Eva weer in actie voor Bangladesj Wegdek van Leidschevaart verbeteren of kinderen niet meer naar school Gewetenstest voor klanten van Hoogvliet Slager redt paarden van gang naar slachthuis Eis ouders aan Leiden en Noordwij kerhout PAGINA 4 STREEK DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 Elke keer als ik hier de welvaart zievoel ik me een beetje schuldig... ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense majoor van het Leger des Heils Eva den Hartog, die haar officiers functie in het leger thans heeft moeten neerleggen, is met een financiële actie gestart om het werk in Bangla Desj voort te kunnen (laten) zetten. Er zijn daar drin gend 700 woningen nodig. Het gaat om een project van het Leger des Heils en Terre des Hommes. is de bedoeling dat alle op brengsten van de lezingen en de verkoop van boeken - over twee maanden komt de le vensbeschrijving van Eva den Hartog uit - ten goede komt aan de actie. „Mocht er echter van uit de derde wereld een financieel beroep op mij worden gedaan - Ik heb bijvoorbeeld een vriendin die in India in een bedelaarskolonie werkt - dan gaat het geld daar naar toe", aldus Eva den Hartog. Volgeboekt Voorlopig heeft de Alphense, die vanaf november in Neder land verblijft, haar agenda tot eind mei volgeboekt staan met lezingen. Daarna spreekt zij in juli op een congres voor zo'n 2000 predikanten. Eva den Hartog staat, sinds zij in Nederland terug is in het volle licht van de publiciteit. (Zaterdag was ze te zien in „Hier en Nu", gistermorgen maakte de EO opnamen voor het radioprogramma „Klankbord" en gisteravond zond „Ga er eens voor zitten" een radioprogramma uit over haar leven en werk). Eva den Hartog die een groot deel van haar leven in dienst stelde van derde wereld, ver baast zich in haar Aljphense woning nog steeds over de welvaart in Nederland, waarin ze zich maar nauwe lijks thuis voelt. „Ik heb nu nieuwe meubelen. Gekocht in de opruiming op aandringen van mijn ouders en vrienden. Mijn vorige tafel viel, als je die aanraakte, haast in elkaar. Maar elke keer als ik thuiskom en ik zie dit alle maal, voel ik me een beetje schuldig". Gesterkt Eva den Hartog heeft de afgelo pen dagen vele telefoontjes gehad van kennissen en be langstellenden die vonden dat zij de goede richting is in- „Wat mij echter vooral in mijn beslissing heeft gesterkt om de aan mij toegedachte (ad ministratieve) functie niet aan te nemen, is het feit dat de stichter van het Leger des Heils uit de Methodistenkerk is gestapt omdat hij van de kerkeraad niet mocht doen wat hij vond dat hij hoorde te doen". Overigens vliegt Eva den Har tog vermoedelijk begin vol gende week naar Londen om mogelijk alsnog tot een op lossing van de problemen te komen. (Financiële bijdragen voor het werk in Bangla Desj kunnen worden gestort bij de Rabo bank in Hazerswoude op 32.59.58.300 ten 1 de Actie Help Eva. (Van één onzer verslaggeefsters) NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN - Als er door de gemeenten Leiden of Noordwijkerhout op korte termijn niets wordt gedaan aan de verbete ring van het wegdek van de Leidschevaart, zullen ongeveer dertig gezinnen die aan deze weg wo nen hun kinderen van school thuishouden. Op die manier hopen de bewoners van deze weg in Noordwijkerhout meer druk achter de slepende onderhandelingen rond de verkoop van de Leid schevaart aan Noordwijkerhout uit te oefenen. waaruit'een brief naar B en W van Leiden werd geschreven. Als daar niet op wordt gereageerd is de maat voor de bewoners vol: Men zal dan via die rechtswinkel een advocaat in de arm nemen en in hoger beroep gaan èn de kin deren thyis houden. Afkoopsom De laatste jaren is er weinig of niets meer aan het wegdek van de Leidschevaart gedaan zodat dit voormalig jaagpad één en al kuil is. Reden: de weg (het verlengde van de Leidse Haarlemmertrek vaart) is eigendom van de ge meente Leiden, al sinds de tijd dat deze weg diende als belang rijkste verbinding met Haarlem. Destijds was de weg voor Leiden zo belangrijk dat de Leidsche vaart goed werd onderhouden. Maar nu heeft Leiden geen enkel belang meer bij de smalle weg omdat het geen doorgaande route meer is. De gemeente Noordwij kerhout wijst bewoners met klachten door naar Leiden. Die klachten hadden tot voor kort in zoverre zin dat er altijd wel een mannetje met een kar verscheen die met wat koolas de talrijke ga ten in het wegdek wat opvulde. Met weinig resultaat want zodra het begon te regenen stroomden de koolas-korrels weer uit de op gevulde gaten over het wegdek heen. Even verderop is de Leidschevaart (die grenst aan de Keukenhof) wel goed onderhouden omdat het daar grondgebied van Lisse be treft. Auto's rijden volgens de bewoners zig-zaggend over de weg heen om de kuilen te vermij den. Wat tot moeilijkheden aan leiding geeft zodra twee auto's elkaar op het smalle jaagpad moeten passeren. Toch is de verbreding van de Leid schevaart niet zozeer de wens van de bewoners, die handtekenin gen ophaalden om te proberen iets te doen aan de slechte staat van de weg. Die handtekeningen werden bij de gemeente Noord wijkerhout gedeponeerd. Ook togen enkele bewoners naar de Leidsche rechtswinkel. van Een woordvoerder van de ge meente Noordwijkerhout zegt dat deze gemeente best bereid is om de weg te kopen mits Leiden een "afkoopsom" aanbiedt zodat men kan beginnen met de verbe tering van de weg. Jarenlange onderhandelingen leidden bijna tot verkoop aan Noordwijker hout, op ambtelijk niveau was men tot overeenstemming ge komen over de vorm daarvan maar toen kreeg Leiden ineens raad zodat de zaak op de lange baan werd geschoven. Bovendien zou de verkoop onder voorwaarde gaan dat de ruilver kaveling van de Hogeveense pol der (waar tachtig procent van de weg onder valt) doorgang zou vinden. Die ruilverkaveling is ook niet van de grond gekomen. "We willen wel overnemen, maar niet tot elke prijs. Leiden zal heel wat water in de wijn moeten doen", aldus een gemeentelijk woordvoerder in Noordwijker hout. Een woordvoerder van voorlich ting Leiden zegt dat er wel on derhandelingen plaatsvinden maar er nog geen overeenstem ming is bereikt over de hoogte van die afkoopsom. Binnenkort zal men er echter, zo verzekert de voorlichter, op ambtelijk niveau over gaan praten. Sex-advertentie pakt verkeerd uit NOORDWIJK - Vraag maar naar Willem" zo stond, in een advertentie waarin onder het telefoonnummer van een Noordwijkse familie een gezellig en intiem verpozen werd aangeboden, te lezen. Het betref fende echtpaar begreep niets van de verschillende mannen die voor een rendez-vous op hun adres belang stelling toonden. Het paar stond niet alleen perplex maar toonde zich ook uitermate geërgerd omdat ze zich voor dergelijke "praktijken" niet leenden en niet begrepen waarom juist zij werden lastigge vallen. Toen ze de advertentie za gen werd het allemaal wat duide lijker. Willem was de kostganger van het echtpaar, en diens vrienden hadden bij wijze van grap de ad vertentie opgegeven. Dat het tele foonnummer op naam stond van de hoofdbewoner hadden ze over het hoofd gezien. Koudekerk: speciale commissie bejaarden werk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk krijgt een indicatie commissie. Deze instanties zal zich uitsluitend gaan bezighouden met bejaardenwerk in het dorp. Om een goed inzicht in de (eventue le) problemen te krijgen zal ook een adviseur van het bejaardenhuis Rhyndael worden uitgenodigd zit ting te nemen in de commissie. De leden van de commissie zullen, .Noordwijkerhout: kuilen zo is de verwachting, aan het eind van deze maand worden geïnstal leerd. Specifieke taak is om te be kijken wanneer een bejaarde er aan toe is om te worden opgenomen in een bejaardenhuis. Primait zal de commissie zich dus bezig houden met bejaarden die nog niet in een bejaardencentrum wonen. KINSJASA - Mali Mazungu Elonga, minister van sport in Zaïre, heeft gisteren in Kinsjasa meege deeld dat het nationale team. van Zaïre wordt teruggetrokken uit de voorronden voor het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië '78 De minister van sport zei dat deze beslissing genomen was van wege "bepaalde tekortkomingen" in het team en vanwege het "niet- patriotistisch gedrag" van som mige spelers. Zaïre deed in 1974 mee aan het toernooi van het we reldkampioenschap voetbal. Woningen in Alkemade worden aangesloten op riolering ALKEMADE - De gemeenteraad van Alkemade heeft gisteravond ruim honderdduizend gulden uit getrokken om vierhonderd huizen aan het Noordeinde en Zuideinde aan te sluiten op een riolering. Vooral van de zomer heeft men in het dorp vaak met stankoverlast te kampen gehad. Overigens verwacht directeur Siero van gemeentewerken dat dit jaar nog geen begin zal kunnen worden gemaakt met de werk zaamheden. Als dit karwei is ge klaard komen de kerkdorpen Nieuwe Wetering, Rijpwetering en Oud Ade aan de beurt. Ook daar is nog een aantal huizen dat recht streeks loost op het open water. BOKSEN - Mamadou Kone, een bokser uit Ivoorkust, is gisteren in het ziekenhuis te Abidjan overle den aan de gevolgen van een ge vecht, dat hij vrijdag tegen zijn landgenoot Topsoba bokste. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. HONDERD JAAR R.K. ONDERWIJS Zuster Theodorique van de nu 100 jaar oude r.k. bewaarschoolin Warmond: ,JDat erg strenge is verleden tijd." Twee dagen voor de kerst doet u in een cash en carry- zaak in het groot inkopen voor de komende feestda gen. Voor ongeveer 150 gulden geeft u uit aan vlees, groenten, drank, zoutjes en sausjes. Zo rond der jaren zestig was Warmond nog een uiterst "religieus dorp". Binnen de gemeentegrens stond een imposant seminarie met volop priesterstudenten in opleiding en in het dorp woonden ook een groot aantal "nonnnetjes". Religieuze zusters van de orde van de Franciscanessen, die zich inzetten voor de bejaardenzorg, de wijkverpleging en het onder wijs. Het seminarie is niet meer en er zijn nog maar vijf zusters achterge bleven. Afgelopen vrijdag vierden deze vijf een sober feestje in hun gezamenlijke nieuwbouwwoning in de Kloosterwei. Reden: deze week is het precies een eeuw geleden dat de zusters op verzoek van "de zeereerwaarde heer pastoor" naar Warmond kwamen om daar in de oude pastorie een bewaarschool op poten te zetten, een jaar of wat later gevolgd door een naaischool (1885). In die naaischool leerden ze moeders hoofdzakelijk van grote gezin nen en meisjes de fijne kneepjes van onder meer het stijven, strij ken en verstellen. Tien jaar geleden is die school opgeheven. De r.k. bewaarschool, tegenwoordig kleuterschool is er echter nog steeds en bestaat nu ook 100 jaar, waarvan er negentig werden doorgebracht in De Burcht. Al die tijd zijn de nonnetjes hoofd geweest van de school. De laatste twaalf en half jaar zuster Theodo rique. "Zusters hebben lange tijd niet zo'n beste naam gehad in het kleute ronderwijs", zegt ze. "Men vond ze streng en het enige wat oud- leerlingen zich altijd herinneren is dat ze bij de zusters kaarsrecht in de bank moesten zitten, de lippen op elkaar geperst en de han den gevouwen over de borst. Tussen kleuters en onderwijzeres was er altijd een enorme kloof. Ook met de ouders". "Gelukkig is dat nu anders. Als we in burger lopen zien ze het aan de buitenkant niet dat je een zuster bent. Men komt wat gemakkelij ker naar je toe. Het contact met de kinderen is ook beter, al laten we ze nog niet zo de vrije hand als andere kleuterleidsters weieens gemakkelijk geneigd zijn te doen". "Wij hebben natuurlijk ook een heel andere opleiding dan die meis jes van tegenwoordig. Maar er is geen kloof. We proberen zoveel mogelijk bij te blijven door cursussen te volgen. Verschil zal er wel blijven maar dat hoeft niet storend te zijn. Voor het kind niet en voor de ouders niet", zegt zuster Theodorique. Het eeuwfeest van de r.k. kleuterschool wordt vrijdag met de kleu ters gevierd. Aan de kassa betaalt u met een kaschèque of girokaart. Drie weken later komt u aan de weet dat op de dag dat u inko pen deed de cash en carry is overvallen en dat naast een groot bedrag aan baar geld ook alle kascheques en giro kaarten zijn buitgemaakt. Dus ook die van u. Uit uw administratie blijkt inder daad dat er geen afschrijving heeft plaatsgevonden. Overval Bij uw yolgende bezoek aan de cash én carry valt uw oog op een groot aanplakbiljet. Daarin verzoekt de leiding klanten die op de dag van de overval betaalden met een kaschèque of girokaart die handeling te willen herhalen. Voldoet u aan dit verzoek of denkt u: „wat mij betreft kunnen ze de boom in, die centen zijn verdiend?" Een dergelijk gewetenstest wordt momenteel afgenomen bij de bezoekers van het cash en carry-bedrijf van Hoog vliet in Alphen aan den Rijn. Daar gingen drie overvallers op 22 december van het vo rige jaar er onder meer met girokaarten en kaschèques ter waarde van een slordige 30.000 gulden vandoor. De overvallers zijn inmiddels in Alphen aangehouden. Zon der girokaarten en chèques. Die blijken ze in de fik te heb ben gestoken. Korting In het bedrijf hangen nu aan plakbiljetten met de volgende tekst "Langs deze weg willen wij die klanten verzoeken welke geen afschrijving van bank- of girodienst van beta ling aan de firma Hoogvliet op 22 december 1976, de dag van de overval, hebben gehad alsnog een nieuwe giro of ka schèque uit te schrijven. Uw eerlijkheid belonen wij met 5 korting". Van de geschatte 200 klanten die zonder kosten winkelden heeft tot nu toe (de biljetten hangen er twee weken) zo'n dertig procent van zich laten horen, vertelde mij gisteren bedrijfsleider Van Essen. "En van die resterende 70 pro cent melden er zich nog wel heel wat aan, vermoed ik zo. Al zal daar wel wat tijd over heen gaan. Want er zullen er ook wel zijn die hier maar één keer per maand of nog minder komen winkelen. Die hebben waarschijnlijk onze aanplak biljetten nog niet gelezen". Eerlijkheid Bij Hoogvliet gokt men op een hoog percentage eerlijkheid. Zo'n tachtig procent, wie overblijven zijn de klanten die zich 1976 zullen herinne ren als "het jaar van de goed kope kerst" of gewoon vinden dat ze wettelijk niet over de schreef zijn gegaan door niet voor een tweede keer voor het verschuldigde bedrag een gi rokaart of bankchèque uit te schrijven. "Die zijn onmoge lijk meer te achterhalen", zegt Van Essen. De actie met de aanplakbiljet ten, zo vertelde de bedrijfs leider mij, is een initiatief ge weest van de verzekerings maatschappij. ItMMl CC» tf£6 Uilktf güM efsthftijViwe SwHtfGiMWMS' sSllJ MSÜMC MKHRIAHOKL ff «ito, A* m Ujfctes&taif* UU rató&iD HiMtV Ut; «ff Dit is het biljet waarmee de winkelchef van Hoogvliet (over igens in opdracht van de verzekeringsmaatschappij) een beroep doet op de eerlijkheid van de klanten wier betaalcheque in vlam men is opgegaan x justitie afliep is er ee or de pony's van de dr\ Vlak voor het ultimatum van de officier v geschikt onderdak en terrein gevonden i Leidse zusjes Mieloo. Zou zich voor het einde van januari geen oplossing hebben aange diend dan zouden de dieren, die kortgeleden door de politie in beslag werden genomen omdat het ze ontbrak aan goede verzor ging, waarschijnlijk naar het slachthuis worden gebracht. De directeur van de Teekens Slagerijen uit Leiden, de heer Van Egmond, heeft zich op de valreep over de dieren ontfermd. Hij kocht ze van de kinderen voor 1500 gulden, onder de voorwaarde echter dat hij ze niet zou laten slachten. Voor de drie viervoeters is een lapje grond gereserveerd bij wegrestaurant De Uiver in Sassen- heim. Daar hebben ze ook onderdak. De zusjes Mieloo mogen van de directeur van Teekens net zoveel bij hun pony's op bezoek gaan als ze dat.willen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4