Eilanden in Kaag straks beschermd natuurgebied? Recreatie en veeteelt gevaar voor natuurgebied Vraagtekens in zaak tegen acht geschorste veerlieden 'Ik heb Wim Kan nog huilend in mijn armen gehad' Vergeefse bouvier-actie van kettinghondenbond KGV 50 jaar VRIJDAG 28 JANUARI 1977 DEN HAAG - De provincie heeft in een ontwerpnota natuurgebieden, een apart uitgewerkt onderdeel van het streekplan "Plassengebied" aangegeven welke delen van het gebied speciale natuurbescher ming nodig hebben. Het piassen- gebied omvat voornamelijk Nieuwkoopse plassen, de Braas- semermeer en de Kagerplassen met omliggende polders. De moeras- en rietlanden bij Noorden en aan de zuidkant van de Nieuwkoopse plassen wil de pro vincie aankopen en verklaren tot beschermd natuurgebied. Dat geldt ook voor een deel van de Lan- geraarse plassen (bij de Geerpolder aan de kant van Bilderdam), een stukje Drechtoever tussen Bilder dam en Leimuiden, de zuidoever van Braassemer en Wijde Aa, en tenslotte voor de eilanden in de Ka gerplassen (De Kok en Laker Pol der) tezamen Eendenkooi. De aan te kopen terreinen, vooral plassen, moerassen en oeverlan den, zijn niet van belang van de landbouw en worden dan ook in de eerste plaats door de recreatie be dreigd. Verblijfsrecreatie (woonbo ten, jachten caravans en tenten) zijn tesamen met motorboten (vervui ling en oeverafslag) de grootste be dreigers. Nieuwkoop is het meest kwetsbare gebied. De provincie hoopt onder meer door het concen treren van aanlegplaatsen de na tuurgebieden zoveel mogelijk te beschermen tegen de recreatie die zij op zich niet tegen kan en wil gaan De recreatieve functie van het plassengebied vormt een belang rijk hoofdstuk in het streekplan. Ook wil de provincie terreinen aankopen beperkingen wel van agrarisch belang zijn. Het gaat om weidegebied waar veel vogels een broedplaats vinden. Daar zal de landbouw ondergeschikt worden gemaakt aan het natuurbeheer door berperkingen voor bemesting, veebezetting regeling van de wa terstand en dergelijke. Recreatie zal in de broedtijd niet worden toe gestaan. Een tweede categorie vormen de gebieden van iets minder groot na tuurwetenschappelijk belang. Daar moeten natuur en agrarisch bedrijf het met elkaar op een akkoordje gooien. De agrariër krijgt een aantal beperkingen opgelegd Zo zou de grondwaterstand niet verlaagd mogen worden en moet het aantal toegangswegen beperkt blijven vanwege het pletten van grond door tractoren en de geluidsover last. In ruil daarvoor betaalt de pro vincie een bepaalde bijdrage. Het rapport spreekt van bedragen van 200 tot 1000 gulden per hectare per jaar. Tot deze tweede categorie behoren onder meer het gebied rond de Meye en de polders tussen Woer den en Zwammerdam. Verder kleine stukken grond zoals de Geerpolder bij de Langeraarse plassen en de Zwetpolder bij de Braassemer. En tenslotte, weer groter in omvang de polders langs de oostoever van de Kagerplassen tussen de Ring vaart en Leiden. Dan is er, afgezien van onbelangrijk gebied bezien vanuit natuurweten schappelijk oogpunt, nog een .derde categorie. Dat zijn de delen van het plassengebied waar de na tuurwaarden niet belangrijk ge noeg zijn om er veel geld aan uit te geven. Daar kan worden volstaan met het geven van een bepaalde be stemming aan het gebied die "on gewenste" agrarische ontwikke lingen, zoals de bouw van schuren, silo's en kassen, tegengaat. Tot deze groep behoren de volgende gebie den: de polders ten noordwesten van Nieuwkoop en Noorden; de Wassenaarse polder tussen de Lan geraarse plassen en de Braassemer; de polders rond Koudekerk en ten zuiden van de Wijde Aa; en de pol ders tussen Rijpwetering en de Ringvaart en tussen Rijpwetering en Leiden. Samengevat zijn er een aantal ker nen (de natuurreservaten bij Nieuwkoop, Kaag en Braassemer) waaromheen zo'n beetje de "halve" natuurreservaten liggen. De bui tenste rand wordt tenslotte ge vormd door gebied waar alleen met beperkingen in het bestemmings plan aan natuurbescherming wordt gedaan. Een plassengebied als bij De Kaag en Nieuwkoop. De provincie overweegt de aankoop van een aantal van deze gebieden ter bescherming van de natuur. DEN HAAG - Het deelplan natuur gebieden van het streekplan Plassengebied is door de Provin cie opgesteld omdat elke ont wikkeling in het plassengebied, zoals uitbreiding van landbouw, industrie of recreatie, een nega tieve invloed heeft op de rijke na tuur die in het gebied aanwezig is. Een huis kan worden afgebroken en weer opgebouwd; de natuur niet. Dat is zo ongeveer de rede nering. Vandaar dat in de ont werp nota natuurgebieden de ge volgen van diverse ontwikkelin gen in het plassengebied voor de natuur op een rij is gezet. Ont wikkelingen overigens, die de provincie wenselijk acht en dus anders kunnen uitpakken. Bij het opstellen van het streekplan heeft de provincie rekening wil len houden met drie belangen: die van de openluchtrecreatie, van de landschaps- en natuurbe scherming en van het agrarisch bedrijf. Van een veelheid aan ge schetste ontwikkelingen zoals de provincie die in haar streekplan verwacht zijn er twee die met name in conflict komen met de natuur. Dat is de toename van de recreatie en het verbeteren van de inko menssituatie van de veeteeltbed rijven. Om mèt dat laatste te be ginnen: In het streekplan wordt uitgegaan van een sterke ver mindering van het aantal agrari sche bedrijven waardoor ook de werkgelegenheid daar zal ver minderen met ongeveer één pro cent. In de graslanden waar veel weidevogels broeden zit de mo gelijkheid voor de veeteeltbed rijven om het inkomen te vergro ten: Door de waterstand te rege len zodat er eerder en beter be mest kan worden en dus ook meer gras kan worden gemaaid. Inbreker naakt over schutting DEN HAAG/WARMOND - Een 44-jarige chauffeur uit Warmond moest zich voor de politierechter te weer stellen voor een merkwaar dige daad: in naakte staat had hij zowel een kat willen bevrijden als een poging tot inbraak willen doen. Hij stond voor het naar bed gaan onder de douche. „Ik hoorde een kat tekeer gaan", zegt hij. Kennelijk zonder zich van zijn naaktheid be wust te zijn, klom hij over de schut ting bij zijn woning naar de tuin van de buren, die op vakantie waren. Hij zou vervolgens een kat in het nauw hebben bevrijd. Tot zover valt er op het gedrag van de chauffeur niet veel aan te mer ken. Minder begrijpelijk is dat hij vervolgens in dezelfde naakte staat probeerde er met een grammo foonplaat en een cassette van de buren vandoor probeerde te gaan. Maar dat had een buurman aan de andere zijde gezien; tenslotte had de chauffeur weinig mogelijkhe den om iets te verbergen. „Een vreemde geschiedenis", zei de officier van justitie. Wegens po ging tot diefstal eiste hij 200 gulden boete. „Het is een sterk verhaal", vond de rechter, die conform de eis veroordeelde. VOETBAL - Dick Buitelaar, trainer van het militaire voetbal team en de zaterdag eersteklasser NSW, gaat op uitnodiging van de Internationale Militaire Sport- commissie begin februari drie we ken naar Katar. HJ zal daar een aan tal lessen geven aan aspirant- trainers. Inmiddels heeft de leger leiding bij de KNVB er ook op aan gedrongen Buitelaar toe te laten tot de A-cursus, waardoor hij tot nu toe werd geweigerd. Bovendien kan er bezuinigd worden op de vervoerskosten door de toegangs- en afvoerwe- gen te verbeteren. Dat aller betekent wel verstoring van het milieu voor de broedende weidevogel die zijn heil elders zal gaan zoeken. Wat de openluchtrecreatie betreft: het plassengebied moet zo'n beetje de recreatie van de rand stad verzorgen. Vooral de oever recreatie en de verblijfsrecreatie zijn een gevaar. Vervuiling, ver storing van rust voor weidevo gels en het plattreden van de plantengroei zijn de gevolgen van een toenemend aantal recreanten langs de oevers, woonboten, en achter het stuur van hun motorboot. Niet in het plan plassengebied op genomen is bijvoorbeeld de aan leg van een kanaal Maarssen- Bodegraven dat ook de nodige gevolgen zal hebben voor ver schillende natuurgebieden. De rust in de Meyepolder zal dan verdwijne en daarmee de daar overwinterende ganzen. In een polder overwinterende ganzen zijn een uitzondering in Neder land. De meeste ganzen overwin teren in het deltagebied van Zee land en Zuid-Holland en slapen dan op het water. ALKEMADE (KAAG) - Er zijn nog zoveel vraagtekens in de zaak tegen de acht geschorste veerlieden van het Kaagpontje (zij worden ervan verdacht geïnd geld niet te hebben afgedragen), dat de officier van jus titie, mr. Blok, de rechter commissaris heeft gevraagd het onderzoek voort te zetten. Wanneer de pontjesbazen zullen worden voorgeleid kon hij dan ook met geen mogelijkheid zeggen. „De rechter-commissaris (mevrouw Oosterhout red.) moet nog met haar verhoren beginnen. Het is moeilijk te voorspellen hoe lang dat precies kan gaan duren. Er liggen nogal wat dingetjes die onduidelijk zijn. Daar wil ik, als dat lukt, wat meer over weten." Als dat niet lukt zullen de veerlie den toch worden voorgeleid, aldus mr. Blok. „Misschien komen die onduidelijkheden dan wel tijdens de rechtzitting naar voren." Rechter-commissaris zet onderzoek voort De officier van Justitie wil best haast zetten achter de zaak om de pondjesbazen niet langer dan nodig in het ongewisse te laten. Hij is ech ter afhankelijk van de vorderingen die de rechter-commissaris boekt. De processen-verbaal werden in de loop van december bij hem inge diend. Nadat mr. Blok deze had be studeerd besloot hij half januari een vervolg aan het onderzoek te geven door de rechter-commissaris in te schakelen. Mevrouw Oosterhout is niet goed bereid om een indicatie te geven hoe- lang het nog kan gaan duren voor de veerlieden voor de rechter zullen moeten verschijnen. „Dat hangt helemaal af van de gegevens die ik over de zaak krijg. Als het duidelijk ligt kan het onderzoek in één dag worden afgerond. Maar hier zijn acht mensen bij betrok ken. Dat zal dus wel wat langer du ren. Nee, het is niet te overzien hoe lang", aldus rechter- Oosterhout. In Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Na de interes sante informatieavond met mede werking van Scheherazade, stond gisteravond voor de dames van het Katholiek Vrouwengilde al weer het volgende punt namelijk de jaarvergadering op het programma. Plaats van handeling was het Don Boscohuis. Door de door ongeveer zestig da mes bezochte vergadering werden de dames De Blok-Redelijk, De Jong-Van Velzen en Van Leeu wen-Stolwijk in hun bestuursfunc tie herkozen. Op 27 april viert het gilde haar 50-jarig bestaan. Plannen hierom trent zijn in ontwikkeling. Teun Mattij sen: elektrisch rolgordijn minu ten lang open en dicht Het is omdat een vallende geluidsbox hem een gebroken been bezorgde, anders had ik er voorlopig niet op hoeven rekenen dat ik Leimuidenaar Teun Mattijsen thuis zou treffen. Want de 38-jarige reizend toneelmeester is altijd op pad. Al 22 jaar. Dat kan gebeuren. Zoals hij ook eens een keer een levend decorstuk, een geit, vlak voor een uitvoer ing liet ontsnappen. Dat was in Alkmaar. Op de markt kregen ze het dier uiteindelijk nog te pak ken. In Amersfoort werkte het elektrische rolgordijn niet. Aan het begin van het derde bedrijf ging het maar een meter open en dan weer dicht. Een minuut of wat lang. De zaal lag dubbel. En het was nog wel zo'n serieus stuk. Of het doek ging helemaal niet dicht. Dat was toen Teun achter de coulissen een telefoontje kreeg waarin zijn buurvrouw vertelde dat zijn vrouw zojuist was bevallen van een dochter. Hij zat een kwartier aan de telefoon en vergat de tijd. Totdat hij door één van de acteurs op de schouders werd getikt: „We wachten al vijf minuten tot het doek dicht gaat". Teun Mattijsen heeft in die 22 jaar zo'n beetje alle bekende Nederlandse artiesten en toneelspe- lers(sters) tussen „zijn decorstukken gehad. Een paar van hen verzochten mij iets over Teun en zijn vak te vertellen in deze rubriek. Bij deze dan. Namaak-bunker Als reizend toneelmeester zorgt Teun Mattijsen dat toneelgezelschappen op tijd hun decor bezorgd krijgen in het theater waarin ze hun voorstellin gen geven. Hij reist het gezelschap vooruit. Met zijn vrachtauto. Van plaats tot plaats. Soms maanden achtereen. De ene maand toert hij over de Nederlandse wegen met een compleet eiland in zijn laadbak, dan weer rijdt hij rond met een namaak-bunker en een stuk of wat namaak- soldaten. Zorgt dat de spullen in het theater wor den opgesteld, regelt ook in veel gevallen de ver lichting en houdt tijdens de opvoering van het toneelstuk van achter de coulissen zijjti materiaal in de gaten. En intussen luister hij naar wat er op het toneel gezegd wordt Soms wordt een stuk zoveel keer opgevoerd dat hij de rollen uit zijn hoofd kent. Dat komt wel eens van pas. Dan springt hij bijvoor beeld in als iemand ziek is. Niet altijd met succes. In een tragisch stuk speelde hij eens een agent die iemand in de houdgreep moest nemen. Teun greep wel, maar mis en duikelde in het voetlicht. Afreageren „Voor de meesten ben ik niet alleen een toneel meester", zegt hij, „maar ook iemand op wie ze zich af kunnen reageren. Toen Wim Kan het op een bepaald ogenblik niet meer zag zitten heb ik hem huilend in mijn armen gehad en zo zijn er meer voorbeelden. Een toneelmeester doet meer dan het versjouwen en in elkaar zetten van die dooie decorstukken." De heren van de Kettinghondenbond rukten gistermiddag tevergeefs uit naar een woonboot aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Ze troffen er de acht fors uit de kluiten gewassen bouviers niet aan zoals ze verwachtten. Pistool Dat onze agenten daar met ge trokken pistool op af zijn ge gaan kan ik pertinent ont kennen. Natuurlijk zullen er geweest zijn die bang waren voor die honden, maar dan grijp je toch niet naar het pis tool. Dat gebruiken we alleen als we op een inbraak af gaan." Dierenbescherming heeft in de afgelopen maanden een oogje in het zeil gehouden en kwam tot de conclusie dat het de acht bouviers op geregelde tijden aan van alles ontbreekt. Zoals bewegingsvrijheid, voldoende voedsel en goed onderdak voor de nacht. Koude kermis Maar de door de Dierenbe scherming ingeschakelde Kettinghondenbond, die be voegdheid bezit om in derge lijke gevallen in te grijpen kwam gistermiddag toch van de koude kermis thuis. Men hoopt nu op een succesje van het Ombudsteam Valken burg, dat over deze honden zaak een brief heeft geschre ven aan provinciale water staat, eigenares van de stuk grond waaraan de woonboten gemeerd liggen. Er zijn er ook die niet zo zwaar tillen aan de noodkreten van het gezin Verkaik. Bijvoor beeld de plaatselijke politie. Groepscommandant Dol man: „Dit soort zaken wordt vaak overtrokken. Het is nu eenmaal zo dat waar mensen zijn met honden er altijd mensen zijn die er last van hebben. Wat ons betreft hebben we met die bouviers geen problemen gehad. We zijn wel eens naar de eigenares gestapt omdat de honden losliepen. Maar dan werden ze ook prompt weer opgesloten in hun hok. De dieren zagen er in hun provi sorische kennel niet onver zorgd en verwilderd uit en het enige wat ze van de eigenares va n de honden konden ei sen was dat voor de acht een nieuw nachthok moet wor den gebouwd.Dat was een tegenvaller. Vooral voor de buren, de Valkenburgse fa milie Verkaik. Die hadden er al een beetje op gerekend dat de honden zouden moeten worden verwijderd en naar een asiel zouden worden ge bracht. Doodsbenauwd Maar voorlopig moeten ze met het vlakbij hun woonboot ge stationeerde achttal verder zien te leven. En dat zal niet meevallen als de voorvallen, zoals ik die optekende uit de mond van mevrouw Verkaik, zich herhalen. Ze zei mij: „Mijn man, mijn zoon en ik zijn doodsbenauwd gewor den van die honden, sinds ze een paar keer zijn losgebro ken uit hun hok. Daarbij is onze hond gebeten en ook onze zoon. Nu ben ik ontzettend bang dat ze op de één of andere dag ook mijn man bijten. Want hij is astma-patient en mag beslist geen anti-biotica toegediend krijgen. Grijpen die honden hem een keer dan is het met hem gedaan. Elke dag weer moeten we m die angst le ven." „Als ik naar het dorp wil durf ik niet meer over het pad dat langs het hok loopt. Dan ga ik maar door het weiland en klim over het hek. De bakker komt ook voor geen goud meer aan de deur. En mijn familie durft het ook niet „Ik ben er voor naar de burge meester geweest, maar die zegt dat hij er ook niets tegen kan doen. En de politie grijpt pas in als de honden loslopen. De agenten komen dan niet over het voetpad maar ook door het weiland. En soms met getrokken pistool. Die zijn ook bang". Tot zover mevrouw Verkaik, wiens verhaal inmiddels se rieus is genomen door de Die renbescherming en het Om budsteam Valkenburg. De

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4