Traurig! FC nur 2:2 Blutbad 6 Tote! r Multinationals infiltreren in sportwereld. "Onafhankelijk, niet kleurloos" Pas 65+ Brinkhorst over D'66 m 1 WÊmm Lezers schrijven Bangkok Lettergrepen Met twee maten? DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 PAGINA 17 Bayern - Hertha 1:0 Wolfsburg - Fortuna Köln 0:3 Grundig s^r.p'.r9 in. RADIO LANG iBo^Bodesbergl DEN HAAG DEN HAAG - Staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst is de tweede man van D'66 Na Jan Terlouw staat hij als nummer twee op de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 25 mei. Gebruik makend van zijn contacten op Europees niveau prikkelt hij de laat ste tijd de VVD door D'66 af te schilderen als eigenlijk de echte liberale partij in Nederland. Toevallig in Keulen zijnde - maar wat is toevallig in dit le ven? - was ik getuige van een merkwaardige samenloop van feiten. Op zaterdagmorgen was ik weer eens de bijna geheel herstelde Dom binnengegaan. Het zo maar door die gigantische vrome ruimte schuifelen waarin alles gericht is naar boven, naar een onaardse bo vennatuurlijke werkelijk heid, is telkens weer een zeer bijzondere ervaring. Toen ik weer buiten kwam, even voorbij het middaguur, werd ik overrompeld door de bru tale werkelijkheid. Op het immense plein vóór de Dom maakten vele suppor ters van F.C. Köln zich op om naar het stadion te vertrek ken. De stemming was uit stekend. Er waren dan ook talloze politie-agenten aan wezig en de bekende groene uniformen. Politie-auto's met zwaailichten stonden langs het plein gereed om elk ogen blik in te kunnen grijpen. Hun aanwezigheid ver hoogde alleen maar de la waaierige feestvreugde. Het vertrek van de horde verliep zonder ongelukken. In de namiddag was het nog veel drukker op het plein. De onrust was nog groter en nu zelfs dreigend. F.C. Köln had het tegen Diisseldorf niet verder weten te brengen dan een smadelijke gelijk spel. "Traurig! F.C. nur 2-2" stond in de Sonntag Express, die zate- ragavond al overal verkocht werd. Het blad werd verkocht onder de kreet "Blutbad. 6 Tote!" Maar het nieuws dat een man in de diplomatenwijk van Bad Godesberg zijn vrouw, zijn vier kinderen en tenslotte zichzelf doodgeschoten had, verdween totaal op de achter grond bij hetvoetbalgebeu- Er vielen harde klappen onder de teleurgestelde supporters en er werden arrestaties ver richt, zonder veel misbaar, eerder koel en efficiënt. In po litiewagens zaten onverlaten bedrukt en ongelukkig voor zich uit te staren. De maffe middag had voor hen een droevig einde. 't Was duidelijk; ook in Duits land roeren zich de suppor ters. Grote rol Een en ander was aanleiding tot langdurige gesprekken. Over sport in het algemeen en over sponsoring in het bijzonder, want dat laatste speelt na tuurlijk ook in West- Duitsland een grote roi en lijkt zeker voor een groot ge deelte schuldig aan talloze excessen. Ik moet zeggen, dat ik in Keulen ook voor het eerst supporters uitbundig reclame zag maken voor be paalde artikelen, uiteraard tegen betaling. Naar mijn we ten gebeurt dat in Nederland nog niet. Waarom zijn we nu toch zo tegen sponsors? Ze steken er toch maar mooi hun lieve geld in. Ze maken sportfestivitei- ten mogelijk. Ze fungeren als weldoeners: ze betalen im mers royaal de sportbedrij- vers en gunnen gewone men sen hun geliefde vermaak. Wat is daar nou weer op tegen? Och eigenlijk alles. Zoals de multinationals of zeer rijke binnenlandse firma's al een zeer groot gedeelte van ons leven met succes trachten te infiltreren, zo zijn ze nu ook nog bezig uit te maken hoe we Het beeld, dat Koos Post in uw blad van 12 februari heeft geschetst van Bangkok, is naar mijn me ning niet geheel juist en zeker eenzijdig en onvolledig. Ik heb, zonder gids en op toeristen inge stelde folders, maar met tips van kenners, die er veel komen, een fascinerende stad gezien. Naast Hongkong en Singapore een „must" voor elke reis naar het Verre Oosten. Niet de door de heer Post beschre ven kapotte stad met een chao tisch verkeer, van heroïne, moord en massage, waar op elke etage van het hotel een veiligheidsa gent met revolver en walkie tal kie loopt, maar een heerlijke stad met gezellige winkeltjes en wa renhuizen, waar je de hele dag en laat in de avond alleen, volkomen veilig, in een heerlijk klimaat kunt lopen. Het verkeer is er, zoals in elke mil joenenstad, enorm druk en niet chaotischer dan op spitsuur in Amsterdam of bij de Briene- roordbrug. Inderdaad zijn de trottoirs hier en daar met gaten, maar de buurt achter de Heren gracht in Leiden is tien maal er ger. Van de heroïnehandel merkt men evenveel als in Amsterdam en daar blijkt het óók niet mis te zijn. In het super mooie 22 verdiepingen tellende 5 sterren hotel „Dusit Thani" heb ik geen enkele veilig heidsagent gezien. Het was er voortreffelijk, gezellig, er waren leuke, altijd open zijnde, winkel tjes en het was betaalbaar, on onze vrije tijd moeten door brengen. Alle dagen wordt ons middels listige en vernuftige reclame voorgeschreven hoe we ons moeten kleden, wat we op ta fel behoren te zetten voor de maaltijd, welke middelen we dienen te gebruiken bij de afwas (hebt U nu nóg geen afwasmachine? Foei.), waar onze vakantie de komende zomer naartoe moet gaan en dat we hoognodig toe zijn aan een nieuwe auto. Geen geld? Kom nou, elke bank geeft U jui chend elk krediet. De reclame is oppermachtig. Geen rege ring is ertegen opgewassen. Alle actiegroepen lopen er zich tegen te pletter. En dan is er ook nog hun steeds vastere greep op onze ontspanning in onze vrije tijd. Ferrari Er is in de sponsoring een dui delijk verschil van stand aan te wijzen. Een ordinair sigaretten-concern zal zich bezighouden met eenvoudige wielrenners b.v. uit Sint Wil- librord. Een grote Bank daar entegen sponsort de dure tennissport, inclusief Willem Duys, die zich onlangs tot een der "prominenten" verklaar de. Dat talloze mensen in 't vrije weekend langs de weg staan om een groep jonge mannen diep voorovergebogen op hun frêle sportfietsjes voorbij te zien flitsen - als ze al iets zien is dat het merk van een of andere sigaret - is te danken aan een fabrikant. Toen ik, volkomen ondeskundige die ik ben, de opmerking plaat ste, dat een fabrikant voor een eigen "stal" per seizoen zeker danks een service, die wij al geen 20 jaar meer kennen. Door een fout van mij heeft mijn kamer de gehele dag open ge staan en ik heb niets gemist, on danks het feit dat alles voor het grijpen lag. Zowel in het hotel als in het massage-instituut „Tara- kan" was de behandeling uiterst correct, vitrines met meisjes wa ren daar niet en ik kwam er als herboren uit. Masseren is dan ook niet, zoals de heer Post schreef, iets van de laatste jaren, maar een bijna na tionale kunst en traditie. Natuur lijk zijn er ook dubieuze adres sen, maar waar niet? Boeddha leefde niet in de vijfde eeuw, maar van 560 tot 480 vóór Christus. Hij was de zoon van een Nepalees vorst, die het hofleven opgaf, om de waarheid en de hoogste wijsheid te zoeken. Zijn „leer", die ik in Nepal enigszins heb leren kennen, spreekt mij wel aan. De binding met deze „leer" en de trouw aan deze „leer" is veel sterker dan de band met de kerken in Europa. In tegenstelling met de mening van de heer Post geloof ik juist, dat men meer leeft in overeenstem ming met wat mag en wat niet, dan bij ons. De prostitutie bestaat natuurlijk, zoals in elke miljoe nenstad, maar het beeld van hele straten of grachten met „dames" achter de ramen bestaat niet in Bangkok. Last but not least, een stad, die niet voor niets het gehele jaar door door honderdduizenden uit de Door Piet Wesseling wel een miljoen gulden moest neerleggen, ontstond er een spontaan hoongelach, 't Was natuurlijk veel en veel meer. Dat geld is er. De post "recla me" moet wel aanzienlijk zijn. En dan te beseffen dat ze het met die prijscompensatie ook al zo moeilijk hebben. Wat zou een wielrenner-zesdaagse kosten? Ik waag me niet aan een schatting. Maar het suc ces in R'dam groeit van jaar tot jaar. Voor wat hoort wat. Bij de autosport gaat het er nog heviger en onbeschaamder aan toe. Dat een Ferrari 't wel zal winnen, als de coureur tenminste niet voortijdig in vlammen opgaat, wordt tv- programma's lang duidelijk gemaakt en niemand denkt gehele wereld wordt bezocht, al was het alleen maar omdat men er in 2 dagen voor weinig geld een kledingstuk van pure zijde op maat kan laten maken, om over de heerlijke maaltijden en de be roemd mooie vrouwen maar te zwijgen. H. J. Maas, Burggravenlaan 114, Leiden. Het is een feit dat Boeddha vijf eeuwen voor Christus leefde. Maar het is ook een feit, dat Thai land naar schatting drie- tot zes honderdduizend drugsverslaaf den heeft, voornamelijk mannen en slechts twee procent vrouwen, van wie de meesten prostituée zijn. Thailand heeft ook een legaal wa penbezit van 600.000 pistolen en geweren. Daarnaast is er waar schijnlijk een even groot aantal wapens zonder vergunning in omloop. 'Dat zijn feiten. Zoals uw ervarin gen feiten zijn. De mijne ook. Ik heb ze niet verzonnen. En de feiten over massagesalons heb ik over genomen van een officiële gids van Bangkok. In het (ook grote) hotel gekregenFeitelijker kan het niet. Koost Post daarbij nog aan mogelijke sluikreclame. Ook het boksen, waar het woord „sport" eigenlijk niet voor gebruikt mag worden, wordt overeind gehouden door sponsors. Dat de inte resse voor dit ambacht in ons land afneemt is maar schijn. Zo gauw hier weer eens een echte bokser op staat, voor zien van een felle linkse (hij bokste al toen hij vier jaar was), vinden de spon sors dit kleine maar dappere land weer de moeite waard en de heilige sport-cathedralen zwaaien hun poorten wijd open. Het volk, de meute, de massa, U en ik, komen van zelf. Ook in de voetbalsport is de sponsor allerminst een onbe kende. We behoeven slechts te denken aan PSV en AZ'67. Nee, 't is niet goed, dat enkele geslaagde zakenlieden de sportwereld beheersen. Ze manipuleren het publiek. De mensen zijn niet vrij in hun keuze. Ze worden eerst rijp gemaakt en dan wordt er ge zegd, dat de mensen erom vragen. Het gaat nooit om het geluk van de mensen, noch om welk ander goed doel ook, maar alléén om het vergroten van de omzet van bepaalde produkten, wel of niet scha delijk voor de gezondheid. Daar komt dan nog bij dat die sponsors uitermate slechte werkgevers zijn t.a.v. hen die zij sponsoren. De sportbeoe fenaars fungeren als loonsla ven. Voldoen ze niet aan de verwachtingen en trekken ze niet genoeg publiek dan wor den ze afgedankt. Hoe moet 't dan met de sport? 'n Goede vraag. Maar nooit mag 't doel de middelen heiligen. Beste mensen van het Leidsch Dagblad. Wij hebben toch allemaal lettergre pen geleerd op de lagere school en moeten de kinderen die een krant pakken toch ten voorbeeld zijn. Wat lezen we haast iedere avond in het Leidsch Dagblad.:? Waarom steeds hel e stukken verkeer d, wat moet een buitenla nder daar van denke n, kan daar nu eens ge en verandering in kome n? Mevr. v. Staden, Bronkhorststraat 9, Leiden. (Naschrift redactie: brieven zoals bovenstaande ontvangen wij meer. De fouten bij het afbreken zijn niet het gevolg van plotseling tekortschietende Nederlandse taalkennis van redactie of zette rij, maar van het onvermogen van de computer om de juiste afkor- tingsregels in zich op te nemen. De computer heeft vorig jaar zijn intrede gedaan toen onze krant overschakelde van het z.g. lood- zetten naar het fotografisch zet ten. Het euvel van het verkeerd afbreken zal nog wel enige tijd blijven bestaan). Door Peter Riemersma Laurens-Jan Brinkhorst zet zich in voor wat hij noemt het „ver nieuwde D'66". De partij heeft enkele jaren een zieltogend be staan geleid en was naar veler mening op sterven na dood. Maar het tij lijkt gekeerd. Toch staat het lang niet vast, dat D'66 straks weer kan meedoen in een kabi net. Of Brinkhorst staatssecreta ris kan blijven is zeer onzeker. Zelfverzekerd en beslist deelt de ambitieuze „Europeaan" van D'66 mee: „Ik heb gekozen voor de politiek. Ook als gewoon lid van de Tweede Kamer zal ik mij volledig inzetten. Er mankeert nogal wat aan de werking van de parlementaire democratie. Als ik de kans krijg, wil ik er alles aan doen om de invloed van het par lement te vergroten. Opkomen voor de parlementaire democra tie past in de beste liberale tradi ties." Keerzijde „Het vernieuwde D'66". De partij heeft lering getrokken uit de er varingen met het gezamenlijke regeerakkoord met PvdA en PPR. Dankzij het akkoord kon D'66 uiteindelijk vier vertegen woordigers in.het kabinet-Den Uyl krijgen, maar een keerzijde was er ook. De matigende in breng van D'66 in het programma Keerpunt kwam in het geheel niet uit de verf. De partij kwam bij het publiek over als een bij wagen van de PvdA. „We hebben onszelf niet goed verkocht", oor deelt Brinkhorst. De partij heeft nu besloten onafhankelijk de verkiezingen in te gaan. Het slui ten van een regeerakkoord laat D'66 aan PvdA en PPR over. „Onafhankelijk, maar niet kleur loos", zegt Brinkhorst. Onomwonden heeft D'66 zijn voor keur uitgesproken voor deelne ming aan een regering samen met PvdA en CDA en tegen een rege ring met WD en CDA. D'66 wil voor alles zijn eigen gezicht laten zien aan de kiezers. Daarom maakt Brinkhorst er ook geen geheim van, dat hij niet veel ver wantschap voelt met een partij als de Politieke Partij Radikalen, de PPR. „Een partij die de pro blemen verkeerd analyseert en ook de verkeerde oplossingen aandraagt. Een echte getuigenis- ALPHEN AAN DEN RIJN - Ver leden jaar rond deze tijd. Grote opschudding over André van Duin's carnavalslied "Willem- pie". Men zou. gebruik hebben gemaakt van de tekortkomingen bij geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten om zich zodoende te vermaken. Actiegroepen, stukken in de krant, opinies voor en tegen op radio en televisie etc. U weet het nog wel. Annp 1977. Ria Valk en een drie tal zich - laten we zeggen - niet bijster intelligent gedragende he ren, verheffen een blijkens de tekst vergevorderd geval van al coholisme (iets dat op de hitlijst van volksziekten gestadig stijgt) tot een toppunt van amusement. Reacties op het lied "Leo"? Geen! Maar ja de alcohol heeft het licht ontvlambare openbare medelij den doodeenvoudig niet mee. Tekenend is dit alles echter wel! F. MERKELIJN ROERDOMPSTRAAT 60 ALPHEN a.d. RIJN partij", vindt hij. „De PvdA wil met de PPR een nieuw regeerak koord. Wij zullen dat op ons con gres van 12 maart zorgvuldig toe tsen. Van de inhoud van dat ak koord hangt af of D'66 straks weer in een coalitie met de PPR stapt." Eigen opzicht Ook op een andere manier profi leert D'66 het eigen gezicht. De partij zet zich af tegen de WD, de grootste oppositiepartij van dit moment. Brinkhorst is de aan stichter van een campagne tegen de WD. „Het feit, dat de VVD zich een liberale partij noemt anno 1977 een „groot vals woord". De WD heeft zich als partij sinds het begin van de jaren zestig steeds meer gericht op be houdende kiezers. De aanhang is de laatste tien jaar duidelijk ver anderd. Duizenden mensen uit provincies als N.-Brabant en Limburg die zich niet liberaal voelen, zijn lid geworden van de WD. Conservatieve mensen die bij gebrek aan een grote conser vatieve volkspartij naar de WD zijn overgestapt. Als de partij zich deze conservatieve aanhang laat aanleunen kun je de WD geen liberale partij meer noemen." „Ik voorspel, dat in het laatste kwart van deze eeuw het individu steeds meer centraal komt te staan. Euthanasie, abortus, de vrijheid van minderheden, emancipatie van de vrouw, vrijet ijdsbesteding... noem maar op. Daar heeft de mens als individu mee te maken. „De PvdA analy seert de problemen van deze tijd wel goed, maar bedenkt er vaak de verkeerde oplossingen voor. Denkt nog altijd te collectivi- tisch. De WD analyseert eigen lijk niet. En draagt dus ook geen oplossingen aan.". Brinkhorst ziet in Europa dan ook meer libe rale partijen die verwantschap hebben met het denken van D'66 dan met de WD. Hij noemt de FDP in West-Duitsland, die al een reeks jaren met de Westduitse so cialisten regeert, de Franse Radi calen van Jean-Jacques Servant-Schreiber, de Engelse „liberals". Brinkhorst „Een mo derne liberale partij zou het con servatieve kiezersvolk afstoten. De WD heeft het juist aange trokken. Daarom is het onmoge lijk vernieuwingen door te'voe ren. De partij zou zijn nieuwe achterban verloochenen." Nu D'66 zich bij monde van Brink- A i v *SËËSk1 Brinkhorst (39 jaar) werd gebo ren in Zwolle, bezocht het Chr. gymnasium te Den Haag, stu deerde van 1954-1959 rechten te Leiden en van 1959-1960 aan de Columbia University te New York. Was werkzaam op het advoca tenkantoor Shearman en Ster- lingin New York, van 1962-1965 assisterlt en wetenschappelijk medewerker van prof. dr. I. Samkalden en het Europa Insti tuut van de rijksuniversiteit te Leiden. Toen Samkalden minister van Justitie werd in het kabinet- Cals-Vondeling werd Brink horst directeur van het Europa Instituut. In 1967 volgde zijn benoeming tot hoogleraar Eu ropees recht aan de universiteit in Groningen. Hij was toen der tig jaar. In 1973 werd Brinkhorst staats secretaris voor Europese zaken in het kabinet-Den Uyl. WD moet stemmen. Je kunt ook bij D'66 terecht." Brinkhorst ontkent, dat je kiest voor het socialisme als je je toe vlucht tot D'66 neemt. „Ik voel me helemaal geen socialist. Ik ben een maatschappijkritische liberaal, die de ontplooiing van de individuele mens en de solida riteit met hen centraal stelt. Bo vendien wantrouw ik de macht van de overheid. Die heb ik als staatssecretaris leren kennen. Het is nodig dat het parlement- krachtig tegenspel levert." Maar wat kan D'66 als klein par tijtje nu werkelijk voor invloed uitoefenen tussen twee grote Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs horst als „links-liberaal" presen teert kan de staatssecretaris zich overigens de felle reacties uit het WD-kamp wel voorstellen. „Men zal wel het gevoel hebben, dat de kleren van de keizer zijn gestolen. Het is niet meer zo, dat als je geen „rot-socialist" bent of „rot-christendemocraat", dat je dan als vanzelfsprekend op de blokken als PvdA/PPR en het CDA? Brinkhorst ziet het opti mistisch. „Wij ontwikkelen ons tot een doom in het vlees van de WD. Het kan straks best eens zo zijn, dat het van winst of verlies van D'66 afhangt of er een con servatief kabinet komt met de WD of een tweede kabinet-Den Uyl." Bij het lezen van "65+" krijg ik al tijd de kriebels die me zouden kun nen beletten om me onder dat "merk" aan te melden voor hulp. Het is niet eens een merk, maar een beschermde waardeaanduiding met betrekking tot mijn vetgehalte, zou de Edammerkaas zeggen. De leukerd die PAS 65+ heeft be dacht moet een onvervalste 40plus- ser zijn geweest. Maar welaan laat ik niet zuur doen. 20+ wil ons helpen of het 30+ Waarom al deze categorieën, waarom al deze hekken waardoor je telkens weer in een ander vak gela ten wordt. Bestaat het mensdom dan niet meer uit louter junioren en senioren. Waarom hanteren we deze eenvoudige aanduiding niet meer als het gaat om het leeftijds verschil in iedere willekeurige fase van ons bestaan. Als we elkaar willen helpen kunnen we volstaan met wederinvoering van het begrip "Hoffelijkheid" en als kerk zeker ook "Naastenliefde". Waarom richt onze nostalgie zich wel op de koffiemolen uit groot moeders tijd en niet op de waarden in de omgang met elkaar, die toen golden? Ais senior wordt een mens niet ge stempeld ten opzichte van de rest van de samenleving. We zijn nooit alléén maar senior öf junior. Zolang ik met mijn kleinkinderen praat ben ik duidelijk senior, maar zodra ik mijn buurman, die twee jaar ou der is, mijn hulp aanbied ben ik "lekker" weer junior. Zo kan het oudste kind in een gezin ook eens "lekker" senior zijn ten opzichte van de benjamin. M'n hele leven kan ik als junior mijn plaats afstaan, in trein of bus aan iemand die kennelijk "mijn" senior is. Bij het uitstappen wil ik wel weer senior zijn als dat betekent dat ie mand mijn koffer draagt. Besjes bestaan niet meer. Oudelieden zijn, met hun huizen, uitgestorven. Bejaarden maken zelf uit ze dat zijn. 65+ wordt senior. De betrekkelijk heid inbegrepen. PAS 65+ wordt Seniorenpas. De senioren spreken van junioren en de Junioren spreken van Senio ren. Samen leven ze nog lang en ge lukkig en de kaas heeft geen con currentie meer. A. J. VAN NIENES Van Vollenhovenplein 55 Lc-iden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17