Eric Heiden met naar overmacht junioren-titel Jos Yalentijn nieuwe to Drie medailles Sylvia Barlag ptijd sprint naar op 500 m. LELIEVELD NAAR EK-INDOOR Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van Dik Bruynesteyn. MAANDAG 21 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT TOEKOMST NEDERLANDS SCHAATSEN FLORISSANT Eric Heiden behaalde zijn tweede wereldtitel in successie. Bert de Jong in ploeg voor WK INZELL-Een week na zijn triomf bij de allroun- vlagen gehinderd. Desondanks ders in Heerenveen is de 18-jarige Amerikaan greep hij. met grote overmacht de Eric Heiden ook wereldkampioen bij de jeugd De Nederlandse juniorenpioeg geworden. De twintigjarige Kim Kostron voor- ^,^^111°^=^^ kwam door een uiterst rappe 500 meter, dat de het er met de toekomst van de na- titelstrijd in Inzeil zowel bij de jongens als bij de üonalf schaatssport vrij florissant J i i voorstaat. Een derde plaats voor meisjes een overwinning opleverde voor het ge- Hubert van der Duim, een vijfde zin van de orthopedisch chirurg uit Madison. ™or Yep Kramer en een zesde posi- T-,,. TT r tie voor Fntz Schaly, een situatie Beth Heiden, haar zeventienjarige vriendin, waarmee de coach van jong oran- moest nu ondanks afstandzeges op de 1500 en je. Egbert van t oever, zich uiter- OAftn a-. t mate content toonde. „Ik vind het 3000 meter, genoegen nemen met de tweede een zeer positief resultaat, vóór ons plaats in de eindrangschikking. een Amerikaan en een Zweed en op o o dg vierde plaats een Canadees. Kim Kostron bouwde zaterdag, slag op de derde plaats. De presta ties van de Nederlandse damesaf- Maar vóór alle Noren. Bovendien vaardiging stelden niet veel voor. mochten we slechts drie man af- Maijan van Dalen kwam op de 500 vaardigen en er zijn in Nederland meter ten val en Gudy Schouten nog een aantal jongeren, die in dit werd na de eerste dag door coach gezelschap beslist ook een goed fi- Wybe Kort naar huis gestuurd. guur hadden geslagen". Egbert van De harde föhnwind van zaterdag 't Oever was niet teleurgesteld voorkwam, dat Eric Heiden zich «over het feit dat zijn grootste troef, reeds na drie afstanden wereld- HUbert van der Duim, net naast het kampioen bij de jeugd mocht noe- zilver had gegrepen. „We wisten men. Op de drie kilometer van za- wat we aan het talent Van der Duim terdag werd hij door heftige wind- hadden. De weersomstandigheden hebben echter een nadelige invloed rRosalyn Bryant DUSSELDORP - 22.50 meter van Helena Fibingerova bij het kogelstoten in Jablonec, 4.08.1 van Rosemary Stewart op de 1500 meter in Dortmund en 1 minuut 03,4 sec. Over de 500 yards door Rosalyn Bryant in San Diego, dat zijn de drie we reldrecords die indooratletie- kwedstrijden dit weekeinde hebben opgeleverd. Dat de ontwikkeling van het kogelsto ten bij de dames voorlopig snel voortschrijdt bewezen de Westduitsen Eva Wilms (21.06 meter) en Ilona Schoknecht- Slupianek (vijfde bij de Olym pische Spelen): 20.82. De Rus Aleksander Grigorijev verbeterde in Minsk bij de in doorkampioenschappen van de Sovjet-Unie het Europese re cord hoogspringen en bracht Drie atletes vestigen wereldrecord het op 2.28 meter. De Oostduit ser Rofl Beilschmidt kwam tij dens wedstrijden in Oost- Berlijn tot 2.25 meter. De interlandwedstrijd tussen West-Duitsland en Groot-Brit- tannië in Dortmund leverde een dubbele overwinning op voor de Westduitsers. De heren wa ren met 67,5 punten tegen 59,5 punten de sterksten, de dames wonnen met 48 tegen 47. De be ste prestatie kwam zonder twij fel op naam van Mary Stewart, maar daarnaast leverdenook Wolfgang Kolmsee (16.53 meter bij het hinkstapspringen), de Brit Sebastian Coe (1.47.6 over de 800 meter), de Britse Verona Elder (52,71 over de 400 meter) en haar landgenote Catherine Colebrook (2.02,5 over de 800 meter) voortreffelijke presta ties. toen een warme föhnwind de tem peratuur opjoeg tot 16 graden in de schaduw en zelfs tot 32 graden in de zon, waardoor de wedstrijden naar de avonduren moesten worden verschoven, een flinke voorsprong op. Met 43.87 seconden over de 500 meter, de 1.26.74 over de 1000 meter en met 184.523 punten in de vier kamp vestigde zij in totaal drie we- reldjeugdrecords. De jonge Noorse Eva Jensen legde verrassend be- INNSBRÜCK - Eén weekeinde vóór het wereldkampioenschap sprint in Alkmaar heeft nationaal kampioen Jos Valentijn aange toond één van de serieuze titel kandidaten te zijn. De Friese schaatssprinter reed gistermor gen bij de selectiewedstrijden in Innsbrück - ogenschijnlijk niet gehinderd door de nog altijd straffe föhnwind - een nieuw Ne derlands record op de 500 meten 38.40 seconden. Zijn oude toptijd van 38.47 dateerde van een jaar geleden in Inzeil. Ook op de dui zend meter gaf Valentijn blijk van een uitstekende vorm. Met een tijd van 1.17.67 bleef hij slechts drietiende van het natio nale record verwijderd. Metdeze sene toptijden ging hij in het al gemeen klassement alsnog de Amerikaanse Olympische kam pioen op de duizend meter Peter üller voorbij, die na de eerste dag nog een voorsprong had gehd van zeventiende punt. Met Jos Valentijn kwalificeerde ook Eppie Bleeker zich definitief voor het wereldkampioenschap sprint. De Friese onderwijzer, die voor de gehele voorbereiding slechts vier vrije dagen heeft be hoeven op te nemen, won zater dag de duizend meter in 1.22.56. Gisteren was hij weliswaar min der overtuigend, maar in het eindklassement gaapte er nog al tijd een gat van meer dan een vol punt tussen hem en zijn belagers Sies Uilkema en Bert de Jong. Laatstgenoemde was de grote verrassing van gisteren, met 39.32 Jong 162.080,5. Uilkema 162.355. kampioenschap in Alkmaar. Sies Uilkema of Bert de Jong. De één een jonge knaap; die zich dit sei- Ook de allrounders kwamen zoen in verbluffend tempo heeft ontwikkeld tot één van de tech nisch gaafste rijders, de ander een vechter, die erin slaagt om zowel bij de selectiewedstrijden in Inzeil als nu in Innsbrück zijn concurrent voor te blijven. gehad. Vooral op de 3000 meter. Iets wat ook voor Heiden gold. Jan Junell heeft daarvan kunnen profi teren. Niet dat Junell niet in de top thuishoort, maar Van der Duim be zit toch meer macht. Maar wind heb je nu eenmaal niet in de hand". Ook op de tweede dag speelden de om standigheden parten". Zonder die plotselinge windval had Hilbert de 5 kilometer gewonnen. Daarvan is iedereen overtuigd en dat had hem een heel eind verder gebracht. Maar als je aan de andere kant ziet hoe Schaly en Kramer op de 1500 meter reden, dan kun je alleen maar con stateren dat de toekomst er hoop vol uitziet. Vooral door de inzet die de jongens hebben getoond. Snel heid bezitten de jongens allemaal voldoende, dus de perspectieven nsbruck in actie, onder moeilijke A uj - omstandigheden. De vlagerige hl'hhS=riniSUw wind maakte de duels nnoal on. heb het al Sexegd, in Neder- seconden en 1.18.29 verbeterde Na overleg met de leden van de hij zowel zijn persoonlijk record op de vijfhonderd als de duizend meter. Deze indrukwekkende serie stelde coach Henk Gemser voor de moeilijke opgave, wie te kiezen als derde sprinter bij het wereld- Noorse titel Stenshjemmet LILLEHAMMER - Oud-Europees kampioen Kay Arne Stenshjemmet heeft dit weekeinde in Lilleham- mer met overmacht de Noorse schaatstitel op zijn naam gebracht. Door dirie afstandszeges was hij al zeker van de titel nog voordat de 10 kilometer was gereden. Nadat Stenshjemmet zaterdag de 500 me ter had gewonnen in 39.19 en de 5000 meter in 7.11.62 (nieuw Noors record), was hij gisteren het snelst op de 1500 meter in 2.00.60. De tien kilomter werd gewonnen door Sten Stensen in 15.05.43. In het eind klassement bezetten Stenshjem met, Stensen, Storholt en Sjöbrend de eerste vier plaatsen. Piet de Boer uit Jellum heeft za terdag in Heerenveen zijn nationaal kampioenschap kortebaan- wedstrijden geprolongeerd. De Friese veehouder won in de finale, waarin vier rijders uitkwamen, al zijn ritten en maakte bovendien over deze drie ritten de beste tijd. Matthijs Kuiper uit Nijeholtwolde werd tweede en Lieuwe de Boer eindigde op de derde plaats. Co Giling is zaterdag in Alkmaar Nederlands marathonkampioen geworden. Bij de dames prolon geerde Atje Keulen Deelstra haar titel. Gelijkspel Brazilië BOGOTA - Het Braziliaanse elftal is de strijd om het wereldkam pioenschap 1978 weinig overtui gend begonnen. De eerste wed strijd uit groep 1, Zuidamerikaanse zone van de kwalificatiewedstrij den voor Argentinië tegen Colum bia in Bogota eindigde in een ge lijkspel zonder doelpunten. Zuidafrikaanse rijdt niet in Alkmaar Demonstratie bij Wk-sprint niet nodig... ALKMAAR - De anti- apartheidsgroependie in pa raatheid werden gebracht om te demonstreren tijdens het we reldkampioenschap sprint het aanstaande weekeinde in Alk maar, zullen hun activiteien el ders dienen te concentreren. De Zuidafrikaanse rijdster Diane Lambrechts die als deelneem ster was aangemeld, zal niet naar Alkmaar komen. Dit heeft de coach van het Zuid afrikaanse team dit weekeinde in Inzeil aan KNSB-directeur Comello meegedeeld. De train ing sresultaten in Inzeil waren niet van zodanige aard, dat de Zuid Afrikaanse bond een offi ciële afvaardiging naar Alk maar verantwoord achtte. Dit heeft tot gevolg dat de poli tieke horizon rond Alkmaar is opgeklaard. Want hoewel de russische bond officieel nog niets van zich had laten horen, moet het uiterst onwaarschijn lijk worden geacht dat Rusland in Alkmaar zou hebben deelge nomen, als daar ook een rijdster uit Zuid Afrika aan de start zou zijn verschenen Na de Spanjaard Gomez heeft het organisatie-comité van het wereldkampioenschap sprint in Alkmaar ook de inschrijving moeten weigeren van de Franse herenploegPas vrijdag meldde de Franse bond Emmananuel Michon en Richard Tourne al deelnemers aan. Dat was na de sluiting van de inschrijving. technische commissie koos Ge mser voor Bert de Jong. Uitslagen zaterdag: 500 meter: 1. Peter Mueller (VS) 38.72 sec., 2. Sies Uilkema (Ned) 39.21, 3. Ep pie Bleeker (Ned) 39.42,4. Jos Va lentijn (Ned) 39.58, 7. Bert de Jong (Ned) 40.51. 1000 meter: 1. Bleeker 1.22.56, 2. Mueller 1.22.64, 3. Valentijn 1.23.22 4. Uilkema 1.24.75, 5. De Jong 1.26.21. Zondag: 500 meter: 1. Jos Valentijn 38.40 (nieuw Neder lands record), 2. Peter Mueller 39.12, 3. Bert de Jong 39.32, 4. Barczewski 39.39, 5. Overend 39.58,6. Uilkema 39.85,7. Bleeker 40.10. 1000 'meter: 1. Jos Valentijn 1.17.67, 2. Bert de Jong 1.18.29, 3. Peter Mueller 1.19.48, 4. Eppie Bleeker 1.19.87, 7. Uilkema 1.21.84. Eindklassement: 1. Valentijn 157.935. 2. Mueller 158.900, 3. Bleeker 160.730, 4. De wind maakte de duels nogal gelijk. Piet Kleine profiteerde op de drie kilometer van een betrek kelijke windstilte en verbeterde met een tijd van 4.18.84 het baan record. De sprint van de Nederlandse all rounders was evenmin als vorige week bij het wereldkampioen schap in Heereveen overtuigend. Klaas Vriend (42.31) heeft nog last van zijn blessure en Jan Der- ksen (41.41) ging op twee benën door de buitenbocht. Alleen Hans van Helden (41.14) hield zich redelijk staande, maar moest toch zijn meerdere erkennen land nog een aantal jongens hebben zitten die zo mee kunnen doen. Maar volgend seizoen is het drietal dat het afgelopen weekeinde hier heeft gereden ook nog junior". Het seizoen voor de jeugdploeg is nu bijna afgelopen. Er wacht nog een toernooi op 5 en 6 maart in Saval- len. „We zijn redelijk tevreden met de samenstelling van de agenda. Er is veel gelegenheid geweest tot rij den en dat heeft geculmineerd in een erg goed resultaat bij dit kam pioenschap", aldus een enthou siaste van 't Oever. De meisjespioeg, Marjan van Dalen ZWOLLE - De Amsterdamse atlete Sylvia Barlag sprong er met drie overwinningen op de nationale indoor-kampioenschappen, dit weekeinde gehouden in de Zwolse IJsselhal, tussenuit. Zij won het hoogspringen met 1.75 m, de 60 m horden in 8,5 sec. en het versprin gen met 6 meter precies. Eltjo Schutter daarentegen was de grote pechvogel. De Nijmeegse at leet maakte tijdens zijn warming up voor het hordenlopen een mer kwaardige misstap wat hem ver moedelijk op een gescheurde en kelband kwam te staan. Daardoor moest hij onder meer verstek laten gaan op zijn favoriete nummer, het polsstokhoogspringen. Dit num mer werd nu gewonnen door de Amsterdammer Peter Dellensen met 4.40 M. Een knappe prestatie hierop leverde ook junior Hans Jansen uit Vught met 4.20 m. De kampioenschappen droegen overigens een provisorisch karak ter. De midden- en lange afstand bij de senioren werden niet verwerkt omdat er geen behoorlijke rond- baan beschikbaar was. De demon tabele KNAU-baan verkeert mo menteel in zeer slechte staat en het KNAU-bestuur vond het financieel niet verantwoord de baan (voor al thans dit winterseizoen) op te laten knappen. Overigens werden er bij de jeugd wel enkele midden afstand nummers verwerkt. Medailles voor deelnemers uit Lei den en omgeving waren er deze keer niet bij in tegenstelling tot vo rig jaar toen de Leidse afvaardiging met een forse medaille-oogst huis waarts keerde. Holland-junior Tom Saat kwam nog het dichtst bij de prijzen. Hij mocht zich op de 60 m horden jongens A korte tijd medaille-winnaar wanen maar de jury klasseerde hem van het viertal dat gelijktijdig over de finish stoof uiteindelijk als vierde. Als tijd kreeg hij 8,5 sec. toegewezen na in de series 8,4 sec. te hebben verwe zenlijkt. Zijn clubgenoot Wim Huige haalde op de 60 m horden bij de heren de finale net niet. Hij kwam in de serie te traag op gang, liep wel sterke slotmeters maar kwam toch juist iets tekort voor de finale. Zijn tijd: 8,7 sec. Ook een an dere Holland-atleet, sprinter Alfred Verhoef, belandde niet in de finale. Op de 60 m scoorde hij zowel in de serie als in de halve finale 7,1 sec. en dat was niet voldoende. Voor De Spartaan uit Lisse waren er ook geen opvallende successen weggelegd al noteerde B-junior Martin van Rijssel een sterke tijd op de 800 m: 2.03.2. Bij de A-jongens liep zijn clubgenoot Leo Walraven 2.05.6. Ad van Doorn sprong bij de heren over een hoogte van 1.90 m en kwam tot 8,8 sec. op de 60 m hor den. De belangrijkste uitslagen zijn: Heren: hoog: Ruud Wielart 2.15; ver: Bert Lambeck 7.45; hink stap sprong: Max v.d. Does 14.56; 60 m: Ed Pireau 6,8; 60 m horden: Jan Willem Boogman 8,1; kogel: Sjaak Ruhl 16.45. Dames: 60 m: Ellie van Lienen 7,4; kogel: Ria Stalman 13.25 m. de Oostduitser Sauerteig (40.53) en Gudy Schouten, kwam minder en de Amerikaan Tom Plant goed uit de strijd tevoorschijn. Mar- (41.02). jan van Dalen viel op de eerste dag, Gisteren werden de allrounders de maar revancheerde zich uitstekend dupe van de toenemende wind. op de tweede dag. Een hoge klasse- Klaas Vriend handhaafde zich ring was echter niet meer mogelijk onder deze omstandigheden het Gudy Schouten reed het toernooi best. Hij won zowel de 1500 niet uit. KNSB-secretaris Comello: (2.00.26) als de 5000 meter „Het meisje heeft zich niet gehou- (7.35.07). den aan de spelregels. We hadden Eindklassement: een bepaalde tijd afgesproken om 1. Van Helden 171.217, 2. Sauerteig thuis te komen, maar zij heeft 172.047, 3. Vriend 173.102, 4. blijkbaar andere gedachten over Kleine 173.217 deelneming aan een wereldkam- Bij de dames greep de Canadese pioenschap. Dan hoeft het voor ons Sylvia Burka de eerste plaats in niet meer. We hebben haar dat ook het eindklassement. Zij won de gezegd, nadat we unaniem een be- 500 meter (43.47) en de 100 meter sluit hadden genomen. Dat was in 1.27.99. Andrea Mitscherlich voor haar misschien niet prettig, uit Oost Duitsland werd in het to- maar dat had zij van tevoren moe- taalklassement tweede. ten bedenken". Sylvia Barlag, de enige uitschieter tijdens de NK-indoor, sprong 1.75 meter. Bataven-atleet loopt 1500 meter in San Sebastiaan ADVERTENTIE ZWOLLE - Wybo Lelieveld zal deelnemen aan de Europese indoor-atletiekkampioenschappen die volgende maand in het Spaanse San Sabastian worden gehouden. De jeugdige Bataven-alleet die vol gende week in Dortmund de limiet op de 1500 meter haalde behoort tot het zevental atleten dat dit wee keinde door de KNAU werd aan gewezen om Nederland op de EK te vertegenwoordigen. Naast Lelie veld, die dus op de 1500 m zal uit komen, zijn geselecteerd: Evert Hoving (1500 m), Klaas Lok (3000 m), Jan Willem Boogman, Cees Ruyter, Arie Ruyter (alle drie 800 m) en Ruud Wielart (hoogsprin gen). Lelieveld kwam gisteren overigens nog in actie tijdens de sterk bezette Domeincross in Baarn. De Stomp- wijker liep zich bij de heren naar een zevende plaats. Winnaar werd de momenteel in Voorschoten wo nende Bram Wassenaar, lid ven het Arnhemse Ciko'66. Ook enkele Holland-atleten zaten in het ruim honderd deelnemers tellende veld in de voorste helft: Dre de Wit 28ste, Nico Volker 37ste en Frans Kroone 42ste. Bij de jeugd waren er successen weggelegd voor Bataven- deelnemers. Marian van Schie won bij de meisjes A, Sandra Dorlas bij de meisjes D en Paul Oomen bij de jongens D. Ook Koen Gijsbers (2de bij de jongens A), Heieen Haverkort (3de bij meisjes A) en Sjors Hoog- eboom (2de bij jongens D) deden het goed. Corrie v. d. Meer werd vierde bij de dames. Bij AV Holland werden zaterdag alle kampioenen in de crosscompe titie bekend. Bataven-atleet derde en laatste wedstrijd, gehouden in het Wassenaarse Duinrell, gaf de volgende resultaten te zien: Heren, 1 Frans Kroone, 2 Jan v. d. Lelie; kampioen Gerard v. d. Ham; Veteranen, 1 Henk Kareis (tevens kampioen), 2 Bram Hendriksen; Jongens A: 1 Peter Zwetsloot (te vens kampioen), 2 Roel Hendrik sen; Jongens B: 1 Hans Goudsmit, 2 Chris Winkel; kampioen Theo v. d. Meer; Jongens C: 1 Marcel Schik- hof; kampioen Peter Langenberg; Jongens D: 1 Erik Ulrich (tevens kampioen); Jongens pupillen: 1 Michiel Kareis (tevens kampioen). Dames: 1 Marlet Langelaan (tevens kampioene), 2 Anja Vermond; Meisjes A: 1 Mies Kuipers; kam pioene: Marion Komdeur; Meisjes B: 1 Carla Bey (tevens kampioene); Meisjes C: 1 Marianne Kareis (te vens kampioene); Meisjes D: 1 An- nemieke Kareis (tevens kampioe ne); Meisjes pupillen: 1 Vera Bre- derode (tevens kampioene). Joke van Gerwen van De Spar taan uit Lisse heeft gisteren de 12e editie van de Domeincross in Baarn gewonnen. Zij legde het 3900 meter lange parcours af in 12 minuten en 48 seconden. Haar clubgenote Le- nie van der Poel werd tweede, voor Marjan van Schie van De Bataven. Bij de jongens eindigde Bataven- lid Coen Gijsbers op de tweede plaats. Hij moest alleen Hans Koe- leman voor laten gaan. Bram Was senaar won bij de heren. Voor de 11000 meter had hij een tijd van 32 minuten en 20 seconden nodig. Piet van Alphen kwam bij de veteranen als eerste over de streep. Lebber tussendoortje

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11