In Thailand bloeit prostitutie bijna net zo openlijk als de papaver THAILAND OP Z'N MOOIST Kruip-door-sluip-aoor van Ret (linies rijdend) verkeer door de overvolle Chinese wijk van Bangkok. In de spitsuren nangen de passagiers in trosseii aan de busseii van het openbaar vervoer (rechts). Links naast de vrachtwagen op de achtergrond één van de talloze pick-ups, ook een onderdeel van het openbaar vervoerHet jongetje achterop zorgt dat men betaalt. Links een zogenaamde "tsjoek-tsjoek' goed voor het vervoer van vijf Thais. Maar niet meer dan twee Europeanen Vervolg van vorige pagina "Neen, dat kan in deze buurt maar beter niet", zegt ze. Met een glim lach, maar ook met een steekge- baar. Op dat moment heeft haar glimlach toch iets grimmigs. Trouwens, later in het hotel moeten wij ervaren, dat de glimlach van iedere Thai om ons heen toch er gens maar schijn moet zijn. We hebben om niet in de war te raken met allerlei soorten geld onze Nederlandse bankbiljetten in een envelop in onze tas op de kamer gelaten. De ritssluiting van de tas hebben we gesloten. Desondanks moeten we 's avonds ontdekken, dat een onbekende zo vriendelijk is geweest het papieren' Neder landse geld voor ons te gaan wis selen. Helaas heeft hij of zij verge ten het geld af te dragen. De in dringer of indringster heeft ken nelijk ons programma goed be studeerd. Want later blijkt dat nog drie personen uit ons gezel schap zijn bestolen. Alleen papie ren geld. Het wisselgeld hebben ze rustig laten liggen En dat terwijl men in elke gang van het hotel in het hart van Bangkok wel een veiligheidsagent tegen komt. Mannen, die gewapend met revolver en walkie-talkie onze veiligheid en onze bezittin gen moeten bewaken. En de prostitutie buiten de deur moe ten houden. In dat laatste slaag den zij gedurende drie dagen, dat wij in het hotel waren. Althans voor zover wij weten. In het eer ste niet. Dat weten we zeker. Etalagepoppen Als een westerling in Bangkok gaat winkelen wordt hij getroffen door het feit, dat alle etalagepop pen van westerse makelij zijn. Heuse Europese typen met een blanke huidskleur, blauwe ogen en lange blonde haren. - "Merkwaardig, want jullie heb ben toch een eigen industrie op dat gebied", vragen wij aan gids Bee. - "Ach, ik heb gehoord, dat Euro- anen ons type aantrekkelijk vinden. Maar wij houden van het Europese type. Blauwe ogen en blond haar vinden wij mooi. Daarom maakt zo'n eta lagepop het aangeboden arti kel aantrekkelijker'.', is het antwoord. Smaken verschillen dus toch. De taal is een hoofdstuk apart. Daar wij zelfs niet één woord Thais spreken moeten we helemaal op het kompas van Bee varen. Die moeite heeft sommige taalkun dige kwesties uit te leggen, om-, dat zij het op papier niet kan laten Sien. Sommige woorden kan zij alleen in Thaise lettertekens op schrijven. In totaal zijn er vieren veertig. In de spreektaal speelt de toonhoogte een belangrijke rol. Een voorbeeld: een woord dat klinkt als het Nederlandse "ma" kan op maar liefst vijf verschil lende toonhoogten worden uit gesproken. En telkens een an dere betekenis. Het kan moeder zijn, maar ook hond of paafd. Men begrijpt dat een Europeaan,' die zich aan zo'n taal waagt, maar al te gemakkelijk in de fout kan gaan. Of neem het woord "soeweh". Bee laat het ons opschrijven. "Hoe spreek je dat uit?" vraagt.zp. We lezen het voor. Het klinkt goed in haar oren: "Laat het dan zo maar staan'. Het woord betekent op de juiste manier uitgesproken: meisje. Vriendelijk bedoeld. Maar als men het op een andere manier uitspreekt - we weten echt niet precies hoe - dan krijgt het een uitgesproken onaangenaam ka rakter. "Dat is het een slecht meisje", zegt Bee en eigenlijk is dat de enige keer, dat zij iets in die richting zegt. Massage Bee zwijgt in alle talen over de tal loze "massage-instituten", die Bangkok een bepaalde faam_over de hele wereld hebben bezorgd. Toch zit het hart van de stad er vol mee. Het telefoonboek geeft er al meer dan honderd. Groot en klein, in alle soorten en maten. De taxichauffeurs bij het hotel lopen met de folders op zak. Elke toerist, die naar buiten komt, wordt hinderlijk aangehouden. Het liefst zouden ze hem in een taxi smijten. Maar men heeft eigenlijk nauwe lijks een taxi nodig. Schreeu wende uithangborden laten al van grote afstanden weten, dat er een massageinstituut op komst is. Mannen, maar ook vrouwen kunnen er rustig binnengaan. Het is een soort café met stoeltjes, en tafeltjes. Men wordt er gewoon bediend. Men kan er drinken wat men wil. Maar onwillekeurig wordt de blik voortdurend ge trokken naar die ene hel verlichte glazen wand. Achter glas zitten daar in een soort fel verlicht, aquarium een fiks aantal meisjes. Het kunnen er tien zijn, het kun nen er ook honderd zijn. De bezoekers van het café kunnen de meisjes zien, de meisjes de be zoekers niet. Ze zijn zeer decent .gekleed. Velen in lange zijden jurken. Ze zitten zich op te ma ken, een praatje te maken of lus teloos naar de kleurentelevisie te kijken. Op de borst hebben zij een nummer gespeld. Dat is hun "handelsmerk". Want de man, die in het café "aan het ta feltje zit krijgt al spoedig bezoek vriendelijk maar dringend ver zoekt of men een massage wil. En ze bevélen bepaalde "nummers" speciaal aan. Maar men is vrij in zijn keus. Er zijn jonge meisjes bij, maar ook wat oudere. Tenge re, maar ook wat stevigere. Ze zien er stuk voor stuk goed uit. Dat moet ook wel, anders prijzen zij zichzelf uit de markt. Officiële gids Wat is dan die markt? We nemen hier een passage over, die wij vonden in een officiële gids over Bangkok, die men in deze stad in elk hotel kan krijgen. Op bladzijde 109 kan men lezen: "Wat gebeurt er werkelijk in deze instituten? Slechts u en uw mas- seuze zullen het. ooit weten. Massage-instituten hebben een brede reputatie verworven als een "must" voor elke mannelijke bezoeker. Sommige van de mas- seuzes zijn in staat een massage te geven, die een vergelijking met de beste in Japan of elders kan door staan. Anderen werken al jaren in zulke instituten en ze weten nog niet hoe ze een massage moeten gevenmaar zij slagen er toch in hun baantje te houden. Men zoeke het zelf uit. De betere massage-instituten kun nen soms meer dan honderd meis jes aan het werk1 hebben. De ka mers zijn leuk aangekleed met moderne baden, comfortabele massagetafels (soms zo groot als een dubbelbed)zacht licht, mu ziek en een deur, die niet op slot kan. Het standaard tarief be draagt 7.50 tot 12.50 gulden per uur. Een fooi is gebruikelijk. Vijf, tien, vijfentwintig, vijftig gul den, het hangt ervan af hoe aan genaam men het vond. Als men besluit iets te ervaren van de massage-instituten in Bang kok is de procedure heel eenvou dig. Men stapt gewoon binnen en meli ziet de Thaise meisjes achter de glazen ruit Zitten. Gewoonlijk is dat één richtings glas, u ziet haar, zij u niet. Een manager zal u dan. benaderen en vragen aan welk meisje u de voorkeur glim lach U kunt haar nummer noe men. Het meisje zal u dan naar een privé-kamertje begeleiden, waar zij u zal baden en masseren Hoe de vriendschap zich daarna ontwikkelt is een kwestie tussen u en het meisje. Bij het verlaten geeft u het meisje een fooi en be taalt u de rekening aan de kas- De officiële gids wijst er met nad ruk op, dat deze massage instituten geen Thaise uitvinding zijn. Ze werden pas een paar jaar geleden geïntroduceerd, maar sindsdien hebben zij uitstekend gefloreerd door toedoen niet al leen van toeristen, maar ook door de Thais zelf. Vele meisjes werden aan deze "za ken" verkocht door arme ouders, velé anderen werden gedwongen "masseuze" te worden, sommi gen werden letterlijk ontvoerd en met geweld in het "werk" gehou den. Maar de; meeste meisjes zit ten volgens deze officiële gids achter het glas omdat de verdien sten relatief zeer redelijk zijn. Soms zelfs zeer goed. Eén van Bangkoks meest succesvolle "ar tieste" rijdt in een kolossale BMW-limousine. De wet laat deze massage-instituten toe. Het is "big business" in Thailand en zo lang het geen moeilijkheden geeft willen ook de militaire machthebbers dit wel tolereren. Tot zover de officiële gids van Bangkok. Onze gids Bee zweeg en zwijgt erover. Zij moet de Thaise glimlach verkopen. En daarin past niet alles. Maar de werkelijkheid stoort zich niet aan die glimlach. Heroïnehandel, moord en "massage" gaan ge woon door. Ondanks Bee schouwspel, dat zich niet in woorden en nauwelijks in foto's laat vangen. De talrijke pagodes, die met hun slanke pieken hoog naar de blauwe lucht reiken zijn evenzo- vele pronkstukken van kleurrijke mozaïekendie vooral als zij door de warme tropenzon zijn overgo ten een visueel genot bieden waaraan ook de foto links geen volledig recht kan doen wederva ren, omdat de kleur een wezenlijk onderdeel van de schoonheid uitmaakt. En nergens ook ziet men de na tuurlijke gratie en charme van de Thaise vrouwen beter geëtaleerd dan bij de specifieke Thaise dan sen, meestal geënt op religieuze en mythologische verhalen. Voor de westerlingdie maar en kele dagen in Thailand vertoeft, Wellicht komt de rijkdom en de schoonheid van de Thaise cultuur nergens zo sterk tot uiting als in en om het koninklijk paleis in Bangkok met het bijbehorende tempelcomplex. De karakteristieke vormgeving van de Thaise bouwstijlen, de on voorstelbare rijkdommen van de religieuze schatten en de pracht en praal van de koninklijke bezit tingen vormen tezamen een blijft de betekenis van de kleurige costuums, de rituele gebaren en de expressieve bewegingen, vaag en ongrijpbaar. Maar onwillekeurig wordt hij meegesleept in de mystiek van de vertoningdoor het ritme van de exotische klanken en door de gra tie van het bewegen. Een tweetal foto's van Thailand op zijn mooist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17