„Grondpolitiek breekpunt voor confessionelen" «fltsT/r ,Je hoort nog wat goeie muziek ook" eidse agenda Andere markttijden afgewezen Commissie achter plan „Ter Weer" Een beetje Belgisch Van der Sanden (CDA) in Zoeterwoude: ZOETERWOUDE - "Het CDA zal de samenwer- geschoven kunnen worden," aldus king met de PvdA eraan geven wanneer wij onze het kamerlld- zin niet krijgen," aldus het CDA-Tweede Kamer- De bijeenkomst in het Don Bosco- lid P. J.A. van der Sanden, die daarmee doelde op ^5 lom eênM^gadermg de grondpolitiek. "Dat zal voor ons zeker een breek punt worden," zo stelde het kamer lid, die daaraan overigens onmid- delijk toevoegde dat "compromis sen in het leven tot de geëigende oplossingen behoren." Van der Sanden sprak gisteravond op èen bijeenkomst van de Zoeter- woudse afdeling van de Land- en Tuinbouwers Bond. "Momenteel ligt er een voorstel van de regering op tafel waarim de ma terie van aan- en verkoop van grond naar onze smaak onbevredigend wordt geregeld. Met name de boe ren zouden weieens het gevoel kunnen krijgen onrechtvaardig behandeld te worden", zo stelde van der Sanden,dra die vooral op hamerde dat de term "gebruiks waarde" moet worden vervangen door vervangingswaarde": "De boer moet elders zijn bedrijf kun nen voortzetten wanneer zijn grond onteigend wordt. Daarbij mag hij financieel geen schade lijden," al dus de CDA-er. Van der Sanden meende verder dat de gemeenten voorkeursrecht bij aankoop van grond moeten krijgen om speculatie met grond te voor komen. "Daaraan moet dan wel een verplichting tot kopen worden ge- WASSENAAR - De Technische Diensten is gistera vond akkoord gegaan met enkele voorstellen die betrekking hebben op het gebied "Ter Weer". Men kon zich scharen achter de plannen voor ontsluiting van dit gebied, waarin deze maand nog begonnen zal worden met de bouw van een nieuw gebouw voor het Adelbert- college en waar men nog dit jaar hoopt te kunnen beginnen aan de bouw van ruim 150 woningen. Wat de ontsluiting van het gebied Ter Weer betreft hadden burge meester en wethouders voorge steld de Deylerweg, die bestaat uit twee gescheiden rijbanen, in het nieuwe gebied door te trekken als enkelbaansweg. Daarentegen wer den enkele bezwaren gehoord van uit de commissie. De heren Kelder (Werkend Wassenaar), Van Klave ren (CDA) en Haasnoot (WD) deelden mee een voorkeur te heb ben voor een dubbelbaansweg. De heer Schuyer onafhankelijk pleitte voor de veiligheid van de fietsers. Wethouder Van Dijk zei, dat het college op de doorgetrokken weg geen druk verkeer verwacht. Wat de fietsende leerlingen van het Adelbertcollege betreft, verwacht men dat de meesten van hen ge bruik zullen maken van een fiets- verbinding, die vanaf de De Ligne- straat zal worden aangelegd. Daar over ontstond echter enige discus sie want ook van de kant van de Rijksstraatweg komen iedere mor gen drommen fietsers in de richting van het huidige Adelbertcollege. Het voorlopige bebouwingsplan van de woningbouwvereniging St. Willibrordus kreeg de instemming huis i 5aa jaarvergadering, de bestuur verkiezingen werden de heren W. koppeld, omdat grondaankopen van Veen en B. van der Krogt anders eindeloos op de lange baan zonder bestemming herkozen. Van der Sanden (stqand): "Grondpolitiek breekpunt" Toon Kleijweg, centraal in Zoeterwoude •alles, ordebewaarder, kaartjesver- ZOETERWOUDE - Toon Kleijweg, in het dagelijks le ven werkzaam bij de afdeling algemene zaken bij de ge meente. Daarbuiten echter vaandeldrager van de St. Jans Fanfare, alsmede "ordebe waarder tijdens uitvoerin gen", manusje van alles bij SJZ en tot voor kort nog pen ningmeester van de perso neelsvereniging van de ge meente. Deze kleurrijke figuur, die vaak op zijn brommertje met gele helm en loswapperende jas door het dorp tuft, is zaterda- Door Kees Verzaal gochtend tijdens het concert van de St. Jans Fanfare danig in het zonnetje gezet. Burge meester Detmers sprak Toon in het Centrum lovend toe. Deze harde werker op de ach tergrond, altijd bereid om klusjes te doen waar een an der zijn neus voor ophaalt", zoals Detmers het uitdrukte, is door het bestuurvan de fan fare namelijk benoemd tot lid van verdienste. Een enorm geluich ging op, toen de burgemeester dit na mens het bestuur bekend maakt. En jawel hoor, Toon verliet voor even zijn post bij de deur en liet zich zichtbaar aangedaan zijn speld op de revers aanbrengen. Hoe lang zit Toon nu al bij de muziekvereniging? "Nou, dat zal gauw een jaar of twintig zyn. Ik ben begonnen als vaandeldrager en op de uitvoeringen scheur ik altijd de kaartjes en zorg ik dat de orde gehandhaafd blijft. Ik ben pas 58, en hoop het nog lange tijd te doen. Het bevalt me best. Het is gezellig en je hoort nog goeie muziek ook." Is Toon eigenlijk Zoeterwou- denaar van geboorte? "Nee, ik woon inmiddels wel al 38 jaar in Zoeterwoude, maar ben een rasechte Stompwij- ker. Ik heb destijds zelfs nog gevoetbald bij SNA, het hui dige Stomp wij kse Boys. Maar ja, 38 jaar geleden dus, wilde ik trouwen en kon ik voor 3,15 inclusief water een huis huren op de Schenkel- weg. Ik ben toen maar gauw naar zoeterwoude gekomen. En ik heb er nog geen mo ment spijt van." Voetbalt Toon nu nog? "Ja wat dacht je. En zolang ik kan lopen blijf ik het doen. Ik ben vanaf de oprichting in '45 lid van SJZ. Ik weet nog goed, in die beginperiode voetbal den we op het veld bij Jo EU derhorst aan de Dr. Kort- mannstraat op het land van Bertus Versteegen. In de Loethe ben ik nog terrein knecht geweest. De drain ering daar liep uit in de sloot. Het water in die sloot stond vaak erg hoog. Ik moest dan met een pompje de sloot leeg malen. Soms wel drie keer op een dag, want er ging maar voor een uur benzine in het ding." Als je niet bij de Fanfare of bij SJZ bent, werkt Toon by de gemeente? "Ja, gemeentewerken of eigen lijk heet de afdeling algemene zaken. Ik doe voorkomende voorlomende werkzaamhe den. Het is misschien gek gezegd, maar het laatst was ik nog putjesschepper. Maar niet meer zo als vröeger. het gaat nu machinaal, met een zoge naamde kolkenzuiger. We zo gen er toch 262 per dag leeg." Ieder mens zou wel eens iets graag willen. "Ik ook. Iedereen weet, dat SJZ vorig jaar een lichtinstallatie heeft gekregen. Ik heb zelf nog aan de graafwerkzaam heden deelgenomen. Ik zou nou nog eens dolgraag met mijn eigen jongens van de zaterdag-4 onder dat licht spe len. Dat zou voor Wethouder: „We zitten hier niet voor de consument VOORSCHOTEN - De WD-wethouder N. Oosterbaan dreigde gisteravond tijdens de commissievergadering van financiën het WD-raadslid E. de Keuning buiten de verga dering te plaatsen, indien hij door zou gaan met het maken van „geintjes". Wat door de we thouder als een geintje werd gezien, was volle dig ernst bij De Keuning en ook bij de overige commissieleden. De wethouder stelde voor om de weekmarkt- tijden te gaan veranderen. De vrijdagse markt zou dan om negen uur in de morgen open gaan en sluiten om vijf uur 's middags. Alle commissieleden waren niet gelukkig met deze verandering op de vraag of de consument geraadpleegd was, gaf de wethouder ten ant woord: „We zitten hier niet voor de consumen ten". Dat vond De Keuning een volkomen misplaat ste opmerking. Hij wilde cijfers over het be zoekersaantal en tevens gegevens over stand houders die eerder vertrekken, waardoor de markt thans al om vijf uur aan het „doodbloe den" is. De heer Ietstra (PCC) wees de wethouder erop dat de gemeente veel geld moet toeleggen op het instandhouden van de markt en dat daarom dit gemeenschapsgeld ten dienste moet staan van iedereen en niet alleen van een paar hande laren. De heren Visser (PPV) en Esselaar (CDA) steunden de zienswijze dat eerst de consument geraadpleegd moet worden. Wethouder Oos terbaan herhaalde nogmaals dat de consument niets in te brengen heeft. „De standhouders kunnen het best beoordelen welke tijden moe ten worden aangehouden". Na nogmaals een woedeuitval var* de wethouder werd het voor stel door hem teruggenomen. Ook bij het voorstel tot het verlenen van een extra krediet voor de aanpassing van de c.v.- installatie in het scholencomplex beet de heer De Keuning het spits af. Hij wilde weten waarom dit bedrag van f74.500 niet opgegeven is by het voorstel tot het multifunctioneel ma ken van het scholencomplex met aula in Noord-Hofland. Na dringende vragen van de andere commissieleden moest de wethouder toegeven dat dit vergeten was. Mr. Goosens (PPV) stelde daarna dat de PPV-fractie alleen akkoord kan gaan indien er in het voorstel komt te staan dat het inderdaad „vergeten" is. Mr. Esselaar (CDA) constateerde dat het vragen van extra kredieten een „chronisch verschijn sel" wordt. Wethouder Oosterbaan vertrouwde dat met de invoering van de reorganisatieplan nen de samenspraak tussen de diverse techni sche afdelingen beter gaat worden. Mr. Gibbon Democratisering, vrienden, is een verworvenheid die wij niet mogen verontachtzamen. Geen zee mag ons te hoog gaan en geen sloot mag ons te breed zijn om die verworvenheid te benutten. Let op. Prof. dr. A. D. Momigliano, de van oorsprong Italiaanse professor die van daag van de Leidse universi teit een eredoctoraat krijgt en die grote verdiensten heeft ge had o.a. op het gebied van de oude geschiedenis, geeft mor gen (woensdag) om 11.15 uur een college in het academiege bouw over "Eighteenth cen tury prelude to mr. Gibbon". Dit college is - en daar komt weer de democratisering - voor iedereen gratis toeganke lijk. Deskundig Voor humor, vriendinnen, ontbreekt ons eigenlijk de ruimte. Het navolgende is dan ook van bijna alle snieren ont daan: in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, wordt morgen een fo rumbijeenkomst gehouden over de vraag: Wie is deskun dig? Een goeie vraag, die ge steld wordt door Refarma, een groep die zichzelf omschrijft tische Studenten moeten hun mond houden en huiswerk maken, ze mogen blij zijn, dat ze van onze centen mogen studeren, zo luidt de stelling, die deze ru briek er nu maar even door heen schreeuwt. In het forum hebben zitting: prof. dr. A. H. Touber, hoogleraar Duits te Amsterdam, prof. dr. K. W. Ge- rritsma, hoogleraar farmacie te Leiden en mevrouw C. van Gelderen-Seigert, studente Duits uit Amsterdam. Forum leidster is onze vriendin Corrie Snelders, die om acht uur het startschot lost. Homosexualiteit "Homofielen, mensen zoals U en ik", staat boven een mede deling, die wij vanuit Augus- tinus ontvingen. In deze stu dentensociëteit, die op het Ra penburg gevestigd is, gaat de subcommissie intermense lijke Relaties morgenavond proberen taboes weg te wer ken omtrent homosexualiteit. Film, een spreker van de C.O.C. en discussie. Dat staat bezoe kers morgenavond te wachten. Ze moeten er om half negen zijn. Amnesty Amnesty International is een organisatie, die het opneemt voor politieke gevangenen. Prima, voortreffelijk en wie het niet gelooft, moet donder dagavond naar 't Breehuys gaan, waar Art Touw van de Nederlandse afdeling meer zal vertellen. Ook wordt de film "year of tortures" vertoond. Breestraat 19, aanvang acht Fotoclub Dinsdags draait er trouwens i het Vrijetijdscentrum een fc toclub voor de gevorderden. De deelnemers zullen werk groepen formeren en, kort sa mengevat, creatief bezig zijn. Meer informatie: tel. 146449, Breestraat 66. Taekwon-do Bij de in Den Bosch gehouden kampioenschappen tae kwon-do voor junioren, heb ben leerlingen van sportschool Van der Luit aardige successen genoekt. Theo Steeder werd derd; John Wijner, Hans Gosen en Ronald v.d. Oord brachten het tot de finale en moesten daarin met zilver genoegen nemen. Gerard v.d. Berg is ge kozen in het Nederlands team, dat zaterdag in Dortmund aan de slag moet, onder leiding van coach Aad v.d. Luit. Bravo. Niet De klaverjasavond voor mor gen georganiseerd door de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier in de kantine van de touwfabrieken, gaat niet door. In verband met de televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd Enge- land-Nederland is de avond verschoven, naar volgende week dinsdag. Veel rook bij brandje op afbraakterrein LEIDEN - De Leidse brandweer moest gistermiddag uitrukken naar het terrein van het voormalige Her ensingelstation, waar men bezig was om in opdracht van de ge meente een aantal krotten af te bre ken. Bij deze werkzaamheden kwamen zoveel ratten vrij dat de werklui besloten om de afbraak ter voorkoming van besmetting in brand te steken. Er ontstond daarna echter zo'n hevige rook ontwikkeling dat omwonenden er hinder van ondervonden en de brandweer alarmeerden. De brandweerlieden hebben het vuur toen geblust. LEIDEN - De muziek van Frank Zappa staat centraal vrijdagavond in het Vryetyscentrum Vrijetijds centrum de Breestraat. Ook wordt diens speelfilm "200 motels" ver toond. Naast Zappa zelf spelen daar in o.a. Ringo Starr, Keith Moon, Howard Kaylan en Mark Volman. Aanvang acht uur. LEIDERDORP - Laten we hier alsjeblieft een beetje Belgisch worden", verzuchtte CDA-er dr. J. Hekkelrhan gisteravond tij dens de vergadering van de Leiderdorpse commissie ruim telijke ordening en openbare werkenDaarmee doelde hij op het feit dat er in het algemeen wel wat erg eentonig gebouwd wordt en dat met name de ad viezen van de welstandscom missie die uniformiteit in de hand werken. Het welstandstoezicht stond tij dens de vergadering centraal, nadat adviezen van de betrok ken commissie een aantal malen aanleiding tot heftige discussie in de raad waren geweest. ,Jk geef toe dat welstajidsad- viezen uniformiteit in de hand werken", aldus wethouder drs. E. Drenth, die voor het eerst na een lange periode van ziekte de vergadering weer leidde. ,Maar er zitten aan deze zaak natuurlijk nogal wat kanten, met name in het persoonlijke vlak. Wat de een mooi vindt, hoeft de ander nog niet mooi te vinden". Drenth ging niet in op een sug gestie van het VVD-raadslid Th. Stuyvenberg om via een artikel in de bouwverordening ruimte te maken voor allerlei kleinere wijzigingen als bijvoorbeeld het verwijderen van raamstijlen, waarvoor nu nog altijd geod- keuring van B en W voor nodig is. Stuyvenberg verweet het col lege zich teveel achter de advie zen van de welstandscommissie te verschuilen zonder zich be wust te zijn van de eigen be stuurlijke verantwoordelijk heid. De commissie kwam uiteinde lijk niet tot een eensluidend standpunt, wat voor wethouder Drenth aanleiding was om te concluderen dat het college dan maar „naar bevind van zaken moet handelen" Hij deelde overigens wel mee in de toekomst wat soepeler met de adviezen van de welstands- te springen. DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, thema avond "Vrouwen in de overgang", 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansgroep, 7-8.30 uur nam., yoga, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken. 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Nederlands, studiebegeleiding BVB 1,8-10 uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd rukken, yoga, jazzballet, fotoclub voor gevorderden, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. SSR-gebouw, Hogewoerd, forum over "nieuwe vrijgestelden", 8 uur nam. Stadhuis, commissie interne organisatie en beheer, 8 uur nam. Steenschuur 6, lezing van de Leidse loge v. d. Theosofische Ver. "De schijnbare en de ware mens", spr. dhr. M.Brandt, 8 't Raedthuis, Nieuwe Rijn 19, lezing Ro- zekruisers Genootschap "Wie en wat is een Rozekruiser?", 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, financiën en cultuur, 7.30 uu: Gemeentehuis Leiderdorp, verkeer e Gemeentehuis Voorschoten, c algemene zaken, 8 uur narr Gemeentehuis Wassenaar, financiën, 8 uur nam. Gemeentehuis Zoeterwoude, sie onderwijs, 8 Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur na.. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur De 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werka- vond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhavenhuis, Hoflaan, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, zeefd rukken, volksdansen, jazzballet, astro logie, pottenbakken, tekenen en schil deren, alle groepen vanaf 8 uur nam. Academiegebouw, openbaar college van prof. Momigliao, 11.15 uur vm. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, forum "Wie is deskundig?", 8 uur nam. Augustinus, Rapenburg, bijeenkomst "Homofielen, mensen als u en ik", 8.30 Donderdag d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- tengem., 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar. 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare lokaal, Röde Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur AJg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, 8 m.m. filmclub, speel goed maken, Gom alle groepen vanaf 8 Leidse Schouwburg, Toneelgroep Kiss met "Salomé", 8.15 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, concert van het LESKO, 8.15 uur nam. Breehuys, Breestraat 19, informatie avond over Amnesty International, 8 uur Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 8 uur nam. Volkshuis, overleg binnenstadswyken. Gemeentehuis Oegstgeest, verkeer en vervoer, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie financiën, 8 uur nam. Gemeenehuis Wassenaar, commissie onderwijs, 8 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 febr., door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofd kantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884 Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. 39,80 57,65 147,70 Kwartaalabonnement per post Jaarabonnement Jaarabonnement per post 2 Losse nummers Abonnementsgelden bij uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2