Bouw op ^ardeiland 500 huizen van nog §ABA Leiden moet snel gronden aanwijzen voor industrie K.v.K. wijst puntert In 1980 kan project voltooid zijn LIGTVOET GANGETJE Maak binnenstad beter bereikbaar Vertrouwen moet hersteld worden Kamer wil kantoren concentratie rondom station van Leiden ÜLDONDERPAG 17 FEBRUARI 1977 Dit zal ongeveer het beeld wor den van de uiterste oostelijke punt van het eiland. Er worden 42 zoge naamde condominiumsge bouwd. volksmond de bijnaam „goudkust" hebben be zorgd. Directeur Melkert wil van dat imago af. Hij hoopt dat te kunnen bereiken met de bouw van een kleine vijfhonderd woningen op de rest van het eiland, die aanmerke lijk lager in prijs zullen zijn, dan de „townhouses", die er nu al staan. „De goedkoopste woningen zullen iets in de buurt van de f 150.000 gaan kosten. De prijzen lopen - al naar gelang de grootte van de wo ning - op tot boven de f 250.000". „We doen onze uiterste best om een aantal van de woningen in de pre- De „townhouses" in het oostelijk deel, vertonen enige overeenkomst met de woningen, die nu reeds op het eiland staan. Verschillen: deze woningen zijn over het algemeen „Het was een wens van de ge meente om van flatbouw af te zien. Aan die wens hebben we kunnen voldoen", aldus Melkert. Slechts op twee plaatsen zal straks nog ge bouwd worden in meerdere woon lagen. Dat gebeurt bijvoorbeeld rondom het centrale plein („plaza") op het eiland. De bedoeling van de architect is, dat rondom dit plein winkeltjes komen voor de eerste levensbe hoeften. Boven deze winkelgalerij zullen, verdeeld over vier verdie pingen, in totaal 160 appartemen ten een plaats moeten krijgen. Daarvoor wordt gedacht aan een trapsgewijze bouw, die de Ameri kaanse architect al eerder toepaste in San Francisco. Op de begane grond komen ook tientallen par keerplaatsen. Andere woningbouw in meer dan een verdieping vindt plaats op de uiterste oostelijke punt van het Waardeiland. Daar zullen 42 zoge naamde "condominiums" worden gebouwd. Woningen in een zeer speelse bouwtrant, die zich ook qua kleur van de andere huizen op het eiland zullen onderscheiden. Een bouwplan op een eiland in de Ame rikaanse staat Californië stond aan dit planonderdeel ten voorbeeld. De rest van de beschikbare bou wruimte op het eiland zal worden benut voor de bouw van 142 tuin- appartementen en 146 „townhou ses". De apartementen worden ge bouwd in twee fasen, merendeels aan de Leiderdorpse kant van het eiland. „Townhouses" i ng LEIDEN-Als in 1980 op het m Waardeiland in Leiden ruim niJ zeshonderd woningen zul- ur len staan, heeft de Belgische lu projectontwikkelings - i.maatschappij ;f_ ruim honderd miljoen gul- p, den in dit voormalige indus- trieterrein geïnvesteerd. Op dit ogenblijk staan er op het ie. eiland, tussen de armen van ,g de Oude Rijn, al 114 zoge- d naamde „townhouses". Du- n. re, ruime woningen, die het ie Waardeiland in de Leidse miesector te laten vallen. Daarnaast zal er in de premie-sector gebouwd moeten worden. Want anders krijg je zo'n plan nooit van de grond", zegt directeur Melkert. Samen met de Amerikaanse ontwerper van de woningen, die op het Waardeiland zullen verrijzen, presenteerde hij gistermiddag de plannen voor de tweede bouwfase. Plannen die ten opzichte van de oorspronkelijke ideeën, nogal wat gewijzigd zijn. Laagbouw Zo zijn de flats die in het oostelijk deel van het eiland gebouwd zou den worden verdwenen. Ze hebben plaatsgemaakt voor laagbouw. WAARD ISLAND De gewijzigde opzet van de woningbouw op het Waardeiland: meer water bij de woningen en geen flats. wat smaller en langer en de huizen zijn voorzien van een zolder. Van deze „townhouses" worden vier verschillende types gebouwd, waarvan de kleinste over drie slaapkamers beschikt en de groot ste over een zeer ruime woonka mer, vier slaapkamers en de moge lijkheid om op de zolderverdieping nog eens een of twee slaapkamers te maken. Alle huizen krijgen een carport of een garage. Een veertigtal „canalhouses" (grachtenhuizen), worden ge bouwd aan de randen van het ei land. De bedoeling is dat 95 procent van al deze „townhouses" aan het water komt te liggen. Om dat moge lijk te maken zullen er op het eiland waterpartijen worden gegraven, die nu nog niet bestaan. Wat er ook nog bij moet komen is een tweede brugverbinding met de „vaste wal". Die komt enkele tientallen meters voorbij de bestaande Ket tingburg. Geen brug Van de aanvankelijk geplande brugverbinding met het industrie terrein „De Waard" is afgezien, met het oog op de problemen, die dat voor de scheepvaart oplevert. Voor de voetgangers en de fietsers, die naar het eiland komen of weggaan wordt er gedacht aan tunneltjes onder de beide bruggen. Overigens worden de wegen op het Waardei land openbare weg. Er komen geen hekken of afsluitingen. Inmiddels zijn de eerste 114 „town houses" op het eiland bijna alle maal verkocht. „Ik heb er nog vijf over. en daarvoor liggen al 110 aan vragen", zegt directeur Melkert. Gevraagd waarom er dan toch in Duitse dagbladen werd geadver teerd met deze huizen zegt hij: „Dat hebben we aanvankelijk wel ge daan, maar later is de zaak terug gedraaid. We wilden niet, dat het een Duits vakantieoord zou wor den. Daarom hebben we al de aan vragen van die kant terzijde ge legd". Volgens directeur Melkert zijn de 114 luxueuze woningen, die nu op het eiland staan voor 72 procent ge kocht door mensen uit de Leidse regio. De samenstelling van de be woners omschrijft hij als „zeer ge mêleerd". Als het plan klaar is zal de gemiddelde wor.ingdichtheid op het Waardeiland boven de 40 huizen per hectare liggen. Veel tijd „Toen ik met dit plan begon, heb ik niet overzien dat het me zoveel tijd zou kosten", zegt de in Alphen aan den Rijn geboren, in Leiden geto gen, en nu in België woonachtige Melkert. „Dit project heeft veel van mijn gezondheid gevergd. Maar ik ben wel trots dat ik dat als oud- Leidenaar voor de stad heb kunnen creëren". Heeft hij nog andere wo ningbouwplannen? Melkert: „Nee, dit is het eerste en het laatste. Wo ningen bouwen is onze branche niet. Sokol heeft over de hele we reld vestigingen. Staalbedrijven, plantages. We bouwen grote uni versiteitscomplexen, vliegvelden, maar geen woningbouw. Dat we hier in Leiden woningen hebben gebouwd, is eigenlijk te danken aan een toevallig contact met de Grofsmederij (de vroegere eigenaresse van het Waardeiland - red.). ADVERTENTIE HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LEIDEN TEL. 071-440941 LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land heeft vandaag een nota ge presenteerd, getiteld "Een eco nomische ontwikkelingspro grammering voor de as Leiden-Alphen aan den Rijn". In de nota gaat het vooral om het gebied van de gemeenten Lei den, Alphen aan den Rijn en de tussenliggende gemeenten Koudekerk aan den Rijn, Ha- zerswoude, Zoeterwoude en Leiderdorp. In dit gebied doet zich een aan tal knelpunten voor, die onder ling sterk samenhangen en die grote invloed uitoefenen op de regionale economie. De as Leiden-Alphen vertoont dan ook de afgelopen jaren een ontwikkeling, waarover de Ka mer op tal van punten minder gelukkig is. De vandaag ver schenen nota is een aanzet om in het gebied tussen Leiden en Alphen tot een beleid te komen, waarin bewust gestreefd wordt naar het oplossen van de eco nomische problemen. De nota besluit met een reeks van aanbevolen beleidsmaatre gelen voor de middellange ter mijn (5-10 jaar). Vandaag geven we een aantal van die aanbeve lingen, voor zover ze op Leiden betrekking hebben. Morgen be steden we aandacht aan de as Leiden-Alphen als zodanig en aan de voor Alphen voorge stelde beleidsmaatregelen. LEIDEN - De gemeente Leiden moet haast maken met het re serveren van nieuwe bedrijf sterreinen. Nu het Zoeter- woudse industrieterrein „De Grote Polder" vol is, en omdat de andere terreinreserves in de Leidse agglomeratie sterk ver snipperd en tamelijk klein zijn, moet gevreesd worden dat er op korte termijn een tekort aan be drijfsterrein dreigt. Volgens de Kamer van Koop handel kan een ernstig tekort aan bedrijfsterreinen in de Leidse agglomeratie tussen 1980 en 1985 niet meer worden voorkomen., zelfs niet wanneer nu al voorbereidingen worden getroffen voor de aanleg van nieuwe terreinen. Hierbij speelt ook een rol, dat in de komende jaren in het kader van het binnenstadsbeleid een groot aantal bedrijven vanuit de binnenstad naar bedrijfster reinen zullen moeten verhui- De Kamer vindt dan ook, dat de bestaande plannen en ideeën van de gemeente Leiden over de aanleg van nieuwe terreinen niet toereikend zijn. De gedach ten van de gemeente gaan mo menteel uit naar: EEN bedrijfsterrein in het nog lang niet goedgekeurde plan Stevenshofjespolder van ongeveer 10 ha; een bedrijfsterrein in de Roomburgerpolder nabij Rijksweg 4 en de nieuwe Rijksweg 1 Ibis van ongeveer 5 ha; een bedrijfsterrein in de Me- renwijk, dat echter volgens de Kamer in verband met hoog spanningsleidingen weinig ge schikt lijkt. Volgens de Kamer moet de ge meente Leiden een bedrijfster rein reserveren met een opper vlakte van tenminste 50 ha. Be drijven moeten er de grond kunnen kopen (dus geen erf pacht), voor een prijs die niet hoger mag zijn dan f 90,- per m2. Het terrein zou bij voorkeur in de Kleine Cronesteinsepol- der moeten komen (dat is het gebied begrensd door de Rijksweg 4, de Europaweg, het Rijn- en Schiekanaal en de spoorlijn Leiden-Alphen). Een andere mogelijkheid is het be staande industriecomplex in Zoeterwoude uit te breiden (Grote Polder II), nu ten zuiden van de spoorlijn. Wanneer een van de genoemde gebieden als industrieterrein zou worden gereserveerd, zou den bedrijfsterreinen in de Ste venshofjespolder en in de Roomburgerpolder niet meer nodig zijn. Anders ligt het voor het indus trieterrein „De Waard", Dit ter rein moet volgens de Kamer worden bestemd voor uit de binnenstad afkomstige am bachtelijke bedrijven. Maar dit kan alleen wanneer de grond prijs die de gemeente er vraagt, aanzienlijk omlaag gaat. LEIDEN - De bereikbaarheid van de Leidse binnenstad moet worden verbeterd. Dat kan door het compleet maken van de city-ring, en door het scheppen van parkeermoge- lijkheden (zo nodig parkeer garages) aan de binnenzijde van de city-ring. Volgens de Kamer wordt de ontwikkeling van het winkel-apparaat in de Leidse binnenstad mede geremd door het ontbreken van een éénduidige visie ten aanzien van de ontwikkelingen van de binnenstad, neergelegd in een structuurplan voor de binnenstad. Dit weerhoudt het bedrijfs leven ervan nieuwe initia tieven te nemen (i.e. te inves teren). Hierbij speelt ook een rol de slechte vertrouwens basis tussen binnenstedelijk bedrijfsleven en de gemeen te, aldus de Kamer. LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden zal moeten proberen het slechte image, dat Leiden als vestingsplaats bij het bedrijfsleven heeft, te laten verdwijnen. In dat verband is een herstel van het vertrouwen tussen gemeentebestuur en bedrijfsleven gewenst. Zoals bekend heeft de Kamer van Koophandel begin vorig jaar een onderzoek gepubliceerd naar het investeringsklimaat in Leiden. Sinds die tijd is er nog niet zo heel veel veranderd"aldus de Kamer. „Weliswaar is de economische sector binnen het ambtenaren-apparaat duidelijk uitgebreid, maar het is niet geheel realistisch daarvan op korte termijn wonderen te verwachten" De Kamer herhaalt in de vandaag verschenen nota haar adviezen aan het adres van het gemeentebestuur, om het Leidse image te verbeteren: i het bedrijfsleven Centralisatie van de papierwinkel rond informatie over en aa vragen voor vestiging en investering in Leiden (eventueel het i stellen van een acquisitiecentrum). Overigens is de Kamer zich wel bewust, dat zelfs een energieke actie van het gemeentebestuur het image van Leiden niet op korte ter mijn kan verbeteren. Dat vergt op z'n minst de komende vijfjaar of langer, aldus de nota. dende activiteiten zeer gunstig, aldus de Kamer. De bereikbaar heid in de noord-zuid-richting is zowel met openbaar als met par ticulier vervoer zeer goed, en die wordt nog veel beter met de in gebruikneming van de Schiphol-lijn. De oost-west verbinding is echter bepaald slecht. Dat de in 1973 gebouwde kanto ren geruime tijd leeg hebben ge staan en voor een deel nog leeg staan, is volgens de Kamer niet te wijten aan de kwaliteit en de si tuering van de kantoren, noch aan de ligging van Leiden in de Randstad, maar veeleer aan het slechte „image" van Leiden als vestigingsplaats. Voor de ontwikkeling van de kantorenfunctie in Leiden is dan ook nodig: verbetering van het Leids ima ge; voltooiing van randwegen, oost-west-ontsluiting (Rijksweg 11) en Schiphollijn; aanvaardbaarder gronduitgifte- en erfpachtbeleid. Een beeld van de as Leiden- Alphen aan den Rijn: de Hoge Rijndijk, die in de toekomst mo gelijk ontlast zal worden door de aanleg van de nieuwe Rijks weg 11. LEIDEN - De gemeente Leiden moet op korte termijn een zoda nige bestemming geven aan het Stationskwartier, het Schutters veld en de strook ten westen van het N.S.-station, dat er op die plaatsen een kantorenontwikke ling mogelijk gemaakt wordt. Er moet rondom het station een kan torenconcentratie worden gerea liseerd in kleine eenheden om te kunnen voldoen aan de plaatse lijke vraag naar kantoorruimte. Ook moet er ruimte worden gere serveerd voor eventuele belang stellenden van buiten Leiden. Volgens de Kamer van Koop handel moet de voorbereiding van het Schuttersveld project in samenwerking met financiers, ontwikkelaars en andere specia listen op korte termijn ter hand worden genomen. Daarbij mag niet een zodanige opzet uit de bus komen, dat combinatie van koop en huur in één gebouw of althans binnen het Schuttersveldproject bij voorbaat onmogelijk wordt gemaakt. De ligging van Leiden in de Randstad is voor kantoorhou-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3