Instellen van B-titelstrijd is noodzakelijk PSYCHOLOGISCH ONDERZOEK VAN ARBITERS Sowjet-tennisteam in WTT-competitie? LEIDS TEAM TEGEN GOUDA Van Helden wil ook meedoen in Alkmaar WK-schaatsen niet interessant genoeg WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 VOOR OVERGANG NAAR HET BETAALDE VOETBAL ROTTERDAM - Het recente optreden van een paar arbiters heeft de scheidsrechter in het betaalde voetbal maar weer eens ter discussie gesteld. Omdat Leo van der Kroft een alternatief selectie-systeem opperde ten aanzien van nieuw te recruteren fluitisten, zou je kunnen concluderen dat volgens deze Hagenaar niet de beste scheidsrechters de top halen. Niettemin oogstten de be kritiseerde figuren als Gans, Beek en Keizer in hun beginperiode wel degelijk lof. Waaruit zou kunnen worden afgeleid dat ze gezien hun capaciteiten in het ama teurvoetbal terecht zijn komen boven drijven, maar dat er ergens in hun car rière als betaald scheidsrechter iets mis moet zijn gegaan. Dat iets moet vrijwel zeker op het psychische vlak worden ge- -ocht. In dit verband is het interessant te weten dat de zes arbiters, die onlangs op 20 december door de hoofdscheidsrech- terscommissie amateur voetbal op de overgangslyst zijn geplaatst, zich aan een psychologisch onderzoek zullen moeten onderwerpen. Dat selectie-systeem is onlangs door di verse publiciteitsmedia aan de orde ge steld. Aanleiding was de in het zaterdag- voetbal opererende Bob Dammers, welk "wereldwonder" zich in de zomer van 1975 met een extra handicap opzadelde, door uit te kramen hoe hy pot-nondeju Ajax-Feyenoord eventjes zou fluiten, indien hy daarvoor wou worden ge vraagd. Leuk voor de desbetreffende verslaggever, maar Dammers bereikte er wel mee dat de rapporteurs, die hem als één van de twaalf eindkandidaten moes ten beoordelen, juist ten deze Derks-in-spé speciale legde. Wie dat als een onrechtvaardig heid ervaart, zij er op gewezen, dat we er van uitgaan dat een dergelijke jurering in het geval-Dammers niet bewust maar vrijwel zeker onbewust is toegepast. Cortom, Dammers verfoor uit het oog dat de onopvallende arbiter nog altijd de be ste is, prijsde zichzelf hovaardig uit de markt en eindigde met zijn 40 jaar tens lotte roemloos als elfde. Gelet op het feit dat de frustratie van de huidige scheids rechter in het betaalde voetbal opval lend veel raakvlakken vertoont met pers, publiciteit en op te houden image, maakte Dammers tijdens zijn eerste grote ontmoeting met de pers duidelijk dat een psychologisch onderzoek ten aanzien van kandidaat-scheidsrechters voor betaald voetbal, zeker een goede zaak kan zijn. Vernietigd Jan van der Meyde zegt als voorzitter van de scheidsrechterscommissie amateur voetbal, dat die psychologische test al eerder heeft gespeeld. Hij: "Om exact te zijn een jaar geleden. We hebben het toen tegengehouden, nadat een derge lijk verzoek ons uit het betaalde voetbal bereikte. We vonden dat we de scheids rechters op de overgangslyst niet nog zwaarder moesten belasten. Niettemin is het toch toen ook al min of meer doorge gaan. Met dien verstande, dat we afspra ken dat de bevindingen van het desbe treffende bureau niet van invloed zou den mogen zijn op de uitslag van de beoordelingscommissie. Achteraf hebben Driewas, Spoelstra- en Wille de uitkomsten van het bureau pas bekeken. Bertus Rijkhoek heeft ze tens lotte vernietigd. Inmiddels is door het bondsbestuur besloten dat er nu defini tief wordt overgegaan op dit zoge naamde psychologische onderzoek met betrekking tot de zes op de overgangs lyst. Het bureau gaat uit van deze vraag: is de man al dan niet geschikt voor het betaalde voetbal? Ik kan persoonlyk meegaan met deze manier van werken". Eveneens is de vraag opgeworpen of het normaal is dat het amateurvoetbal uit maakt, welke scheidsrechter met de ar bitrage van betaalde wedstrijden wordt belast. Met name Van der Kroft toonde zich als lid van de scheidsrechterscom missie betaald voetbal voorstander om in overleg met het amateurvoetbal te se lecteren. Van der Meyde: "Twee weken geleden is deze vraag door het bestuur amateur voetbal voorgelegd aan het bondsbes tuur. Er is nu een besluit genomen dat de scheidsrechterscommissie betaald voetbal de zes overgebleven mensen eveneens gaat bekyken. Dat wil zeggen, dat ze eigen rapporteurs sturen. Aan het eind van de reis gaan de twee commissies aan tafel. Het bonds bestuur heeft uitgemaakt, dat we indien de meningen uiteenlopen, het zelf eens moeten worden. Hoe? De twee voorzit ters - Kernkamp en ik dus - kunnen in een bepaald geval samen iets proberen op te lossen. Overigens had het betaalde voetbal dit systeem natuurlijk al veel eerder kunnen toepassen. Of wy bereid zouden zijn geweest om naar ze te luiste ren? Dat is een andere zaak. Ze zouden in elk geval hebben kunnen zorgen dat ze het materiaal hadden gehad". Hans van Helden DAVOS - Hans van Helden is een buitenbeentje; dat is zo langzamerhand wel bekend. De nieuwste stunt van de Ne derlandse kampioen bij de all-rounders is dat hij wil deelnemen aan het wereld kampioenschap sprint in Alkmaar. "Zoiets moet je toch doen voor de sponsor. Een wereldkam pioenschap in Nederland en dan niemand van hen erbij. Jet moet die man een beetje waar voor zijn geld geven". Om zich te kwalificeren voor Alkmaar wil Hans van Helden op 19 én 20 februari meerijden in Innsbrück waar de vier Nederlandse sprinters rijden om de drie plaatsen voor Alkmaar. Gezien de presta ties van Eppie Bleeker het af gelopen weekeinde zou het erg moeilijk voor hem wor den. Hoewel daar tegenover staat dat hij vorig jaar tijdens de wereldkampioenschapp- pen sprint in West-Berlijn tweemaal de 1000 meter won. Van Helden zelf is ervan over tuigd dat hij zich in de ploeg kan rijden en gezien de uit spraken van Henk Genser die altijd heeft gezegd dat de be sten moeten starten, zou Van Helden de sprintploeg nog wel eens voor vervelende ver rassingen kunnen zettert. Het kampioenschap in Alkmaar betekent overigens voor Van Helden dan nog niet het eind van het seizoen. Hij wil pro beren naar Alma Ata te ko men en daar wedstrijden mee te rijden. "Dat lukt me wel. Als ik daar ben mag ik best meedoen". Eerst had hij het plan om met de auto te gaan, maar aange zien dat een reis van meer dan tien dagen wordt heeft hij daar van af gezien. Van Helden die dinsdag wel trainde, al ondervond hij nog wat last van zijn val van maandag', hoopt dat er een sponsor op komt dagen die voor hem de vliegreis wil be talen. "En ik geef hem er heus wat voor terug, wereldrecords. Anders hebben de Russen en de Noren ze straks allemaal in hun bezit omdat wij als Ne derlanders er niet meedoen". DAVOS - Drie dagen voor het eerste startschot bij de we reldkampioenschappen schaatsen is nog niet bekend of de Spanjaard Antonio Gomez en een totaal onbekende Israë liër die ook heeft ingeschreven ook werkelijk zullen rijden. Hoewel het publiek, voor het overgrote deel Nederlanders, een paar plezierige minuten zou beleven, is het voor de schaatssport niet te hopen dat beide rijders zullen starten. De hoge heren van de ISU (Interna- tionale skating Union) zouden het wel plezierig vinden, want dan is het aantal deelnemende landen weer met twee uitgebreid en dan lijkt het ook net of de schaatssport zich verbreedt Niets is echter min der waar. Vooral dit seizoen is nog ééns weer aangetoond dat er bij de heren maar drie schaatsnaties be staan, Noorwegen, Nederland en Rusland, terwijl de situatie bij de dames iets gunstiger is omdat bij voorbeeld Amerika en Canada wel op het hoogste plan meeschaatsen. Op het komende congres van de ISU in mei is één van de 108 voor stellen om het aantal deelnemers per land uit te breiden met twee, terwijl er van een land maximaal vijf mogen deelnemen en dat dan gerekend naar zoveel man men bij de eerste twintig had na drie af standen. Péter Schotting, vorige week coach van de Amerikanen en nu van de Candezen is een van de weinigen die het reglement van de ISU altijd heel nauwkeurig bestu deert en ook vaak tijdens lotingen protesteert. Hij heeft dit voorstel er dan ook uitgepikt om aan te tonen dat het typisch is dat zo'n idee heel goed lijkt op het eerste gezicht, de kleinere lhnden kunnen meer men sen mee laten doen enzovoorts, maar dat bij nadere bestudering blijkt dat alleen de grote landen er beter van worden en dat dus straks Noorwegen, Nederland en Rusland met vijf man kunnen starten. Die zitten dan allemaal voorin, er zullen meer deelnemers zijn en er zullen dus nog veel meer oninteressante ritten komen dan nu al het geval is. En tenslotte wil men toch ook het publiek blijven trekken. Daarom zou men bij de ISU eens moeten overwegen om zoals bij een aantal andere sporten A- en B-kampioenschappen in te stellen. Voor het A-kampioenschap moet men aan bepaalde limieten voldoen en er zal ook een maximum aantal deelnemers per land moeten wor den vastgesteld. Voordeel: het A-kampioenschap geeft allemaal goede ritten te zien, er zijn niet zo veel deelnemers, dus het is een snelle, korte wedstrijd, wat het pu bliek graag wil. De B-rijders die tegen elkaar uitkomen rijden ook een veel interessantere wedstrijd. Het probleem zal alleen zijn om ie mand dit toernooi te laten organise ren. Men heeft nu immers ook al zoveel moeite om het dameskam pioenschap te "slijten". De Zweedse coach Kees Verkerk die veel voor dit idee voelt "Waarom niet op een donderdag- en een vrij dagavond voor het A-kampioenschap?" Dat het wereldkampioenschap voor de dames over twee weken in Amerika wordt verreden is over igens een fraai staaltje Nederlandse koopmanskunst geweest. Hennie Roos heeft goede zaken gedaan voor de KNSB. De hele trip voor de Nederlandse dames naar het verre Keystone kost nu nog geen vijhon- derd gulden. En daar is dan de reis en drie weken verblijf voor meer dan het toegestane aantal dames bij inbegrepen. De Nederlandse houding is te ver klaren, anders had men twee kam pioenschappen in Nederland ge had en zou men het volgend seizoen naar Amerika hebben gemoeten. Nu heeft men alleen de sprinters in Alkmaar waarvan men financieel nogal wat verwacht; terwijl de da mes bijna niets kosten. Zoals zo vaak in grote internatio nale bonden wordt er meer in de wandelgangengeregeld dan in de vergaderzaal, want anders is het ook niet te begrijpen dat Noorwe gen het volgend seizoen voor de derde achtereenvolgende maal het Europees herenkampioenschap mag organiseren. De Nederlandse coach Leen Pfrommen "Het schijnt dat de Noren inschrijven voor het organiseren van alle toer nooien en dan trekken ze zich tens lotte van die andere terug en hou den dan het Europese herenkam pioenschap over. Bij ons hebben ze een systeem van het ene jaar we reld, dan Europees en dan de da mes, maar het zou in dit geval ook handiger zijn als ze ook inschrijven voor het Europees herenkam pioenschap." Ria Schuurhuizen. NEW YORK - Er bestaat een grote kans dat een vertegenwoordigende ploeg van de Sowjet-Unie zal uitkomen in de Amerikaanse stedencompe- titie tennis. Volgens het dagblad „The New York Times" zou er al een mondelinge overeenkomst bestaan over het deelnemen van de ploeg uit de Sowjet-Unie tussen Larry King als vertegenwoordiger van de W.T.T. en Vladimir Golenko, de secretaris van de tennisbond van de Sowjet-Unie. Oud-speler Earl Buchholz heeft aan de Newyorkse krant meegedeeld dat de contracten ieder momemt getekend kunnen worden. De ploeg van de Sowjet-Unie zou bestaan uit Olga Morozova, Natasja Sjmireva en Marina Krosjina, Alex Metreveli, Teimoeraz Kakoelia en Wladimir Borisov. Aangezien de spelers uit de Sowjet-Unie als amateur worden beschouwd, zal het geld dat met het contract is gemoeid, niet aan de spelers worden uitgekeerd, maar aan de tennisbond van de Sowjet-Unie. Het gaat om een som van iets meer dan een half mihoen gulden voor 44 wedstrijden. De ploeg van de Sowjet-Unie, die onder leiding zal staan van Sjamil Terps- jiov, zal in de WTT-competitite de „Pennsylvania Keystones" vervangen en haar 22 „thuiswedstrijden" tegen de negen andere teams in Philadelp hia spelen. Volgens de New York Times zijn er al anderhalfjaar bespre kingen gaande tussen de WIT (World Team Tennis) en de tennisbond van de Sowjet-Unie. Björn Borg (Zwe) zal naar verwachting een driejarig contract tekenen voor het WTT-team van de Cleveland Nets. Borg, die vier jaar achtereen weigerde in de WTT-competitie te spelen, ontvangt anderhalf miljoen dollar (ongeveer 3.5 miljoen gulden) voor zijn handtekening. LEIDEN - "Jumping Leiden", het internationale spring- en dressuurconcours dat deze of volgende maand in de Groe- noordhal had moeten plaats hebben, gaat niet door. Of dat uitstel of afstel betekent zal nog moeten blijken. Het (gehavende) bestuur houdt het voorlopig op uitstel. "Misschien volgend jaar of het jaar daarna, wie weetzegt voorzitter Ruud Seur uit Warmond. Moeilijkheden zijn de officiéél notarièel opgerichte stichting van het begin af aan niet gesp aard gebleven. Het begon al, toen vooral Ben Arts bezwaar maakte tegen de naam, omdat dat volgens hem verwarring zou kunnen wekken met "zijn" Jumping Amsterdam. Onder de naam CSI Leiden wer den de werkzaamheden voort gezet, maar de penningmeester moest halverwege om gezond heidsredenen afhaken. Ook ver der was het in het bestuur niet allemaal botertje tot de boom, maar de grootste moeilijkheid kwam toen men in een vicieuze cirkel terecht kwam. Jumping Leiden voorlopig van de baan Door het economisch toch al niet zo gunstige klimaat was het moeilijk sponsors voor dit groots opgezette evenement te vinden. Een bank en een brou werij hadden al steun toegezegd, maar anderen wilden eerst een vaste datum weten voor zij met de stichting in zee gingen. Maar van de andere kant weigerde de Nederlandse Hippische Sport bond zo'n datum te prikken, eerst moest Quick-ODO. op wit een bankgarantie van ze- senhalve ton op tafel worden ge legd. Die cirkel heeft de organi satie nooit kunnen doorbreken. En dat, terwijl het aanvankelijk zo leuk leek te lopen. Men had een sluitende begroting van een miljoen kunnen opstellen, die was gebaseerd op een bezet tingsgraad van twintig procent op de drie topdagen: vrijdag, za terdag en zondag. Dat leek een goed haalbare kaart'. In die be groting was een zeer vette prij- zenpot opgenomen, groot ge noeg om internationale ruiters Bermen. De besprekingen voor de bouw van tribunes in de Groenoord- hal waren reeds rond. De bestel ling voor een lemen vloer be hoefde maar te worden ge plaatst. In tenten buiten de hal len zouden boxen worden neer gezet. In de kortgeleden gereed gekomen runderhal zou een in- springterrein worden klaarge maakt vlak naast het te bouwen strodorp, zodat het publiek ook van het inspringen kon genie ten. Er waren reeds plannen ge maakt om de eerste doorde weekse dagen de tribunes (gra tis) te bevolken met bejaarden en schooljeugd. Alles leek goed te marcheren tot men terecht kwam in de vraag van de kip en het ei: eerst de datum of eerst de garantie. Het betekent in elk geval, dat deze door de gemeente goed ge steunde gebeurtenis, voorlopig van de baan is. LEIDEN - Géén zaalvoetbal van avond in de Leidse Groenoord- hal, wél een interessant treffen in de THB-hal in Lisse. Het Leids zaalvoetbalteam speelt daar om 20.25 uur tegen de ploeg van Gouda. De opstelling van Leiden: doel: Van Harskamp (Godyla), Van Beek (VGDJ), Van Weerlee (Wemink), Van Duyn en v.d. Meer (beiden Zwaanvogels), Zwaan (v.d. Plas), Faas (Godyla), Spies (Sjardin). Leiden maakt een uitstekende kans het toernooi met de afdelings teams van West II op zyn naam te schrijven. Eerder werd Dord recht met ruime cijfers geklopt en werd tegen Rotterdam gelijk gespeeld. In Noord wijk wordt vanavond gespeeld in de halve finale van de Northgo-cup. De finalewedstrijden' om het of ficieuze zaalvoetbalkampioen schap van Zuid-Holland worden niet, zoals aanvankelijk was gep land, op woensdag 23 februari gehouden, maar begin maart. Een officiële datum moet nog worden vastgesteld. "Omdat we die eindstrijd willen op luisteren met betaalde clubs", al dus Ahoy-pr-man Harm Scheep bouwer, "moesten we de finales uitstellen, omdat die woensdag over het algemeen slecht uit kwam. Zo komt Sparta een dag tevoren terug uit Hongkong. Ik kan me voorstellen dat Cor Brom dan niet een dag later alweer in het sportpaleis wil aantreden". Zoals bekend spelen de profs van Sparta, FC Den Haag, Haarlem en FC Utrecht op de finale-avond een halve competitie. Sparta en FC Den Haag hebben de KNVB verzocht om een mon delinge behandeling van de straf zaken van Roy Clarke en Aad Mansveld. De Spartaanse spits werd voorlopig geschorst naar aanleiding van.zyn botsing met PSV-voorstopper Stevens, ter- wyl Aad Mansveld gele kaart het gevolg was van het in de heup zwaai nemen van Frank Weer denburg, afgelopen zondag in het Zuiderpark. De twee strafzaken zullen, uiteraard afzonderlijk, vrydagavond in Zeist worden behandeld. Hertha BSC enKarlsruher SC hebben gisteravond voor de Bundesliga tegen elkaar gelijk gespeeld: 1-1. Grau gaf de Berlij- ners in de 13e minuut de leiding, maar na een half uur scoorde Janzon de gelijkhiaker. Er waren 6000 toeschouwers. Voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbal- beker zyn enkele wedstrijden overgespeeld. De uitslagen zijn: Everton-Swindon Town 2-1. (Everton speelt in de vyfde ronde tegen Cardiff City.) Southampton-Nottingham Forest 2-1. (Southampton ontmoet in vijfde ronde Manchester United.) Voor de Engelse League cup is de eerste ontmoeting voor de halve finale tussen Queens Park Ran gers en Aston Villa geëindigd in een gelykspel: 0-0. WIELRENNEN - Bij het ingaan van de laatste avond van de zes daagse van Kopenhagen had het duo Peffgen/Fritz nog steeds de leiding. Het koppel had een ronde voorsprong op vier andere koppels, waaronder Rene Pynen en Roman Hermann. SKI - De Italiaanse Claudia Gior- dani heeft gisteren in Maribor slalom die meetelde voor de we reldbeker skiën dames, gewonnen. ADVERTENTI. Programma Northgo Cup 2 februari ten bate van de Ned. Inv. Sportbond in de Northgo-hal te Noordwijk 20.00 uur Oud Feyenoord-FC Faase 21.00 uur v. d. Plas BMW-Glasbergen/De Best COMPETITIE 22.00uur Beachclub-FC de Lange 23.00 uur BC Faase-H.H. Fodimarkt Deze advertentie is aangeboden door: Radio en TV Speciaalzaak JOOP FAASE, Prins Bernhardstraat Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11