Besprekingen zuivelsector nog niet op gang gekomen Grafische werkgevers helpen elkaar financieel 5Ruzie9 over advies bevolk ingsgroei WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN Kamer tegen massaal sluiten van kleine ziekenhuizen Voedings bonden wachten uitnodiging af Van der Stee houdt zich op vlakte over zuivelstaking DEN HAAG (SP, ANP) - Land bouwminister Van der Stee heeft zich op de vlakte gehou den over de dreigende stakin gen in de zuivel. Gistermiddag ging de minister helemaal niet in op vragen van uit de Eerste Kamer wat hij denkt te doen bij een onver hoopte" doorgang van de sta kingen. Minister Van der Stee paste er voor op zich de vingers te bran den. Hij onthield zich angstval lig van elke uitspraak over de moeilijkheden in de zuivel. De WD en SGP leverden giste ren in de Eerste Kamer scherpe kritiek op de vakbondsplannen om de zuivel „plat" te gooien. Dat er gisteren ongeveer 17.000 Nederlanders hebben gestaakt, wil nog niet zeggen, dat de sta kingskassen van de vakbewe ging die dag 850.000 lichter zijn geworden. Er wordt name lijk niet overal „hele dagen" ge staakt en bovendien variëren de uitkeringen naar leeftijd en het ai dan niet georganiseerd zijn. Het coördinatiecentrum van de Federatie Nederlandse Vakbe weging kon gisteravond dan ook nog geen bedragen noe- De acties blijven tot dusver on geveer binnen de globale plan ning (het speerpuntenplan") van de FNV. Georganiseerde stakers van 21 jaar en ouder krijgen een sta kingsuitkering van 50,00 per dag. Stakers die zich tijdens de acties als lid melden (en dat dan ook minstens een jaar moeten blijven) ontvangen - 33. Vakbondsleden van 19 TOT EN MET 20 jaar krijgen 35'(on georganiseerd 33) per sta kingsdag en 15 tot en met 18- jarigen 27,50 18). Bij de vorige staking in 1973, deden zich achteraf problemen voor met de uitkeringen. Werk nemers die tot dan toe met in de inkomstenbelasting vielen, kregen het jaar daarop namelijk wel een aanslag, omdat ook sta kingsuitkeringen „inkomen" zijn. Inmiddels is gewerkt aan een regeling om dit probleem te on dervangen. Het ziet er nu naar uit, dat er nog deze week in het staatsblad een koninklijk be sluit zal verschijnen waardoor stakingsuitkeringen onder de heffing van de loonbelasting worden gebracht en „netto" worden wat betreft de belasting en de premies voor de volksver zekeringen. Dat houdt onge veer in, dat de betrokken vak bonden bij stakingen als „werkgevers" zullen worden beschouwd. Systemen Keesing BV in Amster dam heeft te horen gekregen, dat haar een uitstoting uit de Neder landse Vereniging van Grafische ondernemingen boven het hoofd hangt, omdat in dit bedrijf een cao met prijscompensatie is afgesloten. Een dergelijke cao is gisteren over igens ook afgesloten bij drukkerij „De Volharding" in Amsterdam. Maar die is dan ook eigendom van de NW-bond van onderwijzend personeel. Ook het vleeswaren- en conserven- bedrijf Compaxo in Gouda bereikte gisteren met de Voedingsbonden FNV een principe-akkoord over een nieuwe cao inclusief automati sche prijscompensatie. De Voedingsbonden hebben nieuwe acties aangekondigd bij de bakkerijen, de suikerverwerkende en de tabaksindustrie. Dit nieuwe actieterrein omvat circa 36.000 werknemers. De kaderleden van de vakbonden in de zesde divisies van Akzo in Nedereland (waar ruim 28.000 mensen werken) hebben besloten het overleg in alle bedrijfsorganen, zoals de ondernemingsraden, op te schorten. Als de ledenvergaderin gen ermee akkoord gaan zullen volgende week acties worden ge houden. „Besmet" De ambtenarenbonden van NW en NKV, de ABVA en de KABO, hebben de PTT'ers gevraagd de „besmet" verklaarde bladen, ge drukt bij bedrijven waar wordt ge staakt, "model" te behandelen. Dat kan inhouden dat volgens de voor schriften de te verzenden periodie ken moeten worden geteld. De vereniging van confectie werkgevers en de Industriebonden hebben besloten eikaars tijd niet nodeloos te verknoeien. De partijen zouden weer met elkaar gaan pra ten over een nieuwe cao, maar toen te voren al duidelijk werd dat de werkgevers geen automatische prijscompensatie willen, besloot men om maar niet bij elkaar te ko- De onderhandelingen voor de zo genaamde "kanaalzone-cao" voor vijf (chemische) bedrijven in Zee land, zijn gisteren vastgelopen. De ondernemingsraad van Hoechst Holland NV in Vlissingen heeft gis teren alle overleg met de directie opgeschort. Hij wil hiermee solida riteit betuigen met de cao-actie bij andere bedrijven in het land. DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer heeft staatssecretaris Hend riks (Volksgezondheid) gisteren bezworen niet de botte bijl te zet ten in tientallen kleine zieken huizen in ons land Wel werd gisteren tijdens de be handeling van een wetswijziging van de wet ziekenhuisvoorzie ningen duidelijk, dat de Kamer akkoord zal gaan met de plannen van de regering om het aantal be dden te verminderen. De progressieve partijen, de christen-democratische fracties en de liberalen waren daarbij unaniem van mening dat Hend riks uiterst voorzichtig zal moe ten zijn met het uitvoeren van de plannen. De regering wil, zo staat in de wetswijziging, het aantal bedden per duizend inwoners terug brengen van 5.6 naar 4. De wijzi ging zou de staatssecretaris de bevoegdheid geven ziekenhuizen te sluiten. Daarnaast komen ruim 150 plannen voor nieuwbouw op de tocht te staan. PvdA-woordvoerder Dolman be pleitte gisteren bij Hendriks om de komende jaren geleidelijk het aantal bedden te verminderen en liever over te gaan tot het sluiten van afdelingen dan tot het ophef fen van totale ziekenhuizen. Hij wees de staatssecretaris er op dat vaak voor de ene afdeling in een ziekenhuis een wachtlijst be staat, terwijl een andere afdeling in een ziekenhuis met lege be dden zit Dolman eiste van de regering con crete plannen. De socialist wil weten of er sluitingsplannen klaar liggen en als die er zijn wil hij dat de Kamer er van op fle hoogte werd gebracht. CDA-woordvoerder Weijers be toogde dat sluiting van een zie kenhuis een "uiterst middel" moet zijn om de wetswijziging te realiseren. Mevrouw Veder-Smit (WD) vroeg de staatssecretaris om de wet soepel toe te passen. Zij meende dat enige reserve capaciteit nodig is. DEN HAAG (ANP)-Het hoofdbes tuurvan het Nederlands verbond van grafische ondernemingen heeft in een bindend besluit voor de leden een garantieregeling vastgesteld voor het jaar 1977. Dit is gebeurd met het oog op de sta kingsacties. "Omdat het niet toegeven aan de eisen van de stakers in het belang is van de hele bedrijfstak, is het gerechtvaardigd dat alle ver- bohdsleden aan de garantierege ling meewerken", aldus èen als "streng vertrouwelijk en per soonlijk" op 2 februari verzonden brief van het verbond aan zijn le den. De regeling, die gedurende het ge hele jaar 1977 van kracht zal zijn, houdt blijkens een op 7 februari gedateerde bijlage bij de brief in, dat financiële steun zal worden verleend aan leden, wier onder neming wordt getroffen door stakingsacties "Ik denk dat veel werkgevers in d-e grafische sector dit plan wel leuk en aardig vinden maar ook weten dat die automatische prijscom-' pensatie dit jaar betaald moet worden. En of ze veel zin hebben om eerst aan het fonds te betalen en dan straks ook nog de prij scompensatie, nou dat betwijfel de e reactie heer J. Draijer. bestuurde!' algemene Nederlandse grafische bond op de brief van de grafische werkgevers. "Het is duidelijk dat de werkgevers via fondsvorming trachten de onderlinge solidariteit te hand haven", zo voegde hij eraan toe. Het hoofdbestuur van het Verbond heeft de heffing die de leden in het kader van de garantieregeling verschuldigd zijn, vastgesteld op maximaal l2ö per werknemer. Deze heffing moet in drie termij nen worden betaald. De eerste, f 45.- per werknemer, moet voor 15 maart zijn voldaan aan het verbond van grafische onderne mingen. Het .gaat om een bindende regeling en het hoofdbestuur is dan ook bevoegd om, als ondernemingen de voor de vaststelling van dê heffing noodzakelijke gegevens niet verstrekken, dé door het desbetreffende lid verschuldigde bijdrage „ambtshalve" vast te stellen. De - voorlopige - regeling van het grafisch verbond bepaalt, dat on dernemingen die er lid van zijn en di,e direct of indirect door stakin gen worden getroffen, een norm bedrag uitgekeerd krijgen van tien gulden per niet gewerkt uur per stakende werknemer. MET HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD s NAAR DE IN HEERENVEEN Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD organiseert a.s. J zaterdag en zondag, in samenwerking met Reiscentrale Friesland b.v., touringcarreizen naar de wereld- jj kampioenschappen schaatsen in het „Thialfstadion" a te Heerenveen. VERTREK ZATERDAG 12 FEBRUARI: om 10.00 uur - kantoor Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn om 10.30 uur - kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden om 11.00 uur - kantoor Leidsch Dagblad, Badstraat 9, Katwijk aan Zee Terug na afloop van de wedstrijden. Zondag 13 febr. zelfde vertrektijden en opstapplaatsen. Terug na afloop van de wedstrijden. Wij kunnen u deze reis aanbieden VOOr Slechts 70,- (voor twee dagen) Inclusief Vervoer per luxe touringcar Reis- en ongevallenverzekering. Staanplaats in het Thialfstadion. Reisleiding. Boekingen, kantoor: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Leidsch Dagblad, Badstraat 9, Katwijk aan Zee. Amsterdamse schilders hielden gistermiddag een demonstratie in Hilve van Werkgevers in het Schildersbedrijf een petitie werd aangeboden. Qe c strijd om behoud van de automatische prijscompensatie Al met al wordt er nu gestaakt in.de sectoren bouw, grafische industrie, Unilever, chemie. Philips, vleeswa ren, houtindustrie en havenbedrij- Odk in het schildersbedrijf wordt het onrustig. Bij het bureau van de raad van werkgevers in het schil dersbedrijf in Hilversum hielden ongeveer 150 schilders, afkomstig van bouwwerken in diverse plaat sen, een korte demonstratie. Ze drongen in een petitie aan op her opening van de cao onderhandelingen op basis van de voorstellen van hun bonden. Afwachten De door de rechtbank in Utrecht bevolen hervatting van de onder handelingen van de Voedingsbon- reau van de Raad ^en me* zuivelindustrie en met I hpt kader van de vier vleeswarenfabneken js nog niet op gang gekomen. De Voe- dingsbonden hebben verklaard rustig te wachten op een uitnodi ging van de Vereniging voor de Ne derlandse Vleeswarenindustrie, die overleg wil op bedrijfstakni veau. De vereniging streeft naar vernieuwing van de vleeswaren- cao en niet naar het ontstaan van bedrijfs-cao's. De FNZ (de werkgeversorganisatie van de coöperatieve zuivelindus trie) gaat ervan uit dat volgende week het gesprek met de vakbon den zal plaatsvinden. De Voe dingsbonden zijn overigens in ho ger beroep gegaan tegen de uit spraken van de rechter in beide korte gedingen. Dit hoger beroep dient 2 maart in Amsterdam. Uit "juridische en psychologische overwegingen" zullen de Scheep vaartbedrijven Noord en Zuid geen beroep doen op de rechter de sta- kipgen bij de diverse havenbedrij ven te verbieden. Uitstoting DEN HAAG (SP) - Het werk van de staatscommissie Muntendam over het bevolkingsvraagstuk heeft tot een conflict geleid. Twee leden van de commissie, Til Gardeniers-Berendsen en Han- nie van Leeuwen, zijn het niet eens met de aanbevelingen van de commissie aan de regering. Deze Tweede Kamerleden (KVP en ARP) distantiëren zich dan ook nadrukkelijk van de belang rijkste punten in het eindrapport Het gaat erom, dat de commissie Muntendam zo snel mogelijk de natuurlijke bevolkingsgroei wil stoppen. Die groei (dps het ver schil tussen geboorten en sterf gevallen) de commissie voorlopig beïnvloeden door het aantal ge boorten per gezin te beperken. Uiteindelijk zou Nederland een be volking moeten hebben, die in omvang gelijk blijft. Maar eerst moet het aantal geboorten vijf tien tot dertig procent onder het niveau zitten dat nodig is om de opeenvolgende generaties even groot te houden. De commissie gaat daarbij uit van een ontwik keling, die in het jaar 2000 een be volking geeft te zien van tussen de 14,3 en 15,2 miljoen. Deze rem op de bevolkingsgroei is* in de ogen van de commissie leden Gardeniers en Van Leeu wen desastreus. Volgens hen is de gedachtengang die erachter zit, niet wetenschappelijk onder bouwd. Het huidige aantal ge boorten per gezin van ongeveer 1,5 ligt nu al dertig procent bene den het vereiste niveau voor in dan kom je al op 2,1. Nee, de commissie gaat gewoon voorbij aan de feitelijke situatie van dit moment. Hoe kun je zo'n advies geven als de zaak onvol doende is onderzocht. Als de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek waarmee je werkt, herhaalde malen in twijfel zijn getrokken. Ook internationaal gezien is het rapport van de commissie een lacher. Het ge zinsgetal loopt overal zo terug, datje straks met grote problemen komt te zitten. In Frankrijk pro beert men al via acties het aantal geboorten per gezin omhoog te krijgen." In hun verklaring, die achterin het eindrapport van de commissie is opgenomen, bevelen Til Garde niers en Hannie van Leeuwen de regering aan om de bevolking zorgvuldig te wijzen op de volle dige keuzevrijheid wat betreft de vruchtbaarheid. Zij wijzen op cij fers van het CBS uit juni van het afgelopen jaar, waaruit volgens hen blijkt dat verdere terugval van-het kindeFtal van 1,5 per ge zin niet nodig, zelfs niet wenselijk De veronderstelling dat beide commissieleden vanuit een le vensbeschouwelijke visie tegen een beperking van het geboorte aantal zouden zijn, maakt Til Gardeniers razend. De commis sie wil namelijk dat het Neder lands instituut voor sociaal sexuologisch onderzoek nog vóór het eind van dit jaar een "ac tieplan geboorteregelend ge drag" opzet. "Als ik het gevoel heb dat zo'n campagne echt te gek is, zeg ik dat niet vanuit een levensbeschouwing. Dan stem ik tegen, omdat het niet met de werkelijkheid klopt. Ze hoeven mij dat levensbeschouwelijke etiketje niet op te plakken Bo vendien zijn wij niet de enigen DIE NEGATIEF over het eind rapport denken. Het is dan ook fout om te zeggen: dit is het standpunt van de commissie". Nog voordat het eindrapport uit was hebben Til Gardeniers en Hannie van Leeuwen een felle brief geschreven aan prof. dr. P Muntendam, waarin zij het be treurden dat de ambtenaren die in de commissie werkten, niet mochten stemmen. Ook zou de commissie hebben geleden on der voortdurende afwezigheid van leden. omgang gelijkblijvende genera ties. Nederland telt 'momenteel 13,7 miljoen inwoners. Til Gardeniers die Marga Klompe in de commissie opvolgde: "Als- je uitgaat van een stationaire be volking van rond de 13 miljoen, kom je al op 1,9 aantal geboorten per gezin. Gaje uit van 14 miljoen Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. DEN HAAG (ANP) - Het aantal bedrijven waar wordt gestaakt voor een automatische prijscom pensatie is gisteren (de derde dag) uitgebreid met tien en daarmee gekomen op tachtig. Zoals gebruikelijk is geworden wijken de cijfers over de aantaller\ stakers, zoals de vakbonden en het bureau coör dinatie werkgeversbeleid die géven, aanzienlijk af. De vak bonden kwamen op 16.300, 2900 meer dan dinsdag, het BCW sprak van 8500 a 9000 stakers. PODHOROCE - De justitiële onderzoekscommissie in de zaak-Meuten heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Russische dorpje Podhoroce (vroeger tot Polen behorend). Officier van justitie Habermehl (links) en de Amsterdamse commissaris Peters (rechts) laten zich door de getuige Ni- koly Shribak de plaats aan wijzen waar Menten in de zomer van 1941 opdracht zou hebben gegeven tot het dood schieten van ongeveer 70 men- Mr. Van Duuren verklaarde tegen een correspondent van het Russische persbureau Tass - dat diverse getuigen waardevol materiaal hebben verstrekt. Hij zei verder dat de samenwerking met de Sowjet-autoriteiten vrucht baar is en dat de Nederlandse delegatie alle hulp krijgt die zij nodig heeft. Commissaris Peters zei: "Ik twijfel er nu niet langer aan dat Menten in Podhoroce is geweest. Dat blijkt niet alleen uit verklaringen van Russi sche getuigenmaar ook uit getuigen-verklaringen van mensen uit de Verenigde Sta ten Israël en Zweden, die alle met elkaar kloppen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7