DAF WIL PARTIJEN STEUNEN PvdA en VVD in één regering, kan dat? Palestina- geen geld Justitie onderzoekt de zaak-Menten in Rusland Leiders Rode Hulp in arrest WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 SCHIPHOL (SP/ANP) - Vier leden van de Amsterdamse justitie zijn gistermiddag naar Moskou ver trokken om ter plaatse een onder zoek in te stellen naar de oorlógs misdaden, die Menten mogelijk in Polen en Rusland zou hebben ge pleegd. De groep, die onder leiding staat van rechter-commissaris mr. H. F. W. van Duuren, bestaat verder uit officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, commissaris G. G. J. Peters, inspecteur D. Pasterkamp van de rijksrecherche en voorts twee tolken, de heren A. Fokke en W. R. Veeder. De reis zal naar verwachting twee weken duren. Eerst wordt een bezoek aan Mos kou gebracht, waarna men door reist naar Lwow, het vroeèere Lemberg. in de omgeving van deze plaats zal men proberen na te gaan De uit vier leden bestaande delegatie die op het ogenblik inde Sowjet-Unie is om een onderzoek in te stellen naar of en zo ja in hoeverre Menten be- mogelijke oorlogsmisdaden van Pieter Menten. Op de foto v.l.n.r.: commissaris Peters, officier van justitie mr. trokken is geweest bij oorlogsmis- Habermehl, rechter-commissaris Van Duuren en inspecteur Pasterkamp. Staand justitie-voorlichtster mevrouw daden door Duitsers tegen de be volking gepleegd. De heer Van Duuren heeft goede hoop dat de Nederlandse delegatie op vol doende medewerking van Russi sche zijde kan rekenen. Wanneer de delegatie in Nederland terugkeert, zal mr. Van Duuren zijn gerechterlijk Vooronderzoek afslui ten. De officier van justitie zal dan beslissen of Menten wordt ver volgd en wanneer dat gebeurd op welke gronden. De uiterste dag, waarop de Blaricumse miljonair voor de rechter moet verschijnen is 7 april. Mr. Simon waakte gisteravond van de NOS-radio de publiciteit over Menten. een giftige perscampagne vangen kunnen spreken. Hij vraagt zich af waarom zoveel aandacht wordt besteed aan de dood van tientallen Russen waarvan Menten wordt beticht, terwijl de Russen zelf toen de duitsers het land bin nenvielen duizenden politieke ge vangenen hebben gedood. Waar om, zei hij, wordt er dan alleen maar heksenjacht gemaakt op en grijs aard? De reis van minister Van Agt van justitie naar Zwitserland om aan zijn ambtgenoot Mentens uitlever ing te vragen, noemde hij „iets dat nog nooit is vertoond". Mr. Simon tegen Menten gaande, waardoor de vindt het tijd worden dat deze zaak publieke opinie wordt opgehitst tegen een man die nog geen mond heeft opengedaan ter zitting en dat schept een ongunstig klimaat voor het proces", aldus B. F. J. Simon. De waarde van het eventueel te eens uit de politieke sfeer wordt ge trokken. Hij voerde aan, dat er be halve Poolse en Russische getuigen anderen zijn, die hij heeft gehoord: mensen van achter het ijzeren gor dijn, uit Amerika, Zweden en zelfs Faber. zamelen Russische getuigenmate- iemand uit Israel, die Menten vrij- riaal trekt hij in hoge twijfel, omdat pleiten en zeggen dat hij hen juist Russen naar zijn mening niet onbe- heeft geholpen. Geld geboden aan CDA, VVD en PvdA DEN HAAG (ANP/SP) - Daf-trucks heeft de drie grootste politieke partijen in Nederland aangeboden een gift in hun verkiezingsfondsen te storten. De betrokken partijen van de Partij van de Arbeid, het CDA en WD. In CDA- eii WD-kringen is het al jaren gebruik om het bedrijfsleven voor een financiële bijdrage te be naderen als de verkiezingen in zicht zijn. Zo heeft het CDA een tal van on dernemingen een verzoek gericht om geldelijke steun. Een van deze bedrijven is Daf-Trucks in Eindho ven. In antwoord op dit verzoek van het CDA heeft Daf de drie grootste politieke partijen in ons land aan geboden een gift van enige duizen den guldens in hun verkiezings fonds te storten. Een woordvoerder van de PvdA bevestigde dit aanbod gisteravond desgevraagd. Zijn partij zou niet op het aanbod zijn ingegaan, omdat de PvdA geen giften uit het bedrijfsle ven accepteert. Dr. R. W. de Korte, het WD- bestuurslid belast met de partij- propaganda zei niet op de hoogte te zijn van enige toenadering van Daf. Hij acht het echter zeer wel moge lijk dat op lokaal niveau door partij-afdelingen bij het bedrijfsle ven wordt aangeklopt. De WD- verkiezingsactie op landelijk ni veau is uitsluitend gericht op de in dividuele leden en heeft tot dus verre zes ton opgeleverd. Ook de nieuwe WD-penningmeester De Koster zei "niets te weten" van het Daf-aanbod. Zijn voorgangster, mevrouw H. van Someren-Downer, was niet voor commentaar bereik baar aangezien zij drie weken in In- ADVERTENTIE donesië verblijft het KVP-kamerlid Van Zeil, die deel uitmaakt van het CDA-verkiezingscomité, zou er een brief van de DAF-directie naar het CDA onderweg zijn met een finan cieel aanbod. HHet kamerlid be vestigde dat het CDA open staat voor giften, mits deze niet groter zijn dan 5.000 gulden en dat de schenkers er rekening mee moeten houden houden er ooit publiciteit aan kan worden gegeven. Het CDA heeft tal van bedrijven voor een bijdrage benaderd, waar onder banken, verzekeringsmaat schappijen, textiel- en confectie bedrijven, zo vertelde de heer Van Van zeil. Volgens een woordvoerder van Daf-trucks het aanbod gedaan "omdat ook wij als onderneming gebaat zijn bij handhaving van een democratisch bestel zoals wij dat nu in Nederland Nederland is vo gens de woordvoerder echter geen zins de bedoeling geweest steek penningen te geven. "Deze hele af faire is in het openbaar afgehan deld. Onderhands is niets gebeurd. Er zidn alleen via de normale kana len brieven gestuurd CDA en WD". PvdA, ROTTERDAM - In de Van Ghentkazerne heeft g ener aal-majoor Lam (rechts) gisteren het commando over het korps mariniers overgdragen c generaal-majoor Romijn die hier het vaandel ontvangt. AMSTERDAM (SP) - De zes ver dachte die door het landelijk bij standsteam voor de terreurbe strijding zijn aangehouden blij ken alle zes leden van de organi satie Rode Hulp. Het zijn Lucien van H., Marius N. en een mej. L. die in Amsterdam werden aangehouden, voorts Annie W. en Roel K. in Groningen en Evert van den B. in Eindho- Dit heeft de officier van justitie in Amsterdam, mr F. H. van Meyen- feldt gisteren bevestigd. De arrestaties zijn het gevolg van een bom, die in mei vorig jaar bij het autobedrijf Autopon aan de Overtoom in Amsterdam werd gevonden. De bom was op scherp gesteld met een ontstekingsme chanisme, maar een ontploffing kon worden voorkomen. De vondst is indertijd met opzet niet bekend gemaakt. Het geheim is maandenlang goed bewaard ge bleven. De verdenking rees al direct tegen Lucien van H. Versterking van dat vermoeden kreeg de politie pas na het verhoor, dat Neder landse politiemensen in de afge lopen herfst in Israël afnamen aan Ludwina H. die daar op het ogenblik terecht staat verdacht van terroristische activiteiten tegen de staat Israël. Op vier adressen in Amsterdam, Groningen en Eindhoven werd daarop huiszoeking gedaan. "De resultaten daarvan hebben mij de overtuiging gegeven dat het be langrijk is de zes gearresteerden afzonderlijk van elkaar een ver klaring af te nemen opmtrent de beschuldigingen", aldus de offi cier van justitiei, die verklaarde dat het onderzoek pas is begon- Dit onderzoek zal ook moeten uit wijzen of de verdachten betrok ken zijn bij de aanslag op dr. ir. F. Prakke in Oosterbeek, die vorige week een benzinebom onder zijn auto ontdekte. Lucien van H. samen met Annie W tot voor kort de drijvende krach ten achter de Rode Hulp, werd in november 1973 veroordeeld tot twee jaar, nadat er explosieven en wapens in zijn woning waren aangetroffen. Hij was toen één van de leiders van de inmiddels opgeheven Rode Jeugd. Minister Pronk. DEN HAAG/AMSTERDAM (SP) - Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) weigert om het Palestina- comité in ons land een subsi die van 35.000 gulden te geven. De weigering heeft protesten opgeroepen bij partijbesturen van PPR en PSP, enkele be wegingen en het Palestina- comité. Het comité beschuldigd mi nister Pronk ervan gezwicht te zijn voor de druk van zionisti sche protesten. Volgens het comité wordt door het geven van een valse voorstelling van zaken iedere fundamentele kritiek op de staat Israël on mogelijk. Met het afwijzen van de subsi die volgde de minister het ad vies van het adviescollege voorlichting en bewustwor ding ontwikkelingssamen werking. Pronk deed dat na dat eerder de nationale com missie voorlichting en be wustwording ontwikkelings samenwerking, onder voorzit terschap van prins Claus posi tief had geadviseerd over de subsidie. Omdat daartegen een stroom van protest opstak vroeg de minister raad aan het adviescollege. Bij zijn beslissing om het Pa- lestinacomité geen subsidie te geven, heeft de minister ook "de gevoelens van de Joodse bevolkingsgroep in en buiten Nederland zwaar laten we gen". ADVERTENTIE Een uitzending van het Nederlands Leprafondss in het kader van Wereld Lepradag 1977. Als u geen tijd heeft om het bank of gironummer te note ren: Het Bank en Gironr. (bij alle banken en de giro) is: Wie mensen, dieren en planten lief heeft kiest voor Lennox luchtverwarming. Warmte alleen is niet genoeg voor het leven binnenshuis. Mensen, dieren en planten hebben ook vocht nodig en frisse lucht. Alleen luchtverwarming realiseert dat. Luchtige warmte, leefbare warmte. Wij weten er alles van en maken met perfekte Lennox-apparatuur 'n bedrijfszekere installatie in uw huis. GRIMBER&EN- N00RDERMËER v TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET NZ. 19 Telefoon 01718-29200 KATWIJK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 Volkswagen roept aantal auto's terug WOLFSBURG-LEUSDEN (ANP) - De volkswagenfabriek heeft gis teren besloten 180.000 personenau to's van het type K 70 - gebouwd tussen 1971 en 1973 - naar de dealer terug te roepen. De eigenaars van deze auto's in West-Duitsland en de exportlanden zullen door de be trokken importeurs worden aange schreven ter controle van de wiel- lagerhuizen naar de dealer te gaan. Tot deze maatregel is besloten om dat in Zweden op de wiellagerhui- zen van deze automobielen sporen zijn aangetroffen. PvdA en WD samen in regering, kan dat? „Ook niet-bewuste kiezers tellen, of men dat nu leuk vindt of niet". Wouter Gortzak, directeur van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid zegt dit in een recent verhaal over Kiezen en ver tegenwoordigend). Door Peter Riemersma Verrassend genuanceerd zet Gort zak uiteen wat kiezers en gewone partijleden mogen verwachten van volksvertegenwoordigers en ver kiezingsprogramma's. Het Pvd A-congres heeft zich vorige week donderdag v, vrijdag en za terdag weer met een hartstocht die kenmerkend is voor links, heenge- worsteld door een gigantische pa pierwinkel van duizenden voorstel len die uiteindelijk tezamen het verkiezingsprogramma zullen vormen. Die activiteit valt te prij zen. Maar menig partijlid gaat er zo in op, dat hij werkelijk denkt dat de gezondheidszorg in Nederland wordt gesocialiseerd als het PvdA- congres ervoor heeft gestemd. Gortzak zet de bevlogenen met nuchtere constateringen met beide benen op de grond. De werkelijk heid is anders. „Zelfs een naar de vorm ideaal programma is nooit vlekkeloos. Ook als er goed aan wordt gewerkt zijn fouten onver mijdelijk", houdt Gortzak zijn par tijgenoten voor. En hij wijst dan op de betrekkelijke betekenis van zelfs Keerpunt, het progressieve regeerakkoord, dat wel mede grondslag is van het beleid van het kabinet-Den Uyl, maar dat natuur lijk niet naar de letter is uitge voerd. „Men dient regeerders wat meer ruimte te bieden bij de uitvoering van het programma en men be hoort enig vertrouwen te stellen in de afgevaardigden, die op de uit voering ervan moeten toezien", vindt Gortzak. Hij waarschuwt „Bij een gedogma tiseerd programma is dat niet het geval. Iedere keer dat het wordt „bijgesteld" (dat wil zeggen dat aangekondigde punten niet wor den uitgevoerd) kan dan verwijder ing ontstaan tussen bestuurders en afgevaardigden enerzijds en de achterban anderzijds". Ietwat vergoelijkend meldt Gort zak: „Aan dit gevaar is de PvdA na Keerpunt niet geheel ontsnapt. Keerpunt, het progressieve rege ringsprogramma, was een in vele opzichten voortreffelijk stuk. Het is echter meer gedogmatiseerd dan wenselijk is. De gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. De achterban zit de bestuurders voortdurend, met Keerpunt in de hand, achter de vodden. Dat irriteert de bestuur ders, die menen dat zij hun best doen en die niet al te zeer lastig ge vallen willen worden door druilo ren die niet willen begrijpen dat re geren lastiger is dan een verkie zingsprogramma opstellen". Gortzak geeft ook aan hoe het komt, dat het hinderlijk volgen door de achterban vaak te ver gaat. Dat komt doordat sommigen in die achterban het beste met zichzelf voor hebben. Gortzak: „Een partij biedt de kans op een loopbaan in de politiek en oefent daardoor aan trekkingskracht op baantjesjagers. Dergelijke carriëre-makers kunnen misbruik maken van het feitelijk controlerecht om zichzelf in de po sitie van de bekritiseerde te ma noeuvreren. Tegen dergelijk onei genlijk gebruik moet worden opge treden". In de politieke praktijk van alledag heeft men dit verschijnsel kunnen waarnemen in de opstelling van bijvoorbeeld de buitenlandspecia listen van de PvdA, Dankert en Ter Beek, tegenover het beleid van de partijgenoot-minister van buiten landse zaken, Van der Stoel. Een zekere „correctie" vanuit de partij schijnt nu te zijn, dat de in eigen kring nogal verguisde Van der Stoel in de verkiezingscampagne van de PvdA naar voren wordt ge schoven als een van de redelijke re presentanten van deze partij. •Ook heel boeiend zijn de opmer kingen van Gortzak over de ten densen in de samenleving tot depo litisering van de politiek. Dat wil zeggen, dat er een toenemende nei ging is om minder over de inhoud van politieke besluiten te discus sieren en meer een appel te doen op het gemoed van de kiezer. Van Agt, het mannetje van het CDA, heeft daar een handje van. En Gortzak constateert hetzelfde bij de WD. „Zo neemt, vooral in de WD-propaganda, de slagzin de plaats in van het argument, worden niet de partij en haar ideeen cen traal gesteld, maar de partijleider". Gortzak oordeelt „Bij deze ont wikkeling hebben socialisten niets te winnen. Mannetjesmakerij kan leiden tot stemmenwinst, het heeft met socialistische machtsvorming niets van doen". Wat mij betreft had hij er best aan mogen toevoegen, dat de PvdA in de voorbije jaren al te zeer zijn kaarten heeft gezet op het mannetje Den Uyl. Een kenne lijk blijft dat ook nog wel een tijdje zo, gezien de onverbiddelijke eis dat Den Uyl in een volgend kabinet waar de PvdA aan zou. meedoen weer minister-president moet zijn. Interessant is, dat de opmerkingen over de WD van Gortzak indirect worden bevestigd en van kantte keningen worden voorzien in een recente publicatie van de Rotter damse hoogleraar dr. C. H. Schol ten (2). Voorzichtig, kritiseert Scholten de gang van zaken in de WD sinds deze partij onder leiding van Hans Wiegel in de oppositie ge raakte. „Een politieke partij zonder een duidelijke visie op de toekomst is een weinig inspirerend gezelschap. Eeh dergelijke partij kan weliswaar dankzij het falen van de tegenstan ders verkiezingsoverwinningen behalen, maar is niet in staat tot het voeren van beleid' waardoor de ei gen idealen in de toekomst gereali seerd worden. De WD bevindt zich mijns inziens in deze onbevre digende situatie. De liberale begin selen zijn niet conservatief, maar de partij komt wel als conservatief over, omdat wij er toe nu toe onvol doende in geslaagd zijn liberale op lossingen voor de problemen van nu en van morgen te ontwikkelen en aan te geven hoe wij deze zouden kunnen verwezenlijken. Zolang dat niet gebeurt, kunnen wij slechts reageren op hetgeen anderen doen. Dit is hoogst onbevredigend" Als „lichtelijk verontrust lid van de partij" vindt Scholten, dat het de WD ontbreekt aan een duidelijke strategie. „Tot nu toe was de tactiek te dominerend", zegt hij. Men mag dat vertalen met Wiegel als politiek leider drukt een te zwaar stempel op de WD. Wiegels opzet is al jaren om de par tijen van het Christen- Democratisch Appel los te weken uit de regeringssamenwerking met de PvdA. Scholten vraagt zich af, of dit op langere termijn gezien wel vruchtbaar is. Hij vindt het niet waarschijnlijk dat de grote en mid delgrote christelijke partijen zich met dp godsdienst als bindmiddel zullen kunnen handhaven. „Zelfs als men zou menen dat de WD ook in de toekomst zal blijven groeien, is het uitermate onwaar schijnlijk dat de WD zelf binnen de komende tien jaar een parle mentaire meerderheid zou kunnen vormen", meent Scholten. De Rot terdamse hoogleraar denkt, dat een stemmenpercentage van dertig het maximaal haalbare is. Scholten denkt dat een verdere groei alleen nog mogelijk is als er een duidelijke strategische lijn komt, „waardoor de WD zich zou bevrijden van het imago van een betrekkelijk conser vatieve partij van middenstanders en ondernemers". Ook de PvdA zal samen met de an dere „progressieve" groeperingen niet snel doorstoten naar een meer derheidspositie. Scholten: „Alleen indien de WD zich zo zou opstellen dat daardoor opnieuw een aanzienlijke groep „links-liberalen" naar de PvdA of een met de PvdA verbonden partij zou uitwijken, lijkt een „progres sieve meerderheid" binnen tien jaar denkbaar. Het CDA ziet Scholten niet veel groter worden. „Echte groei kan ik mij alleen voorstellen indien PvdA en WD zo onverstandig zouden zijn dermate te polariseren dat zij gezamenlijk de vele gematigden die Nederland telt in de armen van het CDA zouden drijven. Als dat niet gebeurt vermoed ik dat het CDA met enige ups en downs tegen 1980 op z'n 20 procent van de stemmen mag rekenen". Deze voorlopige veronderstellin gen brengen Scholten ertoe de VVD op te wekken in de komende tien jaar een strategie te voeren die regeringssamenwerking met de PvdA mogelijk zou maken. „Het is heel goed denkbaar dat in de ko mende tijd alleen coalities met de PvdA een mogelijkheid bieden. Met die eventualiteit dienen wij se rieus rekening te houden". Scholten vindt het strategisch ge zien hoogst onverstandig samen werking met de PvdA uit te sluiten. „Zodra men de combinatie WD- PvdA uitsluit, wordt de dienst in feite uitgemaakt door het CDA". Hij wijst er ook op, dat als PvdA en WD elkaar uitsluiten die proble men die alleen door WD en PvdA samen opgelost kunnen worden, onoplosbaar zijn. Een recent voor beeld is de wettelijke regeling voor abortus. Scholten ga'at op deze zaak zelf niet in. .Zijn hele verhaal is een pleidooi voor een gefundeerde, inventieve en geïntegreerde strategie los van de waan van de dag. „Meri zal daar bij op de koop toe moeten nemen dat er rond de strategiebepaling wel eens diepgaande en principiële discussie kan ontstaan. Tot nu toe heeft de partijtop wel eens te angs tvallig geprobeerd verschillen van mening glad te strijken. Er lijkt soms een overgevoeligheid voor afwijkende denkbeelden te bestaan die juist in een zich liberaal noe mende partij weinig op zijn plaats Scholten wil meer „denkwerk" binnen de VVD. Het verhaal van Gortzak kan men opvatten als een aanwijzing, dat er in de PvdA wel eens wat teveel wordt meegedacht. Men moet niet uitsluiten, dat in beide partijen processen op gang komen die uiteindelijk uitmonden in een regering die stoelt op PvdA en WD. In beide politieke groepe ringen zijn mensen die ongaarne zien, dat een CDA („gerestaureerde KVP") in de komende tien jaar de dienst uitmaakt ia Nederland. Van Agt als minister-president is voor weinig bewuste kiezers een aan vaardbare figuur. Maar inderdaad: ook niet-bewuste kiezers tellen, of men dat nu leuk vindt of niet. Met de PvdA zou de WD zich moeten inspannen op po litieke bewustwording van mondi- te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7