Den Uyl ongerust over voortduren van stakingsacties Onteigeningen grond tegen gebruikswaarde Menten was in 1941 nog Nederlander BUITENOM BINNENDOOR Bent u tussen de 50 en76 Dan is hier een levensverzekering waarvoor u altijd wordt geaccepteerd, ongeacht uwgezondheid zorq nu ZELF voor - HEERLIJK ZACHT WATER ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 binnenland Duits document WARSCHAU - Een medewer ker van het Poolse persbureau PAP heeft de fotokopie onder ogen gehad van een Duits do cument, waaruit zou moeten blijken dat Pieter Nicolaas Menten op 31 oktober 1943 door de nazi-bezetters van Polen nog steeds als Nederlander werd beschouwd. Zoals PAP gisteren meldde, is dit document afgegeven door de Duitse gevolmachtigde voor industrie en handel. Deze funktionaris, W. Kukacka, schrijft op bovenstaande da tum: „Herr Peter Nikolaus Menten is de houder van het paspoort nummer 154682 van het Koninkrijk der Nederlan den, afgegeven in Lvov (Lem- berg) op 11 oktober 1939". Vol gens PAP berust het origineel van deze verklaring in de Poolse archieven. Menten heeft de bijzondere strafkamer van de Amster damse rechtbank verzocht hem te ontslaan uit voorarrest omdat hij in 1937 Pools staatsburger zou zijn geworden. Volgens Menten vloeit daaruit DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp (Verkeer) vindt het voor barig om nu al te gaan nadenken over het gemeenschappelijk aan schaffen van trolleybussen door de vervoersbedrijven in ons land. De minister merkt in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Van der Doef op dat hoewel de trolleybus milieuvriendelijk is, er ook nadelen verbonden zijn aan het laten rijden van deze bussen. Westerterp noemt daarbij de le lijke aanblik van de bovenleiding, de geringere beweeglijkheid en de hogere exploitatiekosten op. Daarnaast wordt volgens de mi nister de dieselbus steeds minder milieu-vervuilend. Progressieven willen niet praten over voort, dat hij geen Nederlander meer is, maar staatloos. Het Ne derlandse paspoort waarvan hij zich sinds1943 bedient, zou Menten naar zijn zeggen in 1943 hebben gekocht toen hij uit Krakow naar Nederland wilde vertrekken. Professor Czeslaw Pilichowski, leider van de Poolse commissie voor het onderzoek naar nazi- misdrijven, noemde Mentens bewering "een nieuwe truc'. Menten, aldus Pilichowski, doet hiermee de zoveelste po ging om door het scheppen van procedurele moeilijkheden vrijuit te gaan of zijn proces uit te stellen. Het Nederlandse onderzoek steam Van Duuren zette zijn onderzoek naar de Menten-zaak gisteren voort. Maandag keert het team naar Nederland terug. Inmiddels is mr. A. Messchaert, de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, gisteren uit Polen vertrokken. Hij heeft geen deel genomen aan het eigenlijke on derzoek, maar was in Warschau op uitnodiging van prof. Pili chowski. DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl is teleurgesteld en ongerust over het voortduren van de stakingen. Dat heeft hij gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad gezegd. "Het feit dat de regering zo openlijk Hoevve. ven uyi v<m zijn giote ue- haar ongerustheid uitspreekt moet zor^dheid blijk heeft gegeven staat een teken aan de wand zijn", aldus hij nog steeds op het standpunt dat de premier. ondernemers en vakbonden zelf Het valt hem zwaar tegen dat in een verantwoordelijk zijn voor het op- groot aantal bedrijfstakken - ver- lossen van het conflict, voer, havens, bouw en metaal - de Hij herhaalde dat de regering geen loononderhandelingen nog niet op machtsmiddelen heeft om in te gang zijn gekomen na het akkoord grijpen, ook niet als de stakingen tussen werkgevers en werknemers nog langer gaan duren, over de prijscompensatie en het omzetten van winst in werk. Bakkerij werknemers/leden bij het Rotter damse bedrijf moeten laten weten, dat hun eerder verzonden sta kingsultimatum als ingetrokken dient te worden beschouwd. De bonden mogen de komende zes weken geen stakingsacties bij het bedrijf organiseren of spontane stakingen van de werknemers steunen. Het is nu al de derde keer, dat de rechtbank-president de bonden bij hun actieplannen juridisch de voet Er zit geen beweging in het loon- Ook het bakkersbedrijf Van der dwars zet. Al eerder^legde hij een front omdat de werknemers onver- Meer en Schoep in Rotterdam (on- 1 J~ J kort vasthouden aan de eis dat - derdeel van Meneba) is voorlopig naast de prijscompensatie - per 1 taboe als speerpunt in de stakings- januari een "echte" loonsverbete- plannen van de Voedingsbonden Zuivel ring van twee procent gegeven NW en NKV. De president van de moet worden. De werkgevers wil- rechtbank in Utrecht, prof. mr.V.J. Alle betrokken vakbonden, ook de len - behalve in enkele gevallen - A. van Dijk, bepaalde gistermiddag X?x?ings j0IVj de Unie niet verder gaan dan één procent, dat de bonden binnen 24 uur de PLHP en de Vereniging van Hoger Personeel hebben gisteren over igens vastgesteld, dat er met de werkgevers in de zuivel niet te pra ten viel. Dinsdag moeten de Voedingsbon den en de zuivelwerkgevers weer voor de president van de rechtbank in Utrecht verschijnen om te vertel len, hoe het overleg in de zuivel is verlopen. "Vernederend en verbijs terend". Zo omschreef voorzitter Cees Schelling van de Voedings bonden FNV gistermiddag het to taal gestrande cao-overleg in de zuivel. De werkgevers, die voor verbeteringen van de arbeidsvoor waarden maar een 'ruimte' van een half procent boden, kwamen vol gens hem ondanks verschillende concessies van de bonden na elke schorsing met een lager 'bod' terug. Vondeling DEN HAAG (SP) - De fractievoor zitters van de PvdA, PPR en D'66 zullen komende dinsdag het over leg over de omstreden uitlatingen van Kamervoorzitter Vondeling boycotten. De drie fractievoorzitters menen dat het een kamervoorzitter past om zich actief bezig te houden met het functioneren van de parlemen taire democratie. Het overleg was aangevraagd door AR-fractievoorzitter Aantjes naar aanleiding van de opmerking van Vondeling dat president Zijlstra van de Nederlandse Bank nu al zijn baan ter beschikking moet stellen als hij premier wil worden. De fungerend CDA- fractievoorzitter Kruisinga is ver baasd over de weigering van de drie progressieve fractievoorzitters om over de zaak te overleggen. "Door het optreden van de heer Vondeling is het kamervoorzitter- schap in discussie geraakt. Daar- CDA vangt bot 0DEN HAAG (SP) - Het CDA heeft bot gevangen met de eis over moet toch gesproken kunnen dat gemeenten bij onteigeningen van grond de prijs moeten worden. Naast het gebrek aan be- betalen die op de markt voor onroerend goed gegeven reidheid om over deze zaken open wordt te spreken, wordt hierdoor de func tie van het kamervoorzitterschap nog eens extra in een partijgebon- De regering blijft vasthouden den positie geplaatst", aldus Krui- een eerder ingenomen standpunt, singa. Niet de "marktwaarde" advertentie fT Wanneer u lid wordt van de Nederlandse 50 Plus Club en tussen de 50 en 76 jaar bent, dan ontvangt u automatisch een levensverzekerings polis, waarvoor u de eerste 30 dagen geen cent premie behoeft te betalen. Wanneer u besluit deze polis voort te zetten, behoeft u gécn medisch onderzoek te ondergaan en géén vra gen aver uw gezondheid te beant woorden! De verzekeringsmaatschappij staat er borg voor dat u altijd voor de SENIORPLAN levensverzeke ring van de NVPC wordt geaccep teerd.Deze polis is voor iedereen be schikbaar tegen dezelfde lage kosten. Maar ook al wordt u als lid van de NVPC voor deze levensver zekering gegarandeerd geaccep teerd, dan bent \i volstrekt niet ver plicht deze polis te nemen. Er zijn veel meer goede rede nen om u aan te sluiten bij de dui zenden die al lid zijn van de Neder landse 50 Plus Club. U maakt nieuwe vrienden - u gaat akticver en kreatiever leven - u krijgt kortingen op honderden artikelen - uw auto en huis worden beschermd tegen dief stal - u profiteert van laaggeprijsde vakantiereizen - gratis abonnemen ten op NVPC publicaties - gratis lidmaatschap voor echtgeno(o)t(e) - waardevolle brochures - besparin gen op meubelen, boeken en tijd schriften en bij het huren van een grond, maar de "gebruikswaarde" moet worden vergoed, van de Dat blijkt uit een gisteren versche nen brief van minister Van Agt (Justitie) aan de Tweede Kamer.- Hiermee is een eind gekomen aan de in het kabinet gerezen moeilijk heden over onteigeningen bij de toekomstige grondpolitiek. De regering wil met deze politiek ongerechtvaardigde grondspecula- tie onmogelijk maken. Minister Van Agt heeft tevergeefs getracht een wijziging van de be staande onteigeningswet zo te for muleren, dat de CDA-eis over de "marktwaarde" bij onteigeningen wordt ingewilligd. Een voorstel van de christen democraten om boeren - bij ontei gening van akkerland dat voor de bouw wordt bestemd - een vergoe ding te geven voor het feit dat zij dit niet als bouwgrond kunnen verko pen, wordt door de regering voor lopig niet overgenomen. Het kabi net wil over deze "negatieve ont- wikkelingsschade" die de boeren zouden lijden eerst een diepgaande studie uitvoeren. Nu het kabinet de problemen over de grondpolitiek in eigen kring heeft opgelost, kan de Tweede Ka mer hierover spoedig een debat houden. Het is de bedoeling dat dit in de eerste week van maart ge beurt. De kans dat de grondpoli tiek, zoals de PvdA wil, nog voor de verkiezingen van 25 mei tot wet verheven wordt is daardoor toege nomen. AMSTERDAM - In het ge bouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam wordt gisteren en vandaag het internationale congres van de Nederlandse af-' deling van Amnesty Interna tional over de politieke gevan genen in Iran en de schending van de mensenrechten in dit land gehouden. Sinds 1972 zijn volgens officiële bronnen in Iran meer dan 300 mensen zonder enige rechts grond ter dood gebracht. Na 1972 heeft geen enkele buiten landse waarnemer of advocaat toestemming gehad om proces sen tegen politieke gevangenen bij te wonen. Om een juist inzicht te verkrij gen in de situatie in Iran eist Amnesty International van de Iraanse autoriteiten de toe stemming om internationale onafhankelijke waarnemers zonder beperking de naleving van de universele verklaring van de rechten van de mens te laten onderzoeken. Daarnaast gelden de bekenede Amnesty In ternational eisen: vrijlating van alle politieke gevangenen, onmiddellijke stopzetting van executies en martelingen en openbare en eerlijke processen. Havens plat Gistermiddag zijn in de havens van Rotterdam en Amsterdam vrijwel alle arbeiders, die tot nu toe niet bij stakingsacties betrokken waren, naar huis gegaan. Volgens de vervoersbonden is er hier, even-- als vorige week vrijdag, sprake van ondersteunende solidariteitsacties. Het chemisch bedrijf Hoechst Holland in Vlissingen heeft de vak bonden gisteren in een "open" cao-gesprek laten weten de auto matische prijscompensatie pas per 1 mei te willen invoeren. "Met het protocol, dat werkgevers en werk nemers overeenkwamen, in de hand probeert het bedrijf - tegen de bedoeling van de afspraken in - de automatische prijscompensatie en de reële loonsverbetering later van kracht te laten worden", aldus on derhandelaar Wil de Jong van de Unie BLHP. Kooijmans niet langer kandidaat voor CDA DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Kooijmans (Buitenlandse Zaken) heeft besloten zich terug te trekken van de kandidatenlijst van de ARP, die ingevoegd wordt in het CDA. Bij de ARP stond Kooijmans op een zevende (verkiesbare) plaats. De beslissing van Kooijmans is in gegeven door "strikt persoonlijke" redenen. Het ARP-bestuur betreurt zijn beslissing, maar respecteert deze. advertentie Bent u geïn teresseerd in de NVPC? Stuur dan onderstaande bon formatie over alle voordelen die u voor de uiterst be scheiden contri butie te wachten Het plicht u t BON VOOR GRATIS NVPC-DOCUMENTATIE Ie SENIORPLAN-Ii ADVERTENTIE geen kalkaanslag spaart energie, wasmachine, boiler.geyser.cv en andere apparatuur! de veilige. sterke mayfly» centrale waterontharder helpt u hierbij probleemloos. voor slechts F. 1.50 per week min. besparing F200._per jaar. i eerlijk voor uw persoonlijke verzorging. COUPON voor meer informatie INAAM ISTBAAT Parijs (1) Je rijdt in vijf uur van de rand stad naar Parijs. Amerikanen informeren wel eens verbaasd, waarom we desondanks toch maar zo weinig de rit maken. Misschien komt het, omdat we in een heel klein land wonen en nooit helemaal zijn kwijtge raakt dat Maastricht een heel eind is. Maar we zijn ook nog weer inconsequent, want onwil lekeurig brengen we afstanden tussen steden in verre grote landen steeds weer terug tot de ruimte tussen Groningen en Leeuwarden. Ik vraag me af of het afstandsbesef van hele ge neraties Nederlanders in de eerste lessen van het aardrijkskunde-onderwijs niet voor eens en altijd werd be schadigd, omdat we tegen enorme landkaarten moesten staren, waarbinnen het konink rijk maar net paste. Inderdaad Maastricht helemaal onderaan rechts in de hoek en even voor bij Brussel zuidwaarts hield het linnen al op en begon de ronde houten onderkant die het oprol len zo enorm vergemakkelijkte. Mensen die zo in de kindsheid worden besprongen, kunnen over Parijs alleen maar in bijna onaardse dimensies van afstand denken. Je zou een groot gat in de vloer van het aardrijkskun- delokaal moeten zagen. Vervol gens zou je je arm tot aan de oksel in dat gat moeten steken en wat je dan met je vinger kan aanwijzen, ja, dat zou zo onge veer Parijs zijn, op schaal geme ten. Parijs (2) Ik hoor dat het imperium van de heer Jean Borel het afgelopen jaar verlies heeft geleden. Daar kan ik niet om huilen. Borel ex ploiteert prefabricated troggen langs de Franse tolwegen. Wat de hongerige reiziger er te bik ken krijgt, lijkt door een pons kaart bedacht en door een com puter bereid. De haute cuisine samen met de kip van net ver- meerderingsbedrijf gesmoord in de aardappelpuree tot de dood erop volgt. Gejengel van kindertjes die geen speelgoe dautootje, op kleuterhoogte bij de ingang opgehangen, hebben gekregen, begeleidt het nutti gen. Uitzicht op het altijd zon der water staande zwembad dat tot het complex behoort. Laat ste troost voor diegenen die bij het dessert het laatste beetje moed verliezen. Men duike eenvoudig van de bassinrand met het hoofd omlaag op de blauwe leegte. Tussen de randstad en Parijs ligt Borel. Twee banaantjes ex tra mee van huis en je maag wand ontkomt aan de blaar trekkende augurkjes droevige kroten a Borel. Parijs (3) Het blijft een feest. Parijs. Ook al worden steeds meer smake lijke restaurantjes waar Bre- tonnen, Elzassers of Auver- gnats aan de potten en pannen staan door het geweld van Grieken, Tunesiërs en andere mediterane types verdreven. De saus verdween, de houts kool verscheen. Lammeren in stukken gehakt en aan pennen gespiest, zwart geblakerd aan de buitenkant, rauw van bin- Maar heb je dan niks anders gedaan dan eten? Mais, naturellement. de Het nieuwe Centre National d'Art et de Culture Georges Pompidou. Zie op de foto van pagina vandaag. Drie weken te rug door president Giscard d'Estaing geopend. Je zag het op de buis. Ga het nu in het echt Samen met die veertigduizend Parijzenaars en vreemdelingen die diezelfde zaterdagmiddag op hetzelfde idee kwamen. De officiële naam is een mond vol. Daarom noemt iedereen in Pa rijs het eenvoudig „Beau- bourg", naar de wijk waar het staat. Pal achter de Boulevard Sébastopol en dus vrijwel gren zend aan de enorme kaalslag die resteert nadat de aloude Hallen (uiensoep, hoertjes op retour, een lift met een lege groenten- wagen naar Naaldwijk) tegen de vlakte zijn getimmerd. Beaubourg is zo'n zeldzaam moment dat de lijnen van scheppingsdrift, durf en schoonheid elkaar in één punt snijden. Beaubourg (1) In Nederland zou nooit zo'n Beaubourg worden opgetrok ken. Het zou samen met de goede bedoelingen blijven ste ken in commissies of stuur groepen, waar weliswaar aller lei disciplines elkaar ontmoeten en alle courante in ons volk le vende geeststromingen verte genwoordigd zijn, maar waar het interrimrapport het altijd wint van de heistelling. het Beaubourg heeft iets autoritairs om zich heen. het duldt geen tegenspraak, maar geeft tege lijkertijd al zijn geheimen prijs. De ijzer- en betonconstructie is niet door het gebouw aan het oog onttrokken, maar zit juist duidelijk als een geometrisch skelet van kraakbeen aan de buitenkant. De corridors en rol trappen, eveneens aan de bui tenkant zien eruit, of ze nog in het cellofaan zitten. Of ze nog moeten worden uitgepakt. Beaubourg (2) President Pompidou zei in 1969: „Ik zou zo graag willen dat Parijs een cultureel centrum bezat dat tegelijkertijd een mu seum en een creatief centrum was, en waar de beeldende kun sten evenzeer thuis zouden zijn als de muziek, de film, boeken en audio-visuele experimen ten". Dat klinkt plechtig en als de wens van de absolute mo narch. Frankrijk houdt wel van deze statige taal van bezwerende aard, die als bij toverslag allerlei dingen uit het niets lijkt te doen ontstaan. Zo werd ooit Versail les in een ongelooflijk snelle tijd gecreëerd. En zo ging het ook met Beaubourg. Ik deel Willem Frederik Hermans' enthou siasme, maar ik ben het met hem oneens dat iets dergelijks onder Frangois Mitterand de socialistisch tegenstrever van Pompidou en Giscard d'Es taing niet uit de grond zou zijn gestampt omdat dan het geld zou zijn gebruikt voor twee honderd nieuwe kleuterleid sters in de Auvergne of zo. Dat geloof ik niet, want Fransen uit de bourgeoisie afkomstig, en dat zijn vrijwel alle politici van links naar rechts, vullen na het werkwoord „houden van" vooral en bij uitsluiting dingen in die groots zijn of groots schij nen. Ik hou van de kunst, ik hou van Parijs, ik hou van Frank rijk. Of iets dergelijks. Stille schrijnende pijn: het Cen tre werd ontworpen door een Italiaanse en een Engelse archi tect. Zij wonnen de open prijs vraag. Mocht Beaubourg ooit instorten dan krygt het Franse chauvinisme pas weer de vrije loop. Beaubourg (3) Voorlopig gaat het pas om drie uur 's middags open, wanthet is nog niet helemaal klaar. Op het meest miezerige denkbare stuk karton staat die mededeling te lezen. Met cellotape aan de deur geplakt. De letters verraden een ongeoefend handschrift. Wie laat in de middag terugkomt, vindt een rij voor de deur. Ge ndarmes met blozende gezich ten uit de provincie houden arm in arm een cordon in stand. Maar het gaat snel. Na tien mi nuten ben je binnen. De im mense ruimte, het forum, lijkt tegelijkertijd op een hangar, een vertrekhall en een weide- winkel. Discount in de kunsten. Kinderen zijn op de vloer bezig met een abstracte legpuzzel. Een trap leidt naar een kiezel- veld beneden, waar lange rijen laarzen een scharen ligt opge steld. Honderd meter verder zijn kunstenaars uit Nice doen de. Een tentoonstelling ont fermt zich over de vrouw hal verwege object en totale eman cipatie. Op de eerste etage ga pen we met ons allen bij de ad ministratie van het Centre naar binnen. Het beslaat de halve verdieping. Van de bureaucra tie rookt hier niet de schoor steen. maar het koppel luchtko kers op het dak. Beaubourg (4) Van alles is gratis, maar voor de exposities van moderne kunst (de eigen collectie en een spe ciale gewijd aan Marcel Du- champs) moet je betalen. Daar voor moetje een kaartje kopen, waarop een dun reepje metaal is aangebracht. Met dat kaartje moet je naar een tourniquet, zoals je dat wel eens op geavan ceerde metro-stations ziet. Het kaartje stop je in een gleuf, waarin het met een elektronisch geïnspireerde felheid verdwijnt om een seconde later, in een be lendende gleuf er weer uit te springen, zoals boterhammen dat in een modern broodrooster doen. Als het goed is, is daar mee tevens de tourniquet gede blokkeerd en kan de kaartjes houder binnentreden. In het Centre liep dat nog niet zo soepel. Of de kaartjes verdwe nen in de gleuf om nooit meer terug te keren, of ze kwamen te rug, maar de stang van de tour niquet bleef onwrikbaar. Daarom waren per tourniquet twee personen in de weer. Eén foeterend in een niet begeerde pas-de-deux met de techniek, een andere om de mopperende bezoekers tot bedaren te bren gen. Toen mijn kaartje na alle weigerachterigheid van de technologie bovendien bescha digd bleek geraakt, mocht ik via de „sortie", de uitgang, naar binnen. Er waren toen drie mensen mee beziggeweest. Zo doet het Centre iets aan de mens en aan de werkgelegenheid. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7