Schaefer: 80 miljoen voor vernieuwing oude steden Gebed van de dieren in de bio-industrie Zijn 10 woonwagens in Voorschoten een milieu- vijandige nederzetting? ZATERDAG 29 JANUARI 1977 EXTRA PAGINA 19 Vermoedelijk in de loop van de maand maart publiceert staatssecretaris Jan Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, vooruitlopend op de komende Wet op de Stadsvernieuwing een „Tijdelijke regeling geldelijke steun stadsvernieuwing", ook wel de „Saldoregeling stadsvernieuwing" genoemd. Met deze regeling, die bij wijze van proef voor een beperkt aantal gemeenten zal worden toegepast, zullen de betreffende gemeenten het volledige nadelige saldo van de kosten van stadsvernieu wing aan het rijk in rekening kunnen brengen. Het ontwerp van de Wet op dè Stadsvernieuwing stelt deze saldo regeling al voor. Zij houdt in, dat aan gemeenten geldelijke steun wordt verleend ter overbrugging van het gehele verschil tussen de kosten van voorbereiding en uit voering van stadsverbeterings- plannen en de opbrengsten, die uit die verbeteringen worden verkre gen. Voorde proef, die aanvankelijk met de saldoregeling zal worden geno men, komen (in verband met het beschikbare budget) slechts enkele gemeenten in aanmerking. Dat zijn de vier grote steden en enkele kleinere (Dordrecht, Leiden en Gouda Door jek Kleijn Staatssecretaris Schaefer, al enkele jaren driftig bezig met pogingen de onmogelijk lijkende operatie van de verbetering van onze oude ste den op gang te krijgen, heeft voor de proef met deze nieuwe regeling over het jaar 1977 (wanneer in maart de regeling bekend wordt gemaakt zal daar met terugwer kende kracht tot 1 januari gebruik van gemaakt kunnen worden) een budget van 75 tot 80 miljoen gul den beschikbaar. Staatssecretaris Jan Schaefer verbetert mee: het rijk neemt de tekorten van een aantal steden op het gebied van de stadsvernieuwing over. Eén van de steden, die van deze regelingen waarschijnlijk kan profiteren, is Leiden. Volgens de Nota van Toelichting, die bij de in maart te publiceren be schikking behoort, zullen voor toe passing de saldoregeling in aan merking komen verbeterings- of herindelingsplannen voor gebie den, die in de oude kernen van de gemeente liggen of voor aan die kernen grenzende gebieden. De gemeenteraad van een aan de proef deelnemende gemeente moet voor het aanvragen van de extra bijdragen van het rijk eerst een be sluit nemen tot aanwijzing van een vernieuwingsgebied. Er zal een to pografische kaart bij moeten wor den overlegd en aan nog enkele an dere voorwaarden (een globale kos tenraming bijvoorbeeld) moet worden voldaan. Renovatie De vernieuwingsactiviteiten zullen niet beperkt mogen zijn tot voor namelijk volkshuisvestingszaken (woningbouw of renovatie). In de nota van Toelichting staat: ,,De tij delijke regeling dient een experi ment te zijn voor het verkrijgen van een samenbundeling van activitei ten van de verschillende departe menten ten behoeve van de ver nieuwing van de aangewezen ge bieden". Hetgeen inhoudt, dat de voor de gemeenten beschikbaar komende gelden niet alleen door het ministe rie van VRO maar ook door andere ministeries (CRM, Sociale Zaken) gevoteerd zullen worden. Niet on logisch, wanneer - zoals in artikel 1 van de regeling staat - onder stads vernieuwing wordt verstaan: „de stelselmatige inspanning zowel op stedebouwkundig als op sociaal-, economisch- en cultureel gebied, gericht op behoud, herstel en ver betering van stadskernen". Nog een paar voorwaarden van Schaefer de steun wordt slechts verleend wanneer de plannen met voortvarendheid worden aange pakt en wanneer ze sober en doel matig worden opgezet. Armslag Voorwaarden waaraan verstandige gemeentebestuurders graag zullen willen voldoen. Want met deze sal doregeling kunnen ze zich eindelijk de nodige armslag verschaffen om nu werkelijk eens wat aan stads vernieuwing van enige betekenis- te gaan doen. Immers, in artikel 17 van de rege ling staat al, dat het rijk alleen al de zo kostbare verwerving van onroe rend goed volledig voor zijn reke ning gaat nemen. Tot nu toe subsi dieerde het rijk de verwerving van onroerend goed tot 80 procent. En bij die twintig procent verschil gaat het al gauw om vele miljoenen gul dens. In de gemeentelijke nota Stadsvernieuwing van de ge meente Den Haag bijvoorbeeld werd onlangs al gesproken van voorzieningen die strekken tot ver betering van het leefklimaat en kosten van verbetering van de so ciale en culturele infrastructuur, het stichten van clubhuizen, buur thuizen en dienstencentra voor be jaarden. Kosten, die de gemeenten zo nodig ook bij voorschot kunnen worden uitbetaald. En zelfs wil het rijk (op goedgekeurde plannen) eventueel aan de gemeenten een werkkapitaal ter beschikking stel len. Een aantal gemeentebesturen, die voor de proef met de tijdelijke rege ling in aanmerking komen, hebben het ontwerp van de regeling al in hun bezit. Gezien het feit, dat pas in Leiden kent op dit ogenblik vijf officiële stadsvernieuwingsgebieden. Dat zijn Maredorp, De Kooi, Noord, Haver en Gort en het Haagwegkwartier. Met uitzondering van het Haagwegkwartier bestaan voor alle stadsver nieuwingsgebieden plannen voor de aankoop van panden. In onderstaand overzicht staan de bedragen die op de begroting voor dit jaar zijn uitge trokken voor de aankoop van de panden. In het tweede kolommetje staan de te verwachten opbrengsten, zoals subsidies, en opbrengsten van ver kopingen. Het verschil tussen kosten en opbrengsten staat in "het derde kolommetje. Dat zijn de kosten die de gemeente op dit ogenblik zelf moet dragen. Stadsvernieuwingswijk Maredorp De Kooi Noord Haver en Grot Haagwegkwartier Aankoop Te verwachten Kosten kosten opbrengsten Gemeente 2.550.000 2.250.000 300.000 375.000 300.000 325.000 1.7 25.000 75.000 260.000 65.000 1.350.000 325.000 4.975.000 4.160.000 765.000 verwervingskosten van 115 mil joen gulden. Maar ook andere kostbare posten gaat het rijk aan de gemeenten ver goeden. Zoals de ten laste van de gemeenten komende kosten van tijdelijke voorzieningen die nodig zijn voor de toegankelijkheid van het plangebied, voorzieningen aan gebouwen die blijven staan terwijl aangrenzende panden worden af gebroken, kosten van het slopen van bouwwerken en het verwijde ren van bestrating of funderingen en kosten van allerlei openbare werken als rioleringen etc. En ook de kosten van aanleg van groen de loop van maart de regeling van kracht wordt, kunnen zij zich alvast op de mogelijkheden die door Schaefer worden geboden, voorbe reiden. Zodat de gemeenteraden prompt kunnen reageren met het indienen van een plan en een ver zoek om de bijdragen. Waarbij zij wel dienen te bedenken, dat er in de uitvoerige regeling nog een belangrijke voorwaarde wordt gesteld: de verbeterings- of herin- delingsplannen moeten vooraf met de bewoners van de betrokken ge bieden worden doorgesproken. De inspraak moet dus de ruimte heb ben gehad. VOORSCHOTEN/LEIDEN - Dat de spreiding van woonwagens in de Leidse Regio niet zonder moeilijk heden gepaard gaat werd mij kortgeleden weer eens in Voorschoten duidelijk. Voor de tweede maal hield deze gemeente ruggespraak met haar inwoners over de vestiging van een wooncentrum. Er waren zelfs Leid- schendammers aanwezig op deze hearing. Het had er dan ook alle' schijn van, dat het ging om een de mocratische wijze van inspraak. De mensen waar het uiteindelijk om gaat - de bewoners van woonwa gens uit de regio Leiden - waren niet uitgenodigd. Net als bij de uit voering van de Woonwagenwet van 1968 het geval was. Ook toen werd de inbreng van de woonwagenbe volking niet getolereerd. Regionalisatie De gezinnen welke destijds een standplaats hadden aan de Molen weg te Voorschoten werden zonder vorm van proces overgebracht naar Leiden. De toenmalige minister van CRM Klompé dacht te hande len in het belang van de bewoners van woonwagens. Regionalisatie stond hoog in het vaandel van CRM geschreven. Zo'n 40 grote kampen, of zoals de Wet zegt centra, ver spreid over geheel Nederland met alles erop en eraan. Dat was het he lemaal. Inmiddels is bij „Humani- tas" een boekje verschenen met als titel „Zo was het niet bedoeld". Hierin wordt het debacle omschre ven van de visie van weleer. Dupe De enigen die de dupe zijn van an dermans optreden zijn de bewo ners van de woonwagens nog steeds. Doch de kentering is niet uitgebleven, het beleid van het mi nisterie is om, de regionalisatie is verruild voor decentralisatie. De' gedachten van grote kampen zijn van de baan. En men is daarentegen tot d£ slotsom gekomen dat het wenselijk is te beschikken overeen aantal kleine locaties in de regio. Ei is al sinds de totstandkoming van de Wet 1968 een nijpend tekort aan standplaatsen en het kan dan ook niet overbodig genoemd worden ens haastige spoed be tracht zal worden betreffende dë aanleg van goed ingerichte stand plaatsen. Leiderdorp en Ogstgeest hebben het spits afgebeten en zijn in vergevorderd stadium met hun voorbereidende werkzaamheden. Ook in andere regio-gemeenten is men wat actiever dan voorheen. Mede onder inspiratie van de op handen zijnde wijziging van de Woonwagenwet - waardoor bin nenkort elke gemeente verplicht kan worden tot instandhouding van een centrum - is die tendens ook in Voorschoten waarneem baar. Alhoewel het in deze ge meente geschiedt volgens een me thode waarvan weinigen voorstan der zijn. Bezwaren Toen enige tijd geleden door het gemeentebestuur van Voorschoten de eerste locatie werd aangewezen barstte er een storm van bezwaren los onder de plaatselijke bevolking. Er was zelfs een vereniging „Recht cWor Recht" welke wel even zou vertellen dat er van de vestiging van een woonwagencentrum geen sprake kon zijn. Waar die vereni ging dat „Recht" vandaan haalt is mij nog altijd een raadsel. Maar burgemeester en wethouders ble ken ontvankelijk te zijn voor het volksgericht. In sporttermen ge sproken zou je zeggen: „Ze gingen op de eerste stoot neer!". Mijns in ziens wat al te gemakkelijk. De plannen gingen niet door met de verklaring: „onder druk van de plaatselijke bevolking". Dan wordt er een nieuw bij voorbaat niet reali seerbaar plan gelanceerd. Alleen de aankondiging - Woonwagenkamp in natuurgebied? - werkt al vernie tigend. De gehouden hoorzitting heeft in versneld tempo daar enige scheppen bovenop gedaan en het voorspelbare wordt werkelijkheid. De bewoners van woonwagens kunnen het wederom op hun buik schrijven. De gemoederen in het „Leidse Kamp" zijn zeer verhit en dat is ook niet te verwonderen na dergelijke grapjes. Dit wordt niet geaccepteerd. Het is ook niet ac ceptabel. Dat zou een ieder wel denkend mens hebben kunnen er varen als deze - net zoals ik als be woner van een woonwagen - aan wezig zou zijn geweest op de laatste hearing. Bijgaand artikel werd geschreven door Roger de Jager, de Leidse woonwagenbewoner, die vorig jaar een belangrijke bijdrage le verde aan de bezetting van het Leidse Stadhuisplein, om daar mee de belangen van de woonwa genbewoners te bepleiten. Hetze Al spoedig na de opening van de hearing bleek dat het een hetze was tegen de woonwagenbevolking. Door een soort heren in gladde pakken werd er in korte tijd een golf van laster - verdachtmaking - belediging en andere valse aantij gingen over de hoofden van de woonwagenbewoners uitgestrooid. Dë rentmeester van de Stichting Duivenvoorde ing. H. P. Pels Rijc- ken had zelfs een geheel nieuwe vertaling gevonden voor het woord „woonwagencentrum" en sprak over een „milieu-vijandige neder zetting". Verder was er ook een be stuurslid van „de stichting tot be houd van leefbaar groen en oud Voorschoten" mr. P. G. M. Geurts, welke met de Woonwagenwet in de hand een boekje open deed over wat Voorschoten allemaal te wach ten stond. En dan de meute bewo ners. Het is frappant wat die al niet weten over de bewoners van woonwagens. Ze wisten te vertel len dat in tien woonwagens wel honderd mensen wonen en dat wanneer er tien standplaatsen in Voorschoten zouden komen er binnen de kortst mogelijke keren zo'n twintig a dertig wagens zouden staan. Dat alle woonwagenbewo ners autoslopers zijn en dat ze ook stelen. Ja echt, de belangstelling van de bewoners van woonwagens zou volgens de aanwezigen uitgaan naar de gewassen die de tuinders verbouwen. De tuinders zelf zeiden dat hun kassen niet afgesloten zijn. „En dan weetje het wel", aldus één van hen. Triest Sloten op de deuren zouden trou wens niet helpen en het glas zou ook kapot gegooid worden. Een hek om het kamp helpt niet zei een bewoner van „Haagwijk", „dat trappen ze plat en bordjes van ver boden toegang hoeft U ook niet te plaatsen, die trappen ze ook omver, de sloot vervuilen ze en ze trekken zich nergens iets van aan". De heer Pels Rijcken liet zich hieromtrent uit met te zeggen: „de bekende spo ren in de omgeving". Met eerdere berichtgeving is de stortvloed van zonden nu bekend. Elk mens in Voorschoten is fat soenlijk en de bewoners deugen nergens voor. Althans dat zou je denken wanneer je niet beter weet. Het was ook zeer triest te moeten constateren dat de beide wethou ders, Marselis en Eveleens, geen enkele kennis van zaken hadden, gezien het uitblijven van reacties.' Op die manier, kwamen de Voor schotenaren ruimschoots aan hun trekken om hun gal te spuien. Soms was het zelfs een beetje angstig. Bij de meest ordinaire opmerkingen over de woonwagenbevolking werd er geklapt in de zaal en zaten ze ,ja" te knikken. Gevaarlijk Een zeer gevaarlijke ontwikkeling waarbij het gemeentebestuur niet vrijgepleit kan worden. Het Wet boek van Strafrecht geeft hiervoor een indicatie en noemt dit: „Het aanzetten tot discriminatie". Die novereenkomstig overwegen de Leidse bewoners van woonwagens een klacht in te dienen tegen B en W van Voorschoten, bij de officier van Justitie te 's-Gravenhage. De woonwagenbewoners van het Leidse Trekvaartplein zijn name lijk verbolgen over het feit dat zij op een lijn gesteld worden met allerlei criminele figuren die de maat schappij kent. Temeer daar de uit latingen van de Voorschotenaren op veronderstellingen zijn geba seerd. Ze wisten en weten niet eens hoeveel woonwagens er in Leiden standplaats innemen, laat staan dat hun iets bekend is van die erin Wonen. Aan wie Overigens betaalt Voorschoten wel mee aan het woonwagencentrum in Leiden, ze schijnen alleen niet te weten waarvoor en aan wie het wordt besteed. Toch kan ik mij niet onttrekken aan de gedachte dat in die gemeente binnen niet al te lange tijd woonwagenstandplaatsen zul len komen. Want tijdens die hea ring/hetze heb ik eigenlijk geen en kele gegronde argumentatie ge hoord welke de vestiging van een centrum zou kunnen verhinderen. We wachten hier in Leiden met spanning op de berichten uit Voor schoten. Er moet trouwens nog ge reageerd worden op een brief van juli 1976. Hopelijk kan dat na zeven maanden ook eens gebeuren. Het gaat uiteindelijk om mensen en dat wordt maar al te vaak vergeten! Met name de oude kernen van de grote steden komen voor het toepassen van de zgsaldoregeling in aanmerking "God in onze allerhoogste nood, willen wij U om uitkomst vragen; verlos óók ons van 't barbaarse kruis, dat de mens ons geeft te dragen. Ons léven geven wij aan de mens, ons werken, onze trouw, maar U heeft ons nooit verteld Heer. dat de mens ons zó folt'ren zou. Want met de "Bijbel in de hand" amputeert men staart en tongen. Hóórt U hoe uur na uur *t "Gouden Kalf 't Hallelujah wordt toegezongen? Dit kalf in strijd met Uw Gebod, wordt dag en nacht aanbeden! üw Schepping, 't spijt ons Lieve Heen wordt met de laars getreden! Misschien ziet U vanaf Uw plaats, Üw kalf geperst in boeien. En ziék dat 't diertje wordt gemaakt Hóórt U dat klaaglijk loeien? En dan Uw kippen Lieve Heer, die krimpend van de pijn, door duivels menselijk vernuft Consta t, in barensweeën zijn! Ziet U dat bloed dat aan hen kleeft, die kortgekapte snavels, is dat al wat er van Üw Schepping over geen verenpak maar rafels? Géén duisternis wordt hén gegund, géén slaap om aan te sterken, het hen opgedrongen chemisch voer. zal de BATTERIJ doen werken. Weet.U hoe wij 't hier noemen Heer Het Dachau-Rijk der Dieren Wat men daar zo onmenselijk vond, mag bij óns welig tieren Methodes worden sadistischer, om sneller geld te maken Gruwelijker de vindingen om ons naar naam geesi. volkomen te rad-braken! Lang vóór de slacht U lacht toch niev die humaan dient te geschieden, komt onze veearts dikwijls langs, om ons zijn hulp te bieden. Bij d'amputatie van een rundertong, als straf voor het verboden "zuigen"' Of hoe men staartjes knippen moet. die van ónz' bestialiteit getuigen! En onder dit heelKündig beleid wordt üw kalf zélfs ijzer onthouden. Wordt dit in feite ZIEK "BLANK" vlees de mens zó maar vóórgehouden? Trouwens welk wezen is nog gezond, als de geest door apathie is gebroken? Waar door künstmatig voer en het starre staan d'oreanen zijn ontstoken? Men werkt hier óók met het "Heilig Vu-1 der "Medische ETHIEK" Tot welzijn onzer martelgang van Psyché en Physiek. Maar misschien willen ééns alle KERKEN Heer die naasten-liefde preken, ook óns gedenken in hun gebed en daadwerkelijk de hand toesteken. Wij zijn toch óók Uw Schepsels, wij voelen ook vreugd' en pijn: Is 't dan voor de mens zó moeilijk om beha v,i Christ'hjk óók nog HUMAAN te zijn? En zég nu zélf eens Lieve Heer, hoe kan het recht zegevieren, wanneer d'een wél wordt gestraft en d'ander gesubsidléérd bij het martelen van dieren!! Maar wat men dan ook aan mag voeren,, als verontschuldigend excuus, er kómt een tijd, dat elke beul blijft hóre i Onze doodskreet: "J'accuse!" Maar God wil danken élke Mens, die wel met ons lot begaan, óók voor dat redeloos stomme dier openlijk durft strijden voor een humaan bestaan. En mochten er soms onbewust met deze bitt're klachten onschuldigen zijn gekwetst, die ons leed wél willen verzachten, Bedenk dan dat 't stomme dier slechts met d'ógen kan spreken! Namens ONS schreef maar een mens met ontelbare gebreken! Mevr. M. FRANK-BECK Lorentzkade 74 Leiden. Tel. 071-140085.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19