"Waarom geen loonmaatregel?" B en w nemen nota toewijzing terug eidse agenda 'Geen informatie achteraf geven' Nieuwe structuur gemeente-apparaat van Voorschoten VRIJDAG 28 JANUARI 1977 LEIDERDORP - „Waarom heeft de regering twee jaar lang gebruik gemaakt van de mach tigingswet en grijpt zij dit jaar niet in by het vastgelopen loon- overleg?", zo vroeg Jan Koning, voormalig vakbondsbestuur der en nu Tweede Kamerlid voor DS '70, zich af in het poli tiek café in Wiks Bar te Leider dorp. Het antwoord gaf hij ook: „Om dat de regering, zo vlak voor de verkiezingen, deze impopulaire maatregel niet durft te hante ren". Zijn politieke tegenstan der op deze avond, de bioloog drs. Kees van Kuyen, Tweede Kamerlid voor de PPR, meende dat de regering alleen mag in grijpen als geen andere wegen Politiek Café Leiderdorp om tot een loonakkoord te ko men meer openstaan. Koning: „Mocht er in de nabije toekomst een staking uitbreken dan ligt de schuld niet bij de vakbonden of werkgeversorga nisaties, maar helemaal bij de regering". Beide kamerleden gaven er de voorkeur aan de spreekbeurt weg te laten en onmiddellijk met de discussie te beginnen. Na enige aarzeling werden vrijwel alle hete hangijzers van de landspolitiek aangesneden. Plaatselijke politiek werd niet te berde gebracht. Lijnrecht tegenover elkaar stonden de kamerleden ook toen de sociale voorzieningen ter sprake kwamen. Van Kuyen vond dat het met het misbruik daarvan nog wel mee viel: „Met belastingaangiften en zwart geld gaat het veel sterker de verkeerde kant op. Beter is het dat daar de aandacht op gericht wordt", aldus Van Kuyen. Ko ning spreekt liever niet over misbruik, maar over oneigen lijk gebruik, dat alleen kan worden beperkt wanneer er goede bepalingen worden ge maakt. „De uitkeringen moeten niet omlaag", volgens Koning. „Maar het hele stelsel moet her zien en geëffectueerd worden". Hij moest wel constateren dat de individuele verantwoorde lijkheid geen gelijke tred heeft gehouden met de ontwikkeling van de maatschappij, maar con trole op naleving van de sociale voorzieningen achtte hij echter niet juist, omdat dat voor de be trokkene te pijnlijk zou zijn. DS'70 wil dat de opbrengst van de VAD aan de werknemers persoonlijk wordt gegeven en dat zij in het bedrijf zelf blijft. De ondernemers zouden dan geen bezwaar meer hebben tegen de Vermogens Aanwas Deling. „Nu zijn er ook al be drijven die de overwinst onder de werknemers verdelen", al dus Koning. Leidenaar (85) bij aanrijding ernstig gewond LEIDEN - Een 85-jarige inwoner van de Lombokstraat kwam gis termiddag omstreeks half zes op de Lage Rijndijk,onder een bromfiets, toen hij zonder voldoende op te let ten de rijbaan overstak. Hij kreeg ernstig hoofdletsel en moest door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. De bromfietser, een 21-jarige Leide naar, zou de bejaarde man niet tij dig hebben kunnen ontwijken. VOORSCHOTEN - Met de benoe ming van drie nieuwe directeuren wordt het uitgebreid onderzoek naar de organisatie van het ge meentelijk apparaat in Voorscho ten afgesloten. Op 30 augustus 1974 verleende de gemeenteraad een krediet voor dit onderzoek, waarbij het organisa tiebureau Berenschot werd inge schakeld. De raad krijgt vanavond het voor stel te behandelen tot het overgaan van een nieuwe hoofdstructuur, waardoor de vijf afdelingen van het gemeentelijk apparaat worden te ruggebracht tot vier met ieder aan het hoofd een directeur. De afdelingen bestuurszaken en al gemene zaken worden samenge voegd tot de afdeling algemene za ken. Voorgesteld wordt als direc teur de heer M. J. Adriaanse, thans chef van de afdeling bestuursza ken. De afdeling financiën zal gaan om vatten: de huidige secretarie- afdeling en de centrale boekhou den benevens de afdeling perso neelszaken. Als directeur wordt voorgesteld de heer A. A. Koedam, thans chef van de secretarie- afdeling financiën. Openbare werken zal gaan omvat ten: de dienst van openbare wer ken, de beplantingsdienst en de technische dienst van gemeente bedrijven. Er wordt nog geen direc teur benoemd. De huidige direc teur technische dienst gemeente bedrijven de heer A. Verhoogt wordt binnen enige maanden ge pensioneerd. Ook de beplantings dienst heeft nog een directeur de heer G. Buis. De afdeling welzijn, zal de huidige werken sociale dienstverlening en welzijn en onderwijs gaan omvat ten. Voorgesteld wordt tot directeur te benoemen de herer L. W. M. de Groot, thans sous-chef van de secretarie-afdeling financiën. Bij deze laatste benoeming zijn de chefs van de afdeling onderwijs en welzijn en sociale dienst gepas seerd. Verwacht wordt dat de gemeehte- raad het voorstel van B en W zal steunen te meer omdat deze reor ganisatie begeleid is door een commissie ad hoe waarin de drie wethouders en enige raadsleden zitting hadden. B. en W willen met de reorganisatie niet langer wachten omdat anders onrust zou kunnen ontstaan. -t M. J. Adriaansedie in algemene zaken moet worden structuur directeur i ZOETERWOUDE - Tijdens de, waarschijnlijk voor de laatste maal in Ons Huis gehouden raadsvergadering van Zoeterwoude was het voornaamste punt van discussie de nota "woningtoewijzingsbeleid" van B. en W. Uit het aan de raad gedane voorstel van B. en W. viel op te maken, dat de plaatse lijke woningbouwvereniging St. Willibrord een stuk autonomie moet prijs geven. OEGSTGEEST - "Als een raad- commissie nuttig wil werken is het noodzakelijk dat zij de beschikking krijgt over alle gegevens omtrent de zaak en het mag absoluut niet zo zijn dat naderhand aan de raadsle den nog Testgegevens worden ver strekt. Een dergelijke gang van za ken beïnvloedt de besluitvor ming". Deze woorden richtte het raadslid Boesjes (PvdA/PPR) gisteravond in de raadsvergadering aan het ad res van het Oegstgeester college. Aanleiding was een voorstel tot het niet verlenen van een bouwver gunning aan een bewoner van de Floris Versterlaan Al in een eerder stadium was hem een bouwver gunning geweigerd waarna door hem beroep werd aangetekend. Tijdens de behandeling van het be roepschrift in de commissie, werd het de commissieleden duidelijk dat er redenen bestaan zouden hebben om hem die bouwvergun ning niet te verlenen. Immers, zo meende de commissie indien de bouwvergunning (uitbreiding van de woonruimte) zou worden ge weigerd, kon toch via een, zij het illegale, ingreep de benodigde ruimte worden verkregen. De commissie adviseerde daarop het college het beroep gegrond te ver klaren en alsnog een bouwvergun ning af te geven. Het college hield zich evenwel aan het eerder ingenomen standpunt en voegde er naast eerdere bekende overwegingen aan toe dat afgifte niet gerechtvaardigd was omdat de uitbreiding van de woonruimte meer bedroeg dan het toegestane Boesjes. de Woningbouw in Zoeterwoude: Westeinde II Progressief Zoeterwoude stelde derhalve het volgende voor; De woningbouwvereniging wijst „De toewijzing van woningen dient dan ook te geschieden in het kader het algemeen belang en niet of tweederde deel van de door haar gedeeltelijk op grond van het be- Voorheen was het zo, dat de woon ruimteverdeling plaats vond aan de hand van een door de woning bouwvereniging en de gemeente opgestelde verdeelsleutel, in die zin, dat tweederde van de beschik bare woningvoorraad te verdelen was onder de leden van de woning bouwvereniging, terwijl het over gebleven één derde deel door de gemeente werd toegewezen. Ofschoon dat principe op zich ge handhaafd blijft, is het toewij zingsbeleid sedertdien gewijzigd. De gemeente hanteert haar normen naar urgentie, terwijl St. Willibrord het standpunt huldigt, dat het oud ste lid de meeste rechten heeft. Het streven naar een rechtvaardige wo ningverdeling ziet het college bij het laatstgenoemde systeem niet zonder meer tot stand komen. B. en W. vinden, dat de mate van urgentie niet altijd afhankelijk kan zijn van de tijd dat men als woningzoe kende staat ingeschreven. Leidraad Deze stellingname stuit op verzet bij de woningbouwvereniging. „Deze stelling is slechts een leid raad en geen regel die kost wat het kost moet worden gehandhaafd", aldus een zegsman van St. Willi brord. Aangezien de woningvoor raad behoorlijk wordt uitgebreid, vindt het college, dat rechtvaardige verdeling hoogst wenselijk is. Der halve wil men de toewijzing zoals die in het verleden 'werd gedaan niet langer handhaven. Ingevolge artikel 62 van de Ge meentewet, zou er een raadscom missie moeten komen, die het wo ningtoewijzingsbeleid regelt. In deze commissie kunnen dan leden van de woonruimteadviescommis sie alsmede van de woningbouw vereniging zitting nemen. Bij toe wijzing van woningen zal dan aan ingezetenen voorrang worden ver leend boven de economisch ge- bondenen. Aanvragen uit het dorp, zullen alle reerst, hetzij direct hetzij indirect, via doorstroming gericht worden op het plan Westeinde II. Voor de Rijndijk geldt dat voor het bouw plan Hoge Rijndijk Oost. Er zal waarschijnlijk aan de H.R. zoveel ruimte zijn, dat aan zestig econo misch gebondenen ook huisvesting kan worden verleend. In zijn antwoord op de nota van B. woonruimtecommissie. "Dit moet tweederde en één derde gehand- Genoemde commissie zou dan vol haafd moet blijven voor wat betreft gens het CDA de volgende be voegdheden moeten hebben: toezien dat de verdeling 2/3-1/3 de woningwetwoningen, de pre- miesectorwoningen en de wonin- gen gebouwd in de zogenaamde wordt toegepast beschutte sfeer. "De woningbouw- 9 toewijzing var. vereniging heeft haar beleid in het volgens de criteria ..w verleden op juiste wijze weten uit te toetsing van de toewijzing door gunning vereist is, worden in open beheerde vrijkomende woningen zelf toe volgens de door de raad vastgestelde criteria. Alle overige reeds een keer be woonde woningen, waarvoor een woonvergunning vereist is, worden toegewezen door hét college van B. en W. op advies van de in te stellen raadscommissie, het 1/3 gedeelte Gereedkopiende nieuwbouw woningen, waarvoor een Discussie over de woningnood Zoeterwoude "Zij moet daarom het recht hebben autonoom te kunnen blijven func tioneren en haar leden op dezelfde wijze van dienst te zijn als tot nu toe het geval was", aldus Duindam. Tevens miste het CDA in de nota het stuk omtrent de te de woningbouwvereniging op de zelfde wijze, waarop dat tot op he den door het college geschiedde. Invloed overleg van B. en W., woningbom vereniging en raadscommissie toe gewezen. Het instellen van de woningtoe wijzingscommissie overeenkom stig de suggestie van B. en W. in Raadslid De Graaff (PZ) kantte zich haar nota. tegen het feit, dat de woningbouw vereniging haar bevoegdheid kwijt raakt, indien zij zelf geen bepaald WD'er Michielsen, vond dat het deel van de door haar beheerde toewijzingsbeleid van woningen woningen mag toewijzen. "Het thuishoort bij de gemeente en niet Belastingbetaler door het college gebruikte argu ment, van een effectiever en recht vaardiger verdeling van de woon ruimte, spreekt ons totaal niet bij een woningbouwvereniging. Michielsen: "Omdat het handelt om woningen, die betaald worden door de Nederlandse belastingbe- De collectieve beheersvorm bij de taler dient de verdeling ervan ook woningbouwvereniging schept door de overheid te geschieden. De voorwaarden voor een goed onderhouds- en exploitatiebeleid. De invloed op het beheer is groot" aldus De Graaff. woningbouwvereniging moet de belangen van haar leden beharti gen en niet in eerste aanleg optre den in het algemeen belang". lang van diegenen die toevallig zijn aangesloten bij een vereniging of belangenorganisatie". De VVD wenste ook dat de te vor men woningtoewijzingscomissie bindende adviezen zou geven en dat deze gevormd zou worden uit een gelijk aantal leden van de raad en van de woningbouwvereniging met als voorzitter een lid van het college. Na een korte schorsing van de ver gadering besloten B. en W. het voorstel terug te nemen, om het na beraad op een volgende raadsver gadering weer aan de orde te stel len. Commissie Engelkes (CDA) stelde vervolgens voor een commissie ad hoe te be noemen die zich dan andermaal over deze zaak zou moeten bera den. Bij een volgende raadsverga dering zouden dan eindelijk beslui ten kunnen worden genomen. Na wat heen en weer gepraat, omtrent de samenstelling van deze commis sie werd besloten, een openbare raadscommissie van drie man te benoemen, nl. de heren De Graaff (PZ), Michielsen (WD) en Duin dam (CDA). maximum. Twee leden commissie, de heren Boesjes en Kraan, uitten hierover gisteren hun misnoegen. Het derde lid mevrouw Zoutendijk (WD) had in een brief laten weten, thans mee te gaan met het voorstel van het college, op grond van het nieuwe feit. De frakties van de WD en CDA konden zich uiteindelijk met het voorstel verenigen, waarbij de heer Van Veen (CDA) wel aantekende dat in de toekomst misschien toch gewerkt zal moeten worden aan het opnemen van bepalingen in be stemmingsplannen die het college de mogelijkheid geven binnen be paalde grenzen af te wijken van de vastgestelde bouwverordening. Na schqrsing ging ook de PvdA/PPR- fraktie akkoord. "Wij leggen ons node neer bij de beslissing maar dringen er sterk op aan in het ver volg alle facetten te bekijken", zo stelde fraktieleider Kohlbeck. Geen 32.000, maar 20.000 OEGSTGEEST - De raad van Oegstgeest bleek gisteravond niet bereid 32.000 gulden beschikbaar te stellen voor het in gebruik ne men van het onlangs aangekochte pand aan de Rhijngeesterstraat- weg. „De raad heeft duidelijk gesteld dat er na aankoop van het pand beslist geen extra geld uitgegeven zou worden aan nog aan te brengen voorzieningen, omdat de defini tieve bestemming nog niet bekend was. Ik vind de gevraagde 32.000 gulden te hoog", aldus fraktieleider Van Veen (CDA). Tijdens een schorsing van de raadsvergadering zette wethouder Thom, in een buitengewone verga dering van de commissie openbare werken, de zaken op een rijtje, het geen aanleiding was om ook nog fractieberaad te beleggen. Hierna sprak de raad zich bij monde van Kohlbeck (PvdA/PPR) uit voor het beschikbaar stellen van maximaal 20.000 gulden. „Het voorgestelde bedrag is ons aan de hoge kant ge bleken en wij zijn van mening dat bepaalde voorzieningen ook niet direct noodzakelijk geacht moeten worden. De voorgestelde bedragen zijn discutabel. Het lijkt ons een goede zaak toch bezuinigingen door te voeren. Zondag Van 't Breehuys, een trouwe gast in deze rubriek, ontvingen wij het navolgende bericht: „Zondag 30 januari zal voor de tweede keer een zondagmedi tatie gehouden worden. Wie op zondagmiddag een plek zoekt om op je gemak wat na te den ken, te praten met anderen of eens bezig te zijn met boeiende teksten kan in 't Breehuys op de zondagmiddag terecht. De bedoeling van deze twee uur is dat iedereen die wil de kans krijgt wat na te denken en te praten over het thema dat wordt aangeboden. Het praten over iets is beslist geen must, Je bent vrij alleen wat naar de muziek te luisteren of de lite ratuur wat in te zien of alleen met iemand anders te praten. De bedoeling is een sfeer te scheppen waar je na een drukke week vol indrukken rustig kunt zitten. Het ge spreksthema is deze keer: Waar ontmoet je Hem? De vraag: Waar en hoe ervaar je de aanwezigheid van God?, dook sterk op tijdens de eerste bij eenkomst, vandaar dit ver volg. We hopen dat we je nieuwsgierig gemaakt heb ben". Het bericht meldt niet of er ook gelegenheid is rustig naar Se samstraat te kijken, aanvang drie uur. Markttheater Een aantal mensen op het LAK (Leids Academie Kunstcen trum) heeft het plan opgevat om het wel en wee van de stad Leiden onder de mensen te brengen door middel van markttheater. Het ligt in de bedoeling om in de maanden maart, april en mei enkele ma len op de markt op te treden. In korte scène zullen dan actuele zaken belicht worden, omlijst door acrobatiek, clownerie, wellicht een vuurvreter, zoals bij het klassieke markttheater. Voor dit project worden men sen gezocht. Zij kunnen zich op zaterdagochtenden melden in het LAK, Levendaal 150, van half elf tot een uur. Ook tele- rfonisch: 124890. Kik Deze maand is de stichting Kik (kollectief en individueel kreèren) begonnen mst het ge ven van diverse cursussen: spinnen en eenvoudig weven, poppen maken in oude stijl, het slijpen en bewerken van edelstenen, timmeren en hout bewerking, sieraden maken, etsen en lithografie. Bijzon dere aandacht wordt gegeven aan een nieuwe cursus: zeefd rukken, onder leiding van de Leidse schilder/graficus Koos van de Water. Ook wordt er een cursus amateurfilmen gege ven. Op maandagmiddagen zijn er yogalessen, Belangstel lenden moeten in Leiden het volgende telefoonnummer draaien: 141141. Fotografie In gebouw Rehoboth, Rapen burg 10, draait vanaf maandag een nieuwe foto-hobbyclub. Organisatie: Jeugdwerk de Molenwijk. Om de twee we ken, van half acht tot half tien, wordt er voor jongens en meis- jes van 12 jaar en ouder een cursus gegeven. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 j uur vm. tot zondag 24 uur waarge- j nomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwartier, binnen stad tot cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, Sitterlaan 80, tel. 142427, Wijk II (Kooi en Meren- j wijk): P. L. Tan, De Sitterlaan 57, j tel. 132227, Wijk III (Waard, Profes- sorenwijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177, Wijk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier): Van zat. 10 tot zo. 8 uur F. j Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347, van zo. 8 tot zo. 24 uun A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - Zaterdag: F. 0. A. M. Kemme, Merelstraat 184a, tel. 890529. Zondag: Vari Wijk, praktij kadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - Zaterdag: F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352. Zondag: C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493. Eigen patiënten: S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zater dag en zondag). Warmond - Vrijdag 18 zat. zat. 10 vm. A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zat. 10 tot maandag 8 vm. A. de Gijzel, Oranje' Nassaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 28 januari tot en met 3 februari door apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 121313, apotheek Van Breest, Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg, Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum van de Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. J. van Meurs, dr. Kuyperlaan 3, Voorhout, tel. 02522-12122. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202 Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Leidse Rechtswinkel Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Diefstal sieraden LEIDEN - Een 47-jarige bewoner van de Maredijk heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van vermis sing van een aantal sieraden. Deze juwelen zouden volgens hem een waarde vertegenwoordigen van 180.000,- De kostbaarheden moe ten woensdagmiddag uit een kistje in de woning zijn ontvreemd. De politie heeft geen sporen van braak aangetroffen. De bestolen Leide naar zegt een aantal gouden en pla tina ringen en armbanden, een serie gouden kettingen en oorbellen alsmede enkele platina dameshor loges kwijt te zijn. Gewond bij val LEIDEN - Een 19-jarige Katwijker is gistermiddag tijdens werkzaam heden aan een in aanbouw zijnde brandtrap bij de Sociale Werk plaats aan de Willem Barentzstraat ten val gekomen. Hij maakte een val van ongeveer twee meter en is met onbekend rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Het ongeval zou zijn ge beurd doordat de roosters die doorhem op de trap moesten wor den geplaatst tijdens het werk weg gleden. Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2