Alaaf... Labour is in moeilijkheden Demonstratie tegen bouw kerncentrale C&ua Relatie giframp Seveso en misvormde baby's Met Sabena naar Canada ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 LONDEN (SP) - De Britse premier James Callaghan zal op korte termijn beslissen over de opvolging van zijn minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland die voor de eerste zes maanden van dit jaar ook president van de ministerraad van de Europese Gemeenschap is, was Voorbestemd om Dennis Healey op te volgen op de belangrijke en door hem zeer begeerde post van Financiën als de climax van zijn ministeriële Joopbaan en misschien zelfs wel als een springplank naar het leiderschap van de Labour-partij. Met het wegvallen van Crosland is opnieuw een bres geslagen in een kabinet, dat door Sir Harold Wilson is omschreven als het beste dat een sEngelse premier ooit heeft kunnen samenstellen. Dit was de erfenis die hij haliet aan zijn opvolger James Callaghan, die overigens al spoedig gecon fronteerd werd met het vertrek van de uiterst bekwame Roy Jenkins naar de top van de Europese Gemeenschap in Brussel. Roy Jenkins behoorde tot de rechtervleugel van de Labour-partij, de gematigde Anthony Cros land tot het centrum Beiden gelden als bedaarde intellectuelen, die met name door hun tact en scherpe visie een belangrijke rol hebben gespeeld Vin de frontlinie van de Labour-partij. Vooral na het vertrek van Roy Jenkins, onder Harold Wilson plaatsver vangend leider van de Labour-partij, werd aangenomen dat de nogal Filo sofisch ingestelde Anthony Crosland hoge ogen zou kunnen gooien als het gaat om de opvolging van James Callaghan. En het was nog slechts een kwestie van tijd of hij zou doorschuiven naar een positie die hem altijd zeer heeft aangesproken, het ministerie van Financiën Met de hem bevriende premier Callaghan bestonden daarover duidelijke afspraken, ook al omdat de huidige minister van financien en buurman van de premier in Downing Street Dennis Healy, er alles voor voelt om Engelands in de loop der jaren zwaar gedevalueerde ministerie van buitenlandse zaken weer eens wat nieuw leven in te blazen. BUITENLAND degelijk omheind; alle toegangen zijn gebarricadeerd. HAMBURG (DPA) - In ieder geval zullen een aantal orga nisaties proberen vandaag het bouwterrein van de kern centrale van Brokdorf te bestormen. Linkse kringen heb ben aangekondigd de bouwplaats van de omstreden kern centrale met geweld te zullen bezetten. In vlugschriften werd aan de deelnemers aan de grote demonstratie die vandaag in het kleine Noorduitse plaatsje gehouden wordt gevraagd knuppels, katapults en dergelijke mee te nemen. De politie vond twee jeugdigen die van plan waren aan de demonstratie deel te nemen in het bezit van 55 molotow- Anthony Croslandj Die taak zag Anthony Crosland aanvankelijk helemaal niet zitten. Pas de laatste maanden kreeg men de indruk dat de man die zo nadrukkelijk een hekel heeft aan formaliteiten en het liefst in een spijkerbroek en T-shirt zijn werk zou doen, ook wat plezier begon te krijgen in zijn huidige werk, waarin de laatste tijd de kwestie-Rhodesië de boventoon voerde. Ten aanzien daarvan zijn hem aanvankelijk grote verwijten gemaakt. Niet alleen van Conservatieve zijde, ook binnen zijn eigen partij is Anthony Crosland herhaaldelijk kwalijk genomen dat hij niet meer persoonlijk initiatief heeft genomen in de moeizame besprekingen. Ook op dë keuze van zijn onderhandelaar, de inderdaad nogal autoritaire, maar toch beslist ondernemende Ivor Richard, is veel kritiek geuit. Anthony Crosland, die er eerder in slaagde om eindelijk het zo lang sle pende visserij-conflict met IJsland op te lossen, heeft zich van deze kritiek niets aangetrokken en bleef zijn naaste omgeving verbazen door een enorme werkdrift, nu als teveel van het goede omschreven. Eind vorige week vergaderde hij tot vijf uur in de morgen bij de Europese Gemeen schap in Brussel, vloog toen terug naar Londen voor enkele uren slaap, om nog dezelfde morgen stipt op tijd achter zijn bureau op het ministerie te zitten en "s avonds de Democratie Labour Club van ae universiteit van Oxford toe te spreken. Tijdens het weekend, toen hij zijn ministeriële huiswerk doornam - in Engeland bijgenaamd „de tirannie van de rode koffertjes", omdat de ministers daarin hun officiële papieren krijgen toe gestuurd - werd hij plotseling onwel. Premier Callaghan staat nu voor een zeer moeilijke keus. Zijn regering zit tot diep in de zorgen, nu het pond na zijn aanvankelijk zoveel belovend herstel weer duidelijk is teruggevallen. Het pond maakte een forse duikeling, ook al door het steeds sterker ge worden gekrakeel over het zogenaamde sociale contract tussen de La- bourregering en de vakbeweging. Dit contract voorziet in vrijwillige loon- beperkingen op grote schaal en vormt de basis van de strategie om Enge lands zieke economie uit het slop te halen. Drie jaar lang hebben de bonden zich daar met vaak opmerkelijke bereidwilligheid aan gehouden, maar er zijn nu tekenen die er op wijzen dat sommigen hun geduld begin nen te verliezen. Bij al deze zoTgen blijft het niet. De regering-Callaghan werkt zich ook steeds meer in de nesten over de omstreden kwestie van de devolutie", oftewel meer zelfbestuur voor Schotland en Wales, die zij een eigen parle ment wil geven. In het politieke centrum van Westminster neemt het verzet daartegen hand over hand toe. Vooral van de kant van de Engelse politici, die vrezen dat de grotere mate van zelfbestuur tenslotte kan leiden tot de afscheiding van Schotland en verdere afbrokkeling van wat nu nog geldt als het Verenigd Koninkrijk. De regering-Callaghan staat als het ware tussen twee vuren. Enerzijds is er een groeiend aantal partijgenoten die het met haar koersbepaling ten aanzien van de devolutie niet eens is, anderzijds dreigt de groeiende macht van de Schotse nationalisten. En in Schotland, waar de Conservatieven tijdens de laatste verkiezingen al een verwoestende nederlaag leden, heeft Labour nog altijd 40 van de 2 Lagerhuiszetels. Het gevaar dreigt echter dat de Schotse nationalisten ook daar hun tanden in zetten en dat kan voor de regerende Labour-partij inderdaad catastrofale gevolgen hebben. ROME - De lichamelijke afwijkin gen van drie pasgeboren Italiaanse kinderen zijn mogelijk veroorzaakt door het zware vergif dioxine dat vorig jaar juli ontsnapte uit een chemische fabriek te Seveso vlak bij Milaan. Een Italiaanse arts. Ma-- rio Miedico, vermoedt een causaal verband omdat de moeders van de drie kinderen gedurende hun zwangerschap in Seveso woonden of daar regelmatig op bezoek kwa- Een debat over Seveso zeven maanten later' is op gang gebracht door het blad 'Sapere' van het fysio logische instituut aan de universi teit van Milaan. De regionale in specteur van gezondheid in Lom- bardije, geeft toe dat er twee kinde ren zijn geboren met afwijkingen aan de dikke darm. Naar zijn me ning moet verder medisch onder zoek worden afgewacht voordat de 'link' met het dioxine al dan niet mag worden gelegd. Op 18 januari werd er in Pavia een kind geboren met een gespleten gehemelte en een licht misvormde kaak. De moeder van die baby bracht gedurende haar zwanger schap regelmatig bezoeken aan een familielid in Seveso. Die verwant woonde in de 'zone a', waar de grootste hoeveelheid dioxine van het bedrijf 'Icmesa' was neergesla gen. cocktails. Bij het touwtrekken om een de- monstratiëverbod voor het wee keinde op de bouwplaats van de centrale in de buurt van Hamburg is opnieuw een verrassende wen ding ingetreden. De rechtbank in Schleeswijk heeft gisteren het be sluit van donderdagavond onver wachts opgeheven en daarmee het demonstratieverbod hersteld. De regering van de deelstaat Sleeswijk-Holstein had bij de Fijn naar 't gevang BRUSSEL - Arthur Malré- chauffé heeft zijn zin gekregen: hij is opgesloten. Rond tien uur diende Malré- chauffé zich gisteren bij een be drijfje aan. Hij had een kap over het hoofd en bedreigde het dienstmeisje dat op zijn bellen open deed, met een namaakpis- tool. Hij sloot het meisje in de kelder op, en ging, zonder iets mee te nemen, er weer vandoor. Het dienstmeisje dat zich had weten te bevrijden waar schuwde de politie. Die ging op pad en pakte de man in de kraag. Dat is alles wat ik wilde, aldus de gearresteerde, want ik heb geen huis en geen cent en ik heb gehoord dat het in de ge vangenis tegenwoordig vrij huiselijk is. rechtbank bezwaar gemaakt tegen het toestaan van de demonstratie en had nieuwe gegevens verschaft. Deze gegevens hebben de recht bank tot een ander inzicht ge bracht. Er wordt nu op gerekend dat de nieuwe gerechtelijke uitspraak zal worden aangevochten door bur gers die de demonstratie in Brok dorf voor 10.000 deelnemers had aangegeven. In dat geval moet een hogere instantie in Lünenburg uit spraak doen. In Itzehö zal in ieder geval een "vreedzame optocht" worden gehouden van meer "ge matigde milieubeschermers". Hier worden 20.000 demonstranten verwacht. In Brokdorf werd gisteravond scherp gecontroleerd door de mas saal aanwezige politie. Tien kilome ter rond het plaatsje en het bouw terrein van de centrale zijn alle we gen afgezet met een bord "verbo den in te rijden". Bij al die punten staan surveillancewagens van de politie klaar om overtreders na te zetten. Binnen de bebouwde kom van Brokdorf patrouilleren agenten met machinepistolen. Bijna alle bruggen over het riviertje de Stoer, vlakbij het bouwterrein, zijn door politiedetachementen bezet. De po litie vreest gewelddadige acties van extremistische demonstranten. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft een beroep gedaan op de demonstranten zich niet te laten verleiden tot het ge bruiken van geweld. ADVERTENTIE Huisartsen Seveso klaarden - nadat ze op de geboorte in Pavia waren gewezen - dat er de afgelopen maand tientallen Kritische vollega's merken echter op dat de suspecte afwijkingen - gespleten gemelte en verstoppin gen van de dikke darm - ook voor kwamen bij Vietnamese kinderen uit streken waar het Amerikaanse leger aan dioxine verwante ontbla- deringsmiddelen gebruikte. Ondanks dit alles is vrijwel ieder een het eens met de stelling dat na der onderzoek nodig is alvorens een causaul verband definitief mag worden gelegd. Seveso was in Italië per slot de eerste catastrofe in zijn soort. Maar zelfs de autoriteiten geven toe dat de algemene situatie in Seveso nog steeds verslechtert. Gerekend tot en met dinsdag lijden 337 leer plichtige kinderen aan de ernstige huidafwijking chloor-acné. Ver schillende scholen hebben moeten sluiten en de regionale autoriteiten hebben het leger verzocht iedereen de toegang tot de 'zone a' te ontzeg gen. Proefvlucht space shuttle WASHINGTON - De 'space shutt le', het Amerikaanse ruimteveer, heeft gisteren met succes zijn eer ste proefvlucht gemaakt. Op de rug van een jumbojet van het type Boeing-747 vloog het 79 ton wegende ruimteschip boven de woestijn van Zuid-Californië. De vlucht duurde ruim twee uur. Vol gens de voorlopige gegevens beantwoordde de machine in aëro dynamisch opzicht aan de ver wachtingen. Op 22 juli moet het ruimteveer, dat 'Enterprise' is ge doopt, op circa 6.000 meter hoogte zich losmaken van de Boeing en als zweefvliegtuig naar de aarde te rugkeren. Tegen de tijd dat het gezichtje van de vierjarige Alicia Senno weer enige gelijkenis toont met dat van een gezond kindzal het prik keldraad rond Seveso waarschijn lijk doorgeroest zijn. Onder het verband, dat slechts ogen, neus en mond vrijlaat, woe kert chloor acné, een huiduitslag veroorzaakt door dioxine. Nu is Seveso afgegrendeld. Maar toen zeven maanden geleden kilo's van het giftige dioxine de lucht in knalden, speelden Alicia en haar leeftijdgenootjes lekker buiten in het mooie weer. Vijf dagen duurde het voor eindelijk maatregelen werden genomen en toen was het te laat. De besmette kinderen worden proefkonijnen, voorwerp van on derzoek naar de beste geneeswijze. Andere kinderen verbergen hun ge zichtjes voor vreemden en willen niet meer naar school. Ervaringen elders in de wereld bie den weinig hoop: arbeiders van een chemische fabriek in Engeland hadden vijftien jaar na aanraking met dioxine nog huiduitslag. meer dan een miljoen gulden aan prijzen Te winnen m de Nationale Puzzelaktie: retourbiljctten voor 2 personen naar Canada De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4 000,Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting ..Beter Leven", in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen Sabena, the hard-working airline. ADVERTENTIE TREKHAKEN inclusief montage! ook voor Uw auto bel eens voor de prijs KATWIJK Oigroscentrum 01718-73863-71679 LEIOEflDORP Lijnbaan 11 071-891308-893231 geopend: 8-17.30 uur zaterdags tot 15 uur ADVERTENTIE JOHANNESBURG - Een blanke en een zwarte politieman surveilleren door het centrum van Johannesburg, het handelscentrum van Zuid-AJrika Het komt maar heel zelden voor dat zwarte politiemensen, zoals hier op de foto, wapens dragenOnlangs kondigde de Zuidafrikaanse regering aan dat zwarten ook tot de zang van majoor kunnen stijgen. (^vuturc^, Eind februari wordt Couture Riël in het centrum van Leiden heropend. Een zaak waar kwaliteit, hoogmodische stijl, en persoonlijk advies voorop staan. Wij hebben plaats voor enige modebewuste ervaren VERKOOPSTERS die graag op bovenstaande wijze willen werken, adviseren en verkopen. Sollicitaties zullen vertrouwelijk worden behandeld en d'enen te worden gericht aan Couture Riel - Breestraat I35 - Leiden - telefoon 071-130489

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9