Nederland superieur: „We waanden ons in Duitsland" 'Peters groots voetballer...' Kaartjes in de koffers Circulatie-voetbal verrukt en verbijstertWembley Cruijff is in Spanje voorlopig geschorst DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 PAGINA 13 Gaat het met Engels clubvoeibal bepaald niet zo slecht (Liverpool UEFA Cup-win naar) .hetnationale team is de laatste jaren even hard gedevalueerd als het Engelse pond. Oranje daarentegen vormt - als maestro Cruijff tenminste de diri geerstok ook werkelijk geïnspireerd ter hand neemt - nog steeds pure wereldklasse. Het was dus niet vreemd dat de povere pupillen van Don Revie gisteravond van hun ei gen heilige grond werden geveegd. Logisch niet. Als ie in het interland- voetbal een achtergebleven gebied vormt en je dient het op te nemen tegen een grootmogendheid. dan loopje immers in negen van de tien gevallen de kans een afgang mee te maken. Aangezien de firma Cruijff dit keer geen off day had - zoals vorig jaar bijvoorbeeld in Zagreb tegen de Tsjechen - bleef voor Engeland het wonder uit en ontdekten 95.000 ont goochelde fans wat Don Revie ei genlijk al lang wist. maar nooit hardop had durven zeggen: dat het Engelse elftal op het ogen blik verder van de top is geraakt dan óóit tevo ren. Eigenlijk kan qua techniek en spelopvatting maar één Engelse speler zich met de Oranje-vedetten meten: het grote talent Kevin Keeg- an. Al kreeg ook deze gisteren bij Johan Neeskens weinig mogelijk heden Een fluitconcert dus voor de ont dekkers van het voetbal. Begrijpe lijk. Applaus voor de vertegen woordigers van het moderne voet bal. Terecht. Want de gevestigde namen maakten zich waar en de aanstormende jeugd (Peters. Ho- venkamp) stormde hartveroverend De enige schaduw die Oranje giste ren over Wembley wierpwas het feit dat de equipe de superioriteit op den duur teveel uitdrukte in - nogal hautain - breedtespel en ach teruitvoetbal in plaats van. het klas- severschil in keiharde cijfers om te zetten. Dit Nederlands elftal had Engeland maar op één manier mogen verne deren: door de ploeg met grote cij fers te verslaan. Zoals eens Eddy Merckx in de Tour de concurrentie verpletterde en zoals Cassius Clay - toen hij nog werkelijk The Greatest was - zijn tegenstanders vermor zelde. zo had dit Oranje Engeland omver moeten kegelen. Het is ook nooit goed. zullen de spe lers zeggen LONDEN - De KNVB en een aantal Nederlandse voetbal supporters zijn het slachtoffer geworden van een slepende ru zie tussen de vakbonden en de luchtvaartmaatschappijen. De vakbonden zijn van mening dat containers in de haven en niet op het vliegveld gelost moeten worden. Onder andere de KLM wenste zich niet bij de eisen van de vak bonden neer te leggen en stopte de koffers toch in con tainers, die dan ook door de werknemers op Heathrow niet uitgeladen werden. Het gevolg was dat 480 kaartjes achter bleven in een koffer in een con tainer. „Slechts door de wel willende medewerking van de directie van het Wembleysta- dion werden in de loop van gis termiddag 480 duplicaten aan Nederlanders, onder wie veel officials, verstrekt", ver zuchtte Evert Grifhorst, de perschef van de Nederlandse voetbalbond. LONDEN - Engeland-Nederland 0-2. What a load of rub bish (wat een puinhoop), kreunden de duizenden op Wem bley, als geldt het een brevet van onvermogen aan het eigen team. De zelfde ondertoon van hoon en doffe berusting klinkt later door in de stem van de BBC-reporter, die Johan Cruijff interviewt. Hoelang zal het nog duren Johan, voor wij, Engelsen, op jullie Hollandse voetbalniveau zijn aange land? Verrassend helder legt J.C., superstar, dan in fraaie Engelse volzinnen de problematiek ten aanzien van het Nederlandse voetbal bloot. Lof van Don Revie: LONDEN - Het understatement van het jaar was voor Jan Peters. "Het kan nog wel beter", zei de kleine speler van NEC, maar het kwam wel met een brede glimlach onder het kleine snorretje vandaan. 'Het was voor mij veel gemakkelijker in een bepaald opzicht dan voetbal len bij NEC. Iedere wedstrijd die ik voor mijn eigen club speel, krijg ik mandekking. Internationaal echter stel ik nog niets voor. Zij kennen mij nog niet. Daarom heb ik de vrijheid van vanavond gehad. Het heeft overigens wel veel kracht gekost. Ik moest mijn spel min of meer regelen naar dat van Johan Cruijff. Als Johan in de spits ging moest ik terugval- len. Als Johan terugviel, moest ik naar de punt van de aanval. Ik ben blij dat het allemaal zo verschrikkelijk goed gelukt is. Het belangrijkste voor mij echter is niet of ik tevreden ben over wat ik op Wembley heb bereikt, maar hoe wij zaterdag met NEC in de competitie zullen spelen". De andere man. die een grote rol rond de kern van het oude wereldkam pioenschapselftal speelde, was Hugo Hovenkamp. De blonde verdedi ger van AZ vond het zelf eigenlijk ongelofelijk dat hij in zijn eerste interland-wedstrijd zo heeft kunnen voetballen. "Na vijf minuten al lukte een combinatie met Cruijff. Dat geeft je een geweldig zelfvertrouwen. Toen ik bovendien nog een groot aandeel had gehad in de voorbereiding van het tweede doelpunt, kon het in feite niet meer mis gaan. Vanaf de eerste minuut heb ik eigenlijk nauwelijks werkelijke druk gevoeld. Als ik de bal kreeg, had ik bijna voortdurend twee of drie mogelijkheden om af te spelen. Dat maakte het natuurlijk erg gemakkelijk. Dat gaf ook stimulans om te proberen risico's te nemen. Ik heb mij er over verbaasd dat de Engelsen ons zeker voor de rust zo veel vrijheid lieten om rustig op te bouwen uit de verdediging. Iedere keer als wij de bal hadden, kregen we zeker een ruimte van dertig meter. Die vrijheid heeft het voetbal voor het Nederlands elftal erg vereenvoudigd". Plan Jan Zwartkruis, de coach van de nationale ploeg, zei dat zijn elftal beter had gespeeld dan hij had verwacht. "Je hoopt op zoiets, je droomt ervan. Maar je durft er niet op te rekenen, zelfs al heb je je zo serieus als maar enigszins mogelijk is, voorbereid. Wij hadden voor de wedstrijd tegen Engeland eigenlijk maar één gericht plan. Wij wilden opnieuw tonen dat het Nederlands elftal nog aanvallend voetbal kan spelen. Daarin zijn we geslaagd." Jan Zwartkruis gaf ook een toelichting, waarom hij Johan Neeskens in wezen als extra verdediger op Kevin Keegan had gezet. "Mijn streven was er op gericht, de as van het elftal, dus de laatste verdediger, een centrale middenvelder en de aanvalsspits in tact te houden. Wanneer ik dus Rijsbergen aan Keegan zou hebben gekoppeld, dan was dit al enigs zins verstoord: Daarom heb ik Neeskens teruggehaald. Dat betekende in zekere zin een verzwakking van het middenveld. Het hield tevens in dat anderen de mogelijkheid hadden zijn plaats over te nemen en dus een grotere vrijheid. Ik geloof dat die opzet geslaagd is. Je moetje voorstellen dat wij voetbalden alsof het een balans was. Ging de een naar achter, dan moest de ander naar voren. Dat heen en weer geschuif is op het middenveld, maar ook in de aanval voortreffelijk uitgevoerd". Bewondering De stemming van Don Revie, de Engelse coach, schommelde duidelijk tussen twee punten. De diepe teleurstelling over het falen van zijn elftal, die hij niet verborgen hield, daartegenover de grote bewondering voor het spel dat Nederland had laten zien. "Nederland heeft gespeeld zoals ik het verwachtte. Dit is werkelijk nog een topploeg. Vooral in de eerste helft was het zonder meer fantastisch. Het lijkt me dat wanneer Nederland zo had gespeeld in München dat dan niet Duitsland maar Nederland wereldkampioen zou zijn geweest. Acht tien maanden geleden speelde Jan Peters in de Nederlandse jeugdploeg tegen Italië. Nu stond hij hier op Wembley. Ik kan niets anders zeggen dan dat hij de grootste voetballer is die ik de laatste tien jaar heb gezien". Cruijff: "Blijven jullie maar voet ballen zoals je dat al veertig jaar gewoon bent. Zolang jullie tribu nes bij normale competitiewed strijden nog volzitten, moet je geen andere systemen bedenken. Laat dat maar aan ons over. Eén land waar de pers negatief oor deelt en de mensen thuisblijven is meer als genoeg." Engeland-Nederland 0-2. Een bot sing van systemen. Het ene con servatief, commercieel niet kapot te krijgen, helaas te zeer achter haald om er tegen een met tacti sche wapenen strijdende equipe sportief resultaat mee te berei ken. Het andere intelligent van opzet, uitgebalanceerd. Veel meer op een positieve uitslag ge richt en daarom commercieel minder waardevast omdat het verrassende element ontbreekt. Hetgeen iemand als Don Revie als coach der Engelsen evenmin blijkt te zijn ontgaan. In zijn tv- commentaar klinkt weliswaar bewondering voor het Neder landse voetbal door, maar hij waarschuwt gelijktijdig dat je een wedstrijd als Engeland-Ne derland niet twee dagen achte reen moet bekijken. Welke waarde moet je objectief ge- Door Ger Slolk Cruijff: magistraal zien toekennen aan het machts vertoon van Oranje? Jantje Pe ters? Natuurlijk, het talent Peters ontplooit zich internationaal ein delijk voor 95.000 kijkers optima forma. In Nederland begeerd door de grote clubs, krijgt hij enige net-vedette meer schoppen dan hem lief is. Don Revie heeft speciaal met het oog op Peters een specifieke "mandekker" als Ian Madeley onder de wapenen geroepen. Eenmaal aan het voet ballen blijkt de houterige Brit in de verste verte niet tegen de be weeglijke Peters te zijn opgewas- Madeley faalt jammerlijk in zijn opdracht en wordt terecht door Revie vervangen door Pearson. Peters heeft hem dan al alle kan ten uitgestuurd en twee fraaie doelpunten gefabriceerd. Niet temin moet je je afvragen of een straks door de Belgen veel straf fer bewaakte Peters, tot dezelfde hoogte rijst, al prijzen met name de Engelse verslaggevers de Nijmegenaar terecht hemels- hoog. Het feit dat de belofte Peters zich internationaal als vedette heeft gemanifesteerd ligt echter on danks bovengenoemde beden kingen onomstototelijk vast. Pe ters is evenals Hugo Hovenkamp een winstpunt met het oog op de interland tegen de Belgen. Ruimte Engeland-Nederland 0-2. Zelden heeft een Nederlands elftal zo veel ruimte gehad, zelden heeft Oranje met zoveel superioriteits gevoel een tegenstander bestre den. Met verbijsterend gemak MADRID - Johan Cruijff, die zondag in de wedstrijd FC Barcelona-Malaga wegens herhaaldelijke opmerkingen tegen de leiding van het veld werd gezonden, is gisteren door de tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond voorlo pig geschorst. De commissie zal dinsdag een definitief be sluit nemen over de omvang van CruijfTs houding. De be slissing van de tuchtcommis sie houdt in dat Cruijff zondag tegen Salamanca niet van de partij zal zijn. De tuchtcommissie van vijf man, die woensdagavond meer dan twee uur vergaderde, be sloot de nationale scheids- rechtersassociatie te vragen een oordeel te vellen over het van het veld zenden van Cruijff door arbiter Melero Guaza. Melero, die werd aan gevallen door Barcelona- supporters en daarbij gewond raakte, vertelde na de wed strijd dat hij Cruijff uit het veld had gezonden wegens be ledigingen. Cruijff ontkende dit. Bestuursleden van Barce lona hebben Meiero's schor sing gevraagd. Cruijff kan voor zijn delict met een schor sing van maximaal zes on voorwaardelijke wedstrijden bestraft worden. Voor de rellen aan het einde van de wedstrijd werd Barce lona een boete van 200.000 pe seta's (ongeveer 8.000 gulden) opgelegd. Bovendien werd Barcelona gewaarschuwd, dat, indien dit soort incidenten zich meer zouden voordoen, de club twee of drie thuiswed strijden niet in het eigen sta dion zou mogen spelen. 7 wordt de controle op het spel uit geoefend. Het leidt wanneer Oranje van stilstaand voetbal plotseling tot in de allerhoogste versnelling overschakelt tot twee fraaie Peters-treffers. Een demonstratie van macht met zoweel de voor- als nadelen van het circulatievoetbal, waarmee Oranje in 1974 de wereld ver overde Periodes van saai breed tevoetbal, interessant voor de kenner, te'weinig spectaculair om er het voetbalvolk blijvend mee te amuseren. Maar ook vloeiende combinaties, meester stukjes van één-twee's, sierlijke kapbewegingen, technische hoogstandjes, waarvoor de han den spontaan op elkaar komen. De Engelse image gaat in dat to taalvoetbal van Oranje verloren. Het is ontstellend om te zien hoe de gaten tussen de linies vallen, hoe gebrekkig er aan dekking wordt gedaan. Het Engelse voet bal wordt gezien het spektakel daarvan in Nederland hoog ge roemd. Het wordt als voorbeeld genoemd in een tijd waarin het publiek in Nederland wegblijft, omdat het voetbal te geperfectio neerd wordt uitgevoerd en waarin slechts overheidsgelden het betaalde voetbal nog in stand lijken te kunnen houden. Engels voetbal, zo toont Oranje aan, is in weze slechts aantrekkelijk wan neer twee Engelse ploegen elkaar bestrijden. Welke waarde? Welke waarde moet je objectief ge zien toekennen aan het machts vertoon van Oranje? In elk geval dat zelfs de indrukwekkende en tourage van Wembley deze Zwartkruisbrigade niet van zijn stuk kan brengen. Zoals even eens niet onvermeld mag blijven dat het Hollandse vakmanschap in die mate nog altijd meester schap is dat niet werd ingegaan op het hijgerige Britse tempo. Dat wil zeggen, dat Rijsbergen vakbekwaam de spits Francis heeft lamgelegd en dat Neeskens de Britse angel Keegan heeft uit getrokken. Willy van de Kerkhof is een derde man geweest met een duidelijk defensieve taak. Alle anderen hebben zich in hun eigen tempo uitgeleefd in circulatie voetbal. Vertraagd uitgevoerd dus dat vereist is geweest, in gere snelheid op andere r ten. Zwartkruis daarover: "We hebben ons positief geconcen treerd. Een discussie gehouden van ruim een uur over het En gelse voetbal en nog eens van ge dachten gewisseld over de vraag hoe we ze dienden te bestrijden. Een van de dingen, die dierbij naar voren is gekomen, is dat we zeker niet in hun eigen tempo moesten meegaan. En verder dienden we met z'n tienen zowel aan te vallen als te verdedigen. Waarbij de belangrijkste taken waren weggelegd voor Cruijff, Rijsbergen en Neeskens". Engeland-Nederland 0-2. In alle reerste instantie dankzij Johan Cruijff, die na een periode waarin hij wegzakt de pass geeft, die door Neeskens wordt bijge stuurd en door Peters tot schoonheidstreffer wordt verhe ven: 0-1. Een voorsprong, die zoals gezegd, door dezelfde Pe ters wordt uitgebouwd wanneer Engelands Greenhoff aan een armblessure wordt behandeld en wanneer Hovenkamp de juist heid van zijn keuze rechtvaardigt door tot de achterlijn door te lo pen en de bal panklaar neerlegt: 0-2. Peters: "Cruijff zou terugblijven en ik mocht veel "diep" gaan. Twee keer was de één-twee met Ren- senbrink al mislukt, vooral om dat hun centrale verdediger Doyle niet naar de bal keek maar met mij meeliep. De derde keer dreigde ik met een eén-twee. maar schoot ik vervolgens toch zelf op het doel". Arrogantie Engeland-Nederland 0-2. Vooral omdat arrogantie daarna bij Ne derland de boventoon voert en de Engelsen het aantal uitgespeelde kansen tot één beperken. Na bal verlies van Hovenkamp vuurt Francis echter op het uitgestoken been van Piet Schrijvers. Dan al geven de Engelse fans, die aan vankelijk de onbeleefdheid heb ben opgebracht om met suppor tersliederen het Wilhelmus te overstemmen, te kennen wat een puinhoop het allemaal is. Rijsbergen heeft dan ook geel ge zien van de Duitser Eschweiler, omdat hij na twee keer te zijn vermaand nog een derde aanslag op de benen pleegt van Francis. Het einde gaat voor de Engelsen gepaard met een striemend fluit concert. Welke waarde moetje objectief ge zien toekennen aan dit machts vertoon? In elk geval dat Oranje in staat is om het voetbal van 1974 te kunnen spelen indien niet aan zelfoverschatting wordt gedaan. Wanneer niet uit het oog wordt verloren van welke ontstellende tactische onnozelheid de Engel sen hebben blijk gegeven, is dat de winst geweest van Wembley, het heilige der heiligen aller voetbal volkeren. Luister naar Neeskens: "Wat is er gewerkt, wat is er geperfectioneerd over genomen en wat zijn we onszelf geweest. Ik zie het allemaal een stuk rooskleuriger in tegen Bel gië, echt. ik waande me soms weer in Duitsland. We doen er echter verstandig aan om de za ken wel te zien zoals ze zijn". Jan Peters steekt juichend twee vingers omhoog: de Nijmegenaar speelde de wedstrijd van zijn leven op Wembley. ttGEÉf MK, utrff1

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13