Brandweer keurt noodlokalen in De Meerpaal af Actie voor afschaffing van Zuidafrikaans recht Lido 2 en Lido 3: „uitbreiding zonder weerga" DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - De noodvoorzieningen in de openbare lagere- en kleuterschool "De Meerpaal" aan het Broekplein in de Me- renwijk, die zijn aangebracht om extra lokaalruimte te creëren, zijn afgekeurd door de Leidse brandweer, Het gaat om een houten wand in de aula van de school en een provi sorisch getimmerd noodlokaal in de hal van de kleuter school, dat dagelijks onderdak moet bieden aan ruim twin tig kleuters. Volgens een woordvoerder van de brandweer zijn deze noodvoorzieningen, die vorige week werden aan gebracht in opdracht van de dienst beheer schoolgebou wen van de gemeente, uit het oogpunt van brandveiligheid onverantwoord. brandweer nog geen officieel rapport heeft uitgebracht aan de betrokken instanties (o.a. Bouw en Woningtoezicht van de ge meente). Herbestrating LEIDEN - Tegelijk met de herbe strating van de Vollersgracht zullen de Schagensteeg en de Noord en Zuid Rundersteeg een nieuw weg dek krijgen. De gemeente doet het voorstel aan de bewoners om bij dat werk, dat over enkele weken zal worden uitgevoerd, gelijk de inde ling van de straat te veranderen. Bij de voordeuren kunnen palen ge plaatst worden om het hinderlijke parkeren tegen te gaan; een stoepje kan afgebakend worden met en kele trottoirtegels. In de Noord Rundersteeg kan aan de goot aan de even kant iets verder van de hui zen afgelegd worden, zodat de be woners wat meer ruimte voor hun deur krijgen. Hetzelfde kan gebeu ren aan de even kant van de Scha gensteeg. Bij de ingang van de Schagensteeg wordt de stoep van de Van der Werfsteeg doorgetrokken. BEI JEN: NIET Handtekeningen De voorzitter van de oudercommissie van "De Meerpaal" .de heer Pepermans (links), biedt wethouder Tesselaar 400 handtekeningen van ouders aanDe overige leden van de delegatie kijken toe. De ouders zijn het zat", aldus l\,/f IJ1 'T1 T_J F1 rjj1 g1 JN 3 De noodvoorzieningen werden gemaakt om de enorme groei die beide scholen op het ogenblik doormaken, te kunnen opvan gen. De openbare lagere school telt nu 206 leerlingen, maar heeft officieel slechts zes lokalen. Van daar dat de aula in gebruik werd genomen. Een soortgelijke situa tie doet zich voor bij de kleuter school, die over de honderd leer lingen telt en slechts over twee leslokalen en een speellokaal be schikt. Aanvankelijk werd er in de hal van de kleuterschool een houten leslokaal bij gemaakt, maar omdat er geen daglicht doordrong, keurde de onderwij sinspectie de nieuwe ruimte af. Inmiddels is aan de eisen van de inspectie voldaan, maar nu heeft - zoals gemeld - de brandweer een geluid van afkeuring laten horen. Wat er nu met de nood voorzieningen gaat gebeuren, is nog niet bekend, omdat de Gistermiddag heeft een drie man sterke delegatie van de ouder commissies van *'De Meerpaal" en de prot. chr. lagere- en kleuter school "Het Kompas", die in het zelfde gebouw zitten, een petitie met 400 handtekeningen aange boden aan wethouder Tesselaar (onderwijs). In de petitie wordt erop aangedrongen op zo kort mogelijke termijn de nodige lo kalen tot stand te brengen om aan de onhoudbare situatie op de vier scholen een eind te maken. De prot. chr. scholen zullen naar verwachting binnenkort in een zelfde situatie terecht komen als de openbare scholen. Ook daar is de groei van het aantal leerlingen buiten proporties. Omstreeks mei a.s. zullen in de na- de delegatie tegenover de wethouder. bij liggende Zijlwijk negen nieuwe lokalen worden opgele verd, zo liet wethouder Tesselaar aan de delegatie weten, terwijl begin volgend jaar er nog eens negen lokalen gereed zullen ko men naast de sporthal aan het Broekplein. Hij zei te verwachten dat zich komend najaar opnieuw een groot ruimtegebrek zou voordoen, maar dat dat begin volgend jaar wel zou zijn opge lost. "Een kwestie van afwach ten", zei de wethouder. Een van de delegatieleden liet 'de wethouder weten dat de animo om kinderen tussentijds van een van de scholen aan het Broek- plein te laten verhuizen naar de nieuwe lokalen in de Zijlwijk (Zwartemeerlaan) niet bijster gróót is. Bij de prot. chr. scholen had een enquête onder de ouders uitgewezen dat er slechts in acht gevallen bereidheid bestond om de kinderen naar de Zijlwijk te laten gaan. Na afloop van het gesprek met Tesselaar liet de voorzitter van de oudercommissie van "De Meerpaal", de heer Pepermans, weten dat hij aan de oudercom missie in overweging zal geven een leerlingenstaking af te kon digen, indien er vóór het nieuwe schooljaar geen bevredigende oplossing voor het ruimtepro- LEIDEN - Het PPR-raadslid Lau- bleem is gevonden. rens Beijen ziet samenwerking van Het schoolhoofd van de openbare de PvdA en PPR met het CDA in de lagere school, Joh. Zwemmer, zei volgende gemeenteraadsperiode gisteren dat hij, ondanks de tot- niet zitten. In PPRIK, het blad van standkoming van negen nieuwe de Leidse PPR, zegt hij: "Geen lokalen in de Zijlwijk, er in au- CDA. Niet vanwege de C, maar gustus a.s. voor het gehele com- vanwege het beleid. Ik verwacht plex aan het Broekplein waar- zelfs nog meer van de VVD. Op ge- schijnlijk vier lokalen te weinig meentelijk niveau speelt veelal het zouden zijn. Zeer binnenkort zal probleem van grootschaligheid - wethouder Tesselaar over dit kleinschaligheid. De PPR kiest probleem een gesprek hebben voor kleinschaligheid, net als de met de hoofden van de scholen. PvdA, PSP en vaak de WD. In Overigens doet zich het ruimte- verhouding tot het CDA is de WD gebrek nog niet voor bij het r.k. redelijk vooruitstrevend". Maar daar LEIDEN - "Ik acht de uitbreiding van het Lido-complex van groot be lang. U zit hier in een uitbreiding die in Leiden zijn weerga niet zal vinden. Ik geloof niet dat anderen hem dat zullen nadoen". Met deze woorden richtte wethouder Van Aken (Economische Zaken) zich tot het publiek in de nieuwe bio scoopzaal; met "hem" doelde hij op de heer L. van Praag, sinds gisteren directeur van vier bioscopen: Lido, Studio, Lido 2 en Lido 3. De laatste twee werden officieel door de we thouder geopend. Achter de microfoon, in Lido 2, zei Van Aken: "Ik behoor tot de cate gorie van mensen, die blij zijn met elke verbetering, die vinden dat elke aanpassing aan deze tijd, winst is. Bioscoop-minnend Leiden wordt nu op ongeëvenaarde wijze de kans geboden te genieten, waar bioscoopliefhebbers zo graag van genieten. Ook voor de entree van Leiden, gezien van het station, is dit een belangrijke aanwinst. Ver scheidene ondernemers van de Steenstraat en naaste omgeving zullen er bijzonder blij mee zijn". Volgens de wethouder staat Leiden op het gebied van bioscopen in rangorde nu op de tiende plaats; het aantal bezoekers is relatief bijzon der groot. "Met deze uitbreiding wordt de behoefte niet gekweekt, maar op nog belangrijkere wijze bevredigd". Wethouder Van Aken sprak gis- Bezwaar tegen studentenflat wel mogelijk LEIDEN - De bewonersgroep "Kaiserstraat en omgeving" kan formeel bezwaar maken tegen het verlenen van een bouwvergunning voor de bouw van de studentenflat aan de Kaiserstraat. Dat deelde een woordvoerder van de gemeente mee naar aanleiding van een be richt in deze krant waarin stond dat de bewoners van Bouw- en Wo ningtoezicht te horen hadden ge kregen dat zij niet in beroep kon den gaan. Er is overigens formeel een verschil tussen beroep en be zwaar. In eerste instantie kan men - doorgaans binnen dertig dagen na het verlenen van de bouwvergun ning - bezwaar maken en vervol gens eventueel in beroep gaan. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 termiddag tijdens een receptie, die ten dele in de hal van het Lido/Stu- diocomplex en ten dele in de bij de nieuwe bioscopen behorende bar/bistro werd gehouden. De nieuwe bioscopen Lido 2 en Lido 3 zijn verrezen op de plaats waar vroeger het gebouw van de Nieuwe Leidse Courant stond: Steen- Straat/hoek Narmstraat. Lido 2 is op de bovenverdieping gebouwd en biedt plaats aan 228 bezoekers. Lido 3 is een klein theatertje op de begane grond: tachtig plaatsen. Di rect daarnaast is de bar gevestigd. Het oude Lido-theater telt 560 plaatsen en Studio 212. Vandaag draaien, op dezelfde tijden als in Lido en Studio, voor het eerst films in de nieuwe bioscopen. In Lido 2 is dat Mel Brooks' stomme film "Si lent Movie" en in Lido 3 Mr. Klein van Joseph Losey. t de Steenstraat, die bij het theatercomplex behoort. Geen nieuwe bioscoop aan Morssingel LEIDEN - Er komt geen nieuwe bioscoop aan de Mors singel. De firma Jogchems Theaters BV - waarvan met Kerstmis in Alphen aan den Rijn een bioscoopcomplex wordt geopend - had hiervoor belangstelling, maar heeft zich inmiddels teruggetrokken. De bioscoop zou gevestigd wor den op de hoek van de Mors singel met de Stationsweg. Er heeft zich na het verzoek van Jogchems een - zoals we thouder Van Aken het vanoch tend uitdrukte - "kat en muis spel" voltrokken tussen de gemeente en de Nederlandse Bioscoopbond. De bioscoop bond wilde de aanvraag van Jogchems pas behandelen als de gemeente Leiden een plaats zou hebben aangewezen; de gemeente wilde pas een plek reserveren als na een onder zoek door de bioscoopbond zou zijn gebleken dat nog meer bioscopen in Leiden verant woord zou zijn. Jogchems heeft het resultaat van dit spel niet afgewacht, maar zijn aanvraag ingetrokken. de verkiezingen wil Beijen al leen afspraken met linkse partijen, waarbij wat hem betreft de PPR het initiatief zou kunnen nemen. Over wethouder Oosterman (D'66), die mede de PPR in het huidige programcollege met de PvdA ver tegenwoordigt, merkt Beijen op: "Hij probeert goed te doen, reali seer wel dat hij een van de moeilijk ste portefeuilles heeft." Over de kri tiek, dat Oosterman weinig daad krachtig zou zijn: "Je kunt als daadkrachtig persoon veel brok ken maken. Oosterman is iemand die met bijna iedereen kan opschie ten. Tesselaar (de andere wethou der in de welzijnssector) is rauwer en maakt daardoor ook meer brok ken. Oosterman is niet de sterkste wethouder, hij mist financiële en organisatorische capaciteiten. Als koppel zijn Tesselaar en Oosterman erg goed. Als Oosterman alleen zou moeten optreden in zijn sector, dan zou dit beslist moeilijkheden ople- ADVERTENTIE HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: LIGTVOET LEIDEN TEL. 071-140941 LEIDEN - Een aantal studenten en wetenschappelijk medewer kers van de juridische faculteit zijn van plan zich bij wijze van provocatie aan de Leidse univer siteit te laten inschrijven voor de studierichting Zuidafrikaans recht. Zij zijn het er principieel niet mee eens dat deze studie richting, die blijkens de facul- teitsgids speciaal bedoeld is voor Zuidafrikaanse studenten, in stand wordt gehouden. Door zich als student voor Zuid- afrikaans recht aan te melden, willen de juridische studenten en wetenschappers de studierich ting ondermijnen, Zuidafrikaans recht is bij de Leidse universiteit namelijk een fictieve studierich ting en heeft dus geen docenten. Toch kunnen studenten die zicht voor de studie laten inschrijven, aanspraak maken op onderwijs faciliteiten, omdat er voor Zuid afrikaans recht geen studenten stop geldt. In het recente verleden is er over de studie Zuidafrikaans recht in de juridische faculteit veel te doen geweest. Op 5 november van het vorig jaar werd er zelfs een apart agendapunt van ge maakt tijdens een vergadering van de faculteitsraad, die er een diepgaande discussie aan wijdde. Er lag een voorstel ter tafel om de studierichting af te schaffen. Maar dat voorstel werd met - een zij het geringe - meerderheid van stemmen (10 tegen 9) verworpen. De discussie is daarmee evenwel niet ten einde. Want inmiddels is ook op het centraal bestuursni veau van de universiteit de vraag gedeponeerd of de studierichting Zuidafrikaanse recht hiet moet worden afgeschaft. Het i teitsraadslid prof. mr, H. R. van Gunsteren hield vorige week, tij dens een vergadering van de uni versiteitsraad, een pleidooi om voor de studierichting een stu dentenstop in te stellen met een capaciteit van nul. Dat zou bete kenen dat er niemand meer Zuidafrikaans recht zou kunnen "studeren", dus ook Zuidafri kaanse studenten niet. Prof. Van Gunsteren ter toelich ting: "De Zuidafrikaanse studen ten die hier naar toe komen om Zuidafrikaans recht te doen, krij gen voor de vakken van Zuidaf- Door Wim Wirtz rikaans recht vrijstelling, omdat het een fictieve studierichting is. Ze komen dus alleen maar een briefje halen, dan hebben ze doc toraal recht gedaan en op grond van dat briefje kunnen ze dan hier promoveren. Daar zit een heel duidelijk politiek-filosofisch aspect aan, omdat je je kunt af vragen of je hierdoor het apar theidsregiem in Zuid-Afrika niet extra ondersteunt". Argumenten Dat laatste was ook aanleiding voor studenten en wetenschap pers in de juridische faculteit om de studierichting Zuidafrikaans recht ter discussie te stellen in de faculteitsraad. Om principiële redenen vonden zij dat Zuidafrikaans recht - al thans de studeerfaciliteiten voor de Zuidafrikaanse studenten - moest worden afgeschaft. De wetenschappelijk medewer kers mr. Th. L. Bellekom en mr. J. G. H. Thoolen kwamen met een notitie waarin ze hun argumen ten voor afschaffing van de stu dierichting hadden neergelegd. Enkele zinsneden uit de notulen van de vergadering van 5 novem ber spreken verder voor zichzelf: "De vrijstellingen die voor deze vakken verleend, worden, vor men immers een essentieel deel van de faciliteiten die Zuidafri kaanse studenten hier gegeven wordt. Maar als de faculteit op dit gebied vrijstelling verleent, bindt zij zich aan de wijze waarop het recht in Zuid-Afrika wordt on derwezen en beoefend". En: "Het Zuidafrikaans recht bevat een stelsel van bepalingen dat in strijd is met de meest elementaire beginselen van de Nederlandse rechtsorde, zoals huwelijksbe lemmeringen". En: "De Neder landse juridische moraliteit is uitgangspunt voor ons juridisch onderwijs en onze rechtsbeoefe- ningdientdatooktezijn. Daarom kan de faculteit geen vrijstelling verlenen voor deze vakken zon der de eigen integriteit te verlie- De voorstanders van afschaffing van Zuidafrikaanse recht, willen de Zuidafrikaanse studenten zelf overigens geen strobreed in de weg leggen, maar ze vinden wel dat ze net als andere buitenlan ders behandeld moeten worden. Als bijvoorbeeld iemand uit Zweden in Leiden wil promove ren, wordt er in het kader van de zg. vrije studierichting, normaal gesproken, een programma ge maakt dat is afgestemd op de al gemene juridische kennis en ach tergrond van deze Zweed. Dat zou ook moeten gelden voor Zuid-Afrikanen. De mogelijk heid om het Zuidafrikaans recht te bestuderen zou volgens de be zwaarden niet hoeven te ver dwijnen, omdat alleen al de histo rische banden met Zuid-Afrika die mogelijkheid rechtvaardigen. In de vergadering van de facul teitsraad rees nogal wat verzet tegen het voorstel tot afschaffing van het Zuidafrikaans recht. Zo werd er gezegd dat afschaffing er toe zou leiden dat studenten die tegen apartheid zijn, het slachtof fer zouden worden. "Boven dien", zo stelde een lid van de raad, "mogen we de voorstanders van de apartheid niet de kans ontnemen in Nederland kennis te maken met een andere gedach- tenwereld". Een gedachte die ook bij andere raadsleden doorklonk. Een open dialoog, zo luidde hun oordeel, maakt het mogelijk de opvattin gen van de Zuidafrikaanse stu denten die hier Zuidafrikaans recht komen studeren, te beïn vloeden. Bolwerk En een ander raadslid consta teerde dat de rechterlijke macht in Zuid-Afrika anders is dan de bezwaarden zich voorstelden. "Zij kan beschouwd worden als een soort bolwerk tegen de apartheid", zo vertelden de notu len. Het raadslid zei ook nog dat als Zuidafrikaanse studenten in Engeland of Nederland aanko men, zij vaak voorstander van apartheid zijn, terwijl zij daar bij hun terugkeer naar Zuid-Afrika vaak heel anders over denken. "Hieruit blijkt wel dat Leiden een unieke mogelijkheid heeft om deze mensen te beïnvloeden en het zou jammer zijn als het deze mogelijkheid zou verliezen", al dus dit faculteitsraadslid (weer blijkens de notulen) dat er tën slotte op aandrong zoveel moge lijk Zuidafrikaanse studenten op te nemen en hen zo goed mogelijk te "bewerken". De Zuidafrikaanse studenten die Principiële bezwaren tegen studie richting aan Leidse universiteit hiervan de studeerfaciliteiten bij Zuidafrikaans recht komen pro fiteren, zijn volgens Bellekom en Thoolen voornamelijk blanken en veelal afkomstig van "blanke universiteiten". Hun aantal is ge ring. Jaarlijks komen er zo'n twee tot drie studenten naar Leiden, promoveren hier en gaan dan te rug naar Zuid-Afrika. Mr. Belle kom: "Door het verlenen van die studeerfaciliteiten - het geven van vrijstellingen - verstrekt Leiden een bonus voor een op zichzelf verwerpelijk rechtsstel sel. En dat is eigenlij k de kern van ons bezwaar". Overigens is de te verwachten in schrijving bij Zuidafrikaans recht door Leidse juridische stu denten en wetenschappers te be schouwen als een "testcase". Bel lekom: "Wettelijk gezien mogen ze niet Weigeren studenten tot die studierichting toe te laten, omdat er geen studentenstop geldt. Daarom ben ik benieuwd wat er gebeurt".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3