Stormramp van 1877: vergeten verhaal Zelfs de torenklokken raakten van slag Vierde zege Munari in Rallye van Monte Carlo Debutant Leiderdorp zet favoriet LSG mat Titelkans Trotters in Delft verplettert Politie pakt grote heroinehandelaar ZATERDAG 29 JANUARI .1977 PAGINA 10 LEIDEN - „Vrouwen en kinderen moesten in de storm zonder hulp tegen de trappen der sluismuur klimmen en over het rolbruggetje naar het peilschaalhuisje zien te komen. Hulp was van niemand meer te verwachten - ieder dacht aan zichzelf." Dit schreef „opzigter van 's Rijks Waterstaat en ooggetuige van het onheil A. J. H. Bauer den 18den Fe bruari 1877 aan den Heer hoofdin genieur van den Waterstaat over den stormvloed in den nacht van 30 op 31 januari 1877 te Statenzijl in Groningen".Zijn verslag vormde de menselijke toon in het technisch-nuchtere verslag van de inspecteur in algemene dienst P. Caland aan „Zijne Excellentie den heer Minister van Binnenlandsche Zaken". Dezelfde Caland wiens naam nog bekend is in verband met de aanleg van de Nieuwe Waterweg ""van Hoek van Holland naar Rotter dam. Het moet danig hebben gespookt langs de kusten van de Noordzee en Zuiderzee in die januarimaand van het jaar 1877, thans bijna honderd jaar geleden. Caland vermeldt in zijn rapport, dat de winddruk op liep van 5 kilo per m2 tot 28 - 60 - 68 en 90 kilo. Daarna brak de windd rukmeter, schrijft hij. Een andere winddrukmeter bleek beter be stand tegen de storm: de grootste bij Elburg waargenomen druk was 95 kilo; de meter bij Hoek van Hol land boekte het record voor de twee dagen durende storm: 145 kilo. De gevolgen van de storm waren verwoestend. Er waren overstro mingen in Groningen, Friesland, langs de Zuiderzeekust, in Overijs sel, en Gelderland, in Utrecht en Noord-holland. Het gehele eiland Marken kwam onder water te staan. In Zuid-Holland werden grote stukken duin weggeslagen. In Zee land moesten ook veel i Geen woord Enkele tientallen mensen vonden de dood, maar hierover staat in het ambtelijke rapport voor de minis ter geen woord. Hierover komt men iets te weten uit de dagbladen, maar dan wel enkele dagen nadat de rampspoed over grote delen van Nederland was gekomen. „Opzigter" Bauer schrijft dat hij de dijk voor het inpolderen van een gedeelte van de Dollart contro leerde en constateerde, dat „aan de Pruisische zijde een laag gedeelte was, waarover de golven sloegen. Het werkvolk verliet ons en, zoo ik nog mijn leven en dat der mijnen wilde redden, werd het meer dan tijd om een en ander benevens draagbare zaken zoo mogelijk in veiligheid te stellen". Bauer had eerst op de zolder van een directie- keet willen gaan zitten. Daar waren al enige vrouwen en kinderen (een dezer vrouwen was den nacht be vorens bevallen.) Maar het water sloeg over de dijk en hij besefte dat de zolder van het huis geen veilige schuilplaats meer zou bieden. De laatste „toevlugt" was het peilschaalhuisje. Daar hadden 40 mensen, onder wie ze ven vrouwen en vijf kinderen, hun toevlucht gezocht. Ondertussen sloeg het water de keten van het werkvolk weg en hoorde men om hulp roepen. „Doch er was geen mogelijkheid die te brengen." Er werden, schrijft Bauer verder, tot driemaal toe zonderlinge bewe gingen waargenomen in den .vloer, waarop het huisje stond. Later heeft Bauer vernomen dat die ook op andere plaatsen in Groningen en ook in Drenthe zijn gevoeld. „Men moet wel aan een aardschudding denken". Al het natuurgeweld deed de men sen in het peilschaalhuisje vrezen, dat het zou bezwijken. Zij waren al niet meer met zijn veertigen, want „eenmaal zelfs waren 23 personen al dringende het huisje binnenge komen". Door angst en wanhoop gedreven luisterden de aanwezigen niet meer naar hetgeen gezegd werd en was onze toestand allera keligst, aldus opzigter Bauer. De aannemer G. P. van Balen uit Nieuweschans is het de ochtend van de 31ste januari gelukt met een tjalk van schipper De Boer uit Pet- kum in Oost-Friesland de mensen uit hun benarde positie te haien. De plichtsgetrouwe Bauer is die middag meteen gaan kijken hoe de storm en het water hadden huisge houden in het hoekje Groningen dat Rijkswaterstaat door inpolder ing wilde vergroten. Hij moest con stateren dat al zijn goed en archief stukken tegen de dijk, in het toe nmalige Pruisen, waren gedreven. "Al spoedig bleek mij echter dat hier op verregaande wijze geroofd was en werd. Al het meubilair, al het houtwerk van huis en keeten, de stoombaggermachine, modder bakken, pramen enz. lagen verward en meest stuk geslagen door elkaar. Ik zond een bode aan den Ortsvor- steher en verzocht bewaking, doch slechts ten deele en zeer gebrekkig is hieraan voldaan". Niets keet achtergelaten. Met de vermel ding dat "aan de polderdijk van het Pruisische volk 29 lijken waren ge vonden" eindigt hij zijn relaas, dat is opgenomen in het 43 bladzijden tellende verslag van Caland, gedag tekend 14juni 1877. Een halfjaar na de ramp dus kreeg de minister het ambtelijke rapport over de ver woestingen. De kranten uit die tijd stonden, di rect na de stormvloed die zulke grote gedeelten van ons land trof, en tientallen slachtoffers maakte, niet bol van het nieuws. De NRC in zijn 34ste jaargang, vermeldde pas donderdag 1 februari onder "ge mengde berichten", dat de buiten- stad van Rotterdam was onderge lopen. Het water stond wel een halve meter tegen de huizen en de krant rapporteert hierover in een artikel van een halve kolom lengte. Verder schrijft de krant: "Uit ver schillende plaatsen ontvangen wij berichten vj den storm zoover zij niet uitsluitend ontwor telde boomen, afgewaaide dakpan nen en omgewaaide schoorstenen betreffen, laten wij ze hieronder volgen: dijkdoorbraak te Kralin gen, een ongekend hoge water stand te Schiedam en Hellevoet- sluis, het overstromen van een pol der bij Krimpen aan de IJssel, het instorten van een tuinmuur op een huisje in Leiden, waarbij man, vrouw en kinderen na veel moeite onder het puin vandaan zijn ge haald. In Amsterdam woei op de Muntsluis een vigilante en paard omver en raakten de torenklokken van slag. Monnickendam kwam deels onder water te staan. De be woners vluchtten naar de boven verdiepingen. De NRC constateert, dat na 1825 niet zo'n hoge vloed is geweest. Be gin februari 1825 werd Nederland geteisterd door een stormvloed. Er waren overstromingen in Gronin- verwoestingen, door gen, Friesland (voor 2/3 deel), de gisteren. Voor Overijsselse kuststreken, Salland MONTE CARLO - De champagne was gisteren in Monte Carlo voor de Italiaan Sandro Munari. Hij was er Maar niet alleen aan de Pruisische als tweede in de historie in geslaagd zijde kreeg men geen medewer- voor de vierde keer eerste te wor king. Ook de Nederlandse justitie den in de Rallye Monte Carlo. Eer- deed niets "niettegenstaande ook der zegevierde de Lancia-rijder in door mij aan den heer officier justitie te Winschoten kennis; gegeven had gevr de vele arbeiders die het rampge bied gingen verlaten in de gaten te houden. Zij namen volgens hem veel mee wat hun niet toekwam. De opzichter vermeldt in zijn ver slag nog, dat hij, de buitengewoon opzichter Wolwerda en de tijdelijk sluiswachter Post alles hebben ver loren. Van het werkvolk (ruim 100) - zo vervolgt de opzichter - verdronken er twee. De een, zegt mei schonken, de ander ziek 1972, 1975 en 1976. Munari aarde het record van de Fransman werd in 1951. Munari mag zich nu wel de eerste coureur noemen, die een „hattrick" vol tooide. Munari en zijn teamgenoot Silvio Maiga hielden met een Lancia Stra- tos een voorsprong van twee minu ten en zestien seconden over op de Fransman Jean-Claude Andruet (eerste in 1973) en zijn vrouwelijke partner met de schuilnaam „Biche" in een Fiat Abarth. Munari had al be- vrij snel in de 45e editie van de Ral- sen lye Monte Carlo de leiding geno- LEIDEN - Na de derde ronde voor spelden vele insiders een nek-aan- nek-race tussen favoriet LSG II en Alphen I om de titel in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond. De vierde ronde heeft echter weer eens duidelijk aangetoond, dat die waarzeggers profeten zijn die brood eten, want Alphen I kreeg bezoek van een getergd Philidor III en verloor met 4-6, en LSG II ont ving debutant Leiderdorp I en dacht het varkentje wel even te wassen, maar het werd een ijs koude douche voor de Leidenaars: 4V2-5V2 verlies. Door deze resultaten delen nu LSG II, Alphen I en Leiderdorp I elk met zes punten de eerste plaats. Phili dor III kan zich daar nog bij scha ren, als het protest inzake de regle mentaire nullen wordt gewonnen. Het protest werd in de tweede week van december bij het bestuur van de LSB ingediend en gezien de be langen, die er op het spel staan, is het onbegrijpelijk, waarom het LSB-bestuur dit nog steeds niet heeft behandeld, of komt het LSB-bestuur er zelf niet meer uit? Voor een goed verloop van de com petitie is het wellicht beter, indien de reglementaire nullen omgezet worden in boetes, maar hoe denken de betrokken teams daarover? Eén ding staat echter vast het bestuur van Philidor heeft een fout be- gaan.De straf op deze faut is vol gens Philidor echter niet in het competitiereglement te vinden, vandaar ook het protest. Welke be slissing het LSB-bestuur ook neemt het blijft een vervelende zaak, vooral nu de beslissing zo lang uitblijft, hetgeen ongetwijfeld te wijten is aan het ontbreken van een voorzitter in het LSB-bestuur, maar tochMisschien is het het beste, dat het LSB-bestuur deze kwestie op de buitengewone le denvergadering van de LSB, die op vrijdag 4 maart zal worden gehou den, ter sprake brengt. In het duel tegen LSG III: snel vijf punten binnenhalen en dan maar afwachten of de tegenstander het zelfde presteert. Jeroen Selier zette Verburg, die de Pirc-verdediging totaal mishandelde, gedecideerd naast het bord: 0-1 voor Leider dorp. Ook Nieuwland maakte zich schuldig aan hetzelfde vergrijp, zij het dan in de Franse verdediging. Piet Zwetsloot profiteerde uitste kend: 0-2. Bakker moest, gezien de achterstand, van zijn teamleider een remiseaanbod weigeren. Een te scherp spelende Bakker was toen een gemakkelijke prooi voor Goe man 0-3. Pas nu kon LSG iets terugdoen: Serdijn won zij het met de grootste moeite van Gert Jan Goedhart. Daarna kwam de "puntenmachi- ne" van Leiderdorp weer op gang. Pool zette enige stukken van Brans in de penning en won op zijn slof jes. Hendriksen moest aan Van Os- nabrugge te veel hout afstaan om zijn dame te redden: 1-5. Om zijn gezicht te redden moest LSG nu wel alle resterende partijen Aanvankelijk leek LSG inderdaad op een 5-5 gelijkspel af te stevenen. Ossewaarde boekte een overwin ning op Van der Zwan. Noordwijk creërde met een tijdelijk kwaliteit soffer een theoreitisch gewonnen pionneneindspel, terwijl Wiebes ondanks grote problemen in de opening erin slaagde Hans de Goede te verslaan: 4-5. Piet Selier hield echter keurig stand tegen Hörchner. Er bleef een eindspel over, dat bij arbitrage zonder meer remise zou worden, maar dat gezien de belangen zou worden uitgespeeld. In de tweede zitting maakte Selier een foutje, waardoor Horchner de winst voor het oprapen had. Hörchner koos echter de "verkeerde winstweg", zodat Selier met een sluwe verde- digingszet de partij toch nog remise kon maken: 4V2-5V2. LSG II 6 matchpunten, 24 bord- punten: 2. Alphen I 6, 22V2; 3. Lei derdorp I 6, 21; 4. LSG III 4, 20; 5. Lisse 14,19; 6. Philidor III3,18V2; 7. Noordwijk 12,19 en 8 Philidor IV 1, 16. BURGERLIJKE Klaas Vriend zet Pasman en Derksen opzij STAND rea dr v. J.F. van der Kwaak Eckhardt, Joost zn v. F. Breedeveld en J.M.G. van den Nieuwendijk, Floris P.A. zn v. H A. de Vor en C.M. Schur, Edwin J.P. zn v. J.M. Durieux en M.C. Leemans. Gehuwd: P. van Houten en M.E. de Graaf, W.P. Ranselaar en E.A.L. de Lan- née de Betrancourt. Overleden: C.J. van der Kaaij, man, N. Wierenga, man, M. Siera geh. met A. van den Bos, H. Slijkhuis, man, G.L. Dui- DELFT - De verpletterende neder laag (88-64), die het Leidse basket balteam Nijssen Trotters gistera vond in Delft leed bij DAS, bete kende het definitieve einde van de Leidse droom om direct in het eer ste jaar van het bestaan van de club uit de eerste klasse van het district Den Haag te promoveren naar de landelijke tweede divisie. DAS blijft door de zege ongeslagen de ranglijst aanvoeren, terwijl Trotters het aantal verloren wedstrijden op 4 ziet komen. De Delftse winst heeft ook de kansen van BV Leiderdorp (2 duels verloren) tot een minimum teruggebracht, want zelfs al zouden de geroutineerde Leiderdorpers zelf van DAS winnen dan is de kans dat DAS een tweede misstap maakt vrijwel uitgesloten. Trotters had zich intensief op het belangrijke duel in Delft voorbe reid, maar was vanaf de eerste mi nuut volstrekt kansloos tegen het ongenaakbare DAS. De Leidenaars werden van het veld geveegd en keken bij rust tegen een 44-25 ach terstand aan. Na de hervatting liep het verschil nog verder op (70-35) alvorens DAS-coach Sideris zijn voornaamste spelers (o.a. Bill She ridan) naar de kant haalde. Pas toen kon de aangeslagen Leidse ploeg, die toch zeker meer kwaliteit in huis heeft dan het gisteren toonde, iets terug doen: 88-64. Bij de regionale jeugd zette Lugdu- num/Luba zijn opmars voort met een verrassende overwinning op Leiderdorp: 88-82 (rust 42-41). Beide ploegen hielden elkaar lange DAVOS - Het i tijd in evenwicht (67-67, 82-82); in gemaakte zaak, dat Klaas Vriend de slotfase echter wisten de Leide- het komende weekeinde naast Piet naars onder leiding van Ton Kal- Kleine en Hans van Helden z lenberg (31 pnt.,), en Nico van der ten als derde man bij het v Leek (29 pnt.) beslissend toe te kampioenschap schaatsen Klaas Vriend welhaast uit slaan. Bij Leiderdorp kwam Chiel Vriend, die dit Neervoort tot 37 pnt. De jeugd wel alle wedstrijden de derde Ne- van Mercasol moest al voor de wed strijden tegen Jumpers een bittere pil slikken toen aanvoerder Walter venvoorden, i n, J.1 i der Veer, 1 In onze snackbar is over enkele weken, na een grondige verbouwing, tot broodjes en ijs-speciaalzaak, plaats voor een FIRST CLASS MANAGER DIT DOET DE MANAGER Hij zorgt voor een goed beheer, is verantwoordelijk voor de organisatie. Treedt op als kwaliteitmaker en bewaker. Leidt de mederwerkers od voor hun 'taken naar een vast schema, en inspireert hen. Steekt zelf ook de handen uit de mouwen, kortom hoe drukker hij 't heeft, hoe liever 't hem is en hoe meer hij in z'n element komt. DIT IS ZIJN PROFIEL Leeftijd tussen de 21 en 35 jaar. Goede opleiding en/of gedegen praktijk in de Food-branche. Reprensatief, vlot en eerlijk voorkomen. Waar wenselijk neemt hij eigen initiatieven. Bezit goede positief-contactuele eigenschap pen. DE PERSOON die in deze functie wordt aangesteld zai zich na een gedegen inwerkperiode in korte tijd zich insider voelen en geeft hem een unieke kans tot het leiden van een machtige zaak, met alle voordelen vandien. Voor de juiste man is een zeer hoog salaris weggelegd en eventueel kan worden beschikt over een luxieus-geheel ingerichte appartement. A.J. VAN DEN BERG'S HORECAONDERNEMINGEN B.V. Hoofdstraat-65, Noordwijk aan Zee. Telefoon 0 1719 - 14191. Baars ziek bleek en 2 andere spelers Derksen en Joop Pasman. Vriend 1 kwam uit op 40.19, Pasman op 40.98 en Derksen op 41.24. Pasman die rechtstreeks vanuit Nederland naar Davos reisde (de anderen namen deel aan het Euro pees kampioenschap in Larvik) mag zich goeddeels uitgeschakeld beschouwen. Ook Derksen heeft met een achterstand van meer dan een punt nauwelijks nog een kans. Tahamata in Jong Oranje ZEIST - In Toulon wordt van 11 tot 19 juni een internationaal toernooi voor nationale ploegen onder 23 jaar gehouden. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door Neder land, België, Bulgarije, Schotland, Frankrijk, Hongarije, Italië en Por tugal. De selectie van Jong Oranje ziet er als volgt uit; Dusbaba, Ling en Tahamata (allen Ajax), Metgod (AZ'67), Swerissen (FC Amster dam), Galje en Jol (beiden FC Den Haag), Van de Korput (Feyenoord), Endeman, Koopman, Woudsma en Lodeweges (allen Go Ahead Eag les), Brandts (De Graafschap), Da- men (NAC), Peters en Hendrix (beiden NEC), Postuma en Poort vliet (beiden PSV), Vermeulen (Roda JC), Wildschut (FC Twente), Hamberg (FC Utrecht), Hoek (Vo- lendam) en Budding (Wageningen). men in het klassement om deze niet meer af te staan. In de „nacht van de lange messen" waren diverse concurrenten uitge vallen. Zo werd de Fin Markku Alen gediskwalificeerd wegens „ernstige overtreding" van de re gels. Alen, die achter Munari tweede was in de algemene rang schikking, liet zich door enkele toe schouwers opduwen toen de Fiat niet wilde starten tijdens de tweede ^"erfTn vermist°r'Bovéndiën"weet en veel polders in Noord-Holland. Volgens oude kronieken Waren er 800 doden. Uit Zwolle vernam de NRC: de communicatie van den Centraal- spoorwegtussen Utrechten Zwolle is gestremd. Uit Meppel: eene moeder en haar jeugdig kind zijn levenloos uit eenen ingestorte wo ning gehaald. De man heeft zich met de overige kinderen met grote moeite gered. In Den Haag woei in de Paulus Potterstraat een steiger om. Drie werklieden vielen van wie er een is overleden. Goede raad De ingezonden-stukkenschrijvers waren er ook in die dagen als de kippen bij met goede raadgevin gen. Johannes L. Koch geeft "de bevoegde autoriteiten in overwe ging bij eene overstrooming door de Politie alarm te doen slaan, ge lijk zulks zelfs bij het minste ge rucht van brand geschiedt". Tenslotte staat in de krant van 1 fe bruari, dat in Engeland ten gevolge van de storm in Londen veel schade aan onvoltooide gebouwen is toe gebracht, en een paar werklieden om het leven kwamen. In Birming ham kwamen mensen om door een omgewaaide schoorsteen. Eerst 2 februari komen de berich ten pas goed los. De krant schrijft dat de berichten voor een deel ver traagd werden ten gevolge van sto ring der telegrafische gemeen schap. Men leest dat overstromin gen bij de inpolderingen van den Dollart grote verwoestingen heb ben aangebracht, hetgeen zoals in juni uit het ambtelijk rapport zou blijken, niet overdreven was. Er werden in de Groningse polder 16 doden geborgen snelheidsproef in de laatste nacht. Ook de bij Fiat onder contract staande Italianen Raffaele Pinto en Fulvio Bacchelli moesten de strijd staken. Een opvallende prestatie leverden de Nederlandse rallyekampioenen Lars Carlsson en Bob de Jong. Zij kwamen uit op de tiende plaats met een achterstand van 32 minuten en 43 seconden op de winnaars. Het duo werd de eerstgeplaatste Opel- equipe. Rob Slotemaker deed in de laatste snelheidsproeven enkele malen van zich spreken. Hij ein digde in de zevende test als derde in 38 seconden, achter 5ëwatlreno"ód men niet waar 25 Italiaanse werk lieden zijn gebleven". Slachtoffers ook in Friesland, waar de stoomboot Sneek-Koudum op het Heegermeer verging en "naar men zegt 17 personen zijn omge komen". Bij Zaandam verdronken drie werklieden; in Zwolle werden 260 mensen die het water waren ontvlucht, in de armenschool ge huisvest. In Blaricum werd geroe pen: "De zee is door den vetten dijk gebroken". Op die tweede dag na de storm ramp wijdde de NRC drie kolom de gebeurtenissen tijdens en na gewoon niet kwamen opdagen. Het Leidse zestal hield Jumpers tot de laatste fase goed bij (58-61), maar moest vlak voor tijd voor de over macht capituleren: 63-71 (rust 29- 37). Scores: Cornelissens 24, Mieloo 12, Lovink en van Hulst 10. HANS JACOBS Munari (19,10) en de Spanjaard Za- nini (19,17). Ook in de derde klim- proef werd Slotemaker derde, dit maal achter de Fransen Jean Rag- notti en Pierre Bos. Rob Slotemaker en André Jetten verspeelden echter in een v; laatste proeven 18 minuten, door zij 26-ste werden. Man Be- rgstein en Henk van Tunen werden Toto en lotto DEN HAAG - Slechts één deelne mer aan lotto vier van het afgelopen v/eekeinde heeft de zes winnende cijfers juist voorspeld. Dit levert een brutobedrag op van ruim zes ton. Niemand slaagde er in de der tien cijfers van sporttoto vier juist aan te kruisen. Uitslag lotto In deze lotto vielen 14.719 prijzen. Inleg: fl. 3.567.337,- Prijzenbedrag: fl. 1.738.655,53. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto fl. 637.240,- ontvangt. Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl. 84.724,- ontvangen. Derde prijs: 91 winnaars, die elk bruto fl. 2.793,- ontvangen. Vierde prijs: 5.979 winnaars, die elk fl. 56,- ontvangen. Vijfde prijs: 8.646 winnaars, die elk fl. 39,- ontvangen. De nieuwsstroom, eenmaal goed op gang gekomen, nam daarna in om vang toe en meer en meer werd duidelijk hoe veel ramspoed deze thans vergeten overstromingen, over ons land hadden gebracht. De^ stoomboot Ulysses verging by Eg- mond, waarbij de kapitein ver dronk. Weer een ingezonden stuk: A. uit Rotterdam wil dat de watersnood commissie een speciale commissie vormt. Er zal nog wel wat in kas zijn.' om "eenige huisgezinnen den hon ger te stillen", schrijft A., maar: "er zijn nog zo veel arme lieden, in kel ders wonend, totaal beroofd, dat het niet overdreven zal zijn, dat de liefdadigheid der stadgenooten worde ingeroepen". In de dagbladen leest men nu ook meer berichten over slachtoffers. Uit Friesland worden op een dag een dertigtal doden gemeld. Uit Beerta: "dinsdag werd hier de ge boorte van een levenloos kind aan gegeven en woensdag vernam men, dat de keet, waarin de moeder zich bevond, is weggespoeld, waarbij de kraamvrouw omgekomen is en het kistje, waarin het lijkje van de kleine, nergens meer te vinden is". Een correspondent in Groningen meldt: "De vruchten van jaren wor stelen met het onstuimige element zijn in weinige uren vernietigd". Maar, schrijft de correspondent in Nieuw Beerta reeds op 3 februari 1877: "Thans loopen de polderwer kers overal rond, om te zien wat nog van hun bezittingen is overgeble ven. Hier haalt men kleedingstuk- ken, daar een lamp, ginds een ketel uit het slijk op. Ik zag stukken stukken spek uit een poel ophalen, een speeldoos, een pianino slinge ren en eene pendule te voorschijn komen, die nog half twaalf wees". En naast dat droevige schouwspel lag zij, die dit onheil gewrocht had, kalm, bedaard, doodonschuldig als wist zij van niets kwaads. Die gril lige zee. Zoéven nog woedend, schuimend van toorn, is zij thans mak als een lam. Met de sluwheid van een tijger, en het geweld van een leeuw heeft zij getracht opeens het terrein, dat men haar ontnam, terug te krijgen. Maar Alphonse Esquiros, daarvan kan de zee zich overtuigd houden, heeft niet ver keerd gezien, toen hy beweerde, dat de Nederlanders in hun strijd tegen het hardnekkigste element geduldig, volhardend, moedig zijn geworden. Nog enkele korte berichten uit de kranten van de eerste weken van februari: In de Eempolder kwam een man aandrijven op een stuk hout. Hij had elf uur gedobberd. De man behoorde tot de equipage van een schip dat van de Middellandse Zee op weg was naar Hamburg. De rest is verdronken. De sloeplogger Marie uit Vlaardin- gen vergaan en een ander schip, de Prins van Oranje met 24 man ver gaan. Bij Vlieland zijn wrakstuk ken van een onbekend schip aan gespoeld. Bij Terschelling is een Amerikaans schip gestrand. De ploegbaas Vleggeert voorkwam onheil toen hij tussen Maarssen en Utrecht een geknakte telegraafpaal overeind hield tot de trein van de Rijnspoorweg was gepasseerd. Op 4 februari had de zee haar ge wone peil weer bereikt. derlander was, nam op de 500 meter flinke voorsprong ten opzichte zijn directe concurrenten Jan SCHAATSEN - Atje Keulen- Deelstra heeft gisteravond in Heer enveen de Superschaats- driedaagse gewonnen. De Friezin uit Irnsum won ook de derde mara thon en werd daardoor eerste in het algemeen klassement. Egbert van 't Oever uit Lisse won de titel bij de veteranen. TENNIS - De Italiaan Panxatta is in het internationale tennistoernooi van Philadelphia uitgeschakeld door de Autstraliër Tony Roche. Roche won met 6-3 en 6-4. De Ame rikaan Solomon werd met 0-6 en 4-6 door zijn landgenoot Borowiak uit geschakeld. Uitslag toto In deze toto vielen 55 prijzen. Inleg: fl. 727.333,-. Prijzenbedrag: fl. 391.550,32. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto 5 van zon dag 30 januari a.s., het overige 2/3 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de 2e en de 3e prijs. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto fl. 49.263,- ontvangen. Derde prijs: 52 winnaars, die elk bruto fl. 3.506,- ontvangen. Jackpot voor de toto no 5 van zon dag a.s. fl. 61.420.13. Degradatieduel LZ '86 enAZPC LEIDEN - In de hoofdklasse van de waterpolocompetitie wordt in het komende weekeinde de elfde ronde gespeeld. Dat betekent, dat na zon dag alle ploegen elkaar eén keer ontmoet zullen hebben. LZ'86 ontvangt zaterdag in zwem bad De Zijl collega-hekkesluiter AZPC uit Amersfoort. De Leidse debutant in de hoofdklasse bood in de meeste tot nu toe gespeelde wedstrijden wel behoorlijke tegen stand, maar verzamelde deson danks slechts twee punten. Zater dag zal de ploeg van trainer-coach Gijs van der Leden beslist moeten winnen om enige kans te behouden in het gevecht tegen de degradatie. Aanvang van de wedstrijd 19.30 De Zijl/LGB speelt zaterdag de las tige uitwedstrijd tegen Zwemlust Den Hommel. Net als in de vorige jaren schijnen de beide ploegen el kaar in kracht niet veel te ontlopen: Zwemlust staat op de 5e plaats met 12 punten, De Zijl/LGB heeft 10 punten en deelt met VZC/Ritm. de 6e plaats. Een handicap voor de Leidenaars is het ontbreken van de nog steeds geblesseerde Paul Belt. AMSTERDAM (SP) - Met de arres tatie van de 30-jarige Chinees S. C. T. uit Singapore is de narcotica brigade van de Amsterdamse poli tie overtuigd de hand te hebben ge legd op een van de grote figuren achter de heroïnehandel. De Chinees, die in Chinese kringen in Amsterdam 'Tai Lo' (grote baas) wordt genoemd, heeft inmiddels bekend de financier te zijn geweest van het transport van ruim 138 ki logram heroine, dat op 30. augustus van het vorig jaar op het vliegveld Don Muan van Bangkok door de Thaise politie werd onderschept. In verband daarmee werden toen twee Nederlanders, de 37-jarige A. J. H. C. uit Sneek en de 26-jarige A. H. M. uit Amsterdam, aangehou den, die nu in Thailand op hun be rechting wachten. Deze week zijn in Amsterdam ook een compagnon van de Singapore-Chinees en twee Am sterdammers, de 39-jarige vishan delaar F. L. R. en de zich noemende 40-jarige W. B. E. aange houden. Zij allen hebben een bekentenis af gelegd. Ook is duidelijk geworden, dat bij vorige transporten al in taal 140 kg heroïne via deze lijn Bangkok naar Nederland is geko- De vier arrestaties in Amsterdam werden mogelijk door het onder zoek, dat een team van de Amster damse narcotica-brigade, be staande uit hoofdinspecteur K. Sietsma en twee rechercheurs, na de vondst van 138 kilo heroïne in Thailand en Singapore kon instel len. Aanvankelijk stuitten zij daarbij op het ontkennen van de 26-jarige Amsterdammer M, die van de twee in Bangkok aangehouden Neder landers de belangrijkste schakel bleek te zijn. Hij stond in Amster dam niet alleen bekend als een gokker maar ook als iemand, die veel in kringen van Chinezen ve keerde en als heroïnehandelaar. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Heden behaagde het de Here tot Zich te nemen onze innig geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder CORNELIA BARBARA WEBBER in de gezegende leeftijd van 93 jaar. Haar laatste woorden waren: Maar de Heer zal uitkomst geven, Hij, die 's daags zijn gunst gebiedt, 'k Zal Zijn lof zelfs in den nacht en dat melden in mijn lied; 'k zal zijn lof zelfs in den nacht zingen, daar ik Hem verwacht, en mijn hart, wat mij moog' treffen, tot den God mijns levens heffen. Psalm 42:5 Voorschoten: S. J. BRAUCKMAN Leiden: W J. BRAUCKMAN N. BRAUCKMAN-WEBBER Amsterdam: A. BRAUCKMAN Alphen aan den Rijn: W. BRAUCKMAN W. BRAUCKMAN-MATER MARISKA en NELLEKE Oegstgeest: C. B. BRAUCKMAN Leiden: J. D. BRAUCKMAN Voorschoten, 28 januari 1977 Stadwijkstraat 11 De rouwdienst is bepaald op woensdag 2 februari a.s. om 2 uur in de Aula van de begraafplaats "Rosenburgh" te Voorschoten, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de ont vangkamer van de begraafplaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10