Adviescentrum voor werklozen MODE ■HOW Brandweer: afscheid van R. de Haas Wijkmarkt in Zuid-West kan april starten Raad zet er vaart in In Witte Poortkazerne Uitslag onderzoek naar gehoor "geruststellend" Raadsbeslniten Voor station nn toch vier rijstroken Houtman (SGP/GPV) verlaat Leidse raad GANGETJ Rijk moet opdraaien voor extra kosten castellum 'Matilone^ DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - In de Witte Poortkazerne (Noordeinde 2) is met ingang van vandaag een aviescentrum voor werklozen ge vestigd. Iedere dinsdag en donderdag kunnen werklozen er s morgens van half elf tot half een terecht. Niet alleen voor informatie, bijvoorbeeld over de sociale wetten, maar ook voor hulpverlening, en voor inlichtingen over cursussen en dergelijke. LEIDEN - "Een verlies voor de Leidse brandweer", zo ty peerde zijn collega Bijlsma gistermiddag tijdens een af scheidsreceptie het vertrek van de waarnemend- commandant van de Leidse brandweer de heer R. de Haas. De man, die volgens Bijlsma bij zijn komst naar de Leidse brandweer" als een witte tornado door het oude materieel ging" en voor een bijna geheel nieuwe uitrus ting zorgde. De Haas is 55 jaar geworden en krijgt daarom, zoals dat in kringen van de brandweer gebruikelijk is, functioneel leeftijds ontslag. "Veel men sen weten niet wat dat FLO is", zo zei burgemeester Vis, "en die zullen waarschijnlijk zeggen: gut, moet ie nu al weg? Maar bij de brandweer is dat heel normaal". De bur gemeester overhandigde hem de tegel met het wapen van Leiden. In de verschillende speeches werd met name gewezen op de groté technische kennis van de heer De Haas, die zijn loopbaan bij de brandweer van Den Haag begon. Vervol gens werkte hij bij de corpsen van Oosterbeek en Zoeter- meer. Acht jaar geleden kwam hij naar Leiden. In zijn afscheidswoord wees De Haas op de moeilijkheden, die het Leidse corps nog steeds parten spelen." "Een uitbreiding van het personeel is, in verband met de werk tijdsverkorting dringend no dig. Er worden nu teveel overuren gemaakt", aldus De Haas. De waarnemend brandweer commandant wordt op 1 maart opgevolgd door de heer Broekman. De familie De Haas is overigens al verhuisd naar het Gelderse Bemmel. De Haas zal niet al zijn func ties neerleggen. Hij blijft bij voorbeeld nog deel uitmaken van de inspectie en de exa mencommissie. Het adviescentrum wordt bemand door Nico van Rijn, een medewer ker van de vakgroep klinische psy chologie van de Rijksuniversiteit. "Kijk, zegt hij, "het staat natuurlijk als een paal boven water dat de enige echte oplossing voor proble men die met werkloosheid samen hangen, het krijgen van werk is. Maar er is nou eenmaal niet genoeg werk voor iedereen. En voor dege nen die hiervan de dupe zijn of nog dreigen te worden is dit centrum bedoeld." "Onze eerste taak is het geven van informatie", zegt Nico van Rijn, "want in de wirwar van sociale wet ten die je in Nederland hebt zijn er maar weinigen op de hoogte van hun rechten en plichten. Dus wan neer er onduidelijkheden bestaan over uitkeringen, ontslag, arbeids voorwaarden, herscholingsmoge lijkheden, sollicitatie, enz., dan kan men hier terecht". Vrije tijd Via het adviescentrum wil men ook proberen die mensen te helpen, die het moeilijk hebben met hun werkloos-zijn. Er zijn er nogal wat, die problemen hebben met ver plichte "vrije tijd". "Het niets om handen hebben, het thuis zitten en afwachten is voor veel mensen op z'n zachtst gezegd niet zo prettig", zegt Nico. "Ook het gezinsleven kan eronder lijden. Deze mensen willen we proberen te helpen, door samen met hen na te gaan wat we eraan zouden kunnen doen. Dit kan bijvoorbeeld door middel van indi viduele gesprekken of door ge sprekken met groepen werklozen, waarin men van anderen kan horen hoe zij de zaken ervaren of hebben opgelost". Het adviescentrum staat dus met andere woorden open voor ieder een die werkloos is of het dreigt te worden, maar de belangrijkste groep werklozen waarop het cen trum zich wil richten zijn degenen waarbij de gevoelens van doelloos heid en nutteloosheid de overhand hebben gekregen. Dit zijn mensen, LEIDEN - In Leiden Zuid-West komt - voorlopig op proef voor een jaar - een wekelijkse wijk- markt. De markt wordt dinsdags van 's morgens negen uur tot 's middags twee uur gehouden op het parkeerterrein voor de win kels aan het Vijf Meiplein. Er komen twee rijen marktkramen en de wijkmarkt zal begin april van start gaan. De Leidse raad besloot gisteravond in overgrote meerderheid akkoord te gaan met de wijkmarkt, waarop al Fonds voor bovenwijkse voorzieningen LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond met algemene stemmen besloten om over te gaan tot de instelling van een zo genaamd "fonds bovenwijkse voorzieningen". Daarmee werd een officiële status gegeven aan een fonds dat al jaren bestaat, en waaruit zaken worden bekostigd die een zogenaamde "bovenwijks karakter" hebben. Bijvoorbeeld voorzieningen om de verbinding met andere wijken of het cen trum te verbeteren of beter te be veiligen. Dat fonds zal worden gevoed door bij de uitgifte van gronden een bepaald percentage op de prijs te leggen. Hoe hoog dat per centage zal zijn, kan door de raad van geval tot geval worden beke ken. Meestal zal dat gebeuren wanneer voor een bepaalde wijk een nieuwe exploitatieopzet wordt gemaakt. De raad behield zich gisteravond het recht voor om in bepaalde gevallen van het genoemde percentage af te wij ken. Dat zou bijvoorbeeld kun nen gebeuren wanneer het gaat om de uitgifte van gronden aan industrieën, die Leiden graag binnen z'n gemeentegrenzen zou willen hebben. Omdat het fonds inmiddels een fors bedrag bevat, zal vermoede lijk in de eerstkomende raads vergadering, een beslissing wor den genomen over de besteding van een deel van het fonds. die hun huis niet meer uitgaan, geen stappen meer ondernemen om werk te vinden, geen sociale contacten meer kunnen leggen en zelfs de fut niet meer hebben om hun hobby's te beoefenen. Basistraining Vanuit het adviescentrum zal ge probeerd worden deze categorie werklozen te bereiken, en hen te stimuleren om deel te gaan nemen aan activiteiten, waar een behoefte aan blijkt te bestaan (bijv. cursus sen, gespreksgroepen, enz.). Voor het in contact treden met deze mensen zullen werklozen inge schakeld worden. Deze zullen, voordat zij bij de te bezoeken werk lozen langsgaan, een soort basi straining volgen. Hierbij vormt de toestemming van de te bezoeken werklozen een essentiële voor waarde. Wie er geen behoefte aan heeft, krijgt ook niemand aan de deur. Het adviescentrum gaat voorlopig van start voor een proefperiode van anderhalf jaar. Gedurende die tijd wordt het werk van het centrum voortdurend begeleid door weten- sinds 1974 wordt aangedrongen door de wijkvereniging „Aktief In dat jaar hield deze vereniging in Zuidwest een enquête waaruit een grote behoefte aan een wijk markt naar voren kwam. Van de mogelijke plaatsen: Wagner- plein, Kennedylaan en Vijf Mei plein is uiteindelijk de laatste als meest gunstige uit de bus geko- CDA-raadslid Bleijie consta teerde gisteravond verheugd, dat nu uitvoering wordt gegeven aan de motie, die hij bij de behande ling van de begroting in 1976 in diende. Volgens Bleijie betekent de markt een impuls voor de wijk. Dat het voorlopig een jaar op proef gebeurt vond Bleijie noodzakelijk, omdat dan beke ken kan worden in hoeverre de bezwaren van de winkeliers aan de Kennedylaan reëel zijn. In brieven hebben deze winkeliers gewezen op het wegzuigen van koopkracht waardoor sluiting voor diverse winkels dreigt. De vrees daarvoor, gecombineerd met de afbreuk, die de wijkmarkt zal doen aan de warenmarkt in het centrum, was voor CDA-er Van Zijp aanleiding om tegen het voorstel te stemmen. „Ik ben tegen elke wijkmarkt waar dan ook, omdat het een regelrechte concurrentie betekent voor de bedrijven die daar gevestigd zijn. „Een gulden kan maar éên keer worden uitgegeven, ook al is die op de markt een daalder waard", aldus Van Zijp. Bleijie daarentegen vond dat de uitkomsten van de wijkmarkt in Zuid-West, maatgevend zullen zijn, voor het eventuele instellen van een wijkmarkt in de Meren- wijk. Wethouder Van Aken toonde zich verheugd over de tot standkoming van de markt mede dankzij de steun van de winke liersvereniging „De Luifelbaan" en de Centrale Vereniging voor de Ambulante handel (markt kooplieden) en de wijkvereni-' ging Aktief. Tegen de wijkmarkt stemden be halve CDA-er Van Zijp ook zijn partijgenoten Vink en Bosch. De overige 33 raadsleden waren voor de wijkmarkt. Het wachten is nu nog slechts op de officiële goed keuring door Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. schappelijk onderzoek van studen ten en medewerkers van de vak groep klinische psychologie. Voor het verrichten van dat onderzoek heeft het ministerie van Sociale Zaken een subsidie van ruim twee ton beschikbaar gesteld. De koppeling van adviescentrum en wetenschappelijk onderzoek is nieuw in Nederland. Wethouder Van Aken noemde het gisteren bij de presentatie van het centrum een groot voordeel dat het experiment met een onderzoek gepaard gaat. Doordat de resultaten van het on derzoek steeds op korte termijn zul len worden uitgewerkt, is het mo gelijk om bijv. inzicht te krijgen in de vraag, of bepaalde vormen van hulpverlening wel of geen effect hebben. Ook kan er een antwoord gegeven worden op de vraag, waarom werklozen wel of juist niet naar het centrum komen. Buurthuizen Overigens zullen de zg. sociaal- culturele activiteiten (onder meer cursussen in talen, creativiteit, kennis van sociale wetten, om maar wat te noemen) niet in het advie scentrum zelf gehouden worden. De beschikbare ruimte in de Witte Poortkazerne is daar te klein voor. In overleg met de club- en buur thuizen zal bekeken worden in welke van deze huizen mogelijkhe den bestaan om voor werklozen uit de buurt dergelijke activiteiten te organiseren. Voorop daarbij staat, dat ze zullen moeten aansluiten bij de behoeften van de werklozen zelf. Bleijie: eventueel ook markt in Merenwijk. LEIDEN - De voltallige Leidse raad vindt dat het rijk moet op draaien voor de kosten, die de aanwezigheid van het castellum Matilone en het klooster in de bodem van Roomburg, veroor zaakt. In ieder geval mag de aanwezigheid van dit archeolo gische monument de kosten van de woningbouw in dat gebied niet ongunstig beïnvloeden. Een voorstel van die strekking werd gisteravond op de valreep inge diend door het vertrekkende SGP/GPV-raadslid Houtman. Houtman vond het een goede zaak dat het castellum, dat rond 47 na Christus is gebouwd door de Romeinen ter beveiliging van hun rijk langs de Rijn, op de ontwerplijst van beschermde monumenten wordt geplaatst. Hij constateerde echter tegelij kertijd, dat voor het gebied waar het castellum ligt, al plan nen waren gemaakt. Die moeten LEIDEN - De Leidse raad be sloot gisteravond onder meer om geld beschikbaar te stellen voor het plaatsen van verkeers lichten op de kruispunten Hooigracht-Nieuwe Rijn en St. Jorissteeg-Hogewoerd, alsmede voor de aanschaf van een ver keerslichtenautomaat ten be hoeve van deze kruispunten en voor de kruispunten Levendaal-St. Jorissteeg en Korevaarstraat-Levendaal. om geld beschikbaar te stellen voor de aanvullende inrichting van de bijzondere school voor imbeciele kinderen, uitgaande van de Stichting Korte Vliet- school. LEIDEN Het onderzoek naar ge- hoorscherpte bij zeventienjarige leerlingen van de Louise de Co- ligny Scholengemeenschap, dat vorig jaar van september tot de cember werd ingesteld door het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde in Leiden, heeft geen verontrustende resulta ten opgeleverd. "We kunnen wel zeggen dat de resultaten nogal ge ruststellend zijn", aldus de arts G.A. de Jonge van het instituut, die samen met de audioloog H.E. Lin deman het onderzoek leidt. De uit slag van het onderzoek is overigens nog niet helemaal rond; aan de verwerking van de resultaten wordt nog gewerkt. Het onderzoek werd destijds inge steld naar aanleiding van toene mende klachten bij jonge sollici tanten. Met name de Nederlandse Spoorwegen klaagde daar nogal over. Zowel over de omvang als over de oorzaak tast men echter nog in het duister. Wat dat betreft heeft het onderzoek ond#»r de leerlingen nu gewijzigd worden en dat kan financieel nogal ingrijpend zijn. Omdat het castellum van natio nale betekenis wordt geacht, vond Houtman dat de kosten dan ook maar door het rijk be taald moeten worden. VVD-er Kuijers, die zich achter dat standpunt plaatste, vond, dat van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek meer duidelijkheid moet wor den verkregen, over wat men LEIDEN - Het PPR/D'66- raadslid Beijen pleitte giste ravond in de Leidse raad voor een nauwere samenwerking van de Leidse taxi ondernemingen, door het ge bruik van één mobilofooncen trale. "Op die manier", zo zei hij, "kunnen wachttijden worden bekort". Wethouder Waal zegde toe eens met de taxi-ondernemingen om de ta fel te gaan zitten om de moge lijkheden te bespreken. Ran- ner (Pvda) wees tenslotte op het verschil in tariefopbouw, die er bij de Leidse taxi bedrijven bestaat. Daardoor kan het gebeuren dat voor de zelfde rit, verschillende be dragen op de meters verschij nen. Hij bepleitte ook op dat punt een betere coördinatie. van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap nog onvoldoende duidelijkheid gebracht. Wel, aldus de heer De Jonge, is er nu meer in zicht verkregen in de methodiek van het onderzoek. Het onderzoek naar gehoor- scherpte zal worden voortgezet aan de middelbaar technische school "Mathesis Scientiarum Genetrix" (Dieperpoellaan). Dit omdat leer lingen van mts-scholen veelal solli citeren naar banen bij de NS. Lido 2 en 3 open LEIDEN - Wethouder Van Aken verricht woensdag 9 februari de of ficiële opening van Lido 2 en 3, twee nieuwe bioscopen aan de Steenstraat. Zij behoren tot het zelfde concern als Lido 1 en Studio. ADVERTENTIE de tal op de van plan is met het monument te doen. "Ik wil graag een tijd schema, waarin staat wanneer er iets gaat gebeuren, want an ders vrees ik dat het in het jaar 2000 nog steeds onder de grond zit". CDA-er Ham merkte op dat, nu het gebied waar het castellum ligt niet bebouwd mag worden, in het gebied zeker honderd wo ningen minder gebouwd kunnen worden. Wethouder Waal (Stad- in elk geval niet meer meema ken. De raad nam gisteravond afscheid van hem, na ruim zes jaar raadslidmaatschap. Een bewijs voor de algemene waar dering voor de inbreng van Houtman vormde het luide ap plaus waarmee de afscheidstoe spraken van burgemeester Vis en het vertrekkende raadslid werden uitgesproken. Zijn plaats zal nu worden ingeno men door GPV-er Van der Meij Met stille trom vertrok het PvdA-raadslid Brouwer. Zijn aan wezigheid in de Leidse raad is slechts van korte duur ge weest. Zijn plaats zal de vol gende keer worden ingenomen door P. Bordewijk. sontwikkeling) zei, dat een loka- tiesubsidie van rijksweg moge lijk een oplossing zou kunnen bieden. Overigens was hij met de raadsleden eens, dat de ge meente Leiden niet uiteindelijk met de kosten moet blijven zit ten. De enige, die zich gisteravond in de Leidse raad verzette tegen plaatsing van het castellum op de monumentenlijst was het CDA-raadslid Driessen. Volgen shem is conservering van hét castellum niet per se noodzake lijk. Van de zogenaamde "limes" (de militair versterkte grens waarvan het castellum een schakel vormt) is naar het oor deel van Driessen voldoende bewaard gebleven. "Het offer is te groot. En daarom zal ik tegen stemmen", aldus Driessen. Hij was het enige raadslid, want de overige 35 stemden voor het voorstel. LEIDEN - Met 28 tegen 8 stem men heeft de Leidse raad gistera vond besloten om te laten doen wat al lang gebeurd is. Namelijk om het aantal rijstroken op het gedeelte van het Stationsplein in de richting van de Oegstgeester- weg op vier te brengen. Bij het aanbrengen van die rijstroken is dat ook gebeurd, maar volgens het raadslid Beijen, was dat in strijd met een besluit dat destijds door de raad was genomen en waarin stond dat het aantal rij stroken stad-uit niet zou mogen toenemen. De verwarring is ontstaan door de tekst van het besluit, die voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Vol gens wethouder Waal is door de Dienst Gemeentewerken te goe der trouw aangenomen, dat het aanleggen van vier rijstroken daar niet in strijd mee was. Los daarvan constateerde Hout- man(SGP/GPV) gisteravond, dat de nu bestaande verkeerssituatie (met vier rijstroken) veel veiliger is. Zou er een rijstrook minder zijn, dan moet het autoverkeer volgens Houtman ter hoogte van de oversteekplaats voor het sta tion gaan "weven" wat extra ge vaar oplevert. Overigens was hij het eens met de kritiek van Beijen op de korte "groentijden", die fietsers en voetgangers op dit ogenblik krijgen op het kruis punt nabij het Rijnsburgerweg- viaduct. Huur Stads gehoorzaal niet hoger LEIDEN - De tarieven voor het huren van zalen in de Stadsge hoorzaal zullen niet worden ver hoogd. Een voorstel om de tarie ven met zeven procent op te trek ken van het college werd in de Leidse raad gisteravond met 15 tegen 21 stemmen verworpen. Voor handhaving van de oude ta rieven stemden de fracties van CDA en WD en de raadsleden Ranner en Van Baaren (beiden PvdA), v.d. Zande (PSP) en Houtman (SGP/GPV). LEIDEN - SGP-er Houtman heeft gisteravond afscheid genomen van de Leidse raad. Hij deed dat met een korte terugblik op zijn ruim zesjarig raadslidmaatschap. Houtman: "Ik heb waardering voor de manier waarop ik als eenmansfractie toch de kans heb gekregen om op zinvolle wijze aan het politieke spel in Leiden deel te nemen Toen ik in september '70 in de raad kwam was ik nog volledig groen. In de loop der jaren ben ik "geverfd". In welke kleur laat ik graag aan uw beoordeling over". Burgemeester Vis roemde in een kort dankwoord de verdiensten van Houtman. "Een raadslid, dat ondanks het feit dat hij een eenmans fractie vormde, toch kans zag om in vele gemeentelijke commissies zitting te nemen"Als dank voor hetgeen hij voor de gemeente Leiden in die jaren heeft gedaan, overhandigde burgemeester Vis Houtman een karaf en twee glaasjes met het gemeentewapen. ADVERTENTIE De Libelle Mode Show komt op maandag 7 februari in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Prijs f 5,- p.p. Aanvang: 14.30,19.00 en21.30 uur. Kaartverkoop: bij Boek en Blad, Breestraat 107 vanaf heden t/m zaterdag 5 februari en voor zover nog kaarten voorradig, aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. LEIDEN - De Leidse raad heeft gisteravond een opmerkelijke besluitvaardigheid aan de dag gelegd. Van de 29 punten, die op de agenda prijkten, werden er niet meer dan 23 afgehandeld, en dat is gezien de achterstand die maandenlang heeft bestaan, een verheugende zaak. Al moet daar wel onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat de meeste conflictstof uit de j verdwenen. Een bijzonder verschijnsel was ook het feit, dat oppositieleider Driessen en PvdA-fractieleider Meijer helemaal op één lijn za ten waar het de uitbreiding van het kiesrecht voor het hoogheem raadschap Rijnland betrof. E eensgezindheid, die de afge pen maanden ver te zoeken wc De besluitvaardigheid van raad betekende dat een aan punten,dat al maandenlang de agenda stond, nu tot een 1 slissing werd gebracht. Dat gc bijvoorbeeld voor de instelli van het fonds bovenwijkse voi zieningen.dat al vanaf septe ber van het vorig jaar op I handeling wachtte. Nog geen besluit viel er over besteding van het fonds. Dat naar aller waarschijnlijkhc in de vergadering over veerti dagen gebeuren. Die afrondi zal het SGP-raadslid Houtm

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3