Partijen in loonconflict: gesprek met Boersma Bestuurbaarheid in ernstig gevaar bij herbenoeming Dienstplichtbeleid niet op de helling Verklaringen Ludwina in tegenspraak Aarzeling bij D'66 over Almelo Psychopaat ontvoert meisje DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 Meerderheid Tweede Kamer wil wachten DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid in de Tweede Kamer is er geen voorstander van om op dit ogenblik het militaire-dienstpichtbeleid ge heel op de helling te zetten en daar bij reeds aan te geven in welke rich ting dat beleid zich moet ontwikke len. Gewacht dient te worden op het rapport van de staatscommissie-Mommersteeg, die het voor en tegen van een vrij willigersleger bestudeert, en op het oordeel van de regering over dit rapport, aldus woordvoerders van de CDA-fracties, de WD, de SGP en het GPV gisteren. Het PvdA-Kamerlid De Vries leg de, met instemming van Van Mierlo (D'66) en gedeeltelijk ook van Van Winkel (PPR), aan het begin van de Commissievergadering een reeks moties en een wijzigingsvoorstel (amendement) op het regerings voorstel ter tafel. Die moties willen, dat de Tweede Kamer zich uit spreekt over een fundamentele wij ziging van het dienstplichtbeleid, te weten: Mogelijkheden scheppen dat meer jongemannen voor de dienst worden opgeroepen. Beperking van de wedde van dienstplichtigen aan het salaris van vrijwilligers en aan het inkomen in het bedrijfsleven. Afschaffing van de vrijstellings kostwinners en n geestelijk/gods- wegens broeder- regelingen bekleders van dienstig ambt, dienst. Invoering van loting voor het aanwijzen van de dienstplichtigen in combinatie met een beperkt ge bruik van de resultaten van de me dische keuring. Het wijzigingsvoorstel van De Vries houdt in, dat de jongemannen zelf moeten kunnen kiezen of zij op 18-, 19- dan wel 20-jarige leeftijd in militaire dienst willen gaan. Minister Stemerdink van Defensie en zijn staatssecretaris Van Lent zijn het ermee eens dat een dien- splichtige moet kunnen kiezen of hij op 18-, 19- of 20-jarige leeftijd in militaire dienst wil gaan. Een lo tingssysteem om te bepalen wie er van de dienst wordt vrijgesteld, wijzen zij vooralsnog van de hand. Als het wetsvoorstel om de op komstleeftijd met een jaar tot 19 jaar te verlagen wordt aangeno men, dan maakt deze wet het moge lijk de dienstplichtigen die keuze te laten maken, aldus Van Lent. Hij zegde aan de Kamercommissie een actief voorlichtingsbeleid toe om te bewerken dat iedereen ook van die mogelijkheid op de hoogte kan zijn. Hij zei geen behoefte te hebben aan het wijzigingsvoorstel van de socia list De Vries om de dienstplichti gen het recht te geven de opkomst leeftijd te kiezen. t D'66-fractievoorzitter Terlouw 1 1 11 ARNHEM (SP/ANP) - D'66 twijfelt nog steeds over de uitbreiding van de uraniumfabriek in Almelo. Jan Terlouw, fractievoorzitter van D'66 heeft gisteravond in Arnhem gezegd dat de Democraten eerst de resultaten van de onderhandelin gen met Engeland en West- Duitsland willen afwachten. Voor de uitbreidingsplannen van Almelo definitief worden goedge keurd wil de regering van onze partners in het ultra- centrifugeprojekt twee harde ze kerheden: er moeten waterdichte waarborgen komen dat het ver rijkte uranium uit Almelo niet ge leverd zal worden aan landen die het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekend hebben. er moet meer zicht komen dat uitbreiding van de Almelose fa briek winstgevend zal zijn. D'66 is de enige progressieve partij die het nog helemaal eens is met de gedragslijn van het kabinet. Al bij voorbaat hebben het Pvd A-congres en de PPR elke vergroting van de uraniumproduktie in Almelo afge wezen. De radicalen dreigen zelfs hun steun aan het kabinet-Den Uyl op te zeggen, als de uitbreiding doorgaat. Voorlopig houdt het kabinet voet bij stuk, zo hebben premier Den Uyl en minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) de afgelopen da gen duidelijk gemaakt. De definitieve beslissing over „Al melo" moet voor 1 april worden ge- nomen.in In kringen wordt er ern stig rekening mee gehouden dat de regering dwars tegen de opvattin gen van PvdA en PPR zal ingaan. Premier Den Uyl heeft dat zaterdag op het PvdA-congres al laten door schemeren. Samenwerking „Als het gekomen zou zijn tot pro grammatische onderhandelingen tussen PvdA en D'66 voor de ko mende Tweede Kamerverkiezin gen, dan zouden die mbeilijk zijn verlopen", zei de D'66- fractievoorzitter verder in Arnhem. D'66 gaat onafhankelijk de verkie zingen in en van onderhandelingen vooraf is geen sprake. Als toch tot onderhandelingen over een regeer akkoord zou zijn besloten, dan be wijzen de beslissingen van het PvdA-congres, dat het een moeilijk gesprek was geworden, aldus Ter louw. D'66 zou nooit akkoord ge gaan zijn met het besluit, dat on derhoudskosten voor de eigen wo ning niet aftrekbaar worden. D'66 is er tegen dat de eigen woning geen onderwerp vormt van keuze vrijheid en dat inkomens genivel leerd worden via de keuze van een bestedingsmogelijkheid", aldus Terlouw. Aan inbreng voor Duisenberg het volgende: In 1976 werden 500.000 nieuwe au to's gekocht, laten we zeggen a 10.000.- per stuk 1800.- btw. 500.000x1800 1.4 miljard, 3.5 mil joen auto's a 250.- wegenbelasting 0.87 miljard, 3.5 miljoen auto's 15.000 km p/j tegen 1 op 101500 liter a 0.80 aan belasting a 3.5 miljoen 4.2 miljard. Totaal opbrengst 6.5 miljard. Vermoedelijk komen daar indirect via garage en toeleveringsbedrij ven, door loonbelasting enz. nog het drie- of vier-dubbele bij. Daar praten we nu maar niet eens meer over, tellen nu alleen het directe. Mogen we nieuwsgierig zijn, wat die Eerste Echte, Enige Ned. Wiel rijders Bond, weet in te brengen, om haar gestelde eisen en verlan gens financieel mogelijk te maken. J. J. Bekker Utr. Veer 34 Exact. Kost de mensen niks. Je spaart het bij de dubbelpaks magere yoghurt met vruchten en puddinkjes met saus (6 smaken)^ Officier van justitie JERUZALEM (SP) - Nadat of ficier van justitie Sara Sirota gisteren in haar twee uur du rend requisitoir probeerde aan te tonen dat de 23-jarige Neder landse verdachte Ludwina J. schuldig is aan het verzamelen van geheime inlichtingen en het onderhouden van contacten met een buitenlands agent trachtte advocate Felicia Lan ger in haar tweeëneenhalf uur durend pleidooi duidelijk te maken dat de openbare aankla ger geen wettig en overtuigend bewijs voor de beschuldigingen heeft geleverd. Na kritische be richten in de Nederlandse pers was op deze zesde procesdag op uitdrukkelijk verzoek van het Israëlisch ministerie van bui tenlandse zaken voor een tolk gezorgd. Officier van justitie Si- rota heeft vooral de tegenover gestelde uitspraken in de ver klaringen die Ludwina tegen over de politie en voor de drie hoofdige districtsbank in Tel Aviv heeft afgelegd aan de kaak gesteld. Volgens de Israëlische officier van justitie heeft de Ne derlandse verdachte zich tij dens het kruisverhoor voor de rechtbank bij haar ontkennin gen en uitvluchten op belang rijke punten tegengesproken. Hoewel Ludwina haar tegen over de politie afgelegde beken tenissen voor de rechtbank gro tendeels introk, meende me vrouw Sirota deze verklaringen als waarheidsgetrouw te mogen beschouwen terwijl de onder ede afgelegde verklaringen van het Bredase meisje voor de rechtbank door de officier van justitie als verzinsels en aan toonbare leugens werden be stempeld. De officier ontrafelde de verklaringen van de ver dachte door er op te wijzen dat zij enerzijds ieder contact van de Rode Hulp-organisatie met de Baader-Meinhofgroep ont kent en aan de andere kant be vestigt dat bomaanslagen op Duitse en andere fabrieken in Nederland uit solidariteit met de Baader-Meinhofgroep wer den gepleegd of voorbereid. Ook de beweerde onkunde van de verdachte over de verdachte tegenprestatie voor het gratis verblijf en de opleiding in het kamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina klinkt de openbare aanklager bijzonder ongeloofwaardig in de oren. Evenals in het eerste stadium i het proces voerde advocate Felicia Langer gistermiddag in haar pleidooi opnieuw aan dat de tegenover de politie afge legde verklaringen van de Ne derlandse verdachte ten dele niet geloofwaardig zijn wegens de methode van ondervraging door de politie en de slechte psychische gesteldheid van Ludwina die zich eenzaam voelde. Volgens het medisch rapport is zij bovendien makke lijk te beïnvloeden door nieuwe omstandigheden en personen i heeft ze last van neurotische storingen. De politie heeft Ludwina voor het afleggen van haar verklaringen niet op de mogelijkheid tot zwijgen gewe zen terwijl door taalproblemen en uit onnbegrip volgens de verdediging tegenstellingen en onjuisheden in de verklaringen zijn geslopen die de verdachte bovendien ten dele in de mond zouden zijn gelegd of uit vrees zouden zijn afgelegd om van de ondervragers af te komen. Aan gezien de openbare aanklager er volgens de advocate Langer niet in is geslaagd het wettig en overtuigend bewijs te leveren dat Ludwina geheime inlich tingen zou hebben verzameld, opgeschreven of bezeten is er dus ook geen sprake van dienstverlening, kan er dus ook geen sprake zijn van dienstver lening aan een illegale organisa tie. De districtsrechtbank van Tel Aviv zal pas over een maand, op 1 maart, vonnis wijzen aange zien deze rechtbank slechts om de andere maand in deze zelfde samenstelling verschijnt. DEN HAAG (SP/ANP) - Er komt beweging in het loonfront. Minister Boersma (Sociale Zaken) wil morgen met werkgevers en werknemers gaan praten over de vastgelopen loononderhandelin gen. Hij heeft hen daartoe gisteren uitgenodigd. Eerst zal hij de werkgevers ontvangen. Daarna komen de werknemers aan de beurt. Voorzitter Wim Kok van de Feder atie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) en voorzitter Jan Lanser van de christelijke vakcen trale CNV hebben positief op de uitnodiging van Boersma gerea geerd. Zij stelden wel een voor waarde. Boersma mag het gesprek met de werkgevers en de vakbon den niet beschouwen als een be middelingspoging om het vastge lopen cao-overleg in de verschil lende bedrijfstakken weer op gang te krijgen. Het gesprek dient uit sluitend als „informatief' be schouwd te worden. Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO) reageerde eveneens positief. Anderhalve week geleden hadden de werkgevers Boersma trouwens al gevraagd s«»*een initiatief te f IMK j'114 Wm lH nemen voor een gesprke tussen re- gering, werkgevers en werkne- De meevallers bij de sociale fond- sen die Boersma onlangs bekend- maakte zullen naar wordt verwacht een grote rol spelen in de gesprek- ken van morgen. Deze zouden voor verlaging van de werkgevers- en werknemerspre- r mies voor de sociale voorzieningen m M fff, kunnen worden gebruikt. Een der- iiiffli i gelijke verlaging zou het verschil tussen de looneisen van de vakbe- weging en het aanbod van de werk gevers kunnen overbruggen, zon- HARDINXVELDIGIESSENDAM - Aan de rand van de Biesbosch is de der dat de koopkracht van de NAM met een proefboring begonnen in een poging olie uit de aardlagen werknemers daardoor wordt uit- onder het natuurgebied te winnen. Blijkt dat de proefboring een succes gehold. wordt, dan heeft men het plan in '78 andere boorputten te slaan. Van Burgemeester Keijzer Keijzer: Rustig en weloverwogen besluit". BENTHUIZEN - Herbenoeming van burgemeester Keijzer brengt de bestuurbaarheid - gezien de spanningen die nu al in de ge meente leven - van Benthuizen in ernstig gevaar. De polarisatie rond zijn figuur is zo ernstig dat benoe ming van een andere burgemeester de enige oplossing lijkt. Dat is de opvatting die op provin ciaal niveau over de „affaire Be nthuizen" gehuldigd wordt. Pro- Door Hans Meijer HEERLEN (ANP) Een 24-jarige man uit Heerlen, die onlangs is ont slagen uit een psychiatrische in richting heeft gisteravond een twintigjarig meisje uit Heerlen ont voerd in de auto van haar verloofde, nadat hij die verloofde ook nog zijn geld had afgepakt. Kort na midder nacht vond de politie het meisje te rug in een Heerlense bar, met haar ontvoerder. De ontvoerder had gisteravond in het centrum van Heerlen staan pos ten, toen daar een 24-jarige hoven ier uit Schaesberg op zijn verloofde stond te wachten. Op het moment dat het meisje arriveerde, kwam de Heerlenaar naar voren en dwong de twee in hun auto te stappen. Zelf ging hij achter het stuur zitten en reed weg in de richting Geleen'. Voor hij die plaats bereikte, stopte hij en dwong de hovenier zijn geld af te geven op f 25,- na, „Dat geld kun je gebruiken om terug near Heerlen te reizen", voegde hij de jongeman toe. Die reisde inderdaad naar Heerlen. Daarna deed hij aan gifte bij de politie. ZegMona-nian. Welk een gratis en leuk gelieugenspel.dat „Zoek de tweede" met afbeeldingen van Veilig-Verkeersposters. Beton op rails EDE (ANP) - Een 26-jarige man uit Ede is het afgelopen weekeinde in een psychiatrische inrichting op genomen nadat hij tegenover de Edese politie had bekend vorige week tweemaal stukken beton op de rails van de spoorlijn Ede-Lun- teren te hebben gelegd. De man verklaarde uit wraakgevoelens te hebben gehandeld. vinciale ambtelijke kringen heb ben dat in gesprekken met Be- nthuizer raadsleden meegedeeld. Commissaris der koningin mr. Maarten Vrolijk zou, volgens de be trokken ambtenaren, een dergelijk advies hebben uitgebracht aan mi nister W. F. de Gaay Fortman van binnenlandse zaken. De minister moet deze maand een beslissing over herbenoeming van burge meester Keyzer nemen. Volgens binnenlandse zaken is die uitspraak over twee weken te ver wachten. Dan namelijk denkt men het justitieel onderzoek naar de gang van zaken in Benthuizen te hébben afgesloten en minister De Gaay Fortman wil daarop wachten alvorens zijn besluit kenbaar te maken. Ook zal het parlement van tevoren over de beslissing van de minister worden ingelicht. VERBAZING Intussen heerst in Benthuizen al- lerwege verbazing over het plotse linge besluit van burgemeester Keijzer om de commissaris van de koningin te verzoeken hem een maand verlof te geven. Daarmee heeft Keijzer naar alle waarschijn lijkheid een schorsing, waarom de raad had gevraagd, voorko- men.„Het is altijd prettig wanneer je dit soort zaken uit de mond van een verslaggever moet hoien", al dus wethouder Anne van Noort (CDA), die - evenals zijn collega Seijbel - niet op de hoogte werd ge steld van het besluit van Keijzer. „Het bevreemdt mij des te meer daar ik loco-burgemeester ben en dus de taken van de burgemeester over moet nemen. Toen ik gister morgen in de wekelijkse B en W-vergadering kwam wist ik nog van niets en pas tegen het einde van de middag hoorde ik dat Keijzer een volle maand verlof heeft ge vraagd." De beide wethouders hebben intussen meegedeeld af te zullen zien van hun voornemen om vergaderingen te boycotten. „We willen de bestuurbaarheid van de gemeente niet in gevaar brengen", aldus de beide wethouders. Zij zul len echter/alleen spoedeisende za ken en wettelijke maatregelen af handelen gedurende de afwezig heid van Keijzer. De fractieleiders Boonstra (PvdA) en Vonkeman (CDA) hebben in een reactie op het besluit van de bur gemeester meegedeeld er geen re kening meer mee te houden dat Keijzer nog als voorzitter van de Benthuizer gemeenteraad zal te rugkeren. „Dat kunnen ze ons niet aandoen", aldus Vonkeman. PROFIELSCHETS De gemeenteraad is intussen al voorzichtig aan het denken over een nieuwe burgemeester, al werkt men nog niet aan een duidelijke profielschets. „Voor mij staat ech ter vast dat de man vooral over goede begeleidende kwaliteiten zal moeten beschikken", aldus Boon stra. „We gaan er in ieder geval vanuit dat we eerst gedurende een paar maanden een vervanger krijgen, zodat we tijd hebben om orde op zaken te stellen", zo stelde CDA-er Vonkeman. Het echtpaar Keijzer rekent intus sen nergens op. „We zien wel wat het wordt,,' zo deelde mevrouw Keijzer gisteren mee. Haar man blijft voor elk commentaar onbe reikbaar. Burgemeester Keijzer nam zijn be sluit om terug te treden „om de rust in de gemeente te herstellen". Hij meende dat zijn figuur goed func tioneren van het bestuur van Be nthuizen in de weg staat. Mevrouw Keijzer deelde desgevraagd mee dat haar man het besluit tot terug treden „rustig en weloverwogen" heeft genomen. Lezers schrijven De inzending van de Eerste Enige Echte Ned. Wielrijders Bond, over weggebruik en alles wat daar zoal aan vast zit, mag toch ook wel enige echte toelichting krijgen van an dere weggebruikers. Dat de fiets het meest gebruikte vervoermiddel is, mag betwijfeld worden, alleen de "brommer" wint het waarschijnlijk al. De 3.5 miljoen in gebruik zijnde au to's, behoeven we qua gebruik maar 1 op 2 te geven, dan is reeds het grootste deel van de bevolking auto-gebruiker, temeer omdat ie der onder de 18 jaar verwaarloosd kan worden als wagenvoerder, maar niet als passagier. Aan wegenbouw wordt per jaar ca. 1-3/4 miljard gulden uitgegeven. Wiegel boos over brief aan Jimmy Carter DEN HAAG (ANP) - Volgens WD-fractievoorzitter Wiegel ver dient het scherpe afkeuring dat Kamerleden van twee grote poli tieke groeperingen aan de Ameri kaanse president Carter hebben gevraagd om de militaire en eco nomische steun van de Verenigde Staten aan Israël te gebruiken als politiek drukmiddel om Israël tot concessies te dwingen. Wiegel doelt hiermee op de brief van een aantal PvdA- en CDA-Kamerleden aan president Carter, waarvan hij „na zijn terugkeer uit Israël met grote ontsteltenis heeft kennis ge nomen". Wiegel bracht de afgelo pen week een bezoek aan Israël. De WD-fractievoorzitter vindt het een eenzijdige, tegen Israël ge richte brief. Heel opvallend noemt hij het dat over het bestaansrecht van Israël met geen woord wordt gerept.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7