SABA Als gemeente niet helpt, geen gezondheidscentrum 'Wij zijn geen kletsende bridgende dames van stand FEEST Nieuwe bestuursvorm openbaar onderwijs? DEFINITIEF PLAN TENNISBANEN VOOR ROOMBURG Iligtvoeti gangetje Zestigjarig bestaan Ned. Ver. van Huisvrouwen: Financiële steun geeft doorslag voor nieuw Leids initiatief STAPPEN TEGEN BREESTRAAT-PLAN VRIJDAG 28 JANUARI 1977 LEIDEN ADVERTENTIE HOREN, ZIEN EN ZEKER ZIJN BIJ: MODELWONINGEN POLDERMOLEN 27 (achter Kopermolen) Geopend: woensdag 10-12 uur, 2-4 uur zaterdag 10-12 uur. 2-4 uur JAN LUYKENLAAN 21 Zomerlandflat Geopend: dinsdag '10-12 uur, 2-4 uur vrijdag 10-12 uur, 2-4 uur zaterdag 10-12 uur, 2-4 uur Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE B.V. Zeemanlaan 22, Leiden, Telefoon 071-142627 LEIDEN - "Nou zul je het hebben. Is er iemand van de krant en kunnen we de kachel niet aan krijgen. Echt, het lukt normaal al tijd. Hij zal wel denken: die vrouwen kunnen ook niets". Wat later "Jeetje, als we dat film scherm ook niet zelf in elkaar kunnen zetten, kunnen we hem net zo goed meteen weer laten gaan. Dan heeft ie zijn verhaal na tuurlijk al lang in zijn achterzak". Een druilerige maandagmiddag. De glibberige brandtrap van het statige gebouw aan het Noord einde dat vroeger dienst deed als opleidingsschool voor Janmaats, leidt naar het "eigen home" van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De regenkleding wordt aangenomen en dan is er al gauw koffie, het drinken waar van, zo blijkt later, de vereniging een slecht imago heeft bezorgd. Dames van stand, die koffieleu- tend, kletsend en bridgend door Door Ton van Brussel het leven gaan. Zö worden de le den naar hun zeggen in de wande ling geëtiketteerd. Hoewel het vooroordeel mij onbekend was en ook geen vraag in die richting werd gesteld, maken de bestuurs leden er ongevraagd err met af wisselend wantrouwig en vrien delijk gestemde gezichten, uit voerig melding van. En dan nog wat. Er was eens een dame van de krant geweest, die had geschreven dat de leden zich op een bijeenkomst te buiten wa ren gegaan aan het overmatig consumeren van taartjes. En dat terwijl er op die bijeenkomst, en trouwens in het algemeen, geen gebak wordt geserveerd. De moraal van dit alles is zonne klaar. Dat was niet zo aardig van die dame. Er moet zo langzamer hand maar eens vriendelijk en opbouwend over deze vereniging worden geschreven en die "mis verstanden" moeten nu maar eens uit de wereld. De viering van het zestigjarige bestaan, de aan leiding voor ons gesprek, staat voor de deur. Bovendien doen de dames meer dan alleen maar kof fie drinken en bridgen, ook al re kenen ze zichzelf tot de traditio nele vrouwenverenigingen. "Ledenwerving is", zo vertelt de voorzitster mevr. Van Aken, "door dat imago vreselijk moei lijk. Er is een groot wantrouwen tegen de vereniging. Ze denken dat we een stel ouwe tutten zijn. Nou dat zijn we niet. We zijn se rieus bezig en komen nooit alleen bij elkaar om koffie te drinken. Onze contactochtenden hebben zowel een gezellig als serieus ka rakter. Laatst is er een voorlich tingsochtend geweest over ho- mófilie. Daar is heel intensief over gesproken. We zijn traditio neel in vergelijking met groepen als "Dolle Mina" en "Man- Vrouw-Maatschappij". "Je kunt wel zeggen dat het bij ons allemaal wat langzamer is ge gaan, wat meer overwogen, denk ik. Maar het is natuurlijk wel dui delijk dat die groeperingen de hele ontwikkeling een enorme stoot hebben gegevan. En dat is ook voor ons belangrijk geweest. Wij zijn geen actiegroep. Daar zit het verschil. Maar we houden ons wel degelijk bezig met de sociaal-culturele belangen van de vrouw". Het verleden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen maakt in dit opzicht veel duide lijk. De strijd voor het vrouwen kiesrecht en voor de ontplooiing van de Nederlandse huisvrouw was de drijfveer van een aantal vrouwen die destijds de vereni ging hebben opgezet. De oprich ting van de plaatselijke afdeling volgde later. Nu loopt hetLeidse ledental tegen de zeshonderd, maar stijgt, ondanks het imago, nog jaarlijks. De provincie Zuid-Holland telt zestienduizend leden. Mede door hetgeen er de afgelopen deccennia tot stand is gebracht, wordt de naam van de Het zestigjarig bestaan van de af deling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wordt op donderdag 21 april ge vierd. 'sMorgens is er een ontvangst van de leden aan het Noordeinde, waarna een rondvaart door Lei den wordt gemaakt. Tijdens de boottocht wordt uitleg gegeven over bijvoorbeeld de bouw van de nieuwe stadswijk in het gebied Herengracht/Zijlsingel. In de stadsgehoorzaal wordt een caba ret opgevoerd en wordt een lunch gehouden. De receptie wordt ge geven in het stadhuis. tegenwoordigd. Zo heeft de plaatselijke afdeling ook een flink aandeel in de Vrouwenraad, die op het ogenblik in Leiden wordt opgezet en die een samen werking tussen alle vrouwenor ganisaties tot stand wil brengen. Mevr. Van Aken: "Ook bij ons moet meer aan vorming en kadering worden gedaan. Ik ben zeer voor de Vos-cursus (Vrouwen oriënte ren zich op de samenleving - red.). Die wil ik ook in onze vereniging hebben. Ik zit zelf in een sectie van de Culturele Raad Zuid- Holland. Daar zijn we bezig met de permanente educatie voor de 'Dat vind ik het jammere van de hele zaak. Er bestaat kennelijk een drempel om lid van ons te worden. Maar als men eenmaal lid is, wordt er altijd gezegd: had ik het maar eerder gedaan. Er wordt zelfs gedacht dat je eerst geballotteerd moet worden. Dat is natuurlijk grote onzin. Er komt helaas heel wat voor kijken om die onzin uit de wereld te krij gen". LEIDEN - Begin volgende maand zal er in het openbaar onderwijs een discussie op gang worden gebracht over een nieuwe bestuursvorm. In het stadhuis is namelijk de ge dachte gerezen om zg. bestuurs commissies openbaar onderwijs ex art. 61 van de gemeentewet in te stellen. Deze commissies, waarin zowel direct betrokkenen (ouders, leerkrachten) als gemeenteraads leden zitting zouden moeten heb ben, zouden een aantal bevoegdhe den krijgen die nu onder de ge meenteraad en B en W vallen. Daarbij wordt gedacht aan benoe ming, ontslag en schorsing van on derwijzend personeel, vaststelling van leer- en werkplan en lesrooster, aanschaf van Jeer- en hulpmiddelen en het indienen van aanvragen bij de gemeenteraad om extra perso neel en materiële voorzieningen. Achterliggende gedachte van dit plan is de openbare scholen be stuurlijk wat dichter bij de leer krachten, ouders en de buurt te brengen. „In de huidige situatie", aldus een desbetreffend discusies- tuk, „is de afstand tussen bestuur ders (raad, college) en de scholen te groot". De over te dragen bevoegdheden hebben voornamelijk betrekking op het onderwijs. Andere bevoegd heden, zoals rechtspositionele za ken, scholenplanning, oprichting van scholen, onderhoud, financiële problemen in de verhouding rijk- gemeente etc. zouden onder B en W en de gemeenteraad moeten blijven ressorteren. Ook zou er tussen het gemeente bestuur en de bestuurscommissies een vaste vorm van overleg gezocht moeten worden. Wat de spreiding over de wijken be treft wordt gedacht aan commissies voor de Merenwijk, Noord/De Kooi, Mors/Binnenstad/Tuinstad- wijk, en Zuid- West/Professorenwijk, en verder voor het buitengewoon onderwijs plus individueel technisch onder wijs, en ten slotte voor het voortge zet onderwijs. LEIDEN - Als de gemeente Leiden niet de hel pende hand toesteekt, gaat de bouw van een ge zondheidscentrum in de Merenwijk niet door. Dat blijkt uit een voorstel van B en W aan de gemeenteraad, die gevraagd wordt voor de bouw en inrichting van het gezondheidscentrum een krediet van ruim 1,2 miljoen beschikbaar te stellen. In het te stichten gezondheidscen trum - het eerste in Leiden - gaan verschillende "werkers" op het ge bied van de (geestelijke) gezond heidszorg en het maatschappelijk werk met elkaar samenwerken. De bedoeling hiervan is een samen hangend geheel van voorzieningen te krijgen, waardoor er doelmatig gewerkt kan worden met bijzon dere aandacht voor psycho-sociale achtergronden van patiënten/cliën ten, onderzoek, voorlichting en niet te vergeten: preventie. Aanvankelijk leek het erop dat de nodige financiën voor het gezond heidscentrum verkregen zouden kunnen worden via rijksregelin gen. Maar al snel bleek dat er voor het stichten van gezondsheidscen- tra geen enkele subsidieregeling bestaat, zodat de stuurgroep die zich met de voorbereiding van het centrum bezighoudt, een beroep moest doen op allerlei andere subsidie-regelingen. Het ziet er evenwel niet naar uit dat uit die kanalen tijdig het nodige geld beschikbaar zal komen. Daarom hebben B en W, die sterk geporteerd zijn voor een gezond heidscentrum, besloten om het centrum voor rekening van de ge meente te laten bouwen. Het ge bouw zou dan moeten worden ver huurd aan een door de stuurgroep gezondheidscentrum Merenwijk op te richten stichting. "Uiteraard zijn wij erg teleurges teld nu gebleken is dat er bij het rijk geen subsidieregeling bestaat voor gezondheidscentra. Dit temeer omdat staatssecretaris Hendriks in zijn structuurnota dit soort centra juist propageert", zegt R. van Leeuwen, een van de huisartsen die in het gezondheidscentrum willen gaan werken. De stuurgroep, die al in 1974 met plannen voor het cen trum op tafel kwam (die in februari 1975 in principe door de gemeente raad werden goedgekeurd), wilde namelijk van meet af aan buiten de gemeente om subsidie proberen te krijgen. Overigens moet er door de ge meenteraad zeer snel een beslis sing worden genomen, omdat de Stichting De Rosmolen, die voor het gezondheidscentrum ruimte reserveert in de door haar te bou wen terrasflat in de Merenwijk, vór 1 maart uitsluitsel wil hebben. Dit in verband met het bouw schema dat de stichting voor de flat hanteert. Samenwerkingsverband Inmiddels heeft de stuurgroep een samenwerkingsverband gevormd, dat over ongeveer anderhalfjaar in het gezondheidscentrum zou kun nen beginnen. In dat samenwer kingsverband zijn vertegenwoor digd: de Stichting Interkruis Lei den (er werken nu drie wijkver pleegkundigen in de Merenwijk), de Stichting Bureau voor Maat schappelijk Werk Leiden (met één maatschappelijk werkende), het Hulp- en Adviescentrum Meren wijk (bestaande uit getrainde vrijwilligers-bewoners, begeleid door deskundigen op het gebied van de ambulante geestelijke ge zondheidszorg), de huisartsen maatschap Y. Groeneveld/R. van Leeuwen, de verloskundigenmaat schap M. Olsthoorn/A. Smit- Bollen/J. v.d. Ven-Lok, tandarts J. van Veen, fysiotherapeut Th. van Olphen en de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheids dienst. Met de apotheek "Hulp der Mensheid" wordt overleg gevoerd om tot een vorm van samenwer king te komen. Bij de plannenmakerij is scherp gekeken naar ervaringen die in Gouda met een gezondheidscen trum zijn opgedaan. Dat centrum is qua opzet namelijk vergelijkbaar met het centrum dat de stuurgroep in de Merenwijk wil gaan opzetten. Dit in tegenstelling overigens tot het gezondheidscentrum "Om moord" in Rotterdam, waarvan de wekers in loondienst zijn van de gemeente. Ook is er gebruik gemaakt van he' zg. S-l projekt. Dat is een samr werkingsprojekt van het Neder lands Huisartsen Instituut en de overkoepelende organisaties van kruisverenigingen en maatschap pelijk werk, dat gericht is op de be geleiding van gezondheidscentra (in oprichting). De plaatselijke huisartsenvereni ging heeft zich volgens enkele le den van de stuurgroep "neutraal" opgesteld tegenover de plannen om ©en gezondheidscentrum van de grond te krijgen. De stuurgroep betreurt dat, omdat de vereniging had kunnen helpen bij de opbouw van het patiëntenbestand in het gezondheidscentrum. Wijkbewoners Bij het opzetten van het centrum is het uitdrukkelijk de bedoeling wijkbewoners te betrekken bij de beleidsbepaling. Iets dergelijks ge beurt nu ook bij het Hulp- en Ad viescentrum in de Merenwijk. Voor een totale beheer van het centrum zal er uiteindelijk een "Stichting Gezondheidscentrum Merenwijk" moeten komen. De vrije keuze voor de patiënt van huisarts, verloskundige of andere werkers van het gezondheidscen trum wordt overigens in stand ge houden. "Het is beslist niet de be doeling dat de patiënten die bij ons komen verplicht zijn bijvoorbeeld een bepaalde huisarts te nemen", zegt huisarts Van Leeuwen. Subsidie De stuurgroep heeft inmiddels ver schillende mogelijkheden onder zocht om buiten de gemeente om subsidie te krijgen. Zo kan er voor lopig worden gerekend op een sub sidie (ongeveer 10.000 gulden per jaar) van de Voorlopige Stimule ringsregeling Wijkgezondheids centra. Wanneer deze subsidie evenwel afkomt is niet bekend; ge vreesd wordt dat daar nog wel ge- ruimte tijd mee gemoeid zal zijn. Het gezondheidscentrum is verder aangemeld als object voor aanvul lende werkgelegenheid, maar on danks een positief advies van de In specteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland is nog niet dui delijk of die aanvraag zal worden gehonoreerd. Een aanvraag bij het Praeventiefonds ten slotte is door gestuurd naar de Ziekenfondsraad, maar ook daar zal een beslissing waarschijnlijk nog lang op zich la ten wachten. Om het gezondheidscentrum fi nancieel te kunnen dekken wil het college van B en W het badhuis aan de Lindestraat per 1 juli 1978 slui ten. De financiële ruimte die hier door vrijkomt, zou kunnen worden opgevuld met de lasten van het ge zondheidscentrum. Het huurcon tract met de op te richten Stichting Gezondheidscentrum Merenwijk zou na vijf jaar moeten worden her zien. Vervolgens zal bekeken moe ten worden op welke basis het cen trum moet worden voortgezet. vereniging door veel leden als achterhaald ervaren. Er zijn im mers ook werkende vrouwen lid en er is ook een jongerencontact. Behalve de activiteiten in de ont- spannings/gezelligheidssfeer (handenarbeid, zangclub, klaver jas, mahjong, toneel, en inder daad ook de bridgeclub), is er een aantal met een duidelijk vor mend karakter. De contactoch tenden, de cursus politieke vor- twee jaar mag de samenstelling van het product niet veranderen. Gebeurt dat toch, dan is er een boete. De dames op excursie ming, de boekencirkel en de tal rijke excursies. Bekend is ook het keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Contactlid voor Leiden daarvoor is mevr. Miou- let: "Het uitreiken van het keur merk is het werk van de Stichting Instituut voor Huishoudtech- nisch Advies. Dat is een onder deel van de vereniging. Wij keu ren op verzoek van de fabrikant goederen en als ze aan onze eisen voldoen, wordt het keurmerk ge geven. Daarnaast kan iedereen ons bellen om advies bij de aan schaf van bijvoorbeeld huishou delijke apparatuur". Het IVHA is in feite de oudste con sumentenorganisatie in Neder land. Het doel is duidelijk: garan tie geven aan de consument dat de door hem gekochte goederen aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Voor het onderzoek wordt bijvoorbeeld samenge werkt met TNO en het Kema- keur. Het IVHA heeft echter een eigen onderzoeksbureau. De fa brikant die keuring vraagt, be taalt zelf het onderzoek. Wordt een keurmerk afgegeven, dan is dat geldig voor twee jaar. In die De vereniging is in tal van belan- genbehartigingsorganisaties ver- LEIDEN - Wethouder Tesselaar (Sport) heeft gisteravond een defi nitief plan gelanceerd voor de aan leg van drie nieuwe tennisbanen ten behoeve van de tennisvereni ging Roomburg. In dat plan komen in totaal vier banen dwars op de be staande banen te liggen, waarbij éën van de zes bestaande banen 90 graden is gekeerd. Op de tekening is dat duidelijk te zien: aan de on derzijde loopt de Kanaalweg, links liggen de hockeyvelden van Roomburg en rechts loopt het pad dat de speelweiden van het Room- burger park doorsnijdt: van rechts naar links zijn vijf van de zes be staande banen te zien, dwars daarop liggen de vier overige ten nisbanen, waarvan er drie nieuw zijn. Het nieuwe plan betekent wel dat er ongeveer 475 vierkante meter ruimte van het park zal moeten verdwijnen. Op de plaats waar het vierde veld (nummer 9) is geprojec teerd lopen nu een sloot en een wandelpad en ligt er nog een stuk groen, inclusief een twintigtal bo men. Voor enkele bewoners uit de buurt was dat gisteravond aanlei ding protest aan te tekenen tegen de aanleg van het vierde veld. Zij deden dat tijdens een vergadering van de raadscommissie voor sport zaken. In een eerder stadium was wethou der Tesselaar bezweken voor de be zwaren van bewoners, die tijdens een hoorzitting hadden geprotes teerd tegen de oorspronkelijke plannen voor de aanleg van de drie nieuwe tennisbanen. Die plannen hielden in, dat er in elk geval twee nieuwe banen op de speelweide zouden komen. Gisteravond liet de wethouder doorschemeren dat hij bij het nieuwe plan niet erg geneigd is voor eventuele bezwaren van om wonenden door de knieën te gaan. Dit omdat er bij de plannenmakerij duidelijk rekening is gehouden met de eerder geuite bezwaren en er nu een compromis uit de bus is geko men. Overigens is over het nieuwe plan het laatste woord nog niet ge sproken. Dat zal waarschijnlijk ge beuren tijdens een volgende verga deringvan de raadscommissie op 8 februari (aanvang 19.00 uur). LEIDEN - Op verschillende fron ten wordt momenteel onderzocht welke maatregelen genomen kun nen worden tegen het raadsbesluit om de Breestraat voor doorgaand verkeer af te sluiten. Een zestal binnenstadswijken buigt zich over de mogelijkheden om een beroep in te stellen bij de Kroon. Het Leids City Centrum heeft overleg ge pleegd met advocaat mr. Teekens wat de juridische speelruimte is en overlegt met de Pieters- en Acade- miewijk hoe het besluit verder on- ggdaan kan worden gemaakt. Vertegenwoordigers van d'Oude Morsch, Maredorp, Pancras-West en Oost, de Verversbuurt en de Pieters- en Academiewijk zijn bij een geweest om de beroepsmoge lijkheden te bepalen. Een paar wijkcomite's zullen waarschijnlijk niet een geldig beroep kunnen in dienen bij de Kroon. Bekeken wordt of een beroep dan ingesteld kan worden door afzonderlijke be woners uit deze wijken. Een laatste bespreking hierover zal gevoerd worden op 10 februari, tijdens de vergadering van het "overleg bin nenstadswijken" i

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3