Nieuwe golf van geweld in Spanje Congres Frelimo zal huidige koers bevestigen Spionage door Rossen in Noorwegen Cveba Nederland vecht om een plaats in leiding van EG Democratisering in groot gevaar U&U.U) 91 Vuu&oot. ci.ebe.bv Mozambique blijft op radicaal-socialistische weg ZATERDAG 29 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 MADRID (Reuter/UPI)- Onbekende schutters hebben gisteren in Spanje 2 politiemannen gedood en 1 lid van de Guardia Civil. Het vormde een nieuwe uitbarsting van het al dagen voortdurende politieke geweld dat het Spaanse volk nu volledig in de greep heeft gebracht van angst en verwar ring. Het kabinet Suarez kwam gisteravond in spoedzitting bijeen en het ministerie van Binnenlandse Zaken deed een dringende oproep via de televisie tot de Spanjaarden hun kalmte te bewaren. De moorden die in Madrid plaats vonden hebben het aantal doden in zes dagen bloedvergieten gebracht op 10. Het politieke geweld is door de regering veroordeeld als een po ging het leger tot ingrijpen te pro voceren en Spanje's weg naar de democratisering af te snijden. Het Spaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken liet via een door de staatstelevisie verspreid com muniqué weten: "Deze terroristi sche aanslagen zijn niet alleen ge richt tegen het democratiserings proces van de natie, maar evenzeer tegen het vreedzaam samenleven van de Spanjaarden en de funda menten van de staat. De bedoeling ervan is een klimaat te scheppen van algemene angst en verlies aan vertrouwen in de autoriteiten". Het ministerie zei dat het "voor alle burgers van levensbelang is kalm te blijven en vertrouwen te houden in de kracht van de regering en de vei ligheidstroepen de vrede definitief te herstellen". Schutters In de eerste berichten over de nieuwe aanslagen was er sprake van vijf doden en zeker vier zwaar gewonden. Later werden deze cij fers via een verklaring van het hoofdkwartier van de Guardia Civil in Madrid gecorrigeerd. De twee politiemannen werden neerge schoten door twee onbekende schutters die een spaarbank bin nengingen in de Madrileense bui tenwijk Campamento. een arbei- dersdistrict in de Spaanse hoofd stad. "Hun machinegeweren waren kennelijk voorzien van geluiddem pers want de schoten werden nau welijks gehoord", zo zei een klerk van de bank. Twee uur later stapten twee of drie mannen eveneens een spaarbank binnen in de buitenwijk Los Angeles en schoten het daar op wacht staande lid van de Guardia Civil dood. Volgens ooggetuigen ging het in beide gevallen om jon gemannen. die stil, professioneeel en in totale rust handelden. Ze openden het vuur op de agenten voordat deze de gelegenheid kre gen te reageren. Na de aanslag in de bank in Los Angeles richtten de aanvallers zich tegen een poli tieauto die naar de plaats van de aanslag was gesneld. Ze brachten het voertuig met een bom of een handgranaat tot stilstand en door zeefden het vervolgens met kogels. Twee leden van de Guardia Civil (para-militaire politie) liepen zware verwondingen op. Volgens politie kringen werden later drie personen gearresteerd nabij de plaats van de aanslag op de politieauto. Mobilisatie Tot gisteravond laat had niemand de verantwoordelijkheid opgeëist voor de nieuwe gewelddaden. Ter wijl het ministerie van Binnen landse Zaken het Spaanse volk poogde te verzekeren dat regering en politie de situatie onder controle hadden werden overal rond Madrid wegversperringen opgericht. Alle politiemannen en leden van de Guardia Civil werden gemobili seerd en speciale eenheden werden naar de luchthaven gestuurd om vertrekkende passagiers te contro leren. Politieke waarnemers in Madrid zeiden dat de aanslagen op de vei ligheidstroepen de woede van Spaanse generaals nog zullen ver groten. Vele generaals wareYi al uiterst ver ontwaardigd over de ontvoering, begin deze week, van luitenant- generaal Emilio Villaescusa Quilis, president van het hoge militair ge rechtshof. Pas twee dagen geleden vaardigde de regering Suarez een verbod uit op alle demonstraties, gaf ze de politie uitgebreide be voegdheden inzake huiszoeking en arrestatie en gaf ze opdracht tot strenge controle op wapenvergun ningen om het geweld tegen te gaan De Spaanse politie advi seerde gisteren enkele linkse poli- U vergeet de tijd als u rondkijkt in de showroom van CIEBA! Begrijpelijk, want op 750 m2 vindt u zóveel interes sant nieuws óp 't gebied van kantoorinrichting, meubilair voor directiekamers, enz Daarom krijgt iedere bezoeker onze kleurige CIEBA-cata logus mee. Om alles nóg eens op z'n gemak te bekijken en dan éen weloverwogen keus te doen. Ook u bent van maandag tot en met vrijdag tijdens de kantooruren welkom I Willem Barentszstraat 35 Industrieterrein "de Waard" Leiden(07114 90 44* tieke partijen hun bureaus te ont ruimen, kennelijk uit vrees voor een aanslag van uiterst rechts. En kele uren slechts nadat Villaescusa maandag was ontvoerd drongen twee schutters met machinegewe ren een gebouw van justitie binnen en doodden er vijf communistische advocaten. Generaal Villaescusa werd ont voerd door een extreme splinter groepering die zich Grapo noemt (anti-fascistische verzetsgroepen van de eerste oktober). Deze had vorige maand ook al Antonio Maria de Onol, voorzitter van de Spaanse Raad van State, ontvoerd. De Grapo zelf zegt een uiterst-linkse groepering te zijn. Maar in veel Spaanse kranten wordt druk ge speculeerd dat de groep wordt ge manipuleerd door uiterst rechtse vijanden van de democratisering. Een andere actieve ondergrondse groepering in Spanje is de "de anti communistische apostolische al liantie van Spanje (AAA)", die de verantwoordelijkheid heeft op geëist voor de moord op de com munistische advocaten. De Spaanse regering wacht nog steeds op antwoord van de Grapo op haar aankondiging van twee dagen ge leden dat mogelijk volledige am nestie wordt verleend aan Spanje's naar schatting nog 200 politieke ge vangenen. De Grapo heeft gezegd dat ze De Oriol zal vrijlaten zodra de regering de formele belofte heeft gedaan de gevangenen vrij te laten. De explosie van het geweld in Spanje - de ernstigste sinds de dood van Franco in 1975 - valt sa men met het begin van onderhan delingen tussen de regering Suarez en de linkse oppositie over demo cratische parlementsverkiezingen in dit voorjaar ter definitieve ont manteling van de 40 jaar oude Franco-dictatuur. Na de aanslagen van gisteren is Catalaanse opposi tieleiders in Barcelona politiebe scherming beloofd en het Madri leense paleis van justitie werd ge sloten, evenals het kantoor van het nationale persbureau EFE. De kan toren en huizen van prominente po litici van de oppositie in de hoofd stad stonden al onder bewaking. Amerikaans Het Spaanse persbureau Cifra meldde dat een machinepistool dat bij de aanslag op de communisti sche advocaten werd gebruikt van Amerikaanse makelij was. Het is van het type Marietta dat in gebruik is bij geheime diensten van be paalde landen. De Amerikaanse ambassade in Madrid weigerde commentaar te geven op dit be richt. Maar Amerikaanse kringen zeiden dat het wapen, al wordt het vervaardigd door een maatschappij in Ohio, niet door Amerikaanse ge heime diensten wordt gebruikt Ze ontkenden dat de Amerikaanse in lichtingendienst CIA betrokken zou zijn bij het geweld in Spanje. Een columnist in het Spaanse avondblad Informaciones zei dat een verklaring voor de steeds ge heimzinniger ontvoeringen en moorden moet worden gezocht in bemoeienissen van de Russische geheime politie KGB. Deze zou po gen de democratisering van Spanje en de toekomstige toetreding tot de NAVO te blokkeren, zo schreef hij. onbekende schutters. BRUSSEL (SP) De Nederlandse regering vecht om een stoel in het team van topambtenaren die in Brussel de Europese gemeen schappen leiden. Er zijn 19 alge mene directeuren en het kan erop uitdraaien dat daar binnenkort geen enkele landgenoot meer bij is. De Belgen, om maar een ander klein land te noemen, hebben drie algemene directeuren. Deze week is de post van directeur-generaal regionaal beleid vrijgekomen. De Brit Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Com missie (dagelijks bestuur van de gemeenschap) heeft zijn woord voerder aan de dijk gezet. De Ita liaan, die gedurende 15 jaar met enige bekwaamheid het gezicht van de EG bepaalde, moest plaats maken voor zijn landgenoot Rug- giero. Nederland en Ierland eisen nu de portefeuille van deze x Gandhi ontving de oppositie New-Delhi (DPA) - Premier Indira Gandhi heeft gisteren in een ge sprek met twee leiders van opposi tiepartijen gezegd dat in de verkie zingsstrijd „alle legale activiteit" is toegestaan. Ze zei ook, dat de regeringen van de deelstaten opdracht hebben gekre gen de vrijlating van politieke ge vangenen te bespoedigen. Dat wa ren alle politieke gevangenen, met uitzondering van leden van verbo den organisaties. lige algemeen directeur voor regio naal beleid op. Beide landen hebben de Europese Commissie met een zekere grim migheid laten weten dat zij min stens een directeur-generaal wen sen. Aan dat verlangen kan theore tisch voldaan worden. De commis sie. die uiteindelijk zelfstandig be slist, krijgt binnenkort namelijk nog enkele algemene directeuren te benoemen. De Nederlandse rege ring staat erop dat onze invloed in Brussel niet verder vermindert. Den Haag en de r ris Vredeling zullen er in dat kader vanuit gaan dat op het ogenblik twee directoraten door Nederlan ders worden geleid. Op buiten landse zaken is dat formeel de heer Th. Eijzen. maar deze is reeds enige tijd ziek en zal naar verwachting niet meer op zijn post terug kunnen keren. De portefeuille industrie en technologie, ook een sleutelpost, kent momenteel geen algemeen di recteur. De Ierse regering verkeert eigenlijk in een zelfde positie als de onze. Zij had een stevige vinger in de pap op de door haar voormalige diplomaat Ronan geleide voorlichtingsdienst. Voorzitter Jenkens heeft echter ook deze man terzijde geschoven, zodat Dublin nu geen enkele to pambtenaar meer in de strijd heeft. Ierland zou erg graag de post regio naal beleid bezetten. Het is een van de landen die hier de komende ja ren het meeste profijt van kunnen trekken. In Brussel vreest men echter dat de Italiaan Giollitti, regionale kwesties, tueel Iers algemeen directeur de landen waar zij vandaan komen te veel fondsen zouden kunnen toe schuiven. In Ierland en in Italië is immers regionaal nog het meeste werk te verzetten. De Nederlands algemeen directeur voor regionale politiek zou een meer neutrale posi tie kunnen innemen, omdat wij van de Europese fondsen op dit gebied niet veel mogen verwachten. Een landgenoot op regionaal beleid zou tegelijk de positie van commissaris Vredeling (werkgelegenheid) kun nen versterken. OSLO (Reuter) - Noorwegen heeft gisteren het vertrek gelast van zes Russen nadat een ge heime ontmoeting aan het licht was gekomen tussen een spio nne op het ministerie van bui tenlandse zaken met een func tionaris van de Sowjetrussische ambassade in Oslo. Uitgewezen werden een derde- secretaris en een chauffeur van de ambassade, drie functiona rissen van de Sowjet- handelsmissie en een corres pondent van het Sowjetrussi sche persbureau Tass. Een 65-jarige ambtenares van buitenlandse zaken, Gunvor Galtung Haavig, is ervan be schuldigd dat zij jarenlang voor de Sowjet-Unie heeft gespio neerd. Zij zou de Russische ge heime dienst informaties heb ben verstrekt die belangrijk zijn voor de veiligheid van de staat. Ze heeft dit gedeeltelijk toege geven, zo stond in eer» gisteren uitgegeven verklaring. Sinds 1953 heeft de Noorse jus titie ongeveer veertig spionage- zaken onderzocht waarbij de Sowjet-Unie was betrokken. Verscheidene Noren zijn we gens spionage tot langdurige gevangenisstraffen veroor deeld. Gezien de behandeling die de regering aan de jongste kwestie geeft gelooft men dat dit verreweg de belangrijkste spionagezaak gaat worden. Op een persconferentie noemde premier Odvar Nordli de zaak ernstig. Hij zei dat het een ge compliceerde affaire betrof en dat het onderzoek nog wel enige tijd in beslag zou nemen. De ambtenares werkte op de afdeling politiek-bommerciële zaken van het ministerie. Zij werkte van 1947 tot 1956 op de Noorse ambassade in Moskou. De vrouw werd aangehouden toen ze donderdag buiten het ministerie een geheime ont moeting had met de derde- secretaris van de Sowjet- ambassade, A. K. Printsipalow. De correspondent van Tass had zich beziggehouden met spionage-activiteiten, aldus de premier. PARIJS - De nieuwe Amerikaanse vice-president Walter Mondale ontmoette gisteren in Parijs onze landgenoot Emile van Lennep, secretaris-generaal van de Organi satie voor Ecotiomiscje Samenwer king en Ontwikkeling (OESO). Van Lennep verklaarde na afloop van het gesprek dat hij optimistisch is gestemd ten aanzien van de werel deconomie in 1978. Mondale zal vandaag nog een ge sprek met de Franse president Gi- scard d'Estaing, alvorens naar Ja pan te reizen. MAPOETO (AFP/Reuter) - Ander halfjaar na de onafhankelijkheid is het revolutionair elan in Mozambi que nog niet verflauwd. Met de zelfde voortvarendheid waarmee jarenlang strijd is gevoerd tegen het Portugese kolonialisme, hebben de voormalige guerrillaleiders sinds juni 1975 gewerkt aan de omvor ming van Mozambique tot een so cialistisch land. Land, eigendom men die waren verhuurd of ver pacht, onderwijs en gezondheids zorg zijn genationaliseerd en de in dustrie is ook onder staatscontrole gebracht. Mozambique lijkt hecht geworteld in het kamp van socialis tische landen, die zich door Marxistisch-Leninistische beginse len laten leiden Die socialistische koers zal vol gende maand worden bevestigd op het FreJimo-partijcongres in Ma- poeto, het eerste partij-congres sinds de onafhankelijkheid. Op het eerste congres, in 1962, werd Fre limo opgericht om de Portugese overheersing te bestrijden, en op het tweede, in 1968. werd de strate gie van de bevrijdingsoorlog uitge stippeld en de ideologie van de be weging omschreven. Het derde congres zal de evolutie van het Fre limo van een guerrillabeweging naar een politieke voorhoede-partij bezegelen. Sinds begin januari is Mozambique in de greep van koortsachtige voorbereidingen voor het congres, dat van 3 tot 7 februari wordt ge houden. Groepen Frelimo- activisten trekken vanuit het grensgebied met Tanzania, waar in toenmalig "bevrijd gebied" het tweede Frelimo-congres werd ge houden, naar de hoofdstad Mapoe- to. Tijdens deze "mars van het con gres voor het socialisme" worden onderweg in elk dorp met de plaat selijke bevolking de congresthe ma's besproken Volksdemocratie De "zeven congres-stellingen" hebben uitsluitend betrekking op de binnenlandse ontwikkeling van het land. Eén van de stellingen voorziet in de oprichting van een partij van arbeiders en boeren, die "de massa's zal leiden, mobiliseren en organiseren voor de opbouw van een volksdemocratie". Deze nieu we, Marxistisch-Leninistische par tij zal een voorhoedefunctie krij gen, en waarschijnlijk minder le den tellen dan het huidige Frelimo. Niet-partijleden zullen zich kunnen organiseren in andere officiële be wegingen. Zo bestaat er bijvoor beeld al een organisatie van Mo- zambikaanse vrouwen. Frelimo heeft de vrouwen-emancipatie al tijd hoog in het vaandel geschre ven, en ook praktische maatregelen getroffen om een eind te maken a'an de uitbuiting van de vrouw. Anders dan in de koloniale tijden zijn in het havenkwartier van Mapoeto geen prostituees meer te vinden. Het congres zal naar verwacht richtlijnen goedkeuren om de res tanten van Mozambique's midden klasse op te ruimen, de defensie te versterken, en de laatste sporen v de culturele en economische vloed van Portugal uit te v Een belangrijke vraag voor het congres zal zijn of Mozambique, waar 90 procent van de bevolking van de landbouw leeft, prioritiet moet blijven geven aan de land bouw. Tot dusver heeft Mozambi que zich sterk laten beïnvloeden door het buurland Tanzania, dat de landbouw ziet als grondslag voor de ontwikkeling. Het is niet uitge sloten dat de regering zu zal kiezen voor een versnelde industrialisatie, met hulp van de Oosteuropese lan den. Organisatie van de landbouw zal berusten op gemeenschapsdorpen, naar het voorbeeld van de Tanza- niaanse Ujamadorpen. Industrie zal de „dynamiserende factor" van de economie moeten zijn. De zware industrie moet op poten worden gezet om „niet langer afhankelijk te zijn van de imperialisten", en om een krachtig, modern leger te kun nen opbouwen. Mozambique biedt gastvrijheid aan de Rhodesische guerrillastrijders, en heeft dat al herhaaldelijk moeten bekopem met aanvallen van het Rhodesische regeringsleger en bombardemen ten door de luchtmacht. Steun aan de strijders in Zimbabwe (Rhode- sië) is een erezaak voor het Frelimo, dat ook zelf de onafhankelijkheid in de guerrilla heeft meoetn ver werven. Als gevolg van de Rhode sische tegen-aanvallen zien de Mo- zambikaanse leiders zich genood zaakt hun eigen defensie-apparaat te versterken. Hoewel daarover in de congres stukken niets vermeld staat zal Mo zambique voor die hulp vooral moeten aankloppen bij de Sowjet-Unie en haar bondgenoten, de enige landen die bereid lijken het benodigde materiaal te leveren. Wel staat in de congresstukken dat Mozambique zichzelf tot het „socia listische kamp" wil rekenen. Uitstapje Anderzijds wil Mapoeto kennelijk zijn onafhankelijkheid ten opzichte van de supermachten beklemto nen. Zo is deze maand voor diplo maten in Mapoeto een uitstapje naar het eiland Bazaroeto georga niseerd. Volgens berichten uit wes terse bron zou de Sowjet-Unie daar een marine-basis geïnstalleerd hebben. De diplomaten troffen er slechts kudden geiten aan. Ook de „grupos dinamizadores" (dynamisatie-groepen), Frelimo's vooruitgeschoven posten in de wij ken en in de werkplaatsen, zijn druk in de weer met de congres voorbereidingen. Deze groepen hebben tot taak klachten van de bevolking te behandelen of door te geven, en het revolutionaire vuur brandend te houden. Ook pers en radio besteden veel aandacht aan voorbereidende discussies. Ma poeto is bezaaid met veelkleurige aanplakbiljetten met Frelimo's embleem van de hamer en hak. De grupos dinamizadores beleggen bijeenkomsten om de congresthe ma's te bespreken. Het portret van Karl Marx is een vertrouwd gezicht in zaaltjes en op kranten-pagina's evenals leuzen als „lang leve het Marxisme-leninisme", „arbeiders van de wereld, verenigt u" en „de dictatuur van het proletariaat is de hoogste vorm van democratie". Grenzen gesloten Aan het congres zullen ongeveer 300 afgevaardigen deel nemen, terwijl tevens een zestigtal delega ties uit socialistische en communis tische landen wordt verwacht. Als veiligheidsmaatregel heeft de rege ring in Mapoeto sinds 15 januari de grenzen voor buitenlanders geslo ten, tot na het congres. Hoewel be richten in het buitenland wel eens het tegendeel suggereren heerst er in de hoofdstad een algemene rust, en ziet men nauwelijks gewapende militairen op straat. Blanke inwoners van Mapoeto zeg gen dat ze tegenwoordig zonder angst rondlopen in „Cidade de Ca- nico" (stokken-stad), de Afrikaanse krottenwijken rond de „Cidade de Cimento" (cement-stad), het stads centrum vol flats. In de koloniale tijden namen veel Portugezen dat risico niet. Van de ruim 200.000 Portugezen die vroeger Mozambi que beheersten, zijn er overigens niet veel achter gebleven. Volgens welingelichte kringen wonen er nog ongeveer 20.000 Portugezen, van wie de helft waarschijnlijk zal vertrekken na afloop van hun con tracten. Een fikse huurverlaging heeft veel Afrikanen in staat gesteld uit de krottenwijken te verhuizen naar het stadscentrum. Maar de abrupte „uittocht" van „kennis" heeft Mo zambique wel voor problemen ge steld. Er heerst een tekort aan taxi's, en de mensen moeten in de rij staan voor hun voedsel- aankopen omdat aan distributielij- nen vooral in noord-zuid-richting nog veel mankeert. Om de bedrij ven en dienstverlenende instellin gen gaande te houden zijn er arbeiders-comités gevormd. Zo'n arbeidscomité in een van mapQe- to's beste restaurants bijvoorbeeld, kan de gasten nu tegen redelijke prijzen goede maaltijden bieden. Niet voorgekookt Volgens een Westerse diplomaat in Mapoeto zijn de uitkomsten van het congres „zeker geen uitgemaakte zaak". Vooral de gevolgen van de omschakeling van bevrijdingsbe weging naar politieke partij zijn le vendig in discussie. Zal een partij, gebaseerd op het principe van het „democratisch centralisme" met de doodsteek betekenen voor de ver scheidenheid en de oorspronke lijkheid die het Frelimo kenmerk ten? Zal er niet een log bureaucra tisch apparaat ontstaan? De vragen staan centraal op de vele discussie-bijeenkomsten. President Smora Machel, zelf leider in de guerrillabeweging gevormd, gaat daar in zijn redevoeringen ook op in. „Het eerste stadium, het volk naar onafhankelijkheid leiden, is voorbij. Nu, in de tweede fase, moe ten we het socialisme bouwen". Program en statuten van Frelimo zijn nog gericht op de guerrilla, en sinds het congres van 1968 niet meer aangepast. Het congres zal ook de eerste ver kiezingen in Mozambique voorbe reiden, en tevens de Frelimo- leiding kiezen. Maar het is niet waarschijnlijk dat er zich rivalen voor Machel zullen aandienen op het congres. Hoewel tal van zaken nog in beweging zijn, mag Machel van het Congres instemming ver wachten met de radicaal- socialistische weg, die hij sinds de onafhankelijkheid met Mozambi que is ingeslagen. IBRINK Luchtverwarming /m Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9