miLDCT Subliem spel in De Storm "ASTERIX VEROVERT ROME" DE GELE SPIN MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 PAGINA 17 Je kan zeggen wat je wil, maar dankzij die lachebek in Was hington voelen de Russische dis sidenten zich voor het eerst ook op hoog niveau in de rug ge steund. U herinnert zich waar schijnlijk dat president Ford weigerde om Solzjenitsin te ont vangen, en Wladimir Boe- kowski vertelde me vijf weken geleden hoe komisch, maar tege lijk gênant, de Engelse premier reageerde, toen oppositieleider mrs. Margaret Thatcher in het Lagerhuis vroeg, waarom Cal laghan geweigerd had Boe- kowski te ontvangen? Boe- kowski was juist even tevoren door de liberalen, met wie hij een gesprek had gehad, naar de publieke tribune gebracht, waarna zij mrs. Thatcher op zijn aanwezigheid opmerk zaam maakten. Callaghan antwoordde (terwijl iedereen zich omdraaide om te kijken waar Boekowski zat), dat hij niet eens wist dat Boekowski iti het land was! Onder het honend gelach van de oppositie vroeg mrs. Thatcher of de minister president dan geen kranten las? "Alleen The Guardian", ant woordde Callaghan, onder uit bundig plezier van de Lager huisleden. "Of de geachte minister-president die krant dan alleen maar zeer ten dele las?", vroeg mrs. Thatcher on verdroten door, want juist in The Guardian had een groot ar tikel over Boekwski en zijn komst naar Engeland gestaan. Strijdvraag Blijkbaar is Jimmy Carter minder bang om zich aan koud water te branden dan zijn voor gangers en collega's, want niet alleen dat hij Sacharow een brief heeft geschrevenmaar hij heeft zich ook bereid verklaard Boekowski te ontvangen. Mijn vrouw en ik waren zaterdaga vond, samen met Karei en Jo- zien van het Reve, op bezoek bij Andrej en Gjoezelj Amalrik in "hun bescheiden flat in Utrecht" (zoals Time het deze week uit drukte in een cover-story over The Dissidents, hoewel het voor Nederlandse begrippen een heel behoorlijke vijfkamerflat is). In de eerste plaats om een uit voerig Tataars-Russische maal tijd van Gjoezelj te verorberen, en in de tweede plaats om te ho ren hoe het hen vergaan was in de twee maanden dat zij in Amerika waren geweest. Want een mens heeft niet alleen een maag, maar ook een hoofd en een hart, zoals Andrej Amalrik terecht had opgemerkt in de speech waarmee hij een prijs van een internationale bewe ging voor de rechten van de mens in ontvangst had geno men. Jimmy Carter had hij niet persoonlijk ontmoet, vertelde Andrejmaar hij had wel diens inauguratie als president bij gewoond. Als Boekowski (die hij in Londen had ontmoet) bin nenkort door Carter ontvangen zou worden, zou er tussen hem en Boekowski ten eeuwigen dage een verschil van mening blijven bestaan over de vraag, wie zich het meest op zijn con tacten met de Amerikaanse pre sident mocht beroemen, voor spelde hij. Hij wist dat zo goed, omdat hij in de Sowjet-Unie ge vangen had gezeten met een man die zijn dochter had ver kracht en met een man die on tucht met minderjarige meisjes had bedreven. Beide beroemde zich er op dat hoogstpersoonlijk Lenin had den gezien, en maakten altijd ruzie over de vraag, wiens "ontmoeting".met Lenin hoger moest worden aangeslagen. De een had "de grote Lenin" name lijk. in een besloten bijeenkomst ontmoet, en daarbij oog in oog met hem gestaan, en de ander was aanwezig geweest bij een grote meeting in de open lucht waarop Lenin had gesproken. De eerst pochte er natuurlijk op dat hij Lenin bij een intiemere gelegenheid had gezien dan de ander, maar de tweede zei dat hij Lenin in zijn ware grootte en op zijn best had gezien, name lijk daar waar hij de massa's toesprak. Zo zou ook hij, voor spelde Andrej Amalrik. nog ja renlang tegenover Boekowski volhouden dat het waardevoller was om Carter inauguratie te hebben bijgewoond, waar de hele wereld getuige van was geweest, dan hem een keertje van persoon tot persoon gespro ken, te hebben. Bestsellers Alexander Solzjenitsin had hij in Amerika niet ontmoet, maar wel had hij tot zijn genoegen ge zien dat hij in Portugal, op de lijst van "os livros mais vendi- dos"(de bestsellerlijst van meest verkochte boeken dusmet zijn "Niet begeerde reis naar Sibe rië", op de vierde plaats stond, ruimschoots vóór Solzjenitsin, die met "Lenin in Zurich" op de zevende plaats stond, en met "Het kalf stoot de eik" op de achtste. Helaas werd zijn vol doening hierover weer enigszins getemperd door het boek dat als meest verkochte werk in Portu gal op de eerste plaats bleek te staan: "A Milnha Luta",oftewel "Mijn Strijd", van Adolf Hit- Ier... Nico SCHEEPMAKER LEIDEN - Een paar dingen vooraf. Recensies zouden niet veel feite lijke informatie aandragen, om dat de beschouwingen van aller lei recensenten vaak hemels breed verschillen. Recensies zouden alleen dan zinvol zijn, wanneer een heropvoering van dezelfde toneelmanifestatie in dezelfde toneelzaal c.q. stad ge programmeerd staat. Recensies zouden hoofdzakelijk fungeren als toetssteen voor het schouw burgpubliek om na te gaan, of de eigen gevormde mening identiek is aan die van de recensent. En tenslotte zou een recensie, door- dat gemiddeld tweeëneenhalfuur naar een voorstelling gekeken wordt, een oneerlijk beeld geven van een toneelgebeuren (c.q. bal let, concert vult u maar in), waar acteurs, actrices, regisseur, dra maturg, belichters en technici vaak maanden mee bezig zyn geweest. Deze overwegingen speelden door m'n hoofd toen toneelgroep De Appel zaterdagavond een inter pretatie gaf van Shakespeare's Spel van toverij "De Storm". De teksten waren gebaseerd op ver talingen van Martinus Nijhoff en W. Courteaux, terwijl Hent van. der Horst en Erik Vos het gege ven gedeeltelijk opnieuw hadden bewerkt en vertaald. De namen van Nijhoff, Courteaux en Vos (waarschijnlijk ook in die volgor de) staan over het algemeen borg Dus leek een goede, dramatisch verantwoorde, voorstelling gega randeerd. Tijdens het spelen vielen onmid dellijk twee dingen op: enerzijds de sublieme wijze, waarop alle acteurs voor zich (met uitschie ters van Van der Linden - natuur lijk Geert de Jong, Roelant Ra dier en Han Romer) dramatisch met het door Shakespeare aan gedragen verbaal gegeven afre kenden en anderzijds de sle pende traagheid, waarmee de af zonderlijke scènes werden neer gezet. De spelers: Van der Linden als de verdreven koning, Niek Pancras, als een dronken bootsman, Geert de Jong als Ariël, een luchtgeest en Roelant Radier als Ferdinand de zoon van de Koning van Na pels, speelden fantastisch. Leuk détail: om de grapjes in de tekst werd over het algemeen spontaan gelachen. Alleen de grapjes van Stefano konden zaterdagavond in de ogen en oren van het Leidse theaterpubliek geen genade vin den. Het stuk: Shakespeare zal zijn zijn stoutste dromen niet hebben kunnen vermoeden, dat "The Tempest" nog eens in deze vorm in het theater gebracht zou wor den. En ik vermoed, ondanks alle positieve dramatische elemen ten, waarmee de Appel- interpretatie wordt omgeven, ve len met hem. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - De 'Harry Muskee Band', gaf zaterdagavond op uitnodiging van K&O een con cert in de Stadsgehoorzaal, met in het voorprogramma de nieu,we Leidse formatie 'First Love'. Het rockavontuur van Harry Muskee met o.a. Eelco Geiling (beiden ex-Cuby the Blizzards) en Frank Nuyens (oud- Q 65) binnen de formatie 'Red, white 'n blue' ligt al weer enige tijd achter ons en het is diis logisch nummers als 'Hap- pyville', 'Perfection' en 'Bird' uit die tijd te vergelijken met nummers als 'Piece of mind', 'Perfect song' en 'Bad news'. Het zijn immers allen produk- ten van Muskee's muzikale ontwikkelingen na de C&B- periode. Dorodat Muskee zich gesteund weet door Jan Groe ning op slagwerk, maar vooral door Bernhard Reinke (soiogi- Harry Muskee: goed produkt taar) en Martin van Beek op keyboards wordt een goed mu zikaal produkt geleverd. Toch kunnen velen, kijkend naar een met een vllegersbril ge tooide Muskee/Cuby, toch maar moeilijk de dagen van 'Somebody will know some day', 'Back home' en 'Gin house blues' vergeten. In het voorsprogramma de gloednieuwe formatie 'First Love', bestaande uit Pego van Meegen, Hans Stoop, Lou Gui- demond en Jan Verver. Ma- rushka Lambert zingt, samen met Hans Stoop. Marushka en Hans hebben al een jaar eigen nummers voor de groep ge schreven. De Leidse formatie, onder de indruk van de muziek van 'The Meeters', 'Stevie Wonder' ('Song through the key of life') en 'Little Feat' brachten met nummers ais 'I wrote a letter yesterday', 'Tou got the soul', 'I'm ready to roll' en 'Ain't no use' een sfeer in de zaal, waarop Muskee en zijn vrienden znder moeite kon in haken. De door een session ontstane groep, die Akkerman als het grote voorbeeld zien, staat pas aan het schuchtere begin van een muzikale carriè re. Activiteiten in de direct- nabije toekomst moeten be wijzen, dat 'First Love Never Dies'. BERT KOEKEBAKKER Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan van der Veer - olie verfschilderijen en aquarellen met houtskool, Hans Gorter - keramiek. Geopend di t/m za. van 10.30-17.00 uur, do. van 19-21 uur, t/m 23 mrt. Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Wassenaar. Tentoonstelling Cathv Jansen - schilderijen en aquarellen en Loes Uit den Bogaard - kera miek. Van 12 febr. t/m 10 mrt.. ope ningstijden van de bibliotheek. /Rijksmuseum van Oudheden (Rapênt bur^ 28). Werkd. ,10 uur voorm.-5 uur tpam.. zondag 1-5 uur narjj. i Galerie Denise Stephan, Bakker- steeg 18, tel. 132319. Tentoonstel ling Kees van Roemburg - stille vens. Van 11 febr.t/m 11 apr., geopend za. en zo. van 14-18 uur, overige dagen na tel. afspraak. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Lies Was - schilderijen en tekeningen.' Van 11 febr. t/m 3 mrt., dag. geopend van 10-16 uur, zo. geslo ten. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, akwarellen en teke ningen 1885-1900. Van 21 jan.-21 mrt., dag. geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Atelier "De Scherf", Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- .de-Kort exposeert eigen werk^lasbui- ■gen. houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 143, Wassenaar. Tentoonstelling oliever fschilderijen van Sonja Gerverdinck, Willie v. d. Berg en Marina Broere, li tho's, etsen en tekeningen van Jenne van Eeghen. Geopend woe. t/m za. van 10-16 uur en di. van 14-20 uur, t/m 12 mrt. LAK-Theater, Levendaal 150. Tentoon stelling Peter Schenk, t/m 28 februari. Academiegebouw Rapenburg 73. Ten toonstelling Cees Martens - schilderijen pastels, t/m 28 februari Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar, Tentoonstelling Joke Matze - foto's en schrijfsels, Inez Meter - foto's en schrijfsels en Nout Visser - houten sculpturen en prenten. Geopend woe. van 20-22 uur en do. t/m zo. van 10-17 (yitc/ HVj leinift 21 FEBRUARI 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De correspondent van den "Times" te Para (voorstad van Konstantinopel, Red.) tele- grapheert, dat er zich bij den sultan teekenen van de hersen ziekte vertoonen, die in zijne familie erfelijk schijnt. Nu eens doen zich bij hem voor die vla gen van argwaan en vrees, welke ook zijn oom en broeder hadden, dan weer geeft hij zich over aan droomerij en kinder achtige vermaken, zoodat hij eigenlijk in de kinderkamer van zijn harem behoort. Niet de sultan zou regeeren, maar de camarilla (van het Spaanse woord camera, kamer, als aan duiding van een groep perso nen,die in het geheim invloed op de regering heeft. Red), aan wier hoofd op het oogenblik Mahmoud-Pacha staat, des sul tans zwager, en morgen mis schien Mahmoud-Nedik, de ge wezen grootvizier van zijn oom. Berichten uit Berlijn spreken van één op handen zijnde staatsgreep. Een vaartuig der keizerlijke marine is in de ha ven van Konstantinopel bin- nengeloopen om de vlucht van den sultan te bevorderen Vijfti9 jaar geleden: - De burgemeester van Almend- ralejo, een klein stadje in de Spaansche provincie Badajoz, is een zeldzaam financieel ge nie. Hem drukt natuurlijk, evenals zijn collega's over de geheele wereld, het probleem hoe den eeuwig ledigen stadsbuidel op de beste manier te vullen. Hij is nu op het ingenieuze denk beeld gekomen gebruik te ma ken van de vrouwelijke ijdel- heid. En met succes. Hij heeft namelijk op het dragen van korte rokken een boete gesteld Reeds de eerste maand moet een tamelijk hoog bedrag aan boe tes iii de stadskas zijn gevloeid. De betaling van de geldstraf geeft - en dif is het geniale van het idee van den burgemeester - de overtreedster het recht haar korte rokken gedurende een maand te dragenMet maatstok en quitantieblok gewapend doorkruisen de politieagenten van Almendralejo de straten van het stadje om eiken rok, die hun te kort voorkomt, te meten en zoo noodig een boete op te leggen, welke dan dadelijk kan worden voldaan en waardoor de draagster een maand lang met het dragen van dit kleedin- gstuk kan voortgaan j daar niet te i PANDA EN DE MEEST ER-REIZIGER 8-136 Joris Goedbloed pakte het telefoonboek op Maar hoe hij ook keek, de naam Lordmaster den. „Wat een tegenvaller nu toch prevelde hij. ,J)e rijkaard moet een geheim nummer hebben. En dus helpt dit boek me niet aan Zijn ad res .Hm- dan zal ik hem op een andere manier moeten bereiken Hij scheurde een minder bedrukte vaaina uit het naslaawerk en zette zich daarmee aan de kant van de weg. ,JEens kijken ."mompelde hij. Jk heb een pakkende tekst nodig - een die zijn aandacht trektMet zocht daarin de L de woorden 'avontuur' en 'opwinding' en 'spanning' er in. En dan natuurlijk mijn adres Hij peinsde even en begon toen driftig te schrijvenzodat het papier al Siuw vol was. En daarop begaf hij zich tevreden naar het gebouw van e Verenigde Dagbladen. Advertentiesherhaalde de portier desgevraagd. „Aan de balie, VIS MET NOTEN WIJNSAUS Neem 600 g. kabel jauw in 4 moten. Druppel er citroen sap over en bestuif de vis met zout en bloem. Bak de vis in 5 eetl. hete olie goudbruin. Neem de stukken uit de pan en houd ze warm. Voeg aan het resterende braadvocht nog een flinke klont boter toe en fruit hierin een ragfijn gesnipperd uitje boven laag vuur goudgeel. Meng er 25 g. bloem door en laat het meel zijn witte kleur verliezen. Giet er dan heel geleide lijk 1/3 fles witte wijn bij en blijf goed roe ren, steeds boven laag vuur, tot een ge bonden saus is ont staan. Laat die 15 min. heel zachtjes pruttelen. Voeg zout en peper naar smaak toe, een mespunt tijm, 2 theel. citroen sap. een fijngehakte zoetzure augurk en 8 zeer fijn gehakte walnoten. Giet er nog 4 eetl. voorver warmde room bij en laat de saus goed heet worden maar niet meer koken. WINA BORN "iZAAK'i ADVIES ADViSS VOC* HEAlSE*J fXE VOOKUtr WfUE/Ü A&OOCD'S ADFIBitfAATSCHAP APFIBS VOCE ft&gEAl WE BIC AC i MÊ3BSM GSM MBT METSAs MT ÊRtt&e rrcexeaj SrO iVtX^ÓpiB Agenda LUXOR: „Marathon Man", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00 en 9.30 CAMERA: „Alice doesn't live here any more", dag. 7.00 en 9.15 uur 14 jaar Kin dermatinee: „Dik Trom en het circus", za. en wo. 2.30 uur, zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling- „Le magnifique" vrij. en zat. 11.30 uur. 18 jaar. LI DO I: „The return of the man they cal led horse", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.00 en 9 15 uur. 14 jaar LIDO II: „Silent Movie", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur. Alle leeftijden. LIDO III: „Mr. Klein", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30,4.45.7.00 en 9.15 uur. 14 TRIANON: "King Kong", dag. 2.15,6.45 en 9.15 uur, zo 1 45,4.30,6.45 en 9.15 uur. KEX: „Prostitutie-Profiteurs", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Sneeuwwitje", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling- „Het liefdesbed", vrij. en zat. 11.30 uur, 18 jaar. STUDIO: '1900' (deel 2), dag. 2.00 en 8.00 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zd-t terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur: 13 45-14.30 uur. Avond bezoekuur: 18.30-19 30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur 'ouders) alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. sieve verpleging: dag. van 14.00 tot 14.30 uur en van 18 30 tot 19.00 ui'r Sport-Medisch Adviescentrum Spice* uur. ma. 19 30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhu'S Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 1830-19.30 uur Kinderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de 18.30-19.G0 v Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18 30 tot 19.30 uur; klasse afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echtgen.) v. 15.00 tot' 16.00 uur en van 18.30 tot 18.30 uur. Kin derafdeling dag. van 15.00 tot 18.30 uur CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur van 19.00 tot 19.30 uur. I.nten- Academisch-Ziekenhuls Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag t/m vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.p0 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 1^ 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten c verkeer va dag en nacht worden geméld bij hel for ma tie centrum Geluidshinder Schip hol ^o-nsooo).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17