Opnieuw onrast op TH in Delft Blank en zwart op zelfde school Rijkdom en hoererij CONFRONTATIE IN Z.-AFRIKA TUSSEN KERK EN STAAT: iiimiifiiiHBü Afscheid dr. Vlijm als studentenpastor Martelingen Ulster voor Europees Hof Bisschoppen Z.-Afrika over dienstweigering Bisdomraad wacht af DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 KAAPSTAD - Een verscherping van de confrontatie tussen kerk en staat in Zuid-Afrika over de invoering van m'ulti-raciale scholen is voorlopig afge wend. De Anglicaanse kerk heeft het rooms-katholieke voorbeeld om haar eigen scholen voor alle rassen open te stellen nog niet opgevolgd. Om een botsing met de regering te vermijden vroeg de aartsbisschop Burnett via de provinciale be stuurder van de Kaapprovincie aan Pretoria toestemming om de dis criminatie op de Anglicaanse scho len te elimineren. Deze afwach tende houding was niet verwacht, want in de pers was uitvoerig ge speculeerd dat de twee miljoen Anglicanen eveneens een eind aan de apartheid op hun scholen zou den maken. De Anglicaanse kerk heeft in het verleden al eerder ten opzichte van de regering afwij kende standpunten ingenomen en "In de christelijke wereld wordt rijkdom gemakkelijker geac cepteerd dan hoererijIn de bij bel is het anders: er staat wel: wee u, gij rijken", maar niet "wee u, gij hoeren De overspe lige vrouw ging getroost heen de rijke jongeling niet. De geld zucht is blijkbaar gevaarlijker, omdat zij moeilijker tot berouw leidt. Het is onthullend voor onze om gekeerde wereld, dat wij bij een omkoopschandaal al ras de bij beltekst hanteren: wie van u zonder zonde isMaar bij een situatie als waarin dat woord het eerst gesproken is, bij ft het meestal achterwege." Dr. O. Jager in een kroniek van het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. verleden jaar werd op een synode besloten de scholen voor alle rassen open te stellen. Serieus De rooms-katholieke kerk is nu de enige die de kleurbarrière op haar scholen heeft afgeschaft. Niet alle 171 rk scholen in Zuid-Afrika zijn echter multi-raciaal. Het gaat om een aantal van tien lagere scholen, die onder leiding van de Orde van de Dominicanen staan. Ze krijgen evenwel de volledige steun van de kerkelijke hiërarchie. Hun stap is in overeenstemming met een resolutie die verleden jaar op het bisschoppencongres is aan genomen. Hierin staat dat de an derhalf miljoen rooms-katholieken serieus streven naar afschaffing van de rassendiscriminatie in hun onderwijsinstellingen. Ook hebben zy dit verdedigd door te verwijzen naar de aangekondigde verander ingen in het rassenbeleid door de regering. "Wanneer blank en zwart in dezelfde schoolbanken zitten komt dit het begrip tussen de ras sen ten goede", aldus een rk woordvoerder. Een belangrijke steun in de rug is ook de houding van paus Paulus VI.. Deze heeft verleden week ver klaard volledig achter de opheffing van de discriminatie in het rk on- denvijs te staan. Noodzaak De publieke opinie heeft groten deels positief gereageerd. Blanke ouders wier kinderen naar open scholen gaan hebben nauwelijks protesten laten horen. "Door de openstelling van de scholen kun nen blank en zwart elkaar beter le ren kennen, en dat vind ik in dit land een bittere noodzaak", aldus een blanke woordvoerder in Port Elisabeth. De Engelstalige pers is eensgezind opgekomen voor het recht van ei gen scholen om een eigen toela tingsbeleid te regelen. Een krant in Kaapstad vond het uiterst onlo gisch, dat zwarte Zuidafrikanen niet, maar kinderen van zwarte di plomaten wel naar blanke scholen mogen. Zij drukte daarover het volgende grapje af: "Indien de re gering zegt dat er geen zwarte di plomaten, maar alleen gewone di plomaten in Zuid-Afrika zijn, bete kent dit nog niet dat er in Zuid- Afrika geen zwarte mensen, maar alleen gewone mensen zijn". Intussen is de schoolkwestie ook in de politieke arena van het parle ment beland. De oppositiepartijen kritiseren de regering dat zij eigen scholen niet de vrijheid laat om zelf te beslissen wie zij willen toelaten. De regerende Nationale Partij houdt echter vast aan de provin ciale bepalingen dat blanke scho len geen zwarte leerlingen mogen opnemen. "Het beleid van afzon derlijke ontwikkeling bepaalt dat elk ras zijn eigën scholen heeft en onderricht krijgt in de eigen moe dertaal", aldus een parlementslid van deze partij. Oplossing Toch is het niet uitgesloten dat met dit apartheidsbeginsel straks de hand wordt gelicht en dat voor sommige eigen scholen stilzwij gend het sein op groen wordt gezet. In kringen van de Nationale Partij is aangedrongen op een flexibele oplossing van de schoolkwestie. Voor een botsing met de blanke kerken schrikt de regering niet te rug. Daar wijzen genoeg voorbeel den op. Maar een verbod aan pri vate scholen om hun deuren voor zwarte leerlingen open te stellen, kan uitgelegd worden als een be wijs dat in het veranderingsproces in Zuid-Afrika weinig schot zit. En dat is een beeld dat de regering voor het oog van de buitenwereld liever niet opwekt. Dr. Vlijm: van Leiden naar Amsterdam LEIDEN - Dr. J. M. Vlijm zal binnenkort zijn werk als gereformeerd predikant in Leiden voor de studerenden beëindigen, omdat hij een functie heeft aanvaard aan de theologische faculteit van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Hij wordt daar coördinator van een breed onder zoek naar de veelvormigheid van de christelijke gemeente. Aan de verschillende instanties die het gereformeerde studentenwerk in Leiden behartigen, heeft dr. Vlijm gevraagd, hem zo mogelijk met in gang van 1 april van zijn functie te ontheffen. Hij is ruim twaalf jaar studentenpastor geweest. In de door zijn vertrek ontstane vacature zal op de gebruikelijke wijze worden voorzien. Dr. Vlijm, die 59 jaar is, wil graag nog een aantal jaren op een meer geconcentreerde manier met de kerk van de toekomst bezig zijn. Ver schillende vakgroepen van de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit gaan een bijdrage leveren aan het onderzoek naar de veelvor migheid van de gemeente (zoals oude testament, nieuwe testament, dogmatiek en godsdienstsociologie). Daarbij is iemand die de zaak coördineert (tot samenwerking en in verband brengt) onontbeerlijk. Dat nu wordt de verantwoordelijkheid van dr. Vlijm. Dit onderzoek zal zeker enkele jaren vergen. Het afscheid van dr. Vlijm betekent niet, dat ook de (regionale) Leidse Kerkbode hem zal moeten missen; hij hoopt aan de kerk van Leiden verbonden te kunnen blijven en zijn werk als redacteur voort te zetten. Dr. Vlijm was eerst prdikant in Ameide (1943). Van 1945 tot 1958 verrichtte hij missionaire arbeid op Midden-Java. Na zes jaar predikant in Voor burg te zijn geweest, kwam hij in december 1964 naar Leiden, waar hij het studentenpastoraat ter hand nam. "Heb je vandaag je kind al ge knuffeld?" Dat staat op stickers die de bond voor Goed Ouderschap in de Amerikaanse staat Iowa bij een actie uitgeeft. De desbetreffende afdeling van deze bond wordt ge leid door de predikant George Krumrey, die ook zelf met de ver koop van stickers voor 1 dollar per stuk is begonnen. Krumrey: "Velen bedoelen het goed en houden natuurlijk van hun kinderen, maar soms worden die verwaarloosd. Dat ligt ten dele aan onze levenswijze als volwassenen. Wij zijn druk doende, maar de kin deren komen tekort." De actie van de bond valt samen met de uitslag van een enquête vol gens welke het gemiddelde Ameri kaanse gezin per week minder dan 30 minuten in gezinsverband door brengt. Twee Amerikaanse sociologen in Los Angeles, Bengston en Acock, hebben de conclusie dat de invloed van het gezin terugloopt, tegenge sproken. In een studie over arbei dersgezinnen in deze stad stellen zij vast, dat de invloed van ouders op hun kinderen groter is dan alge meen wordt aangenomen. Vooral de godsdienstige houding brengen ouders op hun kinderen over, aldus deze sociologen, waarbij de invloed van de moeder doorgaans sterker is dan die van de vaders. Bestseller De uitgave van de bijbel in mo dern Engels in de Verenigde Sta ten is een bestseller geworden. In één maand zijn een miljoen exem plaren verkocht. Hiermee heeft deze uitgave van het Amerikaanse Bijbelgenootschap andere bestsel lers duidelijk verslagen. Op de tweede plaats staat het in 1975 ver schenen boek van Billy Graham over engelen. Van dit boek, getiteld "Gods geheime agenten", werden in drie maanden 810.000 exempla ren verkocht. De paus heeft in de Italiaanse samenleving een toenemend zede lijk verval en een beangstigende uitbreiding van de criminaliteit waargenomen, zo gaf hy zondag middag in een toespraak te kennen. "Het wordt steeds duidelijker, dat een verantwoord zedelijk handelen zijn wortels heeft in de liefde tot God en tot de mensen", aldus de paus. Met 11 stemmen voor, 9 tegen en 1 onthouding heeft de centrale Levensteken van ontvoerde Spanjaard MADRID (DPA) - De twee we ken geleden ontvoerde presi dent van het Spaanse militaire hooggerechtshof, luitenant- generaal Manuel Villaescusa Quilis, heeft een eerste teken van leven gegeven. Volgens het bureau ''Europa Press" ontving de minister van Defensie, gene raal Manuel Gutierrez Mellado, zaterdag een brief van de opper rechter. Over de inhoud is tot dusver niets bekendgemaakt. Er was bezorgdheid gerezen over de gezondheid van gene raal Villaescusa die een hartpa tiënt is. De "anti-fascistische verzets groep van de le oktober" (Gra- po) die acht weken geleden ook de voorzitter van de staatsraad, Antonio Maria de Oriol, ont voerde, heeft tot dusver diens familie geen levensteken van hem doen toekomen. Rond benoeming op bestuurspost Vlissingse politie pakt daders van roofoverval DEN HAAG - Gistermiddag is in Den Haag het boek "Parlementaire Geschiedenis van Nederland na 1945 - het eerste deel: het Kabinet Scher- merhorn-Drees, gepresenteerd. Op de foto zien we de auteurs van het boek, links prof. mr. F. J. F. M. Duynstee en rechts dr. J. Bosmans. VLISSINGEN (ANP) - De politie van Vlissingen heeft gistermiddag in samenwerking met de Middel burgse politie twee jongens gear resteerd, de 17-jarige M. R. L. uit Middelburg en de 18-jarige J. A. M. uit Vlissingen, die bekend hebben afgelopen vrijdagavond een roof overval te hebben gepleegd op een benzinepompstation in Rhittem, gemeente Vlissingen. Bij deze overval werd een 63-jarige pomp bediende uit Arnemuiden in zijn been geschoten, waarby hij een slagaderlijke bloeding opliep. De man bleef in leven, dankzij ingry- pen van twee voorbijgangers, die de man badend in zijn bloed aan troffen. De daders namen by deze overval 1500 mee. Het is nog niet bekend of de twee jongens ook betrokken zijn ge weest by een roofoverval op een benzinepompstation in Middel burg twee weken geleden. Daarbij werd de vrouwelijke pompbe diende met een wapen bedreigd en werd 800 weggenomen uit de kassa. STRAATSBURG (Reuter) - Het Europese hof voor de rechten van de mens is gisteren begonnen met de behandeling van de klacht van de Ierse Republiek tegen Groot- Brittannië, dat zich volgens Ierland schuldig heeft gemaakt aan het toepassen van methoden bij het ondervragen van gedetineerden in Noord-Ierland die in feite gelijk staan aan martelingen. Dublin bracht de zaak voor het hof nadat de Europese commissie voor de mensenrechten na een onder zoek van vier jaar tot de conclusie was gekomen dat Britse militairen in Ulster de conventie voor de rech ten van de mens hadden geschon den. De Britse regering bestrijdt de con clusie van de commissie niet, maar zij is wel boos op Dublin omdat het de zaak desondanks tot voor het Europese hof heeft doorgezet. In Londen en Belfast is men van me ning dat dit schadelijk is voor de pogingen een einde te maken aan de oorlog in Ulster. In Noord-Ierland is een geheim le gertje van vijfhonderd man ge vormd om het verboden Ierse re publikeinse leger, IRA, „te vernie tigen". John McQuade, een voor malig protestants lid van het nu ontbonden parlement van Noord- Ierland, zei gisteren dat het ge heime leger uit voormalige militai ren bestaat: „Wij zullen elke man van de IRA. of ieder ander die tegen vrede in Ulster werkt, opsporen en vernietigen". DELFT (SP) - Er dreigt opnieuw grote onrust te ontstaan op de Technische Hogeschool Delft. De inzet van de problemen wordt nu gevormd door een op handen zijnde benoeming van een nieuw kroonlid voor het nog steeds niet voltallige college van bestuur. Staatssecretaris dr. G. Klein (On derwijs en Wetenschappen) zou zich niets aantrekken van de ern stige kritiek die vanuit Delft tegen de kandidaat naar voren is gebracht. De kandidaat waarom het gaat is een hogere ambtenaar van het ministerie van Financiën, die, ondanks de nog niet gesanctio neerde benoeming, al afscheid heeft genomen van zyn departe ment. De benoemingscommissie uit de hogeschoolraad heeft geen enkel vertrouwen in de bestuurs- capaciteiten van deze kandidaat en zegt dat de informatie die aan de hogeschoolraad is verstrekt "een sterk negatief beeld" van de betrokkene geeft. Verontrust Op grond van die informaties heeft de hogeschoolraad de staatsse cretaris laten weten, dat de ont vangen inlichtingen over het functioneren van de kandidaat "de raad in hoge mate hebben verontrust, en de reeds aanwe zige twijfels aanzienlijk hebben versterkt". Wat de bestuurscolleges van de TH ook dwars zit, is dat de staatsse cretaris zich niets aantrekt van die kritiek. Gevreesd wordt nu, dat de bewindsman een eenzij dige beslissing neemt en binnen afzienbare tijd de betrokken functionaris van het departement van Financiën tot kroonlid in het college van bestuur benoemt. In kringen van de TH denkt men, dat de moeilyk bestuurbare si tuatie aan de TH hierdoor niet wordt verbeterd. Men vindt het onwaarschijnlijk, dat by de 70 beschikbare kandidaten niet ie mand is te vinden, die meer in stemming geniet dan de voor keur van de staatssecretaris. De AVRO-tv brengt vanavond weer het programma Toppop. In dit programma treedt o.a. de Engelse zangeres Abigal Jelly. JOHANNESBURG - De rk bis schoppenconferentie in Zuid- Afrika bespreekt deze week een aanbeveling van Pater Albert No lan, hoofd van de orde der Domini canen in dit land, dat de kerk steun zou moeten geven aan jonge man nen die op grond van gewetensbe zwaren dienst weigeren in het Zuidafrikaanse leger. Nolan zegt in een rapport dat mensen dienst moeten kunnen weigeren om paci fistische of godsdienstige redenen maar ook omdat ze geen deel willen hebben aan een oorlog die ze als onrechtvaardig beschouwen. De dienstplicht in Zuid-Afrika geldt alleen voor blanken. Dienst weigering ook op grond van gewe tensbezwaren, is er strafbaar, als ook het oproepen tot dienstweige ring. commissie van het Nederlands Is raëlitisch Genootschap het over koepelende orgaan van de op or thodoxe basis staande Joodse ge meenten in ons land - een motie aangenomen die ten doel heeft de Haagse opperrabbijn M. Fink te bewegen in Nederland te blijven. De heer Fink nam een beroep aan naar een synagoge in Londen Er waren allang gesprekken met hem om hem te benoemen tot op perrabbijn van Nederland, maar door ernstige meningsverschillen binnen de Nederlandse rabbinale wereld kon deze benoeming niet doorgaan. Gezien deze verschillen bevat de motie tevens de opdracht aan het bestuur dat er tussen de rabbinaten een afdoende taakafba kening komt. De Amsterdamse afgevaardigden stemden tegen de motie. In no vember vorig jaar benoemden zij hun oudste rabbijn, de heer M. Just (65), tot opperrabbijn van Amster dam. Zij zijn bang dat deze onder geschikt zou worden aan de 30- jarige opperrabbijn Fink als deze opperrabbijn van Nederland zou worden. Een opperrabbijn in Nederland wordt noodzakelijk geacht om de totaliteit van de Joodse gemeenten te kunnen vertegenwoordigen. Orthodox-Joodse kringen vinden dat de liberale Haagse opperrab bijn Soetendorp te veel als de enige rabbinale zegsman van de gehele Joodse gemeenschap in ons land wordt beschouwd. Drs. P. A. C. Douwes, directeur van de hervomde stichting voor diakonaal maatschappelijk werk in Groningen, is benoemd tot alge meen secretaris van de hervormde Generale Diakonale Raad. Hij volgt ds. L. Alons op die zijn functie op medisch'advies heeft moeten neer leggen. De heer Douwes is 47 jaar. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Terneuzen E. H. Wolbers Kerkdriel, te Sassenheim G. Zonneberg Heerde, te Hillegom A. Th. Rothfusz Ermelo, te Oos- them (Fr.) S. Ypma Maastricht; be dankt voor Lisse J. Mansvelt Zwijndrecht. Geref. Kerken Vrij gemaakt: beroepen: te Nijverdal H. J. de Vries Amsterdam, te zoeter- meer H. E. Nieuwenhuis Zuidwol- de. Chr. Geref. Kerken: aangeno men naar Apeldoorn-Oost H. Biesma Amsterdam. Geheim fonds: De pastorale raad van het (rk) bisdom Rotterdam ondersteunt de verzoeken aan bisschop Simonis om opening van zaken te geven over de „geheime fondsen" waar over hy de beschikking heeft. Ook stemt de raad in met de suggestie van de vergadering van dekens voor een breed overleg over de ge hele ambtsopleiding. De raad - het vertegenwoordigende adviesor gaan van leken en priesters - hoopt dat een eerste resultaat van dit overleg nog vóór de zomer zicht baar zal zijn. Het voorstel van het dagelijks be stuur van de raad bevatte aanvan kelijk ook betuigingen van veron trusting en teleurstelling („er blykt naast een open beleid ook nog een gesloten beleid te zyn"), maar de meerderheid achtte dat te emotio neel. Ook de bisschop zelf vond dit wel wat „sterk aangezet". De secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dr. A. van den Heuvel, spreekt in een brief aan de Braziliaanse president, Ernesto Geisel, zyn bezorgdheid uit over het lot van zes met name genoemde Brazilianen, die in december wer den gearresteerd, en van zes ande ren die verdwenen zijn en wier na men niet bekend zijn. Dr. Van den Heuvel zet vooral een vraagteken achter het feit dat het onderzoek in handen is gegeven van de politie-commissaris Fleury, wiens naam steeds in verband wordt gebracht met het martelen van gevangenen. Afschuwelijk Paus Paulus noemt in een condolantie-telegram aan de aarts bisschop van Salisbury de moord op zeven rk missionarissen in Rho- desië een „afschuwelijke daad van geweld". Ook de Zuidafrikaanse bisschoppenconferentie, de rk kerk van Engeland en bisschop Graber van Regensburg (Beieren) hebben tegen de moorden gepro testeerd. Bij de overval van de missiepost kwamen zondag twee Britse en een Ierse jezuiet, drie Duitse religieu zen en een Britse religieuze om het leven. Rhodesische troepen heb ben inmiddels een grootscheepse zuiveringsactie in het missiegebied ingezet. Beroepen Herv. Kerk - aangenomen naar Beverwyk H. Kwakkelstein Goes, naar Heeze C. Maats Schoonoord. Geref. Kerken: beroepen te Sur- huisterveen N. Goris Haarlemmermeer-Oost; aangeno men naar Woudenberg H. van Veen Harderwijk (leraar). Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Arnhem K. J. Velema Leeuwarden.Herv. Kerk: bedankt voor Strijen J. den Dikken Benthuizen; aangenomen naar Almkerk J. Kaai Nieuwveen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15