Met Sabena naar Canada Tijd dat soigneurs zich organiseren" LEIDEN IN BAN VAN BASKETBAL Annemarie Verlaan na eerste dag op zestiende plaats Popeyus voorlaatste Cok van Leeuwen: l Voetbal in afdeling afgelast UVS-R00D WIT A ZATERDAG 29 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 11 HELSINKI - De Oostduitse Anett Poetzsch, vorig jaar tweede achter Dianne de Leeuw, koerst aan op haar eerste Europese titel. Het 16- jarige schoolmeisje uit Karl Marx- stadt vergrootte tijdens de korte kür van gisteren haar voorsprong op de Westduitse Dagmar Lurz. De jury waardeerde haar twee minuten lange optreden, waarin een sprong- combinatie met een dubbele sal- chow en een dubbele rittberger nog verschillend: cijfers tussen de 5.3 en 5.9. De leerlinge van trainster Jutta Müller, die bij de heren reeds Jan Hoffmann naat de titel voerde, vergrootte daarmee haar voor sprong op Lurz tot 2.76 punten. Als deze laatste zich in de grote kür van vanavond redelijk handhaaft, wordt het voor het eerst sinds 23 jaar, dat West-Duitsland bij de da- Cok van Leeuwen: "Ik geloof dat ik mijn capaciteiten wel bewezen heb. Waarom komen andere jon gens als Zoetemelk, Karstens, Schuiten, Kuiper en Stam naar me toe, om te vragen of ik ze wil soigne- mes weer een medaille haalt. De Nederlandse kampioene An nemarie Verlaan moet zich na de eerste dag tevreden stellen met een zestiende plaats. De stand na de verplichte figuren en de korte kür: 1. Anett Poetzsch (O.Did) pl.c. 9.5 86.28 pnt.; 2. Dag- mar Lurz (W.Dld) 19.5 83.52; 3. Su- sanne Driano (It) 26 82.60; 16. An nemarie Verlaan (Ned) 146.5 69.32. De titel in het ijsdansen is behaald door het Sovjet-paar Irina Mojsje- va/Andrei Minenkov. In de vrije kür behaalden zij tweemaal de hoogste waardering van de jury (6,0). Op de tweede plaats eindigde het Hongaarse koppel Kristina Re- göczy/Andras Sallav, de bronzen medaille veroverde het paar Natalia Linitsjoek/Gennadi Karponosov (Sov). LAUSANNE - Herman Popeyus, de Nederlandse kampioen, kan geen enkele rol van betekenis meer spelen. Gistermiddag trof hij in Scherz het laatste kopstuk. Po peyus verloor, zoals verwacht, kansloos. In de achtste ronde ont moette hij de eerste van zijn mede bewoners van de staart van het klassement. De Portugees Ramos. Popeyus, anders mentaal zo sterk, kreeg geen enkele kans, forceerde, liep te foeteren en te knoeien. Niets bleef hem bespaard in dit toernooi tot nu toe. Ramos produceerde op een beslissend moment een serie van tien, waardoor zijn zege al bijna vaststond. Popeyus zakte door zijn zevende nederlaag - hij won tot nu toe alleen van 'reuzendoder' Nadal - naar de elfde plaats. Hij zal prak tisch alle resterende partijen moe ten winnen, wil hij nog achtste worden. Met de spanning kwamen ook de verrassingen. Er was zelfs een op zienbarende bij. Claudio Nadal, de 45-jarige advocaat uit Barcelona, die de eerste drie dagen van het toernooi om het Europees kam pioenschap driebanden nauwelijks boven een gemiddelde van een half had gespeeld en ook van de in Lau sanne volkomen falende Herman Popeyus had verloren, versloeg gis teravond in de achtste ronde de nog ongeslagen Belg Ludo Dielis. Op een schitterende wijze. Nadal ge bruikte slechts 48 beurten. Ceulemans blijft na zijn zege op de Deen Thögersen ongeslagen aan de leiding. meer dan een miljoen gulden aan prijzen d Door Walter Oomen Sabena, the hard working airline. hij een geldschieter kon vinden, zou hij liever vandaag dan morgen een sauna willen beginnen. "Geen sex-toestanden of zo hoor, nee, ge woon gezond zweten". Op het middenterrein van het sportpaleis Ahoy', volgestampt met hoge en rijke heren en sponsors, staat hij weer ontspannen achter een biertje aan de bar. Hij herinnert Slot nog even aan de vertrektijd van de lange autorit naar Denmar ken. Voor de zoveelste maal, tot vervelens toe haast, groet hij weer een bekende uit de wielerwereld. "Ik ken iedereen joh. Dat krijg je wel als je al zoveel jaren meed raait". Tc winnen in de Nationale Puzzelaktie: retourbiljetten voor 2 personen naar Canada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4.000, Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting Beter Leven", in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen. Veel belangstelling voor treffen M/Leiden en B/Haarlem in Vijf Meihal LEIDEN - Een kijkje in de zaak van kapper Nico Bosman, voorzitter en spreekbuis vgn de supporters van Mercasol Leiden zegt eigenlijk al genoeg. Bosman heeft een drukke week achter de rug. Er is een in ja ren niet meer voorgekomen vraag naar toegangskaarten geweest en de zogenaamde „zes-rittenkaart" (6 toegangsbewijzen voor een gere duceerde prijs van 12,50) ging vlot over de toonbank. De toeters, sire nes, bellen en ratels staan op scherp. Het lijkt duidelijk, gestimuleerd door het natte weer en aangetrok ken door de recente successen van Mercasol, die met name door het radio-programma .Langs de lijn" breed werden uitgemeten, is Lei den sinds lange tijd weer in de ban gekomen van het basketbal. Wan neer vanavond rond negen uur de hoofdscheidsrechter bij de belang rijke wedstrijd tegen Buitoni- Haarlem voor de eerste maal de bal uit handen geeft zal dat gebeuren in een orgie van lawaai, in een bom volle Vijf Meihal. Het publiek speelt bij basketbal een belangrijke rol. Het is een beeknd gegeven dat een thuisspe- lende ploeg met de steun van een luidruchtige aanhang een „voor deel" van ong. 10 punten heeft. Geen wonder dat de spelers van Leiden vooral op de inbreng van dat publiek zinspelen wanneer er na de training vooruit wordt geke ken naar de wedstrijd van van avond. Een belangrijke ontmoeting omdat Leiden ondanks de aanwe zige kwaliteit en het predikaat „stuntteam van de eredivisie" nog steeds in de gevarenhoek bivak keert. Een direct resultaat van de vele wedstrijden (6) die met één of twee punten verloren gingen. Winst geeft Leiden aansluiting met DL Amsterdam of, wanneer de Am sterdammers ook winnen (van AR Twente) houdt het Leiden in het kielzog van DL. Afgelopen zaterdag beleefden de mannen van coach Hennie Blom, die zelf door zijn prima resultaten met Leiden belangrijk in „waarde" is gestegen, weer zo'n nipt verlies: 90-89. Verlies na een duel waarin weinig voor verbetering vatbaar was: 55 pet schot, 131 pet rebound op een schaal van 200, 100 pet vrije worpen. Blom: „Dan vraag je je wel af, wat kunnen we er nu nog aan doen? We hadden een goed schot, maar in de laatste drie aanvalllen missen we. Arke scoort 5 punten uit twee aanvallen en je verliest met één punt. Als wij vandaag dezelfde percentages halen winnen we dik, met 20 punten". „Je moet niet te lang aan de wed strijd in Enschede blijven denken", formuleert Eric Berendsen, „dan blijf je balen". Berendsen (19) lijkt de ideale man om vanavond de Haarlemmers Cees Limmen en Hugo Harrewijn in te pakken. Be rendsen is bezig aan zijn eerste vol ledige jaar in de eredivisie en is voor niemand bang. Hij heeft zijn postuur mee, maar zou ook zonder dat zijn vaak gere nommeerde tegenstanders tot een tweestrijd uitdagen. Hank Smith (DL Amsterdam), zelf geen kinder achtige jongen, ondervond dat on langs nog toen hij Eric Berendsen als bewaker kreeg. Smith kreeg niet de gewenste ruimte en werd enkele malen door de brutale Be rendsen op „legale" manier tussen de reclameborden gezet. Limmen en Harre wijn zijn spelers die zich snel tot het maken van persoonlijke fouten laten verleiden, een ideale taak voor „pinch hitter" Berend sen. Eric toont zich dan ook wel te vreden over de hem toebedachte plaats in het team en over zijn speeltijd, die overigens aan het be gin van het seizoen meer was door de gedwongen afwezigheid van Pe ter Kop. Peter Kop's recente prestaties to nen aan dat hij volledig hersteld is, waardoor Berendsen een meer de fensieve rol krijgt. Daarnaast heeft het „gevaar" dat voor de tegen stander uitgaat van de verbluffend accuraat schietende Peter Kop als gunstige nevenwerking dat de be waking van Leiden's topscorer Gregory Bell (481 punten in 20 duels, vandaag kan hij de „500 vol maken") verminderd. Bell draait nu dan ook op volle toeren, 30 pun ten tegen DL Amsterdam en 38 tegen AR Twente (plus 14 re bounds) geven dat al aan. Bell: „Ik heb het hier naar mijn zin, ondanks de nederlagen. Ik voel dat we dit jaar nog meer gaan winnen. Het is een gekke competitie, geen uitslag staat van te voren vast en dat maakt iedere wedstrijd moeilijk, onvoor spelbaar. Buitoni is een vreselijk lastige tegenstander, maar ik denk dat het met de hulp van onze fans moet kunnen lukken. Ik ben erg blij dat we ze nu thuis hebben". Gregory Bell, vierde op de Neder landse topscorerslijst (met stip) is een Amerikaan zoals Leiden die nog niet heeft gehad. Hij leeft in tegenstelling tot bijvoorbeeld de uitbundige Butch Webster, stil en teruggetrokken. Hij kan in één wedstrijd de moeilijkste situaties oplossen en direct daarna een sim pele lay-up missen. Met vrije wor pen heeft hij veel moeite, maar wanneer zijn ploeg „dood"zit kan hij in korte tijd de ban breken. Het zelfvertrouwen bij Leiden, dat de voorgaande twee wedstrijden tegen B/Haarlem met klein verschil in de slotminuut verloor (66-70) en 77-75) doet bijna weldadig aan. toch zegt Hennie Blom: „Wij spelen op ons best als we achter staan. Dan is er meer durf'. Met de durf die Leiden sinds de komst van Roy Leysner aan de dag legde en de goede vorm van de laatste weken moet de door alle spelers gedeelde voorspelling „we winnen" kunnen uitkomen. In de Vijf Meihal, 21.00 HANS JACOBS. ZOETERWOUDE/ROTTERDAM - Op dit moment zit Cok van Leeu wen in Denemarken. Dinsdag soigneerde hij tijdens de amateur- zesdaagse nog onder andere het winnende koppel Ponsteen en Slot. De dag erop reed hij met Slot en Nieuwenhuis alweer naar Kopen hagen. Weer een zesdaagse. Daarna wacht die van Milaan nog en dan begint zo langzamerhand het wegs- eizoen voor de Zoeterwoudse part time masseur van de KNWU. Te midden van gezinsflessen limona de, warme thee, potjes, pilletjes en tubetjes en een indringende geur van massage-olie verzorgt de 34- jarige vrijgezel „zijn" renners. Werken in dienst van de KNWU met de top van de amateur- wielrennerij en zelfstandig werken met de beroepsrenners die zijn kwaliteiten kennen en uit eigen beweging naar hem toe komen. Ontspannen loopt hij met twee grote tassen door de gangen van het immense sportpaleis Ahoy naar zijn eigen massagereuimte. Ger Slot loopt in zijn onderbroek zijn zenuwen te bedwingen. Nieuwen huis is zijn fiets kwijt. Herman Ponsteen heeft last van zijn kuiten. „Heb je warmtepleisters voor me Cok?" Ponsteen vleit zich neer op de massagetafel onder het infra rode licht. Cok van Leeuwen heeft wat moeite om de pleisters (spe ciaal uit Tsjecho-Slowakije meege nomen) op de kuiten aan te bren gen. Het lukt. Nieuwenhuis vraagt om een of ander pilletje. Het buisje blijkt leeg te zijn. „Zo'n onschuldig pilletje heeft altijd een suggestieve uitwerking op de renners. Ze heb ben nergens last van, maar willen toch een pilletje", verklaart Van Leeuwen. Met zijn speciale massage-tas en een andere tas vol benodigdheden daalt hij de cata comben af naar de arena. Van een firma in massagespullen krijgt hij een doos vol monsters aangereikt. Huveneers laat zich in de arena op een stoel gewillig met olie insmeren en kneden. De spieren worden warmer. Opvallend is dat de rap van de tongriem gesneden Van Leeuwen hoe langer hoe minder gaat praten. De volgende is aan de beurt en de volgende. De renners worden op de baan geroepen. Vij fenveertig minuten lang steeds de zelfde rondjes rijden. Ponsteen en Slot staan tweede, op punten achter op de Denen. Ze nemen meteen de leiding. De rest van het veld kan hun tempo niet bijhouden. Iedere ronde maar weer schreeuwt Cok van Leeuwen dat het harder moet. Na een kwartier rijden hebben ze één ronde voorsprong op hun con currenten. Nog steeds moet het harder van Van Leeuwen. Warme thee in een bidon houdt de soigneur in de hand voor het geval dat een van zin renners dorst krijgt. Er hangt een droge lucht in Ahoy en regelmatig worden de bidons dan ook uit de handen van Cok van Leeuwen gegrist. Uiteindelijk zit het erop. Ponsteen en Slot hebben de zege, de bloemen en de kusjes. Achter de schermen kan Cok van Leeuwen weer gaan werken. Het soigneren. Het zweet van de ren ners wassen, de spieren weer soe pel in de normale staat brengen, eventuele blessures verlichten of verhelpen. Het is slechts een korte blik in de keuken van de soigneur/masseur. "Er komt veel meer bij kijken", zegt Cok van Leeuwen. "Als soigneur heb je ook een beetje invloed en in breng in een wielerploeg. Die jon gens beginnen al gauw te praten als ze op de massagetafel liggen. Je wordt snel een klankbord voor ze. Na de wedstrijd is het dan afreage ren op de tafel. Op den duur ben je een schakel tussen renners en coach geworden. Als je in het bui tenland bent en die jongens kun nen niet slapen, dan kloppen ze je midden in de nacht uit het bed. Dan moet je voor ze klaar staan. Maar even zo goed wel de volgende dag er om een uur of zes uit om alle za ken voor die dag te regelen". De Zoeterwoudenaar gaat er niet gebukt onder. Af en toe denkt hij wel eens aan stoppen vanwege de spanningen en de korte nachten, maar zijn fanatisme gaat ver. Bo vendien brengt zijn dienstverband met de KNWU met zich mee dat hij genoeg tijd voor zichzelf over houdt. En voor anderen... De Leidse. .delertalenten Kuyven- hoven, Goossen en Hoogkamer bij voorbeeld genieten alle faciliteiten bij Van Leeuwen. Voor niets. Hij neemt ze twee dagen voor het Ne derlands kampioenschap al mee naar het strijdtonesl. Stopt ze in een hotel en laat ze het parcours goed verkennen. De resultaten zijn be kend. Hij staat voor iedereen klaar. Een en al oor en behulpzaamheid. "Als ik het geld moest optellen wat mijn hobby me gekost heeft dan zou ik daar twee huizen van kunnen kopen. Dat is misschien wat over dreven, maar het zou wel een be hoorlijk bedrag zijn. Maar ik blijf er plezier in houden. Als ik op een ge geven moment in de krant een arti kel over de schaatser Jan Boere lees, proef ik daar gewoon uit dat het die jongen aan de juiste bege leiding ontbreekt. Ik moet me dan bedwingen om hem niet op te bel len en hem met adviezen bij te staan." Cok van Leeuwen begint zijn kri tiek te spuien op de medische en sociale begeleiding van topsporters in Nederland. "Belachelijke situatie. Er loopt geen enkele specifieke sportarts in Nederland rond. We hebben wel een Ab Rozijn en misschien een Harm Kuipers, maar die zijn er niet echt voor opgeleid. Het wordt ook eens tijd dat we ons (de soigneurs) eens gaan organiseren. Geen vak- bondgedoe, maar om de tafel zitten en praten, leren van elkaar. Het is toch prachtig als je ziet dat Harm Kuipers met zijn onderzoek naar de medische aspecten van het leveren van sportprestaties al de goede weg is ingeslagen. Kijk naar alle top- wielrenners. Ieder van hen kampt met bloedarmoede en vitaminege brek. Dat is toch niet gezond". Van Leeuwen ziet er ook weinig heil in om het diploma fysiotherapie te ha len. "Een fysiotherapeut werkt met een machientje, een masseur met zijn handen. Een masseur voelt dan ook gauw genoeg waar een onef fenheid of een bobbeltje zit". Cok van Leeuwen heeft weinig zin om dat te veranderen. Hij liet er in ieder geval een uitzending naar de Olympische Spelen in Montreal voor lopen. Het NOC had toen als vereiste voor masseurs gesteld dat ze in het bezit van het NSF-diploma sportmassage moesten zijn. On danks de druk van allerlei kanten om het diploma te halen, zag hij er weinig heil in. "Het is toch te gek, dat ik als sportmasseur in dienst van de KNWU, nog een keer voor het NOC moet bewijzen wat mijn capaciteiten zijn. Dat zou me een hoop geld kosten en ik zou in ver warring kunnen raken. Want zij zul len het waarschijnlijk wel weer an ders zien. Nee, ik geloof dat ik mijn capaciteiten al bewezen heb. Waarom komen anders jongens als Zoetemelk, Karstens, Schuiten, Kuiper en Stam naar me toe om te vragen of ik ze wil soigneren. Ze moeten het immers wél uit eigen zak betalen. En ik zeg dit niet om mezelf op de borst te kloppen. Ik heb ook geen schouderklopjes no dig. Ik heb alleen plezier in dit werk". Het einde van zijn hobby is voor Cok van Leeuwen dan ook nog niet in zicht. Ofschoon hij toch ook wel een maatschappelijke zekerheid op langere termijn gewenst acht. Als ZEIST - De KNVB heeft in ver band met de gesteldheid van de terreinen de velden in de volgende afdelingen voor vandaag afgelast: Leiden, Friesland, Den Haag, Gouda. Nijmegen, Noord-Holland, Zeeland efl Zwolle. In een wedstrijd voor groep drie van de Aziatische kwalificatie- groep voor het wereldkampioen schap voetbal 1978 heeft Iran giste ren in Damascus met 1-0 gewonnen van Syrië. Het enige doelpunt werd in de 37ste minuut gescoord door de aanvoerder van Iran Ali Bervin. Er waren 40.000 toeschouwers. In groep drie van de Aziatische zone komt naast Iran en Syrië ook Saoedie-Arabië uit. Irak heeft zich teruggetrokken. De internationale voetbal feder atie (FIFA) heeft Noord-Korea uit- gesloten van deelneming aan de strijd om het wereldkampioen schap 1978. Noord-Korea heeft ge weigerd tegen Israel uit te komen en officiële correspondentie hier over genegeerd. n Greg Bell, topscorer Eric Berendsen, pinch-hitter Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11