"Band tussen Jordanië en PLO Onderzoek in de YS naar aardgastekort Een golf van protest na in Oeganda Demonstratie in Duitsland tegen bouw kerncentrale mag nn toch De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. Voorstel Sadat om Geneefse conferentie mogelijk te maken: VV Gevechten aan grens Angola en Zuid-Afrika De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. Sacharow kreeg brief van Carter VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 NAIROBI (UPI/Reuter/DPA)- Een stroom van internationale protes ten en ongeloof is gisteren ge volgd op de mededeling van radio-Oeganda dat de Angli caanse aartsbisschop van Oe ganda en twee Oegandese minis ters na hun arrestatie „bij een verkeersongeluk om het leven zijn gekomen". De drie mannen probeerden hun begeleider te overmeesteren. Tij dens die worsteling botste hun auto tegen een tegenligger en sloeg over de kop. De drie arres tanten waren op slag dood, ter wijl hun begeleider zwaar ge wond naar een ziekenhuis werd gebracht, aldus radio-Oeganda. Bisschop Janani Loewoem, minis ter van Binnenlandse Zaken Charles Oboth-Ofoembi en mi nister van Landbouw en Water staat Erinayo Wilson Oryema wa ren woensdag gearresteerd op beschuldiging van samenzwe ring tegen het bewind van presi dent Idi Amin. Direkt na de bekendmaking van het „verkeersongeluk" protes- Aartsbisschop Janani Loewoem. teerde de internationale commis sie van juristen in Genève tegen „de moord" op de drie mannen, en ook Kanunnik Burgess Carr, secretaris-generaal van de Afri kaanse kerkenconferentie (AACC) sprak van „moord door de Oegandese veiligheidstroe pen". De bisschop van Canter bury zei diep geschokt te zijn door dit verschrikkelijke nieuws, en het Britse parlementslid Gre- ville Janner vroeg om een inter nationaal onderzoek. Waarnemers wijzen op de mer kwaardige gang van zaken rond dit „ongeluk". Het is hoogst on gebruikelijk dat drie arrestanten met een dergelijke hoge functie gezamenlijk worden vervoerd in een auto, met slechts één bege leider, die dan bovendien nog moet chaufferen. Tussen het „ongeluk" en de bekendmaking door radio-Oeganda verliepen 16 Volgens het Keniase dagblad Daily Nation zijn de drie mannen af gemaakt door Oegandese militai ren, en zijn hun met kogels door zeefde lichamen later naar een lijkenhuis gebracht dat door mili tairen wordt bewaakt. Het tijds verloop was nodig om het auto ongeluk te ensceneren, als dek mantel voor de moordpartij. „Het is voor iedereen een grote schok" zei Amins woordvoerder na de bekendmaking van hun dood. Een zegsman van ex-president Obote, die in Tanzania in balling schap woont, zei dat deze niets te maken had met de beweerde coup tegen Amin zoals deze be weerde. De „brief van Obote, waarin de namen van de bisschop en de ministers werden ge noemd, is een vervalsing, zei hij. De man die de brief voorlas op de bijeenkomst, Abdalla Anyuru, voormalig hoofd van de commis sie voor openbare diensten, zou daartoe gedwongen zijn. Sinds zijn arrestatie op 31 januari is Anyuru hevig gemarteld, aldus de zegsman. De Chinese wapens, die Obote volgens Amin Oeganda heeft binnengesmokkeld, bewij zen volgens de zegsman niets. Onder het presidentschap van Obote beschikte het Oegandese leger al over Chinese wapens. Ook de Amerikaanse ambassadeur De twee omgekomen Oegandese ministers: links luitenant-kolonel Eri nayo Wilson Oryema (landbouw) en rechts Charles Oboth-Ofoembi (bin nenlandse zaken) CAÏRO (UPI/Reuter) - De Egyptische president Sadat heeft gisteren in een gesprek met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, voorgesteld dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en Jordanië voor een hervatting van de Geneefse conferentie, één of andere offi ciële band aanknopen. "Waar ik aan denk is een soort van confederatie", aldus Sadat. Op deze wijze zou het probleem uit de wereld geholpen worden dat een hervatting van de conferentie derhandeleri over het Midden-Oosten bijna onmogelijk maakt. Israël weigert namelijk landen de PLO de verantwoorde lijkheid hebben gegeven voor het Palestijnse volk en dat het "nu aan de PLO is om met Hoessein te on- Druk Ge- De Egyptische leider liet voorts nève te komen als ook de PLO daar doorschemeren dat druk wordt zou deelnemen als onafhankelijke partner. Door een confederatie van de PLO met Jordanië zouden deze een delegatie kunnen sturen en Is- raél zonder bezwaar kunnen deel nemen aan de conferentie. Arafat Kort voor Vance zijn besprekingen met Sadat begon hadden Egypti sche functionarissen een gesprek met PLO-leider Jasser Arafat. Kort nadat Vance morgen gesproken zal hebben met de Jordaanse koning Hoessein, zal een PLO-delegatie overleg plegen met de Jordaanse vorst. Sadat zei gisteren dat de Arabische Pretoria (SP) - In de oorlogszone tussen Namibië en Angola heeft zich vannacht het ernstigste inci dent sinds lange tijd voorgedaan. De Zuidafrikaanse en Angolese troepen hebben elkaar bij de gren spost Oshikango een uur lang met mortieren en machinegeweren be schoten. Volgens het legerhoofd- kwartier in Pretoria vielen er aan Zuidafrikaanse zijde geen slachtof fers. Deze confrontatie tussen beide sta ten is de ergste sinds Zuidafri kaanse eenheden zich verleden jaar uit Angola terugtrokken. Russen vragen visvergunning voor veertig vaartuigen BRUSSEL (ANP) - De Sowjet- Unie wil tot 31 maart met ongeveer dertig schepen vissen in de Euro pese 200-mijls-visserijzone. Dat heeft ze gisteren in Brussel ge vraagd in het raam van de Europees-Russische visserij onderhandelingen. De Europese Gemeenschap had de Russen toegestaan tot 31 maart slechts met 27 schepen in de Euro pese visserijwateren te verschijnen (waarbij slechts 17 schepen tegelijk mochten vissen). Daarbij was er echter rekening meegehouden, dat die schepen een tonnage zouden hebben liggend tussen de 2.500 en 3.500 ton. Gisterochtend had men van Europese zijde laten door schemeren, dat wellicht meer dan 27 Russische schepen hun netten zouden mogen uitwerpen in Euro pese wateren als het ging om vis sersboten van een geringer tonna ge. Het feit dat de Sowjet-Unie in elk geval een lijst van schepen aan de gemeenschap heeft voorgelegd, be tekent wel, aldus raadskringen, dat Moskou, het door de gemeenschap opgelegde voorlopige inhoud (dat geldt tot 31 maart) voor Russische visóers in Europese wateren heeft erkend. uitgeoefend op Arafat om een wij ziging aan te brengen in het hand vest van de organisatie waarin op geroepen wordt tot de vernietiging van Israël. Sadat zei dat Arafat in een gesprek eerder met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Ismail Fachmi over een wijziging had ge sproken. Vance arriveerde gisteren uit Israël en bezoekt momenteel het tweede land van zijn rondreis door het Midden-Oosten. Vóór zijn gesprek met Sadat had Vance net als Arafat een onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken Fachmi. Bommen President Carters perschef Jody Powell deelde gisteren mee dat de VS geen luchtdrukbommen zullen leveren aan Israël. Dit door Carter genomen besluit is in strijd met de belofte die president Ford op dit punt aan Israël deed. Deze luchtd- rukbom wordt ook niet aan andere landen geleverd en nagegaan wordt of Amerika deze bom zelf wel nodig heeft, aldus Jody Powell. Deze luchtdrukbom, die aan een para chute uit een vliegtuig wordt ge worpen, ontploft even boven de grond en doodt alle leven in het ge bied waar hij neerkomt. President Sadat verklaarde inge nomen te zijn over het Ameri kaanse besluit om geen luchtdruk- bommen aan Israël te leveren. Ook toonde hij zich erkentelijk voor de Amerikaanse economische bij stand. Het Egyptische staatshoofd deelde mee dat hij begin april een bezoek aan de Verenigde Staten zal bren gen. WASHINGTON (SP) - De Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken Cecil Andrus heeft een grootscheeps onderzoek gelast naar de aanhoudende beweringen, ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen dat verscheidene olie- en gasmaat- verklaring voor kan worden gege- schappijen met opzet olie en gas ven. hebben achtergehouden, terwijl Voor het stopzetten over het hele land de bevolking door de onbarmhartige winter aan brandstofgebrek leed. Een aanzet tot dit onderzoek was al eerder be gonnen en daarbij zijn tal van vra gen gerezen. De kernvraag is of de olie- en gasle veranciers in de maanden decem ber en januari volop brandstof zou den hebben kunnen leveren maar dit niet deden om de prijzen op te drijven. Duizenden fabrieken en scholen zijn over het hele land we gens brandstofgebrek gesloten. En doende gas de grootste noodgebieden heb- maatregelen de produk- 225 gasbronnen kon ook geen aannemelijke reden worden opge geven. Verder is volgens de Washington Star ondermeer nu al aan het licht gekomen dat van de 188 gasvelden, die volgens de rapporten van de Federale Energie Commissie in 1974 grote voorraden in reserve hadden en op het ogenblik pas 19 in produktie zijn gebracht. Minister Andrus wil om in een vol gende winter zeker te zijn van vol- aantal dwingende Hij liet weten ningen voor het winnen van aard gas in te trekken of de bedrijven bevel te geven direct met produktie van gas te beginnen als het nieuwe onderzoek erop zou wijzen dat de producenten met opzet hun voor raad niet op de markt brengen. ben ontelbare gezinnen het zonder dat hij niet zal schromen vergun- of nagenoeg zonder verwarming moeten stellen. Minister Andrus heeft gezegd, dat dit onderzoek niet op geruchten af gaat maar feiten zoekt. Maar, zo voegde hij eraan toe, als het minis terie inderdaad er achter komt dat er gasbedrijven zijn die voorraden gas hebben achtergehouden, dan zal hij met meedogenloze kracht op deze bedrijven toeslaan. De minister verklaarde dat hij met zijn onderzoek zich de zekerheid wil verschaffen dat het land niet opnieuw voor een tekort aan aard gas komt te staan zoals dat in de afgelopen twee maanden is ge beurd. Het voorlopige onderzoek heeft volgens het avondblad Washington Star al merkwaardige feiten aan het licht gebracht. Bij een vijf dagen durende controle op de aardgas velden in de Golf van Mexico is ontdekt dat de produktie in drie van de vier gasvelden de laatste twee jaar sterk was teruggelopen. Het grootste van deze gasvelden, East Cameron, produceerde om onverklaarbare redenen in die twee jaar minder dan de helft van zijn normale capaciteit. Ook in andere wingebieden van na tuurlijke brandstof was de produk tie beneden normaal en de cijfers van de olie- en gasmaatschappijen zijn op vele punten met zichzelf in tegenspraak zonder dat daar een De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance (midden) werd gisteren op het vliegveld in Cairo verwelkomd door zijn Egyptische ambtgenoot Fachmi (rechts). MOSKOU (Reuter) - De Sowjetrus- sische natuurkundige en ijveraar voor de burgerrechten Andrej Sacharow heeft meegedeeld dat hij gisteren een officieel schrij ven van president Jimmy Carter heeft gehad waarin deze hem de blijvende steun van zijn regering voor de zaak van de rechten van de mens toezegt. De Nobelprijswinnaar Sacharow zei op een persconferentie in zijn flatwoning dat de eerste brief die hij ooit van een staatshoofd heeft gehad, hem in de Amerikaanse ambassade in Moskou werd overhandigd. Sacharow liet de brief met hoofd van het Witte Huis aan journalisten zien. Hij zei Carter meteen te hebben geant woord. Carters brief was gedateerd 5 fe bruari en was een antwoord op de brief die Sacharow aan de Ame rikaanse president had geschre ven kort na diens inauguratie in januari. De president schreef dat hij zijn erkentelijkheid wilde be tuigen voor het onder zijn aan dacht brengen van zijn (Sacha- rows) denkbeelden over mensen rechten. Hij zei zijn goede diensten te zullen blijven aanwenden voor de in vrijheidstelling van mensen die omwille van hun geweten vastzit ten en te zullen blijven ijveren voor het tot stand komen van een wereld waarin landen met ver schillende cultuur en geschiede nis zij aan zij bestaan in vrede en gerechtigigheid. „Ik hoor altijd graag van u en ik wens u het be ste", besloot president Carter zijn brief van vier alinea's. Sacharow zei dat hij voor het ont vangen van de brief door een Amerikaanse diplomaat naar het ambassadegebouw was uitgeno digd. Een diplomatieke ambte naar ving Sacharow voor het ge bouw op en leidde hem langs de Sowjetrussische schildwachten. De natuurkundige zei dat hij het besluit van de Amerikaanse pre sident om rechtstreeks met hem in verbinding te treden, zag als „een uiting van steun voor de beweging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie en Oost- Europa". „Als hij zo'n stap zet blijft dat niet een geval op zichzelf' aldus Sa charow. „Op zulke stappen vol gen altijd andere". BONN (SP) - Het verbod om morgen in het Sleeswijk- Holsteinse dorpje Brokdorf een protestdemonstratie tegen de voorgenomen bouw van een kerncentrale te hou den, is gisteravond door de administratieve rechtbank van de stad Sleeswijk opgehe ven. Wel verbond de recht bank aan zijn beslissing de voorwaarde dat de demon stratie zich tot een parkeerter rein 400 meter voor het bouw terrein moet beperken. De opmars naar en de poging tot bezetting van het bouwterrein blijft verboden en dient door de politie te worden afge weerd. Het bestuur van het district Steinburg had begin deze week de demonstratie in Brókdorf verboden omdat uit verschillende circulaires was gebleken dat met name com munistische splintergroepen het er op aanlegden het bouw terrein te bestormen - dit on danks het feit dat diezelfde rechtbank in Sleeswijk vorige week al had beslist dat de bouw van de centrale niet mag beginnen zolang de proble men van de veilige opslag van radio-actief afval niet bevre digend zijn geregeld. In kort geding had een bur gercomité uit Kiel en de sterke links-gerichte Kommunisti- sche Bund West-Duitschland gevraagd het verbod op te hef fen. In zijn uitspraak is de rechtbank hen althans ten dele tegemoet gekomen. Of de meer gewelddadig ingestelde splintergroepen zich over igens door deze juridische formaliteit van een poging tot gewapend optreden zullen la ten afhouden, is twijfelachtig. Uit diverse delen van de bondsrepubliek zijn gisteren reeds politie-eenheden met waterkanonnen en gepant serde voertuigen naar de om geving van Brokdorf overge bracht. In totaal zullen onge veer 6000 man bij de hand worden gehouden, onder wie eenheden van de grenspolitie (marechaussee). Behalve in Brokdorf wordt morgen ook massaal gede monstreerd in het op 20 kilo meter afstand gelegen stadje Itzehoe. Aan deze actie nemen alle groepjes en burgerinitia tieven deel die zich nadrukke lijk van pogingen tot geweld willen distantiëren. Tot hen behoren de jeugdorganisatie van de sociaal-democratische en de liberale partij, de alge mene studentencommissies, kerkelijke vertegenwoordi gers en ook de Moskou ge zinde DKP. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren over radio en tv de bevolking opge- roëpen zich afzijdig te houden van gewelddadige protesten. De regering van de deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft af wijzend gereageerd op het verzoek van het Westduitse verbond van burgerinitiatie ven milieubescherming om het vrijwel nog lege bouwter rein te ontruimen. De regering zegt dat het bouwverbod nog niet rechtsgeldig is en dat bo vendien niet zij, maar het elektrciteitsbedrijf kerncen trale Brokdorf voor een derge lijke beslissing verantwoorde lijk is. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft de Westduitse bevolking, speciaal de tegen standers van kernenergie, gis teravond uitdrukkelijk ge waarschuwd tegen deelname aan de demonstratie tegen de kerncentrale Brokdorf bij Hamburg. Schmidt deed dat in een toespraak via de twee grote Westduitse tv-kanalen. Volgens de bondskanselier mag men krachtens het grondrecht op vrije menings uiting wel tegen overheids maatregelen demonstreren, maar niet "gebruik maken van geweld". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9