafd. Aan de rechter kant van de zaal (van de Breestraat af gezien) moet een tweede voet gangerspassage naar de Aalmarkt komen met daarlangs winkeltjes en vitrines. Op de eerste verdieping kan in de bestaande foyer een kantoorruimte worden geschapen en blijven ver der de toegangen tot de balkons van de grote zaal gehandhaafd. Aan de ruimten naast de grote zaal is, evenals op de begane grond, een winkelfunctie toegedacht, aldus het rapport van de Stichting. In de foyer zou een tussenverdieping gemaakt kunnen worden waarbij meer kantoorruimte gewonnen wordt. Alles bij elkaar is er 1775 vierkante meter beschikbaar voor winkels en dergelijke, en 1150 vierkante meter kantoorruimte. Volgens de plan nen zou meer dan de helft (bijna 70%) van de totale vlakte van de Stadsgehoorzaal verhuurbaar zijn. De plannen zijn ontwikkeld door Paul Bontebal, die deel uitmaakt van de in Den Haag gevestigde Ar chitectenassociatie. In de plannen zijn ook enkele suggesties opge nomen voor de omringende be- bouwing.De school aan de Aal markt zou bijvoorbeeld plaats kunnen maken voor bejaardenflats die aansluiten op het complex van de Stadsgehoorzaal. Ook het vrijet ijdscentrum (voormalig Kreatief Sentrum) zou in de wandelpassage kunnen worden betrokken. 'Deze aanvullingen zouden de plan nen Financieel aantrekkelijker ma ken, aldus de plannenmakers. Het grote voordeel voor de gemeente bij dit project zou zijn dat de ge meente niet langer hoeft op te draaien voor de tekorten van de Stadsgehoorzaal. Als de gemeente geen al te hoge eisen stelt bij de verkoop van het gebouw, en de erf pachtscanon (een soort jaarlijkse huur voor de grond), niet te hoog maakt, zal het complex rendabel zijn, aldus de Stichting. Momenteel is de Stichting nog in oprichting. De oprichters zijn par ticulieren die ook al actief zijn ge weest bij de oprichting van de Stichting Eigen Huis en de Stich ting Rosmolen. De Stichting Eigen Huis heeft een complex goedkope woningen neergezet in de Meren wijk, de Stichting Rosmolen bouwt aan een terrasflat bij het winkelcen trum de Kopermolen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3