Engeland toetssteen Jan Zwartkruis 25 BOX FIRST IN Heimwee naar de sterren van weleer... de beste tabak voor geld te koop Verheyen wil alsnog praten over „ruil J^o/JinianA pteóenlï DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 ZEIST - Engeland op Wembley is voor Jan Zwartkruis een toetssteen. De tijdelijke bondscoach noemde het een "testcase" omdat hij Enge land nog altijd een hoog te achten tegenstander vindt, omdat geen speler in dat sta dion met die sfeer en tegen deze ploeg zich zal kunnen veroorloven beneden zijn top te spelen en omdat Zwart kruis voor zichzelf wil uitma ken hoever de huidige keur selectie af staan van de ploeg die in 1974 byna wereldkam pioen werd. Het elftal van 1974 staat in de gedachte van Zwartkruis nog altijd centraal. Dat bleek gis termiddag op het KNVB sportcentrum van Zeist, waar dertien van de spelers in de vroege middag waren bijeen gekomen. De drie "Spanjaar den" Cruijff, Neeskens en Rep kwamen pas in de avond. De late komst van dat drietal was volgens Zwartkruis de belangrijkste reden zijn ploeg nog niet bekend te maken. "Zelfs al zouden hier van avond drie duidelijke wissel spelers komen binnenstap pen, dan nog zou ik het elftal niet bekend hebben gemaakt voor zij erbij waren. Wanneer je werkt in een teamverband, dien je ook aandacht aan de complete groep te besteden. Bovendien vind ik het wense lijk dat de spelersgroep eerst contact heeft met Cruijff, Neeskens en Rep". Zwartkruis richtte zich veel meer op het elftal van Duits land dan op het team dat in 1976 de eindronde van het Europese kampioenschap speelde in Joegoslavië en derde werd. "Omdat", zei hij "dat toernooi in Joegoslavië bij het grote publiek toch an ders, enigszins vertekend is overgekomen. Duitsland was werkelijk een grote zaak. Het idee van het totaal-voetbal is daar uitgewerkt en getoond. De weerslag van ons spel daar is nog steeds te vinden in de belangstelling die Nederland heeft in de internationale voetbalwereld. Daar is door Nederland bepaalde richting gegeven aan de ontwikkeling van het moderne voetbal over de hele wereld". De kans dat Nederland morge navond in de trant van Duits land 1974 speelt, is zeker aanwezig met in de selectie zeven spelers, die ook in München in de finale ston- den. Zwartkruis echter is er niet zo zeker van. Hij vindt dat het vertrek van topspelers naar Barcelona, Anderlecht en andere buitenlandse ver enigingen om meer dan één reden nadelig is voor het Ne derlandse voetbal. Zwartkruis sprak niet in de eer ste plaats over het peil van de verenigingen maar over dat van de vertegenwoordigende elftallen. "De spelers die zijn weggegaan, pakken bewust of onbewust een zekere bui tenlandse invloed op. Ze zul len in bepaalde opzichten an ders zijn gaan spelen en er is geen enkele zekerheid dat ze nu nog altijd het zelfde zullen kunnen brengen. Ik wil in ie der geval ontdekken of wij de reputatie die wij in Duitsland hebben verworven nog altijd kunnen waarmaken. En ik wil zien in hoeverre het Neder lands elftal nog inhoud heeft. De hoofdrolspelers van toen zijn nu nog voor een belang rijk deel aanwezig". De coach kan die test uitvoeren in een vriendschappelijke wedstrijd, want dat is het duel met Engeland toch in de eer ste plaats. "Maar", stelde hij nadrukkelijk, "niet zo maar een oefenwedstrijd. Tegen Noord-Ierland en IJsland is er duidelijke onderschatting van de tegenstander geweest. Dat is niet een bewering van mij, dat zijn de woorden van Ruud Krol. Dergelijke onder schatting kan tegen Engeland natuurlijk niet. De tegen standers van morgen kunnen nog altijd voetbal op Euro pees niveau spelen. Zij zullen dat willen waarmaken. In 1974 waren zij er niet bij in Duitsland, de kans is groot dat zij over ruim een jaar er in Argentinië ook weer zullen ontbreken. Misschien juist daardoor heb ik in Engeland overtuiging kunnen proeven dat een overwinning op Ne- derland# zou betekenen dat het Engelse voetbal nog altijd tot het beste van de wereld hoort. Wanneer wij een dergelijke wedstrijd niet op zijn juiste waarde zouden schatten, ma ken wij een enorme denkfout. Geen speler zal zich morge navond op Wembley kunnen verstoppen. Wanneer je Enge land te laag schat, zoais eerder dit seizoen met twee tegen standers door ons is gèbeurd, dan krijg je wel je trekken thuis". Voor beide ploegen is het dus Jan Peters: een kans? meer dan een oefenduel. Zwartkruis neemt het niet aan dat de ervaren kern te zeer onder de indruk van de toch veel betekenende sfeer Van een vol Wembley-stadion, een typische droom van ie dere jonge voetballer, zal ko men. Maar hij gaat er wel vanuit dat juist in die sfeer een paar jonge spelers kun nen aantonen dat zij hun be lofte ook kunnen waarmaken. Hoewel de coach geen elftal wilde onthullen, wees die door hem geuite gedachten- gang in de richting van het opstellen van jongeren als Pe ters en Hovenkamp en moge lijk zelfs Dusbaba. Hoe de wedstrijd van morgen ook wordt bekeken het blijft de enige oefenmogelijkheid voor de werkelijk tellende ontmoeting van 26 maart tegen de Belgen. Daarom zei Zwartkruis ook over Wem bley te willen heenzien naar die wedstrijd. Pas daarna en dan alleen nog in het geval dat Nederland niet verliest, zal een passend oefenpro gramma kunnen worden op gezet om beter voorbereid te zijn op de wedstrijden voor en misschien zelfs in Argentinië De tijdelijke coach heeft daarvoor de sleutelwedstrijd tegen België geen gelegen heid voor gehad omdat de lei ders van het nationale voetbal juist op dit zo representatieve vlak geen planning en ver moedelijk ook geen visie hadden. Zwartkruis zelf heeft bij die voorbereiding ook niet wer kelijk stil gestaan, omdat zijn opdracht aan het begin van dit seizoen niet verder strekte dan twee wedstrijden en hij zelf geen plannen had die pe riode te verlengen. Daarom logeert - en het is maar een heel klein puntje - de ploeg in Londen ook weer midden in de stad. Dat gedeelte van de voorbereiding op de toch LONDEN - De Engelse bondscoach Don Revie heeft 48 uur voor de interland tegen Nederland de oud-gediende Paul Madeley van Leeds United opgeroepen vanwege het grote aantal geblesseerden. Revie kiest woensdag uit de volgende twaalf spelers: Ray Clemence (Li verpool), Dave Clement (Queens Park Rangers), Paul Medeley (Leeds United), Dave Watson (Manchester City), Kevin Beatty (Ips wich Town), Mick Mills (Ipswich), Brian Greenhoff (Manchester United), Trevor Brooking (Westham United), Trevor Francis (Bir mingham), Kevin Keegan (Liverpool), Mike Channon (Southamp ton) en Stan Bowles (Queens Park Rangers). door velen belangrijk geachte wedstrijd is namelijk buiten de trainer om gebeurd. Sim pelweg omdat er geen bonds coach was op het moment dat de organisatie voor de strijd op Wembley werd geregeld. Het enige dat Zwartkruis nog heeft kunnen veranderen is het vertrektijdstip van de ploeg dat werd enkele uren vooruitgeschoven, waardoor het elftal tenminste niet pas vanavond in Londen komt en praktisch meteen na het eten naar bed moet. Er is nu voor vanmiddag nog een training op het programma gezet, als er tenminste een bespeelbaar veld in Londen, waar het de laatste dagen ontzettend heeft geregend, kan worden gevonden. Morgenavond zou Zwartkruis het liefst drie spelers wisselen om een zo ruim mogelijk in zicht te krijgen in het be schikbare materiaal en hoe het zich gedraagt onder moei lijke omstandigheden. Hij ge looft echter niet dat de Engel sen te gemakkelijk een afwij king van de internationale re gels zullen aanvaarden. "Als Revie het liever niet wil, zal ik niet aandringen". Waren de wisselmogelijkheden groter geweest, dan had Van Hane- gem nog een kans gehad mee te gaan naar Londen. "Ik heb het nu niet willen doen omdat hij er tegen België misschien weer niet bij zou kunnen zijn. Dan was ik in Londen op be paalde punten nog niets wij zer geworden". En wijzer worden wil Zwart kruis. Wijzer over het elftal waarvan hij wel de namen maar nog niet het speelplan in het hoofd heeft. De taktiek hangt mede af van wat Revie doet. Hangen de namen van elf dan misschien af van wat Cruijff denkt? Zeker niet. Zwartkruis wil slechts het fatsoen in acht nemen ten op zichte van de complete groep. Er is niets meer uit te praten over zaken die in het verleden zijn geweest, er wordt ge werkt aan de toekomst. Voor Zwartkruis is dan na Wem bley (voorlopig) alleen nog maar België want de oude ploeg van 1974 heeft ander half jaar voor Argentinië nog altijd geen nieuwe bonds coach. LONDEN - Het grote stadion van Wembley zal morgena vond vol zijn. De advertenties, die de directie tevoren en wekenlang als lokkertjes plaatste voor de vriendschappe lijke interland tussen Engeland en Nederland, waren ver dwenen vanaf het moment waarop vaststond dat Cruijff en Neeskens van de partij zouden zijn. De afkoopsom van f 90.000 die de KNVB aan Barcelona moet betalen, is hier kort en simpel afgedaan als zakelijk verantwoord nu de Nederlandse voetbalbond meedeelt in de ongetwijfeld forse recette. Een visje uitwerpen om een kabeljauw te vangen, nietwaarImmers, de Engelsen willen best ko men kijken naar een team dat in hun ogen nog altijd rijk gezegend is met échte voetbalsterren. i Bobby Charlton, de laatste Engelse ster... Wat betreft hun eigen sterren ligt de situatie - zelfs de meest chauvinis tische kenners zijn het daar nu wel over eens - nadrukkelijk anders. Opvallend in deze dagen is hier dan ook de grote nostalgie voor vroeger topvoetballers. Met als aanleiding het zilveren jubileum van koningin Elisabeth en dus een ideale gele genheid om te herinneren, wordt opvallend gretig teruggeblikt naar de grote dagen van sir Stanley Mat thews, Bobby Charlton, doelman Gordon Banks, Jimmy Greaves en Denis Law. De periode sinds de verbijsterende dubbele afstraffing die de meesters van het voetbal kregen van het Hongaarse wondèr- team onder leiding van Ferenc Puskas (3-6 en 7-1 in 1953) wordt nu ook met het oog op het duel met Nederland uitvoering nageplozen. Opleving Beginnend met de opleving nadien toen bij de wereldkampioenschap pen van 1958 in Zweden niet alleen Engeland, maar ook Schotland, Wales en Noord-Ierland zich voor de 'eindronden plaatsten. En na tuurlijk is er alle aandacht voor het spektakel van 1966, toen Engeland in het eigen Wembley het wereld kampioenschap won. Daarna, zo stellen de verschillende biografen van het Engelse voetbal, is de klad erin gekomen. Om te beginnen door de verregaande arrogantie van sir Alf Ramsey, die onverbiddelijk bleef vasthouden aan zijn strategie, waarin geen plaats was voor echte buitenspelers en technisch be gaafde solisten. In de simpele een voud van brekers op het midden veld en goed willende zwoegers in Engelands internationale voetbal reputatie tenslotte volledig afgeslo ten, zo heet het nu. En niemand die er een woord tegenin brengt. Ter wijl buiten het grote eiland het voetbal een geheel nieuwe dimen sie heeft gekregen, bleef Engeland als een Boeddha in zijn eigen navel staren. De clubs bleven onaantast baar met hun eigen typisch Engelse opvattingen van snel, hard en open aanvalsspel. Het machtige af standsschot, de hoge bal voor het doel, gevolgd door een zwiepende kopstoot zijn hier onveranderd de krenten in de mik gebleven en ge zien de nog altijd grote belangstel ling voor het Engelse clubvoetbal, gelden deze principes tot op de dag van vandaag. Eerst onlangs heeft de Engelse competitieleiding erin toegestemd dat de huidige mana ger van het nationale elftal, Don Revie, zijn spelers met het oog op een interland wat langer bij elkaar kan brengen om te oefenen en het feit dat hier nu ook met het oog op een interland bepaalde competi tiewedstrijden kunnen worden uit gesteld, is zelfs meer recent. Don Revie is gekomen als opvolger van de tenslotte verguisde ridder Ram sey, op wiens hoofd de schande van het zich niet plaatsen voor Mün chen is neergekomen. Alle tijd Revie werd alle tijd en gelegenheid gegeven om zich in ieder geval wel te plaatsen'voor de aanstaande we reldkampioenschappen in Argen tinië. Maar zoals de zaken er nu voorstaan, is ook deze kans vrijwel verkeken. Teleurstellende resulta ten tegen de gelegenheidsvoetbal lers van Finland en vooral de be langrijke nederlaag van 2-0 in Rome tegen Italië geven Engeland maar weinig hoop als het in no vember thuis geconfronteerd wordt met de machtige afweertak- tieken van de Italianen. Niemand kan zeggen dat Don Revie het niet geprobeerd heeft. De man die van Leeds United een elftal maakte dat misschien niet fraai, maar in ieder geval wel jarenlang uiterst solide in de top meedraaitde, heeft nu in to taal over 21 wedstrijden sinds hj de nationale manager is geworden, 48 spelers uitgeprobeerd. Alsmaar zoekend naar de juiste samenstel ling, gebaseerd op een sterke, be trouwbare verdediging en een aan val die net als in de hoogtij van Bobby Charlton en Jimmy Grea ves, de weg naar het net wist te vin den. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat hij er tot nu toe niet is uit gekomen. O zeker, hij beschikt in Ray Clemence en Peter Shilton over twee zeer betrouwbare doel- verdedigers. In Trevord Brooking, de sterke man van het hopeloos wegzinkende Westham United en Kevin Keegan, op wie Real Madrid en een hele rits Italiaanse clubs azen, heeft hij twee zuivere klas sespelers. De ook in de tweede divi sie trouw aan Southampton geble ven Mike Channon is eveneens een vaste keus, omdat hij met zijn for midabele inzet en snelheid zo nad rukkelijk past in de Engelse aan- valspatronen, maar daarbuiten is het eigenlijk nog steeds zoeken ge blazen. Aan analyse wordt hier sinds het echec van München veelvuldig ge daan. Wat wij missen, hoor je de Engelse kenners dan zeggen, is een sterke bezetting van het midden veld. Spelers als Neeskens bijvoor beeld, die niet alleen hun tegen standers het spelen kunnen belet ten, maar ook in staat zijn te stuwen en pressie uit te oefenen. In dit op zicht is er in Engeland wel degelijk heimwee naar notoire brekers op het middenveld zoals Nobby Stiles, Alan Mullery en vooral Alan Ball, die nu in de schemer van zijn car rière voor Southampton uitkomt. De interland van morgenavond is in feite een oefenwedstrijd. Voor de Nederlanders net zo goed als voor de Engelsen. Alleen, veel ruimte voor experimenten is er niet meer. Don Revie zal dus weer een beroep doen op spelers die hij al eens uit geprobeerd heeft. Met uitzondering van Trevor Francis, de begaafde balspeler van Birmingham City, die hij al zolang op het oog heeft, maar die altijd iets mankeerde als hij hem wilde opstellen. Don Revie kan rekenen op de maximale inzet, waarop ook de En gelse interlands met hun hoge be zoekersaantallen nog steeds zeer goed gedijen. En als Cruijff, Nees kens en de hier ook zeer bewon derde Rensenbrink in goede vorm steken, zal er ook de inspiratie zijn voor een spectaculaire wedstrijd, waaruit de Engelse selectie van Don Revie nieuwe hoop wil putten. Per slot van rekening is het tweede duel met de Italianen een thuis wedstrijd en in de machtige kuip van Wembley is al zo vaak elke lo gica afgestraft- HAYE THOMAS ROTTERD AM - Hoewel voor directeur Guus Brox de transfer Gerard yan der Lem met daaraan verbonden de „lening van Jan Verheyen aan Roda JC door diens weigering is afgedaan, blijkt Verheyen nog steeds bereid om over een eventuele tijdelijke overgang te praten. Verheyen, die in de Feyenoord-groep geen wanklank heeft gehoord: „Die bereidheid om opnieuw over de zaak te praten is er van mijn kant. Maar ik vind dat er iets tegenover de verhuizing moet staan. Nu heb ik een goed kosthuis, terwijl ik ook verkering heb met de schoonzus van Wim Jansen. Ik heb het hier naar m'n zin, ik hoef niet zo nodig naar een andere wereld. En ook, als het goed gaat bij Roda, dan is het niet erg. Maar valt het tegen, dan is men snel geneigd te zeggen als ik na vier maanden op hangende pootjes terugkom: „hij kon het bij Roda niet maken. Laat staan bij Feye- noord". Maar goed, praten wil ik wel." SAO/S. ■s/FOAT/S/o AM t/VÜP F////5//< Mn. w MM h//£ S/SCF/S F/Ar OS F/TSS/ASF ZUP OFOFACUTeFI/FFS U/FVEN VAT AU ZSEÉE/A/A770 OP SEN SF//. STUK U/OPOT AF3S/OSF. ZE EN/SE tF/E AANE- FEB8EPS ZUN W<S - NETTUEETA/ CFAFIA SP CPS A/iEP AiPP/E PAPfVS. ..ZO OOP PU, //AA l/OOP PST /P6AAN /AP DE ZAATS7E ADVERTENTIE 25 Km SIZE Fm 2.25

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9