Waldheim: kloof Israël-Arabieren niet overbrugd Euro-arabische dialoog niet zonder wrijvingen Turks studentengeweld woedt voort op straat Aanvaarding PLO struikelblok Schimmelinfectie belaagt mummies President van India overleden ZATERDAG 12 FEBRUARI 1977 JERUZALEM (UPI, AP) - VN-secretaris-generaal Waldheim heeft toege geven dat hij er niet in geslaagd is de kloof tussen Israël en de Arabische wereld over hervatting van de vredesbesprekingen te overbruggen. PARIJS (AP) - Zestig soorten schimmel, waaronder een bij zonder hardnekkig soort, bela gen de 3.21 i jaar oude mummie van Ramses II, en waarschijn lijk alle koninklijke mummies in het museum van Cairo. Er moeten dringend maatregelen worden genomen om de mum mies nog te kunnen redden,zo is door Franse en Egyptische des kundigen op het gebied bekend gemaakt. De mummie van Ramses II. die vorig jaar september vanuit Cairo naar Parijs is vervoerd om een ingrijpende behande ling ter conservering te onder- gaan, wordt bovendien belaagd door twee soorten insekten. Men zal proberen de schadelijke pa- rasieten uit te roeien met kobalt-60 gamma-stralenZoals is gesuggereerd door het. Cen trum voor wetenschappelijk onderzoek naar kernenergie in De deskundigen zeiden dat de schimmelinfektie het ergst is aan de linkerzijde van de-rug. Hoewel hel skelet de tand des lijds opmerkelijk goed heeft doorstaan, is het huidweefsel van de mumnjie op talrijke plaatsen gescheurd. In de on derbuik zit zelfs een scheur van een centimeter of 30. De mummie beviiidt zich in het volkenkundig museum in Pa rijs waar veertig deskundigen onder leiding van professor Lionel Balout zich met zijn red ding bezighouden. In een rap port dat ondertekend is door prof. Balout en dr. Shawki Me- hanie Nakhla, de vertegen woordiger van de Egyptische regering bij het museum staat dat in vijftien laboratoria on derzoek wordt gedaan naar de stand te houden. Bovendien wordt erin gezegd dat de laatste bevindingen eer dere diagnosen van Franse ex perts bevestigen en berichten in Britse en Amerikaanse i bladen weerlegge stond dat de niet meer dan een diplomatieke truc is om Franse weten schapsmensen de eer te geven dat_ zij de overigens gezonde mummie van Ramses II hebben gered. "Er is nog een kloof tussen de standpunten van Israël en de Ara bische staten maar het doel van onze inspanningen is te proberen de kloof te overbruggen", aldus Waldheim tegen verslaggevers voor zijn vertrek naar Egypte, het laatste land clat hij op zijn vredes- missie naar het midden-oosten be zoekt. "Ik beschouw mijn verken ningsmissie niet beëindigd als ik het gebied verlaat", zei hij. Maar medewerkers van Waldheim uitten de vrees dat de hardnekkige weigering van Israël om de Pales- tijnse bevrijdingsorganisatie te ontmoeten, de wat zij noemden soepele Arabische onderhande lingspositie zou kunnen verharden. De VN-functionarissen zeiden dat Waldheim er niet in geslaagd was een wijziging te ontdekken in Is- raëls weigering om zelfs een sym bolische PLO-vertegenwoordiging te aanvaarden bij een hervatting van de Geneefse conferentie. "Mijn indruk is dat de Palestijnse houding gewijzigd is en soepeler is geworden", aldus Waldheim op een persconferentie. "En de leiders van de Arabische landen houden reke ning met deze soepeler houding." De Israëlische minister van buiten landse zaken, Allon, deelde later mee dat de besprekingen met Waldheim volgens hem nuttig wa ren geweest. Arabische leiders deelden hem kennelijk andere dinv gen mee dan dat zij aan anderen hadden gedaan. Maar "het is altijd nuttig te horen wat Arabische lei ders te zeggen hebben". Over stappen tot hervatting van de conferentie van Genève zei Allon; "Ik ben bereid binnen 24 uur naar Genéve te gaan op basis van veilig- heidsraadsresolutie nr. 338 waar over alle partijen het eens waren. Maar als een Arabische leider toe stemt naar Gèneve te gaan of on derhandelingen te beginnen dan stelt hij onmiddellijk voorwaarden-vooraf en ik wil niet naar Genève gaan voor een overga ve. Ik wil naar Genève gaan om te onderhandelen". In commentaar op de aanwijzingen dat Waldheim nu meende dat de PLO haar standpunt jegens Israël verzacht had zei Allon; "wat mij be treft is er nog geen PLO-leider ge weest die werkelijk verklaarde dat hij het denkbeeld van een seculiere bi-nationale staat - en dat betekent de vernietiging van Israël - heeft opgegeven". Israël en Syrië hebben een over eenkomst bereikt over de terug trekking van Syrische troepen uit een Libanese stad op ongeveer 15 km van de Israëlische grens, zo heeft premier Rabin van Israël be kend gemaakt. De overeenkomst, die tot stand kwam dankzij de bemiddelende rol van de Verenigde Staten, maakte een einde aan de crisis die begon toen de Syrische troepen weken ge leden Israëls "rode lijn" in Libanon overschreden. Rabin vertelde dat de Syriërs begin volgende week, nog voor de aan komst van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Vance in het midden-oosten, tot op hun vroegere stellingen zullen worden teruggetrokken. Israël had gewaarschuwd dat ie dere Syrische opmars verder in de richting van de Israëlische grens een militaire reactie zou kunnen uitlokken. In diplomatieke contac ten met Beiroet en Damascus, die via Washington liepen, werd een confrontatie voorkomen, aldus Ra bin. NEW DELHI (AP, UPI) - De presi dent van India, Fachroeddin Ali Achmed.(71) is gisterochtend over leden na een hevige hartaanval. Hij was juist teruggekeerd van een staatsbezoek aan Maleisië. De vrouw van de president, Abida Begoem Achmed, eerste minister Indira Gandhi en de voorzitter van de aan de regering zijnde congres partij, Boeroeah, waren in de kamer van de president aanwezig toen deze de laatste adem uitblies, aldus is van officiële zijde meegedeeld. De 64-jarige vice-president B. D. Jatti heeft onmiddellijk de taak van de overledene overgenomen totdat een nieuw staatshoqfd is gekozen. De overledene, een moslim, was in augustus 1974 tot staatshoofd van vijf jaren van India, waar de Hin does in de meerderheid zijn, geko- De regering hèeft een rouwperiode van 13 dagen aangekondigd voor president Achmed, die zondag wordt begraven. De dood van de president heeft geen invloed op het tijdschema van de algemene verkiezingen in India, zo is van officiële zijde in New Delhi Egypte steunt president Sadat CAIRO (UPI) - De Egyptische kie zers hebben met overweldigende meerderheid hun instemming be tuigd met de noodmaatregelen welke president Sadat heeft uitge vaardigd, na de ongeregeldheden op 18 en 19 januari. In een referen dum over de nieuwe wet op de na tionale veiligheid was 99,42 procent van de stemmen positief voor fiet staatshoofd, zo maakte de regenng gisteren bekend. Van de bijna 10 miljoen stemgerechtigden waren er ruim 9,2 miljoen naar de stembus gekomen, een opkomst van 96,69 pet. Volgens de nieuwe wet kunnen demonstranten, stakers en leden van ondergrondse verzetsorganisa ties tot levenslange dwangarbeid worden veroordeeld. Kinderen Seveso: huidaandoeningen ROME (DPA) - In de Noordita- liaanse stad Seveso, die de afgelo pen zomer door een gifwolk uit een fabriek werd getroffen, is men in alarmstemming. Zeven maanden na de tot dusver ergste milieuramp in Europa zijn bij meer dan 200 kin deren ernstige huidaandoeningen vastgesteld. De president van het district Lombardije heeft gisteren de inzet van militairen voor de af grendeling van het bevuilde gebied geëist. Hij schreef de late schade'aan de gezondheid gedeeltelijk toe aan de omstandigheid, dat de geëva cueerde bewoners steeds weer in het vergiftigde gebied in de buurt van de chemische fabriek Icmesa teruggekeerd zijn. Voorts kondigde hij de bouw van een verbrandings inrichting aan. waarmee de rond 400.000 m3 afgeruimde begroeiing zal worden vernietigd. TUNIS - Pogingen van de Arabi sche landen om de Euro-Arabische dialoog (nog verder) te politiseren hebben gisteren in Tunis geleid tot enige wrijving tussen de Arabische en Europese delegaties. Formeel gaat het gesprek tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap en de eenentwintig leden van de Arabische Liga over economische, technische, indus triële, wetenschappelijke en cultu rele samenwerking. De Arabische delegatie sprak echter over „de al gemene staPd van de politieke dia loog", over een „politieke c menwerking". De Europeselanden weigerden dit te aanvaarden. De Arabieren hebben bovendien voorgesteld, naast de zeven be- werKgroepen Waarin sa menwerkingsprojecten worden besproken, een achtste, politieke werkgroep te vormen. Deze zou ook bijeen kunnen komen - om over het Midden-Oosten-conflict te spreken - wanneer de algemene commissie niet in zitting is. Ook dit zullen de Europeanen zeker van de hand wijzen. De verklaring van de Europese de legatieleider. de Engelsman Ri chard Faber, dat de gemeenschap niet kan toestaan dat anderen haar voorschrijven hoe haar betrekkin gen met Israël moeten zijn, heeft in het Arabische kamp enige op schudding veroorzaakt. Faber week met deze verklaring af van de van tevoren vastgestelde tekst, na dat de Arabische voorzitter, de Tu- ADVERTENTIE MADRID (AP) - De koning van Spanje, Juan Carlos, en zijn vrouw koningin Sofia zijn gis teren in Madrid teruggekeerd van een tweedaags bezoek aan het Vatikaan en Rome. Van politieke bronnen in Mad rid is vernomen dat het een zeer geslaagd bezoek is geweest en dat het de betrekkingen tussen Spanje, Italië en het Vatikaan zeer ten goede is gekomen. Vlak vo6r zijn vertrek uit Rome werd Carlos toegejuicht door Spaanse priesters en nonnen (zie foto). RIJNWATER TE HOOG KARLSRUHE (AP) - Het Rijnwa ter nabij Karlsruhe is gisteren zo hoog gestegen dat dg scheepvaart over een afstand van 20.0 km stilge legd moest worden. Zware, regenval en smeltende sneeuw veroorzakakten een stij ging van 4,50 tot 7,42 meter in het district Karlsruhe. Sinds 1970 heeft water in dit gebied niet zo hoog ge staan, toen zelfs een record van 8,20 meter werd bereikt. KATWIJK Import direct uit Japan RACEFIETS: 10 versnellingen Shinano-bak. Reflectoren in voor- en achterwiel. Levertijd 4 weken. Prijs 298,- incl. BTW. N.B. Beperkte voorraad. Showroom: Ambachtsweg 11 te Katwijk. Open zaterdag van 9-13.00 uur. Tel. 01718-29206'. B.g g. 070-859877. nesiër Ismail Khelil, de Europese landen had verwéten, Israël, door het afsluiten van verdragen in zijn agressieve beleid te steunen. De Europese delegatie heeft, in formeel, laten blijken nogal ge schokt te zijn door het gebruik van zwaarbeladen begrippen als Auschwitz en Dachau door de Ara bische delegatie. Khelil had in zijn openingsverklaring een vergelij king gemaakt tussen deze twee Duitse vernietigingskampen en het optreden van de Israeli tegen de Pa lestijnse hongerstakers in de ge vangenis van Ashkelon. Evenwichtig De onderhandelingen over het slotcommuniqué, zo werd in Tunis gezegd, komen in feite neer op het blijven herhalen van wat reeds eer der te berde is gebracht. De Euro peanen voeren bovendien aan, dat de EG-landen de Arabische staten, sinds de resolutie 'die de Veilig heidsraad in 1967 aanvaardde - na de zesdaagse oorlog - en sinds hun verklaring van 1973 - na de burge roorlog - al een heel eind zijn ge komen. Zij verwijzen heirbij naar de uitspraken die namens de negen in de VN-assemblee zijn gedaan over een grondgebied voor het Pa- Slangen wurgen bezweerder NAPELS (UPI) - Honderden Napolitaanse circusbezoekers hebben vol afgrijzen gezien hoe de 30-jarige slangenbezweerder Janco Simba door zijn twee reuzenpythons werd gewurgd. Simba, een Joegoslaaf, had een nummer waarin hij zich door de tweè slangen, elk vier meter lang, liet „omhelzen". Donder dag ging er iets mis, want Simba begon met verstikte stem om hulp te schreeuwen. Collega's snelden toe en hakten de wurgslangen met bijlslagen aan mootjes, maar Simba bleek na aankomst in een ziekenhuis te zijn overleden. lestijnse volk, over de Israëlische annexatie van Oost-Jeruzalem, over de Israëlische verwoesting van de Syrische stad Kuneitra en over de toepassing van de Geneefse conventie over de behandeling van civiele gevangenen in oorlogstijd. De Europese landen stellen zich op het standpunt dat zij een evenwich tige politiek voeren, in die zin dat rekening wordt gehouden met de rechtvaardige verlangens van zo wel Israëli als Arabieren. advertentie [BRINK Luchtverwarming JÈË - jjw jnsta||ateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 HELSINKI (Reuter) - Een man die een, gefrustreerde uitvinder ge noemd werd, heeft gistermiddag drie resterende gijzelaars vrijgela ten en zich in Helsinki aan de poli tie overgegeven, nadat dë autoritei ten ermee hadden ingestemd zijn uitvinding te ontwikkelen De man, die gewapend was met een revolver, had eerder op de dag één gijzelaar laten gaan uit het bureau van de Finse. Uitvindersstichting in Helsinki. ADVERTENTIE UITLAAT MONTAGE klaar terwijl U wacht! Ook bij U in de buurt! ISTANBOEL(Reuter/ANP)-Twee studenten medicijnen staan op de stoep van een straat in Istanboel met elkaar te praten. Plotseling weerklinken schoten en beide stu denten zakken in elkaar Als de politie 'aankomt blijkt één van de twee al te zijn overleden terwijl de andere korte tijd later in het ziekenhuis sterft. Nog voordat de politie ter plaatse was, waren de drie aanvallers al ontsnapt. Het bovenstaande is zomaar een greep uit een welhaast dagelijkse stroom berichtjes in de Turkse dagbladen die duidelijk maakt dat het studentengeweld in het land nog steeds voortwoedt en-zelfs fa natieker dan voorheen. Duidelijk is ook dat het geweld ?ich steeds meer begint te verplaatsen naar de straten nu de Turkse politie de bewaking van de universiteit sterreinen drastisch heeft ver scherpt. In tegenstelling tot de geweldda den op de universiteiten, worden de aanvallen op straat meer en meer uitgevoerd door meedogenloze groepjes moordenaars die soms ook hun slachtoffer gewoon thuis opzoeken en dan toeslaan. De extremisten van Jinks en rechts, die de bedrijvers zijn van het ge weld in hun concurrentieslag om de controle over de universiteiten, zijn in feite kleine minderheden binnen de 125.000 leden tellende Tprkse studentengemeenschap. Zij zijn niet rechtstreeks verbon den met een van de twee grote poli tieke partijen in het land. Wel be schuldigen de havikken in deze partijen na elke nieuwe geweld daad de andere partij ervan de moorden en mishandelingen uitge lokt te hebben. De gevechten en overvallen eisen zowel aan rechtse als aan linkse kant slachtoffers. In de begintijd van het geweld gingen ideologisch andersdenkenden elkaar nog wel met stenen en knuppels te lijf, de laatste tijd is dit echter in toene mende mate met automatische pis tolen. Alleen al in Istanboel kwamen de eerste weken van dit jaar al vijf jon geren om terwijl dit cijfer voor het 'hele land het dubbele bedroeg. Fanatiek De groeperingen zijn dikwijls zo fanatiek dat zij op de universiteiten met lichamelijke pressie studenten dwingen lid te worden van hun "club". Zowel de links georiënteerde als de rechts georiënteerde groeperingen bestaan uit diverse splinterstro mingen. Aan extreem-linkse kant zijn dit ondermeer Maoisten„Marxisten en Leninisten. Volgens de politie zijn deze linkse revolutionairen verantwoordelij k voor minstens 10 van de 15 banko vervallen die vorig jaar gepleegd werden in Istanboel. Politiefunctionarissen menen dat deze groeperingen het geweld nog vergroten,door ook onderling el kaar op leven en dood te bestrijden. Ook aan extreem-rechtse kant be staan verschillende stromingen die tot op heden echter nog geen onder linge strijd hebben gevoerd. Etnisch Toonaangevend onder de rechtsen zijn de ultra-nationalisten die de Turkse etni$che zuiverheid vereren evenals de strenge tradities van de Turkse stammen die zo'n 1.000 jaar geleden uit Centraal-Azië kwamen. Deze ultra-nationalisten zijn ver enigd in een jeugdbeweging ge naamd de "Grijze wolven" die de officiële jeugdafdeling is van de Nationale bewegingpartij. Hoewel deze partij onder leiding van vice-premier Alpaslan Tur- kesch slechts vier zetels telt in het parlement, is de invloed van de Grijze wolven op de universiteiten aanzienlijk veel groter. De naar schatting 300.000 Grijze wolven ontkennen betrokken te zijn bij de gewelddadigheden maar dit moet sterk worden betwijfeld. Ook in het buitenland, en in het bij zonder in West-Duitsland, zijn al herhaaldelijk klachten geweest over hardhandig optreden van de wolven tegen andersdenkende Turkse gastarbeiders. Op 29 juni vorig jaar verbood het Turkse constitutionele gerechtshof in Ankara de Grijze wolven nog langer kantoren in het buitenland te onderhouden. De met de Hitler-jugerrd vergele ken wolven ontkenden dat zij kan toren in het buitenland hadden maar dit wordt van verscheidene zijden bestreden. De Turkse premier Soeleiman De- mirel heeft van vele zijden kritiek te verduren gekregen omdat hij nog steeds Turkesch handhaaft als vice-premier. Volgens de gema tigde partijen is dit een van de oor zaken dat de wolven zo brutaal durven op te treden. Er zijn verschillende theorieën over de vraag waarom Demirel Tur kesch nog niet ontslagen heeft. De als meest waarschijnlijk naar voren komende is dat een groot deel van Demirels rechtse gerechtigheid- spartij de ultra-nationalisten be schouwt als een handig middel om de traditionele linkse macht over de Turkse scholen en universitei ten, afbreuk te doen. Demirel zelf geeft zijn voorganger Bulent Ecivit de schuld van de ge welddadigheden omdat deze een aantal activisten zou hebben vrijge laten uit de gevangenis toen hij nog premier was. KATWIJK Digroscentrum 01718-73863-71679 LEIDERDORP Lijnbaan 11 071-891308-693231 geopend: 8-17.30 uur zaterdags tot 15 uur

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9