Carter wil werk voor veteranen ANGST IN SPANJE Waarschuwing Israël aan adres Syrië Win de nieuwe Ford Fiesta L. Mondale besluit reis door Europa in Engeland Chirac niet terug 7.5 MOBILISATIE IN RHODESIË Hervatting dialoog op Cyprus Veeg uit de pan voor Engelse procureur- genera al VRIJDAG 28 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 PARIJS (UPI) - De Gaullisti sche leider Jacques Chirac heeft een verzoek van presi dent Valery Giscard d'Estaing zich als kandidaat voor het burgemeesterschap van Parijs terug te trekken, naast zich neergelegd, waardoor de breuk in de regeringscoalitie is verbreed en de kans op ver vroegde verkiezingen groter is geworden Giscard had premier Barre gevraagd de kwestie met Chi rac te bespreken. Chirac bleek niet tot een gesprek bereid en liet Barre schriftelijk weten dat hij niet van plan is zijn kandidatuur in te trekken ten behoeve van Giscards eigen kandidaat, de minister van in dustrie. Chiracs gaullistische partij is de grootste van de regerings coalitie. Volgens politieke waarnemers zet Chirac zijn politieke toekomst op het spel door de president openlijk voor het hoofd te stoten. Maar aan de andere kant zal Giscard in feite Chiracs "politieke ge vangene" zijn als Chirac bij de Panjse verkiezingen van maart een overwinning be haalt Op het hoogste partij- en rege ringsniveau is gisteren de hele dag koortsachtig overlegd. Premier Raymond Barre deelde 's avonds mee dat de onafhankelijke republikein Michel d'Ornano, minister van Industrie, zich als kandidaat wil terugtrekken, "in het geval dat een eenheidskandidaat de steun van alle groepen der re geringsmeerderheid krijgt". een miljoen gulden aan prijzen LITER PER 100 km De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. een miljoen gulden aan prijzen Skol bier.elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,88. Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bezorgd door SKOL Brouwerijen N V. Breda. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven MADRID (Reuter) - De Spaanse regering heeft gisteren een demon stratieverbod dat zij de dag tevoren had uitgevaardigd opgeheven om enkele duizenden mensen de gele genheid te geven een stille mars door Barcelona te houden ter nage dachtenis van de vijf communisti sche juristen die maandag door twee rechtse terroristen werden doodgeschoten. Het demonstratieverbod was uit gevaardigd als een van de nood maatregelen die de regering heeft afgekondigd in een poging een einde te makei. aan politiek geweld die volgens haar georganiseerd wordt om de staat te ondermijnen, de strijdkrachten te provoceren en het democratiseringsproces tegen te houden. Ondanks de regeringsmaatregelen is de sfeer van angst niet verdwe nen. Politiemannen bewaakten de huizen en kantoren van promi nente linkse politici in verband met het risico van nieuwe aanslagen van rechtse extremisten. Professor Enrique Tierno Galvan, leider van de socialistische volkspartij, annu leerde een reis naar de Balearen nadat hij dreigementen had ont vangen van ultra-rechts Ongeveer 15000 mensen hebben LONDEN (SP) - Engelands procureur-generaal John Silkin is door 's lands opperrechters op zijn nummer gezet. Dit naar aanleiding van de recente boycotactie van de Britse PTT'ers tegen Zuid-Afrika als protest tegen de apartheidspoli tiek Volgens een oude wet is het de PTT-ambtenaren hier op straffe van hoge boetes of zelfs gevange nisstraf verboden de post- en tele foonverbindingen voor wie dan ook te vertragen of te stoppen. Via gisteren de begrafenis bijgewoond van een van de vermoorde advoca ten in diens woonplaats Salaman ca, bij Madrid. De kist was in een rode vlag gehuld en een functiona ris van de communistische partij zei bij de plechtigheid: „We zullen ons niet door geweld laten intimi deren." In vakbondskringen schatte men het aantal deelnemers aan de pro teststaking van gisteren in Catalo- nië op een kwart miljoen arbeiders. Sommige treinen reden met zwarte linten als blijk van rouw om de dood van de linkse advocaten. een rechtse organisatie, het natio nale genootschap voor vrijheid, werd de procureur-generaal ver zocht om een vervolging in te stel len. Deze weigerde dit te doen, wat onmiddellijk tot een juridisch spektakel van de eerste orde leidde. De procureur-generaal bleef zich beroepen op zijn recht om te bepa len al of niet een vervolging in te stellen. Maar bij monde van zijn nu plotseling alom bekende directeur John Gougouriect hield het natio nale genootschap voor vrijheid voet bij stuk en werd tegen zijn be sluit hoger beroep aangetekend, wat tot een unieke confrontatie tus sen de procureur-generaal en de drie oude wijze raadsheren van het hof leidde. In een betoog van bijna acht uur heeft John Silkin hun voorgehouden dat hij in zijn functie van procureur-generaal uitsluitend verantwoording verschuldigd is aan het parlement. De opperrech ters bleven echter zwaaien met de bestaande wet waaraan de Britse PTT'ers gebonden zijn en hebben hem nu in niet mis te verstane be woordingen te kennen gegeven dat ookhij, John Silkin, zich aan de wet moet houden. Een van de rechters, lord Denning, citeerde daarbij een meer dan 300 jaar oude uitspraak van de hofgeestelijke en schrijver Thomas Fuller: "Hoe hoog u ook komt. de wet staat altijd boven u". En hij voegde eraan toe dat elke Engelsman het recht heeft om zich tot de rechte- te wenden als hij meent dat de wet overtreden is. WASHINGTON (SP) - President Carter gaat in het programma voor werkverschaffing dat een onderdeel is van zijn plan om de Amerikaanse economie te stimuleren de hoogste voorrang ge ven aan veteranen uit de Vietnam-oorlog die zon der werk zijn. TEL AVIV (UPI) - Officiële func tionarissen in Tel Aviv zijn van mening dat Israël Syrië nog maar een paar dagen geeft om zijn troepen terug te trekken uit de plaats Nabative en het omlig gende gebied nabij de zuidgrens van Libanon. Een militaire bron noemde gisteren de komst van Syrische militairen "een belediging van de politiek van de rode lijn", op grond waar van Israël de Syrische interventie in Libanon tolereert zolang mili tairen van de Arabische vredes macht zich niet in het uiterste zuiden van Libanon vertonen. Dringend LONDEN (DPA/Reuter) - De Ame rikaanse vice-president Walter Mondale is gisteren uit Rome in Londen aangekomen. Bij zijn be sprekingen met premier James Callaghan komen onder meer aan de orde de economische toe stand, defensievraagstukken en vermindering van de spanning Mondale, zo zegt men, viel op door zijn frisse en intelligente benadering van de Italiaanse problemen en door zijn enthou siasme "als van een padvinder". Economie Nadat Mondale in Londen ander half uur met Callaghan had ge praat. hielden ze gezamenlijk een persconferentie. Callaghan zei dat hij van 10 tot 12 maart in Was hington met president Carter gaat praten over de economische problemen, "die 1978 tot één van de moeilijkste jaren kunnen ma ken". Vice-president Mondale zei dat er voornamelijk over economische vraagstukken was gesproken, zoals inflatie, werkloosheid en de dialoog met de ontwikkelings landen. Paus Paus Paulus heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse president de steun van de rooms- katholieke kerk toegezegd bij zijn streven naar bevordering van de vrede en de internationale sa menwerking. Hij deed dit tijdens een particuliere auditiëntie van ruim een uur voor de Ameri kaanse vice-president Walter Mondale. Na afloop van het on derhoud noemde de paus de doelstellingen van Carter waar devol. Hij gaf als zijn mening dat alles wat het leven kwetst, ver zwakt en onteert, de vrede ver stoort en de mensheid vernedert. Het streven van Carter om de be wapening - vooral die op kernge bied - te verminderen bezag de paus met optimisme. In de Italiaanse hoofdstad had Mondale eerder gesproken met premier Giulio Andreotti Hem stelde hij de steun van de steun van de Amerikaanse regering in het vooruitzicht voor een nieuw krediet van het internationale monetaire fonds. Hij wil 200.000 van deze werkloze oud-strijders aan een baan helpen bij de overheid of in de particuliere sector. Dat is 35 procent van het to taal aantal baantjes, dat hij hoopt te kunnen verschaffen. De leeftijd van deze Vietnam-veteranen ligt tussen de 20 en de 34 jaar. Deze oorlogsveteranen vormen een onevenredig groot percentage van het totale aantal werklozen in Ame rika. In de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar is 18 procent van deze oud militairen zonder werk. Onder de jonge mannen van dezelfde leeftijd, die niet in Vietnam hebben gevoch ten, is 12,5 procent werkloos. In de cember 1976, toen het landelijk werkloosheidspercentage 7.9 pro cent was, kon 8,6 procent van de Vietnam-veteranen tussen 20 en 34 jaar nergens aan de slag komen. Werkverschaffing Minister van arbeid Ray Marshall heeft laten weten, dat voor de belas tingjaren 1977 en 1978 voor de werkverschaffing in overheids dienst 1,2 miljard dollar wordt uit getrokken. Hiermee kunnen 145.000 mensen aan werk geholpen worden ip de natuurreservaten en de bosbouw en in de isolering van huizen om energie te besparen, een van de stokpaardjes van president Carter. Doqr belastingfaciliteiten tot een bedrag van 100 miljoen dollar wil de regering verder particuliere be drijven animeren om tussen de 50.000 en 60.000 Vietnam-veteranen in dienst te nemen of een opleiding te geven. In totaal worden in het project 290.000 werkgelegenheden ge schapen in overheidsdienst, dat is 125.000 meer dan vorig jaar. Wapenarsenaal Carter heeft eveneens een omvan grijke studie gelast van de moge lijkheden tot inkrimping van het Amerikaanse wapenarsenaal maar "elke vermindering zou gepaard moeten gaan met wederzijdse en evenwichtige verminderingen door de Sowjet-Unie". Dit heeft Carters woordvoerder Jody Powell giste ren gezegd. Powell noemde tegelijkertijd be richten onjuist volgens welke de president onmiddellijke bestuder ing had gelast van de mogelijkheid tot vermindering van het Ameri kaanse kernarsenaal met 75 pro cent. Volgens Powell is de presi dent "geïnteresseerd in verminder ing van wapens tot nul maar ver wacht hij niet dat dit gedurende zijn regering of zelfs gedurende zijn leven zal worden bereikt". De woordvoerder voegde er nog aan toe: "De president zal niets doen wat de veiligheid van de Ver enigde Staten in gevaar zou bren gen". CALIFORNIE - Deze politie-agent in de Amerikaanse staat Califonië kwam in een nogal genante situatie terecht na een ongeval met zijn motor. Gelukkig kwam hij er zelf beter vanaf dan zijn kleren. SALISBURY (DPA) - De Rhodesi- sche regering heeft gisteren in ver band met verwachte uitbreiding van de guerrilla langs de 2000 kilo meter lange grens de mobilisering gelast van alle beschikbare reser ves. Minister van Defensie Regi nald Cowper deelde in een radio- en televisietoespraak mee dat vanaf 1 februari geen enkele vrijstelling meer wordt verleend aan weerbare mannen tussen de 25 en 38 jaar. De minister zei voorts dat rekening moet worden gehouden met het onder de wapenen roepen van alle mannen tussen de 38 en 50 jaar Ongeveer 50.000 blanken vallen onder de maatregel, die wordt be schouwd als een algehele mobilisa tie. Tot nog toe vielen 18 tot 25-jarigen onder dienstplicht, waarvan de tijd anderhalfjaar bedraagt. Bovendien werden regelmatig reservisten voor bepaalde perioden opgeroepen. NICOSIA (DP A) - De president van' Cyprus, aartsbisschop Makarios en de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktasj, zijn het er by een bespreking in Nicosia over eens geworden dat het overleg tussen vertegenwoordigers van de twee bevolkingsgroepen op het eiland over een oplossing van de kwestie-Cyprus hervat dient te worden. Het was de eerste ontmoe ting tussen deze twee leiders sinds veertien jaar. Na het onderhoud deelde Denktasj mee dat de sinds vele maanden af gebroken besprekingen in februari hervat zullen worden. Hij ken schetste-zijn overleg met Makarios als "openhartig en vruchtbaar". Makarios liet zich terughoudender uit en zei dat er nog steeds me ningsverschillen zijn blijven be staan. Israël stuurde gisteren via Was hington een dringende waar schuwing naar Damascus en Bei roet dat de Syrische troepen zich vanuit hqn vooruitgeschoven po sities in zuid-Libanon terugtrek ken nadat deze de zware wapens hebben ingenomen van de aldaar opererende linkse en Palestijnse strijders. De waarschuwing werd 'verzonden na een bijeenkomst van premier Jitzhak Rabin, mi nister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon, minister van Defen sie Shimon Peres en de Israëli sche chef-staf, generaal Morde- chai Gur. De officiële functionarissen noem den de situatie "zeer ernstig. Is raël is gealarmeerd door de ver storing van de status quo door de komst van de Syrische troepen zo dicht bij zijn grens", aldus een van hen. "Als het doel van de Sy rische aanwezigheid inderdaad is het ontwapenen van vijandelijke krachten in het betrokken gebied dan mag men aannemen dat de Syriërs in een paar dagen zullen terugkeren naar hun vorige posi ties" zo verluidde in regerings kringen. "Een paar dagen moeten daarvoor voldoende zijn". Verslaggevers die aan de Israëli sche kant van de grens een kijkje namen zeiden dat er nog geen sprake was van een zichtbare mobilisatie, zoals vorig jaar in november het geval was toen Sy rië Libanon binnentrok. "Maar dat wil niet zeggen dat geen stap pen zijn ondernomen", zei de mi litaire commentator van de Isra- Iische televisie. Nabative Leden van de christelijke militie in Libanon die het grensgebied be zochten vertelden dat zich in het gebied van Nabative ongeveer 800 Syrische militairen bevinden. Nabative ligt 14 km ten noorden van de grens met Israël. Naar hun zeggen hebben de Syriers weg versperringen aangelegd en con troleposten ingesteld buiten het stadje en lieten zij de burgers we ten dat ze er waren om wapens in te nemen van nog steeds strij dende eenheden van beide par tijen in de Libanese burgeroor log. De christelijke strijders uit de grensdorpen behouden hun wa pens en bleven op de grenswegen patrouilleren. Zij overhandigen hun wapens aan Israëlische mili tairen als zij de grens oversteken om medische klinieken in Israël te bezoeken. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Jigal Allon gelooft dat zich dit jaar een gelegenheid zal voordoen om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelli- gen. Tegenover geldinzamelaars uit de Verenigde Staten en Ca nada zei Allon: "Wellicht zelfs volgende maand", daarmee ver wijzend naar voorgenomen be zoeken van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Kurt Waldheim. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale bij zijn aankomst op het Londense vliegvels Heathrow. Hij werd vergezeld door de Amerikaanse ambassadrice in Engeland, mevrouw Anne Armstrong en de Engelse minister van buitenlandse zaken. Anthonie Crosland (midden). tussen Oost en West. Voorts zal men van gedachten wisselen over zuidelijk Afrika en andere con flictgebieden. Mondale zei bij aankomst, dat we reldvrede slechts tot stand kan komen door samenwerking tus sen geïndustrialiseerde landen. Mondale, die vandaag naar Parijs vliegt, heeft op zijn Europese reis ook Italië, West-Duitsland en België bezocht. Hij was graag ook naar Portugal gegaan, maar heeft daar geen tijd voor. Uit Londen zal hij een telefoongesprek met de Portugese premier Mario Soa- Vol lof Functionarissen van de EG en de NAVO zijn vol lof over de wijze, waarop Mondale zijn eerste di plomatieke missie vervult. Zij prijzen zijn zakelijke en profes sionele benadering van de vraag stukken. "Hij zei steeds de juiste dingen en dat deed hij welspre kend", zei iemand van de NAVO in Brussel. Ook in Bonn heeft Mondale een goede indruk achtergelaten. Mo gelijke bronnen van irritatie konden door zijn wijze van op treden niet schadelijk worden. In Rome constateerde men een enorm verschil met de functiona rissen van de regering-Ford.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9