Open huis in Rijnsburgse proeftuin PUBLIEK 1 :T Tutjesen 20 andere poppen 'Poolhonden' uit Alphense regio naar slede-slalom Langeraarse Lenie (28) naar Finse ijs-marathon Nog steeds niets gedaan aan beveiliging van gevaarlijk kruispunt Vrouw (30) in eigen woning verkracht I RIJNSBURG - De jaarlijks terugkerende show van de Rijnsburgse proeftuin aan de Sandtlaan kan zo langzamer hand traditioneel worden genoemd. Allesbehalve traditio neel echter zijn de verschillende aspecten van de bolboe- menteelt die tijdens zo'n "open huis" worden toegelicht. Want elk jaar zijn er tijdens de show, die een week duurt, weer an dere resultaten van proeven met bouwd door huizen en door de Tuinbouwschool, die verder los staat van de tuin. Er gaan stemmen bolbloemen te zien. Dit jaar staat op om meerdere bloemsoorten onder meer de amaryllis centraal, die als snijbloem steeds meer in de belangstelling komt te staan. Proe ven met deze bloemsoort zijn door de chef van de proeftuin11, de heer P. van Dijk, gehouden naar aanleiding van de lezing tijdens de "show" van vorig jaar. Die lezing over de ama ryllis trok zoveel belangstelling dat grondige proeven over de groei één kas bijeen te brengen, volgens de chef proeftuin verdra gen die bloemen elkaar bij de proe ven niet. Bovendien moet rekening worden gehouden met de "randef- fecten": de randen van de kas kun nen niet voor proeven worden ge bruikt omdat ze aan temperaturen van buitenaf onderhevig zijn. De proeftuin draait al negentien Zwammerdamse brieven aan gemeente en rijk ZWAMMERDAM - Acht groeperingen in Zwammerdam hebben in brieven aan de gemeenteraad en rijkswaterstaat j opnieuw met klem aangedrongen op het nemen van maat regelen op de kruising Spoorlaan/Steekterweg. de amaryllis niet uit konden blij- jaar en is bedoeld als kwekers en handelaren in en om Rijnsburg. Leden van "Flora" beta len automatisch mee aan de tuin, kwekers betalen contributie. Ver- t. Om de beste behandeling vroege bloei te krijgen is een serie temperatuurbehandelingen toege past by verschillende bolbloemen die een aantal weken in een koel- of der krijgt de tuin subsidie warmtecel doorbrachten vóórdat ze werden gepoot. Andere bol bloemen werden "koud" geplant. Die proeven laten opmerkelijke re sultaten zien: de verschillen in bladgroei bijvoorbeeld. Een andere kas wordt geheel ge bruikt voor proeven met schim melziektes, die vooral tulpen aan tasten (Pythium ultimum). In de kas is een uitgebreide serie proeven genomen om deze schimmel te be strijden. Daar zijn verschillende mogelijkheden voon het stomen van de grond, of het werken met gifgas. Stomen heeft als nadeel dat de grond uitdroogt en dan geen wa ter meer opneemt. Bij het ontsmet ten van de grond wordt deze meer vatbaar voor allerlei andere ziektes. Narcissen In de broeikas worden proeven ge daan met verschillende soorten narcissen. Van Dijk wil hiermee la ten zien dat er ook andere soorten zijn behalve alleen de trompet narcis. Zoals de golden harvest, een bloem met een witte trompet of een oranje-geelkleurige narcis. Van Dijk vindt ze prachtig, maar moet tot z'n spijt toegeven dat de handel deze soorten nauwelijks accep teert. Onderzocht wordt nu of het aan veiling Flora aan te voeren pakket narcissen kan worden ver breed terwijl ook wordt nagegaan welke mogelijkheden er zijn om het begrip "kou-behoefte" bijlater trekken toe te passen. De proeftuin omvat elfhonderd me ter glas, verdeeld in acht kassen. Van Dijk zou best willen uitbrei den, maar is aan alle kanten inge- Onder bedreiging van een pistool WADDINXVEEN - Een dertigjari ge, getrouwde, vrouw is gistermid dag omstreeks kwart over twee in haar woning door een tot nu toe nog onbekende man verkracht. De man, tussen de twintig en dertig jaar, dwong de vrouw naar boven te gaan en zich te ontkleden. Hij zette zijn woorden kracht bij door haar te bedreigen met een vuurwapen. Op het moment dat de verkrachter de woning binnendrong, was de vrouw alleen in huis. De man kwam binnen door de achterdeur die niet was afgesloten. J. Slobbe zestig jaar lid vakbond LISSE - De Katholieke Bond voor Overheidspersoneel (Kabo) afde ling Lisse heeft op haar jaarverga dering acht leden gehuldigd. J. Slobbe kreeg voor zestig jaar lid maatschap een insigne opgespeld, P. Loerakker kreeg een speld voor veertig jaar lid zijn. De jubilarissen werden toegespro ken door districtsbestuurder Cas- telein die zowel wees op het belang van trouwe leden voor de vakbond als dat van de vakbond voor de werknemer. Later ging Castelein in de huidige stakingen. Daarbij waarschuwde hij voor de omroe pen AVRO en TROS" die blijkbaar de kant van de werkgevers hebben gekozen." produktschap Lisse, van Flora, de Provincie en dekt het rijk vijftig procent van het bedrijfsverlies. De opbrengst van de bloemen, die al lemaal naar de veiling gaan, be droeg vorig jaar een ton - de hoog ste opbrengst tot nu toe. De begro ting voor dit jaar omvat een bedrag van ruim drie ton. De leden komen Van Dijk en zijn drie medewerkers vaak advies vra gen. Van Dijk meent dat een kwe ker zelf wel proeven zou kunnen nemen, maar deze heeft vaak geen tijd om te tellen, te noteren, kortom, om het verloop van zo'n proef nauwkeurig bij te houden. Boven dien zou het een particulier kweker veel te veel geld kosten. Van de re sultaten van de proeven wordt elk jaar een proefverslag gemaakt. Opening Vanaf dinsdag'(15 februari) tot en met 18 februari worden in de proef tuin rondleidingen gehouden, die om half tien en twee uur zullen aan vangen. Groepen en excursies kunnen met Van Dijk een afspraak maken voor i KATWIJK - In de groentezaak van de firma Haasnoot aan de Voor straat in Katwijk sloeg gisteren de vlam in de pan. Doordat de vlam men vrij hoog oplaaiden, raakte ook een afzuigkap in brand. De po litie bluste het vuur met een hand blusser, de brandweer bluste na. De schade, die vrij gering is, wordt door de verzekering gedekt. Inbrekers paar uur na diefstal gepakt De 21-jarige poppenmaakster Ans Lodder bij c haar nu in Alphen tentoongestelde poppen. kruising geconfronteerd worden, vinden wij het nodig nogmaals alle betrokkenen hierop te wijzen." Tunnel Zowel in de brief aan de gemeente als aan rijkswaterstaat worden vier voorstellen gedaan om tot een be tere beveiliging te komen. Nieuw van die voorstellen is alleen het in- haalverbod. „Volgens deskundigen kan zo'n verbod de snelheid al be perken." Grootste wens blijft de voetgangers- en rijwieltunnel. De groeperingen in Zwammerdam kregen in 1976 van de gemeente te K-» 1 /-»111K horen, dat een tunnel om financiële VOeiDaiClUD en technische redenen niet haal baar is. Ze willen nu een duidelijke argumentatie en inzagé van even- T - - tuele tekeningen en kostenbereke- een dezer dagen hebben doen ningen. De gemeente wordt verder uitgaan zijn: de belangenvereni- geVraagd of een nieuwe aanvraag Om tot een betere beveiliging van het kruispunt te komen willen de groeperingen een voetgangers- en rijwiel tunnel, een maximumsnel heid van vijftig kilometer per uur, een inhaalverbod en een roodlicht-camera. „Wij verzoeken u dringend al het mogelijke te doen om de bewoners van een deel van uw gemeente een stuk veiligheid te bieden. Dat het hier vooral om jonge mensen gaat is u toch be kend?" Aldus een passage uit de brief aan de gemeenteraad en het college van burgemeester en we thouders. De acht groeperingen die de brie voor de ging Zwammerdam; de voetbal vereniging Zwammerdam; het be stuur van het Chr. Nationaal On derwijs; de gymnastiekvereniging UDI; het bestuur van de Christe- plaatsen of de gemeente bereid is het besluit „„o geen rood-licht-camera te lijke kleuterschool; het bestuur de openbare lagere school; het in stituut voor geestelijk gehandicap ten Hooge Burch en de bewoners Nog steeds rijkswaterstaat de Spoorlaan.Zijm herinneren 'gSSSTZZ aan de eerste brief die over het werkelijke beveiliging is nog steeds TdÏs g„e±'Taking niets gedaan. Er wordt nog steeds •fitYSrmet h°ge snelheid door rood licht november 1975 JÜPHLraM m«J van een in oktober van dat jaar ge- Van Zwieren aan de Hoofdstraat beurd ongeluk Een door rood licht fantai ongelukken en noe Ans Lodder (21) te rijdende vrachtauto veroorzaakte bijna-ongelukken ALPHEN AAN DEN RIJN - In gale zijn vanaf vandaag een 25-tal poppen van de hand zien. de dood van een elf-jarige jongen, Poppen van papier manchèe macheè en gips „om te kijken", aldus de terwijl zijn broertje zwaar gewond maakster, die tot voor kort groepsleidster was in een kindertehuis en in een werd bij dit ongeluk. WADDINXVEEN-Drie inbrekers, jaar tijds tientallen poppen produceerde.veelsoortige produceerde. Veel- In de brief aan de gemeente schrij- die bij een benzinestation langs de soortige variërend van een vertederend bejaard echtpaar tot vrolijke ven de groeperingen het zeer op rijksweg in Waddinxveen voor een clowns en in bloemetjeskleren gestoken vrouwtjes. prijs te stellen, dat sindsdien een bedrag van ongeveer vijfhonderd „Tutjes", vindt Ans Lodder zelfdie graag pierrots maakt; wit geschminkte aantal kleine verbeteringen werden gulden aan accessoires hadden ge- hansworsten in witzijden kledij. aangebracht. „Eveneens zijn we stolen, zijn enige uren later in Vleu- ,JIeel veel mensen zeggen dat mijn poppen op mij lijken. Ik weet het niet. verheugd over uw pogingen een ten en Meern door de plaatselijke Wèlviel het me laatst op van een andere poppenmaakster: die poppen leken maximum snelheid van vijftig ki- politie aangehouden. Daar werden inderdaad op haar"lometer per uur in te voeren", aldus ze op heterdaad' betrapt toen ze, Een groot deel van haar poppen-zijn te koop. Er zijn er echterLbij die zo'n de briefschrijvers, die zeggen net eveneens uit een benzinestation, stuk van aarzelf haarzelf geworden, dat zij ze niet kwijt wil. De prijzen van als de gemeente niet te bevroeden spulletjes probeerden te stelen. De de poppen die wel wél koop zijn variëren in prijs vanf 15 tot f 100,-. wat precies de reden is waarom gestolen accessoires uit Waddinx- Kopen hoeft niet, kijken mag ook en dat kan nog tot en met 1 maart op de rijkswaterstaat het verzoek heeft veen lagen op het moment van de bovenverdieping van kunsthadel kunsthandel Zwieten aan de Hooft- afgewezen. „Omdat we nog dage arrestatie nog in de auto. straat. lijks met deze levensgevaarlijke Zwammerdam doen hun best om de risico's te beperken: kinde ren worden steeds begeleid. We proberen via publicaties iets te doen aan de mentaliteitsverbete ring van de weggebruikers. Omdat het nog vele jarén zal duren voordat voor deze overbelaste weg een nieuw tracé geopend kan worden, zijn wij van mening, dat de over heid meer moet doen om de veilig heid hier te bevorderen", aldus de Zwammerdamse groeperingen die vervolgens hun voren brengen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Elders in deze rubriek kunt u lezen over een 28-jarige schaatster uit Langeraar die binnenkort in Finland hoge ogen wil gaan gooien in een 200 km lange toertocht over een toegevroren meer. Een 'koude" prestatie in het bui tenland wil volgende week ook Nel Schouten uit Bode graven gaan leveren. Samen met Hazerswoudenaar Leo den Ouden heeft ze ingeschreven voor internationale sledehon denwedstrijden, die het volgende weekeinde gehouden gaan wor den in het Oostenrijkse Panhei- mergebergte, op de grens met Duitsland. Samojeden Bij gebrek aan natuurijs in eigen land vertrekken binnenkort een paar honderd Nederlanders naar Finland om daar in de buurt van Lahti de sportieve benen uit te slaan op het Vesijarvi-meer. Volgende week dinsdag vertrek ken ze per auto uit Bodegraven met twee treksleden (waarde zo'n duizend gulden per stuk) en hun elf poolhonden, waaronder de drie van het r stammelingen "kleinkinderen") van de pool- hond die destijds in het bezit was van prinses Wilhelmina. Tijdens de wedstrijd wordt elke slede ge trokken door vijf poolhonden. Poolhond nummer elf is een re- servedier. Nel en Leo hebben ingeschreven voor de B-trail, een 12 km traject door de besneeuwde heuvels dat in zo rap mogelijk tempo moet worden afgelegd. Het is een soort Voor de slede-slalom. Ze hebben al eerder met dergelijke wedstrijden mee gedaan maar zijn nooit hoog geëindigd. 'Het is ontzettend moeilijk om met weinig geld voor lange tijd een goed span te formeren", zegt Nel Momenteel is dat een enorme ijsvakte waarop ten behoeve van schaatsers uit heel Europa een 200 ki lometer lang wedstrijdparcours zal worden uitge zet.. De uitdaging om ver. van huis een dag tot het uiterste te gaan is ook aangenomen door Lenie van der Hoorn uit Lageraar, sie als én van de in totaal vier Nederlandse deelneemstërs gaat proberen de 200 kilometers Fins ijs te bedwingen. Conditie Lenie, die al eerder op Noors ijs in één dag 180 kilometers onder de schoenschaatsen liet doorglij den, ziet het huzarenstukje op het m^er wel zitten. De conditie is in elk geval in orde. In de afgelopen maanden (overdag werkt ze bij haar man Jan in de anjerkwekerij) ging ze drie keer per week naar de kunstijsbaan en tussen heus en lippen door liep ze ook nog wat trainingskilometers over de Lange raarse polderwegen. „Ik heb adem zat", zegt ze", daar zit ik niet over in. Banger ben ik voor de kou. Want je moet niet gek staan kijken als het daar in Finland straks zo'n vijf tien graden onder nul is. Dan weet ik nog niet zo zeker of ik zal meedoen. Ik riskeer niet graag een paar bevroren .edematen. Met de gevolgen daarvan blijf je je levenlang opge scheept zitten. Maar ja, als die anderen wel van start gaan, dan is de verleiding natuurlijk erg groot om het ook maar te proberen. Fanatiek achter blijven bij de buitenlandse „Wat dat betreft ben ik vrij fanatiek. Ik ga echt niet concurrentie. naar Finland toe om tijdens die 200 kilomter-tocht met eens over het uitgebreid te kunnen genieten van de bosbessesap verschil met de poolhonden uit die bij de vele controleposten wórdt uitgeddeld. Ik Alaska. Die liggen qua tempera- ga om een prestatie te leveren. Knokken voor een ment zo'n straatlengte voor, dat beste tijd. Proberen we niet uit een groep te laten Oostenrijk niet eens aan de rijden. Vooral attent zijn bij de controleposten. Daar Ze zouden alles willen er nogal eens onverwacht van tussendoor gaan. Aan mij hebben ze dan een slechte". Lenie van der hoorn. Nu 28 jaar. Vorig jaar goed Training voor een 25e plaats in het Noorse Lillehammer. Toen de snelste dame in een gezelschap van 120 Kwakkel Winter T°ch probeert de Bodegraafse haar deelenemers. Een laatbloeier in de schaatssport. honden tot grote prestaties aan te Pas een paar jaar sereieus aan het trainen, zetten. Hoewel dat bij de wet ver- Specialiteit de erg lange afstand. Het korte werk ligt boden is (trekhondenwet) laat ze haar niet zo." Daar ben ik te zwaar voor gebouwd", zich op het strand van Noordwijk 2egt ze. „Ik heb het wel geprobeerd. Maar op de 500 of in het bos in Zeist regelmatig in meter is het me nog nooit gelukt om onder de vijftig een karretje op wielen voortrek- seconden te eindigen. Ik doe er nu ook geen moeite ken door haar span poolhonden meer voor maar concentreer me op de toertochten. Die training heeft nog geen sue- Daar ben ik fysiek veel geschikter voor. Je moet er cessen opgeleverd. vooral een beste rug voor hebben om honderd ki- Slede-wedstrijd in Oostenrijk: Bodegraafse poolhonden wor- Samojeden, a ï- den straks voor dat karretje gespannen. (achter-achter- Schouten. Want deze honden kunnen hooguit een jaar of drie in wedstrijden volop meedraaien. En dan praten Dat betekent dat er binnen het span bijna elk jaar een of meer dere honden moeten worden ge wisseld voor jongere dieren. Daar hebben we niet altijd het geld SI pdp-slalom V00I;- Daarom zün we dikwijls öieae bldiuin aangewezen op de resultaten van het fokken." start verschijn Holland gestationeerde poolhonden, opgegroeid kwakkelwinters, is het erg wen nen aan de winterse omstandig heden in Oostenrijk. Begrijpelijk dat de meeste van deze dieren, hoe ze ook hun best doen, bij de sledewedstrijden dikwijls ver Lenie v. d. Hoorn (met nr. 5): „sterke rug uit buiten lometer of meer in de goede schaatshouding te rij den. Als boerendochter die in haar jeügd veel op het land heeft gewerkt heb ik zo'n beste rug. Dat moet ik uitbuiten". Tweehonderd lange kilometers moet Lenie van der Hoorn begin maart in Finland op de schaats blijven staan. „Een leek zou oordelen dat zo'n urenlange rit over een vlak meer enorm saai is", zegt ze. „Maar dan vergist men zich. Je verveelt je echt geen moment. Het ijs op zo'n meer wemelt van de grote scheuren. Daar moetje bij elke streek van je schaats rekening mee houden. Constant opletten datje geen smak maakt. Dat vergt enorm veel concentratie en dat is bijna nog vermoeiender dan het rijden zelf'. Vóór donker In Noorwegen deed Lenie (ze wordt financieel on dersteund door de Alphense oliehandel Verschuur, die haar 1000 gulden gaf om wat schaatsbenodigd- heden aan te schaffen) over de 180 te schaatsen ki lometers ruim zevenenhalf uur. In hoeveel tijd denkt ze de 200 km er door te kunnen draaien? "Daar doe ik nu liever nog geen uitspraak over", zegt ze. „Want je weet niet onder wat voor omstandigheden er gereden moet worden. Maar komen doe ik er altijd. Ik hoop in elk geval 's avonds voor donker binnen te zijn".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4