AMIN GAAT "COMPLOT" BERECHTEN Sow jet-Unie praat met de EG over vis Vance streeft |g| naar Geneefse ||s w conferentie nog dit jaar Carter gaat leven in zonde' te lijf Ex-agent van CIA Agee moet Engeland verlaten DONDERDAG 17 FEBRUARI JERUZALEM (SP) - "Ik stel het begin van een proces dat leidt tot een Geneefse conferen tie in de tweede helft van 1977 in het vooruitzicht". Deze ver wachting sprak de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, gis teravond op een persconferen tie in Jeruzalem uit aan het eind van een "vruchtbare" dag van besprekingen met de Israëli sche leiders. In de Arabische landen zal minister Vance de mogelijkheid van het bereiken van een akkoord over de beëin diging van de staat van oorlog bespreken. Op uitnodiging van president Carter worden de lei ders van de zes betrokken lan den in maart en april voor een bezoek aan Washington ver wacht om enige vaart te zetten achter het onderhandelings proces. Tegen alle verwachting in kreeg ook premier Rabin een persoonlijke uitnodiging van president Carter om hem in de eerste helft van maart in het Witte Huis op te zoeken. Aange zien het drie maanden voor de Israëlische parlementsverkie zingen op het partijcongres zal worden beslist, allerminst zeker is dat Rabin premier zal blijven, heeft de presidentiële uitnodi ging de meeste Israëli's en bui tenlandse waarnemers verrast. De oppositie is tegen het bezoek van Rabin gekant, aangezien hij aan het hoofd van een over gangsregering geen meerder heid in de Knesseth meer verte genwoordigt. De Amerikaanse uitnodiging wordt hier dan ook als een per soonlijk succes voor Rabin in de verkiezingsstrijd be schouwd, waarmee Washington bovendien wellicht haar voor keur voor het premierschap te kennen heeft willen geven. Terwijl een stortvloed van kri tiek over de regerende arbei derspartij wegens de betrok kenheid van sommige partijlei ders bij het jongste corruptie schandaal werd uitgestort, ver liep dit eerste bezoek van Vance in een vriendschappelijke sfeer, die ook op de gemeenschappe lijke persconferentie van Vance en Allon tot uiting kwam, toen de Amerikaanse minister op merkte bij zijn Israëlische ge sprekspartners soepelheid te hebben geconstateerd. Over eenstemming tussen de VS en Israël bestaat over de richting van de politieke ontwikkeling in het Midden-Oosten. Jeruza lem werd verzekerd dat de VS geen Israëlische terugtrekking naar de grenzen van 4 juli 1967 verwachten en het vraagstuk van de politieke toekomst van de Palestijnen volgens Was hington moet worden opgelost in het kader van een regeling tussen Israël en Jordanië. Mi nister Allon gooide uit zichzelf een balletje op door op de pers conferentie te verklaren voor bereidende en eventueel infor mele beraadslagingen erg nut tig zouden kunnen zijn, zoals "bijv. tussen de regering van Is raël, de regering van Jordanië en authentieke leiders van de Palestijns-Arabische gemeen schap op de westelijke Jor- daanoever over hoe hun zaak De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance had gisteren ook e vroegere Israëlische premier Golda Meir. het best kan worden gediend in een gemeenschappelijke dele gatie met de Jordaniërs". Dui delijke meningsverschillen zijn tussen Jordanië en Washington blijven bestaan over de defini- .tieve Amerikaanse weigering toestemming te geven voor de uitvoer van met Amerikaanse motoren uitgeruste Israëlische Kfir-gevechtsvliegtuigen naar Equador en andere Zuidameri- kaanse landen. De VS staan verder achter de Egyptische boorrechten in de Golf van Suez en ontkennen Is raël het recht in de door haar bezette gebieden delfstoffen te winnen. Minister Vance zal zijn standpunt over de toestand in Zuid-Libanon pas na zijn be zoeken aan Beiroet en Dama scus bepalen. Hij zal op verzoek van Israël de mogelijkheid on derzoeken om met Libanon en Syrië tot een akkoord op lange termijn over de stabilisatie in het Zuid-Libanese grensgebied te komen. Op een lunchbijeen- komst en tijdens afzonderlijke besprekingen met premier Ra bin, minister van Buitenlandse Zaken Allon, minister van De fensie Peres en oud-premier Meir werden de Israëlische be ginselen voor een alles omvat tende overeenkomst met de Amerikaanse gasten doorge nomen, namelijk het wezen van de vrede, erkende en verdedig bare grenzen van de Joodse staat en een oplossing van het Palestijnse vraagstuk in een Jordaans kader. Minister Allon onderstreept dat Israël in geen geval kan terugkeren naar de grenzen van voor de juni-oorlog in 1967, die niet verdedigbaar zouden zijn en dus grenscorrec ties zouden behoeven. Interna tionale garanties die door Vance werden voorgesteld zijn voor Israël alleen als toevoeging aanvaardbaar. Hoewel Vance de PLO vooralsnog niet zal er kennen overeenkomstig een geheime schriftelijke belofte die Kissinger op zijn laatste on derhandelingsronde in het Midden-Oosten aan Israël heeft gedaan, blijft het Palestijnse vraagstuk centraal staan in het Midden-Oosten-conflict en kan de PLO een belangrijk strui kelblok vormen bij de pogingen tot een hervatting van de on derhandelingen. "Dit is geen basis voor deelname van de PLO aan de Geneefse conferen tie zolang de PLO Israël r.iet er kent en de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad niet als basis voor onderhandelingen aanvaardt", herhaalde minister Vance het Amerikaanse stand punt. Premier Rabin heeft hem duidelijk te verstaan gegeven dat de PLO voor Israël onvoor waardelijk geen onderhande lingspartner is. WASHINGTON Reuter) - President Carter heeft gisteren de belastingen in de arm genomen als wapen tegen de Amerikanen die zonder getrouwd te Hij stelt een wijziging in de inkomstenbelasting voor die het voor veel „in zonde levende Amerikanen" minder aantrekkellijk zal maken cm niet getrouwd te zijn. De vrome baptist Carter zei vorige week tegen rijksambtenaren die hij bij zich ontboden had, dat hij samenwonen afkeurt. Nu gaat hij hgt congres vragen getrouwde paren financieel te bevoordelen en voordelen die ongehuwden nu kunnen opeisen, te verkleinen. De president zei dat hij in de belastingwet mazen had gevonden die "in zonde levende paren" bevoordeelden. Carrillo komt de Spaanse regering nu wat tegemoet 1ADRID (DPA) - De Spaanse ommunistenleider Santiago Car- illo is gisteren vrijwillig terugge- ■eden uit de commissie die na- hens de tien grootse oppositiepar- jen met de regering moet gaan raten over het streven naar zelf- estuur in Spaanse streken als '.askenland en Catalonië. Deze ommissie was kortgeleden door <e oppositionele tien gekozen. (arrillo deelde gisteren mee dat hij oor de eer bedankt om „het over ig over een zo belangrijk thema iet onnodig te bemoeilijken". .angezien Carrillo leider is van een brmeel nog steeds verboden partij, au zijn aanwezigheid bij het over ig de regering-Suarez in een lastig prket hebben gebracht. (arrillo zal in de commissie waar- shijnlijk worden vervangen door e Catalaan Jordi Pujol. LONDEN (DPA/Reuter) - Twee- Amerikanen, Philip Agee en Mark Hosenball, die „onthul lende literatuur" over de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA geschreven hebben, zullen Enge land uitgewezen worden. Dit heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Merlyn Rees, gisteren bevestigd na af loop van een proces, waarin de bezwaren van beiden worden be handelt tegen hun uitwijzing. De 41-jarige Agee is tot 1969 CIA- medewerker geweest. Hij veran derde echter in een radicale tegenstander van de organisatie. Zijn boek „Inside the company", waarin hij vele CIA-agenten met name noemt, is in vele talen ver taald. In Engeland werkte hij aan een tweede boek, dat nieuwe „onthullingen" zou bevatten. De 25-jarige Hosenball, is verslag gever geweest van de Londense „Evening Standard". Hij heeft voor het linkse tijdschrift „Time out" over de CIA-activiteit in En geland geschreven. De uitwijzing van de twee wordt door het Engelse ministerie van Binnenlandse Zaken gerecht vaardigd met het argument, dat zij materiaal trachtten te verza melen, waarvan de publicatie af breuk zou kunnen doen aan de veiligheid van Engeland. Rees heeft gezegd, dat het normaal zou zijn als Agee en Hosenball naar de VS zouden worden uit gewezen. Maar hij was bereid een ander land van hun keuze te overwegen, indien zij tegen begin maart zouden kunnen aantonen, dat dit land hen zou willen heb ben. KAMPALA (Reuter) - De Oegan- dese president Idi Amin gaat de mensen die betrokken waren bij een samenzwering tegen zijn per soon berechten, of het nu ministers of vooraanstaande kerkelijke lei ders betreft. Amin kondigde dit gis teren in de hoofdstad Kampala aan tijdens een bijeenkomst in de open lucht van 3000 militairen die uitrie pen "doodt hen, doodt hen". De soldaten riepen de leuze nadat ze drie mensen verklaringen had den horen afleggen over hun be trokkenheid bij de samenzwering om de militaire regering omver te werpen. Tot degenen die op de bij eenkomst in het centrum van Kampala aanwezig waren be hoorde de Anglikaanse aartsbis schop van Oeganda, Janani Loe- i, die i de ders zou zijn. Men zag Loewoem het hoofd schudden, kennelijk als ontkenning van één van de verkla ringen die over zijn persoon ging. Toen de bijeenkomst was beëin digd gingen de militairen naar een nabijgelegen conferentiecentrum Zuid- Afrika meldt nieuw initiatief voor Rhodesië KAAPSTAD (AFP/UPI) - De rege ringen van Zuid-Afrika, Groot- Brittanniè en de Verenigde Staten zullen zeer binnenkort een 'nieuw initiatief bespreken inzake Rhode sië 'dat zeer belangrijke gevolgen zal kunnen hebben voor geheel zuidelijk Afrika', zo heeft de Zuid- afrikaanse minister van Buiten landse Zaken Hilgard Muller giste ren gezegd op een persbijeenkomst in Kaapstad. Hij zei dat de verwach tingen omtrent het nieuwe initiatief hoog gespannen zijn, en dat er waarschijnlijk op korte termijn over gesproken zal worden door vertegenwoordigers van de drie re geringen. Maar een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen zei gisteravond dat er helemaal geen plannen zijn voor zo'n drie-partijen overleg. Groot-Brittannië staat in nauw con tact met de Verenigde Staten over de kwestie-Rhodesië en onder houdt onder andere ook met Zuid-Afrika contact, aldus de woordvoerder. Vorige week heeft premier Vorster wel de ambassadeurs van Engeland en de VS in Zuid-Afrika gesproken. waar president Amin, die de bij eenkomst in de open lucht niet had bijgewoond, hun vertelde "hun ge voelens te beheersen". Hij zei niet akkoord te zullen gaan met onmid dellijke executies. "Ik wil dat een passende militaire berechting plaatsvindt door een militaire rechtbank". Het onderzoek naar de samenzwe ring was volgens hem nog niet afge rond. "Zelfs enkele ministers zul len (twee waren dat al) worden gearresteerd en enkele mensen, mogelijk kerkelijke leiders, zullen worden gearresteerd maar ze zullen op passende wijze worden aange klaagd en berecht", aldus Amin Afgelopen maandag had radio Oe ganda president Amin geciteerd met de bekendmaking dat hij een samenzwering had ontdekt om hem te doden en een staatsgreep te plegen met behulp van wapens van Chinese makelij die vanuit Tanza nia het land waren binnengesmok keld. Volgens de radio waren op 5 februari Chinese wapens gevonden bij de woning van aartsbisschop Loewoem. Ex-president Milton Obote, die in ballingschap in Tan zania verblijft, zou achter de sa menzwering zitten. Tijdens de bijeenkomst in de open lucht hoorden de militairen in stilte de verklaringen aan die door drie van de vermeende samenzweer ders, onder militair toezicht, wer den voorgelezen. Ook aanwezig waren Oegandese ministers, di plomaten en zeven bisschoppen van de Anglikaanse kerk van Oe ganda, geleid door aartsbisschop Loewoem. Makarios is bereid na een akkoord af te treden ATHENE (AFP) - „Ik ben bereid meteen af te treden na de onderte kening van een akkoord, waarin een vreedzame samenleving van de Griekse en Turkse gemeenschap op Cyprus in het kader van een werkelijk verenigde en onafhanke lijke staat geregeld is", zo ver klaarde aartsbisschop Makarios, president van de republiek Cyprus, in een interview met het Atheense blad „Eleftherotypia". „Ik weet heel goed dat bij de ge dachte dat ik mijn ambt zou blijven uitvoeren, bij een aantal politici in de wereld de haren overeind gaan staan". De Sowjetrussische minister voor Visserijzaken Isskow tijdens een persconferentie gisteravond in Brussel na het overleg over een langlopende visserij-overeenkomst met de Europese Gemeèschap. Links de Britse ondermi nister van Buitenlandse Zaken David Owen die de Europese delegatie bij hetwerlegleidt. BRUSSEL (ANP) - De Sowjetrus sische minister voor Visserijzaken, Alexander Isskow, heeft gisteren in Brussel duidelijk gemaakt dat zijn land wil komen tot een langlopende visserij overeenkomst met de Eu ropese Gemeenschap. Isskov be gon gisteren visserij- onderhandelingen met de EG, die vertegenwoordigd werd door de Britse onderminister van Buiten landse Zaken, David Owen, en door Europees commissaris Gundelach. Waarnemers in Brussel leidden uit het feit dat de Sowjet-Unie nu voor het eerst met de gemeenschap on derhandelt af, dat de Sowjet-Unie de gemeenschap daadwerkelijk er kend heeft. De Russische minister zei op een persconferentie, op vra gen over deze kwestie echter, "dat er geen wijzigingen gekomen zijn in de betrekkingen met de EG". De 72-jarige Russische minister zei het eens te zijn met het beginsel van vergunningenstelsels voor vissers schepen. De Sowjet-Unie zeifis ook van plan zo'n vergunningenstelsel te gaan hanteren om Russische wa teren tegen overbevissing te be schermen. Isskow zei, in antwoord op vragen, dat de Sowjet-Unie licenties zal vragen voor schepen die-iin Euro pese wateren vissen. Rusland heeft zich tot dusverre niet gehouden aan de EG-bepaling dat er slechts (tot eind maart) 27 Russische schepen in Euopese wateren mogen vissen, waarvan er slechts 17 tegelijk in die wateren mogen opereren. Momen teel verblijven er wel ongeveer 120 Russische schepen in die wateren. De Russen zouden ook al geruime tijd geleden de hoeveelheid vis overschreden hebben die ze tot eind maart .in Europese wateren mochten vangen (38.000 ton). De Russische minister heeft zich bij het begin van de onderhande lingen beklaagd over het zijn in ziens te geringe aantal schepen dat de Sowjet-Unie in gemeenschaps wateren mag laten vissen. Hij stelde voor onmiddellijk te onder handelen over uitbreiding van dat aantal schepen, dat tot eind maart in Europese wateren mag vissen. De Britse onderminister, Owen, maakte echter duidelijk dat deze onderhandelingen niet dienen om te praten over een akkoord dat geldt tot eind maart, maar dat ze gaan over een akkoord dat moet gelden voor de periode na maart. Doel van de onderhandelingen is, aldus Owen, het treffen van een re geling in verband met visserijrech ten die de gemeenschap en de Sowjet-Unie elkaar, na maart, in el- kaars wateren zullen geven. Zoals Terwijl president Carter ambte naren van het departement van Landbouw toespreekt "vertaalt" een onbekende vrouw achter hem zijn woorden in gebarentaal. "Cuba wil zijn troepenmacht uit Angola terugtrekken" WASHINGTON (UPI) - President Carter heeft gisteren nog eens herhaald dat hij niet afkerig is van normale betrekkingen tus sen de VS en Cuba. Volgens Car ter zijn er aanwijzingen dat pre mier Fidel Castro bereid is zijn troepenmacht uit Angola terug te trekken. Waaruit die "aanwijzin gen" bestaan zei de president niet. Carter zei te willen aansturen op een normalisering van de betrek kingen met Cuba zodra dat land zijn "bemoeilijkende" beïnvloe ding in bepaalde werelddelen staakt en positief reageert op en kele andere Amerikaansse wen- Jonathan Bingham, lid van het Huis van Afgevaardigden voor New York, heeft vorige week in Havana een lang onderhoud met Castro gehad. Daarbij is Bing ham gebleken dat ook Cuba een normalisering van de in 1961 ver broken betrekkingen wenst, op voorwaarde dat Washington de eerste stap doet. "De bal", zei Bingham gisteren, "is op onze helft". Die eerste stap zou moeten bestaan uit de opheffing van het Amerikaanse handel sembargo. Cuba heeft deze maat regel altijd beschouwd als een "daad van agressie" en doet dat nog steeds, vertelde Bingham. De afgevaardigde verwacht Carter en minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance binnenkort verslag uit te brerigen van zijn bevindingen in Havana. Zowel Carter als Vance hebben al eerder laten blijken dat zij, op zekere voorwaarden, bereid zijn het ge schil met Cuba bij te leggen. beknd heeft ook de Sowjet-Unie eenzóne van 200 mijl tot voorbe- hoüen visserijgebied verklaard. Eunpese vissers vangen jaarlijks ongveer 100.000 ton vis in de Balti- sch zee en de Barentszee, terwijl de lussische schepen in het laatste jaanOO.OOO ton vis uit de Europese watren haalden. De bedoeling van de gmeenschap is om tot gelijke behndeling over en weer te ko- Eurpees commissaris Gundelach (lid an het "dagelijks bestuur" van de 1G), heeft gisteren in Brussel veriaard dat de onderhandelingen modijk zullen zijn. Tot voor kort had echter vrijwel niemand ver wacht dat de Sowjet-Unie bereid zou tij n tot het met de gemeen scha uitwerken van een akkoord. Dat er nu toch onderhandeld wore, acht men in Brussel een zaakran grote politieke betekenis. De EG-onderhandelaar, Owen, heef de Russische minister erop geween dat de gemeenschap vorig jaanovember de Sowjet-Unie al aangboden heeft om over visserij recht te onderhandelen. Toen daarheen antwoord op kwam was de gmeenschap wel genoodzaakt voonen interim-periode maatrege len it te vaardigen. Mozambique getroffen door enorme overstroming MAPOETO - In de provincie Gaza in het zuiden van Mo zambique zijn op zijn minst 300 mensen om het leven ge komen door overstromingen als gevolg van het buiten haar oevers treden van de rivier de Limpopo. Xai-Xai, de hoofdstad van Ga za, is na het doorbreken van een beschermende dijk op dinsdag 1.50 meter in het wa ter komen te staan. Het vliegveld van de stad, het spoorwegemplacement en de markt stonden dinsdag blank en de industrie en handel la gen stil. Er waren maar een paar winkels open. Tegen het vallen van de avond waren 1.565 mensen in de om streken van Xai-Xai uit hun isolement verlost door red dingsploegen met helikopters en boten. Philip Agee

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9