Donar vergroot kans op volleybal-titel.... John van der Wiel wint Noteboom-beker Zaalhandballers Saturnus verliezen beslissend duel Succes Scylla-jeugd DIOK verliest duel in de Haagse modder OVERWINNING ROBBERS «sraasstóBBS *»*NSSSB«S Leidenaars winst met zes punten voor aan kop van promotieklas LSG'er Baart op tweede plaats Belangenvereniging voor profdammers MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 SPORT ■SPORT Nederlaag van 14-8 bij Animo-reserves DEN HAAG - Het meest be langrijke handbaltreffen voor de Leidse regio vond gisteren plaats in de Haagse Houtrus- thal. Daar ontmoetten de teams van Sanocel/Saturnus en Animo 2 elkaar voor de tweede maal met als inzet het kam pioenschap van de afdelings tweede klasse B heren. Welis waar moeten beide formaties nog enkele wedstrijden afwer ken, maar de overige teams zijn kansloos en dus mag worden gezegd dat de wedstrijd van gis teren in feite de beslissing moest brengen. Het duel ein digde in een 14-8 zege voor de Hagenaars. Geen centje pijn dus voor de gastheren zou men geneigd zijn bij die uitslag te denken. Niets is minder waar. Met nog een kwartier speeltijd voor de boeg stonden de Animo-reserves wel voor, maar die voorsprong bedroeg toen slechts één punt: 7-6. De beide defensies, met hun sterke doel- verdedigers achter zich (bij Sa nocel/Saturnus was Rob Otten zonder meer goed) overheer sten nadrukkelijk. Het was Animo, dat in de slotfase iets meer initiatief durfde te nemen aan de cirkel en dat resulteerde in 8-6 (via een strafworp, de ze vende voor de Hagenaars en dat was echt wel wat teveel van het goede) en 9-6. De roodwitten konden toen niet langer hun vertrouwde 5-1-defensie hante ren. Er moest risico worden ge nomen en van de gaten, die de 4-2 defensie liet, maakte Animo dankbaar gebruik: 14-8. Break-out speler Benno Nieu- wenhuyzen, in de wedstrijd tegen Animo (11-11) gebles seerd en nu danig gemist, zei na afloop: "Volgend jaar komen we sterker terug. We moeten de regionale derde klasse kunnen halen". De dames van Northa, die reeds uit de regionale tweede klasse zijn gedegradeerd, namen gis teren in de laatste wedstrijd tegen het Goudse Vires et Cele- ritas in ieder geval met een zege afscheid: 9-6. Het was Northa dat de wedstrijd maakte en dan ook verdiend won. Uitblinkster bij Northa was doelverdedig- ster Mirjam Spierenburg, die vijf strafworpen stopte. In de afdelings eerste klasse gaan de dames van Jong Ade recht op het kampioenschap af. In de Houtrusthal konden de reserves van Kwiek Sport tot de rust aardig bijblijven (2-3), maar na de hervatting raasde Jong Ade onder aanvoering van Leidenaars komen routine tekort: 3-9 DEN HAAG - De Leidse rugbyclub DIOK heeft gisteren de eerste wed strijd in de kampioenspoule van de ereklasse met 9-3 verloren van de Haagse Rugby Club, tweede op de Kuyvenhoven in Hanne op derde plaats HANNE - De Nederlandse jeugdselectie voor het wereld kampioenschap veldrijden (dat aanstaande zondag in Volke- gem wordt verreden) heeft in het Belgische Hanne in een veldrit tegen de Belgische se- lectiegroep goed gereden. Lei- denaar Kuyvenhoven had in Hanne ruim acht ronden aan de leiding, maar moest een paar ronden voor de finish Berry Zoontjes voorbij laten gaan. Doordat Kuyvenhoven daarna nog tweemaal pech kreeg en van fiets moest verwisselen kon ook Michel van Dijk hem nog net voor de finish passeren, zo dat hij op een derde plaats ein digde. Nederlands kampioen bij de nieuwelingen Willy van der Heiden eindigde op de vierde plaats en Ger Harings op de achtste. Eddy Merckx heeft gisteren, op de tweede dag van de Ronde van de Middellandse Zee, de eerste plaats in het algemeen klassement overgenomen van Jan Raas. De Nederlandse kampioen ver speelde zijn toppositie in de in dividuele tijdrit tegen de Mont Faron, die werd gewonnen door de 23-jarige Fransman Gilbert Chaumaz, een nieuwe prof, Jos Bruyere werd tweede op tien seconden en Merckx derde op 47 seconden. Dat Merckx "slechts" derde werd, was mede een gevolg van een val, waar door hij veel tijd verspeelde. De etappe over 104 kilometer van La Penne sur Huveaune naar Hyeres die aan de tijdrit voorafging, eindigde in winst voor Braun. Het algemeen klassement na de tweede dag is: 1. Merckx (Bel) 5 uur 28 minuten en 37 sec., op 23 sec.: 2. Frans Verbeeck (Bel), op 26 sec. 3. Jean Chassang (Fra), 'op 28 sec.: 4. Jan Raas (Ned). Freddy Maertens heeft bij de persconferentie, die in Milaan werd gegeven door de organisa toren van de Ronde van Italië, gezegd dit jaar niet te zullen starten in de Rondfe van Frank rijk. De wereldkampioen 1976 heeft de ronden van Italië en Spanje wel op zijn programma staan. Hij verklaarde zijn beslissing niet in de Tour te zullen starten, met "Ge zoudt een dwaas zijn deel te nemen aan de drie grote ronden en dan ook nog de pre tentie te hebben steeds goede prestaties te kunnen leveren". ranglijst. Op het in feite onbespeel bare terrein, één groot baggerveld, gaven beide ploegen elkaar in een harde, maar faire wedstrijd weinig toe. Dat Den Haag uiteindelijk de zege in de wacht sleepte is voorna melijk te danken aan het feit dat de ploeg van captain Theo Oortwijn over een grotere routine beschikt. Wat dat betreft hebben de Leide naars nog wel het een en ander te leren. Toch was het DIOK dat in de 38ste minuut de leiding nam. Kees Koe mans benutte een wegens off-side toegekende penalty: 0-3. Deze marge bleef tot en met de rust ge handhaafd. Direct na de hervatting- maakte de Leidse verdediging een kapitale fout door de snel opgeko men Haagse prof Ton van der Loos niet te tackelen, zodat hij op fraaie wijze een try kon drukken: 4-3. Arend Nederlof verzilverde tie conversie: 0-4. DIOK leed gisteren bij HRC aan een "oude kwaal". Hoewel de blauwgele ploeg menige ruck en maul wist op te zetten om een goede scoringspositie te verkrijgen, werd de driekwartslijn te weinig bij het spel betrokken om het de Hage naars werkelijk moeilijk te maken. De bal bleef te lang bij de scrum- en flyhalf hangen, zodat er geen ge-^ vaarlijke aanval over de vleugels* (wings) kon worden opgezet. De wedstrijd werd definitief beslist toen in de scrum een Leidse voor waarts hands maakte, hetgeen HRC een strafschop opleverde. Nederlof miste niet en bracht de (eind)stand op 9-3. De laatste hef tige scoringspogingen van DIOK sorteerden geen effect. Helma van der Geest en de al tijd gevaarlijke Lydia van der Poel onstuitbaar naar een 11-5 zege. Komende zondag kan Jong Ade in de Groenoordhal het kampioenschap grijpen. De competitieleider voor de afde lingscompetitie wilde daar kennelijk een bijzonder even ement van maken, want Jong Ade mag zondag tweemaal bin nen de lijnen komen, eerst tegen MMO en dan tegen Fore- holte 2. In Oud Ade is deze geste van de competitieleider natuur lijk met gemengde gevoelens ontvangen. Daar wordt nu koortsachtig gezocht naar een mogelijkheid om de wedstrijd tegen MMO op een doorde weekse avond te spelen. Als schrale troost voor het geval dat dat niet mocht lukken, heeft Jong Ade het feit dat het niet de enige formatie uit de afdeling is, die tweemaal op zondag aan de bak moet. De heren van Rijn streek en het Haagse Wings kennen dezelfde problemen. De merkwaardige competitieplan ning bracht gisteren ook een in gelaste wedstrijd in de eerste klasse heren van de afdeling, HMSH-Northa in de Pennings hal in Noordwijkerhout. Gun stig voor Northa, dat met HMSH en EDH in degradatie- gevaar verkeerde. Na gisteren echter niet meer, want Northa won met 14-11, rust 8-4. De meest gedenkwaardige treffer in deze wedstrijd kwam van de doelman van Northa, Piet van Dam. Bij een dreigende break out van Northa was de Haagse keeper al uit zijn doel op weg naar de aanstormende Northa speler. Er kwam geen pass maar een verre boogbal van zijn col lega in het Northa-doel. Keeper zijn is dan niet zo leuk meer. De keeper van het Zoetermeerse DSO kan daarover meepraten. Hij ondervond tegen kam pioenskandidaat HVV'70 het zelfde, zij het niet van zijn colle ga, maar van Jan Lamboo. HW'70 won met 31-11. De da mes van MSV kregen van de Northa-reserves in de afdelings derde klasse een 5-20 nederlaag gepresenteerd. Ron Groen (links) gaf aan en Wout I van 't Veer maakt prachtig af. Do- nar won met 3-0. LEIDEN - In de volleybalcompetitie behaalde 7in'd?gfnl ïïuKK Gemini/Kangeroes een knappe 3-1 overwinning tijd gelijk op, maar middels daver- op Shot. Door een sterke start haalde Gemini de woutvSf'weerdmkteDonardoor eerste set moeiteloos binnen (15-6), maar door naar 15-12. Vrij eenvoudig won een wat nonchalanter vervolg greep Shot de Groen! dTvoigendt'llts^ daar- tweede set. Een geconcentreerd spelend Gemini, mee de wedstrijd Scheidsrechter met als uitblinker Gert de Jong, die ondanks een roPer/™gebeurenegoedeind'e hand. handblessure veel scoorde, maakte daarna snel Met nog vier wedstrijden te spelen een einde aan de illusies van Shot: 15-12, 15-7. ,.A zichten op de titel, bitrage dan met het spel en verloren dan ook kansloos de drie volgende Voor de beker ontmoetten de heren sets. van Leython en LUSV elkaar voor In de promotieklasse boekte Donar de tweede maal in drie weken. Dit- een verdiende en knappe overwin- maal wonnen de studenten met 2-1 ning op het in degradatiegevaar Leython begon weliswaar goed verkerende DVC. Geconcentreerd (15-12), maar zakte in het verloop De reserves van Gemini verloren met 1-3 van het Zaanse Molenwiek. De Voorschotenaren leken slechts matig geïnteresseerd in deze partij. De eerste set werd met veel moeite gewonnen, maar daarna bemoei den de spelers zich meer met de ar- 1 de wedstrijd steeds verder weg, waardoor LUSV het initiatief kon overnemen. Met een gevarieerde aanval maakten de studenten het karwei bekwaam af: 10-15, 11-15. In de eerste klasse dames won Orion met-3-0 van NOVO 3. Orion behield door deze zege de aanslui ting met de kop. DAC 2 klom door een zege op Oegstgeest naar de tweede plaats. Gemini 4 stelde teleur door een punt aan Liusna te verspelen: 2-2. Leython 4 belandde op de laatste plaats door een kans loze nederlaag tegen koploper Ge- mini 3. Bij de heren won DVO met 3-1 van S'70 en bedreigt nu Gemini 3, dat met 3-0 won van Gemini 4. Leython 3 verloor kansloos van DAC en WVC moest met 0-3 de meerdere erkennen in LUSV 2. LEIDEN - John v. d. Wiel heeft in het 37e Daniël Noteboomtoernooi zijn huzarenstukje van vorig jaar herhaald, door wederom de ere- groep met een 3 uit 3 score op zijn naam te schrijven. Wel had de Lei- denaar het ditmaal een stuk moei lijker. De tegenspelers in de hoog ste vierkamp waren Joan Baart, Henk Happel en de voor de wegens familieomstandigheden verhin derde Rex v. Dijken ingevallen Charles Kuypers. Vrijdagavond wankelde in de eerste ronde de "kroon" van John v. d. Wiel. Haags kampioen Henk Happel bouwde met wit een uiterst comfortabele send was hier de ontmoeting Bon- gers-Lambooy uit de le ronde. Bongers verzuimde een winnend dameoffer te plaatsen, waarna Lambooy overtuigend toesloeg. Zoals altijd werden in dit door het Leids schaakgenootschap georga niseerde toernooi ook een aantal open vierkampen verspeeld. De gers 2; 3. R. v. d. Aardweg 14. A. de Boer V2. Groep 1: 1. P. Gelpke 2V2; 2. R. Veenhuysen P/2; 3 en 4 J. Tolenaar en F. Erwich 1. Groep 2: 1, 2 K. Ha- gendijk en W. Heemskerk 2Vz\ Groep 3: 1. W. Bosscha 2; 2. 3. H. Beerling en D. Schweizer U/2. Groep4: 1. R. Brunia21/2; 2. J. Bey 2. Haagse Philidor jeugdspeler Peter Groep 5: J. van Dijk 2M%\ 2. C. Gelpke toonde v s zijn talen- Gaag 2; de winnaars van de overige van de vierkampen: Eregroep: J. v. d. Wiel 3; 2. J. Baart U/2; 3. C. Kuy pers 1; 4. H. Happel xl%. Invitatie- DELFT - Gisteren werd voor de Bij de twee zonder stuurman bleek in de top niets gewijzigd. De win naars van de eerste test in Gronin gen wonnen ook nu vrij gemakke lijk. De broers Vervoort kregen al leen enige tegenstand van Van der Pas en Kroes (Dudok/Laga). De snelst, in de twee zonder stuurman overige 16 ploegen (waaronder één van Njord) kwamen met groot ver schil daarachter. De Vervoortjes wonnen in 24.27,5, Dudok/Laga scoorde 24.44.0. In de Skiff waren de verhoudingen wel wat gewij zigd. Rob Robbers (Die Leythe), tweede keer in dit TAC-test verroeid. Roeide men in december 8 km. in Groningen, nu was de 6 km. tussen Overschie en Delft aan de beurd. In de skiff was Leytheroeier Rob Robbers het groep: 1. J. Lambooy 2llz\ 2. E. Bon- geer 3. ket 21lg; 9. E. Boon 3; 10. L. Beijen 21/»; 11. M. v. d. Ster3; 12. A. Boer en d. Aart 2V2; groep A: M. Ver- Op een vitaal moment had Happel echter een "black-out", wat v. d. wat later in de middag, iets minder ^!w^)1^^^d,ib0°d1,efH "rf sehinderd rinnr hevioe Hi» delijke matcombinatie op het bord tweeën zonder stuurman startten te "toveren". Joan Baart had 1 de Rotterdamse broertjes Vervoort (Nautilus). De Technische Adviescommissie (T.A.C.) van de Roeibond stimu leert de laatste jaren het varen van kleine afstanden in kleine bootty pes. Dit met het oog op de wereld kampioenschappen '77 in Amster dam. Dientengevolge werd deze sen (C. Tromp) maken De snelsten waren hier Pluymert en Dijkstra (Pro- teus-Eretes) in 26.39.5, tweede werden Traanberg en Bos (Ne- reus/Triton) in 26.54.0. Beide ploe gen waren er in Groningen niet bij. De Leidse ploegen (Die Leythe en door de Delftse Studentenroeiver eniging Proteus-Eretes georgani seerde test gehouden, onder de mooie naam Faber-Castell winter- wedstrijd. Groningen nog vijfde, won met 2,5 2x Njord) eindigden op de 7e, 8e en verschil in 26.35.0 vóór Lucas- 9e plaats. Op zaterdag werden.op en Stegeman (Wil- dezelfde baan wedstrijden voor lem III). Harald Punt (Njord) werd buiten de top of sub-top roeiende vierde. Het schijnt dat er een einde ploegen gehouden. De snelste tijd gekomen aan de hegemonie de jeugdige Lucassen, die de Veen- emansbeker en de test in Gronin- van de dag werd hier neergezet door een lichte senior-a vier van Njord. (24.56.0). Tijdens jeugdtafeltennisinterland HULST - De Nederlandse jeugdta- feltennisploegen, kadetten en ju nioren, hebben vrijdag en zaterdag in Hulst met wisselende successen hun krachten gemeten met de Luxemburgse leeftijdsgenoten. Zo wel de jongens als de meisjeskadet- ten wisten tot overwinningen te komen, respectievelijk met 9-0 en 7-2. Bij de jongens zorgde Scylla- Van Gennep als Kantebeen speler Patrick Swier voor drie ze- Swier werden in hun leeftijdsgroe- Gennep won bij de meisjes drie paf- junioren zelfs de beste Nederlander, tijen. De junioren moesten twee ne- Uitslagen achtkampen: derlagen incasseren. De meisjes met Jongens kadetten: 1. Henk van 4-5 en de jongens (waarin de derde Spa.nje; 2. Wim du Fosse3. Patrick Leidse Scylla-speler Frits Kante- Swier. been meespeelde; hij verloor drie- Meisjes kadetten: 1. Vivian Blanc- maal) met 2-7. De drie Leidenaars kaert; 2. Dini Kerschen (Lilx); 3. leverden bij de achtkampen zater- Stephien van Gennep, dag ook goede prestaties. Zowel Jongens junioren: l.Briel (Lux); 2. Stebens (Lux); 3. Frits Kantebeen. Meisjes junioren: 1. Karin Risch ges. Zijn clubgenote Stephien van pen derde. Kantebeen was bij de (Lux); 2. Wilmie van Rijswijck. voordeel tegen Kuypers gedegen tot winst uit te bouwen. Zaterdag had in de Rijnlandflat het duel tus sen jeugdrivalen Baart en V. d. Wiel plaats. John v. d. Wiel verzekerde zich hierbij van behoud van de fraaie Noteboom-wisselbeker, daar hij Joan Baart, de clubkampioen van LSG, op een gedegen wijze klopte. Charles Kuypers nam Henk Happel op boeiende wijze in de tang. Happels stukken konden op het laatst geen kant meer op, waarna de winstweg voor zijn op ponent eenvoudig was. In de slo- tronde zette Kuijpers alles op alles om nog naast v. d. Wiel te komen. De kampioen van de Rotterdamse schaakbond wist in het middenspel een licht voordeel te bereiken. Voor v. d. Wiel alle aanleiding om een paar maal remise aan te bieden, doch Kuypers vocht stug door. Te stug, want bij het uitvluggeren had de LSG-er genoegen moeten ne men met de puntendeling. Toen dit niet gebeurde kon v. d. Wiel met een vernietigende counter zijn 100% score handhaven. Baart remi seerde met Happel. De Neder landse jeugdkampioen leek ge ruime tijd op de zege af te gaan, maar overzag een listige struc van de Hagenaar. Een speciale vier kamp voor de regionale clubkam pioenen werd gewonnen door Alp- henaar Lambooy, die zijn gevaar lijke Voorschotense rivaal Bongers een half puntje voorbleef. Beslis- ARNHEM - Zaterdag is in Arnhem een belangenvereniging opgericht waarbij zich o.a. wereldkampioen Harm Wiersma en ex- wereldkampioen Ton Sijbrands aansloten. De vereniging heeft ten doel het behartigen van de belan gen van betaalde damspelers en tracht dit te bereiken door met de hulp van sponsors verschillende evenementen te organiseren, waar onder bijvoorbeeld een profkam pioenschap van Nederland. Het en thousiasme onder de Nederlandse topspelers is groot. In het bestuur werden gekozen: drs. W. Visser (Abcoude) voorzitter; W. R. Jurg (Amsterdam) secretaris; P. C. Le vels (Huissen) penningmeester; L. Fobma (Beilen) en A. J. Ivens (Den Haag). Z WEMMEN - Enith Brigitha heeft gisteren tijdens zwemwedstrijden om de hoofdstadwisselbeker in Amsterdam haar eigen record op de 200 m wisselslag verbeterd. Zij zwom in het sportfondsenbad 2.21.4. De ploeg van het IJ vestigde op de 4x100 m vrije slag ook een nieuw Nederlands record met een tijd van 4.03.4. Na twee ronden van de strijd om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland voor dames, die gedurende zes weekeinden in Nijmegen wordt gehouden, hebben Eef Nieiiwenhuizen en Lenie Geurts de leiding met vier punten uit twee partijen. Eef Nieuwenhui- zen, die vrijdag Petra Polman ver sloeg, behaalde zaterdag de winst tegen Hennie Huynk. Lenie Geurts won achtereenvolgens van Hennie Huynk en Cato van Setten-Colpa. SCHOONSPRINGEN - Tijdens de Nederlandse winterkampioen schappen schoonspringen 1 meter plank zijn Joop Marechal bij de he ren en Ria Molenaar bij de dames Nederlands kampioen geworden. TENNIS - Tom Okker en Wociech Fibak hebben in Toronto in het dubbelspel hun derde overwinning in de reeks van WCT-toernooien behaald. In de eindstrijd van To ronto versloeg de Neder lands/Poolse combinatie de Autra- liers Tony Roche en Ross Case met 6-4 en 6-1. Door die overwinning werd hun saldo vermeerderd met 20.000 gulden. Connors gaf zijn finalepartij tegen Stockton op wegens een kniebles sure.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13