LEIDSCH DAGBLAD Gesprek in bouw Yance optimistisch over Midden-Oosten Fred Filippo tekent bij AZ '67 vandaag Gijzeling in Italië afgelopen ERKENT EG RECHTEN PALESTUNEN Kinderen „gevonden overal opschudding maar niet thuis LEIDSCH if,; DAGBLAD Chloorgas ontsnapt Steekpartij Werkgevers willen rond de tafel Zijlstra wil helemaal niet 60030? MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35171 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SALUZZO (UPI) - Franco Bartoli, de Italiaan die gisteren was uit gebroken uit de gevangenis van Saluzzo en die een echtpaar en zijn drie kinderen in hun woning had gegijzeld, heeft zich vanmor gen na een belegering van 16 uur aan de politie overgegeven. De politie vertelde dat Bartoli zijn vuurwapen vannacht om half drie overreikte aan zijn advocaat. Hij liet vervolgens zijn slachtof fers vrij en werd overgebracht naar een ziekenhuis, voor behan deling van de schotwonden die hij bij zijn ontsnapping had opge lopen. De 28-jarige Bartoli was zo ver zwakt door bloedverlies toen hij zich gewonnen gaf, dat hij op een draagbaar vervoerd moest wor den. Hij had verwondingen aan wang en arm. Bartoli was uit de gevangenis ont snapt door over een gevangenis muur te klimmen. Hij had gezegd de drie gegijzelde kinderen te zul len vrijlaten in ruil voor paus Paulus of de Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Cossi- Bartoli - een linkse activist - zat 12 jaar uit wegens roof onder be dreiging met een vuurwapen. Ongeveer een half uur voordat Bar toli zich overgaf hadden zes ka meraden van Bartoli die nog in de gevangenis zaten, een bewaker en drie rechtse gevangenen vrij gelaten die zij ongeveer 15 uur hadden vastgehouden, sinds een opstand na de uitbraak. De 17-jarige Leidse ama teurvoetballer Fred Filippo (foto links) tekent morgen een twee jarig A-contract bij de Alkmaarse eredivisie- vereniging AZ'67. De cen trale verdediger van UVS kwam vorige week rond met de club van de Molenaars en wordt per 1 juli toegevoegd aan de selectie-groep. Filip po, die al sinds hij op 15- jarige leeftijd debuteerde in het eerste elftal van UVS, in de belangstelling van prof clubs stond, zegt zelf een „grandioos" aanbod van AZ te hebben gekregen. Daarin is o.m. ruimte gecreëerd voor het afmaken van zijn studie aan het stedelijk gymnasium. Daarmee was voor hem het enige be zwaar tegen een betaalde voetbalcarrière weggeno men. „Nu ga ik erheen om te slagen". PEC Zwolle zorgde voor de verrassing van de strijd om de KNVB-beker. De eerste divisieclub schakelde het povere Telstar uit Noordwljk en Hulzen zorgden zaterdag voor een soort voetbalcarnaval. Het in- haalduel voor de competitie van de zaterdag-amateurs eindigde in een 5-4 zege voor de Noordwijkers. Eric Heiden deed opnieuw van zich spreken. Een week na dat hij de wereldtitel schaatsen bij de heren voor zich had opgeëist, werd hij ook kampioen bij de junio- VVibo Lelieveld werd in het af gelopen weekeinde defini tief opgenomen in de ploeg voor het Europees kam pioenschap indooratletiek. 18 PAGINA'S De Bataven-loper komt in Spanje uit op de 1500 meter. De waterpolostrijd tussen De Zljl/LGB en AZC Alphen, een duel dat met veel span ning tegemoet was gezien, werd moeiteloos gewonnen door de Alphenaren: 8-8 PAGINA'S 9-14 DAMASCUS (UPI/Reuter) - Zowel de Israëlische als de Arabische leiders zijn bereid dit jaar de vredesconferentie in Genève te hervatten mits de status van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) wordt geregeld. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance, vandaag in Damascus verklaard aan het eind van zijn rondreis door het Midden-Oosten. Cyrus Vance Hij noemde het een positieve factor dat alle partijen het er over eens zijn dat er een dringende behoefte aan vrede is. Over het vraagstuk van een erkenning van de PLO en de kwestie van de ontruiming der door Israël bezette gebieden waren de Arabische en Israëlische leiders echter nog sterk verdeeld. "Ik moet erg voorzichtig zijn om niet te op timistisch te zijn", aldus Vance. Hij zei dat bijna alle leiders die hij tijdens zijn rondreis van een week gesproken had, een uitnodiging hebben aanvaard om in Washing ton met president Jimmy Carter te De krant publiceert, wat genoemd Erkenning Volgens het semi-officiële Egypti sche dagblad Al Achram van van daag zouden de negen landen van de Europese Gemeenschap hebben besloten het recht van de Palestij- nen te erkennen op deelneming aan Arabisch Israëlische vredesonder handelingen en op de oprichting van hun eigen onafhankelijke staat ais deel van een volledige regeling voor het midden-oosten. Ook zou de EG Israël oproepen om zich uit de bezette Arabische gebieden te rug te trekken. komen praten. Bij zijn diverse besprekingen v Vance gebleken dat er grote enigheid bestaat over de drie kern- ven omdat de ministers van de Éu- wordt, de tekst van de verklaring welke de EG-ministerraad vorige maand in Londen aanvaardde. Het document werd toen niet vrijgege- punten van het conflict, die hij c ropese landen het resultaat wilden Van onze verslaggever) LEIDENIDEN HAAG - Twee kinde ren uit Amsterdam - die na door een hoofdconducteur van de NS "ge vonden" te zijn bij de Haagse kin derpolitie terecht kwamen hebben gisteren voor de nodige opschud ding gezorgd in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden. De twee kleintjes, Lydia (5) en Den nis (8) den Hartogh,speelden op het station in Leiden en werden later door hoofdconducteur J. Ferwerda opgemerkt tn een coupe van de stop trein Leiden-Den Haag-Rotter dam. Ferwerdanam de kinderen onder zijn hoede en leverde ze af bij een collega op het station Den Haag Centraal vanwaar de twee naar de Haagse kinderpolitie gebracht werden. Daar arriveerde het twee tal om één uur 's middags. Geen verandering Wisselend bewolkt en hier en daar een bal. Matige tot vrij krachtige wind uit raid tot midwest. Minimum tempera turen omstreeks vier, maxima rond ne gen graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Maan op: 9.01 uur; onder: Z3.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.55 en 18.06 uur, laagwater te 1.44 en 14.05 uur. De twee zeiden in de Vechtstraat in Amsterdam te wonen. De politie belde een gezin Den Hartogh uit de Amsterdamse Vechtstraat op maar daar werd meegedeeld dat men van geen kinderen wist. Vanaf dat mo ment begon de verwarring. Op grond van uitlatingen van de kin deren werden achtereenvolgens de politiekorpsen van Utrecht en Lei den gealarmeerd, zodat vier poli tiekorpsen onafhankelijk van el kaar op zoek gingen naar de ouders van de kinderen. Men spoorde die ouders uiteindelijk op nadat een Amsterdamse huis arts de Haagse politie tipte. Hij had via de radio-nieuwsdienst het be richt over de beide kinderen ge hoord en herinnerde zich Dennis enige tijd geleden behandeld te hebben voor brandwonden Toen de Amsterdamse politie om kwart voor twaalf's avonds - bijna twaalf uur na de "vondst" - bij het gezin arri veerde bleek dat de ouders de kin deren nog niet gemist hadden. De kinderen die in een kindertehuis in Voorburg zijn ondergebracht gaan voorlopig nog niet naar hun ouders terug. Eerst wil de Haagse kinderpolitie graag weten hoe de kinderen van Amsterdam naar Leiden kwamen en hoe het mogelijk is dat de kinderen na bijna twaalf uur nog niet werden vermist. schreef als "vrede, ontruiming van afwachten van de bezoeken de bezette gebieden en een oplos- midden-oosten van de ministers sing van de Palestijnse kwestie". Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 8 maart 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. Lady Churchill in geldzorgen LONDEN (Reuter) - Lady Spencer-Churchill, de 91- jarige weduwe van Engelands "oorlogspremier" moet erf stukken gaan verkopen om haar kosten van levensonder houd te bestrijden, zo heeft haar kleinzoon, het Conserva tieve Lagerhuislid, Winston Churchill meegedeeld. Drie schilderijen zullen vol gende maand door Christie's in Londen geveild worden, al dus de jonge Churchill. Ook twee schilderijen, die door sir Winston zelf zijn vervaardigd worden verkocht. Volgens lady Churchills kleinzoon, is zijn grootmoeder weliswaar bij de dood van zijn grootvader "goed verzorgd" achtergelaten, maar door het tempo van de inflatie, vooral in de afgelopen drie jaar, was de situatie ten kwade gekeerd. van Buitenlandse Zaken Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk. Volgens Al Ahram dringt de ver klaring er bij Israël op aan, de rech ten van het Palestijnse volk te er kennen. De Arabieren dienen het recht van Israël te erkennen binnen veilige en erkende grenzen te leven. Statenbond De leider van de PLO, Jasser Ara fat, zou bereid zijn een statenbond van Jordanië en zijn organisatie te aanvaarden. Dit zou, volgens het Amerikaanse weekblad "Time", gebleken zijn bij het overleg tussen de Egyptische president Sadat en Vance. (Zie ook pag. 7). OEGSTGEEST -Een 120 meter hoge kraan heeft vanmorgen het laat ste element van de ontvangstmast voor kabeltelevisie in Oegstgeest geplaatst. Daarmee is de belang rijkste schakel in de kabel televisievoorziening in de Leidse regio gereed gekomen. Het Rotterdamse communicatie bedrijf Multivisie, dat de mast heeft gebouwd en het Oegstgeester kabelnet exploiteert, verwacht eind maart voor het eerst beelden via de mast in de huiskamers te brengen De inwoners van Oegstgeest ont vangen dat beeld overigens voor lopig nog gratis, omdat het sig naal" eerst door de PTT en de ge meente Oegstgeest gekeurd moet worden. Zodoende zullen de aan geslotenen niet eerder dan in mei voor de eerste maal hun abonne mentsgeld moeten betalen. PLAQUEMINE (AP) - Uit een fa briek van Dow Chemical in Pla quemine in de Amerikaanse staat Louisiana is gisteren een wolk gif tig chloorgas ontsnapt. Zeventien personen moesten met vergifti gingsverschijnselen in een zieken huis worden behandeld en 50 ge zinnen moesten hun huizen gedu rende twee uur verlaten. Volgens een woordvoerder van Dow Chemi cal is ongeveer 100 kilo chloor uit een lekke tank vrijgekomen. Het is niet bekend wat de oorzaak van het lek is geweest. De fabriek van Dow ligt ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Baton Rouge, waar op 10 december vorig jaar ongeveer 10.000 personen geë vacueerd moesten worden nadat een wolk chloorgas was ontsnapt op het terrein van een ander che misch bedrijf. Uit dat lek ontsnapte toen echter ongeveer 100 ton chloor, bijna duizendmaal zoveel als bij Dow ontsnapte. Met breek ijzers uit auto bevrijd (Van onze verslaggever) LEIDERDORP - De 31-jarige au tomobilist M.G. van der M. uit Roe- lofarendsveen is zondagmorgen om vijf uur door politie-agenten met breekijzers uit zyn auto be vrijd, nadat hij daarmee in de sloot langs de Persant Snoepweg terecht was gekomen. Van der M. had het geluk dat vrij wel onmiddellijk na het ongeval een Leidse politie-auto passeerde. De bemanning daarvan sloeg alarm en slaagde er, met twee leden van de Leiderdorpse rijkspolitie, in Van der M. uit de auto te halen. Men noemde het vanmorgen een wonder dat Van der M. zijn hache lijke avontuur overleefde pmdat het water bijzonder koud was. Bo vendien bleef er in de wagen een grote "luchtbel" hangen, zodat Van der M. kon blijven ademen, terwijl de vier agenten de wagen met breekijzers openbraken Van der M. is ter observatie opgenomen in het Leidse Academisch Ziekenhuis. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft zich gis teren achter de mening van dood van de Anglicaanse enigde Naties, Andrew Young geschaard, dat de dood van de anglicaanse aartsbisschop Loewoem en twee Oegandese ministers „moord" betrof. In een boodschap aan de epi scopaalse bisschop John Walker die in Washington een herdenkingsdienst voor Loewoem leidde, zei Carter: „U heeft mijn diepe sympathie als u samenkomt om de dood te gedenken van aartsbisschop Janani Loe woem, een fijn mens, een ge respecteerd leider van de Anglicaanse kerk in Oegan da. Ik steun de verklaring die eerder is afgelegd door ambassadeur Andrew Young in de Verenigde Na ties. Ik geloof dat deze de be zorgdheid en reactie weer geeft van Amerikanen op de dood van de aartsbisschop en de twee regeringsfunc tionarissen". Young sprak donderdag van „moord onder het mom van een auto-ongeluk". Steeds meer stemmen gaan op in die richting. Het Britse blad Ob server geeft zelfs bijzonder heden van de moord. PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Bü een steekpartij in een bar in de Eerste Middellandstraat in Rotterdam is gisteravond een man om het leven gekomen. Twee mannen kregen onenigheid, waarop éën van de twee een mes trok. Het slachtoffer liep steekwonden in borst en heup op, waaraan hij in het Dykzigtzie- kenhuis is overleden. De (nog onbekende) dader is voort vluchtig. ADVERTENTIE; DEN HAAG (ANP) - Dr. Zijlstras ambities voor het minister- presidentschap zijn nul-komma nul. Dit heeft de president van de Ne derlandse bank meegedeeld aan kamervoorzitter Vondeling, die zich vorige week afzette tegen be richten volgens welke CDA- lijsttrekker Van Agt in Zijlstra de aangewezen man voor het premier schap zou zien. ROTTERDAM (SP/ANP) - Lijkt het er in de bouw op dat een ge sprek tussen werkgevers en werknemers nu snel op gang komt, in de haven is een oplos sing na twee weken staken verder weg dan ooit. De staking in de Rotterdamse ha ven is vanmorgen verder uitge breid; volgens de bonden ligt nu 85 a 90 procent van de capaciteit stil. Er liggen tientallen schepen voor Hoek van Holland. De werknemers van het ertsover slagbedrijf EMO(Europees Mas sagoed OverslagbedrijD in de Botlek hebben gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de vervoersfederatie NW en NKV. Bij de vestiging van EMO in de Botlek werken honderd man. De Industriebonden FNV zijn erin geslaagd een cao af te sluiten voor 130 werknemers van ESK-che- ADVERTENTIE Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, Tcrijgt u een kleurvergroting. Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Lelden mie in Delfzijl, waarin onder meer 'n reële loonsverbetering is opgenomen van meer dan twee procent. Dit betekent dat de in dustriebonden meer hebben ge kregen dan waar Wim Kok, voor zitter van de Federatie Neder landse Vakbeweging om had ge vraagd. De werkgevers in de bouw willen praten. De onderhandelaar na mens de werkgevers, S. J. van Eijkelenburg, verklaarde dat de twee partijen' elkaar moeten kunnen vinden als er maar niet meer wordt gestaakt. Vorige week verklaarden de bouwbon den zich bereid, de acties op te schorten als de werkgevers blijk gaven van hun goede wil. Tegen de vervoersfederatie FNV en Smit Internationale havendienst (sleepdienst Rotterdamse haven) is een kort geding aangespannen door de Amerikaanse maat schappij Reynolds Leasing en Sea-land service. Het geding dient morgenmiddag om half drie voor de president van de rechtbank in Rotterdam. De Amerikaanse maatschappijen zijn respectievelijk eigenaar en reder van het containerschip „Sea-land resource", dat ligt af gemeerd bij de ECT in Rotter dam. Op maandag 14 februari toen de staking bij ECT uitbrak, was het schip geladen en gereed voor vertrek. Het personeel van Smit Internationale verklaarde het schip echter „besmet". Het is het eerste korte geding dat in verband met de stakingen tegen de vervoersbonden is aange spannen. Leidse politieke partijen tegen Glimmerveen c.s. LEIDEN - De Leidse afdelingen van CPN. WD, PvdA, PPR, PSP, D'66 en SGP/GPV vinden dat er bij het Openbaar Ministerie op moet worden aangedrongen de anti- racistenwet in werking te stellen en te hanteren tegen de activiteiten van Joop Glimmerveen en zijn Ne derlandse Volksunie. De afdelin gen wijzen erop dat vele Leidenaars met verontwaardiging hebben kennisgenomen van een via de brievenbus verspreid schotschrift van de hand van Glimmerveen. In dat pamflet wordt volgens de afde ling opgeroepen tot strijd tegen de democratische instellingen in ons land die „volksverziekers" en „doodsvijanden van ons volk" worden genoemd. In een gezamen lijk communique spreken de par tijen over „een geest van racistische terreur". 69 UI70t<>gf& m

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1