HOEDER "In de jeugdkapei kon je een paar stapjes hoger gaan Kerkdiensten A. Lagerwerfj na dertig jaar, uit het jeugdwerk ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 Als Herman van Veen zingt: ik zou sterven van de kou - zonder jou, dan zegt dat iets van elk mensenbestaan dat geen anderen kent, geen mensen die dnt. I Herman i De dagen glijden als droog zand door mijn dichtgeknepen hand en elke dag zou zinloos zijn zonder jou, zonder jou, zonder jou. Soms doet het pijn wanneer je merkt dat ik verdiept ben in mijn werk maar wat ik doe zou zinloos zijn zonder jou, zonder jou, zonder jou. Wie zei dat ook ■weer: 'Ben ik soms de hoeder van mijn broeder?' Ja, Kain. Kain, die zijn broer Abel vermoordde, die vervloekt werd en verbannen om die moord. Maar, hoe kwam Kain zover? Heeft het Kain misschien ontbroken aan iemand die zijn hoeder wilde zijn, een mens die hem wilde dragen en corrigeren? Ik heb eens gelezen, dat iemand aan Abel schreef: Abel, ik heb een vraag, een vreemde vraag misschien, maar toch wil ik graag een eerlijk antwoord hebben. Jij, Abel jij heet een rechtvaardig man, iemand op wie niets is aan te merkende vermoorde onschulden je broer Kain is de eerste moordenaar. Maar als ik je eerlijk vragen mag: lag de schuld alleen bij Kain? Lag de oorzaak ook niet een beetje bij jouzelf? Want, vóórdat God aan Kain vroeg: 'Kain, waar is je broer?', heeft Hij voor die tijd niet dikwijls aan jou gevraagd: 'Abel, waar is je broer?' Abel, zeg eens eerlijk: was JIJ je broeders hoeder? Waarom kon je broer je niet langer verdragen? Was die Kain éigenlijk niet even goed als jij? Toen hij niet zo gemakkelijk als jij zijn weg kon vinden, rustte jouw hand toen op zijn hoofd?' Voorrang Inderdaad! Kain, ontmoedigd als hij is, wil en moet zijn hart uitstor ten, dat is alles. Iemand, om tegen te praten, om zich te ontlasten, om zijn eenzaamheid te doorbreken. Een broeder hebben! En Abel? Niets van dat alles. Hij kikt niet eens, hij doet niets om zijn broeder te troosten. 'Degene die terantwoordelijk is voor de moedeloosheid van Kain doet niets om hem te helpen. Hij betreurt niets, hij zegt niets. Hij is heel eenvoudig niet aanwezig, hij is er zonder er te zijn. Hij droomt ongetwijfeld van een betere wereld, van heilige zaken. Kain spreekt tot hem en hij luistert niet. Of hij luistert wel, maar begrijpt niets. Kijk, daarin is Abel schuldig geweest. Als men tegenover het lijden staat, tegenover de eenzaamheid, dan heeft niemand van ons het recht zich daaraan te onttrekken, het niet te zien. Tegenover onrechtvaardigheid gesteld, mag niemand zich afwenden. Hij die lijdt, heeft voorrang. Zijn lijden geeft hem het recht tot voor rang boven ons. Overeen mens waken die pijn lijdt,is een plicht die uitgaat boven de plicht tot het denken aan God. Abel deed niets, daarin bestond zijn falen.' (Elie Wiesel). Is die vraag aan Abel niet een belangrijke vraag aan velen van ons? Wij wijzen allemaal moordenaars aan, mensen die het verkeerd doen,mensen die ontrouw zijn, je eigen man of vrouw misschien, je buurman, degene met wie je werkt. Maar vóór je de rechtvaardige uithangt tegenover die ander die fout is, mag je eerst wel vragen: had IK het kunnen voorkomen? Heb ik alles gegeven? Had ik naast hem moeten staan? Is ze door MIJ zo geworden? Want eigenlijk kan ieder mens wel gered worden en eigenlijk kan iedereen wel goed zijn, maar niemand kan het zonder 't hart en de hand van anderen. Het geheim is, denk ik, dat we allemaal broeders nodig hebben,die op z'n tijd onze hoeder willen zijn. Als je in iedere naaste die faalt, jezelf kon (h)erkennen, dan werd de mede-menselijkheid de grote drijfveer tot vermenselijking DR. HANS JANSEN, NOORDWIJK LEIDEN - Op zondag 27 februari neemt de heer A. Lagerwerf (62) afscheid van de jeugdkapei Vredeskerk (Burggravenlaan), die in 1965 werd opge richt om 12- tot 16-jarigen een eigen dienst te geven. Die jeugdkapei was een experi ment. Lagerwerf gaf er de karak teristieke vorm aan die zij in de loop der jaren heeft gekregen, en hij is er al die tijd de spil van ge weest. „Geslaagd" A. Lagerwerf: "Er blijft echt wel wat hangen". Het onlangs opgerichte jonge renkoor van de Vredeskerk (Burg gravenlaan) in Leiden verleent morgenochtend voor het eerst me dewerking aan de dienst. In deze gezinsdienst gaat ds. R. Steenstra Morgenochtend om half 11 wordt tijdens een hoogmis in de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg in Leiden de Krönungsmesse van Mozart uitgevoerd. Om half 8 morgenavond wordt in de Baptistenkerk aan de Oude rijn 3 in Leiden een bijzondere dienst gehouden, waarin een jongeren groep uit Rotterdam muzikale me dewerking verleent. De uit tien le den bestaande groep begeleidt zichzelf met piano, gitaar en orgel. Ds. H. L. Nieman uit Rotterdam spreekt over het onderwerp „Op naar de stembus". Israël Ds. Jan Willem van de Hoeven uit Jeruzalem spreekt maandag om 8 uur in de Opstandingskerk aan de Daal en Bergselaan 50a in Den Haag op een „Israël-avond" over „Israël in bijbels licht". Deze avond wordt geopend door ds. Joh. Heule (Leiden) en gesloten door de Haagse opperrabijn M. Fink. Na de pauze is er gelegenheid voor dis cussie. Ds. Van der Hoeven is enige tijd in ons land voor een serie bijeenkom sten onder het motto „Reveille wakker worden". Hij maakte al een toernee door Finland, Rhodesië, Zuid-Afrika, Canada en de Ver enigde Staten. Nederland wil hij „wakker roepen uit de geestelijke slaap". Ook roept hij christenen op om naast Israël te staan en te bid den voor herstel van dat volk. ,;In onze gebeden voor Israël moeten we primair bidden voor de terug keer van de Joden naar hun land", schrijft hy in het blad ..Reveil". De actie van ds. Van der Hoeven wordt op zaterdag 26 februari afge sloten met een „Reveildag" in het kerkelijk centrum De Brug, Schui- lenburgweg 2, Amersfoort. De werkgroep „Kerk en jeugd" van het provinciaal gereformeerd centrum voor jeugd- en jongeren werk Zuid-Holland houdt op don derdagavond 24 februari om 8 uur in de Immanuelkerk te Rijnsburg, Kerkstraat 7, een bijeenkomst voor jeugdouderlingen, pastorale me dewerkers en andere belangstel lenden in het jeugd- en jongeren pastoraat Het thema is: „De jeug- douderling, het jeugd- en jonge renwerk en het jeugd- en jongeren pastoraat". Vakantie Het landelijke Open-Deur vakantiewerk - een van de werk zaamheden van de stichting Kerk en Wereld in Driebergen (De Horst 1) - organiseert weer een tiental va-" kantieweken voor vrouwen die om sociale redenen hard toe zijn aan vakantie, maar daar, door uiteenlo pende oorzaken, niet toe komen. De weken zijn dit jaar in Renkum, Driebergen, Sint Nicolaasga (Fr.), Ede, Lage Vuursche, Bosschen- hoofd (Nbr.), Heeze en West- Terschelling. Voor inlichtingen en aanmelding kan men terecht bij Open Deur, postbus 19 Driebergen, telefoon 03438-2241. De (rk) Memisa-collecte van het weekeind van 5-6 februari heeft ruim drie miljoen gulden op gebracht. „Een groot succes", zegt het hoofdbestuur. Omdat een groot aantal projekten in de derde wereld op deze opbrengst moest wachten, heeft de commissie van toewijzin gen al op 12 februari haar eerste zit ting van dit jaar gehouden. Er wer den 65 urgente aanvragen uit vrij wel alle ontwikkelingslanden doorgenomen. Een bedrag van 1.763.286 is al toegewezen. Mensenrechten De Lutherse kerk van Zweden houdt elk jaar op Driekoningen een inzameling voor de zending. Dit jaar bracht deze ongeveer sce*ijmil- joen op, belangrijk meer dan vorig jaar, hetgeen de pers zeer verwon derde, gezien de hoge belastingen in dit land en de voortdurende stij ging van de kosten van levenson derhoud. De synode van de Anglicaanse Kerk in Engeland, die deze week bijeen was, besloot, de Wereldraad van Kerken te vragen, nog meer op het gebied van de mensenrechten te doen. Over financiële steun voor dit werk vergadert de synode later dit jaar. De synode staat afwijzend tegenover de gedachte dat de rech ten van de mens een wereldlijke zaak zijn waarmee de kerk zich maar niet moet bemoeien. Geref. Kerken: aangenomen naar Hoogeveen J. v. d. Klaauw Veendam, naar Bruinisse kandi daat P. J. Moet aldaar. Geref. K. Vrijg.: bedankt voor Spakenburg P. Meyer Noordbergum. Opperrabbijn Fink van Den Haag heeft zijn benoeming tot rab bijn van de St. John's Wood- synagoge in Londen aangenomen. Met voldoening kijkt hij terug. Zonder dat aan eigen vindin grijkheid toe te schrijven, wil hij wel zeggen, dat hij het-experi ment "geslaagd" vindt. Bij jonge lui en ouders heeft hij altijd veel geestdrift, waardering en ver trouwen gevonden, en er staan nu mensen klaar om het roer, hoe dan ook, over te nemen. Dat de jeugdkapei moet blijven, is voor Lagerwerf geen punt. "Hier wordt het evangelie verteld op een manier die is aangepast aan deze leeftijd. Ze nemen er toch wat van mee. Dat merk je vooral in gesprekken, ook later. De kerk heeft in hun wereldje soms een rare klank. Wat moeten ze ermee? De jeugdkapei kan er toe bijdragen, ze met die sfeer enigszins vertrouwd te maken. Ik ben met alles wat wij deden dan ook altijd in de buurt van de kerk gebleven". "Chantepie" jLagerwerf, die al op z'n 60ste had willen vertrekken, heeft niet minder dan dertig jaar jeugd werk bedreven. In 1947 bood hij zich, na een oproep in een kerkblad, aan als mede werker van de zondagsschool "Chantepie" - toen nog in de school aan de Kernstraat-, waar hij al gauw de leiding van de oud- stenafdeling kreeg. In 1965 begon hij, mede op verzoek van dominee Vossers (die bij hem wel "singuliere gaven" veronder stelde), met negen kinderen de jeugdkapei. Eerst had die haar diensten rond het middaguur in de aula aan de Asserstraat, later werd dat tijdens de zondagmor gendienst in een zaal van de Vre deskerk. "Ik ben niet overgestapt omdat ik op Chantepie was uitgekeken. We deden daar van alles met de kinderen. Lekespelen, zangspe len, declamatoria. Maar in de jeugdkapei kon je met je verhaal een paar stapjes hoger gaan, en ook leek het me mogelijk, deze kinderen enig besef van liturgie bij te brengen. Vanuit mijn eigen instelling vond ik dat belang rijk". Hekel "Nu was er in die tijd wel een jeugdkerk, maar daar waren ook 18-jarigen op, en kinderen van 12 voelen zich in zo'n groep niet goed op hun gemak. We vulden met die jeugdkapei dus gewoon een gat op. Ze moest een schakel zijn tussen de kinderdiensten van de zondagsschool en de jeugd kerk, en mogelijk ook met de kerk". Lagerwerf, een liturgie-gevoelig mens, heeft steeds geprobeerd, de leden van de jeugdkapei iets door te geven van de in de kerk geldende betekenis van elke zondag. Hij volgde daartoe nauwgezet de "liturgische kalen der", viel de jongelui zelfs lastig met de Latijnse benaming van de zondagen en spoorde, met wisse lend succes, ook de gast-sprekers aan zich zoveel mogelijk aan die voorgeschreven indeling te hou den. "Je moet wel aftasten tot hoever je liturgisch kunt gaan. Aan res ponsies bijvoorbeeld - gezongen of gesproken antwoorden op wat de voorganger zegt - hadden ze een grondige hekel. Dat noem den ze "rare tussenzangen", en dan hielden ze meestal hun mond dicht. Een paar jaar hebben we Aswoens dag gevierd, het begin van de 40- dagen-periode vóór Pasen. Ik wilde daarmee proberen, enig begrip te wekken voor de oud- kerkelijke betekenis van die we ken. Dat voelden de meesten als Aanwas De jeugdkapei is langzaam ge groeid. In het begin was ze meer een vriendenclub. "Je kon goed merken, dat ze het eerst eens wilden afkijken. Maar toen we vijf jaar bestonden, had den we toch vijftig leden. Dat kwam ook wel door de spelavon- den eens in de veertien dagen. We zijn daarmee gestopt toen de jon- gerensoos Time in Staalwijk ging draaien". Het aantal leden schommelt nu rond de dertig, maar er zit weer een tendens omhoog in. Wat vindt Lagerwerf van die terug gang en hoe ziet hij de toekomst? Met alles altijd in de buurt van de kerk gebleven. "Wat er in de kerk gebeurt, gaat een jeugdkapei natuurlijk niet voor bij. Een terugval werkt overal door. De jeugdkapei is geen hob byclub. Oudere leden gaan weg en er is te weinig aanwas. Een paar jaar hebben we vrijwel geen doorstroming gehad vanuit de kinderdiensten, maar die draad is nu weer opgenomen en dat be gint al resultaat af te werpen. Je bent ook sterk afhankelijk van de ouders. Als zij het weekend weg zijn - en dat komt steeds meer voor-, wordt ook onze be zetting minder. Contact met de ouders is onmis baar. We hebben een speciale avond met ze gehad en kerstfees ten en lustrumvieringen, en als een lid van poosje wegbleef, gin gen we er steevast achteraan". Band "De verhouding met de leden zelf wordt niet alleen bepaald door de kapeldiensten. Om een hechte band te krijgen, moet je meer doen. En dan groeit vaak het één uit het ander. Met Pasen en Kerst aten we altijd met elkaar. Elk jaar hadden we een weekend. Noordwijk, Doorn, Bilthoven, Bussum. Een hoogtepunt in die twaalf jaar was wel de bazaar in 1974 voor een patiënt van de Wei poort die een rolstoel nodig had. Die bracht maar liefst 1200 ops Om de jongelui erbij te betrekken, moet je ook de diensten zelf va riëren. Gesprek, spel en experi menten met moderne liederen geven daarvoor genoeg moge lijkheden. Sommige sprekers hebben ook een heel originele aanpak. Dat kon geweldig laan". In de beginjaren heeft Lagerwerf zelf vrijwel zondag aan zondag de dienst geleid. Omdat hem dat te veel werd en er bovendien te weinig afwisseling in zat, zette hij een twintig man (en vrouw) sterk sprekerskorps op, dat hem vooral de laatste jaren in staat stelde zijn persoonlijk stempel wat af te I zwakken. De kapel kreeg ook een eigen raad. Een groep oudere le den neemt straks de leiding van hem over. De oudercommissie en de jeugdouderlingen van de wijkgemeente zullen hen bij staan. Doorstroming Hoe staat het met de doorstroming van de jeugdkapei naar de kerk? Lagerwerf heeft de indruk dat er een "kleine groep" overblijft. "Maar", zegt hij, "daar moeten we niet al te tragisch over doen. Er blijft echt wel wat hangen en je weet nooit hoe dat later nog vorm krijgt. In de jeugdkapei speelt ook het gezelligheidselement een rol, en dat missen ze in de kerk. Die is er, in hun gevoel, voor de grote mensen. De recente oprichting van een jon gerenkoor in de Vredeskerk vind ik daarom een heel gelukkige zaak. Zondag zingt dat voor het eerst. Een geschenk uit de hemel. Waarom moet het in de kerk alle maal zo deftig toegaan? Jongelui die een jeugdkapel.achter zich la ten moet je zo gauw mogelijk in de kraag grijpen. De vraag is dan wel, watje ze kunt bieden. Ik ge loof niet, dat de mogelijkheden al zijn uitgeput. Waarom moeten nog steeds offi ciële collectanten met de zak rondgaan? Waarom de jeugd geen actief aandeel in de liturgie gegeven? Vooral nu de jeugd diensten zijn opgehouden, zou er eens per maand een dienst moe ten zijn die mede door jongeren, in samenwerking met de predi kant, wordt voorbereid. Probeer eens een jeugdploeg te vormen die de kerk wil schoonmaken. Ook de crèche zou meer jongeren kunnen opnemen. Ik bedoel maan de kerk moet er wel mee bezig blijven, hoe 16-jarigen en ouderen kunnen worden opge vangen en ingeschakeld". Werkloos Lagerwerf, die ook tien jaar vertel ler is geweest van de kinderkerk in de Kooi en indertijd als spreker aan de - inmiddels opgeheven - jeugdkerk meewerkte, inves teerde zoveel enthousiasme en inzetbereidheid in dit jeugdwerk, dat hij het gemis van eigen kerk gang en vrije tijd nooit als een opoffering heeft gevoeld. "Je moet, om iets vol te houden, wel de zin zien van watje doet. En die heb ik gezien". Hij zal het straks alleen maar gek vinden om, zoals hij het zelf uit drukt, "werkloos" en "met de armen over elkaar" in een kerk te zitten. Hoewel die vrijheid hem ook wel aantrekt. Terecht na een verband van dertie. jaar. S. J. DE GROOT LEIDEN-Herv Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, medew. cantorij, 11.45 oec. stud, dienst, 7 ds. Pannekoek, Marekerk 10 ds. Meijers, HA. 5 ds. Bouman Kat- wyk aan Zee. Mar. kerk 10 ds. Dijkstra Bennebroek. Bethlehemkerk 10 dr. Lamping, Bevr. kerk 10.30 ds. Wagen voorde, Vredeskerk 10 ds. Steenstra, ge zinsdienst, medew. jongerenkoor, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Zie kenhuis 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. De Vos Katwijk aan Zee, jeugd kapei G. Herder 10.30 dhr. Robbers, Me- renwyk 10 mevr. DeMey, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sytsma, 7 ds. Steen stra, Herv. jeugddienst, Petrakerk 10 ds. Bolwijn Rijswijk, 5 ds. Swierts Koude kerk, Oude Vest 10 ds. Wentzel Den Haag, 5 kand. Tenyenhuis Alphen, Mar. kerk 10 ds. Sap Bellingwolde, 5 ds. Sytsma, Bevr. kerk 9 ds. Wagenvoorde, 5 ds. Sap, Groenh. 10 ds. Flinterman Den Haag, De Mirt 10 dhr. Wielinga, Mieren nest 10 mevr. Owèl, Dolerende Nood- gem. Groot Leiden (Herengr. 70) 8.30 dr. Zeegers Ens ds. van Benthem Gene- muiden, Geref. K. Vrijg. (Herengr. 70) 10 ds. Gootjes. 5 ds. Simpelaar, Chr. Geref. Kerk (Steensch. 9) 10 ds. Rebel Sassen- heim, 5 ds. Carlier, Geref. Gem. (N. Ryn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 mevr. Koopmans Rotterdam, Remstr. Doopsgez. Gem. (Pieters- kerkstr.) 10.15 ds. Kuipers, Baptisten- gem. (O. Ryn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. Gem. (Middelstegr. 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 dr. Sprey, Evangeliecentrum Zijlsingel 2,10 evang. Zylsta. 22 febr. 8 bijbelavond, 25 febr. 8 jeugdsamenkomst, Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Ryndyk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steensch. 6) 10.30, Kerk van J. Chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij 7. zo. 9.30 en 11.30, Boshuizer- laan zat. 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Herensin gel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds Den Harder m.m.v. koor AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Vree, gemeensch. dienst, Geref. Keelt 10 dhr. Tenyenhuis jeugddienst, 7 ds. Vree, in Herv. Kerk, 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eemdyk, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Baars Urk, 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers HA. 5 ds. Fokkema, Kruiskerk 10 ds. Hane- maayer, Opst. kerk 10 ds. Fokkema, 6.30 ds. Blenk Woubrugge, Nabij 10 dhr. v.d. Zee, jeugdkapei, G. H. Kerk 9 ds. Hoog- endyk. De Bron, 10.30 ds. Hoogendyk, 5 ds. Verploeg, Driehoorne 7 dr. v. Santen, Oudshoornseweg, 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 kand. Van der Ploeg R.dam, 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Vree ha, 6.30 ds. v. Harmeien HA, Salv. kerk 10 ds. v. Harmeien HA, 6.30 DHR. Tenyenhuis, 'G. H. Kerk 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 ds. v.d. Ree. De Bron 9 ds. De Ruiter, 9.30 ds. v.d. Ree. 6.30 ds. De Rui ter. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff, Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 10 en 4.30 ds. Verleur Amersfoort, kantine Binnenhaven, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Baars Urk, 23 febr. 7.30 ds. De Jong Driebergen, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengemn. 10 ds. Koek koek, 6.30 ds. Koekkoek in Nabij Noord (Sportlaan) 10 dhr. Van der Steen, 7 ds. Agtereek, Leger des Heils 10 en 6.30 Com. de Vlamingstr.Moluks Prot. Kerk 4 mej. ds. Nussy Capelle a.d. IJssel, Mo luks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, Volle Evang. gem. (geb. Kindervreugd) 10 dhr. v. Leeuwen, RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7. zo. 8.30,10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9.10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6 dienst, Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop Rotterdam, 23 febr., 7.30 ds. Baayens Rotterdam. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Smit Hilversum, 6.30 ds. Kunz Werkendam, Salvatorkerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Quack Vianen, Bethl. kerk 10 ds. Verweü Krimpen aan den (Voorstr. 100): 9.45. IJssel, 6.30 ds. De Vreugd, Geref. Kerk 10 ds. Huisman Zoetermeer, 6.30 ds. Van Otterlo Laren. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, De Stek 9.30 ds. Heymans, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Brandsma Ermelo, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (geb. Concordia) 9.30, Vergadering van Gelo vigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Gooyer Zeist, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Versluys. Rk kerk; Mi- chaëlkerk zat. 7, zond. 9; Bernarduskerk zat. 7. zond. 10.30; Ridderhof 10.30; Haz. dorp zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 kand. Bakker, Sassenheim, 7 ds. Keuning, Noordwyk. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Pouwels. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Kamp. Rk kerken: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jo zefkerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 kand. mej. De Nie Ry wyk, 7 ds. Carstens. Rk kerk: zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Batelaan Voor schoten, 6 ds. Gebraad; Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v.d. Bogerd Rijns- burg. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Vrolyk. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Juckema Scheveningen, 6 ds. Vroegindewey; O. Kerk 10 ds. Arke- raats, 6 ds. Vink; Ichthuskerk 10 ds. Gatsburg, 5 ds. De Vos jeugddienst; Pniëlkerk 9.30 ds. Kool. 6 ds. Arkeraats; Gr. v. Pr. school 10 ds. Hovius; Hoek steen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 hr. Brouwer, 5 ds. Marseille; Tr.kerk 10 ds. Marseille, 5,ds. De Vries. Geref. K. Vryg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 en 7 ds. Brink, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Ent. Geref. Gem.: 10 en 5 lees dienst, 24 febr. 7.30 ds. Reinders Har- dinxveld. Volle-Evangeliegemeente KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem: 10 ds. v.d. Linden, 7 drs. Katten- berg Voorschoten. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Swierts. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen; Hoofd- straatkerk 10 mevr. Sysling, 6.30 ds. Van Netten Zetten; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen, 5 ds. Geursen. Baptistengemeente (v.d. Valk Bou- manweg): 10 br. Lourens, HA. 5 br. De Vries. Rk kerk: zond. 9» 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 mr. Reugebrink Leiderdorp, ge meensch. jeugddienst, mmv jongeren koor. Geref. Kerk: 9.30 dr. Houtman Amstelveen. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: grote kerk 10 ds. v.d. Velden, 7 jeugddienst Pauiuskerk 10 ds Carstens De Kaag. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 in herv. kerk. Geref. K. Vryg.: 10 leesdienst, 5 ds. Simpelaar. Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 9 ds. Schuur man, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. De Graaf. Ede. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, wo. 7.30 ds. Hak kenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 leesdienst, do. 7.30 leesdienst. Rk ker ken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, Haarlem, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoomstra N.- Vennep, 5 ds. Huizebosch Woubrugge. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Beekhuis Noordeloos. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Geertsema, Hazerswoude, 6.30 ds. Hey mans Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 ds. Maneschyn A.dam, 7 ds. Maneschijn. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUW-VENNEP-Herv.Gem.: 9.30ds. Van Ieperen Bergschenhoek, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaar den. 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 ds. Baars, Urk. Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN (Woerdense Verlaat): Herv. Gem.: 9.30 kand. Zoutendijk Delft, 7 ds. Bronsgeest Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 hr. Goedhart Nieuwkoop, 7 ds. Splinter Overveen. Rk kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: kerk Bin nen 10 dr. Jansen, HA, 7 ds. v.d. Schoot Voorschoten; Sole Mio 9 dr. Jansen; kerk Zee 10 ds. Keuning, 5.30 dr. Jansen; De Rank 10 ds. Van den Bergh Rotter dam, 3.30 ds. De Vreugd Bodegraven. De Rank 8.30 ds. Hovius Katwijk aan Zee, 3.30 ds. De Vreugd Bodegraven. Geref. Kerk: Hoofdstraat 10 ds. Elgersma, 5 ds. Warnink; Vinkenlaankerk 9.30 ds. War- nink, 5. ds. Elgersma; v.d. Bergh- stichting 11 ds. Warnink; Noordw.hout 10 hr. De Vries Heemstede, gemeensch. dienst. Rk kerken: Binnen zat, 7. zond. 8, 10 en 11.30; aula Boerenburg 11; Zee zat. 7. zond 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 hr. De Vries Heemstede; De Zilk 10 hr, Stroo Koudekerk. Rk kerken: Jozefkerk zat. 7, zond. 10,11.30 en 6; Viktorkerk zat. 7, zond. 8. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Willi- brordkerk 10.30 ds. Aalbers en pater Sweerts, oec. dienst, Pauiuskerk 10 ds. Ter Linden, gem. centr. 10.30 prof. dr. De Jonge, 7 ds. Vegter, gem. centr. 10.30 ds. Sasse jeugdkerk. Van Wyckerslooth, 4.30 ds. Pannekoek Leiden, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, Geref. Kerk Vryg. 8.45 ds. Simpelaar, 4.30 ds. Gootjes, Geref. K. Vryg. Buiten Verband 8.45 ds. Broek, 4 ds. v.d. Berg, Volle Evang. gem. gem. centrum 4 dhr. v.d. Brugge, RK Kerk Willibrordkerk zat 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11 OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 kand. mevr. Leitner Nieuw koop. 6.30 ds. De Wit Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15,9.45 en 11.30, Remstr. Ge.m. 10 mevr. Vos Katwijk aan Zee ROELOFARENDSVEEN - RK kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11 RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Oostenbrug Ridderkerk 7 kand. Muis Utrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Scheveningen RIJNSBURG - Herv. Gem. grote kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, Bethel- kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd. 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds Baayen, Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren, Mar. kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, Geref. K. Vrijgem. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Beekhuis Noorde loos, Evang. Christengem. (aula mavo) 10, RK Gem. schap (aula tuinbouw school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Car stens De Kaag. 10.30 ds. Boer, Katwyk aan Zee, 6.30 kand. Bakker. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff Voorhout 5 ds. v.d. Berg. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Ribbers Aalsmeer, 3 ds. v.d. Kamp Hillegom, Ned. Prot. Bond 10.30 dhr. Blaauw, RK Kerk zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Linden- burg, 6.30 ds. v. Soest, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Langedyk Waarder, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, dorp 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Overgaauw, ge meensch. dienst in geref. kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. Roozze, 6.30 ds. Over gaauw, Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.15 ds. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Meijering, aula NH 9.30 ds. De Zeeuw, kapel Rijn dijk 10 ds. Meijering, Hulp en Heil 10 ds. Verheule, HA clubgebouw Molenlaan 10 jongerendienst, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zwart, Geref. K. Vrijgem. 10 en 5 ds. Blokland, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8,10 en 11.30, Laurentius zat. 7, zo. 8.30,10.30 en 12. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. v.d. Heuvel. 6.30 kand. Heuvelman, Hoeksteen 9 30 ds. Ver boom, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Bethelkerk 9.30 kand. Heuvelman. 5 ds. Verboom, Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Moerman Moordrecht, Ontm. kerk 10 ds. Griffioen R.dam, 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afge scheiden Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. gem. (Lindengaarde 17a) 9.30 dhr. v.d. Heyden 4 jeugddienst, Remstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, RK Kerk Ontm. kerk zat. 7, zo. 8.30, 11.45 en 7, Viktorkerk zat. 7, zo. 10. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds. De Raad Stol- wyk, 7 ds. Wiersma, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zan ten, Dorpscentrum, 9.30 ds. Den Dikken Benthuizen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Vos Eemnes, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. v. Hoegee te Alphen jeugddienst, Geref. Kerk 9.30 ds Huize bosch, 6.30 ds. Bezemer, Ned. Prot. Bond 7 ds. Werner Wassenaar, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 dhr. v.d. Zwan Driebruggen, 7 ds. Vegh, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch gezinsdienst, RK Kerk St. Jans- kerk zat. 7 30. zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, Rijndijk (Meerburg) zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 dhr. Christ Leiden, 6.30-ds. Mostert, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden HA.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4