In de „long-drink" van zuidpool kunnen we ons gemakkelijk verslikken Ijsbergen voor Saoedi Arabië ZATERDAG 19 FEBRUARI 1977 EXTRA PAGINA 21 WETENSCHAP en TECHNOLOGIE door P. Bok In de gaarkeuken van het weer op aarde, het Zuidpoolgebied, wordt op het ogenblik een long-drink toebereid met zo'n gigantisch blok ijs, dat de mensheid zich daarin over enige tijd be hoorlijk kan verslikken. Geconstateerd is, dat het Ross-ijsplateau bij An tarctica zich geleidelijk losmaakt van de zeebo dem en dat het gevaar dreigt, dat de vele duizen den kubieke kilometers ijs van dit plateau de oceanen opzwermen, smelten en het zeeniveau op aarde met minstens 7 meter zouden verhogen. En dat is nog maar een begin, want er zijn ook aanwijzingen dat de temperatuur van de atmosfeer ge leidelijk stijgt, waardoor poolijs zou smelten en het niveau van de ocanen op den duur met meer dan zestig meter zou stijgen. Dit zou vrijwel de doodsteek zijn voor de menselijke beschaving en samenle ving zoals wij die thans kennen. Maakt U zich overigens persoonlijk geen zorgen: processen als deze heb ben een looptijd van duizenden ja ren. Maar de gevaren zijn veel reëler dan de risico's van de opslag van radioactief afval in zoutlagen in het noorden des lands, waarover men zich thans zoveel zorgen maakt. In een bijzonder ongunstig geval gaat het daar om minder vér strekkende rampen over pakweg enkele tienduizenden jaren. Meteorologen Geologen en deskundigen van an dere wetenschappelijke disciplines onder wie meteorologen hebben sinds geruime tijd grote belangstel ling voor het Zuidpoolgebied, dat met zijn ijsoppervlakte van der tienmiljoen vierkante kilometer een zeer grote rol speelt in de vor ming van het weer op aarde. Vooral na het Internationaal Geofysisch Jaar (1959) waarin twaalf landen in samenwerking diepgaande pool- onderzoekingen verrichtten, is de kennis omtrent Antarctica enorm toegenomen. Met de modernste technieken heeft men de perma nente ijslagen in de diepte kunnen peilen, ijsmonsters tot kilometers diep kunnen nemen en uit die mon sters afgeleid, welke tijden duizen den en honderden jaren geleden extra koud of uitzonderlijk warm zijn geweest. Dat maakte het moge lijk, allerlei vast te stellen over het klimaat op aarde in een ver verle den. Men heeft in het ijs sporen ge vonden van vroegere vormen van fauna en flora, die theorieën beves tigen over een oer-continent dat miljoenen jaren geleden gescheurd is in de thans bestaande en nog steeds uiteendrijvende continen ten. - '1 Een imposant beeld van I Horlick-gebergte op de grens v< het oostelijke en het westelijke splateau van AntarcticaSlechts toppen van dit duizenden metei hoge gebergte steken over de per manente ijsvlakten van Antarctica uit en zij zijn dan nog meestal al thans eenzijdig bedekt met dikke sneeuwlagen. In een tijd, dat de mens in staat is een auto naar de maan te sturen en daar een tijdje rond te rijden vergt het technisch en organisatorisch geen groot probleem om bv ook enorme gebieden van Antarctica en Groenland met een laagje as of donkere stof, bv roet te bedekken, waardoor het zonlicht minder wordt teruggekaatst en de zonne warmte door een groter absorptie vermogen van de donkere boven laag beter in het ijs kan doordrin gen. Het smeltproces in werking' stellen is al een betrekkelijk een voudige opgave, en voor zover men thans kan nagaan zal een in wer king gezet proces zich zonder veel moeilijker tegenmaatregelen zelf langs natuurlijke weg voortzetten, zoiets als een kettingreactie of dominostenen-effect. Een op l januari 1974 door een weersateliet gemaakte foto Rossplateauwaarboven een zware stormwerveling te zien is. zich geleidelijk van de zeebodem afweekt. Het is een proces, dat al zo'n duizend jaar aan de gang lijkt te zijn, maar pas onlangs door mo derne waarnemingstechnieken kon worden vastgesteld. Verschillen Wat echter min of meer verontrus tend is, zijn de ontwikkelingen van de geologisch recente tijden. Om dit te begrijpen moet men iets afwe ten van dit enorme Antarctische continent. Er bestaat een groot essentieel ver schil tussen de Noord- en de Zuid pool De Noordpool bevindt zich op een bevroren zee, de Zuidpool op een landmassief dat gemiddeld meer dan 2000 meter boven het zeeniveau uitsteekt en bedekt is met honderden meters, hier en daar kilometers dik ijs. Er bevinden zich bergmassieven met toppen tot meer dan 6000 meter, dat is hoger dan de hoogste Europese berg, de Mont Blanc. Op dit continent bevinden zich naar vrij nauwkeurige ramingen 27 miljoen kubieke kilometers ijs. Die liggen op land, drijven niet zoals bij de Noordpool al voor negentiende in het water onder het oppervlak teniveau. Die ijsmassa's van de Zuidpool dragen dus niet bij in het algemene waterniveau in de ocea nen, zoals hét Noordpoolijs wel doet. Een deel van het Antarctische ijs bevindt zich wel in zee in plaats van op land, namelijk de uitlopers van vele kustgletschers, maar vooral enkele zeer grote ijsplateaus voor de kust, die rusten op de oceaanbo dem. De grootste twee van die ij splateaus zijn de Rossvlakte van 530.000 vierkante kilometer en een tweedelige ijsvlakte in de Weddel-. zee van 400.000 vierkante kilome ter. Voor de locatie van die ijsvlak tes verwijzen wij naar bijgaande kaart, waar dergelijke verschijnse len als zwarte vlakken zijn gete kend. Het is een bekend verschijnsel, dat ijsbergen als gevolg van het soorte lijk gewicht van ijs voor negen tiende van het volume onder water steken. Dat is bij het Noordpoolijs het geval maar niet met het ijs van de plateaus, in de Zuidpool. Die rusten op de zeebodem en steken veil hoger dan slechts eentiende boven het zeeniveau uit. Bij het Rossplateau heeft men nu een verontrustend verschijnsel waargenomen, namelijk dat het Zeebodem Men neemt aan, dat de Ross-massa losweekt door verschijnselen in de zeebodem. In de eerste plaats zou den hiervoor bewegingen in de zeebodem verantwoordelijk kun nen zijn, die ook leiden tot een ver dere onderlinge verwijdering van de continenten. Maar men neemt aan dat ook een sterke verhoging van de bodem- temperatuur verantwoordelijk is. Onwaarschijnlijk lijkt dit niet, want merkwaardig genoeg voor dit bitter koude gebied met een gemiddelde luchttemperatuur van meer dan vijftig graden Celsius onder nul heerst er hier ook vulkanische acti viteit. Aan de rand van het Rosspla teau bevindt zich de ruim 4000 me ter hoge vulkaan Erebus. Hoewel het een dode vulkaan is in zoverre dat er in historische tijden geen erupties zijn waargenomen, blijkt zich bij die vulkaan wel een stijging van de temperatuur ondergronds voor te doen. Dit kan een smelten van het ijs op de zeebodem tot ge volg hebben, vooral ook omdat de druk van het ijs op de bodem bij zonder groot is en het smeltpunt van ijs daalt naarmate de druk gro ter wordt. Dat laatste is kend verschijnsel, omdat de mo gelijkheid van schaatsenrijden er op berust. IJs is op zichzelf hele maal niet zo glad, dat men er op zou kunnen glijden. Dat is alleen mogelijk doordat het ijs smelt on der druk van de schaatsijzers, waardoor men als het ware over een dun laagje water glijdt. Van daar ook dat met smalle dunne ij zers sneller gereden kan worden, want dan wordt de druk van het gewicht van het lichaam over een kleiner oppervlak verdeeld, waardoor het smelteffect op het raakvlak sterker wordt. Zeven meter Om terug te keren naar het Ross plateau: wanneer dit ijsgevaarte inderdaad losweekt en als een gi gantische ijsberg met een opper vlakte van ongeveer die van Spanje (ruim twaalf maal Nederland) en naar het noorden de oceaan in zwerft, zullen de miljoenen ku bieke kilometers ijs gaan smelten en het algemene zeeniveau met on geveer zeven meter doen stijgen. Wat dit voor lage kustgebieden' zoals Nederland betekent, is duide lijk, want tegen deze stijging is zelfs een super-delta-niveau van zeedij ken niet bestand. Het zou ontelbare miljarden kosten om ons tegen een dergelijke wateroverlast te be schermen, en alle haveninstallaties die in open verbinding met de zee staan, zoals die van Rotterdam, zouden verloren gaan. Dat is echter nog maar kinderspel vergeleken bij wat er verder kan gebeuren. Er zijn aanwijzingen voor een geleidelijk iets stijgende temperatuur in het gehele Zuid poolgebied. Zet die algemene tem peratuurstijging zich ook naar el ders voort en zouden bv alle 27 mil joen kubieke kilometers ijs op aarde gaan smelten, dan stijgt het dan zestig meter. Dat betekent een ramp voor de gehele menselijke be schaving en samenleving. Want bij het smeltwater van het Antarcti sche continent zou zich ook nog het smeltwater voegen van de miljoe nen kubieke kilometers ijs die het vasteland van Groenland bedek ken. Overstromen Het merkwaardige maar wel lo gisch verklaarbare verschijnsel doet zich voor, dat vooral in de Wes terse wereld de dichtstbevolkte en hoogst geïndustrialiseerde gebie den beneden en zelfs ver beneden dit nieuwe zeeniveau zouden ko men te liggen. Het Roergebied, de Noordduitse laagvlakte, de Engelse industriegebieden en bevolkings concentraties evenals de Ameri kaanse concentraties langs de oostkust zouden overstromen. De Chinese concentraties langs de kust delen dan dit lot, terwijl Afrika in een paar eilanden uiteen zou val len. Een en ander moet leiden tot een nachtmerrie voor de menselijke samenleving en beschaving. In het Westen heeft men in de eer ste jaren na de Tweede Wereldoor log nogal eens angst gehad voor het opzettelijk veroorzaken van deze rampzalige verschijnselen. Tussen Oost en West leek toen een af- schrikkingsevenwicht in de nu cleaire bewapening tot een soort patstelling te leiden. Maar wanneer Rusland, dat in bevolkings- en in dustrieconcentraties vrijwel niets te lijden zou hebben van een we reldwijde stijging van het zeeni veau via meteorologische oorlogs wapens zou bewerkstelligen dat het Westen rampzalig zou worden getroffen, werd een voor de gehele mensheid fatale kernoorlog onno dig. Mede daarom wordt al tientallen ja ren in het Westen gestreefd naar in ternationale akkoorden over de uitbanning van meteorologische wapenen, die ook op ander gebied nog wel voor de nodige verrassin gen zouden kunnen zorgen. Over igens kan men ook op andere wijze dan meteorologische manipulatie het smelten van de ijsmassaas van de poolgebieden bevorderen. Benauwend De daaruit voortvloeiende terugval van de menselijke samenleving technologisch en wel vaartsniveau van een paar eeuwen terug zou al na betrekkelijk korte tijd, minder dan één generatie, Rus land meer effect opleveren in de strijd naar wereldhegemonie dan welke vorm van kernoorlog dan ook. Per slot van rekening zou zo'n algemene terugval naar een niveau van het verleden voor Rusland een veel kleinere stap achteruit zijn dan voor het Westen. Een benauwende gedachte, deze "ijselijke" mogelijkheden. Die mogelijkheden bestaan ook nu de ruimtevaarttechniek zich in ijl tempo ontwikkelt. Het is met de huidige kennis, technologieën en technieken mogelijk om enorme zonnespiegels in de ruimte te bouwen, die bepaalde plaatsen op aarde zeer sterk kunnen verhitten. Het enige "maar" van die techniek met het doel het poolijs te laten smelten is de omstandigheid, dat de tegenpartij zich niet onbetuigd zal laten en met eigen ruimtetech nieken wel zorgen zal voor vernie tiging van dergelijke diabolische instrumenten in de ruimte. Een Frans wetenschappelijk bureau heeft plannen gemaakt om ijsbergen uit het Zuidpool gebied naar Saoedi Arabië te brengen teneinde tegemoet te komen aan de in dat land be staande behoefte aan zoet wa ter voor menselijke consump tie, industriële doeleinden en irrigatie. In de experimentele periode wil men een ijsberg van 100 miljoen ton (dwz eentiende van een kubieke kilometer) over een afstand van bijna achtduizend kilometer versle pen. Dat is een reis van zes tot twaalf maanden omdat de vaarsnelheid laag moet blij ven: 2 km per uur. Berekenin gen hebben aangetoond, dat de berg wel aanzienlijk zal smel ten tijdens dit transport, maar dat er nog genoeg overblijft om het experiment lonend te ma ken. Het verlies zal enigszins beperkt worden door het ijs te beschermen met een dikke huid van schuimplastic om te voorkomen dat het warme zeewater het gevaarte teveel aantast. Vijf sleepboten moe ten de klus klaren. Ijsbergen van Antarctica zijn voor een dergelijke onderne ming geschikter dan die van het Noordpoolgebied, omdat zij over het algemeen een ta- felvorm hebben en niet zo snel kapseizen. Is het gevaarte eenmaal op de plaats van bestemming, dan rijzen er nieuwe moeilijkhe den, namelijk het transport van het smeltwater. Men wil de ijsberg met verwarmde ka bels in stukken snijden van ongeveer 45 meter dikte en deze daarna naar speciale kustbekkens slepen om dan de zon haar werk te laten doen. Naar schatting is de berg dan in zestien tot achttien maan den verdwenen. Overigens hebben deskundi gen er op gewezen, dat dit soort experimenten niet zonder ge vaar zijn. Zij kunnen niet zon der meer worden toegepast voor b.v. bevloeiing en vruchtbaar maken van woes tijnen als de Sahara. Daardoor zouden namelijk omvangrijke meteorologisch veranderin gen optreden, waarvan men de draagwijdte voor grote delen van de aarde nog niet kan Het Zuidpoolgebied "Antarctica" in grote lijnen in beeld gebracht. Het enorme vasteland is grijs getekendwaarin zich gearceerde bergmassieven bevinden, die met hun ruggen en toppen boven het gemiddelde ijsniveau verheffen. In die schuin gestreepte massieven zijn als sterren de hoogste drie toppen met hun hoogte in meters aangegeven, Vinson,Markham en de vulkaan Erebus op de rand van het Rossplateau. De aan het vasteland verbonden ijsplateaus die niet op het vasteland maar op de zeebodem rustenen de uit de kusten lopende gletschers zijn zwart getekend. Om het vasteland een dikke streepjeslijn die ongeveer de grens van het perm anente pakijs weergeeft. Ten zuiden van de naam Ross Zee (vergis u niet, dat is naar boven op de tekening) bevindt zich (in zwart) het enorme Rossplateau, dat thans los schijnt te raken van de zeebodem. Het plateau is ongeveer zo groot als Spanje. Zoals uit de twee lijnen voor de pakijsgrens bij de Ross Zee blijkt is deze zee niet bedekt met pakijs,maar alleen des winters met drijfijs en des zomers vrijwel ijsvrij. De segmenten in dunne streepjeslijnen als taartpunten over het Antarcti sche continent duiden de nationale claims op delen van het Zuidpoolgebied aan. Aan de uiteinden van de radialen naar de Zuidpool zijn de lengte graden van de theoretische grenzen van de "nationale" territoria aange geven. De poolcirkel waarbinnen de zon een half jaar niet opkomt en het andere halve jaar niet ondergaat, bevindt zich met de Zuidpool als mid delpunt op de plaats van de boog, die de Argentijnse nationale claim aangeeft.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21