Alle dagen staat er wel een actie groep op het Haagse Binnenhof ,Ons land op |P 4 weg naar een geestelijke gevarenzone' v°o^ u.7"^' ndustbv;,..^,. W£W<fi€L£NH£IP T&tvter n R/\D1QAKT!V!T€!T O ven Vele varkens maken de spoeling dun Uit het dagboek van een zelf- kweller Weinig begrip DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 Door Mr. F. Portheine, lid Tweede Kamerfractie VVD Als deze bijdrage verschijnt, zitten wij nog volop in de stakingsmisè re. Er wordt een machtsstrijd uit gevochten waarbij met name het prestige van werknemersorgani saties aan de orde is. Deze machtsstrijd - ik ben daarvan overtuigd - wordt niet of nauwe lijks door de meerderheid van ons volk gewenst. Zeker niet in de slechte economische omstan digheden, waarin wij ons bevin den. De pas gehouden opiniepei lingen onderstrepen mijn veron derstelling nog eens duidelijk. Het is merkwaardig hoe de regering op dit geheel reageert. Eerst heeft zij de handen van de onderhande lingen afgetrokken, maar zij heeft tot nu toe nog geen bijdrage gele verd om de geschillen tot oplos sing te brengen. Ik zeg niet dat deze bijdrage had moeten be- staan in bemiddeling, maar wel (met het oog op de onderhande lingen) door tijdig de bakens te verzetten en lastenverlichting mogelijk te maken. Uiteraard door de overheidsuitga ven omlaag te brengen. De rege ring heeft het tegendeel gedaan door bv. de BTW-verhoging in oktober 1976 te laten doorgaan. En nu er dan meevallers blijken in de sector van de sociale verze keringen, zou er zeker aanleiding zijn om lastenverlichting op eén of andere wijze mogelijk te ma ken. Overigens is nu wel afgerekend met de gedachte dat het om arbeid sonrust tegen te gaan, noodzake lijk is de PvdA in de regering te hebben. Het is zelfs zó, dat het kabinet het nog slechter maakt door bij monde van de minister president partij te kiezen. Hij heeft toen bleek dat de z.g. inci dentele loonsverhogingen over 1976 hoger bleken dan verwacht, daarvan de werkgevers de schuld gegeven. Dit terwijl iedereen met economisch inzicht weet dat heel andere factoren dan de "vrijge vigheid" van werkgevers daaraan ten grondslag liggen. De minister-president heeft ook op dat merkwaardige PvdA-congres van eind januari, de indruk ge wekt achter de eisen van de werknemers te staan. Daarbij voor zichzelf en de regering mo gelijkheden afsluitend werkelijk positief op de onderhandelingen te kunnen inwerken. Ik hoop dat de kiezers zich deze onverant woorde gang van zaken op 25 mei zullen realiseren. Ook zullen zij dan door het rook gordijn heen moeten kijken, waar ik vorige maal over sprak t.a.v. het op dat PvdA-congres aange nomen program. Al zijn zeer scherpe kantjes wat afgeslepen, het hele program blijft toch door- tr ken van de geest tegen privé (h n«zen) bezit en vóór nivellering. E- waze gelijkheidsmanie, die regelrecht brengt in de buurt van de dwangsystemen en de fut loosheid van die maatschappij- vormen die het Nederlandse volk verafschuwt. Als dat program wordt uitgevoerd zal ons land, waar het economisch perspectief zorgelijk is, nog meer in de - ook geestelijke - gevarenzone terecht komen. Midden-Oosten De afgelopen weken brachten niet zoveel optimistische berichten over de situatie in Nederland. Be ter waren de berichten uit het buitenland, o.m. grotere vredes- kansen in het Midden-Oosten. Het is daarom temeer te betreu ren dat enige van mijn collega's zich met een éénzijdige verkla ring aan president Carter hebben laten verleiden dit breekbare ter rein van die vredeskansen te be treden. Dat is niet goed voor die vredeskansen en niet goed voor de noodzakelijke dialoog, ook met de Arabische landen. Slechts werkelijke dialogen met alle partners in een conflict zijn bijdragen tot de vrede en tot de mocratische verhoudingen. Het niets ontziend terrorisme is daar voor ook een bedreiging. Wij zien dat overal dezer dagen, ook in Spanje. Daarom is het een licht punt dat 17 van de 19 landen van de Raad van Europa op 26 januari de Conventie van die Raad tegen het terrorisme hebben onderte kend. Natuurlijk zullen de verschillende staten in hun parlementen deze conventie moeten bekrachtigen. Dat zal niet zo'n eenvoudige zaak zijn, gezien de reserves die ver schillende landen bij het zetten van hun handtekening hebben gemaakt. Ook in Nederland zullen bij de be krachtiging wat plooien moeten worden gladgestreken. Toch blijf ik bij mijn opmerking die ik als rapporteur van de Politieke Commissie van de Raad van Eu ropa maakte: Jarenlang is over deze materie, die de gehele we reldbevolking ten nauwste raakt, gepraat. Nu ligt er een regeling die een begin maakt met de be strijding van dit euvel. Laten wij dan onze schouders er onder zet ten en niet door onze reserves opnieuw de onzekerheid vergro ten. Laten wij ook niet vergeten, dat hier een tastbaar bewijs van werkelijk brede internationale samenwerking binnen Europa ter tafel ligt. De concrete voor beelden daarvan zijn te schaars, dan dat wij daaraan zouden kun nen voorbijgaan. vKkf N PPR-voormannen tijdens een demonstratie in Almelo Het woord "werkgelegenheid" heeft kennelijk al van de radioaktivi- teit te lijden gehad. Alle dagen die God geeft staat er wel eén of andere aktiegroep op het Binnenhof, met wappe rende spandoeken, kreten scanderend. Als een behoorlijk aantal mensen deelneemt wordt de groep begeleid door politie, wel of niet te paard. Hoe gaat het dan? Ik stel me voor dat een bode naar de desbetreffende minister snelt. "Meneer de minister (soms bij vergissing: "Excellen tie) 't is weer zover"! De minis ter zegt: "Jan.jezietdatik bezig ben, vraag 't maar een staatsse cretaris. Dat gelazer"! De staatssecretaris is natuurlijk ook bezet. Er moet toch iemand naar buiten, denkt de bode, an ders krijgen we ze nooit weg. Dan maar een Kamerlid. Dat lid denkt aan de verkiezingen en stapt dapper naar buiten. Hij staat de leider vriendelijk te woord, zegt dat wat de aktie groep wil heel goed bij hem overkomt. Hij ligt er al dagen van wakker. Zijn partij zal er zeker uitvoerig aandacht aan besteden. Dan wordt er nog wat geroepen of gezongen. Hij krijgt 'n stapel handtekeningen en kan weer naar binnen. De handtekenin gen gaan de eerste de beste prullenbak in en klaar is Kees. De actiegroep duikt de stad in. 'n Geslaagde aktie. Betrekking De CRM-minister lijkt me de meest geplaagde. Waar hij ook maar zijn gezicht laat zien is het raak. U weet hoe hij kort gele den een lading verf over zich uitgestort kreeg. Op de tast moest hij ergens naar binnen vluchten, want Amsterdamse cultuurminnaars hadden het vooral op zijn bril gemunt. De minister vatte het sportief op. Hij liet weten: "Ach dat zijn de vervelende kanten van deze be trekking". Er zijn enkele doordouwers on der de demonstranten. Pater Koopman scheen maandenlang op of rond het Binnenhof te bi vakkeren. Hij was er niet weg te branden. Telkens dook hij weer op. 't Was duidelijk: hij was tegen kindermoord. Zo een voudig lag dat voor hem. En: MeningCn op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs God zou het er niet bij laten zit ten. Hij was zelf, alleen en hoogstpersoonlijk een aktie groep. Een toeristische attrac tie. Van een zeer bevoegde instan tie, werkzaam op het Binnenhof vernam ik dat er van 1 januari tot en met 31 december '76 op het Binnenhof 33 bijeenkom sten met een demonstratief ka rakter werden gehouden. De kleinste demonstratie werd ge houden door één persoon, ter wijl aan de grootste demonstra tie ongeveer 15.000 personen deelnamen. Soms zijn het zeer belangrijke zaken waar de aktiegroepen aandacht voor vragen. Zo was er een indrukwekkende groep uit Zuid-Limburg die aandacht vroeg voor te laag gehouden pensioenen van ex- mijnwerkers. Ook de groepen tegen de anti-kraakwetten van Van Agt kwamen niet voor de aardigheid. Maar wanneer ie dereen nu maar om elk denk bare reden een aktiegroep gaat vormen en ermee de straat op trekt dan devalueert het ver schijnsel als zodanig en kan ie dereen voortaan beter thuis blijven. Dat zou jammer zijn want het is goed dat in dit vrije land het on gehinderde protest mogelijk is tegen elke maatregel van de're- gering. Al zal menigeen de enorme protestdemonstraties van de CPN 'n paar maanden terug in Amsterdam niet zonder irritatie op de tv hebben waar genomen. In Rusland is 't schrijven van een protest artikel al genoeg om in schande- Door Piet Wesseling lijke concentratiekampen op gesloten te worden. De scheld tirade van Marcus Bakker over Russische dissidenten zal de populariteit van Bakker als slagvaardig Kamerlid geen goed hebben gedaan. Ook het "bezetten" neemt hand over hand toe. Zo lees je in de krant, dat de bezetting van een gedeelte van de Erasmus- universiteit is opgeheven. "Zo", denk je dan, "was daar ook al een bezetting". In Nijmegen smeren de studenten hun op standigheid en wrevel al jaren uit in fasen. Eerst doen ze nette voorstellen aan de Universi teitsraad, zoals dezer dagen tegen het ontwerp-tuchtrecht. Als enige reactie uitblijft gaan ze de straat op met spandoeken en megafoons. Wanneer dat ook geen effect heeft bezetten ze de oude, nog altijd foei-lelijke aula waarvóór Thomas al zo lang en zo vermoeid zit uit te rusten. "Van Veen ga heen" Met de overstelpende toename van overal druk in de weer zijnde aktiegroepen zakt ook het peil van de op de witte doe ken aangebrachte teksten. Aanvankelijk waren ze raker en. geestiger. De tv-ster mr. van Veen kreeg, toen hij nog een voudig minister van onderwijs was, regelmatig het duidelijk advies te zien en te horen: "Van Veen, ga heen"! En wie herin nert zich niet het van vader op zoon doorgegeven rijmpje: "Wie maakt onze centen zoek? dat is Ruys de Beerenbrouck". Dat waren verzorgde teksten. Kom daar nu nog maar eens om. Onlangs werd er in Almelo ge demonstreerd. Een groep pro minenten van de PPR (zie foto) droeg een straatbreed doek waarop te lezen stond: "Werk gele nheid zonder radioactivi teit" 't Staat er, U leest het goed. Nee, 't gaat niet goed met de ak tiegroepen. Vele varkens ma ken de spoeling dun. Je krijgt er geen minister meer mee van zijn stoel. Ik stel voor een algehele herzie ning van het aktie-groepen- wezen. De 31 Kerngroepen van de Vereniging voor Milieude fensie zouden er eens ernstig aandacht aan kunnen besteden. In de auto glijden brokstukken mo gelijke tekst door mijn hoofd. Eén keer heb ik een speech op papier gezet; ik vond het een grote flop. Zo, ik ben er. Aan de auto's te zien kon het wel eens een volle bak worden. On- wennig zoek ik naar een plekje voor mijn jas. Aan de speurende blik te zien moet dat iemand van de organisatie zijn. '"U bent de heer Tesselaar? Aangenaam .Brlmph" .(Verdomd altijd hetzelfde, weer niet ver staan: wordt een avond behelpen met "mijnheer de voorzitter"). "Mag ik u voorgaan" Inderdaad een volle bak. De geijkte opstellingHongerige rijen stoe len naast en voor elkaar. De offertafel met voorzitter .notulist en zelfkweller op een klein po dium daarvoor. Es even kijken of er nog bekenden of andere hou- vastjeszijnMagertjes vanavond. "Dames en heren ik heet u allen van harte welkom. En een bijzonder welkom aan onze wethouder. Ik ben blij dat hij vanavond tijd heeft vrijgemaakt om ons te in formeren (Nou. de wethouder is eigenlijk niet zo blij. aan de ge zichten te zien kon het weieens een harde dobber worden). "Ik stel u voor dat de wethouder ons eerst zijn standpunt uiteenzet. Daarna is er gelegenheid om in formatieve vragen te stellen". (Kan iemand me nou eindelijk eens uitleggen wat voor vragen dat zijn?). Na een uur houden we een korte pauze om een kopje kof fie te drinken. Tot slot is er een algemene discussie-ronde. "Mijnheer de wethouder, het woord Intermezzo Gefluisterde dialoog over de we thouder. Zo te zien is het nog een jong ventje". "Hoe oud denk je dat hij is"? "Ik schat een jaar of vijfendertig Maar met al dat haar er omheen is het moeilijk te zien". "Nou, op de foto's te zien die Van Dam nog meer haar"'. "Zouden die lui eigenlijk geen stropdas hebben of is dit nou het uniform iian de progressieven"? "Hij klets wel lekker". "Weet jij hoe hij heet"? "Volgens mij iets van Bavelaar". "Duurt ivel lang zeg. We zijn toch zeker gekomen om te zeggen wat wij ervan vinden, niet om naar dat geouwehoer te luisteren". Vernaggeld "Ik dacht, voorzitter, dat ik het hier in eerste instantie wel bij kan la ten. De andere zaken komen bij het vragenstellen wel aan de or de". "Hartelijk dank, wethouder, voor- uw uiteenzetting" "En wie mag ik dan als eerste het woord geven"? Door Dick Tesselaar, Leids wethouder Met de spreekwoordelijke drempel vrees voor spreken in het open baar valt het in Leiden nogal mee. "Mijnheer de voorzitter, 't is een aardig verhaaltje wat die Bave laar vertelt, maar als ik 't popu lair mag zeggenvoor mij heeft hij er de ballen verstand van". "U moet nou eens een keer naar onze argumenten luisteren, u verde digt maar alleen uw eigen straatje". Volgens mij worden we hier mooi vernaggeld, ze hebben op dat stadhuis natuurlijk allang een beslissing genomen". "Als jullie het toch doen, zal jij es zien dat wij ook actie kunnen "Trouwens, wat zou jij ervan vin den als ik jou je kop eens van je romp schroefde". Het wordt weer eens tijd voor de voorzitter. "Dames en heren, we zijn hier vanavond toch gekomen om naar elkaar te luisteren en één voqr één te spreken. Maar vooral om te luisteren". "Ik stel u voor dat we nu de korte pauze houden. U wordt verzocht zelf de koffie te halen. Vanwege het bijzondere karakter van de avond is de koffie gratis". Eenzaam doch niet alleen nuttig ik de koffie. Veel sigaretten, veel emoties en teveel mensen in een te kleine zaal. Langzaam voelik dat kloppend gevoel dat hoofdpijn heet, naderen. De voorzitter vraagt vriendelijk of ik 't niet al te erg vind. Glimla chend meld ik hem dat alles went. Bij André van Duyn zie je de mop ook op een kilometer-afstand aankomen. "Dames en her en, ik stel voor weer te beginnen. Deze laatste ronde is een discussie-ronde. Ik zou de we thouder willen verzoeken aan 't einde duidelijk te maken wat zijn beslissing wordt". Mijnheer de voorzitter, dames en heren, u hebt vanavond zeer dui delijk gemaakt hoe u erover denkt. (Applaus). Ik heb u proberen duidelijk te ma ken met welke zaken wij als ge meente nog meer te maken heb ben. (Stilte). Er moet een aantal dingen worden afgewogen. Uw argumenten zul len zeker bij die beslissing betrok ken worden "Doe nou maar gewoon wat wij wil len, jongen". "Het voorstel van het college komt nog in een openbare commissie vergadering, waar u uw stand punt nogmaals kunt toelichten" Terug in de auto kwijlt de NCRV Victor Silvester in mijn oren. Waar is de tijd van de Trappel zak Boogie gebleven? Als mijn vrouw dan nog vriendelijk vraagt hoe het was, barst ik pas goed los. "Het failliet van de poli tiek". De tennissers hebben de pest aan de woonwagenbewoners. De woon wagenbewoners hebben de pest aan tennissers. Maar gezamen lijk zijn ze bereid de kop van de wethouder er af te schroeven als hij een plek voor de autoslopers zoekt. De ouders van lagere schoolleerlin- gen hebben de pest aan de lege friteszakken van de middelbare scholieren. De middelbare scho lieren zitten met vier groepen in een school met 9 lokalen. Maar ge zamenlijk weigeren ze een hort je op te schuiven als de wethouder een school voor LOM-kinderen zoekt. De groenzoekers houden niet van 't rood van de tennisvelden. De actie-voerende-politieagent ten nist lekker op een gemeentebaan Maar gezamenlijk vinden ze dat de wethouder van hun honden- poepplek moet blijven. Geeft niks, vrinden, ik heb er zelf voor gekozen. De beste kwelling is tenslotte zelfkwelling. De regering besloot in de herfst van 1976 dat voor de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis in Leiden geko zen moet worden uit twee plannen. Plan C gaat uit van nieuwbouw in de Leeuwen hoek, het terrein tussen de Wassenaarseweg, Rijksweg 44, de Plesmanlaan en het bestaande ziekenhuis. Plan D richt zich op nieuwbouw op het sportterrein achter het station en de renovatie van de daarop aansluitende gebouwen. Weinig begrip toont de heer Lau rens Beijen - raadslid voor PPR/D'66 - voor mijn inzet om, uitgaande van plan D, een goed ziekenhuis te ontwerpen. Hij constateert in een ingezonden brief in dit bkid d.d. 27-l-'77 een gebrek aan motivatie en verwijt mij zelfs plan D slechter te heb ben uitgebeeld dan nodig was. Misleiding dus van raadsleden. Dat hij me dit via een ingezonden brief meedeelt en niet tijdens de discussie in de raadszaal heeft vermoedelijk meer politieke gronden dan morele. Ik had hem dan namelijk kunnen vertellen, dat ik met de ontwer pers op mijn bureau een jaar lang plannen ontwikkelde voor een vernieuwd academisch zieken huis, uitgaande van de beschik baarheid van het sportterrein bij het Piet Paaltjenspad en uit gaande van een aansluiting aan het Stationsplein als centrum van openbaar vervoer. En dat we ondanks ons "gebrek aan motivatie" tot 10 varianten kwa men, die we volledig indeelden op basis van het programma van eisen en uitbeeldden via maquet tes in de terreinsituatie. En dat deze plannen alle 10 verworpen zijn en wel omdat ze op één of meer essentiële punten te kort schoten. Verder zou de heer Beijen moeten weten, dat mijn bureau een uit gebreid onderzoek heeft gedaan naar de mogelijkheden van her bestemming van de bestaande gebouwen van het AZL. Wij we ten van alle gebouwen wat een "opknapbeurt" ten behoeve van ziekenhuis of laboratoriumfunc ties zo ongeveer gaat kosten. En dat ik een jaar geleden een uitge breid rapport hierover aanbood aan Universiteit en ziekenhuis. Met deze recente studies nog vers in het geheugen durfde ik de werkelijke waarde van plan D wat sneller te taxeren dan een ander. Sorry Laurens. Plan D is helemaal geen plan. Het is een fantasie van iemand, die zich niet heeft willen verdiepen in de opgave, noch ten aanzien van de functie van het AZL, noch ten aanzien van de vereiste omvang. Wij hebben het niet slechter weergegeven dan het is; het is gewoon niet beter. Overigens is het mij duidelijk, dat ik de heer Beijen de logica achter de structuur van plan C niet heb kunnen uitleggen. Ik ben bereid dit nogmaals te proberen, onder voorwaarde, dat zijn motivatie zich dan niet beperkt tot woning bouw, openbaar vervoer en werkgelegenheid. Voor de bouw van een ziekenhuis is dat niet voldoende. JAN WIJNBERGEN B. en D. Architecten Arnhem-Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11