Reisbureaus hebben nu het Prijzenboek Dat scheelt heel wat puzzelwerk Er zijn meer verschillen VOORZITTER ANRV S. J. MOSSEL Er is wat nieuws aan de hand in de reiswereld. De ene prijsverge lijking na dè andere komt los. Niet alleen maar als bluf van de ene vliegreisconcurrent tegen over de andere. Nee, groot opge zette vergelijkingen van wat de buitenlandse zomervakantie kan gaan kosten bij een groot aantal verschillende reisondernemin gen. D.wx. in dezelfde plaats in hetzelfde land, in hetzelfde hotel, met hetzelfde eten, dezelfde dou che, en hetzelfde balconnetje. Eerst kwam V D ermee. In de laatste dagen van vorig jaar liet het warenhuis-reisbureau weten dat het had uitgerekend dat er tussen precies eendere vliegva kanties van verschillende reison dernemingen prijsverschillen zit ten, die varieren van tientjes tot honderden guldens. Vorig jaar had het warenhuis ook zo'n on derzoek gedaan, en de reclame van „kritisch reisbemiddelaar" die hier uit te halen viel, was ken nelijk goed bevallen. En zijn de gewone reisbureaus dan niet kritisch? Bom! Daar kwamen dezer dagen de traditionele reisbureaus ook met een prijzenrapport. Nog gro ter opgezet. Vijfhonderd complete vakantie-arrangementen met el kaar vergeleken, gespreid over voorjaar-zomer-najaar 1977. Ge constateerde prijsverschillen: tot meer dan duizend gulden voor En daarmee kunnen de 1100 bu reaus die samen in de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) zitten, nu ook een dik boek met cijfers op hun balie neerleggen en zeggen: flier halen wij voor u het voor deel uit." Over dit nieuwe verschijnsel ver tellen wij u wat meer op deze pa gina. Wij geven u voorbeelden van prijsverschillen. En we had den een gesprek met de heer S. J. Mossel, voorzitter van de sectie reisbureaus van de ANVR. t)e heer S. J. Mossel is eigenaar van drie reisbureaus en voorzitter van de sectie reisbureaus van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR). Onder zijn verantwoordelijkheid is - door de in hotelonderzoek gespecialiseerde Haagse Toeristiek BV - het grote prijzenboek voor de reisbureaus samengesteld. Ondanks dat het daar bij de ANVR allemaal „bureau" heet krijg je als publiek toch wel de indruk dat bij die vereniging de eigenlijke rei- sondememers (de „touroperators") een zeer dikke vinger in de pap hebben. Want bij de meeste staan hun gidsen bol van ANVR-, voorwaarden en -voorbehouden. Kan zo'n prijzenboek wel erg objec tief zijn, als de reisondernemer- s er zelf ook achter zitten? De heer Mossel; „Binnen de AN VR bestaan twee secties, die onafhan kelijk van elkaar werken. De sectie- touroperators, die dus de reizen or-, ganiseren. En de sectie reisbu reaus, die bij de verkoop van reizen aan het publiek bemiddelen. Dit rapport is ook helemaal betaald door de sectie reisbureaus". Kwaad bloed Zet dat dan geen kwaad bloed tus sen de twee secties van de ANVR? Mossel; „De touroperators steken de vlag niet uit omdat we dit nu gedaan hebben. Maar ze zeggen; we kunnen begrijpen dat jullie die ge gevens eens op een rijtje willen zet ten. We gaan er wel binnenkort op- bestuurlijk niveau over praten". Nu vollediger Kenden de reisbureaus de prijsver schillen uit het rapport al niet zelf uit ervaring? Mossel; „Elk reisbureau vergeleek de gegevens natuurlijk voor zich- zelf enigszins. Maar zo volledig als nu had je dat toch niet. Het scheelt de man achter de balie heel wat Duzzelwerk". Zal nu de „laagste prijs" het zwaar ste gaan wegen in de adviezen van de reisbureaus? Weinig advies De heer Mossel zegt dat het publiek juist adviezen nodig heeft over een belangrijk kwaliteits-aspect, name lijk of een bepaald reisdoel of een bepaalde vakantiesfeer wel ge schikt is. Een eenvoudig mens zal zich lang niet altijd thuis voelen in een zeer deftig hotel. Een gezin met kinderen zal op bepaalde plaatsen ook niet lekker zitten. Maar hij geeft wel toe: „Het pro bleem van reizen verkopen is, dat maar een klein stukje publiek om advies vraagt. Men heeft aan de hand van verhalen van familie of kennissen al besloten waar men heen zal gaan. Alleen vaste klanten komen om advies".. Hij onthult ook een officieus gege ven van enkele reisbureaus: Slechts 30% van de klanten komt jaar na jaar terug, 30% komt na een tijd nog wel weer eens, en 40% gaat elke keer weer ergens anders boe ken. Telt zwaar mee Daaruit krijg je toch wel de indruk dat lage prijzen zwaar zullen mee tellen voor het publiek dat voor va kantie naar het buitenland vliegt. Trouwens, de reclame van de rei sondernemingen gaat ook over weinig anders dan de prijzen. Vraag: Hoe komt het eigenlijk dat in een aantal gevallen de ene rei- sondernemer veel goedkoper kan zijn dan de andere? Het antwoord blijft wat incom pleet „Prijsverschillen kunnen zit ten in de calculatie. Bijvoorbeeld de presentatie in programma's en advertenties. Maar dat is toch maar een zeer klein deel van de kosten. Voor de rest moeten de verschillen zitten in de inkoopprijzen die de touroperators weten te krijgen. Zowel van de vliegtuigmaatschap pijen als van de hotels. En dat hangt af van veel factoren: langdurige contracten met exploi tatiemaatschappijen van hotels, vooruitbetalingen, garanties voor een behaalde bezetting, enzovoort. Niet in de winsten die men neemt, daar zit niet zoveel speling in". Wat nu? Maar de ene touroperator zal toch niet voor de aardigheid duurder zijn dan de andere. En als er dan zoveel om de prijzen gaat draaien, is er dan niet het risico dat het prij zenboek van de reisbureaus een le- Let in de reisgidsen goed op de vertrek- en aankomsttijden van de toestellen. Vroeg weg en vroeg ter plekke en laat weer terug van va kantie kan u een dag extra vakan tie schelen. Een stukje uit de prijsvergelijking' vliegreizen. De codes AR en RE ge ven de touroperator aan, in dit ge val Arke en Relax, of BR voor Broere en Hl voor Holland Interna tional. Een kolom verder lezen we: d (douche), dt (douche en balkon of terras), btz (bad, terrasIbalkon/zee zicht). En helemaal achteraan bete kenen vp (volpension), MP (Marti nair) en KL (KLM). Voorzitter S. J. Mossel van de sectie reisbureaus van de ANVR: "Weinigen komen om advies". lijk effect krijgt. Namelijk dat de touroperators koste wat het kost als goedkoop adres in het nieuwe boek van volgend jaar wil komen. En dat hij daarom maar voor slechter eten en mindere hotels kiest. Zoiets blijkt immers pas als er een paar jaar lang klachten over 2ijn geko men, en dan kan er alweer van ar rangementen gewisseld zijn. Of niet? De heer Mossel vindt van niet „Slechte kwaliteit is tegenwoordig niet meer te verkopen, dat weten alle touroperators nu wel. Goed kope pensions en dergelijke kleine eenheden zaar men een lage prijs kan bedingen, bestaan in dit vak niet meer. Die zijn niet meer te run nen, dan zouden ze toch weer te duur worden. Touroperators moe ten tegenwoordig allemaal 50 tot 100 kamers in een complex tegelijk kunnen inkopen, anders is het niet lonend. En zulke grote eenheden vindt je alleen in moderne com plexen. Die zijn dan tegelijk het be st in kwaliteit en het voordeligst". Moeilijker De heer Mossel zegt wel te ver wachten dat de touroperators hun volgende gidsen zo in elkaar zullen draaien, dat de directe vergelijk baarheid moeilijker wordt. Bij voorbeeld door zoveel mogelijk af wijkende accommodatie en dito vertrekdagen. Vooreerst zijn bij de ANVR aange sloten reisbureaus zeer ingenomen met hun prijzenboek. Ze hanteren ht uiteraard als een harde troef tegenover de eigen boekingskanto ren van touroperators, en tégen over de banken die in reizen doen, en die korte'tijd "15 ~a 18% van de markt hebben verworven. Natuurlijk is het onmogelijk om op deze pagina alle prijsverschillen op te sommen die uit het rapport naar voren komen. We deden zo maar een greepje uit de veelheid. Wel ko zen we bewust voor de eerste twee weken van juli - dan immers be ginnen de schoolvakanties en vele bedrijfsvakanties - en ook voor ver trekken op zaterdag of zondag. Men moet zich overigens niet blind staren op prijsverschillen alleen. Een lagere prijs kan ook ongemak ken betekenen voor wie daar ge voelig voor is. Het kan ook wel in houden dat je laat in de middag naar de vakantiebestemming gaat en dat de terugreis naar huis weer vroeg valt. Men mist dan toch een stukje vakantie. Vooral de reizen met buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben zo'n vliegschema, want die toestel len beginnen thuis. De heer Mossel van de ANVR- "Ik zeg altijd, die vliegtuigen vliegen achtteruit". Hostess Met nadruk moet ook gezegd wor den dat de keuze van de lucht vaartmaatschappij en de kwaliteit van bijvoorbeeld de hostessservice op de plaats van bestemming van betekenis kan zijn. "Dat kan in een dergelijk onderzoek nooit tot uit drukking worden gebracht", zegt de heer Mossel, "maar daarin kan het reisbureau adviseren, want daar weet men uit ervaring of een toeroperator z'n gastvrouwen ter plaatse goed heeft opgeleid". Maar wie dat allemaal niet kan schelen kan met vier personen dui zend gulden of meer sparen op de vakantieprijs. Soms dan, want vaak zijn de verschillen maar guldens of een paar tientjes. Hier dan een paar voorbeelden uit de prijsvergelijking. Zeezicht In het Zuidspaanse Firengirola staat Hotel Las Piramides. Ver trekken we op zaterdag met de Zuid Europa Stichting dan kost een tweeweekse reis 1047 gulden. Maar voor diezelfde reis op dezelfde ver trekdag in exact hetzelfde hotel be talen we bij Relax 1362 gulden. Het verschil zit in dit geval onder meer in de garantie "kamer met zeezicht" van toeroperator Relax. En als je beslist de zee wil zien is dat een hogere prijs misschien wei waard. Beter is het daarom om kamérs met gelijke faciliteiten met elkaar te vergelijken. Costa Brava Een verzorgde vliegreis naar Lloret de Mar aan de Costa Brava kost bij Holland International 814 per per soon. Boeken we via Bel Air dan komen we in hetzelfde Hotel Impe- Mallnrra rial Park, maar de prijs is dan 670 AVA<AAAUA gulden. Een verschil van 144 gul den per persoon. Costa Dorada Salou (Costa Dorada). Een vakantie in het Delfin Park hotel kost bij Bel Air 735 gulden, bij Holland Interna tional precies honderd gulden duurder en even daaronder ligt weer Sunair met een prijs van 856 gulden. Vertrekdag: zondag. Benidorm Bij vertrek op zaterdag naar Beni dorm aan de Costa Blanca moeten we voor onze vakantie in Hotel Los Dalmatas 1270 gulden betalen bij Sunair en Christoffel is 117 gulden duurder met een prijs van 1387 gul den. Duizend gulden In hetzelfde Benidorm ligt ook Ho tel Don Pancho. Daarvoor rekent Christoffel 1465 en Evenements Reizen 1260 gulden en dat scheelt maar even 205 gulden. Ruim dui zend gulden meer voor een gezin met twee grote kinderen voor 14 dagen vakantie. En gaan we op zaterdag naar Hotel Lido op Mallorca dan kost dat bij Bel Air 975 en bij Sunair 1119 gul den. Toch nog 144 méér voor pre cies hetzelfde. Ibiza De Travel Club rekent voor een tweeweekse vakantie in hotel Ri- vièra op Ibiza 897 gulden. Gaan we met Christoffel naar datzelfde hotel op dezelfde zondag van vertrek dan kost dat 1047 gulden. Een verschil van 150 gulden per persoon. Torremolinos Met Christoffel naar Torremolinos kost in hotel Castillo de St. Clara 1505 gulden. Met Evenements Rei zen ben je 170 gulden per persoon goedkoper uit, want die doet het volgens het onderzoek voor 1335 gulden. Joegoslavië Joegoslavië tenslotte. Op zondag vliegen we met Holland Internatio nal naar Hotel Adriatic in de kust plaats Dubrovnik. Dat kost 952 gulden, maar toeroperator Broere rekent voor exact dezelfde reis in hetzelfde hotel 1090 gulden. En dat komt voor een stel ouders met twee grote kinderen neer op een 552 gul den duurdere vakantie. Uit de gidsen kan men leuke vakantiebestemmingen kiezen.Maar zelf precies de prijzen vergelijken, dat gaat niet zo makkelijk. Om u prijswijs te maken in de rekken vol gidsen heeft men nu bij V. en D.(hier gefotografeerd) en bij een groot aantal reisbureaus de prijzenboeken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14