Sieraden in teken vakantie PALET Voetgangers vereniging boos op importeur 'death-race' UIT UIT Andere melk net zo goed rptAYSS 1 1 1 t 1 1 tl t x t jl t t t t t 1 Folder voor de jeugd PAGINA 16 EXTRA MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 Een zilverkleurige hanger De volle melk is vetter gewór den. Niet zo heel erg veel (er zit nu per halve liter anderhalf gram vet meer in), maar mis schien vindt u het wel zo veel, dat u zegt: „Dan stap ik toch maar over op melk die mager der is". Alle andere melk en melkpro- dukten zijn niijvetter gewor den. Ook de halfvolle melk niet. Je zou misschien denken dat die melk half zo vet is als volle melk, maar dat is niet zo. Er zit minder dan helft elft in, .klijk 1,5 cent. Dat was vorig jaar zo, en dat is nu nog steeds Nog minder vet zit er in kar nemelk (0,4 procent) en in ma gere melk (0,1 procent). In plaats van melk kun je ook yoghurt gebruiken. In de ge wone zit 3,2 procent vet. Die is dus ook niet vetter geworden door de vettere volle mIn magere yoghurt zit hele maal geen vet. Evenveel eiwit, vitamine en kalk Betekent minder vet ook: minder andere voor de ge zondheid nuttige voedings stoffen? Nee, dat is niet zo. Wat dat be treft kun je rustig magerder melk op tafel zetten. Daarin zit evenveel eiwit, vitamine B en kalk - dat zijn de dingen die je uit de melk nodig hebt - als in volle melk. Het mag hier en daar een klein beetje sche len, maar dat is de moeite niet. In halfvolle melk zit zelfs nog wat meer eiwit, omdat er extra magere melkpoeder aan is- toegevoegd. Voor de gezondheid Voor de gezondheid kunt u dus net zo goed minder vette melk gebruiken. Alleen vindt u ze misschien minder lekker, maar dat is een ander verhaal, en de smaak verschilt trou wens van merk tot merk. In de tabel die we hierbij af drukken kunt u de verschillen tussen vette en minder vette melk zien. De voedingsdes kundigen geven deze cijfers altijd uit per 100 gram. Je denkt bij melk niet zo gauw aan grammen, maar gemaks* halve houden we die 100 gram toch maar even aan. Dan is het eenvoudiger om het een met het ander te vergelijken. In de linker kolom staat het getal van het vet, dat telkens anders is. Daarnaast staan de hoe veelheid eiwit, vitamine B en kalk, die dus steeds gelijk- zijn. Parijs - Wie er ook rekent op een natte, koude zomer, de ontwerpers van de sieraden die zijn uitgestald op de bijou- teriebeurs Bijorhca in Parijs zeker niet. Vakantie is het trefwoord van de nieuwe collecties, de meeste sieraden zijn gemaakt om te schitteren tegen een zongebruinde huid. Opvallend is de combinatie van zeer goedkope materialen als plastic en glas met zilver of goud. Maar op de Bijorhca zijn het niet alleen de nieuwe sieraden die de aandacht trekken. Ook de grond stoffen nemen een aanzienlijk deel van de tentoonstelling in beslag: stands die als de schatkamer van een sprookjeskalief zijn volgeladen met ruwe diamanten, halfedelste nen en parels. De meeste materia len hebben nog geen bewerking ondergaan en zijn in hun ruwe vorm vaak mooier dan de sierlijk bewerkte kleine steentjes die in de sieraden worden gebruikt. Ook massief zilver, verzilverde metalen, tin en ivoor. Verder omvermijdelijk een afde ling met de machines en precisie- instrumenten om al deze materia len te bewerken. En zonder een paar stands met zware safes en brandkasten, die door de vele aan wezige politiemensen met inte resse worden bekeken, zou deze tentoonstelling toch niet compleet zijn. Gouden grapjes In de gouden sieraden blijft het „hyperrealisme" in de vorm van ldeine scheermesjes, fluiten, vei ligheidsspelden en kroontjespen nen aan een kettinkje gehandhaafd. Daarnaast blijft natuurlijk ook de klassieke lijn gewoon voortbe staan, tenslotte koopt niet iedereen sieraden voor de grap en is niet ie dereen die gouden halskettingen, ringen of armbanden koopt twin tig jaar oud. Het valt op dat juist de bekende namen in deze branche als Dior, Lanvin, Nina Ricci en Givenchy zich voorzichtig hebben vastge klampt aan de meer „degelijke" •sieraden. Hier en daar hebben ook zij zich wel eens een grapje geper mitteerd, maar het effect is dat van een hippie die oogluikend op een galabal is toegelaten omdat er mis schien wel iemand is die het leuk vindt en per slot van rekening kan het ook wel progressief staan. Andere ontwerpen hebben zich juist op een uitbundige manier ge worpen op het maken van sieraden die weliswaar klassiek aandoen, maar die zo'n overdadige schitte ring uitstralen dat men zou denken met de kroonjuwelen van de Russi sche tsaar van doen te hebben. Liane de la Falaise maakt bijvoor beeld enorme grote (en enorm du re) sieraden waarvan men door alle geglinster nauwelijks meer kan zien of het een ring, een broche of een pilledoos is. „Natuurlijk ben ik duur", zegt ze. „En veel dingen maak ik ook niet. Ik ben geen fa briek, ik ben een artieste die haute couture-sieraden maakt". Onvermijdelijk is ook in de siera den een duidelijke „terug naar- grootmoeders-tijd-stijl" opgeko men. De camees, de medaillons, de filigraanen parelkettinkjes, ze zijn er weer allemaal. Met de oorknop jes de bloedkoralen, de waaiers en (inderdaad, van een Hollands be drijf) kleine werkjes van Delfts blauw in een zilveren zetting. Afgodsbeeldjes In het zilver is de verscheidenheid aan stijlen trouwens minstens zo groot als in het goud. Strakke, zake lijke sieraden liggen naast uitbun dige vlinders van dun zilver. Af godsbeeldjes, talismannen en ster- rebeelden liggen zij aan zij met grote bloemen en complete schile- rijtjes van zilver. Het was te verwachten dat, nu ook een lichte make-up en het parfum voor mannen geaccepteerd zijn, ook zaken als pinkringen, armban den en (kleine) halskettingen voor meneer een „must" worden. Maar Een sportieve broche. ook zaken als manchetknopen, dasspelden en kleine diamantjes voor op de punten van de kraag van het overhemd horen er weer bij. En dan de fantasie-sieraden. Hals banden, armbanden en ringen die regelrecht uit Afrika, Azie of het oude Inca-rijk lijken te komen zijn bon ton. Gisele Dominica is en thousiast aan het stoeien gegaan met leer, halfedelstenen, zilver en tin, en het resultaat is een schitte rende collectie van grote riemen, enorme hals-sieraden en armban den die inderdaad de halve arm be dekken. Guingaint daarentegen heeft het bescheidener gedaan. Zijn stand is gevuld met kleine beeldhouwwerk jes die ook nog sieraden blijken te zijn, plakjes ruwe halfedelsteen in een fantasierijke zetting waarin hij duidelijk met de materiaalkosten geen rekening heeft gehouden. Veertjes en bloemen Met de materiaalkosten van de meeste fantasie-sieraden hoeft in derdaad niemand rekening te hou den: raffia, hout en plastic blijkt een geliefd materiaal voor veel fan- tasi^Voorraden, evenals veertje en namaakbloemen van tule en organ za. De veertjes en bloemen kunnen overal: in het haar, om nek, middel, vinger, teen en enkel. Maar ook de andere sieraden zijn niet meer plaatsgebonden. Teenringen, en kelbanden, taillekettingen, alles kan. En het effect kan varieren van een bescheiden luxe tot een uit bundige kleurenpracht voor de meer exotische types. De nieuwe collecties zijn leuk, speels en laten de toeschouwer in derdaad achter met een vraag: wordt het zomer? Haar Lancaster is op de markt geko men met een serie haarverzorgings-artikelen. Er zijn drie typen van de „hair bath" een produkt om het haar te reinigen en verzorgen voor vet, geverfd en ge bleekt, en normaal haar. Voor droog, gebleekt en getint haar en voor vet haar is er een conditioner. Een produkt om het haar in een goede staat te houden. Voor dof en futloos haar is er een proteine- behandeling met amino-zuren en oüeën. Daarnaast is er een verstevi ger (een gewone en een stevige set ting) die goed gebruikt kan worden voor haar dat geföhnd moet wor den. Vochtmeter Als je precies wilt wieten hoe voch tig het in de hulskamer is, dan heb je daar een vochtigheidsmeter (of: hygrometer) voor nodig. Wist u dat zo'n ding eenvoudig zelf te ijken is? Je wikkelt hem in een natte doek en laat hem een paar uur liggen. Hij moet dan tussen 97 en 100 procent relatieve vochtigheid aanwijzen. Als dat niet het geval is, dan kun je hem bijstellen. De Consumenten bond geeft deze tip bij een test van luchtbevochtigers, toestellen, die worden gebruikt als het in huis te droog is en alle plantjes boven de centrale verwarming het leven la- Russische hotels Rusland bouwt meer nieuwe ho tels voor toeristen. Tussen dit jaar en 1980 moeten er 40.000 bedden bij komen. De hotels komen in Mos kou, Leningrad, in de hoofdsteden van de Sowjet-republieken, aan de kust van de Zwarte Zee, op de Krim en in de Oekraine. Van de 3,7 ge föhnd buitenlandse toeristen die vorig jaar het land bezochten, was volgens de Russische raad voor vreemdelingenverkeer 40% afkom stig uit landen buiten het Sowjet- blok. Den Haag - Een nieuw, uit de Verenigde Staten afkomstig stuk speelgoed voor grote mensen met de makabere naam „death race", dodenrace, doet in Nederland de nodige stof opwaaien. „Een schandalig spel", vindt voor- zitter V.I. van der Does-Enthoven van de vereniging voor bescher ming van voetgangers. In een brief aan importeur R. A. Hommerson in Scheveningen dringt de vereniging erop aan, het apparaat zo snel mo gelijk uit de handel te nemen en de import te staken. Wat is er aan de hand? Het idee voor het spel is ontleend aan de Amerikaanse film „Death race 2000" van Paul Bartel, die be gin vorig jaar in ons land draaide. In deze science fiction-film is een au torace te zien tussen New York en Los Angelos, waarbij de coureurs de opdracht hebben zoveel moge lijk mensen dood te rijden. De overbevolking zou dit gruwelijke spel nodig hebben gemaakt. Een goedkope geweld/ilm dus, waar tegen toen niemand protest aante- een (gas)pedaal en een handle voor kende. Ook de vereniging niet: „Als vooruit en achteruit, we geweten hadden, dat die film draaide, hadden we dat zeker ge- u CTOOC4- daan", zegt mevrouw Van der- DOZC geebl Does. In dat „figuurtje" zit het probleem. Het spel zelf is in feite een variant Volgens de importeur (en ook vol op het elektronische tennisspel, dat gens het reclamemateriaal) is die we tegenwoordig ook thuis met een stapeling van elektronische licht- bijpassend apparaat op ons eigeni puntjes een boze geest, een „grem- televisietoestel kunnen spelen. Bij lin", waarvan het juist goed is dat er death race moet echter niet een bal, zoveel mogelijk worden doodgere- maar twee kris-kras over het den. scherm bewegende figuurtjes wor- den geraakt. Niet met een racket, ereniging voor de bescher- maar met een autootje. Bij iedere T'ngvan voetgangers wil niets van treffer klinkt er een hoge metalen d®zeJezl.?g h°.ren; Z1J zlfJ '"dle "fl- toon, die als doodsgil is bedoeld en f ]ef voetgangers. En die mag verschijnt er op de plek des onheils le niet doodriJden. een kruis. Het apparaat, waar twee „Vroeger werd gedacht, dat men- spelers tegen elkaar kunnen spe- sen zich konden ontladen, als zij len, wordt bediend met een stuur, naar agressieve films keken of - i i i k S .^11 3 *4 Het tv-scherm waarop zich de "dodenrace" afspeelt. De "figuurtjes" bevinden zich beiden onderin het beeld, de autootjes iets boven het midden. De kruisen duiden de plaats aan, waar een voltreffer heeft plaatsgehad. agressieve spellen spelen. Recente Amerikaanse onderzoeken hebben aangetoond, dat die stelling in het geheel niet waar is. Agressieve spel- Er zijn tot nu toe drie „death race"- automaten in Nederland. Een in het pakhuis van de importeur in Sche veningen, een in een speelhal i films maken bij bepaalde Amsterdamse Reguliersbreestraat personen juist agressie los", zegt en een in Groningen. Twee spelers kunnen het tijdens „death race" tegen elkaar opnemen. mevrouw Van der Does. Ireeel In feite treft haar kritiek alle auto maten, waarmee je met namaak- geweld cowboys dan wel tanks kan vernietigen. „Die andere spelen zijn ireeel. Als je in zo'n speelauto maat indianen gaat neerschieten, is dat heel anders. Er zijn hier geen indianen. Maar aan het verkeer nemen we wel allemaal deel. Ik ben ervan overtuigd, dat gebruik ma ken van dit apparaat invloed kan hebben op het rijgedrag van auto mobilisten en bromfietsers", al dus mevrouw Van der Does. Dat het om monsters zou gaan, maakt haar niets uit. „De automobi list ziet de voetganger in het ver keer ook niet als een voetganger, maar als een last. Iets, dat hem al leen maar in de weg zit en waarmee hij geen rekening wil houden," meent de voorzitter van de vereni ging. Storm Bij Hommerson in Scheveningen zijn ze niet zo ondersteboven boven van al die emoties rond het speel tuig. Het apparaat is inmiddels wel van de speelhal naar het pakhuis verhuisd, maar „als de storm over is" gaat-ie weer terug. „Wij laten de zaak eerst wat betijen", zegt Ton van Petten, boekhouder van de im porteur en medeverantwoordelijk voor het inkoopbeleid. In Amsterdam piekeren ze er niet over hem weg te halen. „Integen deel", zegt de exploitant, „we den ken er eerder aan om er een tweede bij te nemen." Of er meer van die „kasten" van de VS uit naar Nederland zullen ko men, is nog onbekend. „Zoveel verkoop je er niet", zegt Ton van Petten, „als je er tien afzet, is het veel". Waarschijnlijk gaat Hom merson over op een Spaans fabri kaat, waar de figuurtjes nadrukke lijke overeenkomst vertonen met monstertjes. Ton van Petten begrijpt al die ophef niet zo. „In de zaak heb ik nog nooit een negatieve reactie gehoord. De komen hier gewoon om i beetje gein te maken." In hét kader van de Huishoud beurs '77, van 15 tot en met 24 april in de_ RAI, wordt tevens de 20ste Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbes teding gehouden! Een jubileum met ook een centrale plaats voor de ingezonden werk stukken in het totale beursgebeu- Deelname aan de wedstrijd is mo gelijk in de volgende kategorieën: haken, breien, kantklossen, bordu ren; weven en macramé; wandkle den; werken met diverse materia- De voorpret van de vakantie, het len; inleg- fineer- en mozaikwerk; plannen maken is bijna net zo leuk als het met vakantie-zijn zelf. Het valt echter niet mee uit de vele kleurrijke folders de leukste snijden, gutsen, beeldhouwen hout en steen; modelbouw sche pen; modelbouw (andere voorwer pen); werkstukken van metaal; kiezen, zeker niet als je zo tussen de schilderen, olieverf en aquarel; te- 15 en 25 jaar bent en meer wilt dan kenwerk, hout- of linosnede; foto een goed hotel en strand. Voor deze werk; jeugdinzendingen beneden groep jonge vakantiezoekers heeft 16 jaar. de Stichting Jeugdtoerisme een De werkstukken dienen gemaakt te overzicht gemaakt van de zijn tussen april 1976 en april 1977. vakantie-aanbiedingen voor jonge- Deelname aan ten hoogste drie ka ren. Zeventig organisaties die iets tegorieën is mogelijk, doch per ka- voor jongeren organiseren komen tegorie kan slechts één werkstuk in dit blad voor. De folder kan (gra- worden ingezonden, tis) worden aangevraagd bij de Aanmeldingsformulieren kunnen Stichting Jeugdtoerisme, Postbus worden aangevraagd bij de Inter- 10832 Amsterdam of afgehaald bij nationale Huishoudbeurs, Gerrit' de ANWB-kantoren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16