Regering wil hervatting van gesprek oppositie Wijzigingen in kabinet Egypte Giscard sprak met "doorsnee- Franse" volk Frans doodvonnis wegens kindermoord Franfoise Clanstre terng in Frankrijk ra WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 DOUAI (UPI) - In de Noord- franse stad Douai is gisteren de 35-jarige Jèrome Carrein in ho ger beroep ter dood veroor deeld wegens het doden van een negenjarig meisje. Drie maanden geleden had de recht bank in Saint-Omer hetzelfde vonnis geveld. Carrein hoorde de uitspraak onbewogen aan, maar het pu bliek betuigde met applaus zijn •instemming. Als president Va- lèry Gisard d'Estaing geen gra tie verleent, eindigt Carrein zijn leven onder de guillotine Indien hij wel begenadigd (wordt, krijgt hij levenslange gevangenisstraf die echter we gens goed gedrag tot 20 jaar kan worden beperkt. Carrein, de oudste uit een gezin met acht kinderen, leed aan tu berculose. Hij was werkeloos en woonde in een tent bij een ri vier, waar hij het meisje na een poging tot verkrachting op 27 oktober 1975 vermoordde. Vol gens getuigen was hu alcoho list. Bij een onderzoek was ge bleken dat hij ten tijde van de moord onder invloed van sterke drank was. Het proces in Douai trok be trekkelijk weinig publiciteit, in vergelijking met de recente rechtszaak in Troyes, waar Pa trick Henry terechtstond we gens ontvoering van en moord op een jongen. Henry kreeg le venslang. Sinds Giscard tot president werd gekozen, heeft hij vijf van de zes ter dood ver oordeelde moordenaars bege nadigd. De enige die werd ont hoofd, was ook schuldig be vonden aan kindermoord. n - Een grappig effect werd veroorzaakt door onderkoelde regen, die i plastic beschermlaag van de bodem bij een boerderij viel. ONDANKS GOLF JAN GEWELD IN SPANJE: MADRID (UPI/AFP/DPA/Reuter) - Premier Adolfo Sua- tez van Spanje wil deze week de besprekingen met de op positiepartijen hervatten, ter voorbereiding van de verkie zingen van het komend voorjaar, zo is gisteren uit welinge lichte bron in Madrid vernomen. De premier zou er grote waarde aan hechten dat de verkie zingen gewoon doorgaan, ondanks de golf van politiek ge weld, die de afgelopen week tien mensenlevens eiste. Het Spaanse kabinet kwam giste ren opnieuw in speciale zitting bij een om een rapport aan te horen van minister van Binnenlandse Zaken Rodolfo Martin a Villa. Er zijn ongeveer 25D arrestaties ver richt, overwegend in uiterst linkse kringen. De politie is er kennelijk nog niet in geslaagd de aanslagen op te helderen. Suarez heeft de aan slagen veroordeeld als een poging het leger te provoceren om zo de overgang van dictatuur naar demo cratie te dwarsbomen. Verontwaardiging In linkse kring hebben de arresta ties nogal wat verontwaardiging veroorzaakt omdat er nauwelijks rechtse extremisten zijn aange houden. Volgens sommige waar nemers moeten de massa- arrestaties de verontwaardigde ge neraals tonen dat er krachtdadig wordt opgetreden tegen de moor denaars van politiemannen, en de ontvoerders van generaal Villae- scusa Quilis, de voorzitter van het militair hooggerechtshof. Koning Juan Carlos bezocht gisteren ver scheidene legerbases, waarmee hij kennelijk wilde demonstreren dat er geen kloof tussen regering en le ger bestaat. De prö-communistische arbeider scommissies, de pro-socialistische vakbeweging UGT en de federatie van socialistische partijen hebben gisteren tegen de arrestatiegolf ge protesteerd. Scholier In een buitenwijk van Madrid zijn gisteren schoten gewisseld tussen politiemannen in burger en onbe kende schutters, die wisten te ont komen. Er vielen geen slachtoffers. Volgens het dagblad Informacio- nes was de politie er zondag bijna in geslaagd een lid van Grapo (de mysterieuze beweging die de ver antwoordelijkheid voor de ontvoe ringen en de dood van de agenten opeist) te pakken, toen deze be trokken was bij een auto-ongeluk. Maar hoewel de man gewond was wist hij te ontsnappen. De politie kon wel een van zijn vrienden ar resteren, en zo beschikken over nieuwe aanwijzingen voor de op sporing van de ontvoerders, aldus de krant. Grapo heeft gisteren gedreigd met meer ontvoeringen, als de regering de resterende politieke gevange nen in Spanje niet vrijlaat. De AAA, (apostolische anti-communistische alliantie), die verantwoordelijk wordt geacht voor de moord op vijf linkse advocaten, heeft gisteren dreigbrieven gestuurd aan Madri- leense advocaten en aan vakbonds leiders. Ze worden met de dood be dreigd als ze politieke activiteit blijven bedrijven bij 'Hidro-Nitro', een chemische fabriek in Monzon waar stakingsacties worden ge voerd. Verborgen Vijf Baskische gevangenen, van wie werd aangenomen dat ze in de cember uit de gevangenis van Ba- sauri waren ontsnapt, blijken zich zeven weken lang verborgen te hebben gehouden op een zolder in de gevangenis. Ze hadden daar te voren een voedselvoorraad van blikjes melk en potten honing aan gelegd. De vijf verdwenen op 12 december en omdat er een touw over de ge vangenismuur hing werd veron dersteld dat ze ontsnapt waren. Sindsdien werkte het vijftal 's nachts aan het graven van een gang van onder de vloer van de gevange niswasserij naar de buitenwereld. Die activiteit werd onlangs ontdekt toen de tunnel onder het gewicht van een vrachtwagen instortte. Twee van de vijf waren activisten van de Baskische afscheidingsbe- weing ETA, een was een maoïstisch activist, en twee waren gewone criminele gevangenen. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen ti De nieuwe Singer Fulura 's Werelds eerste naaimachine met een elektronisch brein, die u al het werk uit handen neemt. Zo hoeft u maar een knopje in te drukken en de steek die u nodig heeft komt automatisch in beeld. Geen moeilijk gezoek meer naar handeltjes, geen ingewikkeld gedoe met sjablonen, 't Is alleen nog maar een kwestie van één druk op de knop. De Futura: het nieuwe brein waar Singer achter staat. Winkelprijs 1.699,-. TOULOUSE - De Franse archeo loge Frangoise Claustre verlaat hier per auto het vliegveld van Toulouse. Daar kwam zij gisteren aan na een gevangenschap van 33 maanden in het Afrikaanse land Tsjaad. De 3 9-jarige mevrouw Claustre vertrok uit Libië met een vlieg tuig van de Franse regering. Zij zei in goede gezondheid te ver keren, maar uitgeput te zijn. Haar echtgenoot, die haar in Tsjaad is gaan opzoeken en toen ook door rebellen werd gevangen genomen, is eveneens vrijgelaten. CAÏRO (UPI) - De Egypti sche premier Mamdoech Sa lem heeft gisteren zijn 32 man sterke kabinet gewij zigd. Ondermeer heeft Sa lem minister van Binnen landse Zaken Spajed Fachmi ontslagen en zal hij in de toekomst zelf deze functie bekleden. Behalve Fachmy zijn ook de ministers van Sociale Za ken, van Informatie en Cul tuur en van Toerisme en de Burgerluchtvaart afgetre den. Fachmy, een politie-officier, was pas sinds 1975 minister van Bin nenlandse Zaken. De veiligheid stroepen, die onder zijn bevel stonden, werden na de recente onlusten ernstig gekritiseerd omdat zij niet vooraf erin ge slaagd waren het uitbreken van rellen te voorkomen. Verantwoordelijk De ministers die belast zijn met het uitstippelen van het financiële en economische beleid van het land, hebben hun functies behouden. Waarnemers maken hieruit op dat president Anwar Sadat hen niet verantwoordelijk acht voor de rellen van vorige maand waar bij 79 mensen omkwamen en honderden gewond raakten. Dit ondanks het feit dat de rellen veroorzaakt werden door de eco nomische maatregelen die deze ministers voorgesteld hadden. De Egyptische prémier Mam doech Salem is nu tevens minister van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE CITROËN MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f 6.999,- Het ontslag van de minister formatie is niet verwonderlijk wanneer herinnerd wordt aan een toespraak die Sadat vorige week hield en waarin hij de schuld voor het uitbreken van de rellen voornamelijk in handen legde van de Egyptische media die „het volk psychologisch had den gemobiliseerd" door vooral de negatieve aspecten van de Egyptische samenleving naar vo ren te halen. Media Waldheim vol PARIJS (AFP/UPI) - President Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk rekent erop dat hij zijn ambtstermijn normaal, dus tot 1981, kan volmaken. Hij zei dit gisteravond in een door de tv uit gezonden gesprek met 60 "gewo ne" Franse burgers, een dwars- docrsnee van de bevolking. Het gesprek had plaats op het Elysee. Giscards gesprekspart ners waren volgens deze ver deelsleutel gekozen: twintig aan hangers van de huidige rege ringscombinatie, 22 aanhangers van de verbonden linkse opposi tie (onder wie 8 communisten) en 18 mensen zonder uitgesproken politieke voorkeur. "Ik betreur dat de linkse opposi tie zich met handen en voeten heeft vastgeketend aan haar ge meenschappelijke programma", zei de president. Hij beschouwt dat program als een "catalogus van achterhaalde maatschappe lijke doelstellingen, die, mochten ze worden gerealiseerd, de Franse economie zouden ont wrichten en verlammen". De president achtte de kandida tuur voor het Parijse burgemees- terschap van Gaullisten-chef Chirac geen reëel gevaar voor zijn regeringscombinatie. Hij be treurde wel dat Chirac had ge weigerd zijn plannen te bespre ken met premier Barre. Frankrijk, gaf Giscard in de dis cussie toe, "is geen model van so ciale rechtvaardigheid". Hij wees er echter op dat de koopkracht voor alle werknemers gezamen lijk de afgelopen paar jaar is ge stegen. Een jonge communist interpel leerde Giscard over mensenrech ten en burgerlijke vrijheden in Frankrijk. "Frankrijk is een van de vrijste landen ter wereld", antwoordde de president, "kunt u me een en kel voorbeeld geven van een communistisch land waar een verklaard tegenstander van het regime het staatshoofd ten over staan van miljoenen tv-kijkers aan de tand kan voelen?" Er'ontspon zich een uitvoerige discussie over de doodstraf waarin de president het exclu sieve gratierecht heeft. Giscard zei dat deze macht over leven en dood hem zwaar drukt, "temeer waar het land op dit stuk in twee kampen is verdeeld". Volgens Giscard bestaat er in Frankrijk waarschijnlijk een meerderheid die de zwaarste straf wil handha ven. Hij onderstreepte dat hij in deze aangelegenheden zeer zorg vuldig tewerk gaat en de dossiers "vaak uren bestudeert" alvorens een beslissing te nemen. Een wijnboer uit het zuiden ver telde de president, uiterst geëmo tioneerd, hoe twee collega's - een buurman en een vriend - zelf moord hadden gepleegd omdat ze het hoofd niet meer boven wa ter hadden kunnen houden. Gi scard antwoordde de man dat de regering bezig is met het uitstip pelen van een beleid waarvan de arme Franse wijnstreken zullen profiteren. ADVERTENTIE Gisteren werd in het Leidsch Dagblad ge schreven dat de asbest- zagerij van gebr. Kruijtin Leiderdorp gaat sluiten en een argeloze lezer zou kunnen denken, dat het gehele bedrijf in Lei derdorp gesloten werd. Niets is echter minder waar. Alle andere activiteiten, zoals de verkoop van ons gehele programma, gaan gewoon door, ook de verkoop van alle asbestcementproducten. Tevens kan ons bedrijf als vanouds alle gezaagde asbestcementartikelen (Eternit), zoals massal vensterbanken, gla - salsandwichpanelen, leveren, daar wij het zaagwerk bij derden zeer concurrerend hebben kunnen onderbrengen. Wij hopen hiermede eventuele misvattingen te hebben weggenomen. Directie Gebr. Kruijt Leiden - Leiderdorp optimisme over kwestie Midden-Oosten GENÈVE (ANP) - Kurt Waldheim, secretaris-generaal der Ver enigde Naties, is gisteren in Ge- nève aangekomen, de eerste etappeplaats op een reis die hij de komende twee weken naar het Midden-Oosten en Cyprus gaat maken. Hij vertrekt vandaag. Tegenover de pers verklaarde Waldheim dat hij „goede hoop heeft dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten dit voor jaar zal worden hervat". „Het doel van mijn bezoek aan het Midden-Oosten is met de belang hebbende partijen te spreken over een hervatting van het on derhandelingsproces. Ik ga pol sen wanneer, hoe en op welke voorwaarden een hervatting van de Geneefse conferentie zou kunnen plaatsvinden. Daar is een zekere kans op. Er bestaat vol doende duidelijke neiging om te gaan onderhandelen. Het vraag stuk is simpelweg vast te stellen hoe. Ik geloof niet dat het zeer spoedig gaat gebeuren, want een dergelijke conferentie moet goed worden voorbereid. Ik denk dat het in de lente zal zijn', aldus Waldheim. Hij merkte op dat de deelneming van de Palestijnse Bevrijdings organisatie en moeilijk punt is. „Ik heb een aantal ideeën voor een oplossing die ik aan de be langhebbende partijen zal voor leggen. Men zou kunnen denken aan een pan-Arabische delegatie, waarin de PLO is opgenomen Ook zou men de conferentie in twee fasen kunnen houden, met een officiële opening en vervol gens vergaderingen in werk groepen, met deelneming van de Palestij nen. Er zou een groep kunnen zijn voor de Sinaï, een voor de Golan en een derde voor het probleem van de Palestij- nen", zo verklaarde de secretaris-generaal. Waldheim voegde hieraan toe dat hij in Washington over dit on derwerp van gedachten had ge wisseld met Cyrus Vance, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, en contact heeft gehad met de andere mede-voorzitter van de Geneefse conferentie voor het Midden- Oosten, de Sowjet-Unie. „Alles is gecoördineerd", zei hij. Brazilië verwerpt Amerikaans verzoek BRASILIA (AFP)- De Braziliaanse regering heeft gisteren het verzoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, om het kernakkoord met West- Duitsland op te schorten, afgewe-1 Na een dag van intensief overleg, waaronder een gesprek van twee uur van president Geisel met zijn minister van Buitenlandse Zaken Antonio Azeredo da Silveira, deelde een officiële woordvoerder mee, dat Brzilië geen mogelijkheid ziet om de uitvoering van het in juni 1975 met de Bondsrepubliek geslo ten atoomakkoord op te schorten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9