Weer miljoenen injectie tegen de werkloosheid Coolsingel in Rotterdam weer eens helemaal vol Dr. Zijlstra: "Ik weet van niets Boersma in brief aan Kamer: Den Uyl: staking ook niting van onvrede over huidige systeem Dr. Beel in Wassenaar begraven Vliegverbod lawaaiige toestellen op komst DONDERDAG 17 FEBRUARI BINNENLAND Misschien deed het veel even denken aan die geden kwaardige donderdag in april 1969. Toen was het het zegevie rende legioen van Feynoord, dat erin slaagde de Coolsingel hele maal vol te krijgen. Gisteren - bijna acht jaar later - was het weer een keer zover. Alleen nu met een wat ernstiger achter grond, bovendien zonder dateral sprake was van een overwinning, voor wie dan ook. Hoe het ook zij, het was vol op de centrale boulevard van Rotter dam. Van het Doelwater tot de Meent waren op de rijbanen noch op de trottoirs open plekken te vinden. De organisatie van één van de grootste betogingen die Rotterdam de laatste jaren heeft meegemaakt had ervoor gezorgd, dat de Coolsingel van beide zij den gelijkmatig werd opgevuld. Zo'n 25.000 man maakte Coolsingel eèn deinende De demonstratie voldeed trouwens helemaal aan de verwachtingen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging. Rond de 24.000 mensen, stakers en solidaire werknemers, die voor een mid dagje de arbeid hadden neerge legd, waren komen opdraven om te luisteren naar de woorden van FNV-voorzitter Wim Kok. Een veelstemmig "Willempie, Wil- lempie was de welkomst groet voor de vakbondsleider. De werkgevers hebben zich vol gens Kok volledig vergist met hun idee dat er in Nederland geen bereidheid meer is om in actie te komen. Ze hadden al in novem ber of december "ja" kunnen zeggen tegen de automatische prijscompensatie, maar ze zeiden toen: "We willen wel maar we kunnen niet "om vervolgens een cheque uit te schrijven aan het CDA". Kok eindigde zijn toespraak met een oproep om ordelijk door te gaan volgens de speerpuntstra tegie van de bonden. "Dit was het begin, we gaan door met de strijd. We gaan niet opzij. We zullen Aan de massale samenkomst op de Coolsingel waren enkele uren van verzamelen, wachten en af marcheren voorafgegaan. Dat begon al om een uur of twaalf, toen op het Marconiplein en het Zuidplein duizenden mensen stoeten gingen vormen. De poli tie had er handenvol werk aan om alles in goede banen te leiden, vooral waar demonstranten van het rechte pad waren afgeraakt en een alternatieve route hadden gekozen. Zo kon het gebeuren dat ook op de Maasbruggen groepjes betogers werden waar genomen. die in allerijl moesten worden "opgevangen" en bege leid. Iedereen kwam tenslotte toch strijdbaar en ongeschonden aan bij het stadhuis, waar burge meester Van der Louw vanachter het raam van zijn werkkamer toekeek. Na afloop van Wim Kok's toespraak keerde het nor male leven opmerkelijk snel te rug op de Coolsingel. Nog een Burgemeester André vc Louw luistert vol aandacht toespraak van Wim Kok. klein uur lang waren vier ploegen van de Roteb bezig om het pla veisel weer toonbaar te maken, daarna kon niemand zich meer voorstellen dat er echt zoveel mensen in die ene straat hadden gekund ZEIST (ANP) - Als er vandaag gestaakt wordt, dan is dat niet alleen voor de arbeidsvoor waarden voor volgend jaar. Dan gebeurt dat ook, omdat deze samenleving nog steeds de onaanvaardbare tweede ling te zien geeft tussen men sen die over het kapitaal en de bedrijven beschikken en de miljoenen arbeiders die e aan te pas komen. rniet Premier Den Uvl zei dit giste ravond op een PvdA- bijeenkomst in Zeist. Volgens kan het systeem van onder nemingsgewijze produktie niet blijven bestaan, tenzij de miljoenen die van dat systeem afhankelijk zijn werkelijk medezeggenschap krijgen. Er zijn ondernemers die dat be grijpen, aldus de premier. Maar er is ook een golf van verzet dat door kortzichtig heid wordt aangewakkerd. Belangrijker voor de garanties voor handhaving van het le venspeil noemde Den Uyl de tussen werknemers en werk gevers overeengekomen waarborgen voor de werkge legenheid. Weliswaar gaat het hierbij om studie en overleg, maar de partijen kunnen er nu een afspraak over maken, al dus de premier. Den Uyl zei verder dat het sta kingswapen het laatste maar een te respecteren wapen is. Omdat er nog geen stakings- wet is, moeten we aanvaarden dat staken een rechtersrecht is, aldus de premier. Over de uitspraken van de Utrechtse rechtbank in het stakingscon flict zei hij. dat er bij alle ruimte die er voor kritiek is, het hier gaat om een onafhan kelijke rechter. Die mag niet geïntimideerd worden. Het is van groot belang dat de onaf hankelijke rechtspraak ge handhaafd blijft, aldus de Pvd A-lijsttrekker. Hij noemde het een eis van so lidariteit de koppeling die het kabinet tot stand heeft ge bracht tussen minimumloon en sociale uitkeringen over eind te houden. Ondergronds en soms bovengronds vinden de aanvallen plaats op de ont vangers van sociale uitkerin gen, zo zei hij. Volgens Den Uyl zal dat punt in de verkie zingsstrijd een grote rol gaan spelen. DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale Zaken) trekt opnieuw enkele honderden mil joenen guldens uit voor de werkloosheidsbe strijding. Na de 200 miljoen van eind vorig jaar heeft hij nu nog eens 400 mil joen beschikbaar gesteld voor aan vullende werken (werkverschaf fing) in de grond-, water- en wegen bouw. Hiermee wil hij de buitensporige werkloosheid in gebieden in het noorden, oosten en zuiden bestrij den. Ook heeft Boersma 225 miljoen be schikbaar gesteld om de steun aan individuele bedrijven voort te zet ten. Een door minister Van Keme- nade (onderwijs) aangekondigde verkleining van de klassegrootte bij het lager onderwijs zal boven dien 800 tot 900 onderwijzers aan extra werk helpen. Boersma heeft deze maatregelen gisteren bekend gemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. Daarin geeft hij een overzicht van de bij drage die hij heeft geleverd aan het akkoord tussen werkgevers en werknemers over de prijscompen satie. Geen standpunt De minister wilde geen standpunt ten het c dividuele bedrijven worden bekos tigd uit een overschot in het ouder- domsfonds van de aow. Eind dit jaar zal in dat fonds ruim 1100 mil joen gulden meer zitten dan nodig is. Het restant van deze „over- reserve" zal gebruikt worden voor verlaging van de aow-premie in 1978. alsmede voor een rustiger premieverloop daarna. DOORN/WASSENAAR (SP) - Oud-politicus dr. L.J.M. Beel, die vorige week op zijn ziekbed over leed, is gistermiddag in alle stilte begraven op het kerkhof van de Goede Herderkerk in Wassenaar. Hij is bijgezet in het familiegraf Alleen de familie was bij de be grafenis aanwezig. 's Ochtends was in de stampvolle Heilige Martinuskerk in Beel's woonplaats Doorn een plechtig gezongen mis opgedragen. Cele brant was monseigneur A..Th. E. Beel, de vroegere hulpbisschop van Roermond en een broer van de overleden KVP-staatsman. Hij memoreerde Beel's onkreuk baarheid en de vanzelfsprekend heid waarmee hij kwam als er een beroep op hem werd gedaan ,,De mensen die hem goed kenden zul len achter zijn stroefheid warmte, menselijkheid en gastvrijheid hebben ontdekt"aldus monseig neur Beel. De requiemmis werd bijgewoond door tal van politieke en kerke lijke autoriteiten. Koningin Ju liana en prins Bemhardwier po litieke vertrouwensman dr. Beel was, hadden zich laten vertegen woordigen door prinses Beatrix. Ook prins Claus en prinses Mar griet woonden de mis bij. Van het kabinet waren aanwezig minister-president Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman, Van Agt, Van KemenadeVan Doorn en Trip. Van de politici met wie dr Beel na de oorlog heeft samen gewerkt, waren in de kerk onder anderen de oud-premiers De Jong en Biesheuvel, de vroegere minis ters Schmelzer, Romme, Stikker, Van Kleffen.Veringa.Klompé en DEN HAAG (SP) - Vliegtuigen die te veel lawaai produceren zullen op den duur niet meer op vliegvelden in ons land mogen landen of opstijgen. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren deze drastische maatregel in de Tweede Kamer aangekondigd om de geluidsoverlast van vliegtuigen te beperken. De minister liet zich niet uit over een datum waarop toestel len zonder een zogeheten ge luidscertificaat niet meer wel kom zijn in ons land Als voorbeeld van geluidarme vliegtuigen noemde Westerterp de Jumbo, de DC-10. de Tristar en de Airbus. Toestellen die te veel lawaai produceren zijn bij voorbeeld de Boeing 727 en de DC-9. Minister Westerterp merkte op dat het geen zin heeft deze te lawaaiige vliegtuigen stiller te maken door geluiddempende materialen aan te brengen in de motorgondels. Westerterp: „Dat vergt te grote investeringen. Beter is dan de toestellen vervroegd te vervan gen". Vrijwel alle lange-afstands- vliegtuigen die van Schiphol gebruik maken zijn geluidarm. Het probleem ligt bij de toestel len voor korte en middenlange afstanden. Volgens minister Westerterp zijn daar motoren en vliegtui gen voor in ontwikkeling, zoals de Franse CFM-56. Westerterp: ..Het is niet de vraag of ze er zul len komen, m 'gebleven strijdpunt, de „echte" loonsverbetering van 2 procent per 1 januari. Hij waardeerde het dat beide partijen van oordeel zijn dat de „echte" loonsverbetering be perkt moet blijven. Maar hij vol stond met te verwijzen naar de op vatting van de regering dat de ge middelde werknemer (gehuwd, twee kinderen, 26.000 bruto per jaar) er dit jaar 1,5 procent in be steedbaar inkomen op vooruit zou kunnen gaan. Premies lager Om de werkgevers in de gelegen heid te stellen op 1 juli de volledige prijscompensatie te kunnen beta len zal een aantal werkgeverspre mies voor de sociale zekerheid worden verlaagd. Deze verlaging gaat in op 1 juli van dit jaar. Het werkgeversaandeel in de wao-premie (arbeidsonge schiktheid) gaat dan met 1,2 pro cent omlaag, van 5,83 naar 4,63 pro cent. Bij de awbz-premie (bijzon dere ziektekosten) gaat het werk geversaandeel in de premie 0,3 pro cent omlaag, van 2,8 naar 2,5 pro cent. Deze premieverlagingen hebben tot gevolg dat de werkgevers een half procent minder loonstijging hoeven te betalen. Ze zijn mogelijk geworden, omdat over 1976 en over dit jaar de premie-inkomsten bij de sociale zekerheid in totaal ruim twee miljard hoger zijn dan eerst werd verwacht. De aangekondigde premieverla gingen slokken daar 700 miljoen van op. In het wao-fonds zit daarna nog een overschot van 300 miljoen. Dit zal worden gebruikt om per 1 januari 1978 het werknemersaan deel in de wao-premie minder te la ten stijgen. Overschot 77 DEN HAAG (ANP) - „Het is voor mij nieuw dat CD A-lijsttrekker Van Agt mij het liefst als nieuwe minister-president ziet. Ik blijf daar volstrekt buiten. Mijn ambi tie is dat ik een goede president van de Nederlandse bank wil zijn, dat is alles". Dit was de reactie van dr. J. Zijlstra gisteravond laat via het radiopro gramma „Met het oog op mor gen" op het gerucht dat minister Van Agt hem als eerste kandidaat ziet voor het premierschap na de komende verkiezingen. Kamervoorzitter Vondeling had dinsdag al laten weten Zijlstra hierover een brief te schrijven, omdat hij een politieke terugkeer van de president van de Neder landse bank parlementair gezien - onjuist vindt. Zijlstra zou Vonde ling tien jaar geleden, toen die minister van Financien was, bij zijn benoeming tot president van de bank beloofd hebben dat hij niet meer in de politiek zou gaan. „Dat is interessant", verklaarde Zijlstra gisteravond. „Ik kan m'n hielen niet lichten of de geruch tenmolen gaat weer draaien." Minister Van Agt verklaarde giste ren zich gebonden te achten aan het enige maanden geleden ge nomen besluit van het CDA- bestuur dat de lijsttrekker de eer ste CDA-kandidaat voor het premierschap is. De lijstaan voerder van het CDA heeft deze verklaring uitgegeven naar aan leiding van het feit „dat het be richt rond gaat dat hij niet de eer ste CDA-kandidaat voor het ambt van minister-president zou zijn". Dat Van Agt zich aan het bestuurs besluit gebonden acht neemt niet weg dat het CDA verscheidene personen in zijn midden heeft die een goede premier zouden kun nen zijn. „Ik herinner er overigens aan dat het CDA, anders dan de PvdA, niet de eis stelt dat het slechts aan een toekomstige regering zal deelnemen indien zij zelf het premierschap krijgt. Wel meent het CDA dat het, wanneer het als grootste uit de verkiezingen zou komen, als eerste ervoor in aan merking komt de premier voor het nieuwe kabinet te leveren, al dus Van Agt in zijn verklaring. ARNHEM (ANP) - Ondanks pro testen van de rector, leraren en leer lingen van het christelijk atheneum in Arnhem (700 leerlingenheeft het curatorium van de school besloten de lerares Frans, mevrouw H. Goslings-Nieuwbeerta, uit Ooster beek, geen vaste aanstelling te ge ven, omdat ze de christelijke begin selen niet is toegedaan. In een rondschrijven aan de ouders en leerlingen van de school zegt het curatorium dat alleen die docenten in aanmerking komen die leven "vanuit een evangelische inspiratie en dat binnen de school ook willen uitdragen" De lerares was al twee jaar verbon den aan het atheneum en zou per 1 augustus een vaste aanstelling krijgen. PSP-vragen over betrekkingen prins Bernhard met Northrop DEN HAAG (ANP) - Het tweede- kamerlid Van der Spek (PSP) heeft premier Den Uyl gisteren schrifte lijk gevraagd of het waar is, dat hij kennis draagt van een rapportage van de commissie - Donner over de betrekkingen tussen Prins Be rnhard en de Northrop- vliegtuigfabrieken in Amerika. De vraag werd ingegeven door een krantebericht, waarin sprake was van de mogelijkheid dat de fabriek aanzienlijke bedragen zou hebben betaald aan de Prins. Als de minister-president de vraag bevestigend beantwoordt, dan moet hij uitleggen waarom de ge gevens noch in het rapport - Don ner noch elders gepubliceerd zijn. De PSP-er vroeg tenslotte of de premier bereid is deze zaak grondig te doen onderzoeken en of de resul taten van het onderzoek te zijner tijd te publiceren. Discussie rond kernenergie te danken aan PPR ministers LEIDEN - "Nog nooit is er zo'n felle discussie geweest rond het vraagstuk van de kernenergie en dat is in de eerste plaats te dan ken aan de vertragende houding van de PPR-ministers in het kabinet-Den Uyl. Een winstpunt wat hun houding volledig recht vaardigt". Dat zei de lijsttrekker van de Politieke Partij Radicalen, Ria Beckers gisteravond op een bijeenkomst in het Academiege bouw in Leiden. Naast het kernenergiebeleid had zij ook op andere punten nog kritiek op het kabinetsbeleid. Mevrouw Beckers meent dat de regering niet zoveel geld moet stoppen in het bedrijfsleven. "Het effect - scheppen van werkge legenheid - is totnutoe uitgeble ven. Bovendien wordt er teveel op een economische groei ge mikt. waardoor andere proble men in het gedrang komen. Za ken als de milieuproblematiek moeten op een gelijk niveau wor den geplaatst. Vanuit dat inzicht moet dan een ander beleid wor den gevoerd." Mevrouw Beckers zei dan ook dat de PPR niet zal schromen terug te keren in de oppositie na de verkiezingen in mei. "Als het zo is dat wij onze beloften, die we aan de kiezers hebben gedaan niet kunnen waarmaken, dan moeten we daaruit onze consequenties trekken en weer in de oppositie- banken plaats nemen." aldus de lijsttrekker van de radicalen. Amsterdammer stak Fransman met mes dood AMSTERDAM (ANP) - De 23- jarige Amsterdammer A. W. F. A. heeft gisteren tegenover de politie bekend dinsdagnacht een jonge Fransman aan de Oudezijds Voor burgwal in de hoofdstad in maag en hals te hebben gestoken. De Fransman overleed later aan zijn verwondingen in een ziekenhuis. Hij had 's nachts onenigheid gekre gen met de 24-jarige prostituee Ë.G.Z. Deze riep haar 23-jarige vriend te hulp, die de jonge Frans man buiten het pand met een mes stak. Ook de prostituee is aange houden. Discriminatie Mr. G. Stolk van de strafkamer van de Haagse rechtbank geeft er blijk van niets te begrijpen van discri minatie (krant van woensdag). Alle mensen die zich misdragen in onze maatschappij moeten worden be recht, ongeacht hun geboorteland, huidskleur, ras, geloof, sexe of bur gerlijke staat. Als mr. Stolk zeg: „Dit soort Surinamers maakt het er naar dat ze gediscrimineerd wor den", dan heeft dat net zoveel met de rechtsgang te maken als de malle carnavalsjurk die mr. Stolk voor die gelegenheid pleegt aan te trekken. Dat heeft alles te maken met discriminatie. Leen van der Wel Liszthof 10 Alphen aan den Rijn. CONTROLE VAN CITROËNS AMSTERDAM (ANP) - Alle typen personenauto's van het automerk Ci- troën die in Nederland zijn verkocht in de periode tussen begin 1975 en eind 1976, zullen bij de dealer gratis moeten worden gecontroleerd op een mogelijk defect aan de ontgrendeling van de veiligheidsgordels. Volgens een woordvoerder van Citroën Nederland in Amsterdam gaat het in totaal om ruim 52.000 auto's. De Franse Citroënfabriek heeft alle importeurs in de exportlanden op dracht gegeven een controle op de betrokken wagens-te laten uitvoeren omdat gebleken is dat in bepaalde gevallen de ontgrendeling van de vei ligheidsgordels kan blokkeren,

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7