"Meevaller van Boersma niet gebruiken in loonconflict" Wethouders beschuldigen burgemeester Benthuizen Bomaanslag op oud-directeur AKZO mislukt Altijd een aparte sfeer op congres van de PvdA Nieuw van Royal Club: Shandy. En dat smaakt naar...eh... Broodprijs omhoog Vertrouwelijk gesprek met CdK afgeluisterd Shandy. Fris met n ietsje alcohol (0,9%). VRIJDAG 28 JANUARI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM - Op een PvdA- congres hangt altijd een aparte sfeer. In tegenstelling tot congres sen van andere grote partijen waar het verlajigen naar eensge zindheid het nogal eens wint van een kritische benadering van programma en partijleiding deinst men er bij de PvdA niet voor terug om ongezouten kritiek te leveren. Natuurlijk, Joop den Uyl krijgt een ovatie maar als even later een vertegenwoordiger uit Klaziena- veen het spreekgestoelte beklimt om te vertellen dat er onder het kabinet-Den Uyl „nog geen fluit" terecht is gekomen van de grond- politiek gaan de handen ook op elkaar. De Partij van de Arbeid is een de mocratische partij en dat zullen ze bij die club weten ook. Velen voelen zich geroepen om iets te zeggen en vooral bij het vaststel len van de agenda moet het congres-presidium de vinger aan de microfoon houden om al die geachte afgevaardigden die zo nodig hun afdelings-ei moeten leggen weer snel van het podium te werken Op de buitenstaander moet zo'n congres wel als een complete chaos overkomen. Stemmingen aan de lopende band. Wijzigin gen toevoegingen en weglatingen van verkiezingspunten in een boekwerk dat zo dik is als een tele foongids en zich laat lezen als een Chinees woordenboek. Bovendien raakt de congresganger binnen enkele uren volkomen on dergesneeuwd met berichten. Nieuwe moties en amendementen worden onverbiddelijk op je schrijftafeltje geschoven terwijl je ook de mededelingen van ac tiegroepen willoos hebt te onder gaan. Zo meldt de stichting Grondvest blijmoedig dat volgens hun inzicht alle belastingen kun nen worden afgeschaft terwijl het Centrum voor levensbeschouwing en politiek iets kwijt wil over het Ethisch Reveil. Leerlingen van de School voor de Journalistiek de len de door hen gemaakte con greskrant („De Rooie RAI") met uitlatingen van CD A-voorzitter Steenkamp rond. Het hoort er allemaal bij. Evenals de aanwezigheid van kopstukken als Den Uyl, DuisenbergPronk, Schaefer, Van Thijn en Mansholt, die de congres-beraadslagingen aanhoren vanaf de gereserveerde stoelen op de voorste rij. Ook zijn er gasten uit het buitenland. Ien van den Heuvel noemt ze op. Voor de eerste maal zijn er zelfs gasten uit enkele Oostblok-landen (Hon garije, Roemenië, Joegoslavië De „Japanse zusterpartij" heeft een aanmoedigings-telegram ge stuurd, evenals de socialistische bond van onderwijzend perso neel. De voorzitter van de Belgische so cialistische partij geeft er blijk van de Nederlandse politiek goed te hebben gevolgd: Nederland moet zich niet laten bedwelmen door de opium van het ethisch re veil". Na zijn speech wordt hij omarmd door Joop. Op het beeld scherm in de hoek van het podium verschijnt de mededeling: Ik zing de internationale, U ook? Dan tussen alle serieuze en half- serieuze opmerkingen door staat daar plotseling Isabel Letelier, echtgenote van een nog niet zo lang geleden vermoorde Chi leense ex-minister,op het podium. Het is gelijk stil in de zaal en haar oproep het huidige Chileense be wind onder generaal Pinochet te boycotten krijgt een daverend applaus. Ze staat onder een groot spandoek met daarop het motto van de PvdA voor de komende verkie zingen Voorwaarts en niet verge ten Dat schijnt te moeten worden uitgelegd als doorgaan met een tweede kabinet-Den Uyl. Ien van den He&vel wil wel, Den Uyl ook en het congres eigenlijk ook wel. Maar voor dat doorgaan zijn ook de christen-democraten nodig. De aanwezige CD A-voorzitter Piet Steenkamp zegt blij te zijn dat Ien van den Heuvel geen onaardige dingen over Van Agt heeft ge zegd: ,Mo.ar je weet natuurlijk niet wat het congres nog voor on verwachte dingen gaat doen". Ook Steenkamp weet het, de con gressen van socialisten en christen-democraten zijn niet te vergelijken. Op een PvdA- congres hangt altijd een aparte sfeer. BERT PAAUW (Van een verslaggever) AMSTERDAM - Het congres van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond in Amsterdam met klem afgewezen dat de vorige week door minister Boersma gemelde meevaller bij de sociale voorzieningen van 700 miljoen gulden ge bruikt zou worden om het verschil tussen werkgevers en werknemers in het loonconflict te overbruggen. De afgevaardigden naar het verkie- ethisch reveil van CDA-lijsttrekker zingscongres van de PvdA, dat ook vandaag en morgen nog in het RAI-Congrescentrum plaatsheeft, gingen daarmee verder dan het par tijbestuur dat via een motie tot steun aan de vakbeweging had op geroepen. Om de handelings vrijheid van de regering niet te be knotten wilde het PvdA-bestuur het echter bij de 'aanhankelijk heidsbetuiging' laten. Van de zijde van het congres werd evenwel heel nadrukkelijk gesteld dat de werkgevers ook zonder de meevaller-van-Boersma wel dege lijk aan de „reèle en gerechtvaar digde èisen van de werknemers kunnen voldoen". Eén van die ei sen is de doorberekening van de gestegen prijzen in de lonen (auto matische prijscompensatie). Overigens had het congres gisteren een tamelijk rustig verloop. Partij- voorzitster Ien van den Heuvel kreeg in haar openingsspeech enige malen de handen op elkaar. Zoals gisteren reeds gemeld ver weet zij het CDA zich te nestelen in het veilige midden van de gezapig heid waardoor CDA en PvdA van elkaar vervreemden. In bedekte termen deed zij een aanval op het Van Agt „Als anderen willen uit maken hoe mensen moeten leven dan komt de mondigheid van men sen in gevaar. Elke poging om te verhinderen dat mensen zelf de in houd van hun leven kunnen bepa len moet door ons worden bestre den". Haar oproep om er voor te zorgen dat Joop den Uyl nog minstens vier jaar minister-president kan blijven leverde de ook in de RAI aanwezige Den Uyl een ovatie op. Na de speech van Ien van den Heuvel zette het congres zich aan de be handeling van de hoofdstukken Financiële verantwoording Eerlijk delen van het geld en Eerlijk delen van het werk van het ontwerp- verkiezingsprogramma. Verreweg de meeste voorstellen en amende menten van het partijbestuur wer den door het niet al te lastige con gres overgenomen. De voornaam ste wijzigingen die wel werden aangebracht luiden; financiële meevallers moeten er komt een wettelijk worden gebruikt om in de sfeer van minimum-uurloon, gebaseerd op de sociale voorzieningen de invoer- het wettelijk minimumloon, voor ing van het begrip niet-kostwinner werknemers die in deelarbeid'wer- (die een lagere uitkering zal krijgen ken. Loonstijgingen worden in ge- dan iemand die wel kostwinner is) lijke bedragen uitbetaald en niet in achterwege laten. percentages. ARNHEM (APA) - De voormalige AKZO-directeur dr. ir. F. Prakke en zijn vrouw uit Oosterbeek zijn vorige week vrijdag byna het slachtoffer geworden vah een bomaanslag. De bommen - geplaatst onder de beide auto's van het echtpaar - waren van bijzonder professio nele makelij. Door nog onbe kende oorzaak zijn ze niet afge gaan. Weliswaar heeft het tijdme- chanisme gewerkt, maar de ont steking weigerde. De eerste bom is gevonden door mevrouw Prakke die met haar auto de stad in wilde. Toen ze er onder iets op de grond zag liggen haalde ze haar man erbij, die tot zijn schrik een luid tikkende tijd bom vond. Zoals hij de zaak later aan een buurtgenoot vertelde hadden de gevolgen catastrofaal kunnen zijn. Bij de auto stonden geopende flessen benzine, die op hun beurt makkelijk het rieten dak hadden kunnen aansteken waardoor er van de riante villa weinig was overgebleven. Voor de justitie is het een raadsel wie de bommen heeft geplaatst. Intensief speurwerk van het lan delijk onderzoekteam voor ter- reurzaken onder leiding van de Almelose officier van jusitie mr. R. A. Gonsalvez heeft tot nu toe niets opgeleverd. De Arnhemse officier van justitie mr. F. O. Leu- sink hult zich in een absoluut stil zwijgen. „Dit is een belangrijke zaak waarover maar beter niets in de openbaarheid kan komen", zegt hij. ..Daarvoor is hij veel te delicaat". Ook de mensen in de villawijk waar de heer en mevrouw Prakke wo nen zijn stomverbaasd over de aanslagpoging. „Juist bij zo'n bij zonder aardige man zou je zoiets nooit verwachten. Ik houd het er op dat het een kwestie van wille keur is". De heer Prakke heeft na zyn afscheid als lid van de raad van bestuur van Akzo in 1973 nog wel enkele Dr. F. prakke meer voedsel krijgt gezien de kidnapping in 1975 van dr. Tiede Herrema in Ierland. „De heer Prakke is al bijna vier jaar bij ons weg. We zien niet welk verband er kan bestaan", aldus voorlichter J. Klaversteijn. Bij de -AKZO zijn dan ook geen extra veiligheids maatregelen getroffen. De heer en mevrouw Prakke zijn kort na de vondst van de bom men volgens plan voor een va kantie naar Zwitserland gereis» DEN HAAG (ANP) - De prijs van brood zal naar verwachting met ingang van 31 januari met twee commissariaten cent per 800 gram stijgen. Het mi- aanvaard. Zijn naaste buurman nisterie van economische zaken ADVERTENTIE de uitkering aan arbeidsonge schikten mag niet verlaagd worden van 80 naar 75 procent. Het systeem van kinderbijslag en kinderaftrek wordt vervangen door één toeslag die belastbaar is en af neemt naarmate het inkomen ho ger is. Bejaardentehuizen dienen in principe door niet commerciële in stellingen te worden geëxploiteerd. Mannen dienen ook een uitke ring te ontvangen op grond van de AWW-wet als hun vrouw komt te overlijden, zeker als er kinderen zijn. De fiscale aftrekbaarheid van representatie-kosten wordt afge schaft. Financiële steun van de overheid aan bedrijven gaat gepaard met overdracht van zeggenschap aan de overheid en de werknemers. Er komt een investerings- en slui tingscode zodat willekeur en slui ting van bedrijven en ontslag van werknemers wordt tegengegaan. Met een zeer wijds gebaar neem minister-president Den Uyl heb ap plaus in ontvangst, dat opklinkt uit de congreszaal als voorzitster Ien van de Heuvel hem flinke lof heeft toegezwaaid. zouden kunnen geven". Zijn in- bakkerij stichting heeft minister druk is dat de politie ook geen Lubbers (Ec. Zaken) de hroodbak- verband kan leggen tussen zijn kers toestemming gegeven eind werkzaamheden momenteel de aanslag. „Ik betwijfel trouwens of het op cent per 800 gram. zijn leven gemunt is geweest. Dit was een vrij indirecte poging, het zal meer zijn geweest om in de publiciteit te komen dan een echte aanslag. Het stilzwijgen van de laatste week dat de politie betrachtte zal wel niet de bedoe ling zijn geweest". Bij de AKZO bestaat de indruk dat de actie tegen het concern is ge richt, een veronderstelling die Winst PvdA en verlies CDA ADVERTENTIE Wegens opheffing te koop Volvo 244 DL okergeel1976 Ford Granada 2000 L 1974 Volvo 343 DL geelnieuw Diverse Daf 33 19701972 Zeer interessante prijzen Van Ulden Auto's - Leiden Verdamstraat 6 tel 071-143837 's avonds 01711-10072 voorspeld DEN HAAG - De progressieve drie boeken winst en de aanhang van het CD A loopt iets terug. Dat zijn de verrassende resultaten van een in januari gehouden opiniepeiling door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. PvdA, PPR en D'66 zouden tezamen naar 38% gaan en worden daarmee het grootst. Het CDA valt namelijk volgens de NSS vergeleken met december vorig jaar van 37% terug naar 36%. De aanhang van de progressieve drie bedroeg in december nog 35%. Ook de WD zou wanneer nu verkiezin gen werden gehouden minder stemmen binnenhalen dan in de cember. Toen was dat nog 22%, nu is het 18%. Door Hans Meijer Eindelijk een frisdrank die totaal anders smaakt; Shandy. Van Royal Club. Da's 80% limonade cn 20% bier. En in Engeland zijn ze d'r gek op. Schenk 't ijskoud uit, hap in't pittige schuim en probeer't dan maar eens ergens mee te vergelijken. Alleen verkrijgbaar in 20 cl fles. BENTHUIZEN - "Het zou mij niet verbazen wanneer dat gesprek van de raad destijds met mr. Klaasensz in opdracht van de burgemeester afgeluisterd en op de band gezet is", aldus de Benthuizer wethouder Van Noort, die aan de lange lijst van spionage-praktijken in het Be nthuizer gemeentehuis nog een op zienbarend feit heeft toegevoegd. Met zijn opmerking doelt Van Noort op een vertrouwelijk gesprek dat de gemeenteraad van Benthui zen - zonder burgemeester Keijzer - in 1969 had met de toenmalige commissaris van de koningin mr. Klaasensz. Onderwerp van gesprek vormden de bestuurlijke moeilijk heden in Benthuizen en in het bij zonder de rol die burgemeester Keijzer daarbij speelde. Ook toen speelde het herbenoemingsvraag- stuk, zij het in wat mindere mate dan nu het geval is. Keijzer werd in 1971 herbenoemd. Tijdens de woelige raadsvergader ingen van afgelopen maandag- en dinsdagavond liet wethouder M. Seijbel zich ontvallen destijds bij burgemeester Keijzer thuis een bandopname te hebben gehoord met daarop het gesprek van de raad met Klaasensz. Seijbel meende dat er sprake was van een kopie en laadde daarmee de verdenking op de voormalige commissaris en diens ambtenare napparaat. Van Noort gelooft daar niet in. Naar zijn smaak is er geen sprake van een kopie van de origi nele band, maar van een apart ge maakte band - gefabriceerd via afluister-apparatuur. Van Noort meent dat degene die de band des tijds vervaardigde gezocht moet worden op de gemeentesecretarie. Beide wethouders hebben erop aangedrongen deze zaak grondig te onderzoeken omdat een en ander zou kunnen aantonen dat al in een veel eerder stadium malversaties zouden zijn gepleegd en de huidige situatie niets anders dan een uit vloeisel daarvan is. Overigens is er in Benthuizen meer te doen over geluidsbanden. Op namen van gesprekken die raads leden voerden met verontruste ambtenaren werden opgeborgen in een kluis van de Benthuizer Rabo bank. "Om te zorge'n dat Keijzer er niet bij kon komen", aldus we thouder Seijbel. Aanklachten Intussen hebben beide wethouders aangekondigd te overwegen om aanklachten wegens smaad tegen burgemeester les Keijzer te willen indienen. Mocht PvdA-wethouder Seijbel worden vrijgesproken of wordt de aanklacht ingetrokken dan zal hij daarbij steun krijgen van zijn partij. Wethouder Van Noort dringt bovendien aan op spoedig eerherstel voor de betrokken amb tenaren. "Voor mezelf vind ik het nog niet eens zo belangrijk, want het hoort er nu eenmaal bij als je je kop in een politiek wespennest als dit steekt", aldus wethouder Van Noort, "tens lotte wil je zelf wethouder worden. Maar voor de ambtenaren ligt dat anders. Die werken hier alleen maar en hun positie - vooral wan neer ze zouden willen solliciteren - loopt gevaar".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7