De grote kruideniers gaan nog lager met hun prijzen IN HET KORT ZE ZIJN ZELF OOK GOEDKOPER UIT Frezen uit de vrije hand Gebruik van deodorants sterk gedaald Nieuwe was droger getest schillen PAGINA 16 DINSDAG fl FEBRUARI 1977 De Duitse fabriek Zenses heeft veel succes gehad met de vorig jaar geïntroduceerde „superschaafdie zonder meer in een elektrische boormachine kon worden gezet. Met een niet meedraaiende gelei- dekop werd de schaaf „gestuurd". Het vervolg op die schaaf is nu een serie vrij-uit-de-hand-frezen. Zonder gebruik van een boor- standaard zijn ook hiermee allerlei frees werken uit te voeren. De frees zelf wordt beschermd door een plastic beschermkap. Een as met stelringen, draaibaar gelagerd in een oranjekleurige plastic knop is het basisgereedschap. Hierop kun nen tien soorten raspfrezen worden gemonteerd via een bijgeleverde inbussleutel. De basisas kost 18 gulden, de bij passende frezen varieren in prijs van 12 tot 14 gulden per stuk. De foto's tonen hoe het frezen in de praktijk gaat. Na een klein beetje oefenen gaat het frezen uit de hand net zo prettig als met gebruik van een boorstandaard. Het voordeel van het uit-de-vrije-hand-frezen is dat het sneller gaat omdat we niet zoveel hoeven voor te bereiden. De Zenses gereedschappen wor den geïmporteerd door J. Graves, Nieuw-Vennep. Telefoon: 02526- 4352. Probleemloos zijn dergelijke profielen uit de hand te frezen. De plastic beschermkap zorgt dat we geen zaagsel in het gezicht krijgen. Niet alleen kunnen de grote kruideniers dankzij hun enorme omzetten genoegen nemen met een kleine winstmarge, maar ze zijn zelf bij hun inkoop ook al goedkoper uit dan hun kleinere collega's/Winkel- r ongedaan- De verschillen U moet voor de aardigheid Een pak Van Nelle Supra snelfilter Melk en melkprodukten koopt de koffie kost de kleine winkelier bij kruidenier in voor 5% lagere prijzen inkoop 3,94, en de grote 3,73. r kleine winkeliers: rgrote bedrijven met grote omzetten tre- eens kijken naar wat inkoopprijzen den al gauw op als hun eigen gros- die in de praktijk gelden sier. Dat wil zeggen dat zij alles bij fabrieken en importeurs inkopen tegen grossiersprijzen, zodat ook de grossiersmarge binnen hun ei gen bedrijf blijft. Ook daar kunnen zij dus uit putten om hun klanten zo concurrerend mogelijke prijzen te bieden. (Natuurlijk doen inkoop combinaties van kleinere winke liers dat ook, maar die zitten, door dat de omzet zo verspreid zit in vaak nauwelijks rendabele winkelier 58 cent, en aan de grote 54 cent. Een kuipje Becel margarine kost de kleine bij inkoop 1 gulden, en de grote 92 cent. l pakje Croma braadmar- de prijs voor de kleine 68 cent, en voor de grote 61 cent. Een zakje Calve borrelnootjes kost Een kleine pot Benco oploscacao Een pot Calve pindakaas koste kleine winkelier 1,92, een grote be- Voor taalt er 1,79 voor. garine i kels, met kosten die een groot deel grote 1,41. kleine winkelier 1,28, grote 1,16. Voor een pot satésaus van Calve be taalt de kleine winkelier 1,55, en de wordt door Nutricia aan de kleine berekend voor 2,78, en aan de grote voor 2,49. Een potje Olvarit groente (baby voeding) kost de kleine 74 cent, en de grote 66 cent. i de kleine winkelier inkoop 1,81 aan de grote 1,65. Een potje Hero hazelnootcreme kost een kleine winkelier 1,86 in koop, en een grote 1,70. Plus BTW Deze inkoopprijzen kunt u over igens niet rechtstreeks vergeleken met de prijzen die u in de winkels ziet. Bii deinkoop komt er namelijk nog btw bij (in de regel 4%), en bij de winkelprijzen zit die btw er in. illlIlilitüüIllIlilllülllllillliHlillillttiüi IlillllliliniüilSliHllillllilliliilllliülüllI llNIIIIIilltltltlttltlllllllIilitlUHil Het lijkt wel afgesproken werk. In de allereerste week van 1977 is een aantal grote supermarkt bedrijven gelijktijdig losgebarsten met een spec taculair gepresenteerde afprijzingsslag. Albert Heijn met 150 artikelen. Edah (tegenwoordig V D) met 235 artikelen. V D - Vendet met zo op het oog steeds meer artikelen in zijn afprijsadver- tenties. En Simon (voorheen De Wit, thans Albert Heijn), met de actie: "Simon verlaagt meer dan 100 artikelen". Zeer grote plaatselijk opererende Het Haagse supermarktbedrijf be- bedrijven, waarvan in Zuid- looft nu dat het de prijzen van die Holland o.m. de Konmar in Den artikelen gedurende enkele maan- Haag een voorbeeld is, lopen in den extreem laag zal houden. Zo deze prijzenslag niet meer achter de verkoopt de Konmar bijvoorbeeld landelijke concerns aan, maar gaan de jong belegen kaas voor nog geen zelf voorop. Zo heeft de Konmar in 60 cent per ons, een heel volkoren- de laatste dagen van vorig jaar een brood voor 1.19, en hamlappen voor actie ingeluid rond een voor de 70 cent per ons. consument zeer belangrijke groep van zes artikelen. Het gaat om bepaalde soorten en merken margarine, diepvries- groente, melk, kaas, vlees en brood. Een derde van al het geld dat een werknemersgezin in ons land jaar lijks aan zijn voeding uitgeeft, gaat op aan die zes dingen. Door L. Bakker Door de grote supermarktbedrijven worden wekelijks e den omgezet. De verkoop van intiem-deodorants is de afgelopen drie jaar gedaald van 4 miljoen gulden tot 0,9 mil joen. Dat kwam door de negatieve publiciteit over dat produkt, dat door veel deskundigen wordt ont raden. Door publicaties over de schade lijkheid van spuitbussen daalde het gebruik van deodorants in het al gemeen (dus inclusief intiem- en voetdeodorants) licht. Dat zegt het Britse vakblad Marketing in Euro pa. Odorex blijkt, met een marktaan deel van 27 procent, de meest ver kochte deodorant in ons land. Dan volgt het merk "8 x 4" (18,5 pro cent), Fa (16 procent) en Rexona (12 procent). De resterende 26,5 procent van de markt wordt door alle andere mer ken gezamenlijk gedeeld. Eigen manier Zo hebben de grote bedrijven alle maal hun eigen manier om het pu bliek op hun prijsvoordeel te wij zen. Het ene door zoveel mogelijk arti kelen op te sommen (maar daar zit ten dan natuurlijk ook de gebruike lijke pakjes pudding, blikjes mini-worstjes, potjes zilveruitjes, en doosjes pureepoeder bij). Het andere door extra zwaar op de prijzen te leunen van artikelen die een gezin dagelijks gebruikt. En dan zijn er natuurlijk ook nog verschillen in aangeboden merken. Soms zijn dat fabrikaten waar men de kwaliteit van kent, soms zijn het "eigen merken" die men zonder proberen minder makkelijk kan beoordelen. Dit zijn wel zo ongeveer de verschil len tussen de prijsacties, waar je als consument zo'n beetje je keus op kan baseren tussen de ene grote winkel of de andere. Want als je het preciezer wil weten, en denkt dat je er komt door de ver schillende reclames naast elkaar te leggen en te vergelijken, dan blijkt dat erg tegen te vallen. Wat moet je vergelijken? Gala kof fie van Niemeyer met Supra van Van Nelle? AH pindakaas met Calvé pindakaas? Hotelcake-zus met hotelcake-zo? Dat gaat toch immers niet op? Het een smaakt heel anders dan het andere en het hangt er maar net van af waar je van houdt. Maar goed, u hebt intussen wel be grepen dat het in elk geval geen "afgesproken werk" is, tussen de grote levensmiddelenverkopers. Ze zijn allemaal welgemoed het nieuwe jaar ingestapt, op jacht naar grote omzetten. Elk voor zichzelf. Hard nodig Die grote omzetten hebben ze hard nodig. Want zonder dat kunnen ze hun lage prijzen niet handhaven. Wat dat betreft zit de grootwinke lier eigenlijk net zo klem als de kleine man, met zijn winkel op de hoek. Die kleine winkelier kan niet goed koper omdat hij te weinig omzet. Hij heeft zijn hele winstmarge no dig om van te bestaan. Maar door dat hij niet goedkoper is, verliest hij steeds klanten. En zodoende kan hij uiteindelijk ook niet meer blij ven bestaan. Bij de grootwinkeliers gaat het zo: Ze zijn goedkoper dan de kleine winkelier. Daardoor krijgen ze meer klanten. Daardoor kunnen ze nog iets goedkoper worden, en dat hebben ze hard nodig om de prij sconcurrentie vol te houden met andere grootwinkeliers. Soms pro- Van het merk Carmeh (o.a. elektri sche haarrollers) is er sinds kort een wat ongewoon model wasd- roger. de Carminet. De importeur beveelt hem aan als erg handig. Je kunt hem namelijk opvouwen als hij niet in gebruik is. De dro-.^ ger bestaat uit een uitklapbaar bovenstuk met eronder een grote plastic zak. Je hangt het hele zaakje aan de muur. Het werkt elektrisch. De Consumentenbond heeft dit nieuwe apparaat snel onder-- zocht, en hier volgen enige con- statering van de organisatie: - De adviesprijs is 299 gulden. In de praktijk blijkt daar al gauw zo'n veertig tot vijftig gulden af te kunnen. - Het geluid dat het apparaat maakt, is gering vergeleken bij dat van de meeste andere wasd rogers. - Er moet wel flink gelucht kunnen worden want de waterdamp uit het wasgoed kan niet door een slang worden afgevoerd, maar gaat zo het huis in. - Er kan inderdaad de 2.7 kilo was- goed in worden gedroogd die de importeur opgeeft. - Je moet het wasgoed ophangen aan een rek met tien spijlen van bij elkaar 5Va meter lengte. - Vergeleken met een kleine trommeldroger van dezelfde wasgoedcapaciteit doet de Car minet er een tiende van de tijd langer over, en hij ver bruikt 35% meer stroom. - Als je alles bij alles neemt, bete kent dit extra stroomverbruik geen extra kosten,' want de Car minet is goedkoper in aanschaf. Je kunt zeggen dat hij even duur is als een trommeldroger als je tien kilo was per week droogt. Heb je minder te drogen dan komt de Carminet voordeliger uit dan een trommeldroger. - Het wasgoed wordt er minder, zacht in dan in een trommeldro ger, maar gladde katoen kreukt er weer minder in dan in een trom mel. 't Is net zo als buiten aan- de drooglijn. - De was droogt in de Carminet wel minder gelijkmatig (eigenlijk ook net als aan de drooglijn) dan in een droogtrommel. Zomen,- boorden en manchetten blijven het langst nat. Het Haagse supermarktbedrijf Konmar heeft zich behalve per advertentie met affiches i.. begeven. Het maakt zijn verlaagde prijzen voor belangrijke levensmiddelen nu ook direkt bekend v len en -borden. beren ze dat te forceren, door hun waren alvast nog lager te prijzen; in de hoop dat dit voldoende klanten ■extra naar hun winkels zal brengen om dat weer goed te maken. Van de kant van Albert Heijn is de zer dagen al toegegeven dat het be drijf zo'n extra zuigkracht hard no dig heeft. Men vreest namelijk een vertraging van de AH-winkels En wiens omzet niet groter en gro ter wordt, die kan het moeilijk krij gen in de levensmiddelenbranche. zijn die denken: in dat soort verschillende supermarktconcerns kêls verkopen ze oude, merkloze, di* Jaar vermoedelijk proberen opgekochte partijen. Integendeel, veel mogelijk in de slag te blijven. alle grote merken (die eerst zo fel Want tekeer gingen tegen afprijzing van hun artikelen) staan nu overal in die winkels vóórop. En de artikelen worden er zo snel verkocht dat ze nergens anders verser kunnen zijn. veel nieuwe weiland warenhuizen, waarnaar zij hun be langen kunnen overhevelen, zullen er ook binnen afzienbare tijd niet bijkomen. Intussen raakt er natuurlijk wel de omzet-groei Ik kreeg eens enkele gegevens te eentje helemaal tussen de molen die aantonen hoeveel speling zulke grote winkels hebben om te kunnen afprijzen. Op de inkoopprijzen komt bij Dat hebben ze gezien bij Simon de hun ongeveer 12% a 13% kosten. Bij Wit, bij De Gruyter, en bij een deel van de Co-op organisatie. Eens reu sachtige verkoop-ketens, en toen ineens verkocht, omgeturnd en op gedoekt. Waar de overgebleven concerns t i gewone supermarkt is dit ge stenen, en dat is de kleine winke lier. Ik zag bijvoorbeeld in dezelfde week waarin die afprijsacties start ten, een reclame voor "de Melk man". Een tijdelijke afprijzing van halfvolle melk van 95 naar 79 cent. ondernemingen eigenlijk allemaal discountzaken kan dat makkelijk behoefte aan hebben, dat zijn middeld 28%, en bij warenhuizen is Terwijl grote supermarkten er in- het zelfs 40% of meer. tussen mee op 69 cent zijn gaan Normaal is in een supermarkt de staan jaaromzet 4.000 a 6.000 gulden per vierkante meter winkel. Bij grote Doe het liever een week grote drukbeklante zaken, ze hun bedrijfskosten tot een nimum kunnen verminderen. Daarom willen ze meer Miro's, meer Maxis, en zulke zaken. i_ afdelingen zelfs bijna het dubbele. prijzen dan andere zaken. Dat zijn gewoon de nakomelingen Vooral nu de gemeente- en provin- de discountzaken die aan het ciebesturen de vestiging oplopen tot 17.000 gulden per vier- A l i i /S( kante meter, maar voor bepaalde Enfin, als consument moet ieder /V/01 lG VfOGQ voor zichzelf uitmaken, van welke w zaak hij het meest gemak of profijt heeft. Ik zou niet gaan uitpluizen wat je bij de een en wat bij de andere win kel moet gaan halen, want dan ver slijt je meer tijd en schoenen dan het opbrengt. Veel lager Vandaar dat die reuzewinkels de- Nu de modernste K? kunnen eind van de jaren '60 zijn begonnen. Nu blijken het de modernste er meest succesvolle winkels te zijn. Er zullen niet veel mensen meei nieuwe zeer grote winkels randen van de steden (zogenaamde weiland-warenhuizen) al een paar In geval van twijfel kun je, geloof ik, het beste al je boodschappen eens een week ergens anders gaan doen. Dan krijg je het meeste idee Laat geschilde aardappelen niet. onnodig lang in het water liggen en snijd ze pas vlak voor het koken jaar zitten tegen te houden, zullen van de prijzen en de kwaliteiten. Vooral de vitamines C en B lopen,- bij geschilde aardappelen kans op.- verlies, omdat ze oplosbaar zijn in r, water. Drogist Waar denkt u aan als het over "de drogist" gaat? Dat is nu officieel onderzocht. 17% van de mensen denkt dan aan geneesmiddelen. 20% denkt aan cosmetica; 63% denkt aan de drogist als een Petrofina's dochter Sigma heeft Q1!. ook een aandeel van 25 procent His- Nummer drie op de ranglijst van leveranciers is Brink en Molijn die een tiende deel van al die verfpro- dukten leverde. Laatstgenoemde levert ondermeer die warenhuizen als de In Zweden staan met ingang van cirkelmaaiermessen januari waarschuwingen op pakjes kan namelijk gevaar opleveren. Ga sigaretten en tabak. Er zijn voorlo- maar na: die messen draaien met pig zestien verschillende teksten zo'n 3000 omwentelingen per mi- bedacht, die wisselend op alle mer- nuut rond. Om trillingen te voor- ken komen te staan. De bedoeling winkelier met een bont assortiment jHema onder eigen naam verkopen, spulletjes. Nooit slijpen Verf We hebben vorig jaar 160 miljoen kilo verf op onze deuren, muren, schuttingen en wat al niet meer ge smeerd. Akzo-dochter Sikkens heeft onder meer met de Flexa- produkten een kwart van de verf geleverd. De messen naamde "kooi"-grasmaaiers moe ten zo nu en dan geslepen worden, liefst door een vakman, de van cirkelmaaiers mogen niet den geslepen. Na een seizoen zeer intensief gebruik moet die messen als ze bot zijn eenvou- gewone zoge- komen zijn die messen dan ook grondig uitgebalanceerd. Als de messen worden geslepen worden ze aan een kant dunner (dus lichter) dan aan de andere kant. Zo ont- van staan trillingen die extra slijtage van de machine veroorzaken met de kans op breuk. digweg laten vervangen door Veilig is daarom: vervangen. daarvan is dat de mensen niet over de waarschuwing heen gaan kijken doordat ze altijd hetzelfde op hun pakje zien staan. De teksten zeggen bijvoorbeeld: "Een rokershoest in de ochtend is een vroeg seintje van een slechte gezondheid. Het kan weer overgaan als u ophoudt met roken". Naar school In Nancy, in Frankrijk, kunnen de consumenten naar school, om les te krijgen in rechtsbescherming, eco nomie, wetkennis, voeding en ge zondheid. De cursus kost ongeveer 15 gulden. Er gaat veel tijd in zitten: vier maanden lang, zeven uur per week. Docenten zijn een arts, een bankdirecteur en twee advocaten. Op elk pakje margarine, halva- rine en bak- en braadvet moet sinds 1 januari staan wat erin zit. Het pro- duktschap voor margarine, vetten en oliën heeft in een verordening geregeld dat dat moet. Je kunt dan dus op de verpakking lezen of er plantaardig of dierlijk vet is ge bruikt, en verder hoeveel zout, kleurstof, conserveermiddel en wa ter. Scholing De automobilist heeft een betere scholing nodig, zegt de Duitse ver- keerspsycholoog dr. Gerhard Munsch. Volgens hem is dat de enige manier om het aantal ver-v keersongevallen te laten dalen. De betere scholing hoeft niet speciaal gericht te zijn op het goed reageren in kritische situaties. Het gaat Munsch vooral om het aanleren van een defensieve rijstijl en het bij--' brengen van een groter verant-., woordelijkheidsgevoel. Munsch is- een tegenstander van strenge ver- bonden. "Die zorgen ervoor dat een automobilist niet meer zelfstandig. denkt". Volgens hem gebeuren de. meeste auto-ongelukken, doordat, automobilisten niet langzamer- gaan rijden als plaatselijke om- standigheden dat nodig maken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16