Steun Amerika aan Israël wordt vergroot Opnieuw dissidenten in Rusland opgepakt Young: VS helpt niet mee Smith te wippen Sowjet-Unie lanceert weer ruimtevaartuig Turner directeur van de CIA Astrada Amerika nu bedreigd door dooi Pers China roept op tot orde en eenheid Spaanse regering: Nederlands toestel haalt toeristen in Tanzania op DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 Grote school walvissen aangespoeld MAYPORT-Redders besproeien een op het strand bij Mayford in Florida aangespoelde school wal vissen. De dieren, door onbekende oorzaak op land geraakt, werden met natte dekens afgedekt en ge keerd opdat ze konden blijven ademhalen. Nadat de vrijwilligers en kustwachten het sproeien een nacht hadden volgehouden, bleken honderd walvissen dood, maar veertig konden bij hoog water - waarop de redders hadden gewacht - op eigen kracht diep water berei ken. NAIROBI (UPI)- De Verenigde Staten zullen een grotere rol gaan spelen bij Afrikaanse aan gelegenheiden maar zullen meewerken aan pogingen van zwarte Afrikanen het bewind van premier Ian Smith af te zet ten. Dit zei gisteren de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, in Nairobi. Young gebruikte een korte tus senlanding in Kenia om van ge dachten te wisselen met de Ke- niase minister van Buiten landse Zaken Moenjoea Waija- ki. Gistermiddag vloog hij door naar Nigeria waar hij in de hoofdstad Lagos het festival van kunst en cultuur zal bijwo- Over zijn verblijf van vier dagen in Tanzania als begin van zijn Afrikaanse reis, zei Young dat hij in zijn gesprekken met de Tanzaniaanse president Julius Nyerere en de Zambiaanse pre sident Kenneth Kaoenda de zelfde onderwerpen diverse malen had doorgepraat. „Iedereen lijkt op te roepen tot een wat grotere betrokkenheid van de Verenigde Staten waar de regering-Carter naar zijn. mening toe verplicht is", aldus Young. „Deze regering is echter in geen enkel opzicht verplicht de hele last op ziqji te nemen. Wij zien onszelf meer in een on dersteunende rol bij de samen werking met de volken van Af- WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een besluit van de regering-Ford gewijzigd en de militaire en economische steun aan Israël met 300 miljoen dollar (ca. 750 miljoen gulden) verhoogd. Dit is gisteren uit diplomatieke kringen vernomen. WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Carter zal admiraal Stansfield Turner, bevelhebber der NAVO- strydkrachten in Zuid-Europa, voordragen voor de functie van di recteur van de buitenlandse inlich tingendienst, de CIA. Dit heeft het Witte Huis gisteren meegedeeld. De 54-jarige admiraal Turner kwam in 1946, tegelijk met de president, van de marine-academie in Anna polis. Zij waren klasgenoten. Carters oorspronkelijke kéuze voor de top van de CIA was de vroegere adviseur van president Kennedy, Theodore Sorensen. Deze trok zich echter terug toen er verzet tegen zijn benoeming kwam van de Se naat. Carter benoemde verder Graham Claytor tot minister van Marine. Claytor, 64, is president-directeur van de spoorwegmaatschappij "Southern Railways". Eerder heeft hij als advocaat in Washington ge werkt. In de oorlog heeft hij het be vel gevoerd over onderzeeboot a- gers. ADVERTENTIE Excellente sherry Met garantiezegel Vijf types. Spaanse botteling. Voor nog géén zeven gulden te koop bij 600 e "DELCAVE" slijters f en wijnhandela herkenbaar aar vignet op de deur. Het bewind van Ford had in één van zijn laatste regeringsdaden voor het komende jaar 1.5 miljard voor Israël gevraagd. De Israëli's hadden 2.3 miljard gevraagd. Van de door de regering verzochte 1.5 miljard zqu 1 miljard zijn voor militaire bijstand waarvan de helft een rechtstreekse schenking zou zijn. Daarboven zou 500 miljoen dollar aan economische hulp wor den verstrekt. De regering-Carter verhoogde vol gens genoemde kringen de econo mische steun met 300 miljoen dol lar waarmee het totale verzoek aan het Congres voor het belastingjaar 1978 zou komen op 1.8 miljard dol lar. Bovendien heeft het departement van Buitenlandse Zaken de Israëli sche regering meegedeeld dat het zich zou houden aan alle eerdere beloften voor wapenverkopen aan Israël, waaronder een omstreden „aerosoi-bom", die een explosief brandstofmengsel loslaat dat ver volgens ontploft. Verlies De Israëlische minister van Defen sie, Shimon Peres, heeft gisteren verklaard dat Israël een bedrag van 150 miljoen dollar (375 miljoen gul den) zal verliezen als de v.s. geen goedkeuring verlenen aan de ver koop van de Israëlische Kfir (Welp) gevechtsvliegtuigen aan Ecuador. Regeringskringen zeiden dat voor de verkoop van 24 toestellen aan Ecuador Amerikaanse toestem ming nodig is omdat de motor daarvan is gemaakt in de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering heeft inmiddels laten weten tegen de verkoop aan Ecuador te zijn. Goedkeuring van de leverantie „zou strijdig zijn met ons beleid wat betreft de levering van vliegtuigen met moderne uitrusting aan Latijns-Amerikaanse landen". Minister Peres deelde mee dat als de verkoop niet doorgaat Ecuador Franse Fl-mirages of Amerikaanse F5-gevechtstoestellen zal kopen. Voor Israël een strop van 150 mil joen dollar. De Israëlische lucht macht zal de toestellen dan waar schijnlijk zelf in gebruik nemen. De Israëlische minister van Buiten lands Zaken, Yigal Allon, zei eerder dat hij de publiciteit rond de zaak met Ecuador betreurde en dat dit Israël schade bracht. Verkeerde voet Over de aanwezigheid van Syrische troepen in Zuid-Libanon zei Peres dat Israel voorzichtig moet zijn zijn betrekkingen met de regering- Carter niet op de verkeerde voet te beginnen. Israël deelde Washington mee dat het staat op een terugtrekking van Syrische troepen in Zuid-Libanon dichtbij de grens met Israël. Peres voegde er aan toe dat Israël niet de ^nd^nadiat zij de stoffelijke overschotten MOES AMI - Pater Dustan Myerscough troost t predikant en een missiewerker die door verdriet zijn over- zeven blanke zendelingen hadden gezien die zondag door nationalistische guerrilla-strijders om het leven werden gebracht. Pater Myerscrough was de enige overlevende van de aanslag. MOSKOU (UPI/DPA) - Het hoofd van een groep die werd ge vormd om na te gaan of Moskou zich houdt aan de acte van de vei ligheidsconferentie van Helsinki, Mikoly Roedenko, (55) is zater dag gearresteerd. Dit hebben mede-dissidenten gisteren op een persconferentie meegedeeld. Naast Roedenko werd ook de on derwijze Olexy Tikhy, die ook tot deze groep behoort, aangehou den. De Moskouse afdeling voor "con trole" op de uitvoering van Hel sinki, zei dat de vrouw van Roe denko als daad van vernedering geheel werd uitgekleed toen de politie hun huis doorzocht. Ook twee andere huizen werden door zocht na de arrestatie van de schrijver en oorlogsinvalide Roedenko. De dissidenten noemden de arrestatie van Roe denko en van de dichter en een van de grootste activisten van het land, Alexander Ginzburg, on derdeel van een "algehele aanval van de Sowjet-autoriteiten op de groep van Helsinki". De dissidenten gaven een brief vrij die dor 250 personen was ge tekend en waarin steun aan Ginzburg werd uitgesproken. Ginzburg werd na zijn arrestatie naar een gevangenis in Galoega overgebracht. Hij werd niet van een overtreding beschuldigd. Wel was hy eerder onofficieel be schuldigd van onwettig bezit van buitenlands geld. Ook de Amerikaanse regering heeft gisteren kritiek geleverd op de behandeling van de vorige week in Moskou gearresteerde Sowjet-dissident Alexander Ginzburg. In een verklaring werd gezegd: "Wij beschouwen met zorg de behandeling van Alexan der Ginzburg en wij hebben de Sowjet-regering van onze opvat tingen daarover op de hoogte ge bracht". De Amerikaanse regering had tot de openlijke verklaring besloten daar Ginzburg blijkbaar voor een "bijzonder harde behandeling" was uitgekozen. Met de publicatie van de door de minister van Buitenlandse Za ken, Cyrus Vance, uitdrukkelijk goedgekeurde verklaring is de zenuwoorlog tussen Washington en Moskou in de kwestie van de mensenrechten tot een nieuw hoogtepunt gekomen. Nog geen twee weken geleden had een der gelijk opkomen voor de vooraan staande Sowjet-dissident Andrei Sacharow tot scherpe kritiek van Moskou geleid. Afgelopen zaterdag had de Ame rikaanse regering in antwoord op de uitwijzing van de Ameri kaanse correspondent George Krimsky uit Moskou de ver blijfsvergunning van de corres pondent van het Sowjet-persbu- reau Tass Wladimir Aleksejew ingetrokken. De Russische am bassadeur in Washington zei gis teren dat er voor deze stap "abso luut geen reden" was. rika en de Afrikaanse landen", zei Young. De ambassadeur verwierp een oproep van Nyerere dat de Ver enigde Staten helpen om het „struikelblok" Smith uit de weg te helpen als een eerste stap naar een vreedzame oplossing voor het vraagstuk Rhodesië. Young is van mening dat elke oplossing tot stand moet komen in samenwerking met de men sen die de macht hebben. Vol gens de ambassadeur kan een realistische regeling van het vraagstuk slechts tot stand ko men met de mensen die de wa pens hebben en moorden,-dus zowel Smith als de Rhodesische nationalisten. MOSKOU (AFP/Reuter) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een ruimtevaartuig, de Sojoez-24, ge lanceerd met aan boord twee bemanningsleden. Volgens het Russische persbureau Tass heeft de vlucht voortzet ting tot doel van de technische studio en experimenten met het ruimtestation Saljoet-5 dat al ge ruime tijd in de lucht is. Tass meldde verder dat de systemen aan boord van Sojoez-24 normaal functioneren en de bemanning is in goede conditie. De twee ruimtevaarders zijn kolo nel Victor Borbatko en luitenant-kolonel Joeri Glazkow. De lancering vond plaats om 17.12 uur (onze tijd). De laatste bemande ruimtcvlucht van de Sowjet-Unie was 14 okto ber vorig jaar. Dat ruimteschip keerde twee dagen later terug omdat er moeilijkheden waren. Deze vlucht met de Sojoez-23 eindigde bijna in een ramp toen de ruimtevaarders tijdens een sneeuwjacht in een meer in Centraal-azië landden.' Prettiger ervaringen had de bemanning van de Sojoez-21. Zij koppelde aan de Saljoez-5 en vertoefden in juli en augustus vorig jaar zeven weken aan boord van het ruimte-, laboratorium. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen De nieuwe Singer Futura 's Werelds eerste naaimachine met een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, 't Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe b-ein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.699,-. Grapo ultra-links MADRID (UPI) - De Grapo, de "an tifascistische verzetsgroep van de eerste oktober" in Spanje, is een ex treem linkse groepering en niet ultra-recht als eerst werd gedacht. Dit heeft de onderminister van Binnenlandse Zaken José Miguel Orti bekendgemaakt. De Grapo eiste de verantwoorde lijkheid op van de ontvoering van twee hoge Spaanse functionaris sen, benevens van de recente moordaanslagen op politieman- ■k NAIROBI (UPI) - Een Nederlands passagiersvliegtuig heeft gisteren met speciale toestemming van de Tanzaniaanse regering 70 toeristen uit Japan, West-Duitsland, Italië en Scandinavië opgehaald uit Kilimanjaro in Noord-Tanzania en naar Nairobi in Kenia overgebracht. De toeristen zaten al sinds vorige week in Tanzania gevangen omdat de Tanzaniaanse autoriteiten de grenzen van het land gesloten hadden. Zondagnacht waren al 52 Westetuitse toeristen met een speciale charter vlucht uit Tanzania overgebracht naar de Keniase hoofdstad. Volgens functionarissen van diverse ambassades in Tanzania waren afge lopen donderdag near schatting 1000 toeristen het slachtoffer van de plot selinge grenssluiting tussen Tanzania en Kenia. PEKING (AFP) - De officiële Chi nese pers heeft gisteren een krachtige oproep gedaan tot een "op de plaats rust", herstel van de orde in het land en "absolute eenheid rondom het centrale co mité geleid door voorzitter Hoea Koeo-feng". De pers stelde „passiviteit" van be paalde kaderleden aan de kaak. Zij onderwerpen zich niet aan de instructies van de centrale lei ding waar deze het uitdiepen van de kritiek op de "bende van de vier" vraagt. Deze "tegenzin" tegen het zich "met vurigheid" inzetten voor de veroordeling van de weduwe van Mao Tse-toeng, Tsjiang Tsjing en de drie andere hoge radicale lei ders die in oktober '76 werden gearresteerd, zou "ernstige ge volgen" kunnen hebben, schrijft het Volksdagblad van Peking in een voorpagina-artikel. Samen met het officiële partij- orgaan, het tijdschrift van de par tij "Rode vlag" en de krant van het Volksbevrijdingsleger, roept het volksdagblad met grote kracht op tot "eenheid en stabili teit", zoals door voorzitter Hoea Koeo-feng bepleit in een rede tot de natie op 25 december van het vorige jaar. Het huidige klimaat in de Volksre publiek, schrijft de officiële pers, is zodanig, dat men de aanwezig heid zou vergeten van "de tijger en de wolf'. Met deze twee wor den bedoeld het imperialisme (meer in het bijzonder het Ame- NEW YORK (Reuter) - Er daagt verlichting voor de amerikanen uit de greep van de strengste vorst van de eeuw, maar deskun digen waarschuwden gisteren dat plotselinge dooi tot ernstige overstromingen kan leiden. De weerstations meldden dat de temperaturen in vrijwel de ge hele Verenigde Staten onmiddel lijk gaan stijgen en dat heeft de afdeling water en lucht van het ministerie van Handel waar schuwend de vinger doen heffen. Als de lente te snel komt, dreigt een ernstige toestand, aldus deze afdeling. De combinatie van de diep bevroren rivieren, de grote hoeveelheid water die in de vorm van sneeuw ligt opgehoopt en de bevroren grond baren zorgen. Het grootste gevaar voor overstro mingen zal komen van het Erie- meer en het Ontario-meer en van de rivier de Ohio zuidelijk naar Cincinnati. Als de dooi langza mer doorzet, zal het overstro mingsgevaar verminderen, bieden aan de mogelijke agressie Een teken van de komende'dooi van tijger en wolf. Gehoor te ge ven aan de oproep van voorzitter Hoea, aldus de officiële pers, zal regeren mogelijk maken en het volvoeren van de zware taken die wachten, vooral op economische terrein. rikaanse) en het sociaal- imperialisme (het Sowjetrussi- sche). De eenheid en stabiliteit waartoe wordt opgeroepen zijn hard no dig als men het hoofd wil kunnen s gisteren zichtbaar op de Mis sissippi waar de "ijsprop" tussen Cairo in Illinois en St. Louis, een afstand van 260 kilometer, begon te breken. Ook op andere rivieren verbeterde de ijstoestand, aldus de kustwacht. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Een Kindermann auto matische diaprojector model 1800 voor ge bruik met diaraampjes 5x5 cm met dia's 24x36 mm. Met universeel magazijn voor 36 dia's; gebruik van rondmaga- zijn mogelijk. Afstands- bedieningskabel voor diatransport. Een ge schenk ter waarde van 329,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13