"Geen steun YS Rhodesië buiten kader Genève" Begrip voor Palestijnen Droomt u ook van 'neigen kuis? Mondale nodigt Foekoeda uit Abortus in Israël iets makkelijker Berispingen en arrestatie in roerig Spanje Cyrus Vance: Bonn: geen samenwerking geheime politie Iran DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 Voor bezoek aan de Verenigde Staten TOKIO (Reuter/DPA) - De Ameri- Jimmy Carter kaanse vice-president, Walter reizen. Mondale, heeft gisteren de Japanse Vice-president Mondale deelde premier, Takeo Foekoeda, bij een eerste ontmoeting een open en een bondgenootschappelijke politiek, vrij van verrassingen, toegezegd. journalisten mee dat het onder houd met Foekoeda vruchtbaar en nuttig was. Er was gesproken over de situatie van de wereldeconomie, over de economische politiek van Tijdens het onderhoud dat ander- beide landen en over.het komende De Amerikaanse deelde Foekoeda i spoedig een „ambassadeur groot formaat" naar Japan zullen zenden. De betrokkene is echter Volgens hen achtte Mondale het :e-president Foekoeda kort over een mogelijke dat de V.S. beperking van de Japanse export, zo zeiden hun medewerkers. nog niet uitgekozen. half duurde, spraken beiden top-overleg van de industriestaten. vrijwel uitsluitend over Naar in de omgeving van Mondale sche vraagstukken. Bij de tweede verluidde zijn geen beslissingen bespreking - vandaag - kwa politieke en militaire kwesties de orde. genomen over datum i dit top-overleg. Behalve Foekoeda is de Britse De Japanse regering maakte be- premier, James Callaghan.de enige kend dat premier Foekoeda, onder leider die door vice-premier Mon- den, te helpen Mondale en Foekoeda spraken verder over de verantwoordelijk heid van de V.S. Japan en Duits land - de drie sterkste industriële hun eigen eco- uit te breiden en tegelijker tijd het economische wereldbeeld Foekoeda sprak te verbeteren teneinde landen die zichi niet op zyn plaats in bijzonderhe den in te gaan op het plan van Foe koeda om de Japanse economie te stimuleren, maar sprak hij de hoop uit dat dit pakket het ambitieuze doel van een groei van 6.7 procent zou bewerkstelligen. die hy zwakkere positie bevin- zijn economische pakket door de parlementaire dale president Carter i bezoek aan de Verenigde Sta- Aan het slot president ten is uitgenodigd. begrotingscommissie van het par lement te krijgen waarin de opposi- de bijeenkomst tiepartijen over de meerderheid be- gisteren bespraken Mondale en schikken. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale de Japanse premier Takeo Foekoeda. •i is dit beeldhouwwerkhelemaal werd vervaardigd ter gelegenheid SAPPORO - Anders dan het bloemencorso, maar net zo sneeuw gemaakt. Het staat in de Japanse stad Sapporo het jaarlijkse sneeuwfestival in die stad. MADRID (Reuter) - Spaanse nekringen berichten gisteren dat kapitein-ter zee Carlos Menendez, vice-gouverneur van de zeemacht academie, een officiële berisping Op 17 december betoogden onge veer 400 manschappen van de Quardia Civil en de politie voor het ministerie van binnenlandse zaken, wat leidde tot het ontslag i de regering heeft gehad omdat Verantwoordelijke opperofficieren. hij in het weekeinde woorden had met de vice-premier, luitenant- generaal Manuel Gutierez Mellado. Menendez vertolkte de gevoelens van het këder van de oude school, toen hij uitriep „eer is belangrijker dan tucht", toen generaal Gutierrez zaterdag een einde probeerde te maken aan een anti- regeringsdemonstratie. Veel manschappen van de Guardia Civil, het corps marechaussee, en politieagenten riepen toen na de lijkmis voor drie doodgeschoten collega's „Franco, Franco, Franco" en „meer gezag, minder democra tie". In Barcelona werden gisteren kre ten gehoord als „de macht aan het leger" en „regering ga weg, het va derland is niet te koop", toen oud minister van de landmacht luitenant-generaal Francisco Co loma Gallegos de kerk verliet waarin een requiemmis was opge dragen voor de vorige week vrijdag vermoorde drie politieagenten. De leuzen werden aangeheven door. een kleine groep mensen die met de Spaanse vlag zwaaiden en vader landse liederen zongen. Coloma Gallegos is garnizoenscomman dant van Barcelona en omgeving. Koning Juan Carlos bracht gisteren een bezoek aan een pantserdivisie die bij Madrid is gelegerd en geldt als de best uitgeruste van de Spaanse krijgsmacht. In de dagen van Franco was dit het onderdeel waarop hij kon terugval len als een staatsgreep tegen zijn bewind zou zijn ondernomen. De incidenten rond de begrafenis van de doodgeschoten politieman- het tweede voorbeeld Volgens hem heeft de verwerping door premier Ian Smith van de voorstellen voor een machtsover dracht aan de zwarte meerderheid gevaarlijk nieuw element aan de situatie in zuidelijk Afrika toe gevoegd. Vance zei dat het Britse voorstel voor een zwart meerder heidsbewind naar het oordeel van de VS nog steeds deugdelijk is. "Rhodesië moet begrijpen dat het onder geen omstandigheden kan rekenen op Amerikaanse steun bij onderhandelingen met binnen landse leiders. Naar onze mening zal een dergelijk overleg niet leiden tot een vreedzame oplossing", al dus de Amerikaanse minister. Hij doelde op de weigering van Smith om verder te praten met "Marxistisch georiënteerde zwarte leiders van buitenaf'. De Rhodesi- sche regeringsleider wil daarente gen gaan onderhandelen met bin nenlandse zwarte leiders. Oost-Europa Vance sprak ook over de kwestie van de burgerrechten in Oosteuro- pese landen. Hij verklaarde dat de Amerikaanse regering "zowel in ei- ASPEN (UPI) - Claudine Longet, gen land als daarbuiten openlijk zal ex-vrouw van de Amerikaanse zan- spreken over onrechtvaardighe- ger Williams (1), verlaat huilend het den". Het was echter niet de bedoe- gerechtsgebouw in Aspen in de ling "scherp of polemisch" te zijn of Amerikaanse staat Colorado waar zich over elk geval uit te spreken, een rechtbank haar schuldig be- Wel behielden de VS zich het recht vond aan dood door schuld. Het voor, "nu en dan" in het openbaar slachtoffer van de doodslag is Wla- commentaar te leveren. Naar aan- dimir (spider) Sabich, een oud- leiding van een uitlating van presi- wereldkampioen skiën. Claudine dent Carter, die zich zondag af- JERUZALEM (UPI) - Het Israëli sche parlement heeft gisteren een abortuswet goedgekeurd die ruim twee jaar hangende is geweest door haar omstreden karakter. „Ik ben er blij over want het is beter dan niets", verklaarde Shoelamit Aloni, een vrouwelijk parlement slid dat de wet had voorgesteld maar dan wel in veel liberaler vorm die abortus op aanvraag zou heb ben mogelijk gemaakt. ernstig gesPrek met -- staat voor de lichamelijke of geeste lijke gezondheid van de moeder, verkrachting, bloedschande, moge lijke mismaaktheid van de baby of ongehuwde staat van de moeder. Over het al of niet verrichten van abortus moeten in laatste instantie twee en een eneen maatschappe lijke werk(st)er beschikken. Voor het parlementsgebouw be toogden ruim 300 religieuze joden toen de wet in stemming kwam. Dit gebeurde zo tersluiks dat nog niet de helft van de 120 leden aanwezig was voor de stemming (door hand opsteken). Geschat wordt dat in Israël jaarlijks ongeveer 60.000 vruchtafdrijvingen worden verricht door 's lands 600 vrouwenartsen. De nieuwe wet treedt over een jaar in werking, tenzij de minister van gezondheid de datum vervroegt, verklaarde mevrouw Aloni. De wet is eigenlijk een amendement op de strafwet uit de tijd van het Britse bewind voorafgaande aan de onaf hankelijkheid in 1948. Tot nu toe was abortus taboe. Wel was er een commissie van drie die onder bijzondere omstandigheden toestemming kon verlenen. Religieuze en nationalstische groe peringen in Israël hebben zich WASHINGTON (DPA/AFP/UPI) -- Onder geen enkele omstandigheid kan krachtig tegen de nieuwe abortus- Rhodesië rekenen op Amerikaanse steun bij onderhandelingen over een nadaT^nationaTe3^!^^1!^?^ oplossing van de constitutionele kwestie buiten het kader van de Geneefse in december uit het kabinet gezet conferentie. Dit heeft dé Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, leer verbiedt het benemen Cyrus Vance, gisteren verklaard op zijn eerste persconferentie. van leven, ook dat wat nog niet ge- boren is", verklaarde dr. Josef Burg bewuste verklaring v< terie niet gezien had. In het kader van haar anti- terreurcampagne heeft de politie van Barcelona daar 50 vermeende „anarcisten" opgepakt, onder wie enkele buitenlanders. Wanneer de arrestatie precies plaats vond werd gisteren niet gezegd. Het gaat aldus de verklaring, om 4 o leden van de „Iberische anarchis- werd veroordeeld tot 30 dagen vroeg of de'VS er verstandig tenfederatie" (FAI) die, opgericht in 1927, kort voor en tijdens de Spaanse burgeroorlog in Catalonië een beduidende vormden. Sinds de politieke moordgolf hechtenis en twee jaar voorwaarde- doerT zich uit te spreken* lijk en moet de straf voor het einde schendingen van de mensenrech- van de zomer uitzitten. ten in de Sowjet-Unie, gaf Vance als machtsfactor De 36-jarige Francaise beperkte zijn mening dat dergelijk kritie zich tot het met haast onhoorbare geen negatieve werking zal hebben. ioordgolf van stem herhalen, dat zij onschuldig is, Hij dacht dan ook niet dat de kriti- vorige week zijn enkele honderden een bewering die zij tijdens haar sche verklaring over de behande- mensen, voornamelijk van linkse hele proces heeft volgehouden, ling van de Russische dissident en uiters-linkse signatuur, aange- Steeds heeft zij gezegd, dat het wa- Andrei Sacharow de betrekkingen houden. Tot dusver is er echter pen, waarmee Sabich werd gedood, met Moskou en zijn eigen voorge- geen enkele aanwijzing voor dat de per ongeluk afging nadat zij Sabich nomen reis naar de Sowjet-Unie in politie ook inderdaad de daders der had gevraagd hoe het wapen ge- maart nadelig zal beïnvloeden, recente aanslagen te pakken heeft, bruikt moest worden. Overigens deelde hij mee dat hij de Negen EG-ministers zijn het eens SALT Zijn reis in maart waarvoor de da tum nog moet worden vastgesteld, heeft ten doel de onderhandelingen over beperking van de strategische bewapening )SALT) weer op gang te brengen. De twee partijen moe ten het met name eens worden over de plaats die de Amerikaanse raket „Cruise" en de Russische bom menwerper „Backfire" in een nieuw akkoord zullen innemen. M.-Oosten Met bijzondere nadruk verklaarde Vance dat dit jaar van het grootste belang voor het Middem-Oosten is. Hij verwachtte een hervatting van de vredesconferentie in Genève, nu er verscheidene omstandigheden een vredesoplossing begunstigen. Hij noemde in dit verband de beëindiging van de burgeroorlog in Libanon en een „groter eensge zindheid" onder de gematigde krachten. Kernwapen De minister deed een beroep op West-Duitsland en Brazilië hun omstreden kernovereenkomst ten minste zolang uit te stellen tot er alternatieven kunnen worden ge vonden voor de bouw van een in stallatie voor het opwerken van kernafval in Brazilië. Vance sprak ook de hoop uit dat Frankrijk de voorgenomen levering van een dergelijke installatie aan Pakistan opschort. Als reden voor dit plei dooi noemde hij de bezorgdheid van de VS over een verdere ver breiding van atoomtechnologie. De nieuwe Amerikaanse regering zou tijd moeten hebben om het pro bleem diepgaand te onderzoeken Cyprus De Amerikaanse bewindsman kondigde aan dat er binnenkort een afgezant naar Griekenland en Tur kije zal gaan om de volledige nor malisering van de verhouding tus sen die twee NAVO-landen en de van de nationale religieuze partij e VS te bespoedigen. Deze afgezant oud-minister van binnenlandse za- zal ongetwijfeld de oud-minister ken- van defensie Clark Clifford zijn, die Mevrouw Alom, die tegen de com- ook tot taak zal hebben een regeling missie van twee artsen en een op Cyprus te vergemakkelijken. maatschappelijk werk(st)er is om- -j dat zij vreest dat zij abortus zou AngOia kunnen weigeren op ideologische In tegenstelling tot zijn voorganger, gronden, heeft gezegd dat zij en Henry Kissinger, was Vance niet haar aanhang gratis juridisch ad- van oordeel dat de terugtrekking vies zullen verstrekken aan vrou- van de Cubaanse troepen uit An- wen aan wie een abortus wordt gola een voorwaarde vormt voor de onthouden. normalisering van de relaties tus- sen Washington en Havanna. Vol- TpffpncnrQülf gens hem moet de kwestie van de L CgCIl&prddK UVCr terugtrekking van de Cubaanse t-x i expeditionaire macht door de Afri- aiTeStatlC JJaOed kanen worden geregeld. Hij her haalde te hopen dat Cuba weldra DAMASCUS (DPA) - Een woord- een gebaar van goede wil zal ma- vorder van de Palestijnse bevrij- ken, ten bewijze van zijn verlangen dingsorganisatie PLO heeft giste- om de verhouding met Washington ren Marokkaanse persberichten te normaliseren. Vorige week had tegengesproken volgens welke de Vance te kennen gegeven, dat de Palestijnse guerrillastrijder Aboe vrijlating van bepaalde politieke Daoed door Syrische veiligheid gevangenen zal worden be- stroepen in Damascus is aange schouwd als een gebaar van goede houden. wil. y-. Een Syrische regeringswoord- ranama voerder heeft eveneens ontkend Vance en zijn Panamese collega dat Daoed in Syrië is gearresteerd. Aquilino Boyd zijn het gisteren eens geworden over hervatting van de sinds lang in het slop zittende gen moeten leiden tot een nieuw onderhandelingen over een nieuw verdrag dat dat uit 1903 vervangt verdrag over het Panamakanaal, aan de hand waarvan Amerika de De besprekingen worden op 10 fe- soevereiniteit over het kanaal en bruari hervat. De onderhandelin- zijn omgeving heeft. ADVERTENTIE van gebrek en politie ii maand. LONDEN (SP) - De ministers van buitenlandse zaken van de Euro pese Gemeenschap zijn het giste ren in Londen eens geworden over een gezamenlijke opstelling ten aanzien van zowel het Palestijnse probleem als de komende Euro- Arabische dialoog. Om tactische redenen worden deze standpunten echter geheim gehouden. Naar ver- discipline in leger luidt brengen de Negen begrip op Alle ministers van buitenlanse za ken waren present toen de Britse voorzitter Anthony Crossland gis termiddag in het historisch be kende Lancaster House (nabij Hyde Park) het eerste Europese po litiek overleg opende dat sedert de bewindvoerders verzet groeit tegen communisten en anderen die "Hel sinki" echt in de praktijk brengen en dus openlijk discussiëren over wat er in hun land gebeurt. De mi nisters van Buitenlandse Zaken vrezen dat Moskou de operatie aansluiting van zijn land bij de ge- "Belgrado" gaat bemoeilijken. De iets dan r de Palestijnse gen staat. BONN-TEHERAN (DPA) - De klaard dat de Iraanse autoriteiten Westduitse regering heeft gisteren door de Westduitse inlichtingen- tegengesproken dat de Westduitse dienst op de hoogte werden gehou- geheime dienst de Iraanse regering den van de handel en wandel van meenschap op Britse bodem wordt gehouden. Onmiddellijk bleek grote overeenstemming over en kele centrale problemen, zodat de conferentie die twee dagen in be slag zou moeten nemen, dezelfde avond nog gesloten kon worden. Sowjet-Unie zou bijvoorbeeld sta tistisch willen bewijzen dat zij de vrije verspreiding van ideeën uit het Westen volledig in praktijk brengt. Zij neemt daartoe werken van Shakespeare en andere auteurs uit het Westen in haar berekenin gen op. Half juni zullen de Negen var EG (en mogelijk ook de vijftien de NAVO) op de veiligheidsconfe- De Negen zijn, alle rentie in Belgrado op alle onderde- mogelijk eensluidend spre oeilijkheden Oost-Europa heeft ten spijt, vastbesloten in Belgrado ken. Dit hoeft niet te betekenen dat nadrukkelijk te toetsen of het vrije de westelijke landen daar ook met een woordvoerder opereren. In Belgrado wordt van de zomer on derzocht in hoeverre Oost en West Iraanse studenten in de Bondsre- de op ontspanning gerichte verkla- inlichtingen zou verstrekken activiteiten van Iraanse burgers in de Bondsrepubliek. De Iraanse mi- Iraanse geheime dienst informaties geleefd, nister van Buitenlandse Zaken Ab- verstrekken aan Bonn. De minister bas al Chalatbari had zondag op een gaf geen nadere bijzonderheden, persconferentie in Teheran ver- publiek. Omgekeerd zou ook de ring van Helsinki-1975 hebben i verkeer van personen, gedachten en informatie door de communisti sche landen ook wordt toegestaan. Op 18 en 19 april komen zy opnieuw bijeen om het standpunt in deze en enige andere in Londen besproken kwesties in definitieve vorm te gie- Midden-Oosten De woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken mr.' J. Breman ontkende desgevraagd dat Nederland door de knieën was gegaan voor de aan drang van andere Europese part ners en om enigszins tegemoet te komen aan Palestijnse eisen ten aanzien van de vestiging van een eigen staat. Uit het feit dat de Ne gen het eens zijn geworden - door Breman bevestigd - wordt in Lon den algemeen de conclusie getrok ken dat de Palestijnse eis in Europa aan begrip wint. De Negen weigeren volgende week bij de Europa-Arabische dialoog in Tunis een politiek karakter aan het beraad te geven. De Arabische Liga (twintig landen plus de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO) had daarom gevraagd. De EG blijft erbij dat deze in 1976 begonnen dialoog niet de plaats is waar het probleem van het Midden-Oosten geregeld moet worden. De gemeenschap wil vooral praten over de groeiende economische verwantschap van het verenigd Europa en de Arabi sche wereld. De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies LEDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13