Uitgaansverbod na onlusten bij Johannesburg Patstelling dreigt in Deense politiek Rusland schetst profiel van de 'echte' Ginzburg LENING - 19"77 Koningin Jordanië komt om bij ongeluk Smith praat met Vorster DENEN DINSDAG NAAR STEMBUS STAAT DER NEDERLANDEN Assad wil Europa bij Geneefse conferentie Castro blij met Carter Geen boycot Iran tegen Nederland Protest uit Argentinië DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 AMMAN (Reuter/AFP) - Ko ning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond via radio en televisie bekendgemaakt dat zijn 28-jarige echtgenote koningin Alia bij een onge luk met een hefschroefvlieg- tuig tijdens slecht weer om het leven is gekomen. De koningin was op de terug weg naar Amman van een bezoek aan een ziekenhuis in Tafileh in de heuvels ten zuidoosten van de Dode Zee toen het toestel neerstortte. Ook minister van Gezond heid dr Mohammed Al-basjir kwam bij het ongeluk om het leven. Koningin Alia, een diploma- tendochter, was de derde echtgenote van koning Hoessein. Zij traden in de cember 1972 in het huwelijk en zij schonk hem twee kin deren, prinses Haya die in mei drie jaar wordt en prins Ali, die vorig jaar werd ge boren. Met gebroken stem maakte de koning het nieuws via de media bekend. Er is een week rouw afgekondigd en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Ge- nscher, die vandaag voor een bezoek uit Damascus in Amman zou arriveren, heeft zijn bezoek afgelast. Moge lijk komt hij wel de begrafe nis van koningin Alia bijwo- Koning Hoessein is tweemaal eerder getrouwd geweest. De eerste maal in 1955, toen hij met prinses Dina Abdel Ha- mid in het huwelijk trad. Hij scheidde twee jaar later van haar. in 1961 trad Hoessein in het huwelijk met Antoinette "Toni" Gardiner, dochter van een Britse militaire ad viseur in Amman. Zij werd mohammedaanse en kreeg de naam prinses Moena. In verband met haar buiten landse afkomst werd zij nooit koningin. De koning scheidde van prinses Moena in 1971. JOHANNESBURG (AFP/SP) - Na nieuwe onlusten gisteren in de negerstad Soweto bij Johannesburg heeft de Zuidafrikaanse politie de leerlingen laten weten dat zij vandaag weer op school moeten zijn, willen zij niet "de zwaarte van de wet" ondervinden. Onder een nieuwe regeling mag tussen acht uur in de ochtend en drie uur in de middag geen enkel kind op straat zijn, aldus generaal Jan Visser, hoofd van politie van Soweto. KOPENHAGEN (DPA/UPI) - Op 15 fe bruari gaan krap 3.5 mil joen kiesgerechtigde De nen voor de derde keer in vier jaar naar de stembus om een nieuwe „Folke ting" (éénkamerparle- ment) samen te stellen. Een recent opinieonderzoek wijst in de richting van kleine politieke verschuivingen, die echter van wege de verknipte' staalkaart mogelijk grote gevolgen kunnen hebben. De poll registreert tevens een toemende wrevel onder het electoraat over de aanhoudend onstabiele parlementaire situatie die opnieuw een gang naar de stembus noodzakelijk maakt. Sinds februari 1975 heeft Dene marken een Sociaal- Democratische minderheidsre gering onder de 54-jarige Anker Joergensen Zijn partij bezet in de huidige Folketing 53 van de 175 partijgebonden zetels (Groen land en Faroer zenden elk nog twee onafhankelijke afgevaar digden naar het parlement dat dus 179 zetels telt). Joergensens minderheidsploeg re geerde met de wisselende steun van vier kleinere partijen. Medio januari bleek dat de sociaal democraten en hun vier „gedo- gers" het onderling niet eens konden worden over een door Joergensen ingediend pakket maatregelen ter beteugeling van de economische crisis. Glistrup Breekpunt Het Deense werkloosheidspercen tage bedraagt momenteel 8.L, vo rig jaar bereikte de handelsba lans een nadelig recordsaldo van 8.25 miljoen gulden en de vakbe weging is ongelukkig met een sinds augustus vorig jaar geld ende loonmaatregel. (Daarbij werd de maximale loonstijging tot augustus "78 gefixeerd op zes procent). Joergensen kwam in januari met voorstellen voor een begrenzing van de huurverhogingen, en spe ciale belasting op energiege bruik, een verlaging van de de fensiebegroting en extra over heidsmaatregelen ter bestrijding van de werkloosheid. Het grote struikelblok bleek het voorgestelde plafond voor huur verhoging. Op 24 januari kon digde Joergensen aan dat hij geen „werkbare" parlementaire meerderheid zag voor de door hem als essentieel beschouwde maatregelen. Daarmee waren andermaal tussentijdse verkie zingen noodzakelijk. De grote tegenspeler van Joergen sens partij is de liberale „Ven- stre" van oud-premier Poul Hart- ling. Bij de verkiezingen van ja nuari '75 behaalden de liberalen een enorme winst van 20 zetels en kwamen zij op 42. Ondanks die spectaculaire groei slaagde Hart- ling er niet in een regering te vormen. Het opinie-onderzoek van januari wijst erop dat de Ven- stre een deel van de winst (moge lijk zes a acht zetels) weer zal moeten inleveren. Hartling reali seert zich dat gevaar. Hij be schuldigde Joergensen er zelfs van dat deze welbewust op ver vroegde verkiezingen had aange stuurd. De Outsider Twee grote partijen - Sociaal- Democraten en Liberalen - die elkaar tot dusver niet kunnen en willen vinden. Verder kleinere partijen die op zijn best een bijrol kunnen spelen - is daarmee de politieke staalkaart van dene- marken compleet? Nee. Wat er ontbreekt is de „Voor uitgangspartij" van de anti- belastingapostel Mogens Gli strup. Deze gewiekste jurist en belastingontduiker van professie leidt een club die momenteel 24 zetels in de Folketing bezet. Zijn door zalige eenvoud (minder be lasting, minder overheidsuitga ven, minder ambtenaren) uit muntende program heeft nog niets aan aantrekkingskracht verloren voor Denen die r koesteren tegen het huidige be stel. Voor de Deense parlemen taire democratie is het verschijn sel Glistrup bijzonder complice rend. Zijn partij is na Sociaal- Democraten en Liberalen de derde van het land. Maar in de Folketing levert zij geen enkele constructieve bijdrage, kan dat ook niet eens aangezien zij alle andere partijen politiek „be smet" is. Sleutel voor alle politieke reken sommetje is het „magische" getal 90 - de kleinste parlementaire meerderheid. Geen van de grote partijen, zoveel is zeker, kan die meerderheid op eigen kracht Het onderzoek voorspelt dat de Sociaal-Democraten hun stem menpercentage op 15 februari kunnen opvoeren van 29.9 tot 31.3. Met de kleinere linkse par tijen zou een „Socialistisch blok" tot stand kunnen komen dat, alle zeilen bij, 79 zetels heeft (plus zes). Bij een zelfde integrale berekening voor het „burgerlijke blok" komt onderzoeker Gallup op 96 zetels (min zes). De moeilijkheid is echter dat Gal lup ook Glistrups partij tot het „burgerlijk" kamp rekent en hierboven is al vastgesteld dat ook de liberalen absoluut niet met meneer Glistrup in zee zullen gaan. Als deze Gallup-prognose ook maar bij benadering juist blijkt, dan is het enige stabiele alternatief dat Joergensen en Hartling elkaar - van harte of met tegenzin - om helzen in een Sociaal-Democratisch-Liberale coalitie. Duizenden zwarte Zuidafrikaanse scholieren demonstreerden tegen de apartheid en verbrandden daarbij onder het roepen van strijdleuzen hun studieboeken. Oproerpolitie joeg de demonstranten met behulp van traangas uiteen Na pleidooi VS voor Sowjet-dissident MOSKOU (DPA/AFP) - Het offi ciële Russische persbureau Tass heeft gisteren commentaar gele verd op het Amerikaanse plei dooi voor de dissident Alexander Ginzburg. Deze werd enkele da gen geleden gearresteerd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde Ginzburg maandag een "promi- ADVERTENTIE bedrag koers open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) DAMASCUS (DPA) - De president van Syrië, Hafez el Assad, zou graag zien dat West-Europa deelneemt aan een conferentie over het Midden-Oosten in Genève. Assad zei dit na een gesprek met de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher, in Damascus. Op een persconferentie verklaar den Genscher en Assad, dat zij het vergaand eens zijn over kwesties met betrekking t<jt het Midden- Oosten en de internationale ont spanning. Syrië staat erop, aldus Assad, dat Israël alle bezette gebie den ontruimt. Genscher benad rukte bij herhaling dat Syrië bij zijn pogingen een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten te bereiken een positieve rol speelt. De Israëlische radio meldde giste ravond uit gezaghebbende bron te hebben vernomen dat een over eenkomst over terugtrekking van Syrische strijdkrachten bij Naba- tieh in Libanon, op minder dan vijf tien kilometer van de Israëlische grens, vrijwel rond is. Volgens het akkoord, dat door Amerikaanse bemiddeling tot stand kwam, zou de Syrische terug trekking in de komende dagen be ginnen. Na de burgeroorlog in Libanon zijn de Syrische troepen van de Arabi sche vredesmacht steeds verder in Libanon binnengedrongen om de Palestijnen te ontwapenen. Zij kwamen daarbij de laatste tijd zo dicht bij de Israëlische grens dat de autoriteiten in Jeruzalem lieten we ten dat zij de door hen ingestelde „rode lijn" hadden overschreden. rente jaarlijks op 15 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 15 februari 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 15 maart 1977 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs neut voorvechter van de mensen rechten". Tass antwoordde met een stuk on der de kop "Wie wordt er door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verdedigd?" Het commentaar zegt een profiel te schetsen van de "echte" Ginz burg zoals deze bij de Sowjet- autoriteiten bekend staat. Deze aanvullende informatie is chro nologisch gerangschikt; - 1961 - Ginzburg is een sujet zonder vast beroep, een "para siet" die zijn "loopbaan" begon met de handel in gestolen ikonen. Twee jaar gevangenis wegens op lichting. - 1968 - Tweede aanraking van Ginzburg met de Sowjet-rechter, ditmaal wegens het verspreiden van "lasterlijk" materiaal. - januari 1977 - Huiszoeking bij Ginzburg, materiaal gevonden waaruit blijkt dat hij contacten onderhoudt met de "pro- fascistische emigrantenorganisa tie N.T.S.", waarachter (volgens Tass) westerse inlichtingendien sten schuilgaan. - februari 1977 - Ginzburg wordt gearresteerd wegens activiteiten die indruisen tegen de Russische wet. De arrestatie vindt plaats in Kalouga, vlakbij Moskou. De Roemeense schrijver Paul Goma heeft in een open brief aan zijn Tsjechoslowaakse collega "Pavel Kohout en diens kamera den" zijn solidariteit betuigd met het manifest voor de mensen rechten Charta '77. In zijn schrij ven, waarvan de tekst gisteren in Parijs bekend werd, verklaart de 42-jarige Goma: "De situatie in Tsjechoslowakije is met een en kele uitzondering dezelfde als in Roemenie. Wij leven, wij overle ven in hetzelfde kamp." De in Boekarest woonachtige Goma veroordeelt de "Russische bezetting van Polen, Oost- Duitsland, Hongarije en Bulgav rije" en voegt eraan toe dat de "Roemeense bezetting van Roe menië nog pijnlijker is en doel treffender dan buitenlandse be zetting". Verder heet het in de brief: "Wij le ven allen onder dezelfde druk, hetzelfde verlies van de elemen taire rechten, dezelfde minach ting voor de mensen, dezelfde leugens. Overal armoede, eco nomische chaos, demagogie, on zekerheid, terreur." De oproerbrigade is gisterochtend tweemaal met traangas opgetreden tegen enkele duizenden leerlingen die opriepen tot het boycotten van examens en protesteerden tegen het huidige onderwijssysteem. Slachtoffers waren er niet, een 20- jarige neger werd gearresteerd. Soweto telt 282 scholen met 200.000 negerleerlingen en op de meeste scholen was gisteren niets bijzon ders aan de hand. Vorig jaar kwam het in Soweto tot ernstige ongeregeldheden uit pro test tegen het onderwijssysteem en de apartheid, die zich naar andere negersteden uitbreidden. Er vielen toen volgens officiële opgave 499 doden. De Zuidafrikaanse eerste minister Vorster en zijn Rhodesische 'ambtsgenoot Smith hebben giste ren drie uur lang gesproken over een interne oplossing voor Rhode- sië. Dit werd door Smith opgege ven als reden voor zijn onver wachte komst naar Kaapstad. Na afloop zei Vorster dat de bespre kingen diepgaand en openhartig waren geweest. Dit was de eerste ontmoeting tussen beide regerings leiders sinds Ian Smith op 25 sep tember de Kissinger-voorstellen in Pretoria accepteerde. Na het falen van de vredesmissie van de Britse diplomaat Richard, twee weken geleden, dacht Salis bury met gematigde zwarte leiders zonder inmenging van buiten-af een akkoord te bereiken. Deze po ging is zowel door Amerika en En geland, als door de vijf Afrikaanse frontlijnpresidenten verworpen. De leiders van het Patriottisch Front. Joshua Nkomo en Robert Moegabe bereiden zich voor op de uitbreiding van de oorlogvoering. Uit Rhodesie zijn honderden zwar ten naar Botswana gevlucht, van waaruit zij voor een militaire train ing naar Zambia worden gestuurd. Ook in Zuid-Afrika zijn onder Rho desische gastarbeiders recruten geworven. De politie stelt daar een onderzoek naar in. Zuid-Afrika is bevreesd voor een marxistische machtsovername in Rhodesie en waarnemers houden er daarom re kening mee dat Pretoria tegenover een Rhodesisch verzoek voor mili taire hulp niet afwijzend zal staan. New York (AFP Reuter) - Premier Fidel Castro van Cuba heeft giste ravond in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd pre sident Carter een „respectabele" man met morele beginselen" te vinden. „Ik denk dat een man als Carter vast zal houden aan een politiek van internationale beginselen, niet de marxistische beginselen of de kapitalistische beginselen, maar eerder universeel aanvaarde begin selen in de betrekking tussen men- TEHERAN (Reuter) - De Iraanse nationale commissie voor consu mentenbescherming heeft gisteren haar dreigement ingetrokken een "economische boycot tegen Neder land te zullen ontketenen. De commissie had hiermee gedreigd naar aanleiding van een bijeen komst volgende week in Amster dam van Amnesty International over Iran. BUENOS AIRES (UPI) - Het Ar gentijnse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren zijn ambassadeurs in Nederland en Oostenrijk opdracht gegeven bij deze landen te protesteren tegen opmerkingen van de resp. premiers ten aanzien van schending van mensenrechten in Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9