3% besparing met A.S.D. in Shell benzine.^M RIJNLANDS MANNENKOOR NAAR OXFORD post voor vrouw Carter Belangrijke Laatste dienst inde Zwaantjeskerk WERELDRAAD STEUN VOOR BANK VAN Marionettenspel met mooie momenten VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 LEIDERDORP - Met? ruim 170 deelnemers zal het Rijn lands Christelijk Mannenkoor in de nacht van donderdag 21 en vrijdag 22 april vanuit Vlissingen de Noordzee over steken voor een uitwisselingsbezoek aan Oxford, de meer dan 110.000 inwoners tellende hoofdstad van het Engelse graafschap Oxfordshire, die vooral bekend is om haar uni versiteit. Op zondag 24 april verleent het 108 man tellende koor 'smorgens me dewerking aan een kerkdienst in de Citychurch en 's middags zal zijn dirigent, Sander van Marion, in deze kerk een orgelconcert geven. De zaterdagavond, 23 april is gere serveerd voor een populair concert in samenwerking met alle Oxfordse koren in een hal van een der vele colleges die deze stad rijk is. Attractie De reis - een initiatief van het Rijn landse koor zelf - is eigenlijk een uitvloeisel van contacten die voor zitter H. Knot legde tijdens een be zoek aan deze stad in 1974. Hij nam toen als ambtenaar van de ge meente Leiden deel aan een uitwis- selingsreis. Leiden en Oxford ken nen elkaar al vele jaren. In beide steden bestaat een comité dat de contacten, met name op sportief cultureel en gemeente-bestuurlijk niveau, levend houdt. Onlangs ont hulde de burgemeester van Oxford op het Leidse Waardeiland het straatnaambordje „Oxfordlaan". De heer Knot maakte tijdens zijn verblijf in de zusterstad ook kennis met mevrouw E. Williams, voorzit ster van een van de vijf Oxfordse koren. Zij spraken af, de mogelijk heden voor een kooruitwisseling eens te gaan onderzoeken, en daar uit is nu dit eerste buitenlandse op treden van het mannenkoor gere sulteerd. Eep attractie niet alleen voor dit koor, maar ook voor Ox ford, dat zelf alleen maar gemengde ensembles kent. Om het bezoek van zo n grote groep Rijnlanders mogelijk te maken, is mevrouw Williams alle koren van Oxford afgegaan. Speciaal voor deze gelegenheid hebben die zich (tijdelijk) verenigd tot één groot koor, waaruit ook de gastgezinnen gekomen zijn die de Hollanders straks onderdak moeten verschaf fen. Voorzitter Knot: „Ze wilden er in Oxford graag aan meewerken om het culturele contact nog wat te versterken, al gebeurt deze uitwis seling niet officieel in het kader van de relatie Leiden-Oxford". Vorig jaar augustus zijn de voorbe reidingen al begonnen. Stimulans Zowel voorzitter Knot als tweede voorzitter T. Wolters ziet de reis naar Oxford als een stimulans voor het in september 1970 opgerichte mannenkoor. Knot: „We bestaan nu ruim zes jaar en willen steeds iets vooruit. Als je een goeie geest onder de leden hebt, ligt dat ook voor de hand. En die hebben we gelukkig. Dan wil je als koor graag naar iets toeleven. Maar je moet in je ambities wel be heerst zijn. Anders ga je dingen doen die je niet verantwoorden kunt. Het Katwijkse mannenkoor Jubi late is een paar jaar geleden in Ame rika geweest. Een hele onderne ming. Dat zit er voor ons echt nog niet in. Al behoort het wel tot de mogelijkheden, dat wij in 1979 van de Dutch Immigrants Society een uitnodiging krijgen voor zo'n be zoek. Als bestuur hebben we ge zegd: we doen het rustig aan; laten we eerst op kortere afstand wat er varing opdoen. En dan is Engeland geen slechte keus. Het heeft een rijke koortraditie. De leden waren enthousiast toen ze ervan hoorden. Wie bezwaren had, is persoonlijk bezocht om over de redenen van een eventueel niet- meegaan te kunnen praten. Als er financiële bezwaren waren, dan konden die worden ondervangen. Niemand hoefde er dus om finan ciële redenen van af te zien". Verzoeken En Wolters: „Wij krijgen heel wat verzoeken om medewerking op ta fel. Vorig jaar zijn we dertien keer opgetreden, waarvan acht keer in kerkdiensten. Op 13 maart doen we mee in een dienst van de gerefor meerde kerk in Sassenheim, op vrijdag 25 maart zingen we met Crescendo in de Grote Kerk van jjjmjiiiiuiiü Chr. Mannen- Noord wijk-Binnen, op 3 april in de Bthelkerk Bethelkerk Haag, op 17 april in de Bevrijdingskerk Leiden en op 30 april op uitnodiging van de Oranjevereniging in Leiden, in sa menwerking met de brassband van de Leidse politie en de folkloristi sche dansgroep Achalay. Als wij het kunnen opbrengen, gaan we graag op zulke uitnodigin gen in, maar je moet er natuurlijk wel voor oppassen dat je niet ver zandt in traditionele uitvoeringen. Je wilt ook wel eens wat anders. Daarom zien we met spanning naar Oxford uit. En laten we eerlijk zijn: je krijgt er ook weer wat publiciteit door. Daar kan een koor altijd z'n voordeel mee doen". Kwaliteit. Het mannenkoor, dat zes en een half jaar geleden met 19 leden van start ging en dat elke woensdaga vond van 8 tot 10 uur stug repeteert in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerk in Leiden, telt nu 108 leden. Het wil gaan tot rond 130. Voorzitter Knot: „Wij gaan lang zaam maar zeker vooruit. Niet ieder die zich aanmeldt blijkt geschikt te zijn. De dirigent streeft beslist niet naar een beroepsniveau, maar stelt vanzelfsprekend wel eisen aan ie mands stemkwaliteit. Het kan voorkomen dat iemand na een aan tal proefweken toch het advies krijgt ervan af te zien. De stemmen worden ook alle regelmatig getoe tst". Programma Op donderdagavond 21 april zullen drie bussen het koor met een groot aantal echtgenoten voor de nachte lijke overtocht naar Vlissingen brengen. Vrijdagmorgen wordt het hartje van Londen bekeken, waar bij men ook kan winkelen, en om 3 uur 's middags komt een delegatie uit Oxford het gezelschap ophalen. Na de individuele kennismaking met de gastgezinnen is er die avond een gemeenschappelijke ont vangst. Op zaterdagmorgen, 23 april, krijgen de gasten een rond leiding dooreen heel karakteristiek deel van Oxford. De middag wordt besteed aan repe tities, want het populaire avond concert moet puik worden. De medewerking van het koor aan de kerkdienst op zondagmorgen wordt in samenwerking met de dienstdoende predikant voorbe reid. Het gemeentebestuur heeft al laten weten, in zijn geheel in deze dienst aanwezig te zullen zijn. Na een officiële ontvangst ten stad- huize geeft Sander van Marion zijn orgelconcert. Nog die avond rijden de bussen de Rijnlanders naar de nachtboot. De beide voorzitters, die erkente lijk zijn voor de van het uitwisse lingscomité Leiden-Oxford ont vangen subsidie, verwachten veel van dit uitstapje. Het is gewoon leuk, maar het koor bevestigt er in zijn zevende levensjaar ook zijn volwassenheid mee. S. J. DE GROOT Zondag wordt de rk kerk aan de rijksweg Leiden-Alphen aan den Rijn, even voorbij de kom van Ha- zers woude, voor het laatst als kerk gebruikt. De Michael- of Zwaant- jeskerk gaat dicht, nu het nieuwe kerkelijke centrum Het Anker, aan de Rijndijk tegenover de Koude- kerkse brug, in gebruik wordt ge nomen. Dat gebeurt op zaterdag 26 en zondag 27 februari, zaterdag met een oecumenische samenkomst om 5 uur en zondag met kerkelijke vieringen om 9 en 11 uur. De rk beëindigen hiermee ook hun dien sten in de Ridderhof in Koudekerk. De Bernardus- of Scheepjeskerk, bij restaurant Groenendijk, blijft nog wel in gebruik. Bisschop Simonis hoopt op zater dag 16 april naar Hazerswoude te komen om Het Anker officieel in te wijden. Op 17 maart wordt in de dan voor de eredienst gesloten Zwaantjeskerk een veiling gehou den van kerkelijke goederen die niet naar Het Anker, dat "multi functioneel" van opzet is, konden meeverhuizen. Levend geld Een werkelijk levende gemeente is alleen die gemeente waar men rondkomt van levend geld. Dus niet teren op pachtgelden, rente en dividend van derden, maar draaien op de bijdragen en de collecten van je eigen mensen. Dit geluid was onlangs te horen op een vergadering van de regio Alk maar van de Hervormde Kerk, waar afgevaardigden van 50 ge meenten zich bezighielden met de vraag naar een verantwoord finan cieel kerkelijk beleid. Een van de inleiders was de heer G. H. van Dongen, voorzitter van de provinciale kerkvoogdijcommis sie. Hij zei: "Ik krijg elke keer de kriebels als er gepraat wordt over interen op vermogen of overheve ling van diaconiegelden naar de kerkvoogdij, 't Zou mij een lief ding waard zijn als alle kerkvoogdijen hun bezittingen eenvoudig zouden afstaan, of op z'n minst zouden af zien van hun beschikkingsmacht. Grond- en effectenbezit van de kerk staat de echte gemeentevor ming in de weg". De heer H. G. ten Cate van de pro vinciale diaconale commissie meende, dat overhevelen niets op lost maar alleen uitstelt. Zo kwam ook hij tot een radicaal standpunt. Het bestuur van de classis heeft nu voorgesteld, in de komende maan den overal in de "Noord-kop" van Noord-Holland regionale bijeen komsten te houden voor diakenen, De Michael- of Zwaantjeskerk te Hazerswoude- Rijndijk gaat zondag dicht. Ze heeft van 1871 af dienst gedaan. ouderlingen, ouderling kerkvoogden en predikanten af zonderlijk. Later zal de classis dan de resultaten in een gemeenschap pelijk beraad samenbundelen. "Wie weet wordt dit de allereerste stap op de lange weg naar een le vende gemeente", aldus ds. M. J. de Geus van Oude en Nieuwe Niedorp in het blad "Hervormd Noord- Holland". Beroepen Beroepingswerk: Geref. Ker ken: beroepen door de classis Am sterdam voor pastoraal werk onder Surinamers H. G. Boswijk Bunnik; aangenomen naar Kootsterstille (Fr.) kandidaat J. Donker aldaar. Geref. Gemeenten: bedankt voor Sint Annaland J. Karens Opheus- den, voor Eindhoven en voor Er- melo B. Reinders Hardinxveld. Herv. Kerk - beroepen te Daarle en N.-Beyerland kand. A. Juffer Stol wijk, te Voorburg B. Prakke te Strijen, te Zevenaar A. van Zwee- den Etten-Leur. VARIA WASHINGTON SP) - Rosalyn Carter komt aan het hoofd te staan van een 20 man sterke commissie, die een onderzoek gaat instellen naar de geeste lijke volksgezondheid in Amerika en naar de zorg voor geesteszieken. De vrouw van de president heeft tijdens de verkiezingscampagne van haar man Jimmy altijd gezegd, dat zij de geestelijke volksgezondheid graag als één van haar belangrijkste werkterreinen zou maken, wanneer zij inderdaad de "first lady" van het land zou worden. Rosalynn Carter krijgt voor haar werkzaamheden geen salaris. Zij wordt benoemd door de president zelf en het is aan Amerikaanse gezagsdragers verboden om naaste familieleden te benoemen in betaalde betrekkingen. Rosalynn Carter lijkt met dit voorzitterschap een belangrijker rol als advi- seuze van de regering te gaan spelen dan enige presidentsvrouw vóór haar. Volgens The Washington Post zou Carter de commissie opdracht geven een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de 37 miljard dollar wor den besteed, die op de begroting zijn uitgetrokken ten bate van de zorg voor geestelijke gestoorden en zenuwpatiënten. Een eerste rapport zou worden verwacht tegen september van dit jaar. LEIDEN - Marionettenspel met mooie momenten werd gistera vond getoond in '63 het LAK- theater aan het Levendaal. De ma rionetten zijn van Feike Boschma; het décor van Jan Goes. Margit de Vries treedt op als actrice (o.a. als een zich aanvankelijk als stripper voordoende dame, die eindigt als violiste). De techniek is ontworpen door Herman Hermans en wordt bediend door Fokke van Bekkum. Een ieder was er gisteravond van overtuigd, dat het gedeelte na de pauze de vier motieven vóór de pauze verre overtreft. "Getting Sentimental" sprak mij persoonlijk bijzonder aan, maar vergeleken met "Kermisdroom" (Niemandal- letje, op muziek van Mike Oldfield en Smartlappen) werd het niveau verschil duidelijk zichtbaar. De af ronding van "Nachtmerrie" (Dans Macabre, Sain-Saëns) met twee, nadrukkelijk tweedimensionaal aanwezige spoken, die in een bonte werveling elkaar vinden en weer verstoten, is zeer kundig gevonden. Je kunt je inmiddels afvragen in hoeverre de combinatie van de ma rionetten van Feike Boschma en Jan Goes en de actrice Margit de Vries een gelukkige genoemd kan worden. In het gedeelte na de pauze is ze bepaald overbodig, wanneer ze alleen maar de aanhankelijkheids- neigingen van een hond negeert en een vogel op haar schouders duldt. Maar voor de pauze zoals bovengenoemd, de metarmo- fose ondergaat, die leidt tot een ver rassend fictief vioolspel, wordt haar aanwezigheid beslist als func tioneel ervaren. Van het marionet tenspel moeten de passages ge noemd worden van de snuffelende ratten, de pauw, die zijn veren uit strekt en het gevecht tussen ide twee roofvogels. Vanavond is er weer een voorstelling. BERT KOEKEBAKKER ROME - In Rome zijn gisteren ongeveer vijftig studenten gewond geraakt toen leden van een extre mistische studentenorganisatie een bijeenkomst van de vakbonden op het terrein van de universiteit ver stoorden. Op de foto vallen studenten de vrachtwagen aan, waarvan de se cretaris van de communistische vakbond Luciano Lama, zijn toe spraak hield. Hij werd herhaalde lijk uitgefloten en moest uiteinde lijk vluchten. Op verzoek van de rector van de universiteit greep de politie niet in. LEEUWARDEN - Op verzoek van de Wereldraad van Kerken in Ge- nève heeft de Raad van Kerken in ons land de Nederlandse vereni ging tot steun aan de oecumenische Ontwïkkelingscoöperatie opge richt. Het kantoor ervan is in Leeuwarden gevestigd. Er is een voorlopig bestuur gevormd onder voorzitterschap van dr. Paul E. Kraemer. Het initiatief tot deze vereniging werd in Nederland voorbereid. Het heeft al navolging gevonden in West-Duitsland, terwijl in Enge land voorbereidingen worden ge troffen. De oprichting van de vereniging is het gevolg van de stichting - bijna driejaar geleden - van de Oecume nische Ontwikkelingscoöperatie door de Wereldraad van Kerken. Deze (gevestigd in Amersfoort) is bedoeld om ontwikkelingsprojek- ten in de derde wereld te financie ren op zachte voorwaarden en tegen lage rente. De vereniging tot steun wil in ons land aan de coöperatie bekendheid geven, de deelneming eraan bevor deren en particulieren, kerken en aan kerken verwante groepen die niet rechtstreeks kunnen participe ren in de coöperatie in staat stellen om via de vereniging certificaten van aandelen in de coöperatie te verkrijgen. Uit de jongste gegevens blijkt dat de ontwikkelingscoöperatiè in Amersfoort beschikt over een kapi taal van ruim 1,4 miljoen dollar. Het geld is voorlopig belegd bij de Friese Bank in Leeuwarden. Een "schone bank", aldus dr. Kraemer, die met deze kwalificatie doelde op de kritiek van de Wereldraad op banken die aan Zuid-Afrika kredie- ten verlenen. Zwart De zwarte dominee JohnThorne (50) heeft het ambt van secretaris generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken aanvaard. Hij was eind januari door het uitvoerende comité van de raad tot deze functie gekozen. Thorne volgt John Rees op die met ingang van 1 juni aftreedt. Rees trekt zich ook terug omdat hij vindt dat het tijd wordt, een zwarte het secretariaat-generaal te geven. Thorne was secretaris-generaal van de Verenigde Congregationalisti- sche Kerk. Leden Labour veroordelen uitwijzing Philip Agee LONDEN (AFP) - Meer dan 80 le den van de Britse Labourpartij hebben gisteren in een motie hun "diepe verontwaardiging" geuit over het besluit van het ministerie van Binnenlandse Zaken de vroe gere CIA-agent Philip Agee, en de journalist Mark Hosenball uit te wijzen. De twee Amerikanen moe ten Engeland voor het einde van deze maand verlaten. Ie^rbruft Haal het testrapport met alle feiten bij uw Shell tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175, Rotterdam- telefoon 010 - 69 6112.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17