Beeld van binnenstad in kaart gebracht Minder lts-leerlingen -Leiden komt uit ®de bus als een -gezellige stad v.d. Water FORD RIJNLAND v.d. Water Bureau Statistiek gemeente Leiden: LEIDEN - In de periode 1969-1975 is het aantal leerlingen bij het lager technisch onderwijs in Leiden ge daald van 2016 naar 1824 (9.5 pro cent). Het is de enige vorm van be roepsonderwijs, waar zich in die periode een daling voordeed. Bij de overige vormen van beroepson derwijs deed zich in het algemeen een stijging voor. Eén en ander blijkt uit een overzicht van het Bu reau Statistiek van de gemeente Leiden over de ontwikkelingen in het lager algemeen voortgezet on derwijs (lavo), het lager econo misch en administratief onderwijs (leao), het mavo, havo, vwo en be roepsonderwijs. Het totale aantal leerlingen in het dagberoepsonderwijs nam in de periode 1969/1970-1974/1975 toe met ruim 21 procent. Het grootst was de stijging bij het prot. chr. on derwijs, namelijk 38.1 procent, ter wijl zich bij het openbaar onderwijs een daling voordeed van 3.2 pro cent. Opmerkelijk bij de daling van het aantal leerlingen in het lager technisch onderwijs is dat bij het prot. chr. onderwijs een stijging viel waar te nemen van 13.6 pro cent, terwijl het rk onderwijs een daling te zien gaf van 25.8 procent. Het aantal leerlingen bij het mid delbaar technisch onderwijs steeg met 75.2 procent, mede onder in vloed van de oprichting van een nieuwe mts (prot. chr.) in 1972. Bij de Leidse instrumentmakers- school bleef het leerlingental con stant, namelijk rond de 100, en bij het lager land- en tuinbouwonder- wijs nam het aantal leerlingen toe met 96.4 procent van 112 tot 220. Een stijging van 19.7 procent mani festeerde zich bij het huishoud- en nijverheidsonderwijs; bij het lager ohuishoud- en nijverheidsonder wijs was de stijging 14.6 procent. Een toename deed zich ook voor bij het mhno, het meao en de analis- tenschool. Opmerkelijk bij het algemeen voortgezet onderwijs is dat in de periode 1969-1975 zich bij het leer lingenbestand van mavo/ulo een daling voordeed van 15 procent, terwijl het aantal havo/mms leer lingen over die periode ruim ver dubbelde (van 1042 naar 2297). Het aantal leerlingen bij het vwo groeide van 2700 naar 3082. Het aandeel vwo-leerlingen in het totale leerlingenbestand van het alge meen voortgezet onderwijs daalde evenwel van 35.3 procent naar 33.6 procent. Het totale aantal leerlin gen dat mavo, havo en vwo volgde, steeg van 7659 naar 9176 (20 pro cent). Het percentage vrouwelijke leerlingen over 1969-1975 steeg bij het algemeen voortgezet onderwijs van 42.9 naar 48.2. Over dezelfde periode deed zich ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS een vrij forse daling voor in het aan tal leerlingen met mavo/ulo diploma dat vwo ging doen, name lijk van 47 leerlingen naar slechts één leerling. Bij het mavo was het percentage zittenblijvers en gezakten het hoogst, namelijk 22.7 procent. Bij het vwo was dit percentage het laagst, namelijk 10.9 procent. Ford Rijnland Ford Rijnland Mededeling voor snelle beslissers Met ingang van 21 februari worden de prijzen van alle Ford - modellen met 3 o/o verhoogd. Als u vóör 21 februari uw nieuwe Ford bestelt leveren wij nog voor de oude prijs af. Maar dan moet u wel snel beslis sen. Leiden Leiderdorp Lammenschansplein 6 v.d. Valk Boumanweg 71 Tel. 071 - 767206 - 767207 Tel. 071 - 899301 ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. SATERDAG 12 FEBRUARI 1977 voreLEIDEN - Ruwweg vijfentwintig procent van de Leidenaars koopt alles ag \wat hij nodig heeft in de eigen stad. Hij reist daarvoor nooit naar andere argdcoopcentra als Den Haag, Leidsenhage of Amsterdam. Dat is een van de tseropmerkelijke uitkomsten van een enquête die werd gehouden onder de inerbezoekers van de laatste Leidato in de GroenoordhalAan de enquête werd 1): Qieelgenomen door ruim vijfhonderd personen, zodat de uitkomsten een i. teaardig beeld verschaffen. wykQuer het algemeen is de Leidenaar nogal tevreden over zijn stad. Wat 5371oprijst uit de gegevens is het beeld van een gezellige stad". Tien jaar k egeleden werd een vrijwel identieke enquête gehouden en toen was het beeld lyneaanmerkelijk minder gunstig. Toen kwam Leiden er uit als een stad met teieen zeker dorps karakter. er Dat men tevreden is over hetgeen Leiden te bieden heeft blijkt duidelijk uit var de vraag wat men vindt van het geboden assortiment in de Leidse binnen- (zastad. Van de ruim 500 geënquêteerden beoordeelt ruim 300 de assorti- r) eimentskeuze als uitstekend,slechts 22 vinden dat het volstrekt onvoldoende traais. 159 personen vinden dat in Leiden „bijna alles te krijgen is. och Op de vraag wat men de gezelligste winkelstraat van het centrum vindt komt de Haarlemmerstraat en naaste omgeving duidelijk als winnaar uit du de bus. De beoordeling Haarlemmerstraat-Breestraat valt uit in het na- ires deel van de Breestraat. Overigens blijken de meeste Leidenaars volgens (za deze Leidato-enquête per jaar 1 tot 4 maal naar Den Haag, Rotterdam of var Amsterdam te reizen om daar te winkelen. n* LEIDEN - Welk beeld heeft de be- g- zoeker van de Leidse binnenstad? *2 Wat valt hem het meest op? Welke routes gebruikt hij het vaakst? Wat zijn z'n wensen? Vragen waarop geprobeerd is een antwoord te vin den via een steekproef, die gehou den werd tijdens de laatste Leidato-huishoudshow in de [r Groenoordhal. In de stand van de gemeente Lei den werd bezoekers gevraagd uit I, de losse hand een plattegrondje van de stad te tekenen, met daarin de belangrijkste dingen. Eventueel aangevuld met op- en aanmerkin gen. Er kwamen ruim 170 tekenin gen binnen, voor het overgrote deel zeer bruikbaar voor het onderzoek. Van de 166 tekenaars, die niet ver zuimden hun adres te vermelden, kwamen er 37 uit de binnenstad, 73 1 uit Leiden buiten de singels en 56 uit de omgeving van Leiden. Door de Projectgroep Binnenstad Leiden, die in augustus van het vo rig jaar werd geformeerd om een integraal plan voor de binnenstad voor te bereiden, werden de gege vens geïnventariseerd. Uit de teke ningen bleek dat een van de be langrijkste elementen van het Leidse stadsbeeld de singels vor men. Die werden meestal ook het eerst getekend. Ander opmerkelijk feit was dat Haarlemmerstraat en Breestraat vaak evenwijdig aan el kaar lopend getekend werden, ter wijl de twee hoofdstraten van Lei den nogal uiteenlopen. Niet alle conclusies die uit de teke ningen konden worden getrokken waren even opvallend. Zo lag het in de lijn der verwachting dat Brees traat, Haarlemmerstraat, Maars- mansteeg, Hoogstraat en Donker- steeg de meest genoemde straten waren. Wat wel weer opviel, was dat van Breestraat en Haarlemmer straat vaak maar een gedeelte werd getekend De Breestraat bijvoor beeld van Vrouwensteeg tot het Gangetje en de Haarlemmerstraat vanaf de Vrouwensteeg tot aan de Hooglandse Kerkkoorsteeg. Tot de meest genoemde bruggen behoren de St. Jansbrug, Visbrug, Kippenbrug en de Koornbrug. Meestal ziet men de bruggen slechts als een verbinding van de ene straat met de andere, maar bij de Koornbrug ligt het anders. Daarvan wordt ook het historisch monumentale aspect aangegeven. „Gek genoeg", aldus projektgroe- pleider Hans van Helder, „is dat bijvoorbeeld de Kerkbrug over de Oude Rijn bij de Hooglandse Kerk nauwelijks genoemd wordt. Ter wijl het toch een opmerkelijk brug getje is". Aan de andere kant van de stad is het vaak het Rapenburg dat wordt getekend met zijn karakte ristieke kromming en de Vliet. Een opvallend punt is dat bepaalde straten, hoewel ze in het centrum van de stad liggen, toch veel minder vaak op de tekeningen voorkomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Oude Vest, het Galgewater, de Ha ven en de Herengracht. Overigens, het hele gebied ten noorden van de Haarlemmerstraat bleef op de te keningen vaak een „witte vlek". Dat zelfde geldt voor het gebied ten oosten van de Hooigracht, het ge bied aan de overzijde van het Ra penburg (Academiewijk) en ten zuiden van het Levendaal (Haver en Gort). Ook de Haarlemmerstraat houdt in vele tekeningen op ten hoogte van de Pelikaanstraat. De lijn Breestraat-Korevaarstraat-Le- ©□□□□□SUA® vendaal wordt bij de tekenaars steeds vager nadat de St. Jorissteeg is gepasseerd. Daarentegen is de route vanaf de Blauwpoortbrug naar het station wel doorgetekend. Geliefde route Vermeldenswaard is ook de route tussen Breestraat en Rapenburg via Pieterskerkkoorsteeg, Pieters kerkhof en Kloksteeg. Hans van Gelder „Het is een zeer geliefde route. Waarschijnlijk door de over vloed aan monumenten, winkels, bistro's en cafés. Dit gedeelte van de binnenstad staat - blijkens de formulieren - zeer hoog aange schreven". Behalve straten singels, grachten en dergelijke zijn ook bepaalde bouwwerken monumenten karak teristiek voor de Leidse binnen stad. Zo bevatten bijna alle teke ningen de Pieterskerk en de Hoog landse Kerk. Daarnaast worden ook vaak ingetekend: de Burcht, de Koornbrug, het stadhuis, het Aca demiegebouw Zijlpoort, Mor- spoort, Schouwburg, Marekerk, Stadsgehoorzaal, Rijnlandshuis en Hartebrugkerk. Hofjes worden meestal niet met name genoemd of precies aangeduid. Hans van Gelder. „Op een aantal tekeningen worden ook buurten als grotere eenheden getekend. Ken nelijk worden ze als een samen hangend geheel ervaren met een eigen herkenbaarheid". Bijvoor beeld het marktcomplex, Marekerk („een gebied dat hard toe is aan een opknapbeurt"), De Camp („een grote troep") en de Pieterswiji. De Projektgroep heeft ook aan dacht besteed aan de „bewegin gen" in de Leidse binnenstad, zoals looproutes, parkeermogelijkhe- den, verkeersknelpunten e.d. Om dat een groot aantal tekenaars uit de omgeving van Leiden kwam, zijn ook dikwijls de invalswegen getekend. De populairste wandel routes zijn Haalemmerstraat.Don- kersteeg, Hoogstraat, Maarman- steeg, Breestraat met aansluitend Vrouwensteeg, Diefsteeg, Pieters kerkkoorsteeg, Kloksteeg. Ook het Van der Werfpark, de Hortus en het plantsoen worden vaak genoemd. Kruispunten Het parkeren wordt in de tekenin gen nauwelijks aan de orde gesteld. In het algemeen wordt wel voor meer parkeergelegenheid in de na bijheid van de binnenstad gepleit. De singels worden vaak aangeduid als middel in een ander deel van <je stad te komen. Als „beruchte kruispunten" worden genoemd: Nieuwe Beestenmarkt-Lammer markt, Kort Rapenburg-Noord- einde-Breestraat, Breestraat-Gan- getje-Korevaarstraat, Korevaar- straat-Levendaal, St. Joris- steeg-Levendaal, Nieuwe Rijn-Hooigracht, Haarlemmer straat-Hooigracht. Langegracht- Pelikaanstraat, Oude Vest-Vol- lersgracht en Mare-Langegracht. Tenslotte heeft de projektgroep gekeken naar het „gebruik" van de Leidse binnenstad. Zo bleek dat Maredorp en Pieterswijk als typi sche woongebieden worden be schouwd en in mindere mate ook De Camp. Ook het gebied rondom de Hooglandse Kerk IPan- cras-West) wordt vaak als aantrek kelijke woonbuurt genoemd. Veelvuldig komt de binnenstad in tekeningen naar voren als winkel gebied, waarbij de markt een be langrijke rol speelt. De grote trek kers zijn kennelijk V en D, P en C en de Hema, en in iets mindere mate C A. Op de Breestraat is de ABN het enige bankgebouw dat enige malen op de tekeningen voorkomt. In zeer vele tekeningen komt het stadhuis voor. Een open vraag is gebleven of men daarbij denkt aan Eén van de zes schetstekeningen die zijn gemaakt aan de hand van de gegevens op de tekeningen. Te keningen gemaakt door 176 wille keurige personen uit de Leidse regio van de binnenstad. de dienstverlening of dat het stad huis fungeert als een soort kompas in de stad. een punt waarop men zich gemakkelijk oriënteert. Volgens de Projectgroep Binnen stad vormen de nu verzamelde ge gevens slechts een eerste verken ning van het „Leidse stadsbeeld". Nader onderzoek zal moeten leren of de resultaten en daaruit getrok ken voorzichtige conclusies juist zijn. De bedoeling is dat over en kele maanden een dergelijk onder zoek herhaald wordt, waarbij ook weer gestreefd wordt naar rond 175 tekeningen. Voor informatie daar over kan men dagelijks terecht in de Binnenstadswinkel aan de Morsweg 10. Totale kosten van het werk: 1350300. De werkzaamheden in de Van Hogendorpstraat en omgevingdie nu gaande zijn, zullen waarschijnlijk in totaal een maand duren. Daarna komen de andere straten aan de betirt. LEIDEN - Delen van het Noorderkwartier zijn op het ogenblik opgebroken voor een goed doel: er wordt een nieuwe tiolering gelegd en bij de herstra- ting worden de straten vervolgens op voor de bewoners prettiger wijze ingedeeld. De werkzaamheden worden verricht door de firma Schouls. Het rioleringswerk omvat ook de aanleg van verbindingsbuizen met e wonin gen. Op de hoek van de Koning straat/Molenstraat en op de hoek Willem de Zwijgerlaan /Van Hogendorpstraat worden putten gelegd. In de walkant van de Maresingel ter hoogte van de Mamixstraat komt een overstortput.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3