Verkeer te gevaarlijk Horeca en bakkerij op technische school Parkeren bij Kopermolen beknot rtijdeMelknw V Magere yoghurt hele liter tijdelijk piek Ge\diqt/m zaterdag 5 februari Vragen over tarieven drinkwater Bewoners volgen werk RooraMrg met verbazing Dr. Konijn hoogleraar Volledige hnnr- verhoging voor flats Merenwijk WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 Bewoners Da Costastraat eisen snel maatregelen LEIDEN - Hèt onlangs opgerichte comité van bewoners van de Da Costa straat en omgeving wil dat op korte termijn maatregelen worden getrof fen om de verkeersveiligheid in de Da Costastraat te verbeteren. Om aan die eisen kracht bij te zetten werd gistermiddag in het Leidse stadhuis' een petitie aangeboden aan wethouder Waal (Stadsontwikkeling en Verkeer). De petitie wordt ondersteund door 130 bewoners van Da Costastraat, Tollenstraat, Borgerstraat, Ten Katestraat en een deel van de Toussain- tkade. In een brief aan jde bewoners van deze straten wijst het buurtcoT mité erop, dat er steeds meer sluipverkeer via de Da Costastraat naar de binnenstad rijdt. Dit heeft in korte tijd - december en januari - geleid tot twee verkeersongelukken, waarvan een met zeèr ernstige afloop. Een jongetje van vijf jaar werd door een passerende auto aangereden. Volgens het comité spelen in de Da Costastraat altijd veel kinderen. Ook uit de omliggende straten. Bovendien moeten de kinderen uit de hele buurt in de zomer de Da Costastraat oversteken om de speeltuin in de Ten Katestraat te kunnen bereiken. Met de huidige verkeersdrukte - vooral -s middags na vieren - en vooral de snelheid waarmee gereden wordt, is dat volgens het comité levensgevaarlijk. "De Da Costastraat nodigt uit om hard te gaan rijden. Dé straat is lang genoeg om flink op snelheid te komen en de stoplichten aan het eind van de straat zijn dan nóg een extra reden om flink plank gas të geven zodat het "groene licht" nog kan worden gehaald. Het bewonerscomité vindt dat er zo spoedig mogelijk een voorlopige maatregel genomen moet worden om de snelheid in de Da Costastraat te beperken. Het comité denkt daarbij aan het leggen van drempels op enkele plaatsen in de straat, om op die manier nog meer ongevallen te voorkomen. Op langere termijn zal het comité zich gaan bezighouden met een algehele verbetering van de straten in het kader van de rehabili tatie van het Haagwegkwartier, waartoe de Da Costastraat behoort. LEIDEN - Het flatgebouw van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren aan de Rijnsburg er sing el nadert zijn voltooiing. Half fe bruari zullen de eerste bewoners hun intrek kunnen nemen in het ruim veertig appartementen tel lende gebouw, op de plaats waar voreger de foyer van het Luxor- theater stond. Tegen de oorspronkelijke plannen van het gebouw waren grote be zwaren van omwonenden en ge meenteraadsleden. Argument was onder meer dat het pand zou deto neren in het bestaande beeld van de Rijnsburgersingel. Het ontwerp is toen enigszins aangepast. De hoogte werd teruggebracht van bijna 18 tot 15 meter. Ook de dakvorm werd gewijzigd en kreeg een wat speelser Winkeliers winkelcentrum Merenwijk ongerust ADVERTENTIE LEIDEN - De winkeliers van het winkelcentrum „De Kopermolen" maken zich ernstig ongerust over het gebrek aan parkeerplaatsen rond het winkelcentrum. In plaats van de ongeveer 200 plaatsen, die er gewoonlijk beschikbaar zijn, dreigen er binnenkort nog maar 100 over te blijven. In de directe omgeving van het winkelcentrum wordt namelijk gebouwd, en twee verschillende bouwmaatschap pijen hebben afzonderlijk van el kaar van de gemeente toestem ming gekregen om een deel van het terrein rond „De Kopermolen" te gebruiken als bouwterrein. Eén i i de bouwers heeft inmid dels een hek op een deel van het parkeerterrein geplaatst, en de winkeliers verwachten dat de an dere dat binnen een paar dagen ook zal doen. Dat zou tot gevolg hebben dat het volgens hen toch al vrij beperkte aantal parkeer plaatsen rond het winkelcentrum tot de helft zou worden terugge bracht. Zij deden gisteravond tij dens een vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden dan ook een be roep op de raadsleden, om er in ieder geval voor te zorgen dat de uitvoering van de bouw van „De Rosmolen" niet eerder begint, dan nadat er vanvangende parkeer plaatsen zijn aangelegd. De com missieleden stelden zich i achter de wens van de winkeliers. Maar Kopermolen-winkeliers Maasdam en Knaap wilden ook graag wat praten over de par- keermogelijkheden bij „De Ko permolen" op een wat langere termijn. Ze hadden uitgerekend dat er 956 wooneenheden in de di recte omgeving van het winkel centrum gebouwd zullen worden. Wanneer er wordt uitgegaan van één auto per wooneenheid, dan zijn er alleen voor de bewoners al bijna 1000 parkeerplaatsen nodig. Wanneer daarbij wordt gevoegd de parkeerbehoefte van het win kelcentrum zelf, dan zijn er rond „De Kopermolen" volgens de win keliers zo'n 1500 parkeerplaatsen nodig. Er zullen er echter op basis van de huidige plannen niet meer dan 400 komen. Dit aantal zou ech ter nog flink kunnen worden op gevoerd door de bouw van een parkeerdek, zo werd van ambte lijke zijde meegedeeld. Overigens bracht Van Oosten (PPR) naar voren, dat de winke liers van „De Kopermolen" de parkeermoeilijkheden voor een deel ook aan zichzelf te wijten hebben door ver buiten de Me renwijk te adverteren en de klan ten met de auto naar de Merenwijk te lokken. LEIDEN - De PPR/D'66raadsleden Van Oosten en Beijen hebben het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de kostenstij ging en de tarieven van de Leidsche Duinwater Maatschappij. De beide raadsleden willen weten of het juist is dat die kostenstijgingen vooral voortvloeien uit investeringen, die gedaan worden om het stijgende waterverbruik op te vangen. Vol gens de gegevens van het LDM steeg het waterverbruik in het Leidse verzorgingsgebied van 1962 tot 1975 met 134 procent. Volgens de PPR/D'66-raadsleden is het, wanneer de produktiekosten sterker stagen dan de distributie- kostèn, niet redelijk dat de va strechttarieven en alle kubieke- meter-tarieven met hetzelfde per centage worden verhoogd. Daar door worden de verschillen in cen ten tussen de verschillende tarie ven steeds groter. Beijen en Van Oosten vinden dat uit een oogpunt van draagkracht en om zuinig waterverbruik te stimu- leren, de tarieven gelijk getrokken zouden moeten worden. Daarna zou een progressief tarief (hogere tarieven naarmate' meer water wordt gebruikt) moeten gelden. Verder vragen de raadsleden aan B en W welke andere maatregelen er getroffen zouden kunnen worden om het watergebruik te beperken. Gevraagd wordt deze zaken te be spreken met de van de LDM. Ongekeurd vlees LEIDEN - De gemeente Leiden loopt jaarlijks een flink bedrag aan inkomsten mis doordat een deel van het vlees, dat via het openbaar slachthuis naar de afnemers gaat, ongekeurd blijft. (Voor het keuren brengt de gemeente namelijk geld in rekening). Het CDA-raadslid J. van Zijp zei gisteravond tijdens een vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden dit uit "zeer betrouwbare bron" te hebben t LEIDEN - Enkele bewoners van de Burgemeester/Professo- renwijk hebben in een brief een dringend beroep op de gemeen teraad gedaan om na te gaan of het wel gerechtvaardigd is dat een stuk recreatie ruimte in het park Roomburg wordt opgeofferd voor de uit breiding van het tenniscomplex Roomburg. In de brief schrij ven de bewoners dat zij met stijgende verbazing de recente werkzaamheden rondom de tennisvelden hebben gevolgd. Er werden een grote hoeveel heid struiken weggehaald en een boom omgehakt. Dit terwijl er over de definitieve plaats van de tennisbanen (in totaal drie) De bewoners wijzen erop dat er door de. aanleg van de nieuwe tennisbanen een "dode hoek" in het park zal ontstaan, die de eenheid van het park niét ten goede zal komen.Van de speelweide zou niet veel over blijven. Bovendien zouden er twintig bomen moeten worden omgehakt. In hun brief doeri de bewoners de suggestie om de tennisbanen vroeger te openen en later te sluiten, dat zou veel tennisuren schelen en een uitbreiding van het aantal tennisbanen overbo dig maken. Ze vragen zich tens lotte af of het niet mogelijk is de nieuwe tennisbanen op het handbalveld van Roomburg aan te leggen en de handbalclub het terrein achter de Vijf Meihal te geven. LEIDEN - Dr. Th. M. Konijn, sinds 1971 gewoon lector in de celbiologie is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de celbiolo gie en de morfogenese in de subfaculteit der biologie. Prof. Konijn (47) studeerdé van 1952 tot 1958 biologie aan de Universiteit van Amsterdam, zette zijn studie voort aan de Universiteit van Winconsin en verkreeg aan' deze universiteit de graad van Ph. D. In 1961 werd hij benoemd tot research associatie aan de Universiteit van Wisconsin en verkreeg aan deze universiteit de graad van Ph. D. In 1961 werd hij ge noemd tot research associatie aan de Universiteit van Wisconsin en in 1963 keerde hij terug naar Nederland om de leiding1 op zich te nemen van de eenheid voor ontwikkelingsfysiologie in het Hubrechtlaboratorium van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in Utrecht. Prof Konijn verrichte in 1967 en 1968 met een stipendium van de Neder landse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) on derzoek aan de Universiteit van Princeton in New Jersey. Hij heeft verder een belangrijk aandeel gehad in de oprichting van de drie werkgroepen van de Stichting Biologisch Onderzoek Nederland, die de ontwikkelings biologie tot onderzoekgebied hebben. LEIDEN - De eerste indruk die je krijgt van een tech nische school gaat er meestal van uit dat er uitsluitend geleerd wordt voor timmerman, metselaar, stucadoor, elektromonteur en andere, soortgelijke vakken. Maar bij de christelijke technische school aan de Vijf Mei laan gaat dat niet op. Daarlaten trotse leerkrachten je al gauw weten dat er nog een andere sector is in het tech nisch onderwijs, namelijk de afdeling consumptieve techniek. "Ook een technische vak", voegen ze eraan toe, "net zo technisch als bijvoorbeeld mechanica". Brood en banket maken, koken en serveren - twee richtingen die je bij de afdeling con sumptieve techniek kunt vol gen - zijn dus technische vakken, die zeker niet onder schat mogen worden. Want breng ze gemakshalve maar eens onder in de "zachte sec tor". Dan reageren licht ge prikkelde leerkrachten aldus: "Zachte sector? Dat ben ik helemaal niet met u eens. Het is een hard vak hoor. Harder vaak nog dan een vak als bouwtechniek. Je moet erg vroeg op, om maar even in brood en banket te blijven. En met hoogtijdagen, zoals met Kerstmis, dan moet je kei hard werken". De afdeling consumptieve techniek neemt een belang rijk deel van de bebouwing aan de Vijf Meilaan in beslag. Zo is er een praktijkruimte met een heuse keuken, een onwaarachtig echt lijkend restaurant met bar, een maga zijn met meel- en andere bak- kerijprodukten, en een brood- en banketbakkerij, die de sfeer vari de professionele fabriek heel dicht benadert. Jn het domein van Lucullus - de keuken - buigen leerlingen met witte hoofddeksels op zich over pruttelende kook- waar. Aan het hoofdeinde van het restaurant staan leerlin gen in het wit en in slagorde opgesteld, klaar om te bedie nen. Kortom: er blijft eigen lijk nog maar bitter weinig over dat doet denken aan een school. Ware het niet dat je daar bij een bezoek wel gere geld aan herinnerd wordt De tele jaren. De afdeling begon met een opleiding brood- en banket, een eerste opleiding tot bakker, vertegenwoodiger of medewerker van een meel fabriek. Twee jaar geleden kwam daar de afdeling koken en serveren - in de wandeling ook wel horeca geheten - bij. En inmiddels floreren beide richtingen uitbundig. -Het laatste jaar van de afdeling consumptieve .techniek telt nu zo'n vijftig leerlingen en volgend jaar zullen het er zes tig zijn die hun opleiding dan hopen af te sluiten. De "onderbouw van de afdeling consumptieve techniek is de zelfde als bij bouwtechniek, elektrotechniek of mechani sche techniek. Er is een brug- jaar, waarin de leerling op alle mogelijke manieren kennis- maakt met de school. Dan volgt een tweede jaar waarin hij op zo groot moge lijke schaal in aanraking wordt gebracht met de be roepsrichtingen. En enkele maanden voordat hij het derde jaar ingaat, besluit hij welke beroepsrichting Hij voorlopig zal kiezen. In de afdeling consumptieve techniek kiest de leerling aan het eind van het derde jaar of voor kok/kelner of voor brood/banket. Waarmee niet gezegd wil zijn dat dan ook het levenslot definitief is be zegeld. Want dat is het in ge- nendele. De leerling die éxa- men doet op het z.g C-niveau (dat is het hoogste van in to taal drie niveau's waarop in verschillende vakken exa men kan worden gedaan), kan namelijk doorstromen. In tegenstelling tot de overige technische vakken, heeft de De twee enige meisjes op de christelijke technische school: Sylvia Planjer (links) en Emmy den Duik. afdëling consumptieve tech niek weliswaar niet zoveel keuzemogelijkheden (plaat sen) in het middelbaar be roepsonderwijs, maar in principe kan er worden door gestroomd tot op het niveau van middelbaar technisch onderwijs (er is een mts voor consumptieve techniek iri Wageningen en sinds kort ook in Amsterdam). Daar naast is er voor de leerlingen die op het A- of het B-niveau examen hebben gedaan, nog de mogelijkheid om door middel van het "leerlingwe zen" hun vakopleiding te vol tooien. Hiertoe wordt een z.g. leerovereenkomst afgesloten tussen de ouders en een pa troon. De leerling kan dan ofwel gezel worden in het bakkersbedrijf ofwel derde kok in de horeca. De vakken die in de afdeling consumptieve techniek ge geven worden hebben uiter aard voor eën belangrijk deel betrekking op de beroeps richtingen koken/serveren en brood/banket. Dat geldt ook voor de theoretische vakken. Daarnaast krijgen de leerlin- Twee meisjes Het leerlingenbestand van de christelijke technische school in Leiden bestaat - in tegen stelling tot wat men zou ver wachten - niet uitsluitend uit jongens. Dit jaar zullen er twee meisjes examen doen, resp. in koken en serveren en brood en banket. Het zijn Sylvia Planjer (16) uit Leiden en Emmy den Duik (18) uit Sassenheim. Twee meisjes, die weinig moeite hebben met de omstandigheden dat ze dagelijks tegen horden van jongens moeten aankijken. Of zoals Emmy het zegt: "Daar trek ik me niet veel van aan. Het maakt trouwens niet veel uit." Sylvia deed aanvakelijk huis houd en nijverheidsonder wijs in de school aan het Ra- pénburg. "We kregen daar wel koken, maar dat was maar vier uur per week en dat vond ik veel te weinig. En mijn va der zit in dé horeca, m'n broer wil het ook gaan doen. Dus toen dacht ik: ik wil wel hier op school komen." Sylvia maakte kennis met Em my, die "het leuk vindt om banketbakker te worden", en al spoedig moesten ze consta teren dat ze enige meisjes wa ren temidden van een be stand van zo'n duizend leer lingen. Een leerlingenbestand dat bij kans dagelijks van de afde ling consumptieve techniek kan profiteren. Geregeld im mers komen er smakelijke produkten uit de oven en die zullen toch ergens naar toe moeten. Vandaar dat er in de school behalve geproduceerd ook intern verkocht wordt. Waarbij het natuurlijk wel voorkomt dat er ook eens een lekker taartje of broodje naar de familie van de leerlingen gaat. Een pikant detail overigens, deze verkoop van appelge bakjes, broodjes en roomsoe zen omdat de afdeling con sumptieve techniek er zeer wel bij gedijt. Directeur M. Wielinga: "Het is zelfs zo dat als we dit niet zouden doen, de afdeling consumptieve techniek niet de praktische mogelijkheden, de appara tuur, zou hebben die ze nu heeft. Normaal gesproken krijgen we namelijk te weinig geld voor deze opleiding om te kunnen doen wat we nu doen." En gelet op het professionele karakter van keuken, restau rant en bakkerij is dat een he leboel WIM WIRTZ LEIDEN - De 484 flats van de Pro testants Christelijke Woningbouw vereniging en 256 flats van de Leidse Woningstichting in de Me renwijk zullen dit jaar de* volledige huurverhoging (zeven procent) moeten ondergaan. Dit heeft staatssecretaris Van Dam (volks huisvesting) aan B en W laten we ten. Vorig jaar zijn deze woningen vrij gesteld van huurverhoging. Dit in afwijking van de regel, dat voor nieuwbouwwoningen in de eerste vijf jaar altijd de algemeen geld ende huurverhoging (gewoonlijk acht procent) toegepast wordt. Deze regel werd voor de flats in de Merenwijk niet gehanteerd, omdat daar de huur al op een hoog niveau lag. Voor dit jaar had het college aan de staatssecretaris verzocht om de huurverhoging voor deze wonin gen te beperken tot vier procent; Van Dam heeft in een biief echter geantwoord aan dit verzoek niet te zullen voldoen. Wethouder Verboom deelde giste ravond een en ander mee in de ver gadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Van daaruit werd het initiatief genomen om deze kwestie in de gemeenteraad te behandelen; daarna zou namens de raad het verzoek aan de staatssecre taris om de huurverhoging te be perken, herhaald moeten worden. Verboom ging met een dergelijke procedure akkoord, maar zei: „Ik denk dat de staatssecretaris nee zal blijven zeggen". Rectificatie LEIDEN - In het bericht over het onderzoek naar gehoorscherpte bij zeventienjarige leerlingen van de Louise de Coligny Scholenge meenschap is een storende fout ge slopen. Het bericht meldde dat het onderzoek destijds werd ingesteld naar aanleiding van toenemende klachten bij jonge sollicitanten. Dat is onjuist. Niet de sollicitanten klaagden, maar het bedrijfsleven had klachten over het slechte ge hoor bij jonge sollicitanten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3