„Alleen maar hopen op terugl ieer Promotie op echografie I Sportvissen vanuit eigen j zeebootje raakt in trek KALE SCHOLIER j SCHEET VERDIEND j „GEELTJE" AAN „DE I SLEUTELS" I Sassenheimer ondersteboven van schilderijendiefstal „Een kinderachtige manier van doen Heet karwei met bier afgekoeld: f1000 boete PAGINA 4 STREEK DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 SASSENHEIM - „Als ze nou die televisie mee hadden genomen. Maar nee hoor, het was ze al leen om die schilderijen te doen en nergens an ders om. Ik ben er echt een beetje van onderste boven. Het waren echte familiestukken, die schilderijen. Het verlies daarvan kun je niet met geld vergoeden." De heer A. G. Haje (59) kijkt somber naar de kale muur in de achterka mer van zijn Sassenheimse huis. Uit vier lichte plekken op het be hang steken vier lege haken. Don derdag hingen er nog schilderijen, vrijdag waren ze verdwenen, gesto len. de Nederlandse meester Springer, had ik zo gehangen dat ze vanaf de straat niet te zien waren. Alleen als je helemaal achterom zou lopen kon je ze zien. Maar ik kan toch niemand van onze kennissen gaan verdenken?" Het is een gedachte die Haje liever opzij zet. „Dat kan ik niet. Maar de dieven moeten inderdaad wel via kennissen te weten zijn gekomen, dat die schilderijen er hingen." „Het moet donderdag tussen half zeven en negen uur 's avonds zijn gebeurd", vertelt Haje. „Om zes uur ben ik met een kennis gaan eten in de Beukenhof en om half zeven is mijn zoon Alexander naar de Het heeft Haje alleen schouwburg in Haarlem gegaan Om negen uur kwam ik weer thuis. De keukendeur ik vreemd omdat Het (hoek)huis van de heer Haje waaruit vier schilderijen (waar onder twee Leidse taferelen van de Nederlandse meester C. Springer ter waarde van ongeveer 30.000 gulden per stuk) verdwenen. Of Haje volledig tegen de diefstal is verzekerd valt te betwijfelen gezien zijn vrij lage inboedelverzekering VOORHOUT - Er schijnen mystieke medische banden te bestaan tussen Voorhout en Leiden. Indertijd verkreeg de Leidse universiteit een wereld faam op medisch gebied door het klinische werk van Herman Boerhaave, die in Voorhout was geboren. Deze week promo veert een zoon van een Voor- houtse huisarts, dr. A. W. Bots, op een betrekkelijke nieuwe diagnostische techniek op het gebied van de prenatal herken ning van bepaalde afwijkingen bij de ongeboren vrucht door middel van de echografie. In 1971, toen dit een volstrekt nieuw terrein van onderzoek was, verkreeg de zoon van de Leidse huisarts C. F. M. Lange- zaal de doctorstitel op grond van een dissertatie, die het zelfde terrein tot onderwerp had, namelijk „Echografie in de Verloskunde". Op vrijdag 11 februari zal R. S. G. M. (Rob) Bots in de Vrije Universiteit in Amsterdam zijn academisch proefschrift verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor met als titel van het proefschrift: „Onderzoek van de adembewegingen van de on geborene met behulp vqn de multiscan/M-mode echografie. Vanaf 1971 is het gebruik van voor de mens onschadelijke ul trageluidsgolven (echografie) om een beeld te krijgen van het ongeboren kind meer en meer in zwang geraakt. Het bleek een waardevolle aanvulling om na dere gegevens te verkrijgen om trent de toestand en de ligging van het kind. Het is evenwel een soort momentopname en als zodanig geeft het weinig infor matie over de beweging die het kind maakt. In de cardiologie werd sinds enige jaren een apparaat ge bruikt, dat door middel van een twintigtal tegelijk uitgezonden geluidsgolven het bewegend hart zichtbaar maakte als een soort filmbeeld. De promoven dus heeft wor het eerst deze door Organon Teknika ver vaardigde apparatuur toege past ter bestudering van het on geboren kind met name om een nader inzicht te verwerven om trent de adem- en likbewegin- gen, die het met tussenpozen maakt. Koudekerk stimuleert afnemen van cjp's Noordwijker volgde meisje schade opgeleverd dat de Springers vanaf de straat aan het zicht waren ont- open. Dat vond trokken. „Daardoor hingen ze aan die bij fotograferen of vrouwtje" zien. Vooral de lichtef fecten van dat schilderij zijn prach tig. De kaarsen die de appelwe- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - DEN HAAG/NOORDWIJK - "Een samen met mijn zoon, altijd alles op filmen nooit als achtergrond is ge- slot doen als we de deur uitgaan, bruikt. Ontzettend stom dat ik ze Toen ik hier daarna koffie ging nooit heb gefotografeerd" verzucht drinken zag ik plotseling die lege Haje, die een hele dag bezig is ge- muren. Eerst dacht ik nog dat weest om beschrijvingen van de Alexander mij misschien wilde gestolen schilderijen op papier te Koudekerk wil het afnemen I cjp's (cultureel jongeren paspoort) gende vrouw verlichten lijken bij &aan stimuleren. Gisteravond werd geen een 27-jarige sportleraar uit een bepaalde verlichting in de ka- dat duidelijk gemaakt tijdens de Noordwijk had uitgehaald. mer gewoon te branden. vergadering De Van Rijn laat een winters land- zijnszaken Hij volgde in Katwijk op zeer korte afstand een meisje in haar auto. De We de schilderijtjes te laten schoon maken. Ik ben tot één uur opgeble ven. Toen kwam mijn zoon thuis en bleek dat de schilderijen gestolen net van plan zetten. Die beschrijvingen zijn i middels via de politietelex spreid.,Ik kan alleen maar hopen dat het helpt en dat ik de schilde rijen weer terug krijg. Gelukkig wist ik precies hoe de prenten eruit olledig uitgerust zagen. Vooral die Springers zijn zeer gedetailleerd. Beide stellen Leidse taferelen voor. De eén beeldt de poort van de Burght aan de Nieuwstraat uit, de ander een vismarkt. Een bijzonderheid is dat Springer laten zien hoe de schilderijen aan de achterzijde. deur in witte verf heeft gesigneerd. Van de twee andere schilderijen die verdwenen is er ook een gesig neerd. Door Van Rijn. Ik heb eens laten uitzoeken of het een Rem brandt was maar dat is niet zo. Het appel- hield en drank constateerde. Dat leverde bij de bloedproef een alcoholpromilage van 1,42 op. De Noordwijker was naar een gezellige bijeenkomst geweest en ook een De recherche met instrumenten en chemicaliën, kwam de volgende dag, vrijdag. Al les werd onderzocht, niets geve den dat «en aanwijzing kon gev omtrent de identiteit van de daders. Geen vingerafdruk, geen voetstap, niets. „Ze hebben gemakkelijk het is om een open te maken." zegt H^je, opschrikkend bij de gedachte. „Dat beangstigd je wel. Trouwens, ook al laat ik een ander slot op de deur aanbrengen, binnen komen ze vol- L gens de recherche toch. Desnoods laatste schilderij laat snijden ze een heel raam eruit. Gele auto Het onderzoek leverde dan weiijig feitenmateriaal op, er zijn wel via reconstructie aanwijzingen naar voren gekqemen die iets kunnen vertellen over de identiteit van de kunstrovers. „Buren hebben rond dat tijdstip een gele auto buiten zien staan. Zeker weten ze dat ech ter ook niet. Volgens de recherche moeten de schilderijen zijn gesto len door mensen die wisten dat ze er hingen. Juist de meest waarde volle schilderijen. twee prenten van schap zien met net op de voorgrond De heer Van Gent. chef bureau al- gevaarlijke situatie trok de en een kasteel op de achtergrond." gemene zaken, zal hier als contact- dacht van de politie die hem persoon gaan optreden. De ge-f" meente Koudekerk heeft dit initia- rootvader tief genomen, omdat er op dit mo-j Met het beschrijven van de schilde- ™ent slechts vijf dorpelingen zijn rijen heeft Haje geen enkele moeite dl« van deze culturele voorziening „Ik ken ze dan ook al van kinds af gebruik maken, aan," zegt Haje, „mijn grootvader, een echte verzamelaar, heeft ze er gens rond 1850 aangeschaft. Toen ik de schilderijen kreeg heb ik de meeste verkocht. Alleen een paar, voor mij de mooisten. heb ik ge houden. Voor de rest had ik geen plaats. Juist omdat ik ze zelf had uitgezocht is het zo erg dat ze zijn gestolen. Misschien betaalt de ver zekering me wel een bedrag uit maar daar krijg ik ze niet voor te rug. We hebben ook al gepraat over een advertentie waarin we de dief 'vragen om de schilderijen kwestie met een meisje speelde een rol in het gebeurde. Bovendien v de sportleraar niet al te prettig tegen de politie opgetreden. De officier eiste duizend gulden boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. Omdat hij nog niet eerder is ver oordeeld, volstond de rechter met duizend gulden boete, twee weken gevangenisstraf en zes maanden in trekking rijbewijs, doch die beide DEN HAAG/KATWIJK - Een 27- voorwaardelijk met proeftijd jaar. Bejaarde Alphenaar "zat" achter het stuur DEN HAAG/ALPHEN - „Het weet de officier van justitie bij de Haagse politierechter een 68-jarige autobestuurder uit Alphen aan den Rijn die zich moest verantwoorden, omdat hij onder invloed van drank uit zijn auto was geplukt Geen geringe zaak, want na de bloedproef bleek verdachte een al coholpromilage van niet minder dan 2,14 te bezitten,, rpim viermaal hetgeen maximaal is toegestaan. In de Willem de Zwijgerlaan was ver dachte tegen een voor het stoplicht beloning terug te geven. Misschien bedenkelijk dat verdachte de zaak stilstaande auto gebotst. De politi. helpt dat probeert te 'bagatell r bij en constateerde dat het goed fout zat. Verdachte was nijdig op de bestuurder van de aangere den auto, omdat die er zoveel drukte over maakte. „Het is ook niet prettig als je door een dronken autobestuurder wordt aangere den." zei de rechter. De officier vond het een ernstig ge val en eiste twee weken gevange nisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. De rechter veroor deelde tot twee weken gevangenis straf en 18 maanden intrekking van het rijbewijs waarvan 12 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. jarige aannemer uit Katwijk werd door de Haagse politierechter ver oordeeld tot duizend gulden boete, twee weken gevangenisstraf waar van een week voorwaardelijk en voorwaardelijk negen maanden in trekking van het rijbewijs voor het loed van drank een auto besturen. Op weg naar huis veroorzaakte hij een aanrijding waardoor zijn auto een schade van f 6000,- opliep. Dat gebeurde op een hete dag nadat de aannemer in een schip een heet karweitje had uitgevoerd en ter af koeling nogal wat bier had gedron ken. Na de aanrijding was de Katwijker erin paniek vandoor gegaan. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Politie kreeg géén melding 5 Lange tijd een vertrouwd beeld langs de zeventien kilometer lange Nood- ■wijkse kustlijn. Sportvissers die, gestoken in veelal geelgekleurd water- dichte pakken, urenlang koude en eenzaamheid trotseren, steeds scherp de gevoelige molen van hun werphengel in de gaten houden. „op het strand moet je ni< van vermissing TER AAR - De rijkspolitie in Ter Aar heeft tot op heden geen melding binnen gekregen dat er iemand wordt vermist of dat er een fiets is gestolen. Gisteren heeft zij tot half vijf 's middags gedregd maar niets gevonden. Vandaag zal het dreggen niet worden voortgezet. Dit komt weer op gang als er een melding zou binnenkomen dat er ie mand wordt vermist. Vooralsnog staan de politie- mansen uit het dorp voor een raadsel. Zij vragen zich af waar de fiets vandaan is gekomen, die, vóór de bromfietser er tegenaan botste, in rijdbare staat verkeerde. Deze man kan zich niets van het ongeluk her- De ene keer staande op het strand, de andere keer met de lieslaarzen onvervaard in de branding. Het zijn er steeds minder die zo worden gesig naleerd. Vooral in Noordwijk. Hoe dat komt? Door onder meer de afsluiting van de Del tawerken en het verleggen van de zuidpier van IJmui- den. Dat heeft tot gevolg ge had dat de stroombedding langs de Noordwijkse kust een stuk verder in zee is ko men te liggen. Weinig vis Wél houdt de politie er nog re kening mee dat er een buiten landse werknemer bij het onge val betrokken geweest zou kunnen zijn. Daarom heeft zij gisteren een aantal pensions in de omgeving afgelopen om te informeren of er iemand wordt vermist. Maar ook hier kreeg men "nee" te horen. EERSTEPAAL RIJNSATERWOUDE - Burge meester Van der Kroft van Rijnsa- terwoude zal vrijdag (11 februari) de eerste paal slaan voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Herenweg. De zaal wordt gebouwd op een terrein bij het scholencom plex. De handeling wordt om vier uur verricht. „Lonend vissen vanaf het vei lige strand is er voor de sport visser nauwelijks meer bij", vertelde mij Cees Lassooy, de voorzitter van de Noord- wijkse hengelsportvereni ging „De sportvisser" „In vergelijking met vroeger zit er nu maar bar weinig vis vlak onder de kust. Een jaar of wat geleden kon je in een dag als strandvisser nog wel een maaltje op het droge halen. Maar daar doe je nu een maand over. Daarom gaan steeds meer sportvissers met een bootje de zee op", zegt hij. „De sportvisser.' vaart wel bij deze theorie. De zeevisclub (een aparte afdeling in de nu 30-jarige vereniging) ging vijf jaar geleden van start en telt nu al zo'n driehonderd leden, van wie de meesten vrij re- gelmarig in hun bootje de Noordzee op tuffen om daar hun eigen zeebanketje uit het zilte sop op te vissen. Maar zo eenvoudig ligt het niet. Aan het lid worden van de Noordwijkse zeevisclub zit ten nog heel wat haken en ogen. Er is bijvoorbeeld een soort ballotage-commissie die moet beslissen over het al dan niet toelaten van een as pirant zee-sportvisser. Eerste sta-in-de-weg kan zijn de leeftijd. Bij de leden van zee visclub ligt die gemiddeld rond de 35 jaar. Lassooy: „We zijn er echt niet op uit om er een club van oude kerels van te maken, maar we hebben nu eenmaal niet zoveel vertrou wen in die jonge broekies. Spelregels Klaar om in zee te gaan.Maar niet zonder zwemvesten, loeihoorn, lampen, anker, peddels en lichtkogels. met hun boten. Vooral i zomer, als er v in zee zijn, kunnen we dat ri sico niet lopen. Daarom laten we alleen sportvissers toe van wie we zeker weten dat ze zich aan de spelregels zullen hou den". Een tweede sta-in-de-weg kan de uitrusting zijn. De boten waarmee op zee gevaren gaat worden moeten zijn goedge keurd door de kustwacht. De eisen zijn streng. Ook wat be treft de veiligheid aan boord. Als wordt uitgevaren moeten bijvoorbeeld aan boord zijn: één of meer zwemvesten, een loeihoorn (te gebruiken bij mist), een set lampen (bij in vallende duisternis en mist), een anker, peddels, roeirie men en kompas. In prijs schommelt een boot met toe behoren (meestal plaats voor drie vissers) w rond de 5000 gulden. Strandafrit U zegt: dat is te duur. Ik ga, zon der lidmaatschap van de zeeT visclub, met een eenvoudige roeiboot de zee op. Dat kan niet. Want met uw boot op het strand te komen moet u ge bruik maken van de strandaf- ritten en daar moet officiële toestemming voor worden verkregen. De leden van de zeevisclub (negentig procent Noordwijkers, de rest komt uit heel Nederland) hebben die toestemming wel. Honderd van heri zijn in het be zit van een goedgekeurde boot. Acht maanden hebben die een stalling op het strand naast de post van de red dingsbrigade. De resterende maanden moeten de eige naars zelf voor onderdak voor hun boten zorgen. Dat zit de meesten niet lekker. Er zijn plannen om op het strand een permanente clubgebouw neer te zetten en een perma- Een bedrag van 25 gulden ver diende dezer dagen Camiel Dings, leerling van de scho lengemeenschap Zuid-West in Leiden. Het was de (in mijn ogen) uit erst schamele beloning (prijsniveau 1965) die klas genoten hem in het vooruit zicht hadden gesteld als Ca miel zijn weelderige haardos deskundig zou laten doen De tondeuse baant zich enthousiast verwijderen. De inmiddels kale scholier (rap met de tondeuse "ontmanteld" door de Leidse kapper John. v. d. Born) heeft op zijn manier een steentje willen bijdra gen aan de actie die vorige week in Leiden van start is gegaan ten bate van de ge handicapten sportvereni ging De Sleutels, afdeling Leiden. De schenking van Camiel is het nente berging. Maar daar is nog geen toestemming voor verkregen. REM-eiland De leden van de zeevisclub hebben net zoveel Noordzee tot hun beschikking als ze lief is. Maar voor de veiligheid houden ze een vast gebied aan van zo'n 500 meter tot 15 km uit de kust. Het is maar net waarop ze vissen: schol, schar, wijting, geul, paling of makreel. Ze varen uit tot iets verder dan het REM-eiland. Er hebben zich tot nu toe op dit stukje zee nog geen ongeluk ken voorgedaan met sport vissers. Toch wil de vereni ging dat in de nabije toekomst alle boten een radio- uitrusting aan boord nemen, zodat bij gevaar in een paar seconden de vaste wal kan worden gewaarschuwd. Reddinsboot En dan heeft de zeevisclub ook nog de zinnen gezet op een ei gen -reddingsboot, naast die van de officiële Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij. „Als er nu wat zou gebeuren zijn we afhankelijk van de KNZHRM reddingsboot. Het zou kunnen gebeuren dat die al uitgevaren is. Dan hebben we in elk geval een eigen boot achter de hand", zegt Las sooy. begin. Het meeste geld moet a.s. dinsdag binnenstromen als in de multifunctionele ijshal van Ton Menken tot diep in de nacht carnaval wordt gevierd. Vorige week heeft u daar in deze krant al het een en ander over kunnen lezen. Zo'n kaalknipactie "voor het goede doel" werkt in vrijge vig Nederland c.q. Leiden en omstreken ongetwijfeld als een boemerang. Er is bij voorbeeld ook al 100 gulden geboden voor de baard van Theo Huigsloot, één van de leden van het organiserende comité. Huigsloot wil zijn baard be schikbaar stellen, maar dan eist hij een peperdure sport- rolstoel. Niet meer en niet minder. Eigenlijk niet zo sportief want daardoor heeft Theo zijn baard min of meer veilig gesteld. Of niet? We zullen zien. Ongetwijfeld zullen er deze week meer bereid zijn tegen een schappelijke prijs baard, hoofdhaar of snor te laten sneuvelen. In deze rubriek wil ik daar dan wel melding van maken. Er zijn meer giften binnenge komen. Ook een fiets die tij dens het carnaval zal wor den verloot.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4